'Ons Gebouw' Vijfde boekenfestival 't Nut geslaagd uitgave nieuwe boeken Bouw- en organisatieplan voor WOENSDAG 30 MAART 198»" SOESTER COURANT PAGINA 23 Aanbevolen: SIMON SCHAMA: OVERVLOED EN ONBEHAGEN I. DE GEEST LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION Evan de ven II. DE MATERIE III. DE MENS Een volle aula van het Griftland Colle ge genoot van een gevarieerd pro gramma, dat was samengesteld voor het 5e boekenfestival. In zijn ope ningswoord zei Burgemeester Schol ten, ter gelegenheid van het eerste lus trum, verheugd te zijn dat het Nut reeds meer dan 200 jaar oud nog steeds leeft en ook in Soest geregeld activiteiten ontwikkelt. Hij benadrukte het belang van boeken lezen en wees erop dat uitgevers en boekhandelaren geen angst moeten hebben voor de ontwikkeling van nieu we media. Een kernachtige uitspraak met diepe inhoud was: Het gaat niet om een fraai De Nederlandse cultuur in de Gouden eeuw. Ned. editie f 59.90 Gebonden met stofomslag Engelse editie f42.15 Paperback van de ven Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Tel. 12419 l ini'is. lik' xmipU'U' Bttclduuulcl. gevulde boekenkast, maar om de in houd ervan. Voorts gaf hij een korte schets van de auteurs, die deze avond zouden optre den. Daarna kon Wim Hazeu als presentator het podium beklimmen om het pro gramma van start te laten gaan met het optreden van André Janssens, de Vlaamse gast-auteur. Hij las voor uit eigen werk, vol humor, soms macaber, waarmee hij de aanwe zigen menig lachsalvo ontlokte, in het gesprek werd zijn achtergrond belicht. Schrijven is nog zijn nevenacti viteit. Een goede zaak dat deze Vlaamse schrijver deel uitmaakte van het gezel schap, hij wordt nu al vergeleken met Elsschot. Een boeiend schrijver, van wie we in de toekomst zeker nog meer in het Nederlandstalige gebied zullen horen. Guillauma van der Graft, geboren in Rotterdam, studeerde voor predikant, (Dr. Willem Barnard). Na verloop van tijd heeft hij zich geheel toegelegd op het schrijven van gedichten. Zo'n 900 heeft hij er inmiddels op zijn naam staan. Een 11/2 kilo wegend boek, ge titeld "De Verzamelde Gedichten' is er het bewijs van. Deze imponerende persoonlijkheid kreeg alle aandacht. Het was goed dat hij voor het voetlicht trad. Paul van Vliet Met Paul van Vliet hield Wim Hazeu eerst een inleidend gesprek. Na zijn rechtenstudie heeft hij toch gekozen voor het theater. Hield in de beginjaren alles in eigen hand, oefende daardoor vele beroepen in één uit. Het schrijven komt dan echter in het gedrang, terwijl Twee dames die het leven ernstig nemen Autrice: Jane Bowles Uitgever: De Bezige Bij Een boek dat in de eerste jaren na ver schijning niet of nauwelijks werd ge waardeerd. We spreken dan ook van 1943. Het beschrijft een wereld van bo hémiens op het randje van de zelfkant, in bars en nachtclubs aan het eind van de jaren dertig. Twee vrouwen, waarvan er een met haar man mee moet naar Pa nama, waar hij voor zaken werkt. Ze raakt langzamerhand verzeild in obscu re kroegen en bordelen. Na verloop van tijd verlaat ze haar man om met een prostituee te gaan samenwonen. De an der, een echte vrijgezelle tante, geeft steeds meer toe aan de neiging om zich in New Yorkse tenten te vermaken. Daar raakt zij verzeild in de onderwe reld van het New Yorkse nachtleven. Een boek, dat zeer verrassend is, ge schreven in 1943 in een stijl, die geheel van nu is. D.S. De Cock en moord in brons Auteur: Baantjer Uitgever: De Fontein Nummer vierendertig in de reeks Am sterdamse politieverhalen van recher cheur De Cock die samen met zijn hulpje, rechercheur Vledder, door een melding