iIV'S|LVER STAR V|DE0 Film van de week ©moonncgmtaal 41 MEganm Ooit kiest u voor mooist 'Vrouwen-emancipatie móet wel over rozen gaan, want overal prikken er doornen...' Kunstwerk Banninghal van Egbert de Rooy Bang&Olufsen VIDEO TOP 10 'Gedonder in de glazen' in Het Barometermuseum WOENSDAG 30 MAART 1988 SOESTER COURANT PAGINA 13 Jenny Allard op interessante bijeenkomst VVD-vrouwen: Beocenter 9000 Consultatiebureau Soest doet mee aan onderzoek naar gezondheid van zuigelingen en peuters 'Zweepmasten' aan de Dalweg Huisvuil met de feestdagen AMERICAN NINJA II Eclectisch )od, rse gro en een ogramma mpen. |ïïTWRi SPUILEN HULP SOEST "1990: het jaar van de waarheid?" Onder dit motto organiseerden de "Vrouwen in de WD" vorige week een ochtendbijeenkomst in restaurant De Soester Duinen, die geheel in het teken stond van de effecten die de so ciale wetgeving heeft - en binnen af zienbare tijd onder druk van Europa zal krijgen - op de positie van de vrouw. Die effecten zijn niet in alle op zichten even positief, zo bleek met na me uit de inleiding van mr. Jenny Al- lard-Knol, oud-raadslid van D66, die een interessante inleiding hield over deze materie. Ongeveer twintig Soester dames van di verse politieke richting luisterden naar de uiteenzetting van mevrouw Allard, die vooral aandacht vroeg voor de ge volgen van de nieuwe "Europese" wet geving, die met ingang van 1992 van in vloed zal zijn op de inkomens- en rechtspositie van de vrouwen. Daar voor dook ze eerst in de geschiedenis, waarbij ze vaststelde dat pas aan het eind van de vorige eeuw de overheid zich ging bemoeien met de positie van vrouwen, in een tijd van grote sociale misstanden. Via de eerste emancipatiegolf (afgeslo ten met het algemeen kiesrecht in 1917), de crisisjaren en de wereldoorlog ("toen was er weinig gelegenheid om over emancipatie na te denken") en de opbouwperiode ("vrouwen hadden in die jaren vooral de ambitie om een goe de huisvrouw te zijn") kwam zij terecht bij de jaren zeventig, als onder invloed van diverse actiegroepen een verdere verbetering van de positie van de vrou wen wordt afgedwongen: "C)e tweede emnacipatiëgolf} die' nü nog m atlë he vigheid doorwerkt," aldus mevrouw Allard. In 1975 vindt het "Jaar van de Vrouw" plaats, dat gestalte krijgt met diverse internationale akkoorden, o.a. het verdrag over de gelijkstelling van de sexen (waar de laatste weken in Neder land opnieuw veel over te doen is ge weest). In het jaar 1992, als de nationale gren zen min of meer zullen wegvallen, spe len in Europa de richtlijnen van de E.G. een belangrijker rol dan de nationale wetten, omdat Europa een autonome rechtsorde heeft. Een van die richtlijnen is bijvoorbeeld dat gelijke arbeid ook gelijk beloond moet worden. Tot 1992 geldt een overgangsperiode, waarin de richtlijnen worden geïntroduceerd in de nationale wetgeving. Discriminatie De Nederlandse wetgeving kent nu nog diverse discriminerende bepalingen, waarbij soms sprake is van directe, soms ook van indirecte discriminatie van de vrouw. Van dat laatste is, aldus me vrouw Allard, het kostwinnersbeginsel een duidelijk voorbeeld; het heeft Ne derland al veroordelingen opgeleverd door het Europese Hof en het Comité voor de Rechten van de Mens. Ook bij de recente stelselherziening is dat kost winnersbeginsel weer gehanteerd, zo dat tal van vrouwen "buiten de boot val len", aldus mevrouw Allard. Overigens gaan ook andere lidstaten regelmatig "in de fout", zij het op andere terreinen. Andere problemen waarmee tal van vrouwen zich geconfronteerd zien zijn de "voordeurdelersregeling" (in het ka der van de Bijstandswet) en de "twee- verdienerswet" (een belastingmaatre- gel)- In de jaren tachtig - waarin weldra één op de drie huishoudens