X)e DeSoester Duinen I 3298: 24?5 12798; I3499r 25: Veel kelders blank door hoge grondwaterstand \Lh \at\d. Soest wil verder praten met Rijkswaterstaat over A 28 scliocmnker Jacht op kassabonnen in Hartje-Zuid VIDEO? DAAR WEET UW COMBIFOTO-VAKMAN ALLES VAN VIDEO? DAAR WEET UW COMBIFOTO-VAK MAN ALLES WN VIDEO? DAAR WEET UW COMBIFOTO-VAKMAN ALLES VAN VIDEO? DAAR WEET UW Bang&Olufsen i WOENSDAG 23 MAART 1988 SOESTER COURANT PAGINA 3 v v foto-film-uideo computer/ C-7 'Bodem is net een volgezogen spons' Met rechtszaak geen of weinig kans 'Appel en ei' voor Menne Geluidsoverlast - Waar iedereen zich vrouw in voelt Natuurlijk Vrouw rijdt door na auto-botsing Brandje aan Parklaan Voorjaarsaktie nu al groot succes Bel voor meer informatie Advisie Soest, 02155-11434 comPAa NU BIJ AANKOOP VAN EEN IBM-OF COMPAQ COMPUTER de IBM Proprinter X24 met korting van De Bron (10 jaar) 'op de loop' voor Tanzania-project Derde Wereldgroep Prog. Soest tegen huizen YS-militairen Inbraak Zuidpromenade Onverzekerde auto Autoradio gestolen Sharp Camcorder VLC-73 VHS-C Camcorder met HQ- techniek. autofocus, 8 x zoom, elektronische high speed shut- ter tot 1/1000 sec., automati sche witbalans en edit-moge- li/kheden voor muziek-achteraf. Inklusief acces soires en koffer. Nu 12 opnamen gratis. Koop nu een dubbelpak Kadacolor Gold 200 (24 36 opnamen) en u betaalt 2x24 opnamen. 60 opnamen voor de prijs van slechts 48! Else opbergdozen Draagbaar en stapelbaar 'voor 10 videobanden 29.95 voor 15 Muziek- cassettes 19.95 Voor 11 dubbele CD's of 22 enkele CD's 29.95 Sony CCD V30E video 8 camcorder. De Handycam die je bij wijze van spreken met dichte ogen bedient. Alle snufjes en vernuftjes zitten erin: auto- focus, zoomlens met macro, Stand-By-mechanisme voor het geval u pijlsnel in aktie moet kunnen komen. Het RGB- circuit zorgt voor mooiere kleuren en de CCD-beeldchip voor gestoken en scherpe opnamen Nu tijdelijk met gratis Sony muts en sjaal. sony Sony CCD V50E De eerste camcor der met digitaal geheugen. De auto- matische geheugenfunktie betékent een gigantische stap vooruit in videografie Beelden, teksten en tekeningen slaat u op om later te mengen met andere opnamen en dat in 8 verschillende kleuren. Tegenlicht correctie, 6x motorzoom, macro-instelling, lichtgevoeligheid 13 lux, data display en een geluidskwaliteit waarin de Hi-Fi gigant duidelijk hoorbaar is Wij demonstreren 'm graag. Ektachrome 100 Dialllm Glasheldere kleuren, ragfijne scherpte en korrel staan u ten dienste met deze fantastische diafilm van Kodak. Kortom, prestaties nu voor een heel klein prijsje. 135/36 2 stuks (exclusief ontwikkelen) 2 stuks inclusief lithium- batterij t.w.v. F 49.- Panasonlc C-900 Zoom Panasonic compactcamera, kompleet met 35-70 mm zoom lens en uitgebreide mogelijk heden, makkelijk te bedienen. Voorzien van vele professio- nele eigenschappen. Winkelcentrum "Hartje-Zuid" OOK VERHUUR VAN: VIDEOCAMERA'S VIDEO-AFSPELERS Ook in Soest heeft de overvloedige re genval van de afgelopen maanden ge leid tot een aanzienlijke waterover last. Heel wat kelders van woningen - met name in de westelijke en zuidelij ke wijken van de gemeente - blijken ondergelopen te zijn, een verschijnsel dat zich overigens op tal van plaatsen in het land voordoet, tot groot onge noegen van de bewoners. Oorzaak is de uitzonderlijk hoge stand van het grondwater, die landelijk gezien gemiddeld zo'n 20 a 40 centimeter ho ger is dan normaal, zoals uit metingen van TNO-Delft en Provinciale Water staat is gebleken. Soest