DARTHUIZEN H 'Minderheden' kraakt Sportnota EEN El IS EEN El STIJLVOL HUWELIJK SLAGERIJ DUWEL Bijbelse musical in Soest een ongekend succes Start groot-onderhoudsproject Smitsveen TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaanleriwoQt m WOENSDAG 30 MAART 1988 SOESTER COURANT PAGINA 17 SOE8& 'Peter pech...' 'Conclusies gebaseerd op veronderstellingen Maar neem er ook wat vlees en vleeswaren bij. SCHNITZEL 'TROPICAL' 0 qc KATENHAASJE KIP-CORDON BLEU KALKOENHAM 0Qo GEKOOKTE RUNDERTONG 0 «n EIERSALADE 150 gram 2,75 HAM-MELOENSALADE 9 Q« Wij wensen u prettige Paasdagen. Gratis knipbeurt bij Syllie Hair Soester Courant, goede informatiebron Restaurant Voor een perfekt verzorgd Werkzaamheden aan negentien blokken kost 25 miljoen gulden Eemeroord zoekt vrijwilligers voor doe-het-zelvers Ouderwetse vaste planten I door Arie Wandelaar Arie is met zijn vrienden Piet Ekel en Piet Daalhuisen betrokken geweest bij de produktie en samenstelling van en kele evenementen van het onvergete lijke Landjuweelgebeuren in 1987. Nu kun je na afloop van een dergelijk gebeuren overgaan tot de orde van de dag, of je de logische vraag stellen of er met indrukken, ervaringen en het en thousiasme van de Soester bevolking nog verder iets gedaan zou kunnen worden. We kozen voor het laatste. Een half jaar lang bezig geweest plan nen op papier te zetten, waarvan de uitkomst een evenementenhal c.q. theater is. Een uitgaansgelegenheid, waarin ruimte is voor tentoostellin- gen, shows, manifestaties op velerlei terrein, voorstellingen door professio nals en amateurs, filmmiddagen en avonden. Terwille van onze onafhan kelijkheid lapte ieder van ons deze week een briefje van honderd, waar door het mogelijk werd dat er, van daag 30 maart, bij alle representanten van de Soester samenleving een ont werpplan en een enquête-formulier in de brievenbus rolt, waarin er met na druk op wordt aangedrongen te hel pen met de uitvoering van de plannen, door aan te geven wat er eventueel aan ontbreekt, te schrappen wat men over bodig acht. Eerder lieten B. en W. informeel we ten het idee serieus te nemen, zij 't met de opmerking ook open te zullen staan voor andere suggesties. Uit het ge meentehuis kwam tevens het advies, vrijblijvend overigens, contact op te nemen met de in Soest woonachtige projectontwikkelaar Taphoorn. Mo gelijk konden zijn plannen, zo werd verondersteld, corresponderen met die van de drie Soester burger. Een ad vies, dat in eerste instantie met frisse tegenzin werd ontvangen. De Project ontwikkelaars staan er immers niet om bekend bij voorkeur het algemeen be lang voorrang te verlenen ten opzichte van hun eigen portemonnee. Niet ge schoten, altijd mis, dus werden tijdens twee geheel vrijblijvende gesprekken wederzijdse plannen en ideeën uitge wisseld. in aanpak en uitwerking ble ken op vele punten gelijk gestemde ge dachten te bestaan. Nog voordat deze drie bij Taphoorn aan de bel hadden getrokken ontdek ten ze een niet voorziene lekkage. Een journalist van de Amersfoortse Cou rant deelde Arie mede geheel van de hoed en de rand op de hoogte te zijn. De publicaties die volgden leverden uiteenlopende reacties op. Een was van een allooi waarop straatvechters patent hebben, de ander werd uitge sproken door Jan Visser, door zijn vriend Boudewijn Paans uitgeroepen tot "het geweten van Soest". Leest U even mee wat de leraar, politi cus en dichter als eerste reactie op on ze plannen aan de Amersfoortse Cou rant toevertrouwde. "Het is de vertrossing van Soest, waar straks vreselijk veel geld bij moet. Het is een geschift plan: deze drie oude heren uit de tijd van de Bonte Dinsdagavond- trein is het Landju weel in de hersens ge slagen. Ik wens niet mee te doen aan de grillen van drie uitgerangeerde man netjes. Bouw huizen voor bejaarden, daar hebben Soesters behoefte aan. Een gezellig hofje waar je klein en goedkoop kunt wonen. Koop de kerk bij C-drie op en trek 't bij het cultureel centrum. Dan heb je ook een leuke ruimte. Jan Visser, niet alleen leraar, dichter, politicus, nu