'Bij ons op Soest' Meningen van lezers I Huis bij Hulleman Optiek Eierfestival bij de 'Houten Klomp' WOENSDAG 30 MAART iQ»a SOESTER COURANT PAGINA 21 wm Voor alle kinderen van Soest Fancy-fair De Achtbaan brengt 1800 gulden op voor Malawi Ontheffing Winkelsluitingswet S.W.O.S. Bibliotheek Overhees start met uitlening CD's Geen nieuws over aankoop moskee 'Geen poepje laten ruiken' Een nieuwe lente Hardrijders, doodlopers? BIJ AUTO i VANDERMEER SHOWDAGEN: Donderdag 31 maart Vrijdag 1 april Zaterdag 2 april MEER DAN 150 A-l OCCASIONS, ALLE MERKEN 1 JAAR GARANTIE. OMRUILGARANTIE 1.000.- FINANCIERINGSVOORDEEL GRATIS 3 DAGEN PARIJS VOOR IEDERE KOPER 1 VOOR 12 UUR GEKOCHT, GRATIS TUINSET 'MINIMAAL 2.000.-INRUIL Auto Vandermeer Bodembedekkers Nieuwe dichtbundel Martha Boerema e De verbouwing en ingebruikneming van de geheel ver nieuwde brillenwinkel van Hulleman Optiek aan de Burge meester Grothestraat is afgelopen vrijdag en zaterdag gevierd mei een feestelijk Open Huis. In de afgelopen weken is heel wat werk Vfrzet, voordat de zaak - die tijdelijk in een naastge legen noodwtnkelgehuisvest was - zijn deuren weer kon open - zetten. Over belangstelling had de familie Hulleman niet te klagen; heel wat oude en nieuwe bekenden onder de cliëntele kwamen een kijkje nemen in het fraaie interieur van de zaak, die nu ook beschikt over een aparte kontaktlens-afdeling. Inde nieu we winkelinrichting komen de talrijke brilmonturen - in vrijwel alle soorten, kleuren en maten - uitstekend tot hun recht. De presentatie van het geheel is dan ook bijzonder ge slaagd, reden genoeg dus voor een feestelijk samenzijn. Het bekende eethuisje-snackbar "In den Houten Klomp" aan de Molen straat 2 staat in de week voor Pasen een beetje in het teken van de eieren. Alle kinderen van Soest mogen namelijk meedoen aan het "Eierfestival 1988", waarin versierde (paas)eieren een hoofdrol spelen. De jeugd mag zich deze week eens hele maal uitleven op het versieren en "op maken" van de eieren. Dat moet na tuurlijk zo origineel mogelijk gebeuren, en het mag op alle manieren die je maar te binnen schieten: plakken, verven, te kenen, enzovoort. Er zijn in Soest vast veel kinderen die er plezier in hebben eens een eitje te ver sieren. Dat mogen ze dan inleveren bij het eethuisje, waar alle eieren bij elkaar komen te staan. Bij het smakelijkste eethuisje van Soest zijn ze natuurlijk heel erg benieuwd Tijdens een fancy-fair heeft de rooms- katholieke basisschool De Achtbaan 1800 gulden bij elkaar gebracht. Het geld wordt besteed aan een project in Malawi, één van de kleinste en armste landen in Afrika. De opbrengst gaat naar een ziekenhuis in de stad Nchalo. Deze gezondheids voorziening is van groot belang, omdat in Malawi veel mensen lijden aan ziek ten als thyphus, malaria en t.b.c. In Ma lawi wil men kleinere klinieken op het platteland opzetten, maar daar is na tuurlijk geld voor nodig. Er is in Malawi een kinderfonds in het leven geroepen om zoveel mogelijk kinderen injecties en voedsel te kunnen geven en moeders voedsel leren te verbouwen. De leerlin gen en het personeel van De Achtbaan hebben daar vrijdagmiddag via een fan cy-fair aan meegeholpen. De opbrengst van 1800 gulden wordt gezien als een fraai resultaat. naar de resultaten van al die versier-po- gingen. De "Houten Klomp" beloont de jeugdige versierders niet alleen met een gratis portie frites, maar ook met een leuke verrassing. Autokraak Op de parkeerplaats van de Akkeren is vorige week een auto opengebroken. De dader had het gemunt op de radio- cassetterecorder, want die bleek te zijn verdwenen. De 20-jarige