Boekenweek vandaag van start 5e Boekenfestival van 't Nut i 53e Boekenweek 16-26 maart: Paul van Vliet en Guillaume van der Graft in Soest Boekenweek 1988:16 t/m 26 maart Bij ons: J.M.A. Biesheuvel 10 dagen lang gratis. 'Een overtollig mens' cadeau bij aankoop van tenminste f 19, 50 aan boeken, zolang de voorraad strekt. BOEKENWEEK TOP TWINTIG Van Boeken Krijg Je Nooit Genoeg. Libris.De Complete Boekhandel. uitgave nieuwe boeken Soester jeugd deed actief mee 'Wonder boven wonder' WOENSDAG 16 MAART 1988 SOESTER COURANT PAGINA 25 K" Speciale uitgave Boekenweek 1988 Boekenweekgeschenk J.MABiesheuvel Een overtollig mens Leesprogramma van Openbare Bibliotheek Een Boekenweek die in het kader staat van de 'Relatie Nederland - Vlaande ren'. In die relatie is de taal het bindende ele ment en tegelijk de bron van stherpe te genstellingen. In september 1980 is de Nederlandse Taalunie haar werk op dit terrein begonnen. In het verdrag staat over het doel en de inhoud vermeld: - De Taalunie heeft tot doel de integra tie van Nederland en de Nederlandse gemeenschap in België op het gebied van de Nederlandse taal en letteren in de ruimste zin. - Tot dit gebied behoren: de taal en let teren als onderwerp van wetenschap, de letteren als vorm van kunst, de taal Jeroen Brouwers. De drieënvijftigste Boekenweek staat in het teken van De Relatie Ne derland - Vlaanderen. Voor deze ge legenheid heeft Jeroen Brouwers een essay geschreven: 'Sire, er zijn geen Belgen'. Deze uitgave is vanaf 16 maart voor een prix d'ami, f 4,95 te koop in de boekhandel. Het betreft een eenma lige utgave die verschijnt in een opla ge van 30.000 exemplaren. als communicatiemiddel van de weten schappen, de taal als medium van de letteren, het onderwijs van de taal en van de letteren en, meer in het alge meen, de taal als instrument van maat schappelijk verkeer. - Tot de doelstellingen van de Taalunie behoren: a) de gemeenschappelijke ontwikkeling van de Nederlandse taal; b) de gemeenschappelijke bevordering van de kennis en het verantwoorde ge bruik van de Nederlandse taal. De Stichting CPNB heeft in de stijgen de aandacht in Nederland voor de Vlaamse cultuur aanleiding gezien de Boekenweek in dit kader te zetten. Zij wil de discussie voeden met eeen essay, geschreven door de niet begrepen min naar van Vlaanderen, Jeroen Brou wers. Brouwers heeft op vele plaatsen, in vele geschriften utiing gegeven aan zijn vi sie. Op verzoek van de Stichting CPNB heeft hij in een essay zijn betoog opge bouwd: het is een mooie balans gewor den tussen grondig gedocumenteerde stellingen, citaten en zijn zeer persoon lijke kijk op de zaken. Zijn conclusie zal voor de kenners niet verrassend zijn. Brouwers is een consequent man. De Stichting CPNB hoopt dat de uitgave, die voor een prix d'ami verkrijgbaar is, voor grote groepen mensen een intro ductie is tot de discussie over Neder land - Vlaanderen. En zij, die deze in troductie niet nodig hebben, zullen on getwijfeld leesplezier beleven aan dit goed geschreven essay. jaarlijks een pakket aan te bieden, zij het dat de scholen, evenals bij de Kin derboekenweek, dan een relatief lage kostenvergoeding moeten betalen. Terug naar de Boekenweek. Dit jaar viert de Stichting CPNB een lustrum: binnen de lange reeks Boekenweekge schenken is met ingang van 1984 een reeks gestart die als uitgangspunt heeft het publiek te winnen voor de litera tuur. Het boek 'De Ortolaan' van Maarten 't Hart was de eerste uitgave, gevolgd door een van Remco Campert, Marga Minco, Tessa de Loo en nu van Maarten Biesheuvel. De