ook nog helderziende. Zonder te weten waar hij het over heeft, (ook hij krijgt vandaag het vol ledige plan voor het eerst onder ogen) nu al vooraf de voorspelling dat er straks vreselijk veel geld bij zal moe ten. Helderziendheid, een gave waar over Arie helaas niet beschikt. Hij kan alleen achteraf vaststellen dat C-drie, en het destijds ondergeschoven kind De Borg, de meerderheid van de Soes ter bevolking (40.000) niet aanspreekt en de gemeenschap daardoor in de loop der jaren miljoenen heeft gekost. Vissers uithaal naar mogelijk nieuwe ontwikkelingen kan Arie overigens best begrijpen. Onze Jan is een schoenwinkelier die hoofdzakelijk links-voetige schoenen in voorraad heeft. Nu komt er concurrentie met schoenen die aan beide voeten passen en dan ook nog in alle maten. Daar is Jan heel duidelijk niet gerust op, Iaat staan blij mee. Dat de fractieleider van PS (Polarisa tie Soest, pardon, Progressief Soest) de initiatiefnemers in de Bonte Dins- dagavontrein laat plaatsnemen lijkt misschien op het eerste gezicht deni grerend. Een misverstand. Iemand als hij die zijn woorden altijd wikt en weegt doet zoiets niet. Gewoon een progressieve grap. Zo goed, dat Arie er graag op wil doorborduren. Jan Visser, over een paar flessen wijn en cognac zelf Vutter. Jan Visser, personificatie van PETER PECH, destijds een wat zielige en daardoor zeer populaire figuur in de radio-programma's van de VARA. Programma's, waarvoor kinderen uit Jan's jeugd in hun hansopje op zater dagavonden een half uurtje langer mochten opblijven. Sinds enige tijd blijkt dat dit late op blijven geen gunstige invloed heeft ge had op Jan's ontwikkeling. Het gaat Arie absoluut te ver om te veronder stellen, laat staan beweren, dat het Jan in de hersens geslagen is, maar toch, er is iets. Neem nou zijn ontroerende pleidooi om gezellige, goedkope hofjes voor bejaarden te bemachtigen. "Middels een uitvoerige opsomming van teksten doet u vóórkomen dat de minderheidsgroepen in Soest binnen het sportbeleid bijzondere aandacht verdienen. Het feit dat u vooraf niet te rade bent gegaan bij deze doelgroepen zélf wekt reeds de indruk van een een zijdige benadering van het probleem. Maar nu u ook de financiële conse quenties van een eventueel op te zet ten beleid wilt afwentelen op een an der, wekt u de indruk dat uw bereid willigheid maar zeer beperkt is en dat uw bereidheid om binnen eigen be leidsterrein daartoe offers te brengen ontbreekt." Deze scherpe kritiek staat te lezen in de brief die het gemeentebestuur een dezer dagen ontvangt van de commissie Min derheden, naar aanleiding van de on langs uitgebrachte (lang verwachte) Sportnota. De commissie laat weten enigszins "geschrokken" te zijn van voorstellen voor de financiële onder bouwing van het beleid. Zij wijst erop dat het geld dat de gemeente via een (tijdelijke) rijksbijdrage van het minis terie van WVC ontvangt, bestemd is voor het stimuleren van een sociaal-cul tureel aanbod voor de minderheden. "De middelen zijn beperkt en moeten worden ingezet op een breed terrein. Ze zijn ook bedoeld als een aanvulling op het bestaande budget," aldus de com missie. Ook inhoudelijk is het oordeel van de commissie Minderheden over de Sport nota negatief. "Er wordt teveel uitge gaan van veronderstellingen en te wei nig van feitelijke gegevens," vindt men. Zo worden de minderheden in de nota alleen getalsmatig weergegeven, zon der onderscheid naar geslacht en leef tijd. Er is geen overzicht van de deelna me van minderheidsgroepen aan de sport in Soest, laat staan dat er enig in zicht wordt gegeven hoe de deelname van de minderheden zich verhoudt tot de deelname van Nederlanders. Verder is er geen overzicht van de Een kleine greep uit ons assortiment: (Schnitzel met een frisse vruchtenvulling) 100 gram (Varkenshaasje in een pikante marinade en omwikkeld met katenspek, braadtijd plm 15 min.) n QC 100 gram £.,«73 (Malse kipfilet, romige kaas en natuurlijk ham) -4 CC 100 gramIjOO Fijne vleeswaren uit onze eigen worstkeuken: (Kalkoenfilet met een zachte rooksmaak) 100 gram C.