Gemeenteraad doet Natuurbad voor 1 miljoen van de hand KORTE DUINEN >40 zo gezien Soest kan met belasting-constructie miljoenen besparen op gemeentehuis WITLOF fUpuiltircd Bl EüD herenmode Zomertijd v° Politie rolt jeugdbende op f\ Markt kan niet terecht op voorplein gemeentehuis door Genard fout tot 80% WOENSDAG 23 MAART 1988 66e JAARGANG NO. 30 5 Partij van de Arbeid en Progressief Soest tegen Persoonlijke aandacht is hetzelfde als maatwerk Bij Adama wordt u op uw wenken bediend. Soesterbergsestaat 51 Soest .oV Inbraak Smitshof 185 misdrijven in Soest opgelost Als gemeente 'least' van onafhankelijke b. v. 1 EVEN NAAR JAC. HERMANS MAGERE RUNDERLAPPEN kilo 500 gram Mini-prus&Mam-keus TE KOOP GEVRAAGD LANDHUIZEN, VILLA'S, EENGEZINSWONINGEN en APPARTEMENTEN STEENBEEK MAKELAARDIJ o.g. Vlakte is 50 procent te klein DEMONSTRATIE SIERPLEISTERS Een 'rug' uit winkel Hart tegen hard FRÜHSCHOPPEN OPHEFFINGS UITVERKOOP Op alle verlichtings armaturen zeer hoge kortingen Verlichting speciaalzaak „Binnen en Buiten Omdat wij u alle zorg uit handen nemen. Abonnement per halfjaar M 2,- Buiten Soest per half jaar f24, Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 i: Goos van der Wilt. Hoewel de kaarten in de voorafgaande (deels besloten) commissieverga deringen al duidelijk waren geschud heeft de gemeenteraad vorige week nog vrij lang gedebatteerd over de verkoop van het Soester Natuurbad voor 1 miljoen gulden aan de project-ontwikkelaar Taphoorn. Een ruime meerderheid steunde het voorstel van B. W. Alleen de PvdA-fractie en Progressief Soest verklaarden zich tegen het voorstel, dat uiteindelijk met 19 tegen 6 stemmen werd goedgekeurd. Dat de besluitvorming feitelijk al een "gelopen" zaak was bleek niet uit de pu blieke belangstelling. De tribune was meer dan vol - er moesten zelfs heel wat stoelen worden aangesleept - en de ac tiegroep Oh Oh, die scherp tegen de verkoop heeft geprotesteerd, was na drukkelijk aanwezig met drie teilen en een waslijntje, waaraan twee trooste loos neerhangende zwembroeken en een handdoek de algemene teleurstel ling van de zwemliefhebbers symboli seerden. "Een historische vergissing!" Zo open de Jan Visser (Progressief Soest) de dis- cupsie. Hij herinnerde eraan dat de lijst trekkers bij het opstellen van het Colle ge-programma eerst een "haalbaar heidsstudie" naar de mogelijkheden van afstoting van het Natuurbad in combinatie met de bouw van een nieu we zwem-accommodatie hadden be loofd, maar die belofte niet hebben ge houden. "Ik heb die studie nog nooit gezien." Hij vond het een slechte zaak het bad dat veel Soesters zo aan het hart gebakken zit voor een zo lage prijs te verkopen. "Ik moet nog zien of Soest er wat aan overhoudt. U geeft het eigenlijk voor niets weg en dat kunt u niet ma ken," hield hij B. W. voor. 'Kris, Kras en Kruimeltje' Visser refereerde verder aan de plannen van Taphoorn voor het nieuwe zwem- complex aan de Dalweg en aan de kort tevoren bekend geworden ideeën van de Soesters Ekel, Daalhuizen en Leijen- dekker - "drie oude mannen uit de tijd van Kris, Kras en Kruimeltje en de Bon te Dinsdagavondtrein" - vooreen thea ter/evenementenhal op die plek. "Dat moeten we niet hebben, anders is de vertrossing van Soest helemaal een feit!" Over het Natuurbad meende hij dat het College moest toegeven dat men het "aan de straatstenen nog niet kwijt had gekund, nu blijkt dat