oplage in 1984 bedroeg ca. 390.000 exemplaren, de gemiddelde oplage in die tijd van het Boekenweekgeschenk. Nu, vijf Boekenweek later, blijken er 490.000 Boekenweekgeschenken no dig te zijn om tegemoet te kunnen ko men aan de wens van het lezerspubliek. Een uitbreiding van de kring van lezers van literatuur met 100.000. Een op merkelijk gegeven. Te meer daar uit de verkoopcijfers blijkt dat niet alleen het gratis boekje zijn weg vindt; de gehele afname van literatuur stijgt nu al enkele jaren onmiskenbaar. Aan het begin van de Boekenweek een plezierige contate- nn^' J.M.A. Biesheuvel. STICHTING NEDERLANDSE KINDERJURY Aandacht voor jeugd De CPNB doet meer. In het streven de jeugd van 15 jaar en ouder te begelei den in de overgang van de Kinderboe kenweek naar de literatuurweek voor volwassenen, was zij de mede-organisa tor van de in de Meervaart te Amster dam gehouden Leesweek. Samen met de Meervaart en de Stichting Schrijvers School Samenleving werden vele jon geren uit het Voortgezet onderwijs be trokken bij de literatuur. Een nieuw ini tiatief is het maken van een lespakket voor de scholen in het Voortgezet On derwijs. Uiteraard staat het dit jaar in het teken van het Vlaamse en Neder landse taalgebruik en literatuur. Het lespakket is geschreven door Remco Ekkers en Daniël Billiet, met een bij drage van Kas Deprez. Het wordt deze week gratis toegezonden aan alle secties Nederlands van de 3.600 scholen in het Voortgezet onderwijs; deze kostbare actie is mogelijk dankzij een bijdrage, een subsidie van de Nederlandse Taalu nie. Het ligt in de bedoeling de scholen Ter gelegenheid van de Boeken week 1988 verschijnt het 53ste Boe kenweekgeschenk: Een overtollig mens, geschreven doro J.M.A. Bies heuvel. Het Boekenweekgeschenk is tijdens de Boekenweek gratis verkrijgbaar bij aankoop van tenminste f 19,50 aan boeken (zolang de voorraad strekt). De oplage van het geschenk is dit jaar 490 exemplaren. De eerste "verkoopdag" is 16 maart. ara De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, kortweg 't Nut genoemd, organi seert voor de 5e maal in Soest een Boe kenfestival in het kader van de boeken week. Het festival vindt plaats in het Griftland College, Noorderweg 79, op donderdag 24 maart. De opening wordt om 20.15 uur verricht door mr. P. Scholten, burgemeester van Soest. De presentatie is in handen van Wim Hazeu, uitgever te Baarn. Als auteurs zullen aanwezig zijn: Paul van Vliet, Yvonne Keuls, André Janssens en Guillaume van der Graft. Paul van Vliet viert volgend jaar het feit dat hij 25 jaar cabaret speelt. Zoals bekend is, schrijft hij al zijn teksten zelf en heeft hij bijzondere "mannetjes" ge maakt. Daarnaast schrijft hij humoristi sche verhalen, die hij bundelde in het boek "Ken je dat gevoel", terwijl aan het eind van dit jaar al zijn liedteksten Meisjes van zestien", "Den Haagen zovoort zullen worden gebundeld. Yvonne Keuls is één van de populairste schrijfsters in ons land. Zij bewerkte "De boeken der kleine zielen" van Cou perus en "de Koperen Tuin' van Vest dijk voor de televisie en trok de aan dacht met haar documentaire ^romans als "Jan Rap en zijn maat" en "Het le ven van Floortje Bloem". André Janssens is een Vlaming, die op latere leeftijd debuteerde en wordt nu al de "nieuwe Elsschot" genoemd. In elk geval is hij een meester in het schrijven van humoristische soms macabere ver halen. Een titel als "De blinde op de uit kijktoren" geeft de sfeer van zijn boe ken aan. Guillaume van de Graft debuteerde als dichter in het begin van de jaren vijftig en