«/O 100 gramZ.,OVJ Salades uit eigen keuken: 150 gram^,«70 i!( ïf STEENHOFFSTRAAT 58 - SOEST - TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! Uw specialist voor saladeschotels, bittergarnituren en koude buffetten. sport-activiteiten die de buitenlanders momenteel bedrijven: de deelname met twee voetbalelftallen aan de provinciale interculturele sportdag, de zwemlessen, het volleybal dat al langere tijd wordt gespeeld. "Uw nota wekt de indruk dat er in het geheel geen sport wordt bedre ven door buitenlandse inwoners van Soest." Knelpunten? Daarom wordt er ook met geen woord gerept over de opgedane ervaringen, al dus de commissie. "Uw opmerking dat de knelpunten toenemen bij een toene mende intolerantie ten aanzien van minderheidsgroepen werkt prikkelend op de fantasie, maar is naar onze me ning minder relevant." In plaats van het begrip "intolerantie" stelt de commissie de omschrijving "het meer of minder besteden van bijzonder aandacht" voor. De commissie is ook in het geheel niet te spreken over de ideeën die in de Sport nota zijn neergelegd over het wegne men van de "aanzienlijke barrières" voor minderheden om deel te nemen aan de sport, zoals het tijdelijk verlagen van de eigen bijdrage en aparte zwem- instructiegroepen voor vrouwen. "Als commissie Minderheden hebben wij ons reeds eerder uitgesproken tegen een bijzondere behandeling van buiten landse inwoners op grond van hun in komenspositie. Daarmee spreken we het feit dat deze inwoners veelal tot de laagst betaalden behoren niet tegen." Volgens de commissie zou er voor alle lage inkomens een bijzondere regeling moeten komen om deel te nemen aan het verenigingsleven, "maar dan gel dend voor iedere inwoner van Soest." Verder wordt erop gewezen dat de me ningen over de aparte zwemlessen voor vrouwen binnen de betreffende ge meenschap sterk uiteenlopen. "De tekst van de nota wekt de indruk dat uw conclusies gebaseerd zijn op veronder stellingen. Een inventarisatie vanuit de doelgroepen zelf ontbreekt; aan hen werd niet gevraagd waarom men wel of niet lid is van een plaatselijke sportver eniging. Uw conclusie dat niet aan spor tieve activiteiten wordt deelgenomen is zelfs voorbarig." 'Zeepbel' Volgens secretaris Andries Schokker is de belangrijkste kritiek op de Sportnota vanuit de minderheden gezien "dat er eigenlijk helemaal niks in staat". Het is een grote zeepbel," liet hij vorige week in de vergadering van de commissie we ten. Uit de commissie zelf werd daaraan nog toegevoegd dat de Sportnota "alles wat niet-Nederlands is op één hoop veegt, alsof er geen onderscheid zou zijn tussen Amerikanen en Turken." Felle kritiek was er op het feit dat in de nota minderheden en gehandicapten min of meer m één adem "apart" wor den gezet. "Ik krijg daar een heel naar gevoel van," aldus commissielid Wim v.d. Bergh. "Dit is bijna op de grens van discriminatie." Niettemin stelde de heer El Hamdioui van het Marokkaan se comité vast dat veel buitenlanders nu eenmaal een taai-handicap hebben. "De Sportnota maakt een fout door te suggereren dat de integratie van de minderheden tot stand kan komen door gewoon niets-doen," aldus Schokker. "Het gaat er niet alleen om dat de min derheden hun kansen benutten; ook de 'meerderheden' zullen over de brug moeten komen." Arie veronderstelt niet dat hij daarbij aan een toekomst heeft gedacht die binnenkort op hem van toepassing is. Geen sprake van, zo is Jan niet. P.S. en Jan Visser, rotsen in de branding als het er om gaat de schijn te vermijden. Arie vond het gewoon een warme, so ciaal voelende en vooral sympathieke gedachte, tot hij plotseling bedacht dat het ook een extreem goedkoop fop speentje zou kunnen zijn. Hoezo? Waarom eerst nu deze gedachte van Jan, en niet in een tijd dat er aan de bouw van De Borg nog moest worden begonnen. Het zou kunnen zijn dat de broodnodige goedkope, gezellige hof jes voor ouderen Jan's speelgoed in gevaar hadden kunnen brengen. Want wat Jan in zijn hoofd heeft zit nergens