van een lijk onder de Muider- poort, verzeild raakt in de wat wereld vreemde omgeving van een club ar cheologie- en antiekfanaten. Op de van Baantjer zo bekende, en eigenlijk zo on hollandse manier van schrijven, met een immer boeiende verteltrant, zorgt hij ervoor dat de lezer, als hij eenmaal is begonnen, een stuk van zijn of haar nachtrust inlevert. Dit omdat men, een maal begonnen, niet meer van ophou den weet. Juist deze zo populaire schrijfwijze, met gebruikmaking van bekende types uit de Amsterdamse we reld aan de rand van de samenleving, heeft Baantjer, zelf ooit rechercheur bij de Amsterdamse politie, zo geliefd ge maakt bij een groot publiek. D.S. 'Het dak van de hemel' Auteur: Paul Bowles Uitgave: Contact Amsterdam Hoeveel mensen zijn niet gefascineerd door vragen over de grenzen van het fy siek en psychisch mogelijke? Paul Bow les behoort tot hen. Voor hem is de Sa hara met haar verzengende hitte, loze zandduinen en verlatenheid het testgebied bij uitstek voor de man en vrouw, die op zoek zijn naar hun eigen identiteit. "Het dak van de hemel uit 1949 is zijn eerste roman, een geslaagde aanzet tot de beklemmende thematiek, die hij in zijn volgend werk steeds trouw is gebleven: de beproeving van de mens in de barre eenzaamheid van de woes tijn. Lr. De Tijgerin Een vreemde liefdesgeschiedenis Auteur: Walter Serner Uitgever: G.J. Goossens Dit boek is een herontdekking van de voorloper van de dadaïsten, Walter Ser ner, de door allerlei oorzaken in het ver geetboek is geraakt. In 1930 verdween hij spoorloos van de aardbodem. Nie mand heeft ooit meer taal of teken van hem vernomen. Zijn werk is ten onder gegaan met de boekverbrandingen in 1933. Het boek handelt over de zelfkant van de maatschappij, die zich zonder scru pules afzet tegen het door hen verachte spitsburgerdom. Het verhaal gaat over De Tijgerin, een door velen begeerde hoer en Fee, een mystieke figuur, zwer ver en oplichter, die er als enige in slaagt de tijgerin te temmen. Samen gaan zij in zaken en in liefde. Vanuit de hen zo ver trouwde wereld van het Parijse Mont- martre vertrekken zij naar Monte Carlo om daar in de glamourwereld hun op lichterspraktijken te kunnen voortzet ten. Een uiterst goed leesbaar boek met een heel fijne vertaling van Ernst van Alte- na, die ook aan het eind van het boek een zeer informatief nawoord schrijft over leven en werk van Walter Serner. D.S. 'Grondslagen van de mythologie van het schrijverschap» Auteur: Harry Mulisch Uitgeverij: Thoth Thoth met de ibiskop werd in het oude Egypte vereerd als de "tong" van Ptah, de oppergod van de priesters van Mem- phis, als de uitvoerder van diens wil en ook als de naar harmonie strevende maangod. Artsen claimden hem in die lang vervlogen tijden als hun bescherm heer, hetgeen in verband zou staan met een verhaal, dat Thoth de eerst bekende bewoners van de Nijldelta de heilzame werking van een lavement zou hebben bijgebracht. Harry Mulisch heeft weer een andere relatie met de "zelfgescha pen In "Grondslagen van de mytho logie van het schrijverschap", tien the sen met toelichting rond het geschreven woord, voert hij Thoth ten tonele als de griffier van het Egyptische dodenge- richt, als de uitvinder van het schrift en deswege als de eigenlijke auteur van al le boeken, die ooit geschreven zijn. Thoth blijkt gevoelig te zijn voor deze hommage uit Amsterdam. Mulisch deelt mede, dat hij als "goedgunstige beloning" voor zijn vriendelijke woor den "De pupil", zijn laatst verschenen Wim Hazeu in gesprek met Guillaume van der Graft (l.) het schrijverschap minstens zo belang rijk door hem wordt ervaren