heeft, door zijn bijzondere geologische ligging aan de rand van de Utrechtse Heuvelrug, hier en daar te maken met een grondwater stand die wel 100 centimeter hoger is dan normaal, aldus de heer D. van Bo ven van de afdeling Wegen en Riolerin gen van de gemeente. Het water kan niet worden afgevoerd. Volgens hem komen er bij de gemeente dagelijks telefoontjes binnen. "In het algemeen zijn er weinig of geen klach ten over de stand van het grondwater. Maar nu lekken er kelders in gebieden waar dat de laatste 25 jaar niet is voor gekomen." Het "bovenpakket" van de grond - de bodemlaag boven de niet-doorlatende samengeperste leemlagen die in Soest soms dicht bij de oppervlakte liggen - is verzadigd van water. "Het is net een volgezogen spons," aldus de heer Van Boven. "Het water kan geen kant op, ook al omdat de waterstand in de rivie ren zo hoog is." De hoogte van het "bovenpakket" va rieert in Soest nogal sterk, hoewel het op sommige plaatsen nauwelijks meer dan 40 centimeter dik is. De ondoor dringbare leemlagen hebben een dikte die varieert van soms maar een centi meter tot ongeveer een halve meter. Dubbele neerslag In het afgelopen halfjaar (september- februari) is er maar liefst 31 procent meer neerslag gevallen dan het gemid delde van de afgelopen 30 jaar. "Dat is ontzettend veel," aldus de heer Van Boven. In de maanden januari en fe bruari is in de omgeving van Soest zelfs nagenoeg de dubbele hoeveelheid he- meiwater naar beneden gekomen, zo is gebleken bij het KNMI-meetpunt in Soesterberg. Daar werd in januari 128 mm gemeten; normaal is 67 mm. In fe bruari was het 97 mm; normaal is 50 mm. Via de normale afwateringsstelsels is er niets tegen de hoge grondwaterstand te doen. "Als je een soort badkuip zou kunnen maken zou je het kunnen afina len, maar in het Soesterveen en andere wijken zit je tegen de uitlopers van de Heuvelrug, en daar kun je niet tegen op," aldus de heer Van Boven. In dat verband wijst hij ook op het hoogtever schil door de Eng. Wel stelt hij met tevredenheid vast dat het drainagestelsel dat in Overhees is aangelegd optimaal functioneert. "Het is een paar weken geleden nog helemaal doorgespoten. Als dat niet was gebeurd zou de telefoon hier waarschijnlijk wel roodgloeiend hebben gestaan." Zoals gezegd komen de klachten over de hoge grondwaterstand voornamelijk uit de westelijke en zuidelijke wijken van de gemeente. "De rest van Soest heeft nauwelijks last," aldus de heer Van Boven. "Het waterdicht laten ma ken van de kelder is het enige dat men tegen deze uitzonderlijke wateroverlast kan ondernemen. Verder is er niets aan te doen." De gemeenteraad van Soest kiest vooralsnog voor verdere gesprekken met Rijkswaterstaat over de proble men met de rijksweg A 28 en zal niet aanstonds naar de rechter stappen. De PvdA-motie die om dat laatste ver zocht, en waarover in de vorige raads vergadering de stemmen staakten (12- 12), werd in de vergadering van don derdag j.1. ingetrokken door het PvdA-raadslid Wil Stekelenburg, die hem had ingediend. Dat ging niet helemaal van harte, zoals Stekelenburg benadrukte, omdat ze het maar vreemd vond dat uit het ingewon nen juridisch advies was gebleken dat Soest bij de rechter weinig of geen kans maakt om een procedure tegen Rijks waterstaat te winnen. "We hadden dus vóór die tijd naar de rechter moeten stappen. Ons blind ver trouwen in de deskundigheid van Rijks waterstaat wordt nu afgestraft. Dit eens maar nooit weer," concludeerde het PvdA-raadslid. Ze vond overigens dat er verder advies