heeft sindsdien en groot poëtisch oeuvre opgebouwd. Zijin "Verzamelde Gedichten" kwamen in 1985 uit, maar daarna publiceerde hij nog twee dicht bundels. Zijn echte naam is Dr. Willem Barnard en velen zullen hem kennen als predikant en schrijver van liedteksten. Aan de avond wordt verder medewer king verleend door Boekhandel v.d. Ven, die een boekenstand verzorgt met werken van de optredende auteurs. Het festival is toegankelijk voor niet- Nutsleden tegen een vergoeding van f 5,- p.p. Bij de entree ontvangt men een boekenbon van f 2,50, die uitsluitend op die avond gebruikt kan worden. Bo vendien ontvangt men bij aankoop van één of meer boeken het Boekenweek geschenk "Een overtollig mens", ge schreven door J.M.A. Biesheuvel. Het wordt een avond, die u niet mag missen. Wilt u zeker zijn van een plaats: er zijn toegangskaarten in voorverkoop bij Boekhandel van de Ven, Winkelcen trum "Hartje Zuid", bij de V.V.V. Soest en de V.V.V. Baarn. Paul van Vliet. Guillaume van der Graft. 1. Robert Ludlum - De Icarus intrigef 34,90 2. Jan Kuitenbrouwer - Turbotaalf 14,90 3. Wim de Bie - Mijnheer Foppe en het gedoe f 19,90 4. Kees van Kooten - Koot droomt zich aff 10, 5. Marten Toonder - Ik voel dat heel fijn aan f 21,50 6. Robert Hughes - De fatale kustf 55,— 7. Philip Roth - Het Contralevenf 19,50 8. Adriaan van Dis - Een barbaar in Chinaf 18,50 9. Annie Cohen-Solal - Jean Paul Sartref 69,50 10. Nienke Begeman - Victorinef 39,90 11. Freek de Jonge - Zaansch Veem f 19,90 12. Marilyn French - Haar moeders dochterf 49,50 13. Nederland Museumland 1988 f 9,95 14. Keating - Knuffelboektherapie voor een gezonder levenf 7,90 15. Michael Gorbatsjov - Perestrojkaf 24,90 16. Gerrit Komrij - Lof der simpelheidf 29,50 17. Het aanzien van 1987 f 19,90 18. Liesbeth den Uyl - Ik ben wel gek maar niet goedf 19,90 19. De laatste keizer van Chinaf 29,50 20. Jacques Le Goff - Cultuur van middeleeuws Europai f 42,50 g f 79,50 E Winkelcentrum "Hartje-Zuid"-Tel. 12419 Traditiegetrouw verschijnen voor en tijdens de jaarlijks boekenweek sta pels nieuwe boeken. In dit nummer en de Soester Courant van 23 maart a.s. veel aandacht voor de nieuwe uitga ven. Om een zo groot mogelijk publiek voor het fenomeen "Boek" te interes seren recensies over boeken in alle genres en prijsklassen. De Koran Vertalingprof.dr. J.H. Kramers Uitgever: Agon De voornaamste basis voor de islamiti sche geloofsleer, islamitisch recht en Arabische cultuur is de Koran. Lange tijd voor niet- het islamieten nauwelijks interessant. Een tendens die zich aan het wijzigen is. Meer dan ooit staat de Islam in de belangstelling van de Wes terse wereld. Wie jets van de Arabi sche-Islamitische cultuur wil proeven, mogelijk begrijpen, moet zich dit stan daardwerk aanschaffen. Algemeen wordt de Nederlandse Koranvertaling van prof.dr. J. H. Kramers, aangevuld door R. W. van Diffelen, als de beste be schouwd. De Koran, een even boeiende als indrukwekkende wegwijzer voor Is lamieten en... Christenen. Wie zich er in Het leesprogramma "Wonder boven Wonder" van de Openbare Biblio theek is na drie maanden met groot succes afgesloten. In totaal hebben er 254 kinderen aan meegedaan. De kinderen moesten eerst beschrijven wat zij zelf het grootste wonder vinden om een deelnmerspas te krijgen; ver volgens drie wonderboeken lezen die op tafels uitgestald lagen in de jeugdaf deling van de Centrale Bibliotheek en in Filiaal Overhees en daarna opgeven welke van de drie gelezen boeken ze het mooist vonden; dan kregen ze van de bibliotheek een leuke verrassing. Voor de medewerkers van de jeugdaf deling was het interessant om te weten welke boeken het meest in de smaak vielen, maar vooral ook van het ant woord op de vraag "Wat vind jij het grootste wonder?" hebben ze genoten. 