als het spe len. Hoe kom je aan de inspiratie als je niet de politiek als bron hebt? Intensief le ven geeft inspiratie, dingen ondergaan, meemaken, beleven. De taal is het instrument om zuiver te verwoorden. Humor is een ander soort taal - een subtaai. Waarom inleven in een typetje, een mannetje maken? Dit geeft uitstralings effect en een ongeremdheid om humor te bedrijven. Na dit boeiend gesprek was het tijd voor een staande optreden. Uit de bundel "Ken je dat gevoel" kwam eerst "iedere avond anders" en vervolgens "Steen- wijk". Deze op werkelijkheid gebaseerde ver halen zorgden voor veel gelach. Een gezond stuk amusement dat veel waardering kreeg. Paul van Vliet genoot ook zelf, het was de eerste maal dat hij tijdens de boeken week in deze formule optrad. In de pauze verdrongen de vele aanwe zigen zich voor de boekenstands, waar goede zaken werden gedaan, de schrij vers signeerden aan één stuk. Alhoewel er een grote voorraad was moest Paul van Vliet al gauw neen verkopen; geen nood: hij zette handtekeningen op pa piertjes, die later in zijn boek geplakt kunnen worden. Na de pauze trad Yvonne Keuls op, één van de meest populaire schrijfsters van ons land. Zij is zeer actief, heeft tijden gehad van zo'n 60 lezingen per jaar. Blijft niet stilstaan bij het succes van een boek, maar gaat door. Toen zij voorlas uit "Daniël Maandag" was het muis- stil in de zaal. Met ontroering werd er ge luisterd naar de thema's "Haagse jeugd in de oorlog" en "verhouding mens en instrument'. Het optreden van Yvonne Keuls was een waardig slot van dit geslaagde boe kenfestival, dat tot stand kwam door 't Nut in samenwerking met boekhandel v.d. Ven en Uitgeverij De Fontein. 1. DE BRON Dit bouw- en organisatieplan is geba seerd op de ervaring en het denkwerk van Piet Ekel (acteur), Piet Daalhuisen (musicus) en Jan Leijendekker (journa list), ook bekend als producers van sport-, cultuur- en amusementspro gramma's bij de Omroep. 2. DE FILOSOFIE Hard werken is optellen, organiseren is vermenigvuldigen! Wij zijn klein be gonnen (met z'n drieën), zien er niet te genop de zaak groot aan te pakken en zijn tenslotte tevreden met "het haalba re" Nochthans betrekken wij zeer velen bij de opzet om later niet het verwijt te moeten horen dat men er vooraf niet in is gekend...! Belanghebbenden zijn er van het begin af aan nauw bij betrokken. Op deze wij ze doen wij een beroep op de soldariteit en de burgerzin van de Soester bevol king en bouwen wij gezamenlijk aan een voor onze gemeente gezichtsbepalend schouwtoneel, om er later ook gemeen schappelijk gebruik van te maken. 3. HET MOTTO In dit verband betekent Soest voor ons "Samen Ontspannen En Samen Tref fen". Ons motto luidt derhalve - vrij naar "De Drie Musketiers" - "Voor Al len, Door Allen" of - zoals u wilt - "Eén voor Allen, Allen voor Eén!" 4. DE WERKTITEL Waar de aard en de omvang van ons project niet bekend zijn, hanteren we 1(1) RobertLudlum De learusintrige 34,90 2. Hermine de Graaf De regels van het huis22,50 3. 3) Adriaan van Dis Een barbaar in China 18,50 4. 4) Wim de Bie Mijnheer Foppe en het gedoe19,90 5. 2) Kees van Kooten Koot droomt zich af10,— 6. 6) Marilyn French Haar moeders dochter 49,50 7. Gustave Flaubert Madame Bovary 19,90 8. Hugo Claus Een zachte vernieling i 27,50 g 39,50 9. 7) Philip Roth Het Contraleven 19,50 10. 5) Marten Toonder Ik voel dat heel fijn aan21,50 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. roman, is 22 dagen kon voltooien. Uit gever Thoth kon toen niet achterblijven en bracht van Mulischs thesen en filoso fieën een blbiofiele uitgave op de markt. Een fraai werkje. Het is goed voor een pittig debat - met een paar goede flessen onder handbereik - over zaken, die even zwevend en boeiend- ongrijpbaar zijn als de complexe goden wereld van de oude Egyptenaren. Lr. 