Film van de week pSILVER STAR VIDEO Reductie bejaardenoorden in Utrecht blijft beperkt tot 400 plaatsen imm VIDEO TOP 10 Werkloosheid in regio-Eemland blijft nagenoeg gelijk WOENSDAG 23 MAART 1988 SOESTER COURANT PAGINA 14 WOEN Door groter aantal 65-plussers doeluitkering hoger Passie-vesper in de Oude Kerk 1986 Chateau Bonnet Blanc 1985 Chateau Bonnet Rouge - Paaspaté - La galantine du pêcheur gratis! - Advocaatmousse met echte advocaat DELICATESSEN - WIJNKOPERIJ VAN WEEDESTRAAT 90 - SOEST - TELEFOON 02155 - 1 24 04 ZOEKEN NAAR EiLEEN Soest telt nog 1410 werkzoekenden Schoorsteenbrandjes Visdiner 't Hoogje Kijk op Venus Twee ernstij Social Soeste De reductie van het aantal verzor gingsplaatsen in Utrechtse bejaar denoorden kan in de periode 1988- 1991 waarschijnlijk beperkt blijven tot 400. Voor een deel moet die reduc tie tot stand worden gebracht door tiuizen te sluiten. Voor een deel kan zij ;chter ook worden bereikt door be staande huizen te renoveren, waarbij tiet aantal plaatsen in deze huizen ivordt teruggebracht. Op grond van de iu bekende gegevens hoeft het aantal plaatsen na 1991 vermoedelijk niet eerder te worden verminderd. Tot voor kort was nog sprake van een eductie met 875 plaatsen. De beper king van dat aantal hangt samen met het :eit dat het aantal 65-plussers in Utrecht sneller toeneemt dan werd aan genomen. Bij de verdeling van de zoge- leten doeluitkering voor de bejaar denoorden over de provincies houdt de ninister van WVC rekening met de lantallen 65-plussers per provincie. Utrecht kan dus meer geld verwachten, in verband met het miljoenentekort op ie bejaardenoorden - de doeluitkering dreigde ver achter te blijven bij wat voor Utrecht nodig was - besloten Provincia le Staten in oktober 1987 dat er 875 plaatsen in Utrechtse bejaardenoorden moesten verdwijnen; dit ondanks een bijdrage uit de provinciale kas van 15,6 miljoen gulden. Dit aantal was voor Gedeputeerde Sta ten vervolgens uitgangspunt bij de voorbereiding van het vieijarenplan voor de periode 1988-1991; de vast stelling door het college van het voor ontwerp van dit plan was gepland voor februari jl. Tijdens overleg over het plan met gemeentebesturen bleek echter dat het feitelijke aantal 65-plussers in di verse plaatsen de prognose had 'inge haald'. G.S. besloten in januari dan ook de voorbereiding van het plan op te schorten. Het college wilde eerst weten of deze ontwikkeling zich in de gehele provincie voordeed, en wat daarvan de gevolgen voor de planning konden zijn. In 1995: 96.000 65+-ers Inmiddels zijn de berekeningen over de bevolkingsontwikkeling geactuali seerd. De verwachting lijkt gewettigd dat er in 1995 ongeveer 96.000 65- plussers zullen zijn (6000 meer dan vol gens de oude prognose, en exclusief de stad Utrecht, omdat die een eigen bud get voor de bejaardenoorden binnen zijn grenzen krijgt). Gevolg voor de doeluitkering is een verhoging met on geveer 7,5 miljoen gulden per jaar. Er zijn nog twee zaken die de hoogte van de uitkering gunstig beïnvloeden: - een voorlopige herberekening door het ministerie van WVC levert de pro vincie Utrecht een voordeel op van 1,5 miljoen gulden in 1987, en van 0,4 mil joen per jaar daarna; - van het extra bedrag dat het rijk voor de bejaardenoorden ter beschikking stelt krijgt Utrecht in 1988 1 miljoen gulden, en vanaf 1989 1,44 miljoen per jaar. Overigens overweegt het rijk het bud- ged voor verbouwing en renovatie van bejaardenoorden van de begroting van VROM over te hevelen naar die van WVC. Voor Utrecht zou dat een be drag van bijna 1 miljoen gulden in 1989 