anders. Vandaar, dat ook andersden kenden als het aan Visser ligt in het belang van het cultureel centrum hun kerkje dienen te verlaten. De gedachte is natuurlijk progressief, alleen het luchtje er aan is er niet mee in over eenstemming. Net zo min als Vissers veldtocht in '87 tegen een gemeente lijke subsidie en garantie-verklaring voor het organiseren van het Landju weel. Een misser die alleen door een greep in de trucendoos kon worden gered. Wat was namelijk het geval? Jan's politieke trein, die deze manifes tatie moest tegenhouden, was uitge rangeerd. Wat deed onze helderziende politicus? Hij nam op het laatste ogen blik een overstapje op de politieke trein die het Landjuweel wel wenste te trekken, bood zijn culturele diensten aan machinist Schimmel aan en leed schijnbaar geen gezichtsverlies. Jan Visser, slimme vogel, briljant de magoog. Jammer slechts, dat er voor Soest en voor hemzelf zo weinig duur zaams van over blijft. Als leraar, dich ter, politicus en helderziende verstaat hij als geen ander de kunst in Soest en wijde omgeving schitterend vuurwerk de lucht in te schieten. Dat het, als zijn pijlen zijn gedoofd, meteen weer don- -ker wordt is een ervaring die PETER PECH, in tegenstelling tot welden kende anderen, heiaas regelmatig ont gaat. ARIE WANDELAAR P.S. Omdat in Soest alles 50 jaar later lijkt te gebeuren ziet 't er naar uit dat het plan toch een kansje van slagen heeft. In 1948 was een theater ook on derwerp van gesprek in de toenmalige gemeenteraad. Nog even geduld dus a.u.b. Syllie Hair, de bekende dames- (en heren-) kapsalon aan de Soestere- bergsestraat, heeft een verrassing voor de klanten in petto. De kapsalon staat in de komende week - van disndag 5 april tot en met zaterdag 9 april - extra in het teken van kleur en permanent, en dat wordt "gevierd" met een ca deautje. Bij Syllie Hair vinden ze een mooi kap sel pas compleet als het geheel wordt voltooid met een ondersteuning of een kleurtje. "Als ik in Parijs loop zie ik dat overal om me heen," aldus Syllie zelf. "Het is het dagelijks beeld, zowel van de vrouwen als de mannen. In Nederland zijn we vaak wat bang om dat soort ver anderingen aan te brengen." Vandaar dat Syllie Hair haar klanten deze speciale week een aantrekkelijk aanbod doet, waarbij zij kennis kunnen maken met de ondersteuning of kleu ring en daarmee bovendien het al ge noemde cadeautje krijgen: een gratis knipbeurt. Dit aanbod geldt voor iedereen die vol gende week zijn of haar haar laat per manenten of kleuren ("Look Soleil", "Coup Soleil" of "Coup Colour"). Bij de vólgende keer dat men zich het haar laat wassen, knippen of föhnen - op voorwaarde dat dat binnen zeven we ken na volgende week is - doet Syllie Hair het knippen gratis! Meer dan zevenhonderd bezoekers! Toen vorige week woensdagavond in de aula van Zonnegloren na de derde en laatste voorstelling van de musical "De witte stenen" het doek viel, bracht de stampvolle zaal de ruim zes tig spelers minutenlang een staande ovatie. Terecht, want in veel lange re- petitie-avonden is er een half jaar lang naar deze uitvoeringen toegewerkt. "De witte stenen" is een zang- en to neelspel van Kees de Bruine. Het speelt zich beurtelings af in het begin van onze jaartelling en in de tijd van nu. Dat stelt hoge eisen aan de kleding van de spe lers. Ook de vele décorwisselingen op het toneel in Zonnegloren hebben heel wat hoofdbrekens en vindingrijkheid gekost om alles goed in elkaar te passen. Maar er is met veel creativiteit aan ge werkt en het resultaat was een voorstel ling die met kleur en vaart over het voet licht werd getild. De scènewisselingen werden door de uitgekiende belichting goed opgevan gen en de mensen van de AROS zorg den voor een gaaf geluid. Voor de critische toneelkijker bleef er misschien nog wel wat te wensen over. Zo kwam het geheel een beetje traag op gang en in het spel zaten hier en daar wat zwakke plekjes waardoor de bijbel se boodschap en de climax aan het slot soms wat minder sterk overkwamen. Deze onvolkomenheden