nodig was, gezien het feit dat er op dit gebied niet eerder pro cessen zijn gevoerd en er dus geen juri sprudentie bestaat. Het College had de raad al eerder per brief laten weten dat het de stap naar de rechter op dit moment niet opportuun vindt, gezien het advies van de in het milieurecht gespecialiseerde advocaat mr. Otten. Op basis daarvan zal het BEOVISION LX 2802^®/LX 2502 MET BEOCORD VHS 91.2 's Werelds mooiste televisie is ook de veelzi|digste Stereo, teletekst en vele andere aansluitingen Voor zekerheid! van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL 02155-10344* College de regionale inspecteur Milieu hygiëne vragen een "proces-verbaal van bevinding" vast te stellen over de feitelijke geluidsbelasting van de wo ningen in Soesterberg, en wordt de mi nister van VROM gevraagd om een herziening van de grenswaarden. Met deze aanvullende maatregelen wordt tegemoet gekomen aan de zorg van de gemeenteraad, aldus B. W. Wat nu nog rest is het "openbreken" van het gesprek met Rijkswaterstaat, bijgestaan door een "juridisch milieu deskundige", o.a. over schadeclaims, de problemen voor de wijk Mercury, de praktische onmogelijkheid om - als er eenmaal epoxyhars is aangebracht - nog stil asfalt aan te brengen, de garantie van de wegenbouwer, de verkeersvei ligheid, etc. Deze zaken moeten op nieuw ter discussie worden gesteld, al dus Stekelenburg, en de inzet dient de aanleg van "stil asfalt" te blijven. De overige fracties steunden de opstel ling van de PvdA nu vrijwel allemaal. Adriaan Pothuizen (D66) meende ook dat een "geding" niet de oeste stap zou zijn. "Praten brengt ons het verst." Bert Krijger (WD) kon zich daarin even eens vinden, evenals Kees Verheus (CDA). De laatste informeerde nog wel bij het College of dat bereid was ambtelijke steun te geven als particulieren - bij voorbeeld Soesterbergs Belang - wél gerechtelijke stappen zouden willen on dernemen. Wethouder Plomp vond dat dat eerst nog maar eens bekeken moest worden en wilde daarover geen uit spraak doen. Voor het overige kon hij zich vinden in de wensen om het ge sprek met Rijkswaterstaat en andere in stanties voort te zetten. 'Verzet' Jan Visser (Prog. Soest) vond overigens dat in de discussie niet mocht onder sneeuwen dat het College bijzonder voorbarig was geweest door - in de brief aan de bewoners van Soesterberg d.d. 8 februari - te stellen dat het gemeentebe stuur zich niet tegen de maatregelen van Rijkswaterstaat zou verzetten. Stekelenburg wilde van Plomp expliciet horen dat het College die uitspraak her riep. "Dat zit ingesloten in mijn betoog. Ik ga namens het College met uw op merkingen het overleg in," antwoordde Plomp. Het PvdA-raadslid vond dat niet voldoende. "Het gaat niet alleen om praten, het doel is dat er stil asfalt komt, en dat hoor ik u niet zeggen." "We praten langs elkaar heen," reageer de Plomp met lichte ergernis. "Wat u vraagt zullen we doen." Om zijn afkeuring over de verkoop van het Natuurbad te onderstrepen bood Jan Visser (Prog. Soest) wet houder Jan Menne (CDA) tijdens de raadsvergadering een appel en een ei aan, daarmee aangevend hoe hij dacht over het bedrag waarvoor het bad van de hand wordt gedaan. De wethouder reageerde op "het-ei- van-Visser" (Visser: "Ookeendppel, meneer Menne", waarop Menne: "Een ei hoort erbij," en Visser ten slotte: "Met u heb ik nog een appeltje te schillen") met de ietwat snerende opmerking dat het Natuurbad "méér opbrengt dan menig ander plan, waar minder mensen in Soest van profiteren". Op Vissers herhaalde