eigenaar stel de de politie op de hoogte. Burgemeester en wethouders hebben voor dit jaar vier dagen aangewezen waarop de Winkelsluitingswet niet van toepassing is. Het zijn: Tweede Paasdag derdag 12 mei) en Tweede Kerkstdag (maandag 26 december). Op deze da gen mogen de winkels in de gemeente open zijn. Vandaag: Dr. Theo Holleman (59). De voorzitter: "Ik vind het moeilijk om een kwalitatieve uitspraak te doen over het ouderenbeleid in Soest. Of het hier beter of slechter is dan in een andere gemeente. Na een jaar voorzit terschap van de Stichting Welzijn Ou deren Soest (S.W.O.S.) heb ik de stel lige indruk dat het behoorlijk loopt. Maar je moet met zo'n mening voor zichtig zijn, want anders bestaat het gevaar dat iedereen denkt dat het zo wel goed is. Het voordeel in Soest is dat iedereen elkaar kent, dat er burenhulp bestaat en dat veel vrijwilligers zich inzetten voor de ouderenzorg. We hebben nu als S.W.O.S. een Beleidsplan opge steld en krijgen behoorlijk inzicht in wat iedereen doet. Belangrijk is dat al le organisaties op dit gebied hun eigen verantwoordelijkheid houden en wij als bestuur van S.W.O.S. proberen coördinerend op te treden. Dat roept een interessant spannings veld op waarin we ideeën uitwisselen en ontwikkelingen volgen, die van be lang zijn voor de ouderen. Hierin staat voorop het welzijn van de ouder wor dende burger, de zelfstandigheid van oudere mensen en de jonge ouderebe- wust maken van zijn inbreng in deze. Dat omvat een scala van mogelijkhe den: de woningvoorziening, de extra murale zorg, het alarmeringssysteem, de warme maaltijden-voorziening en noem maar op. Het bestuur van de S.W.O.S. wordt hierbij geadviseerd door een Stuur groep. Dat is een platform van veld werkers, professionele mensen, die hun activiteiten op elkaar afstemmen wat betreft hun uitvoerende taken en brainstormen over nieuwe ontwikke lingen. Zij stellen jaarlijks de begro ting op die bij ons bestuur op tafel komt voordat het stuk naar het Colle ge van B. W. gaat. In die Stuurgroep ben ik als gast aanwezig om zoveel mogelijk informatie te krijgen. Afstand Oorspronkelijk ben ik fysicus, maar de laatste jaren ben ik actief in het perso neelswerk en daarin adviseer ik nog steeds. Door dit werk groeide mijn in teresse in maatschappelijke aangele genheden en via de Schoolraad en een bestuursfunctie bij Molenschot kwam ik in aanraking met de voormalige Fe deratieve Raad voor het Bejaarden- werk. Na alle perikelen bereidde een interim-bestuur de S.W.O.S. voor. In de Federatieve Raad ben ik penning meester geweest in de tijd van de heer Faber. Die functie bekleedde ik na mens het Humanistisch Verbond. Privé heb ik nu wat meer vrije tijd voor het voorzitterschap van de S.W.O.S. een organisatie die tracht op afstand een bindende factor te zijn voor het ouderenwerk. Uiteraard blijft het uit voerende werk geheel in handen van de verzorgingstehuizen, de woning bouwverenigingen, de ouderenbon den, de artsen, de CMD, etc. waarmee wij regelmatig contact hebben. Met elkaar proberen we meer wijkge richt te gaan werken en dichter naar de ouderen toe te komen. Ons streven is er op gericht om bijvoorbeeld een "vertrouwenscommissie-voor- ouderen" in het leven te roepen waar iedereen met zijn specifieke proble men terecht kan. De ouderenbonden hebben al hun contactpersonen, maar 't liefst creëren we een netwerk van contactadressen met telefoonnum mers die kunnen verwijzen naar ge meentelijke diensten of kunnen advi seren en doorverwijzen. Ergens een "ingang" hebben. De CMD kent spreekuren en ook kent iedereen me vrouw Oranje of mijnheer Pieren in