de eerste-de-beste buurman het inpikt". Hij stelde - onder applaus van de tribune - vast dat er nog vele wegen zijn om de plannenmakerij van de project-ontwikkelaar te dwars bomen. Bert Krijger (WD) betuigde de una nieme steun van zijn fractie aan het Col lege, omdat met deze beslissing de weg wordt vrijgemaakt voor de realisering van een overdekt zwembad. "Dat is nu formeel niet aan de orde, maar het wordt natuurlijk wel meegewogen, om dat het een eerste stap in die richting is. Binnen kun je altijd zwemmen, buiten niet," formuleerde hij kortweg. 'Reëel blijven' Ook Bessehen Gerritse (CDA) han teerde dit motief. "Het is jammer, maar na zoveel vruchteloze pogingen om het bad te verkopen moeten we reëel blij ven; het Natuurbad is maar twee of drie maanden te gebruiken, het bezoekers aantal is drastisch teruggelopen en elk jaar een tekort van zeven ton is veel te veel." Een nieuw overdekt zwembad, dat onafhankelijk van het weer kan worden gebruikt, zal volgens haar meer en vaker bezoekers trekken. Ze verweet - gesteund door een verontwaardigde wethouder Jan Menne - Visser "selec tief' citeren uit het Collegeprogramma. Adriaan Pothuizen (D66) liet weten niet zonder aarzeling akkoord te gaan. "We nemen een besluit met ingrijpende gevolgen en we doen afstand van een belangrijk stuk historie." Hij was inb- middels gerustgesteld door aanvullen de voorwaarden over het behoud van het bos, de maximale omvang van het nieuwe complex en andere aspecten. Wel stelde hij nadrukkelijk dat er geen zwembadloos tijdperk mocht komen en pleitte hij voor het behoud van het ge meentelijk kampeerterrein. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) vond het wel jammer dat de verkoop onver mijdelijk was, gezien de historische waarde, maar meende dat er nuchter geoordeeld moest worden. Voor hem gaf de doorslag dat er nu een volwaardi ge zwemaccommodatie in het centrum van Soest kan komen, waar de bevol- U moet het wél kopen, u kunt het niet huren u kunt het niet lenen bij één van uw buren want glas zit muurvast waardoor het goed past het genot laat Van Ede oneindig lang duren! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woohhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! Twee zwembroeken en een handdoek: de stille getuigen van de teloorgang van het Soester Natuurbad. king het hele jaar door plezier van kan hebben. Aan het hart Kees Boerkoel (PvdA) vond dat het College zich goed moest realiseren hoe zeer de afstoting van het Natuurbad de bevolking aan het hart gaat. Hij ver baasde zich over een opmerking van Krijger (WD), die achteraf toch niet zo gelukkig was met de besluitvorming in beslotenheid, omdat de burgers daar door het inzicht hadden moeten missen in de noodzaak van de verkoop. "Wij hebben om invloed voor sporters en burgers gevraagd; wilde dat juist niet." Ook hij wees erop dat destijds was afge sproken dat ér eerst een nieuw zwem bad zou komen voordat het Natuurbad van de hand zou worden gedaan. "Maar een voorstel hebben we niet." Hij drong er o.m. op aan het gemeentelijk kam peerterrein nu te handhaven en wachtte de reactie van het College af voordat de fractie zich over het voorstel zou uit spreken. Wethouder Jan Menne (CDA) riep de raadsleden op zakelijk te zijn. "Jaren geleden hebben we al gezegd dat het niet onmogelijk zou zijn dat het Natuur bad zou worden verkocht. We hadden toen een andere