'Het Zand' Auteur: Sjoerd Kuyper Uitgeverij: De Bezige Bij Jonge mensen op zoek naar hun verle den en eigen identiteit zijn de hoofdpe- ronen in deze verhalenbundel. Kuyper schrijft helder en onderhoudend. Met eenvoudige middelen komt in dit boek op pakkende wijze de magische wereld van oude sagen tot leven. De momen ten van herkenning en verwondering, die de verhalen oproepen, zullen lang in de herinnering blijven hangen. Lr. Canada presenteert zich 'Woestijn van het hart' Auteur: Jan Rule Uitgeverij: Van Gennip Amsterdam Dank zij financiële steun van de Canada Council (subsidie voor de vertaling) kan in Nederland in bredere kring ken nis worden gemaakt met de Canadese literatuur. De "Woestijn van het hart", inmiddels verfilmd, wekt de verwach ting, dat die kennismaking de moeite waard is. Jane Rule, een van Canada's vooraanstaande feministen, beschrijft in deze roman de confrontatie tussen twee vrouwen met sterk uiteenlopende karakters. Evelyn Hall, docente aan enn Californische universiteit, is een in troverte, intellectuele met zichzelf in de knoop liggende vrouw. Haar jonger spiegelbeeld, althans qua uiterlijk, Ann Childs, een levensblij en onbezorgd ty pe. Het verhaal is gesitueerd in de gok- stad Reno en het adembenemende woestijnlandschap van Nevada. Evelyn verblijft zes weken in Reno om zich te laten scheiden van een man, die in alle opzichten haar mindere is. Ann werkt er in een casino. Deze achtergrond van gokverdwazing, echtscheidingscircuits en een ontembare natuur geeft een ex tra dimensie aan de relatie, die Ann en Evelyn uiteindelijk, ondanks hun zo verschillende persoonlijkheden aan gaan "om vernietigd dan wel gered te worden." Lr. 'De Familie Moskat' Auteur: Isaac Bashevis Singer Uitgave: De Arbeiderspers Er leeft nog maar een handvol Joden in Polen. Slechts 20.000 van de enkele miljoenen, die vóór de Tweede Wereld oorlog een geheel eigen stempel druk ten op de Poolse samenleving in de ste den en op het platteland, hebben de Duitse vernietigingskampen en Son- derkommandos overleefd. Van hen is het grootste deel naar de Verenigde Staten en Israël geëmigreerd toen de Poolse communistische partij in navol ging van Stalin de boze geest van het an- ti-semitisme weer nieuwe leven inblies. Voor de vrijwel weggevaagde Pools- joodse gemeenschap (en de Oosteuro- pese Joden als geheel) heeft Nobelprijs winnaar Singer met zijn roman "De Fa milie Moskat" een monumentaal ge denkteken opgericht. Het is een werk van historische betekenis. In deze ont roerende, briljant geconcipieerde fami liesage herleeft een tijdperk en een ver dwenen cultuur. Zo levensecht, zo warm en met zoveel liefde en milde hu mor heeft Singer het Pools-joodse leven van vóór 1940 getekend, dat de gapen de leegte, die door de uitroeiing van Joodse gemeenschappen is ontstaan, in volle omvang zicht- en voelbaar wordt. Zeker voor een nageslacht, dat langza merhand alleen nog maar van horen zeggen weet. Singer, die door emigratie aan de holocaust is ontkomen, laat zien, dat Joden mensen zijn als anderen al leen, zoals Mark Twain heeft opge merkt, meestal meer menselijk dan die anderen: intenser en luidruchtiger bij voorbeeld in hun grootheid en in hun kleinheid, bij vreugde en verdriet. Dat trekt de aandacht. Daardoor kan een vertekenend beeld ontstaan, temeer omdat zij, al duizenden jaren wachtend op de Messias, niet willen assimileren. "De Familie Moskat" loopt