Soesterberg die beiden al heel lang een Foto: Herman van Dam vraagbaak zijn voor talloze mensen. Maar je hoeft geen expert te zijn om te bemiddelen of op de hoogte te zijn van de juiste voorzieningen. We hebben een aanvraag lopen bij de provincie voor een experiment thuis zorg en een aanvraag om subsidie voor de belbus. Als dat doorgaat vereist met name zo'n belbus een zorgvuldige aanpak en een gedegen organisatie. Het betekent dat we dan een grote groep vrijwilligers moeten opbouwen en deze vrijwilligers moeten voorbe reiden op hun taak. De behoefte aan vrijwilligers wordt in de toekomst gro ter. Wezenlijk vind ik dat het ouderen werk en het ouderenbeleid meer be kendheid moeten hebben in Soest. We zullen ons intensief gaan bezighouden met publiciteit. Op een heel zorgvuldi ge manier. Langzaam opbouwen. Hoet bereiken we zo goed mogelijk de ouderen in Soest? Nu al merken we dat de SWOS stimulerend werkt op bijvoorbeeld de ouderenbonden. Maar we willen niemand iets opleg gen, alleen maar iets aanbieden." JAN VISSER Met ingang van 6 april 1988 leent het filiaal Overhees van de Openbare Bibliotheek Soest ook CD's uit. Er wordt gestart met een collectie van ongeveer 100 CD's in verschillende genres: klassieke-, pop- en jazzmu ziek. Deze collectie zal voortdurend uitgebreid worden, evenals de col lectie CD's van de Centrale Biblio theek. Hoewel de grammofoonplaten nog altijd erg in trek zijn bij de leden, blijkt dat de vraag naar CD's steeds groter wordt. Meer en meer mensen gaan over tot de aanschaf van CD- afspeelapparatuur. De bibliotheek meent dan ook de leners in Overhees een plezier te doen door in deze be hoefte te voorzien. Het filiaal zal in de naaste toekomst eveneens video banden gaan uitlenen. De CD's zijn voor een periode van twee weken te leen. Het leengeld be draagt f 2,50. De uitlening is niet te lefonisch verlengbaar. CD's die nog niet in Bibliotheek Overhees aanwezig zijn, maar wel in de Centrale Bibliotheek, kan men in het filiaal vanzelfsprekend aanvra gen zonder extra kosten! Bibliotheek Overhees is gevestigd aan de Willaertstraat 49, naast C-drie, tel. 12468. Alle vestigingen van de Openbare Bibliotheek zijn op Goede Vrijdag en 2e Paasdag gesloten. De Centrale Bibliotheek is bovendien op zater dag 2 april ook gesloten. Hoewel het Turkse moskee-comité al drie maanden geleden een officieel schriftelijk verzoek heeft gedaan om de moskee in eigendom van de ge meente over te nemen - de gebeds ruimte in de voormalige school aan de Parallelweg wordt nu nog gehuurd - kan het gemeenbestuur daarover nog geen uitsluitsel geven. Dat bleek vorige week in de vergade ring van de commissie Minderheden, waar deze zaak ter sprake kwam. De voorzitter, wethouder Frans Kingma, liet weten dat de zaak inmiddels wat an ders is komen te liggen, o.a. door de voorgenomen verhuizing van "Vrou wen voor Vrouwen" (in hetzelfde ge bouw) naar het Smitsveen en de moge lijke komt van Spullenhulp naar de Pa- 'Doorrijders' In de afgelopen week kreeg de politie diverse meldingen binnen van autobe zitters, die hun voertuig beschadigd aantroffen nadat ze waren aangereden door onbekende weggebruikers. Op de Kiaarwaterweg werd de auto van een 64-jarige Baarnaar geraakt. Op de Zuidpromenade was het een auto van een 40-jarige inwoner van Tuil en 't Waal. Op de Tamboerijn ging het om een auto van een 50-jarige Soester. In alle gevallen werden de auto's flink be schadigd. rallelweg. Hij moest een en ander nog eens doornemen met zijn collega van grondzaken, i.c. wethouder Jan Menne. De heer El Hamdioui (Marokkaans co mité) wierp in dat verband de vraag op