werden echter ruimschoots goedgemaakt door de pro fessionele aankleding van spelers en dé cor en het spontane en hartverwarmen de enthousiasme waarmee de gespeelde en gezongen teksten de zaal in werden gespeeld. Het ovationeel applaus aan het slot was verdiend. Zeker ook de mu zikale omlijsting en voor de onzichtbare medewerkers achter de schermen aan deze massale produktie. En niet minder voor regisseur Ab Faas, die met wijs heid en vakmanschap van mensen uit twee kerken één homogene groep wist te maken. Een van de spelers zei hier over: "De sfeer was fantastisch. Ik heb een heel stel nieuwe vrienden gemaakt. Zo 'n belevenis doet meer voor de een wording van twee kerken dan tien syno de-boodschappen." Als deze speler ge lijk heeft, dan is het applaus van de ruim zevenhonderd bezoekers van de drie uitverkochte avonden in Zonnegloren ook bedoeld voor de Nederlands her vormde gemeente rond de Oude Kerk en de Gereformeerde wijkgemeente van de Wilhelminakerk, die dit initiatief hebben gesteund en mogelijk gemaakt. Niet alleen als dank, maar ook als aan moediging om zo gauw mogelijk op zoek te gaan naar een volgend evene ment. H. Voor informatie: tel. 1 38 07 In het centrum voor geestelijk gehandi capten Eemeroord, aan de Zandheu- belweg 4, 3744 MN in Baarn, wordt door zo'n 75 vijwilligers clubwerk ge daan voor de bewoners van verschillen de leeftijden en verstandelijke niveau's. Er zijn timmerclubs, handwerkgroe pen, muziekclubs en ook diverse crea tieve groepen. Allen onder de leiding van Vrijwilligers. Voor enkele van deze groepen zoekt de leiding een aantal enthousiaste mensen die wekelijks mee willen helpen de be woners een gezellig uurtje "uit" te be zorgen. Een dringende aanvulling van mede werkers is nodig op de dinsdagavond voorde Radio/luisterclub, DeTimmer- club en de Handarbeidgroep. Astrid v. Vonno en Janny Berg, club werkbegeleidsters, kunnen alle infor matie verschaffen: tel. 035-852741, toestel 331 of 460. Installatiebedrijf j. cornelisse bv Computer beveiligingen Tel.(02155)13014-12577 In het Smitsveen is een begin gemaakt met het groot onderhoudsproject aan de flats van de woningbouwvereniging Soest (WS). De komende vier jaar zal WS 25 miljoen gulden besteden aan de werkzaamheden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de flatwijk gerenoveerd zou wor den. Op verzoek van het rijk had WS daarvoor plannen ontwikkeld, maar toen WS op papier alles rond had gaf de overheid niet thuis. De woningcoöpe ratie zat daardoor met een verlies van 300.000 gulden, en moet nu zelf de kos ten van het project betalen. De kans en de hoop op rijkssubsidie was overigens groot, vooral toen WS in 1986 een na tionale prijs voor het renovatieplan kreeg uitgereikt. De flats zouden volle dig worden veranderd; van sommige gebouwen zouden zelfs enkele lagen worden afgebroken. Omdat het rijk uit eindelijk niet wenste mee te werken moest de ledenvergadering van WS vo rig jaar haar aan het groot-onderhouds plan. Het bedrag dat daarvoor nodig is, 25 miljoen gulden, betekent een forse aderlating in de kas van WS, al geeft de gemeente Soest subsidie. Voorzitter P. Storimans van WS bena drukte maandagmiddag na de start van het project dat de gemeente veel heeft geholpen in het totale plan. Ook de be wonersvereniging is steeds betrokken geweest bij de voorbereidingen. In de komende vier jaar zullen negentien blokken worden aangepakt in het Smitsveen. Deze muur werd door wethouder drs. Günther Plomp omver getrokken. Daarmee werd het startsein voor het groot-onderhoudsproject gegeven. Foto: Herman van Dam Namens de gemeente mocht wethou der drs. Günther Plomp maandag het startsein geven voor het ingrijpende project. Met behulp van anderen trok hij een muur omver. Op een voorzet van Storimans zei Plomp dat de ge meente eventueel bereid is met WS rond de tafel te gaan zitten als blijkt dat men nog meer subsidie nodig heeft. Plomp noemde in dat verband de pot 'stads- en dorpsvernieuwing', waaruit mogelijk gelden beschikbaar kunnen komen voor het