tot de Duit se inval in Polen, als de verschrikkingen die de Joden wachten al zichtbaar wor den. Singer laat een oude Jood, die niet meer in staat is te vluchten, troost vin den in de gedachte, dat de Messias spoedig zal komen. Hoe bedoel je, vraagt men hem. En dan komt de wan hopige kreet, waarmee het boek ein digt: "de dood is de Messias; dat is de eigenlijke waarheid." Een klein punt van kritiek: wie slechts oppervlakkig op de hoogte is van Jood se gebruiken etc. zal het ontbreken van een verklarend woordenlijstje als een storend gemis ervaren. Lr. voor het gemak de term "Ons Ge bouw". 5. DE KEUZE Gelet op de vele vragen, de werkelijke behoefte en de reële mogelijkheden hebben wij voor Soest te kiezen uit drie modellen, te weten: A. Een hal la de Expohal in Hilver sum; B. Een theater a la De Speeldoos in Baarn; C. Een hal met een inpandig theater. Een sporthal met een zwembad, afzon derlijk of een combinatie van beide, wórdt in dit plan niet overwogen. Ons gebouw is een evenementenhal met een film- en theater-accommodatie. Een snelle oplossing, die evenwel niet ieder een zal behagen of aanspreken (wel de snelheid, niet het bouwwerk), is gelegen in de oprichting van een pure hal, al dan niet voorzien van tribunes en omlopen (model A). Gezien het zqlenbestand ter plaatse en gelet op de beperkte ruimte tot theater- maken in C-drie zal model B. meer kan sen scheppen voor grote gezelschap pen, maar minder soelaas bieden aan het op touw zetten van grootschalige bijeenkomsten. Onze voorkeur gaat daarom uit naar model C. Hier vangen wij twee vliegen in één klap en voorzien wij in meer dan één behoefte. Daarbij denken wij niet aan een stenen, steriele kolos; wel aan een representatieve, comfortabele en flexibele constructie, niet bepaald ei gentijds, wel tijdloos. 6. DE VOORWAARDE Er wordt gebouwd op gemeentegrond. De uitvoering, detoelevering, de inrich ting en de oplevering vallen toe aan Soester vaklieden en bedrijven in vrije competitie, of verlopen via hun relaties. 7. DE OPZET In besloten kring voorbereid en uitge dacht zal de eerste verwoording van het idee persoonlijk en vertrouwelijk ter kennis worden gebracht aan een aantal potentiële medewerkers, zakelijke be langhebbenden, officiële ambtsdragers en toekomstige gebruikers, tesamen een doorsnee van het Soester openbare leven. Wij noemen hen "De Club van 101". Een lijst met namen, een vragenlijst en een begeleidend schrijven completeren de informatie. De beantwoording van de vragenlijst zal door de plannenma kers worden uitgewerkt en in kort be stek aan de autoriteiten en de overige Soesters worden medegedeeld. De pers speelt hier een voorlichtende, stimule rende en bemiddelende rol, waarbij de vragenlijst te juister tijd ook aan de le zers wordt voorgelegd. Bij voldoende belangstelling en adhe siebetuigingen zal zo spoedig mogelijk een ontmoeting worden belegd voor de direct betrokkenen. Bij deze gelegen heid zal het plan nader worden toege licht en in discussie worden gebracht. 8. DE ORGANISATIE Om een en ander letterlijk van de grond te tillen is een vorm van organisatie no dig. Deze moet een duidelijk karakter hebben, iedereen aanspreken, zuivere doelen nastreven en door middel van haar medewerk(st)ers stevig wortelen in de Soester samenleving. De deelne mers zullen enthousiast te werk moeten gaan, democratisch handelen en het persoonlijke belang ondergeschikt ma ken aan het algemene. 