'Het grootste wonder vind ik...' leverde prachtige en opmerkelijke uitspraken op die varieerden van "een vogelbek dier" tot "de computer". Een paar voorbeelden: Het grootste wonder vind ik., "dat ik nog leef', of iemand anders die meer vertrouwen heeft in de toe komst: "dat ik oud en gezond word". De opgewekte figuren gaven uitspra ken als: "dat ik alles mag", "kleurboek" (kort maar krachtig), mijn elektrici teitsdoos", "dat mijn beide buurvrou wen in verwachting zijn", "mijn kleine zusje", "dat ik op voetbal zit". Maar ook politiek bewuste meningen zoals: "Dat Reagan en Gorbatsjov het rakettenverdrag ondertekend hebben". En dan de wat filosofische types: "dat ieder mens weer anders is", "dat ik lief ben", "datje dingen voelt van binnen'V "dat onze familie bestaat". Het grootste wonder vind ik "lezen" kwam ook zo vaak naar voeren dat we blij mogen zijn met alle goede kinder boeken die er geschreven worden. Tentoonstelling Vanaf 14 maart is er op de jeugdafde ling van de Centrale Bibliotheek, Al- bert Cuyplaan 202, een tentoonstelling te bezichtigen van al deze mooie "grootste wonder - uitspraken" én van de boeken die het meest door de kinde ren genoemd zijn als het beste wonder boek. N.B.: Er zijn nog gratis toegangskaar ten verkrijgbaar voor Jos van Manen Pieters in Bibliotheek Overhees, Wil- laertstraat 49, naast C-drie, op vrijdag 18 maart om 20.00 uur. Af te halen bij: V.V.V.-Soest, Centrale Bibliotheek, Bibliothèek Overhees en Boekhandel v.d. Ven. verdiept zal tot de verrassende ontdek king komen dat door twee godsdiensti ge culturen in vele opzichten eenzelfde taal gesproken wordt. Muziek! Muziek! Auteur: Antoon Defoort Uitgever: Lannoo Muziek, wat is dat eigenlijk? Een vraag waarop in dit boek uitvoerig wordt in gegaan. Eerste positieve constatering: Geen enkel genre muziek wordt in dit boek veroordeeld. Voegen we daaraan toe dat muziek in vele gedaanten aan bod komt en "Muziek - Muziek" is daarmee, ook en vooral door een voor ieder begrijpelijk taalgebruik, toegan kelijk voor alle leeftijden. De samen steller maakt zijn lezers wegwijs in de soms zo moeilijk te vatten en te waarde ren wereld van geluid en muziek. Ieder genre komt aan bod, vocaal en instru mentaal, pop, rock, jazz en klassiek. Veel aandacht ook voor instrumenten, geschiedenis van hedendaagse en klas sieke muziek, maar vooral een bijna hartstochtelijk pleidooi om de lezer, passief dan wel aktief, voor dit feno meen te winnen. Muziek - Muziek, me de door de zeer fraaie illustraties, een geslaagde poging daartoe. Lr. Ik voel dat heel fijn aan Auteur: Marten Toonder Uitgever: De Bezige Bij, Amster dam Is de nieuwste Bommel samen te vatten in een heel kort stukje tekst?. Hoe is het plezier uit te drukken dat Marten Toonder zijn trouwe lezertjes bereidt door deze nieuwe bundel? Een citaat geeft het weer: "Zou die on zin dan tóch een diepere zin hebben? Dat moet geprobeerd worden, als men mij toestaat." Woorden van Joost, die in zijn trouw slechts door de lezertjes wordt geëve naard. Is Joost dan toch de spreekbuis van de lezertjes? Hoe het ook zij, met deze woorden geraakt Joost in een ge lukzalige toestand. Ook dat is voor de oplettende lezertjes weggelegd. Ik voel dat heel fijn aan... Jn. Op stap in eigen land Samenstelling: Sietzo Dijkhuizen Uitgever: Atrium Wie oog heeft voor de schoonheid van