of de vestiging van Spullenhulp in het zelfde gebouw als de moskee wel zo passend is. "Ik heb daar geen antwoord op," reageerde Kingma, "maar ik denk eigenlijk van wel. Maar natuurlijk wordt er eerst overlegd met de huidige en de toekomstige bewoners. Als er problemen over komen, dan horen we dat wel." Kabelkrant te snel? Bij de rondvraag vroeg de heer El Ham dioui aandacht voor een onvoorzien probleem bij de Arabisch teksten in de gemeentelijke pagina's van de kabel krant. Veel Marokkanen hebben er problemen mee, omdat de tekst te snel weer wordt vervangen. In de commissie werd erop gewezen dat het eigenlijk de bedoeling was dat er elk weekeinde twee Arabische (en Turkse) berichten op de kabelkrant zouden verschijnen. Het is er tot dusver nog maar één, en zo lang dat het geval is kan dezelfde tekst misschien wel twee keer achter elkaar worden uitgezonden, zodat de Ara bisch lezende Marokkanen tijd genoeg hebben om de mededeling te lezen, op perde een commissielid. Het per onder deel aanpassen van de snelheid is on mogelijk. Ene heer H.L. Witte maakt het mij niet gemakkelijk. Wel, of juist niet reageren op de emmer met vuilnis die hij vorige week in deze rubriek over mij uitstortte. Omwille van beleefdheid, en ter voor koming van het veelvuldige misver stand dat wie zwijgt toestemt, een reac tie. Een korte slechts. Daartoe ben ik, in dit geval omwille van de duidelijkheid, verplicht af te dalen tot het niveau waarop de heer H.L. Witte, gelet op de inhoud van het vuilnisvat, zich beweegt. De aanhef boven mijn reactie is daar een eerste, zij 'te bescheiden en onvol maakte, poging toe. En verder? Van jongs afaan is mij voorgehouden er op te letten nimmer te trappen in kleine en grote uitwerpselen die mensen op hun levenspad kunnen ontmoeten. Er on der geen beding mee in discussie gaan is een principe geworden dat zich bij mij, met vallen en opstaan, in zeer gunstige zin heeft ontwikkeld. Vandaar. Jan Leijendekker (Arie Wandelaar) De toekomstige aanpassingen aan het Soester Natuurbad hebben mij sinds jaar en dag de oplossing geleken voor alle Soesters. Maar de zaak wordt nu zo ludieus aangepakt, dat het bad alleen toegankelijk wordt voor mensen die toch al geen vakantieproblemen heb ben. Gelukkig zijn er voor de kinderen van de minder bedeelden opblaasbad- jes, die zelfs op een balkonnetje passen. De projektontwikkelaar schijnt zelf de koopsom zo gênant laag te vinden dat hij als toegift een plan voor een "Alle Soesters zwembad" bijlevert. Nu is het nare, dat hier de meeste plannen in de (ijs)kast terecht komen. Misschien kan er m het nieuwe museum een perma nente expositie komen van onuitge voerde plannen. Kunnen wij nog eens zien hoe het vorige nieuwe gemeente huis had moeten worden, toen er ineens geen geld voor was. Het leasen was nog niet uitgevonden en nu is het ontwerp niet meer trendy. En misschien zijn er nog foto's van het Oranje Hotel, dat zo roemloos ten onder is gegaan. Een nieuw zwembad op de Eng? Elders in het land (Breda?) moet het centrumbad naar een ouitenwijk verhuizen vanwege de verkeersoverlast. En helaas is het eerste Dalwegplan al ter ziele: en blijkt n.1. geen plaats te zijn voor het marktplein bij het nieuwe ge meentehuis. Op de kontaktavond in Overhees (ove rigens een prima initiatief) bleek het College niet op de hoogte te zijn van het gemis aan een postagentschap, terwijl dat probleem meer dan eens in de Soes ter Courant aan de orde is geweest. Jammer! Gelukkig is de zitkuil gedempt vóórdat er iemand in is verdronken. Jammer dat een C A-vestiging te "or- di" is om over te praten. Soest gaat lie ver op