betekenen, en van bijna 2,4 miljoen in elk van de volgende jaren. G.S. willen dat geld overigens niet gebruiken voor de exploitatiesubsidies aan bejaar denoorden, maar voor investeringsbij dragen ineens. Plannen Tijdens het overleg over het plan 1988- 1991 hebben verscheidene gemeente besturen en bejaardenoorden plannen ingediend om te reduceren zonder hele huizen te sluiten; plannen die voorza gen in gedeeltelijke sluitingen en reno vaties onder vermindering van het aan tal plaatsen. Probleem was dat deze plannen wel tot de noodzakelijke ver mindering van het aantal plaatsen leid den, maar niet tot de noodzakelijke be zuinigingen. Nu de financiële nood minder groot is willen G.S. bezien in hoevere deze ini tiatieven kunnen worden gehonoreerd, om daarmee sluiting van hele oorden zoveel mogelijk te voorkomen. Belang rijk voordeel van deze benadering vindt het college dat de kwaliteit van de zorg er door kan worden verbeterd. Het tekort op de bejaardenoorden wordt nu geraamd op 4.3 miljoen gul den per jaar. G.S. willen dit tekort weg werken door een reductie met 400 plaatsen, gedeeltelijk door renovatie, gedeeltelijk door sluiting. De reductie zou - indicatief - als volgt over de plan gebieden moeten worden verdeeld: West-Utrecht-noord: 30 plaatsen West-Utrecht-midden: 120 plaatsen Zuidoost-Utrecht-west: 165 plaatsen Noordoost-Utrecht: 85 plaatsen In twee plangebieden ontstaat als ge volg van de toename van het aantal 65- plussers een gebrek aan capaciteit in be jaardenoorden: 65 plaatsen in Zuid- oost-Utrecht-oost, en 130 in West- Utrecht-zuid. Daar uitbreiden zou ech ter ten koste van de andere plangebie den gaan, waar in dat geval 195 plaat sen extra zouden moeten verdwijnen. G.S. willen de totale reductie echter tot 400 plaatsen beperkt houden. Tekort Na vermindering van het aantal plaat sen met 400 resteert in de planperiode nog een tekort van 11 miljoen gulden. Van dat bedrag komt in 1988 al 6,6 mil joen beschikbaar op grond van het Sta tenbesluit om voor de jaren 1988-1991 15,6 miljoen voor de bejaardenoorden uit te trekken. Het resterende tekort van 4,4 miljoen gulden willen G.S. dek ken door in de jaren 1989, 1990 en 1990 steeds 1,5 miljoen gulden provin- ciegeld voor de bejaardenoorden te be stemmen. na 1991 is er dan nog een te kort van 1,6 miljoen, waarvoor het col lege nog middelen moet vinden. Inmiddels gaat de uitvoering van het plan 1987 door. Dit plan voorziet in de sluiting van 14 bejaardenoorden met in totaal 207 plaatsen. Eén van de betrok ken huizen is inmiddels dicht, het twee de zal vermoedelijk spoedig volgen. Eén huis heeft een andere bestemming gekregen. De overige elf huizen die in het plan 1987 voorkomen hebben tegen de aan gekondigde sluiting Arob-bezwaar aangetekend. Vorige week hebben G.S. deze bezwaren ongegrond verklaard, en bepaald dat deze oorden over uiter lijk een jaar moeten sluiten. G.S. zullen de statencommissie voor maatschappelijk welzijn, volksgezond heid en ouderenbeleid binnenkort in een uitvoerige notitie over de jongste ontwikkelingen informeren. De com missie zal deze notitie bespreken op 28 maart a.s. G.S. zullen Provinciale Sta ten in april om een uitspraak vragen over hun voornemen de reductie te stel len op omstreeks 400 plaatsen. Daarna kan de voorbereiding van het vieijarenplan worden hervat. Waar no- die zal opnieuw overleg met gemeenten en bejaardenoorden worden gevoerd. in juni willen G.S. het voorontwerp plan klaar hebben voor de inspraak. Naar verwachting zullen Provinciale Staten het plan in december definitief vaststellen. Aanstaande zondagavond