eigen land zal met "Op stap in eigen land" bijzonder ingenomen zijn. Sa mensteller Sietzo Dijkhuizen gaf ogen en oren goed de kost. De uitkomst daar van kreeg gestalte in de inhoud van een wandelkoffertje. Daarin honderd uitge stippelde wandelroutes, stuk voor stuk losbladig. Ieder wandelroute telt een blad. Veel variatie in dit uitgebreide wandelpakket. Natuurgebieden, steden en landschappen, alles komt aan bod. Alle mogelijke service wordt in "Op stap in eigen land" verstrekt om uw dagje-uit tot een sukses te maken. Ook qua presentatie een gids die, evenals de verzorgde inhoud, opvalt door exclusi viteit. Lr. Striplimerick Samenstellers: Eli Asser en Dik Bruynesteyn Uitgever: Fontein Eli Asser en Dik Bruynesteyn, twee ab solute grootheden in woord en beeld. De eerste auteur en tekstschrijver van vele bekende radio en t.v.-program- ma's. Dik Bruynesteyn een cartoonist, die voor de televisie was uitgevonden, bij dagbladen en periodieken z'n spo ren ruimschoots verdiend had. Deze combinatie leidde tot dit boek, waarin honderd limericks in stripvorm. Hoe zeer ik beiden ook bewonder, beiden heb ik, ieder apart dan welteverstaan, beter aan het werk gezien. Assers lime ricks wekken af en toe de indruk er met de haren bijgesleept te zijn, bij Bruynes teyn ontbreekt de uitstraling van kleu ren. Desondanks hier en daar toch veel kijk- en leesplezier. Te weinig echter om er bijna twee tientjes voor neer te tellen. Lr. Reise en Zak-atlas Uitgever: Atrium In 1773 verscheen bij de Amsterdamse boekverkoper Jan Christiaan Sepp de nieuwe geografische Nederlandsche reise- en zakatlas. In die tijd een opzien bare uitgave in dit genre. Uitgeverij Al- rium durfde het aan daarvan een zeer verzorgde heruitgave te laten verschij nen. Het accent van dit boek ligt op de geografie van de zeven Nederlandse provinciën van destijds. Daarnaast veel aandacht voor beschrijvingen van dor pen, steden, wegen en rivieren. Deze in teressante wegwijzer uit de 18e eeuw vermeldt verder de namen van loge menten en geeft aan dat kermissen, markten en herdenkingen van histori sche feiten zich in een grote populariteit mochten verheugen. Alleraardigst zijn de reistochten die auteur voor de lezers van zijn tijd heeft uitgestippeld. Heer lijk taalgebruik bij een stuk oude aard rijkskunde zoals we het nooit geleerd hebben. Adieu Volodia Auteur: Simone Signoret Uitgever: Maarten Muntinga bv, Amsterdam Adieu Volodia is het verhaal van joodse vluchtelingen uit Rusland en Polen uit de tijd van de pogroms in de jaren twin tig. Zij hebben zich in Frankrijk geves tigd. Het boek beschrijft de geschiede nis van deze mensen tussen 1925 en 1945 in Frankrijk. Aanvankelijk succes voor sommigen onder hen en sappelen voor anderen, met aan de andere kant de tragische geschiedenis van de Twee de Wereldoorlog, die het leven van elk van hen, indien al niet definitief beëin digd, dan toch voor de rest van het leven onherstelbaar beïnvloedde. In deze ge schiedenis vertelt Simone Signoret tus sen de regels door eigenlijk haar eigen levensgeschiedenis. Geboren onder de naam Kaminker in Wiesbaden moest ook zij als kind reeds met haar familie uitwijken wegens haar joodse afkomst. Een boek uit de Rainbowpocket serie, geschreven in de stijl die haar ook als filmster zo geweldig veel aanzien ver schafte. D.S. Wat willen vrouwen eigen lijk? Auteurs: Sussie Orbach en Luise Eichenbaum Uitgever: Maarten Muntinga bv, Amsterdam Een boek uit de Rainbow pocket serie, een initiatief van de uitgever om goede literatuur onder de mensen te brengen voor een