9. DE STRUCTUUR De structuur van de organisatie moet eenvoudig en doorzichtig zijn. De vormgeving en uitbouw zijn sterk af hankelijk van de ervaring, kennis en het advies van deskundigen. Studie en oriëntatie elders is daarom geboden, bijvoorbeeld omtrent de voor- en nade len van een stichting, coöperatie, naam loze vennootschap, enz. 10. DE PROCEDURE Om een vrije ontwikkeling van deze ge dachten te bewerkstelligen dienen in eerste aanleg géén vertegenwoordigers te participeren uit de plaatselijke over heid (ambtenaren), de politiek (politi ci), de commercie (project-ontwikke laars) en de kerk (geestelijken). Zij wor den wél op persoonlijke titel oenaderd. Primaire argwaan, spelen met de bal en aversie tegen groepen of personen wor den in dit stadium vermeden. In tweede instantie zullen zij omwille van de pluri formiteit, de te volgen procedures, de rechtsgang en de praktische betrokken heid nader worden geïnformeerd, ge raadpleegd en/of ingeschakeld. 11. HET BEGIN De organisatie wordt vorm gegeven en status verleend. Er gaan reclame- en propaganda-campagnes van start en er volgen financiële acties. Een prijsvraag voor een deugdzaam ontwerp wordt uitgeschreven, alsmede een prijsvraag voor een passende naam van het gebouw. Het bestek, de begroting, de bewaking en het beheer van het geheel worden aan deskundigen toevertrouwd. De ar chitect wordt aangewezen en de bouw wordt aanbesteed. De levering van ma terialen en goede diensten wordt gere geld. Het personeel wordt benoemd, het openingsfeest vindt plaats en de ex ploitatie neemt een aanvang. 12. DE CONCURRENTIE Het succes van de onderneming ligt on der meer besloten in de vele gebruiks mogelijkheden van het gebouw. Deze dienen in de eerste plaats door een ge varieerd aanbod van eigen programma's te worden uitgebuit en in de tweede plaats door het aantrekken van activi teiten uit de omgeving, de provincie of het land, waaronder die van radio en te levisie. In die zin zijn wij concurratief bezig met "Drie-in-een" te Huizen, "'t Spant" te Bussum en "De Speeldoos" te Baarn. Ter vergelijking, ter oriëntatie en ter studie zullen wii hier onze oeen de kost moeten geven en ons oor te luisteren leggen...! C-drie beogen wij niet te beconcurre ren. De activiteiten aldaar zijn van ge heel andere aard dan die wij nastreven. Coördinatie, aanvulling en overheve ling sluiten wij niet uit, als het om de programmering gaat. Juist door zijn multifunctionele aard en zijn centrale ligging in het "Hart van Holland" zullen wij ons met ons ge bouw lenig te weer kunnen stellen en ons ook nationeel in de markt kunnen prijzen. 13. EEN STIMULANS De mogelijkheden van ons gebouw zul len inventieve bestuurders en onderne mers op alle gebied stimuleren. Waar "cultuur" is, kan men beter uit de voe ten. Waar geen "cultuur" is, kan flink gezaaid en rijk geoogst worden. Derge lijke vorming is niet voorbehouden aan bepaalde groepen, maar dient - naar onze mening - gemeengoed te zijn. Hier ligt een groot terrein braak, waard om ontgonnen te worden, mede ter be strijding van de hinderlijke verruwing allerwege en ter stimulering van een zinvolle vrijetijdsbesteding. 14. DE LOKATIE Bouw aan de Dalweg tegenover het nog te verwezenlijken gemeentehuis, met een toerit langs de Technische School "Eemland" aan de Molenstraat, ver dient ernstig in overweging te worden genomen. Het beeld van deze plek kan naar believen en vermogen worden ver levendigd door verplaatsing van de weekmarkt, de herbouw van de mu ziektent, een klokkenspel, een tijd- en temperatuurmeter, een lichtkrant met vooraankondigingen, een openbaar toilet, een bloemenstal, een kunstwerk, enz. De markten in Baarn en Spaken burg zijn er voorbeelden van. 15. HET ALTERNATIEF Plaatsen als "De Blaak" aan de Ferdi- nand Huycklaan of het oude Vereni