wordt in de Oude Kerk een passie-vesper gehou den met eigentijdse kerkmuziek. Medewerkenden zijn Cor de Jong, can tor-organist en de cantorij van de her- vormde wijkgemeente de Oude Kerk, Maarten Jansen (cello), David Jansen (orgel) en Anneke van den Heuvel (fluit). Centraal staat de onberijmde psalm 22 en er worden werken van Je- han Alain (1911-1940) voor orgel, en orgel met fluit, uitgevoerd. Deze ves per, uitgaande van de Hervormde Ou de Kerk en de Gereformeerde Wilhel- minakerk, is het begin van de viering van de Stille Week. Voorganger: ds J.C. Greive. fyxM pas fttsen met dit fijne Paasmenu Appellation entre deux mers Controlée Mis en Bouteille au chateau André Lurton per fles 10,95 Appellation Bordeau Controlée Mis en Bouteille au chateau André Lurton per fles 12,95 DESSERT WIJN 1985 Chateau de Jau Muscat de Rivesaltes Mis en Bouteille au chateau per fles 19,75 VOORGERECHT: Een creatie van kippelevertjes, cognac en fijne kruiden per 100 gram f 1,95 of Een compositie van crab, garnalen en forel, omwikkeld met gerookte zalm per 100 gram f 5,95 - Heldere ossestaartsoep per blik f 4,50 Bij aankoop van f 50, 4 menukaarten )eL> r., V '"'CT HOOFDGERECHT: - Verse eendeborstfilet - Spaanse asperges AA-kwaliteit - Kwarteleitjes - Haricots verts - Cratin Dauphinois Aardappelschijfjes in crème-fraiche per 100 gram f 3,95 per blik f 7,95 per doos 18 stuks f 5,75 per literblik f 6,95 per blik f 3,75 NAGERECHT: - Kleine boeren geitenkaasjes - Meringues (schuimnestjes) met Kiwifruit of 4 stuks voor f 4,95 zak a 4 stuks f 3,50 per blik f 3,50 per doos f 4,25 .Msta Philip (Thom Hoffman) is een jonge architect. Hij zit diep in de put na de onver wachte dood van zijn vriendin Marjan. Bij toeval ontmoet hij Eileen (Lysette An- thony), een Engels sprekende vrouw die als twee druppels water lijkt op zijn ge storven vriendin. Na een korte toenadering in een restaurant verdwijnt Eileen met haar dochtertje van twee maanden weer even plotseling als ze gekomen is. Philip heeft geen keus: hij moet gaan zoeken naar Eileen. Daarbij raakt hij echter ver strikt in een gevaarlijke affaire die beheerst wordt door hartstocht en jaloezie. Maar Philip geeft niet op en riskeert alles om Eileen terug te vinden. 1. Flodder 2. Lethal Weapon 3. Raw Deal (Schwarzenegger) 4. Platoon 5. Dirty Dancing (import) 6. The Golden Child 7. Three Amigos 8. The Fly 9. Crime Story (1) 10. Avenging Force De werkloosheidscijfers in de regio- Eemland blijven nagenoeg gelijk, al is er in de afgelopen maand een zeer lichte daling te constateren geweest, die zich - althans gewestelijk - met na me bij de vrouwen heeft voorgedaan. De ontwikkeling in Soest geeft vrijwel een identiek beeld te zien. In het rayon Amersfoort waren eind fe bruari nog 4703 mannen en 3640 vrou wen als werkzoekende ingeschreven in het register van het Gewestelijke Ar beidsbureau (GAB). De maand daar voor waren dat er resp. 4701 en 3665. In Soest stonden eind februari in totaal 1410 werklozen ingeschreven: 775 mannen en 635 vrouwen. In januari wa ren dat er nog 1414. In percentages uitgedrukt ontstaat voor de regio het volgende beeld. In Soest is 10,7 van de beroepsbevolking werk loos. Met uitzondering van Amersfoort (15,7 vertonen de overige gemeen ten gunstiger cijfers: Baarn 9,8 Bun schoten 4,3 Eemnes 8,7 Leus den 7,8 en Woudenberg 5,5 Voor het gehele rayon geldt een percentage van 11,6. Ter vergelijking: de provincie Utrecht telt momenteel 12,2 werklo zen en heel Nederland 14,4 De daling in de regio is volgens de lei ding van het Arbeidsbureau "niet om over naar huis te