prijs in ons hoofd, waarmee we de markt hebben afgetast. Dat is niet gelukt." Hij verdedigde op nieuw de opbrengst van 1 miljoen en noemde het oneerlijk dat die prijs wordt voorgesteld als "voor een prikkie", om dat de gemeente verder geen kosten meer hoeft te maken. "Als dat meere kent komen we aardig in de buurt van de normale grondprijzen." In de tweede ronde benadrukten Boer koel en Pothuizen nog eens dat het bij het nieuwe zwembad ook zou moeten gaan om het "buitengebeuren" en dat het gemeentelijk kampeerterrein nu ge handhaafd kon blijven, en kreeg Visser applaus voor zijn opmerking dat het "mooiste buitenbad" van de omgeving niet verpatst mocht worden. Volgens hem is Taphoorp "allerlei vervelende dingen van plan waar geen Soester bur ger iets aan heeft". Loerende agenten Verder vond hij het argument van de ze ven ton verlies maar onzin. "Wie garan deert mij dat wat we er straks voor in de plaats krijgen minder gaat kosten? Als we straks acht ton bij het nieuwe zwem bad moeten leggen wil ik het gezicht van mevrouw Gerritse nog wel eens zien!" Hij had overigens weinig op met de plannen voor de Dalweg. "Ik zie me daar al liggen in een badje, met al die agenten die vanuit het politiebureau naar de ligweide zitten te loeren. Me neer de voorzitter, ik moet er niet aan dénken..." Pothuizen antwoordde Visser ("Con servatief Soest") - na diens verwijten aan het adres van "de milieupartij D66" - dat het Natuurbad niet zó'n cultuur historisch monument is dat het koste wat het kost behouden moet blijven. "Het hangt er maar van af wat we er voor in de plaats maken, en daar zijn we zelf bij." Meilof hield Visser nog voor dat de overlast van een open bad groter zou zijn dan van een binnenbad, maar kreeg lik op stuk van Leidje Tomassen: "Kom nou, meneer Meilof, het geluid van mensen die plezier hebben is toch geen milieu-overlast!", waarmee ook zij ap plaus van de tribune oogstte. Boerkoel diende tenslotte twee moties in, waarin werd gepleit voor een nieuw zwembad met binnen- én buitenbad "voor een acceptabele entreeprijs" en voor het handhaven van het gemeente- i n 't'r. 111\NV In de nacht van zaterdag 26 op zon dag 27 maart gaat de zomertijd in. De klok moet dus een uur vooruit worden gezet. Dat betekent een uurtje minder slapen. Officieel moet de klok om 02.00 uur op 03.00 worden gezet. Een onbekende dader heeft in het afge lopen weekeinde ingebroken in een drankenzaak aan de Smitshof. Hij kwam het pand binnen door de toe- gansgdeur open te breken en maakte uit de kassa een bedrag van 700 gulden buit. Of er ook drank werd ontvreemd kon niet aanstonds worden vastgesteld. De 47-jarige winkelier deed aangifte bij de politie. Het politiekorps van Soest heeft vo rige week een uitstekende prestatie geleverd door het oprollen van een jeugdbende, die in de afgelopen ja ren verantwoordelijk is geweest voor in totaal 185 misdrijven van uiteenlopende aard in Soest, waar mee een schadebedrag was ge moeid van maar liefst 100.000 gul den. De recherche-afdeling heeft, in nau we samenwerking met de geünifor meerde dienst die zich speciaal richt op de wijk Overhees, klaarheid in deze zaken kunnen brengen na de aanhouding van een jongeman uit Soest, bij wie twee paar gestolen ski's werden aangetroffen. Inmiddels zijn er in totaal 12 verdachten aangehou den en verhoord, in leeftijd varië rend van 13 tot en met 19 jaar, allen