zeer betaalbare prijs. Slechts tien gulden voor elke uitgave, kom daar in deze tijd maar eens om. Susie Orbach en Luise Eichenbaum proberen als vrouw aan te geven, waar de behoefte vandaan komt van de mens aan afhankelijkheid, uit ingeboren drang, meer dan als aangeleerd gedrag. In dit boek proberen beide vrouwen die emotionele afhankelijkheid van vrou wen, maar ook die van mannen begrijp baar te maken. En vraag me niet waar om, maar het lukt ze nog ook. In zeer goed leesbaar proza is dit boek een must voor hen, die zich vaker met deze problematiek bezig houden. Een bestseller zal het wel nooit worden, maar een grote in zijn soort. D.S. Het geheim van Naarden Auteur: Maurits Schmidt Uitgever: lmpress Wie Bach bewondert kan met geen mo gelijkheid om zijn Matthaus-Passion heen. Van de tientallen uitvoeringen die er jaarlijks gegeven worden is die van Naarden ongetwijfeld de meest be kende. Het begin van de Naardense tra ditie dateert uit 1922, het eind is, on danks alle perikelen die zich hebben voorgedaan niet in zicht. Alles over de Naardense geschiedenis rond de MP is, gelardeerd met veel foto's, in dit zeer betaalbare boek terug te vinden. Naar den - Bach en de MP een bijna mystiek gebeuren met het onuitwisbare stempel van dr. Anthon v.d. Horst. "Het geheim van Naarden", daarin met veel warmte geschreven nostalgie. Jammer dat een enkele anekdote (Jo Vincent) de goed getroffen sfeer van dit stuk geschied schrijving ontsiert. Lr. Amsterdamned Auteur: Dick Maas Uitgever: Loeb Een boek gebaseerd op de suksesvolle gelijknamige Nederlandse speelfilm waarmee regisseur, producent, compo nist scenarioschrijver en auteur Dick Maas sinds de première terecht volle zalen trekt. De veronderstelling dat het boek niets toevoegt aan het celluloid is onjuist. Wie de film zag krijgt er met de ze uitgave een extra dimensie bij. Wie dat tot u toe verzuimde zal na het lezen van deze uitstekende misdaadroman nog vandaag naar de bioscoop snellen. "Amsterdamned"een boek en een film die een andere kijk op onze hoofdstad, en sommige bewoners ervan, geven. Lr. Drie stuivers roman Auteur: Bertolt Brecht Uitgever: Maarten Muntinga bv, Amsterdam De bekende Driestuiversopera van Brecht is de basis geweest voor deze enige roman, die hij ooit schreef. Hij deed dat in Denemarken in 1934, waar hij toen in ballingschap leefde. Het is het bekende relaas van de zelfkant van de maatschappij. Klassieke figuren, reeds bekend uit de opera, treden hier op de voorgrond. Een satire uit het - Londen van die dagen, die een beeld tracht te geven van onderwereld en cor ruptie die destijds hoogtij vierden. Be kende personen uit deze roman, die werkelijk een hoogtepunt uit de Duitse literatuur is, zijn onder andere Ma- cheath, de gangsterbaas, Peachum de bedelaarskoning en Polly de dochter van Peachum. Getoond wordt het leven van deze mensen, die met behulp van corrupte ambtenaren een bliksemcar rière kunnen maken in de bank- en za kenwereld. Een must voor iedere liefhebber van maatschappijkritische literatuur. D.S. Het nieuwe grote kookboek Vertaling: J.F.J. deLang-Van Vugt Uitgever: Helmond Een kookboek waarbij de lezer het wa ter in de mond komt. Daarin 300 nieu we recepten met opgave van calorieën, vele tips en ook afgestemd op diepvrie zer en magnetron. Ieder recept is voor zien van een kleurrijke illustratie. In houdelijk een kookboek dat er in slaagt beginners en gevorderden simpel en doeltreffend in keukengeheimen weg wijs te maken. Mede gelet op de prijsstelling een best seller voor tegenwoordigeen toekom stige