vraag naar de beloofde "haalbaarheidsstudie" over een nieuw zwembad (wanneer het Natuurbad zou worden ver kocht) antwoordde Menne dat dat weliswaar in het Collegeprogramma stond, maar dat er niet bijstond in welke volgorde beide zaken aan de orde moesten komen, een opmer king die vanaf de tribune werd beantwoord met openlijk hoonge lach. Menne was toch al flink op de korrel genomen door in de raadszaal verspreide pamfletten van de actie groep Oh Oh, met teksten als "Goedkope grond nodig? Bel Men ne" en "Nog grond over voor 'n prik kie? Denk dan eens aan de burgers". De garanties die het gemeentebe stuur bij Taphoorn heeft bedongen voor het voortgezet verblijf van de padvinders op het terrein van het Natuurbad motiveerden Visser tot de bewogen "oproep" aan de bevol king om allemaal padvinder te wor den: "Dan kunnen we de boel daar een beetje verstéren..." Het grote lentefeest is Pasen. En dat vieren wij met, van 12.00-15.00 uur een feestelijke brunch 22,50 RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT 188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 De politie heeft een bewoner van de Heuvelweg van zijn geluidsoverlast af geholpen. Buren van de man hadden een raam open staan, waardoor hij kon meegenieten' van de klanken uit de ra dio. De politie suste de dreigende bu renruzie. Een bewoner van de Wilhelminalaan werd zondagmorgen opgeschrikt door de weinig religieuze 'melodieën' van een motorzaag. De werklustige buurt bewoner had zijn activiteiten al gestaakt toen de politie poolshoogte kwam ne men. laanstraat 67 baarn 02154-15588 Een 39-jarige vrouw is vrijdag in haar woning aangehouden door de politie. Ze had kort daarvoor een wagen aange reden op de Wiardi Beckmanstraat. De wagen werd beschadigd. De vrouw verklaarde zich bewust te zijn geweest van de aanrijding, maar zei dat ze geen schade had ontdekt en daarom was doorgereden. Ze zal de schade ver goeden. Politie en brandweer werden maandag morgen gealarmeerd wegens een brandje aan de Parklaan. Daar bleek een in een schuurtje geïnstalleerde cv- ketel in brand te staan, waarschijnlijk omdat er na het even tevoren gepleegde onderhoud een poetslap op de ketel was blijven liggen. Die vatte vlam; het vuur bereikte ook het dak van het schuurtje. De brandweer slaagde erin het vuur snel té doven. De schade wordt geschat op ca. 2000 gulden. In het Winkelcentrum "Hartje-Zuid" hangen achter de meeste deuren van de winkeliers affiches met een vrolijk lachende jongedame erop. Zij nodigt iedereen uit naar kassabonnen te vra gen, die vervolgens in speciale enve loppen moeten worden gestopt. Wie zijn naam, adres en telefoonnum mer duidelijk vermeldt, doet automa tisch mee aan een aantrekkelijke aktie, die als hoofdprijs een kleuren-t.v. be looft. Maar ook de overige prijzen zijn kennelijk aanleiding genoeg om de kassabonnen van de winkeliers tot be gerenswaardige kleinoden te promove ren. Waar voorheen her en der bonnen door de winkeliers en het centrum dwarrelenden, is nu sprake van een compleet bonnen-vrij winkelgebied. Vooral bij de supermarkten is het op vallend schoon. Bij Reehorst Meer- markt, zo meldde de bedrijfsleider, is in de omgeving van de kassa's geen bon netje meer te vinden en als er al eens er gens één tussen is gewaaid, dan weet de jeugd daar wel raad mee. Niet alleen een aantrekkelijke aktie dus, maar een prima milieu-vriendelijk middel om. je winkel en je centrum papiertjes-vrij te houden! Drie weken De voorjaarsaktie in Hartje-Zuid duurt drie weken. Zij is in