woonachtig in Soest. Van hen hebben er enkelen twee da gen vastgezeten op het politiebu reau, anderen - met toestemming van de officier van justitie - zelfs vier dagen. De jongelui opereerden in groepjes van wisselende samenstel ling. Volgens een politie-woord- voerder zijn in de komende dagen nog meer arrestaties te verwachten. De verdachten bekenden in totaal 185 misdrijven, hoofdzakelijk ge pleegd in de jaren '86 en '87, waar onder fiets- en bromfietsdiefstallen; diefstallen van kratjes bier en fris drank uit tuinen en schuurtjes; in braken in huizen, scholen, bergin gen, winkels en bedrijven; winkel diefstallen; diefstallen uit auto's en het lek steken van banden. Kip De buit bestond voornamelijk uit kleding, geluidsapparatuur, oude munten, vuurwerk, toiletartikelen, sigaretten en geld, ook afkomstig van gekraakte gok-automaten. Een van de diefstallen betrof een reeds gebraden kerstkip, die tijdens de feestdagen uit een schuurtje in Over hees werd ontvreemd. Volgens een voorlopige berekening van de politie beloopt de totale scha de van de misdrijven zo'n 100.000 gulden. Van de buit is nagenoeg niets meer teruggevonden. De opbrengst van de spullen werd omgezet in geld, dat vooral gebruikt werd voor het spelen met gok-automaten. In af wachting van hun voorgeleiding en berechting zijn de daders na het ver hoor op vrije voeten gesteld. De gemeente Soest kan op de nieuw bouw van het gemeentehuis aan de Dalweg miljoenen guldens aan omzet belasting besparen als zij niet zelf bouwt maar dat door een "derde" laat doen, die het gebouw dan in de vorm van een "lease-overeenkomst" of op andere wijze aan de gemeente ter be schikking stelt. Voorwaarde daarbij is dat de gemeente het gebouw dan pas na tien jaar terugkoopt. Zij is dan bij de overdracht geen BTW meer schul dig en ook geen overdrachtsbelasting. Een en ander blijkt uit een vertrouwelij ke notitie die een dezer dagen zou wor den besproken in de raadscommissie nieuwbouw gemeentehuis onder voor zitterschap van financieel wethouder Jan Menne (CDA). Met deze belasting- lijk kampeerterrein op de huidige loka- tie. Wethouder Plomp noemde de eer ste motie overbodig (voor 1 april ko men de plannen voor het niewe bad bin nen van de bedrijven waarbij offertes zijn gevraagd) en wees de tweede af. VVD en CDA wilden zich niet vastleg gen, maar eerst de plannen afwachten. Krijger vond de moties zelfs "manipu lerend eenvoudig en duidelijk onjuist". De moties kregen wel de steun van Pro gressief Soest ("omdat het toch de ver keerde kant opgaat"); de tweede ook van D66. Wethouder Frans Kingma (PvdA) stemde met zijn college-colle ga's mee tegen de moties van zijn poli tieke vrienden. Het voorstel zelf werd met 19 tegen 6 stemmen - PvdA (minus Kingma) en Prog. Soest - aangenomen. Bij elke voor-stem was op de tribune het klaaglijk-jankende geluid van een soort mini-sirene te horen. "Het is een lang debat geworden," con cludeerde burgemeester Scholten ten slotte. "Ik hoop wel dat het tot duide lijkheid heeft bijgedragen. De stem ming. is duidelijk. Iedereen vindt het jammer dat het Soester Natuurbad dichtgaat - (zacht gejoel op de tribune) - maar Soest kan aüeen Soest blijven bij een gezonde financiële situatie. Anders moet er misschien nog veel meer dicht." M? Aanbiedingen geldig van do. 24 t/m za. 26 maart 1988 en alleen in filialen met versafdeling. Wegens spectaculaire