in Nederland zal zijn aangewezen op een sociale uit kering; totale kosten meer dan 100 mil jard per jaar! - maken vrouwen onge veer 35 procent uit van de beroepsbe volking, zij het dat zeer velen niet meer dan een deeltijdbaan hebben. "De fei telijke verhouding tussen mannen en vrouwen op de arbeidsmarkt is dan ook nauwelijks veranderd," aldus mevrouw Allard. "Er is een overvloedig scho lingsaanbod, maar is er wel werk?" In dat verband wees ze ook op het ontbre ken van goede regelingen voor kinde ropvang en ouderschapsverlof. Niet veel rooskleuriger "Als we de balans over een eeuw opma ken, dan kunnen we alleen maar zeggen dat de situatie niet veel rooskleuriger is geworden. De theorieën zijn mooi, maar hebben relatief weinig effect ge had en er zijn nog veel knelpunten die Sporthal De Banninghal krijgt over enkele maanden een kunstwerk. Het wordt gemaakt door Egbert de Rooy, wiens ontwerp van 'De Ballen' alleen nog door de commissie kunstaanko pen moet worden goedgekeurd. Het bestuur van de sportstichting ging vori ge week al akkoord. Het kunstwerk komt te bestaan uit twee palen die worden verbonden door een dwarsligger. Daaraan wordt een pijp bevestigd, die onder druk van de wind enigszins beweegbaar is. Aan de pijp komen drie ballen met een doorsnee van bijna een halve meter. Het kunst- "De Ballen," het kunstwerk dat de Banninghal gaat sieren. Foto: Herman van Dam werk komt bij de straat te staan en zal ongeveer vier meter hoog worden. Aan de buitenmuur van De Banninghal wordt een vierde bal bevestigd, evenals aan de binnenkant. Als alles meezit kan het kunstwerk nog deze zomer worden geplaatst. 'De Bal len' kost ongeveer 17.000 gulden. Dat is één procent van de bouwkosten van de sporthal, die in december 1987 werd geopend. Jenny Allard aan het woord in de Soester Duinen. Foto: Herman van Dam moeten worden opgelost. De ongelijk heid is in die honderd jaar nauwelijks wezenlijk veranderd," aldus mevrouw Allard. Een van de problemen in de naaste toe komst is de dreigende "arbeidsplicht" voor vrouwen die gehuwd zijn met een partner die een uitkering ontvangt. De theorie is daarbij dat een man de kinde ren boven 12 jaar wel kan verzorgen. Voor deze vrouwen is de toekomst on duidelijk, want wat zal hun lot zijn als ze geen werk kunnen vinden of arbeidson geschikt worden. In dit verband riep mevrouw Allard een somber visioen op, waarin vrouwen verplicht in België "te werk worden gesteld", omdat de natio nale grenzen immers zullen verdwijnen en het vrije verkeer van goederen, kapi taal en arbeid tussen de Europese lid staten een feit zal zijn. "Nou ja, wie weet hoe vrouwen zullen opbloeien met een baan in België," merkte ze ironisch op. Niettemin schetste ze een realistisch schrikbeeld van de vrouwen als "de nieuwe armen". "De feminisering van de armoede is een reëel probleem." Ver der wees ze op het groeiende funda mentalisme en noemde ze voorbeelden van verontrustende ontwikkelingen. "In Zwitserland worden zwangerschap en bevalling voortaan als privéaangele- genheden van de vrouw beschouwd, en Nederland overweegt internationale verdragen maar op te zeggen omdat de economische gevolgen ervan niet zo gunstig uitkomen." Ze besloot haar in leiding overigens met een vleugje opti misme: "De emancipatie van de vrouw móet wel over rozen gaan, want overal prikken er doornen..." Niet te vervangen Onder leiding van Neks Blommers dis cussieerden de vrouwen vervolgens geanimeerd over de inleiding en over een tweetal stellingen: "Vrouwen heb ben een voorkeursrecht bij de verdeling van de arbeidsplaatsen" en "vrouwen hebben een (betaalde) arbeidsplicht in dien hun partner een sociale uitkering heeft" Met name over de eerste stelling werd intensief van gedachten