de plaats gekomen van de gebruikelijke Pasen- en Pinkste- renakties, die zich veelal richtten op produkt-kortingen per winkelier. Die hebben nu de handen ineen geslagen en een aktie georganiseerd, die het hele centrum betreft en waarbij de kass abonnen de hoofdrol spelen. Daar wordt nu door de cliënt om gevraagd. In het geval dat een bon als garantiebewijs zou moeten dienen, wordt er een met de hand geschreven en gestempelde bon uitgereikt, die dan als garantiebewijs dienst doet. De kassabon gaat mee in de envelop. Op vier plaatsen in het cen trum staan bussen opgesteld waarin de enveloppen, duidelijk voorzien van naam, adres en telefoonnummer, kun nen worden gedeponeerd. Aangezien in iedere envelop voor tenminste f 100,- aan kassabonnen moet zitten, doen zich regelmatig situaties voor, waarin de consument geen genoegen neemt met een bon van bijvoorbeeld f 125,-. Er wordt dan dringend gevraagd om vijf bonnen van f 25,- of één van honderd en één van f 25,-. Dat wil nog wel eens wat problemen geven, maar met een beetje goede wil komen winkelier en klant daar wel uit. Simpel De aktie is simpel, maar daardoor juist zo succesvol. De heer Van Essen, voor zitter van de promotiecommissie van het centrum hierover: "Eenvoud is al tijd het kenmerk van het ware. Je bent snel geneigd de dingen te ingewikkeld te maken, te mooi. We hebben het dit keer zeer simpel gehouden en dat slaat goed aan. Iedereen kent ook de gang nar de bussen, waarin de envelopjes moeten. Dat doen we immers met Sint Nicolaas ook en je kunt er meteen een vrolijke prijsuitreiking aan vastkoppe len". Het totale prijzenpakket is overi gens te bezichtigen in een etalage van Reisbureau Gerth op de Zuidpromena de. Eemlander blaaskapel De door de heer Van Essen aangekon digde prijsuitreiking vindt plaats op za terdag 9 april om 14.00 uur op het pleintje van de Zuidpromenade. Er wordt een podium gebouwd, waarop onder anderen PVO's Eemlander Blaaskapel zal spelen. Inmiddels is dit gezellige orkest uitgegroeid naar een ensemble van ongeveer 15 muzikanten. Wie de prijzen uitreikt is nog niet be- Computers L&; - - Advisie Computer Consultants bv Aktie geldig 1 maart t/m 30 mei Vredehofstraat 13, 3761 HA SOEST Tel. 02155-11434 kend, maar ook dat zal ongetwijfeld ie mand zijn, die zich meer dan thuis voelt tussen een flink aantal mensen, want druk wordt het zeker en wie weet schijnt het zonnetje. De organisatoren van Hartje-Zuid hebben ook wat dat betreft vaak het geluk van de hele wereld. Denkt u maar eens aan de nog nimmer verregende braderieën in september... De aktie in Zuid loopt tot en met 7 april a.s. Er zijn overal volop enveloppen voorradig. U verzamelt kassabonnen van winkeliers die meedoen, want al leen die bonnen zijn geldig. De deelne mende winkeliers herkent u aan het speciale affiche dat overal in Zuid op een goed zichtbare plaats hangt. De vier bussen, waarin u de enveloppen kunt deponeren, staan bij Sporthuis Eb. Ka reisen, Slijterij-Wijnhandel Van der Linden, De Kaasspecialist en Reehorst Meermarkt. Vanavond - woensdag 23 maart - orga niseert de prot.chr. basisschool De Bron (Overhees) een zgn. sponsorloop op het speelveld aan de Dorpsstreek - voor het cultureel creatief centrum C-drie. Het evenement vindt plaats in het kader van de activiteiten die de school heeft opgezet om het tienjarig jubileum te vieren. Het begint om 18.30 uur (half zeven). De opbrengst van de sponsorloop komt geheel ten goede aan het Tanzania-pro ject van de Derde Wereldgroep Soest, met name het