verkopen in de afgelopen maan den vragen wij voor onze uitgebreide kliëntenkring op kor te en langere termijn te koop in Soest, Baarn en omgeving. G. van Amstelstraat 1 - 1213 CG Hilversum - Tel. 035-41451 technische "manoeuvre" zou ongeveer een bedrag van 3 miljoen gulden in de gemeentelijke schatkist kunnen blijven. Alles staat of valt echter met de vraag of een dergelijke constructie wordt geac cepteerd door de belastingen. Wel is er een serieus onderzoek ingesteld, omdat zo'n groot financieel voordeel daartoe voldoende aanleiding is, los van de vraag of het een ideale situatie is als de gemeente het "eigen huis" niet in eigen dom zou hebben, aldus de notitie. Daarin wordt er verder op gewezen dat het - alvorens ook maar één stap te zet ten - absoluut noodzakelijk is dat de "constructie" met de belasting-inspec teur wordt doorgesproken. De gemeente zou het gebouw kunnen "leasen" van een speciaal op te richten b.v., die echter geen enkele relatie met de gemeente mag hebben, omdat ze an ders als een "fiscale eenheid" wordt be schouwd. Ook de bestuurders mogen geen band met de gemeente hebben en daarvoor zouden "enkele vertrouwde burgers" in aanmerking kunnen ko men. 'Morele en politieke aspecten' De zaak is inmiddels aangekaart bij twee experts van buiten het gemeente lijk circuit. Een van hen zou dezer da gen in de achter gesloten deuren gehou den vergadering worden uitgenodigd om een toelichting te geven op de zaak, waaraan overigens behalve financiële ook - zoals in de notitie met nadruk wordt gesteld - "morele en politieke as pecten" kleven. Wethouder Menne was dinsdagmorgen - kort voor het sluiten van deze editie van de Soester Courant - niet bereik baar voor commentaar. Het plein voor het nieuwe gemeente huis is te klein om er de weekmarkt (nu nog aan de Weegbreestraat) onder te brengen. Een en ander blijkt uit een notitie die één dezer dagen in de raadscommissie "Nieuwbouw ge meentehuis" aan de orde wordt ge steld. In de notitie worden de verschil lende problemen op een rijtje gezet. De verplaatsing van de markt zal niet alleen positieve, maar ook zeer veel negatieve effecten met zich meebren gen. Weliswaar is de lokatie aantrekkelijk, zorgt de markt voor "verlevendiging" van het plein en werkt zij "drempelver lagend" ten opzichte van het gemeente huis, maar de beschikbare oppervlakte (zo'n 30 x 50 meter) is veel te klein. Er kunnen hooguit 45 of 50 kramen wor den geplaatst, zodat gevreesd moet worden dat er over een straatlengte van zo'n 100 meter in de achterliggende woonbuurt ook kramen komen te staan. Dat is volgens de notitie "zeer ongewenst". Verder zullen er tijdens de marktdagen problemen ontstaan omdat het ge meentehuis bijvoorbeeld voor trouw partijen moeilijk te bereiken is, er veel te weinig parkeerruimte overblijft, er ver- keersonveilige situaties ontstaan op de Dalweg, en "obstakels" als vlaggestok- ken, kunstobjecten, hellingbanen etc. waarschijnlijk alleen zullen worden ge bruikt als bevestigingspunt voor tent zeilen. Bovendien geven de markt kooplui zelf de voorkeur aan een loka tie in de buurt van winkels, met name de Smitshof. Woningen onbereikbaar De notitie komt tot de conclusie dat het plein zo'n 50 procent te klein is, dat de spanning en het risico van parkeren op de Dalweg zich "laten raden", dat op marktdag zeker 15 a 20 woningen in de achtergelegen woonbuurt onbereikbaar