gingsgebouw aan de Steenhoffstraat zijn minder aantrekkelijk, onder meer wegens afwijkende bestemmingen en andermans eigendomsrechten. Overigens kan worden gedacht aan bouw naast het Openluchttheater aan de Soesterbergestraat, tegenover Zon negloren, met zijn extra parkeerruimte, waardoor bij weer-of-geen-weer met spelers en publiek kan worden uitgewe ken naar een veilige overkapping. Zo'n situatie is vooral aantrekkelijk voor de inwoners van Soesterberg en de regio. Het aanzien van het complex zal hier ui teraard rustiek, vriendelijk en voor naam moeten zijn. Het kan aan deze weg met zijn vliegveld, golfbaan, fit- ness-résidence, bos- en duinrecreatie een algemeen cultuur-element toevoe gen. Aan de rand van de Speelweide bij het Kasteeltje en de Boerderij op de Eng zou het bouwsel een dubbelfunctie kunnen vervullen als bij het Openlucht theater. Het is aldaar met "Darthuizen" in de buurt gemakkelijk van alle kanten bereikbaar en sluit min of meer aan bij de overige bedoelingen aan de Dalweg. Hoe dan ook, in alle gevallen is de ver keersproblematiek van het allergroot ste belang. Aan- en afvoer, maar vooral parkeergelegenheid, dienen voldoende te worden onderkend. 16. DE INRICHTING Om te voorkomen dat de accommoda tie vroegtijdig zou moeten worden ver bouwd, pleiten wij voor: A. een gezellig comfortabel ingericht theater, dat plaats biedt aan 400 a 500 bezoekrs op vaste stoelen, met een to neel dat tweezijdig kan worden afgeslo ten en gebruikt, omdat het uitmondt in B. een zakelijk sportief ingerichte hal, die ruim 2000 personen kan herbergen op inschuifbare tribunes en/of losse stoelen, met een (boven)omloop, waar op bovendien kleine stands en koffie bars kunnen worden ingericht. C. een praktische keuken en een popu lair café-restaurant. Er dienen voorts (kelder)ruimten te zijn voor garderobes, douches en toilet ten, een lift, het opslaan van voorraden, materialen, décors en attributen, een kantoor, een artiesten-kantine, een be zoekers-foyer, een VW-theaterwin- kel, een informatiebalie, een bestuurs kamer, een perscentrum, telefooncel len, (kleed)kamers voor EHBO, solis ten en groepen, alsmede een installatie voor licht en geluid, reclamepanelen, scheidingswanden, opvang van min- der-validen en een vloer waarop "alles kan"...! Woningen voor beheerder en personeel voltooien het complex. 17. HET GEBRUIK De hal zal gebruikt worden voor evene menten als nationale feesten en herden kingen, Sint Nicolaas-intochten, jubi leum-uitvoeringen, manifestaties en top-ontmoetingen in het sportieve vlak, beurzen en tentoonstellingen, markten, presentaties van mode en automobie len, pop-concerten, enz. Het theater zal onderdak verlenen aan repetities en opnamen voor radio- en televisie-uitzendingen, toneel-opvoe ringen door amateurs en professionals, musicals, cabaret-voorstellingen, school-avonden, bioscoop-voorstellin gen, enz. Het horeca-gedeelte zal uitsluitend ser vice verlenen aan bezoekers tijdens de op- en uitvoeringen, alsmede tijdens werkzaamheden die verband houden met het gebruik van het gebouw. 18. DE FINANCIËN In hechte samenwerking van jong en oud - in clubs gemotiveerd of anders zins geactiveerd - zal door de wet van de grote getallen de slogan "Vooreen dub beltje op de eerste rij" positief worden waargemaakt. Zii snaren, storten of peven oer nersonn Het plan van de Soesters Ekel, Daalhuisen en Leijendekker voor de oprichting van een eve nementenhal/theater in Soest is begin deze week verzonden aan een groot aantal inwoners, van wie door hun achtergrond, des kundigheid of maatschappelijke positie een zinnig commentaar mag worden