gewisseld. Een van de opmerkelijkste tegenargu menten was dat positieve discriminatie van vrouwen uit den boze is,"omdat vrouwen in de* huishouding niet te ver vangen zijn"(!) Overigens kan worden vastgesteld dat de Soester vrouwen in de VVD met de keuze van dit actuele onderwerp aleen voorschotje hebben genomen op de dis cussie die landelijk pas in het najaar zal gaan losbranden. Dan zullen er diverse regionale vrouwen-congressen worden gehouden, georganiseerd door politie ke partijen en vak-organisaties, waarin dezelfde thema's aan de orde komen. Het ziet er naar uit dat politiek-bewuste vrouwen het in de komende tijd nog druk zullen krijgen. Opgevoerde brommer De politie kreeg zaterdagavond op de Smitsweg een bromfietser in de peiling, die een snelheid had van maar liefst 75 km/u. De bestuurder, een 16-jarige Soester, werd staande gehouden en moest mee naar het bureau. Zijn brom mer werd in beslag genomen voor een technisch onderzoek en hij kreeg een proces-verbaal. 3 jaar garantie Het nieuwe middelpunt van muziek. Dit elegante toestel kombineert de drie geluidsbronnen van vandaag: radio, compact disc en muziekcassette. Alle drie natuurlijk op het hoogst denkbare niveau. Met de afstandsbediening bedient u al die funkties vanuit uw stoel. En zelfs vanuit andere kamers. Want via het unieke Beolink systeem kan deze installatie zorgen voor muziek in uw hele huis. Dat zullen we u met genoegen demonstreren. Firma Schoemaker SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 Kinderen geboren tussen 1 april 1988 en 31 maart 1989 Het consultatiebureau voor zuigelin gen en kleuters (CB) van de Kruisver eniging Soest, Schoutenkampweg 4, begint op 1 april met een onderzoek naar de gezondheid, groei en ontwik keling van zuigelingen en peuters. Dit onderzoek is opgezet door het Neder lands Instituut oor Preventieve Ge zondheidszorg - TNO in Leiden. Het onderzoek moet bijdragen aan de ver betering van de zorg voor de veel te vroeg geboren kinderen. In het onderzoek gaat het om de zuige lingen en peuters die bij het consultatie bureau in zorg zijn en geboren worden tussen 1 april 1988 en 31 maart 1989. De kinderen worden tot de tweede ver jaardag gevolgd. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de wijkverpleegkundi ge en de consultatiebureau-arts, wan neer de kinderen met hun moeder, va der of verzorger het CB bezoeken. Alle ouders worden als gebruikelijk hiervoor uitgenodigd. Op het CB wor den de kinderen regelmatig onderzocht Veldweg 6A openingstijden: 15.00 uur zaterdag 11.00-14.00 uur Spullenhulp en de Derde Wereld op geregelde tijden blijkt dat Spullen- hulp, ondanks de steeds grotere door stroom van goederen, een overschot van voornamelijk kleding heeft. Vaak wordt gevraagd: "Wat doen jullie daar mee?" De vele landelijke Derde Wereldakties kennen een centraal verzamel- en laad- punt in Amsterdam. In februari werden daar door de Stichting Nederlands Vrij willigerswerk containers gereed ge maakt, bestemd voor Ghana. De in houd bestond o.a. uit opgeknapte land bouwmachines, fetsen enz. Het kle- dingoverschot van Spullenhulp be droeg op dat moment 250 volgeperste vuilniszakken. Ja u leest het goed: 250 zakken vol! Deze zakken zijn per vrachtauto naar Amsterdam gebracht en werden ge bruikt als "opvulling" tussen de land bouwmachines in de containers. En nu dus onderweg naar Ghana. In het na jaar van 1987 ging op dezelfde wijze een lading kleding naar Ethiopië. Zowel de donateursaktie alsook het werken met de nieuwe Spullenhulpfol- der brengt een steeds maar groeiende groep mensen, die de goederendoor- stroom steeds groter maakt. Duidelijk behoefte is er inmiddels aan een eigen reparatiewerkplaats(je). Opnieuw zul len de mogelijkheden in het werk van