zullen zijn en dat het "dubbelgebruik" van het plein voor markt-doeleinden zal leiden tot een "rationele, uitgeklede vlakte". De notitie eindigt met de gevolgtrek king dat er derhalve moet worden afge zien van een marktfunctie op het voor plein van het nieuwe gemeentehuis. Vrijdagavond a.s. van 19 - 21.00 uur en zaterdag a.s. van 10 - 16.00 uur. ZIE OPENINGSADV. PAG 8 BIVhWlSMA Soesterbergsestraat 52, Soest Tel. 02155-12563 De eigenaar van een bloemenzaak aan de Buys Ballotlaan in Sóesterberg is be stolen van ruim duizend gulden. De 'rug' en een beetje werden uit zijn winkel meegenomen. De inbreker was via de achterzijde binnengekomen. VOOR NEDERLAND Uit de Zwitserse Alpen! Een fantastische manier een avond gezellig met elkaar door te brengen onze: is een combinatie van grillen, gourmetten en fonduen. Vraag informatie: RESTAURANT DE Birkstraat 108 Soest 02155-13720 ff "Het hart is versleten en de kleppen ver kalken. Ik kan daar niks meer aan doen. Deze cardiologische doodklap haalde het laatste restje toekomstverwachting onder de oude vrouw uit en ze kromp voor de ogen van haar dochter ineen. De bloeddruk liep na het onderzoek verder op en ze nam zich heimelijk voor om nooit meer naar die onbarmhartige man toe te gaan. Het heeft daarna inderdaad veel hoofdbrekens, tact en zelfs een pietsje verbaal geweld gekost om de pa tiënt voor controle bij de hartspecialist in de taxi te krijgen. De fut was eruit en de vrou w zag het liefst dat het vonnis nu maar zo snel mogelijk voltrokken werd. En hoewel ook haar dochter zeer tegen het doktersbezoek opzag, durfde ze haar moeder toch niet te adviseren om maar weg te blijven. Tot het uiterste gespannen volgde de be geleidende dochter de verrichtingen van de cardioloog, die zo nu en dan het hoofd schudde en wat voor zich uit bromde. Hij liep naar de wastafel, waste omstandig zijn handen en wendde zich tot de patiënt. Maar vlak voordat hij zijn mond opende om opnieuw een weinig opwekkende boodschap mee te geven sprak de dochter ferm: "Ik ben maar een leek, dokter, maar ik zie wel dat het een stuk beter gaat. De specialist zette grote ogen open wilde daar wat tegen zeggen. De dreigende blik die op hem afgevuurd werd en de onuitgesproken smeekbede om een klein beetje begrip, weerhielden hem er van. En toen de parmantige vrouw op haar beurt met wijdopengesperde ogen vroeg: "Vindt u ook niet, dokter?" ant woordde hij: "Jazeker, het hart klopt in derdaad goed en de kleppen doen het iets beter.Erg vlot kwam het er allemaal niet uit, maar het startschot was gege ven. Bij de deur bedankten beide dames de dokter alsof hij zelfdebet was aan de zo genaamde verbetering. Zogenaamde? Niks zogenaamd! Oma speelt weer pia no. "Geef mij 'Kun je nog zingen eens aan had ze gezegd. Chopin moet nog maar even wachten. Dat komt later wel.Ze lachte om haar eigen over moed. zondag 27 maart vanaf 12.30 uur m.m.v. EEMLANDER BLAASKAPEL. Tevens speelt vanaf 15.00 uur TRAFFIC JAM Live muziek voor jong en oud. BOSSTRAAT 80 - SOEST TELEFOON 02155 - 22344 _F. C. Kuyperstraat 24 Soest 02155 - 2 06 56 Coöperatieve vereniging GOOISCHE UITVAART VERZORGING U.A. HILVERSUM. Uitvaartcentrum Den Huil" Utrechtseweg 11 Tel 035-42548 AMERSFOORT, Uitvaartcentrum "Amersfoort" Westerstraat 92. Tel 033-1134-1 BUSSUM, Uitvaartcentrum "De Heemburgh" Graaf Wichmanlaan 28. Tel 02159-17988

Soester Courant | 1988 | | pagina 1