huismannen en huisvrouwen. Lr. De eerste van Wouter Auteur: Ivan Wolffers Uitgever: De Boekerij/Van Goor Jeugdlectuur, of is het bestemd voor alle leeftijden? Na lezing kiezen we nadrukkelijk voor het laatste. Wou ter, in dit boek gespeeld door de be kende arts Ivan Wolffers, vertelt over z'n jeugd en de sigaret als de grote verleider. Een boek dat de jeugd er van kan weerhouden met roken te beginnen en volwassenen op weg helpt consumptie van een dagelijks portie teer en nicotine te beëindigen. Speelse voorlichting met gevoel voor spanning geschre ven. Vragen over belastingzaken Auteurs: J.A.M. v. Blijswijk- J. Thunissen-D. Geurts Uitgever: A. W. Bruna Voor minder dan een tientje kan dit boekje een uitstekende hulp zijn bij het invullen van uw belastingformulier. De meest voorkomende vragen over belas tingzaken worden er in een voor ieder begrijpelijke taal aan de orde gesteld. Verder bruikbare informatie over de in vulling van een T-biljet en het feno meen BTW. Belastingconsulenten zul len met deze zeer deskundige informa tie niet blij zijn. Mondig ziek zijn Diverse auteurs Uitgever: BohnScheltema Holkema De serie "Mondig ziek zijn" beoogt al lerminst dat patiënten en hun huisgeno ten voor arts gaan spelen. Het tegendeel is waar. "Dementie, een vergeten aan doening", "Leven met Cara" en "Pso riasis en eczeem" verschenen zeer re cent in deze serie en trachten inhoude lijk patiënten, voor zover mogelijk, in zicht te geven in hun situatie, bieden mogelijke alternatieven aan en vertellen alles over de knsekwenties van de diver se vormen van ziek-zijn. Belangrijkste conclusie: iedere pagina ademt de in tentie de mondigheid van patiënten te bevorderen en in stand te houden. Voortreffelijke informatie voor patiën ten en hulpverleners. Biesboek Auteur: J.m.A. Biesheuvel Samenstelling: Eva Biesheuvel-Gütlich en Tilly Hermans Uitgever: Meulenhoff Zo er sprake is van een hoofdrolspeler in de Boekenweek '88, dan is de auteur Maarten Biesheuvel de man die op dit predikaat aanspraak mag maken. Circa 300.000 lezers komen dezer dagen in het bezit van het door hem geschreven boekenweekgeschenk, en wie Biesheu vel eerder proefde zal zich haasten om de eerste druk van "Biesboek" in bezit te krijgen. In woord en beeld daarin de levensgeschiedenis van "de man Jog" in deze tijd. Weliswaar houdt hij staande dominee te willen worden zonder in God te geloven, maar daarmee is zijn meest positieve benadering ten opzich te van zijn persoonlijk leven dan ook ge zegd. In alle verhalen die tot nu toe van Biesheuvel verschenen zijn wekt hij de indruk het leven, en de mensen die er in rol in spelen, als afvalprodukten te be schouwen. Wie hem in deze filosofie volgt, ongeveer de helft van levend Ne derland, zal ook na van Biesboek te hebben kennis genomen tot de vaststel ling komend dat dit sombere baasje, die rauw en onversneden de meest per soonlijke zaken en gebeurtenissen tot leven brengt, met een groot schrijver stalent gezegend is. Blijft over de vraag of de voorstelling die hij van zichzelf geeft (angsthaas-onzeker-wisselend ge stoord, wisselend gelovend en atheïst) een ware is. Wie daaraan twijfelt zou dan kunnen concluderen naast een somber baasje ook met een knettergek ke schrijver te maken te hebben. Zo daar iets van waar is dan in ieder geval geniaal in zijn soort. Een conclusie die in Biesboek door o.a. Maarten 't Hart, Anton Korteweg en Karei van het Reve worden bevestigd. Wat mij betreft: "Biesheuvel, een bijzonder schrijvers- kind, dat is ie." Lr.

Soester Courant | 1988 | | pagina 25