schrijven", maar zette zich door ondanks de stijging die zich landelijk voordeed. De (zeer lichte) da ling wordt vrijwel geheel veroorzaakt door het afnemen van het aantal inge schreven vrouwen beneden de 23 jaar. Overigen stemt het "uitstroompercen tage" het GAB tot optimisme. School verlaters en andere jeugdigen "verdwij nen" meer en meer uit het bestand. Overigens start in april weer de inschrij ving van de nieuwe lichting schoolver laters. Die worden niet aanstonds mee geteld in de werkloosheidscijfers; dat gebeurt pas in juli. De brandweer van Soest en Soesterberg heeft moeten uitrukken voor schoor steenbrandjes. In woningen aan de Middelwijkstraat en de Kamerling On- neslaan maakte de brandweer de schoorsteen schoon. Bij een manege aan de Beckeringh- straat ontstond een binnenbrandje. Door kortsluiting vatte een kachel vlam. De eigenaar bluste het vuur zelf. In de week van 25 maart tot 2 april kunnen liefhebbers van vis, schelp en schaaldieren ht^n hart ophalen in Res taurant 't Hoogje. In deze week wordt men verrast met een menu, bestaande uit 5 gangen, waarin al het lekkers uit de zee op diverse berei dingswijzen de boventoon zal voeren. Het aperitief is gratis. De prijs van dit menu zal f67,50 bedragen. Tevens kan men gebruik maken van een door de vi noloog Leon Gommers samengesteld wijnarrangement. Reserveren dient aanbeveling. Begin april bereikt onze zusterplaneet Venus haar grootste Oostelijke elonga- tie. Ze is dan avondster en gaat na de zon onder. Ze staat op dat tijdstip, van af de aarde gezien, ver van de zon ver wijderd en is daardoor zeer goed zicht baar. Venus, in grootte vrijwel gelijk aan de aarde en genoemd naar de godin der liefde, draait haar rondjes om de zon op een afstand van 108 miljoen kilometer tegen de aarde 150 miljoen. Doordat zij haar rondjes dus binnen de aardbaan draait wordt ze vanaf de aarde gezien steeds onder een andere hoek door de zon beschenen en vertoont daardoor evenals de maan schijngestalten in de vorm van een sikkel of is zoals nu half vol. De planeet zelf is omhuld door een ge weldig wolkendek, zodat er van het op pervlak weinig is te zien. Van onder an dere ruimtereizen weten we echter dat het een onherbergzaam oord is met temperaturen van zo'n 500 graden en een druk van om en nabij de 100 atmo sfeer! Om meer te weten te komen over Venus kan men terecht tijdens speciale Venus- avonden op de "Schothorst-sterren wacht. Onder meer door middel van ef? y.ideo"en d'a~ presentatie willen de afdeling Amersfoort van de NVWS, de Jongeren Werkgroep en de Gooise Volksterrenwacht informatie verstrek- •l-'l- over deze planeet. Daarbij kan de sikkel van Venus rechtstreeks worden bekeken door de telescoop De Venusavonden op de "Schothorst"- stenenwacht worden gehouden op 6,7 en 8 april, van 20.00-22.00 uur. De sterrenwacht is gelegen op het landgoed van het Centrum Voor Natuur en Mi lieu, aan de Schothorsterlaan 3a in Hoogland. commi voorlic De var dienste meentt Soest t Dit aki Organi om de te verg Naast lieu en Bij een a zijn twee gewond g ziekenhui foort. Het onge sporthal mobilist 1 rein van i niet in de op dat mi torrijder, duopassa dingen oj Door de meentelijl onlangs p gen een 3^ ciale dien Proces-ve ke van va lichting v: de man d de sociale Genoemc cliënt van een uitke loosheids hij werklc Uit het in hij werkz zuimde di dienst. D melding muiieren. Op de ii cliënten 1 wijld aan doen van omstandi wijs verm verlaging kunnen 1 cliënt nie Naar aan de persoi hem pr< maakt. T rechter rr Het door gen uitk door de gevorder beëindig!

Soester Courant | 1988 | | pagina 14