groot-onderhoudspro ject in het Smitsveen. effitiencv COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt De vraag naar tuinplanten in het algemeen wordt de laatste jaren sterk beïnvloed door een zweem van nostalgie, die de interesse voor diverse enigszins uit het oog verloren plantengroepen weer doet herleven. De Buvus of Palmstruik, de Hortensia in al zijn ver schijningsvormen, de ouderwetse geurende rozen, tal van kruisen, ze zijn weer allemaal van de partij. Ook is er een flinke groep van ouderwetse vaste planten die door een beperkt aantal kwekers aan de vergetelheid wordt onttrokken. Het zijn planten van uiteenlopende aard met een veelheid aan gebruiksmogelijkheden, die in de loop der tijd om onbegrijpelijke redenen op de achtergrond gedrongen zijn. Om enig inzicht te ver schaffen in deze plantengroep plaats ik er een aantal onder het voetlicht. Verfplanten: Dit zijn planten die vroeger massaal ge bruikt werden en nu nog op bescheiden schaal ge bruikt worden om textiel te verven. Agrimonie is zo'n plant. Deze wordt tot 60 cm. hoog en bloeit met slanke gele bloemkaarsen van juni tot september. Het is een verfplant voor geel en werd vroeger tevens gebruikt tegen lever- en darmkwalen. De plant vraagt een zon nige standplaats. Een goede verfplant voor rood is het Taurisch Bedstro, een aardige bodembedekker met bloemen die geuren als zoete amandelen. Deze plant bloeit wit van april - juli cn gedijt het beste op een niet te droge plek in de schaduw of halfschaduw. Ook de Tormentil is te gebruiken als verfplant voor rood. Het is een geelbloeiende bodembedekker tot 20 cm. bloeiend in de maanden juni en juli. De wortel van de plant bevat tannine hetgeen vroeger tegen allerlei kwalen werd aangewend. Halfschaduw is voor deze plant het meest ideaal. Een laatste voorbeeld van een verfplant is het fijnbladige Verfbedstro, een plant waarvan zowel het blad als de bloeiwijze sierlijk zijn. Talloze kleine witte bloemetjes hangen van mei tot juli als een wolk boven de plant. Halfschaduw en schaduw genieten ook bij deze plant de voorkeur. Ouderwetse groenten- en keukenkruiden. De Aardaker en de Aardpeer zijn twee van deze bij zondere planten die beiden eetbare plantedelen voort brengen. De Aardaker is een Lathyrusachtige, een be schermde heemplant uit de IJsselstreek overigens, waarvan de wortelknol eetbaar is (nootachtige smaak). De bloem is zoals bij veel Lathyrussoorten welriekend; de plant is licht kalkminnend, gedijt in zon en halfschaduw en kan klimmen tot 70 cm. hoog te. De bloei is rood en valt van juni tot augustus. De aardpeer stamt ook uit een bekend geslacht, dat van de Helianthus- of Zonnebloem. De plant heeft een vrij krachtige groei, bloeit geel van augustus tot november en ontleent zijn naam aan de wortelknol, die als groen te gegeten wordt. Zon of halfschaduw voldoen bij de ze tot 150 cm. hoog groeiende herfstbloeier, die ten overvloede nog fraaie snijbloemen levert. Van de Adderwortel is het blad als sla eetbaar. Het is van oorsprong een heemplant uit moerassig grasland en vochtige duinbossen. De bloei is rose in aren en vindt plaats in mei-juni. Vaak volgt er een tweede bloei in september. De Adderwortel is schaduwmin- nend. Appelmunt dankt zijn naam aan het decöratie- ve groen-witte blad, dat sterk naar appel ruikt. Het kruid is te gebruiken in sausen, bij bonen en aardap pelsalade. De bloei stelt weinig voor maar het vrolijke- gevlekte blad maakt veel goed. Appelmunt groeit in zon of halfschaduw en wordt 50 cm. hoog. Tenslotte nog even aandacht voor de Artisjok, een fraaie tot 120 cm. hoge solitairplant. De fraaie paarse bloemen bloeien van augustus tot oktober. We zullen met deze plant alleen succes hebben als we hem een zeer zonni ge plaats toebedelen en hem 's winters afdekken. Een goede afrijping van de eetbare bloembodems de zgn. Artisjokken vereist een goede zomer. Omdat ik graag nog een aantal van deze fascinerende ouderwetse vas te planten wil bespreken gaan we volgende week ver der.

Soester Courant | 1988 | | pagina 17