Spullenhulp zich dan uitbreiden. "De goede dingen doe je geruisloos, zónder tam-tam", aldus Spullenhulp. "Eigenlijk is dit een aktiviteit van Spul lenhulp die vrijwel niemand kent." Spullenhulp is overigens voor de Paas dagen - op vrijdag 1 en zaterdag 2 april - gesloten. en wordt advies gegeven over voeding, verzorging, opvoeding en gezondheid. Bij de aanvang van het onderzoek krij gen alle ouders van de wijkverpleeg kundige informatie over het onderzoek. De kindergeneeskunde voor de heel vroeg geboren kinderen heeft de laatste jaren grote vorderingen gemaakt, maar men wil graag weten of deze kinderen na verloop van tijd even gezond zijn en even goed groeien als andere kinderen van dezelfde leeftijd. Om deze vergelij king te kunnen maken zijn gegevens no dig van gewone kinderen, maar zowel in als buiten Nederland zijn deze gegevens niet voorhanden. De ziekenhuizen kun nen deze gegevens niet leveren, omdat daar alleen de ernstig zieke kinderen bekend zijn. Gegevens over alle kinderen zijn wel bekend bi de CB's, waar zij tijdens de consulten worden geregistreerd. Deze informatie is geschikt voor het onder zoeksproject; de gegevens worden ano niem doorgestuur haar het NIPG. Het team van het consultatiebureau in Soest heeft haar medewerking toegezegd, omdat het een unieke kans is iets meer te weten te komen over de gezond heidstoestand van in Nederland gebo ren kinderen. Om de automobilisten te attenderen op de nadering van de voetgangersover steekplaats zijn gisteren bij het kruis punt Albert Cuyplaan-Dalweg zgn. "zweepmasten" over de weg geplaatst. In deze lichtbakken staat een overste kende voetganger afgebeeld. Het zijn de eerste zweepmasten die in Soest zijn geïnstalleerd. Op Goede Vrijdag (vrijdag 1 april) wordt door de reinigingsdienst nor maal het huisvuil opgehaald. Ook de brengplaats De Schans is die dag nor maal van 13.00 tot 18.00 uur ge opend. Het huisvuil van maandag 4 april (Tweede Paasdag) wordt nu dinsdag 5 april opgehaald. De groene contai ners dient men 's morgens om half acht aan de weg te plaatsen. Vanaf Pasen kan men op donderdag avond niet meer grof vuil brengen naar De Schans. Na de Pasen is De Schans na 18.00 uur niet meer open. Dronken fietster ramt auto De politie heeft zaterdag tegen midder nacht een 47-jarige inwoonster van Soest aangehouden, die even tevoren zwaar onder invloed van sterke drank met haar fiets een auto op de Smitsweg had geramd. Ze was vervolgens naar een bankje gelopen om daar haar roes uit te slapen, maar de politie vond het toch maar beter dat ze daarvoor gebruik maakte van de relatief gezien comforta bele politiecel. De auto, eigendom van een 44-jarige bewoner van de Smits weg, had een forse deuk opgelopen. Vlijmscherpe zwaardgevechten, explosieve spanning en moordende man tot man gevechten. Dat is de wereld van de Ninja's. In American Ninja II is de aktie nog fascinerender en explosiever. Een waar kijk spektakel. Joe Armstrong (MICHAEL DUDIKOFF) en Curtis Jackson worden naar Mangro ve Island gestuurd om het mysterie van de verdwijnende mariniers op te lossen. Achter die ontvoeringen blijkt een machtige drugskoning schuil te gaan, die de mariniers omvormt tot onoverwinnelijke 'Black Ninja's'. Armstrong en Jackson zijn vastbesloten het duivelse imperium te vernietigen. Op een manier een goede Ninja waardig 1. Flodder 2. Lethal Weapon 3. Raw Deal (Schwarzenegger) 4. Platoon 5. Dirty Dancing (import) V 6.1 The Golden Child 7. Three Amigos 8. The Ry 9. Crime Story (1) 10. Avenging Force Dit herenhuis op de hoek van de Anna Paulownalaan en de Prins Hendriklaan is gebouwd in 1924 in traditionalistische stijl. Architectuurhistorisch van belang van wege de zeldzaamheid van het bouwtype en de bouwstijl en