chique en daarom lijkt ineens een kultureel hart een absolute MUST! Kan dat niet op het terrein van de Oelte, mèt behoud van de kulturele naam, scheelt weer een prijsvraag ook. En dan op de Eng een mooi groot wan delpark voor alle Soesters, desnoods met een leuk bos erbij. En als het even kan wat meer bomen om de sporthal te camoufleren. Die steekt nu zo lelijk af tegen het mooie politiebureau. E.G. Timmer-Geerlings Ik weet niet of een stukkie in deze ru- brek echt helpt. Het zijn maar "menin gen" en misschien moet er gewoon een brief naar de verkeersdeskundige van dit dorp, dat zo fraai hier en daar in de bossen is geworteld. Maar ik ken die meneer niet en brieven schrijven aan onbekenden ligt me niet zo. Ik maak er daarom toch maar gemeengoed van; misschien dat er een paar mensen meer zijn die ook vinden wat ik vind... Wij wonen in en om de Schoutenkamp weg. De projectleiders van pakweg zo'n 25 jaar geleden lieten de bomen goed deels staan en pootten er heel door dacht huizen tussen. Magnifiek! Je waant je, al kijkend door je raam, mid denin in het woud. We wonen ook in zogeheten "doodlopende stukjes," met wat fantasie brede bospaadjes. Ieder een weet dat, zelfs de visites en niemand stoot zijn neus achter in de straat, zelfs geen hond verloopt zich erop. Maar wat gebeurt er wel? Men rijdt er te hard in, soms, en ook wel uit, soms, achteruit. Gevaarlijk? Zeker weten. Voor kinde ren. En ineens verschijnen er foei-lelij- ke blauwe bordjes met een rode mop er op: doodlopende weg. Hoe komt dat nou? Wie bedenkt zoiets na 25 jaar? Maar dit kan er zijn gebeurd: iemand uit de buurt trok zich dat gevaar van te hard rijden aan en bedacht dat een drempel in de straat de oplossing zou kunnen brengen. Maar die heb je niet zomaar een, twee, drie. Dus ga je rond voor handtekeningen. Iedereen tekent en wacht op de stratenmakers. Maar nee. In het verkeersmagazijn, vlak naast massa's mallotige andere gele paaltjes, die je tegenwoordig bij al die nieuw be dachte handige wegversmallingen ziet staan (vaak scheef, hoe komt dat toch?) staat nog een bosje van die doodlopen- de-weg-palen. "Zo kan het natuurlijk ook," dacht iemand bij Verkeer, dan trap ja automatisch op je rem, sterker nog: je gaat er niet eens in! Behalve dan die lieden die allemaal weten dat als je gewoon door blijft rijden je te pletter slaat op het eind van de straat. Die blij ven keihard heen en weerzoeven. Nou, bedankt hoor. Weg bosachtig idee. Het enige positieve dat ermee bereikt is, is dat we niet meer op het stoepje kunnen parkeren, waar we niet horen. Je doet ook nooit wat goed, hè, in Soest? Nee, moet u ook maar eerst even goed na denken voordat u de prima bedoelin gen van uw voorgangersprojectleiders de grond in boort: het behouden van mooie, bosrijke buurten, waarin het wonen je tot rust brengt, nadat je de he le dag elders in onze "geregelde" we reld gek bent gemaakt met onder ande re rijen lelijke gebods- en verbodsbor den. Haal ze weer weg! Zó hard rijden we niet. Trouwens, dat los je inderdaad op met effektieve drempels, maar die had u niet in voorraad? J. Olthuis BIJ AANKOOP VAN EEN A1 OCCASION GRATIS 3 DAGEN NAAR PARIJS VOOR 2 PERSONEN! TORENHOOG OCCASION Al 12'; JAAR UW VERTROUWEN WAARD OFFICIAL DEALER EN OMSTREKEN n rn-tSMt OjtnlnjtULl,.: 100-U.M m tt.H-H t» ni KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Onder bodembedekkende planten worden de soorten verstaan, die snel een netwerk van wortels en bladeren vormen en daarmee grote oppervlak ken in relatief korte tijd kunnen afdek ken. De voordelen voor de tuin, tuinbe- zitter en het bodemleven zijn