patiëntendorp Mwera in dit Oostafrikaanse land, waar ex-psy chiatrische patiënten worden opgevan gen en begeleid naar hun terugkeer in de samenleving. De Derde-Wereld- groep Soest heeft op zich genomen in Mwera een stal te laten verrijzen, waar de koeien een plekje kunnen vinden. De jeugd van De Bron gaat proberen zoveel mogelijk geld bij elkaar te lopen om ervoor te zorgen dat er ook wat vee in de stal komt. In de lessen is in de afgelopen tijd al de nodige aandacht besteed aan de Derde Wereld. Er is veel over gepraat en de Derde Wereldgroep verzorgde ook een dia-voorstelling en een tentoonstelling. Het hele jaar door organiseert De Bron activiteiten om het jubileum luister bij te zetten en de aandacht voor de Derde Wereld en de sponsorloop passen daar in heel goed. Op het terrein aan de Dorpsstreek is vanavond een parcours van 400 meter uitgezet, waarop de schoolkinderen maximaal twintig rondjes afleggen. El ke ronde wordt - door ouders, kennis sen en anderen die de kinderen daar voor weten te "strikken" - beloond met een vast afgesproken bedragje. Als het vanavond erg slecht weer is wordt het evenement een weekje voor uitgeschoven: de sponsorloop vindt dan plaats op woensdagavond 30 maart. "Om principiële redenen" stemde de fractie van Progressief Soest vorige week tegen het voorstel van het Colle ge van B. W. om een krediet van 2,5 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van gronden in de wijk Mercury (Soesterberg), voor de bouw van 90 woningen voor Ameri kaanse gezinnen. Jan Visser, fractievoorzitter van Prog. Soest - voor het eerst sinds maanden weer in het gezelschap van zijn fractie genote Leidje Tomassen, die door bur gemeester Scholten met vreugde weer welkom werd geheten - kon met het krediet niet akkoord gaan. "Zeker niet in een tijd dat de Russen zowat weggaan uit Afghanistan en de Amerikanen naar Nicaragua gaan, want dat komt er na tuurlijk van," aldus Visser. "We moeten maar eens nee durven zeg gen en kiezen voor huizen voor mensen die op vredelievende basis in Soester berg aanwezig zijn," vond hij. Kees Verheus (CDA) daarentegen merkte namens zijn fractie op "volmon dig ja" te zeggen tegen het voorstel. Wel wilde hij dat er, voordat de werkzaam heden beginnen, eerst wordt afgewacht of het ministerie van Defensie de kosten zal betalen. Dat stond echter al met zo veel woorden in het raadsvoorstel, zo dat wethouder Menne dat zonder veel omhaal kon bevestigen. -s/ Een winkelier aan de Zuidpromenade heeft moeten constateren dat uit zijn zaak een vacuum zuiger en honderd diepvrieszakken zijn gestolen. In het Van Arkel Instituut werd een geldkluis buitgemaakt door onbekende bezoekers. In de kluis zaten een bedrag van ongeveer tweeduizend gulden en een aantal getekende cheques. De politie heeft in het afgelopen week einde een onverzekerde auto van de weg gehaald. Ze hield op de Clauslaan een automo bilist uit Soesterberg aan. De man be weerde dat hij de wagen in bruikleen had van een autohandelaar uit Amstel veen. De auto was echter niet voorzien van de speciaal daarvoor bestemde groene kentekenplaten. Een dertigjarige Amersfoorter was nog in het bezit van een autoradio toen hij vrijdag een bezoek aflegde aan de Pa rallelweg. Toen hij anderhalf uur later bij zijn wagen terugkeerde niet meer. De ruit van het rechter portier was ver nield. Van een fiets zijn het voorwiel, het ach/ terlicht en de versnelling gedemo' teerd. De fiets stond aan De Akke' en is eigendom van een 23-jarige 5 ter.

Soester Courant | 1988 | | pagina 3