vanwege de gaafheid van de detaillering. Het crème gepleisterde pand is door de moderne aanbouw enigszins aangetast. Het licht doorlatend schilddak met grote oversteek is gedekt met grijze pseudo-Romaanse pannen. De voorgevel is symmetrisch met in het mid den de gemoderniseerde toegangsdeur, waarboven een glas-in-lood bovenlicht met floraal motief, aan weerskanten geflankeerd door een roeden pseudo kruisvenster. Zo lang nog kraait de haan tussen de kraagsteentjes van dit huis, zijn rode roepstem verwaaid tegen het tympaan van de ondergaande zon. J.V. I POSTILJON "UTRECHT-BUNNIK", BUNNIK Zaterdag 2 april t/m maandag 4 april 1988. Dagelijks van 11-18 uur. NNIK I Het wordt tijdens de Paasdagen in het Utrechtse Maartensdijk gedonder in de glazen. Geïnspireerd op het eeuwenou de Hollandse donderglas heeft Het Ba rometermuseum en zogeheten donder- buisje ontwikkeld, waarmee iedereen op eenvoudige wijze kan voorspellen uit welke hoek de wind zal waaien. Dat donderbuisje zal iedere vijftigste bezoe ker gedurende de Paasdagen cadeau worden gegeven, omdat Het Barome termuseum dan een beetje feest viert: het museum hoopt namelijk tijdens de komende Paasdagen de tienduizendste bezoeker te verwelkomen. Een donderbuisje is een nieuw ontwor pen "mini-weerglas", exclusief door Het Barometermuseum uitgebracht. Het geheel met de hand vervaardigde glazen instrumentje werkt met water en geeft zelfs de kleinste verandering in luchtdruk meteen aan. Het donderbuis je is in principe onverslijtbaar en gaat f 22,50 kosten. Met Pasen open Het Barometermuseum zal op alle vier de dagen van het Paasweekend ge opend zijn, dit mede gelet op de massale drukte tijdens de feestdagen vorig jaar. De stijlkamers van "Rustenhoven", de 18de-eeuwse behuizing van dit Maar- tensdijkse museum, zijn reeds in oude Paasstijl ingericht. De openingstijden zijn: Goede Vrijdag en Paaszaterdag 11.00 - 17.00 uur. Eerste 13.00 - 17.00 uur. Tweede 11.00- 17.00 uur. Tijdens het weékend na Pasen doet Het Barometermuseum mee met het Natio nale Museumweekend. Op zaterdag 9 en zondag 10 april a.s. betaalt iedere bezoeker een entreeprijs van slechts een gulden. Het Barometermuseum werd eind mei vorig jaar door Minister Smit-Kroes ge opend. Met tienduizend bezoekers in nog geen jaar tijd is oprichter-conserva tor Bert Bolle zeer ingenomen. Bolle: "Niet alleen onze collectie maar ook het persoonlijke contact met de gasten en de charme van het intieme oude kas teelachtige gebouw scoren blijkbaar erg hoog. Mijn vrouw en ik doen alles zelf. Het inrichten van de museumvitrines en de stijlkamers, het ontvangen van de bezoekers en het geven van uitleg." Het zonder subsidies draaiende mu seum moet het in belangrijke mate heb ben van giften en bruiklenen. Inmiddels hebben al vele particulieren en musea een oud weerinstrument in Het Baro metermuseum hangen. Soms gaat zo'n bruikleen na verloop van tijd weer terug en moet dan worden vervangen door een ander instrument. Daarom blijft de conservator zich aanbevolen houden voor nieuwe aanmeldingen. Over de bezoekersaantallen voor 1988 is Bolle optimistisch. Het eigen par keerterrein is sinds kort verhard en kan zestig auto's herbergen, inclusief tou ringcars. Daartoe moest de oprij brug aanzienlijk worden verstevigd en ver breed. Er is een toenemende belang stelling uit het buitenland. Het Barome termuseum is bezig met gidsmappen in het Frans, Duits, Engels en Japans. Vrouw breekt enkel Een veertigjarige vrouw uit Soest heeft haar rechter enkel gebroken. Ze kwam ten val met haar fiets op de Vondellaan. Door een laagje zand op het wegdek raakte ze in een slip. Door haar onge lukkige val moest ze naar ziekenhuis Zonnegloren worden gebracht.

Soester Courant | 1988 | | pagina 13