groot: de tuingrond zal altijd wat vochtig zijn en niet geheel uitdrogen, onkruiden krij gen bij een mooi aaneengesloten be dekking geen kans en er zijn zoveel va riëteiten in de bodembedekkers wat kleur, bloei, bladvorm etc. betreft dat de keuze wel eens moeilijk zou kunnen worden... Melle Wierper, tuinarchitek- te te Vreeland, komt op dinsdagavond 5 april voor Groei en Bloei een lezing over bodembedekkers verzorgen. We zijn van haar gewend dat ze veel bruik bare, praktische tips geeft en ook deze Onlangs verscheen van de hand van Martha Boerema - een oud-inwoon ster van Soest, haar vader was destijds hoofd van de christelijke school aan de Driehoeksweg - een nieuwe bundel met gedichten onder de titel "Louter licht". Ook in deze vijfde bundel getuigt Mar tha Boerema van haar diepe religieuze bewogenheid. Eerder verschenen van haar hand de bundels "Ademtocht" (1978), "De Ware Liefde" 1980), "Op de Scheidslijn" (1982) en "Lente" (1984). Martha Boerma werd in 1923 geboren in Groningen, maar begon in Rotter dam, waar ze jaren heeft gewoond, met het schrijven van gedichten. Veelal le verde ze bijdragen aan plaatselijke kranten en kerkbladen, tot ze haar eer ste bundel publiceerde. Tegenwoordig woont de schrijfster in Appelscha, maar ook in Soest heeft ze nog altijd een klein "publiek", dat haar poëzie weet te waarderen. De bundel kan in deze paastijd speciaal worden aanbevolen als belijdenisgeschenk. "Louter licht" is voor f 7,90 verkrijg baar in de boekhandel en is uitgegeven bij Hummelen b.v. in Assen. keer zal dat het geval zijn. Voor het ge mak van de toehoorders is e.e.a. uitge typt en gefotokopieerd tegen kostprijs (ca. f 1,—) verkrijgbaar. Zijn bodembedekkers werkelijk het wondermiddel tegen alle tuinkwalen? Er zijn wel degelijk een aantal nadelen op te noemen: bodembedekkers vor men meestal een monocultuur. Indien zich dan een ziekte voordoet kunt u in één klap van alle bodembedekkers af zijn! Een aantal bodembedekkers heeft fantastische bedekkende eigenschap pen, maar woekert tegelijkertijd de hele tuin door... Bodembedekkers moeten met zorg worden gekozen en er moet ook gelet worden op de plaats die ze in de tuin gaan innemen. Een mooie kom- binatie (voorjaarsbloeiend) is b.v. tia- rella (schuimbloem) met ajuga atropur- purea. Beide planten leveren zoveel nieuwe scheuten dat u de hele familie binnen afzienbare tijd voorzien heeft, maar zijn niet lastig in toom te houden. Voor den grotere tuin in de schoenla- persplant (Bergenia cordifolia) een fraaie, wintergroene bodembedekker. Niet of onopvallend bloeiende bodem bedekkers voor schaduw zijn b.v. Asa- rum (mansoor) en pachysandra. Vrij nieuw is de toepassing van een kruipen de bremsoort, (cytisus x kwensis) maar u kunt het natuurlijk ook eens proberen met een clematis of een kamperfoelie... De lezing wordt gegeven in de boven zaal van het Medisch Centrum; de aan vang is 20.00 uur en de toegangskosten bedragen voor niet-kleden van Groei en Bloei f 3,—. Op zaterdag 23 april is de vooijaarsruilbeurs voor tuin- en ka merplanten. Toegang gratis op het ter rein van de Gemeentekwekerij aan de Molenstraat, aanvang 10.00 uur. Bromfietser gewond bij aanrijding Bij een aanrijding op het kruispunt Dal- weg-Steenhoffstraat raakte maandag middag een 65-jarige bromfietser uit Soest gewond. Hij werd met onbekend letsel per ambulance naar Zonnegloren overgebracht. De Soester werd aange reden door een 23-jarige Baarnaar, die met zijn auto vanaf de Dal weg wilde oversteken naar het Kerkplein. Ver moedelijk is de bromfietser door het ro de licht gereden.

Soester Courant | 1988 | | pagina 21