verwacht op de ideeën die het driemanschap heeft ontwikkeld. Om ook de geïnteresseerde lezer van de Soester Courant tegemoet te ko men, meent de redaktie er goed aan te doen het plan in zijn ge heel in de kolommen van de krant op te nemen. Op die ma nier kan de bevolking van Soest er tijdig kennis van nemen en zich een oordeel vormen over de verschillende onderdelen. - per week, per maand, per halfjaar of per jaar - slechts één dubbeltje (of een veelvoud daarvan) als tegemoetkoming in de aanloopkosten. Zij doen dat even tueel via hun verenigingscontributies. De gemeente vult de rest aan met subsi dies; de gemeenschap via sponsoring, acties en inzamelingen, waarbij de plaatselijke banken de helpende hand bieden zonder een al te dikke vinger in de pap te houden. 19. HET COMITÉ Ter ondersteuning van alle inspannin gen wordt een comité van notabelen op gericht, waarin onder anderen zitting nemen de Commissaris van de Konin gin, het voltallige College van Burge meester en Wethouders, de Commissa ris van Politie, een notaris, een predi kant en een pastoor. In voorkomende gevallen zouden zij kunnen optreden als onafhankelijke adviseurs. 20. HET BESTUUR Uit de deelnemers zal via vertegen woordiging van groepen of stromingen een werkbestuur-ad hoe worden ge vormd. Na de bouw zal het worden op geheven en vervangen door een geko zen beheersinstituut ter assistentie van de directie en het personeel van het ge bouw. Ook de initiatiefnemers treden dan terug. 21. DE DEELNEMERS De organisatie dient in ieder geval te stoelen op reeds bestaande groeperin gen, die zich later ten dienste van een goede gang van zaken zullen vinden in een nieuwe overkoepeling. Voorlopig zullen zij redelijke inspraak krijgen, di recte mede-verantwoordelijkheid dra gen en een eerste beleidslijn helpen aangeven. Daarnaast zullen particulieren worden uitgenodigd om mee te werken op grond van hun deskundigheid op een speciaal vakgebied of wegens hun alge mene bekendheid, goodwill en invloed op hun achterban. Het totaal aantal deelnemers dient evenwel niet al te groot te worden en be perkt te blijven, om tenslotte doelmatig te kunnen opereren en onnodige uit wassen en bemoeiingen te voorkomen. 22. DE VERTEGENWOORDIGING Allereerst moet ter benadering worden gedacht aan representanten uit de sec toren van de samenleving die aansluiten aan de verschillende levensfasen, te we ten: 1. SCHOLEN (studenten): Gemeenschappen, bijzonder -, open baar - en beroepsonderwijs; 2. JEUGDBEWEGING (jeugdigen): Molensoos, Vangrail, Praatpaal, In de Ruimte; 3. EMANCIPATIE (vrouwen): Huisvrouwen, Plattelandsvrouwen, Bouwvrouwen; 4. BEJAARDENZORG (ouderen): Bonden, raden en andere overkoepe lingen; 5. ZAKENWERELD (werkgevers in fabrieken en bedrijven): Sponsors, horeca, bouwers, ontwikke laars; 6. MIDDENSTAND (werkgevers in handel en nijverheid): Wijk- en winkeliersverenigingen; 7. VAKBEWEGING (werknemers): FNV, CNV, categorale bonden; 8. SPORTWERELD (recreatieven): Stichting, verenigingen en sportscho len; 9. KUNSTWERELD (creatieven): Omroep-coryfeeën, artiesten, Artis- hock, C-drie, SOK; 10. FOLKLORE (historie en traditie): Boerendansers, Landjuweel, Histori sche Vereniging, Museum en Stichting Oud-Soest, Carnavalsclub, Groot Gaesbeeker Gilde en Oranje Comité; 11. INTEGRATIE (buitenlanders): Medelanders, minderheidsgroepen; 12. PARTICULIEREN (onafhankelij- ken): Specialisten, intellectuelen, vrije beroe pen; 13. POLITIEK BERAAD (politici): Raadsfracties, B. W., Provinciale Sta ten; 14. GEESTELIJK LEVEN (kerk en samenleving): Predikanten, pastores; 15. BANKWEZEN (financiers): ABN, NMB, RABO, AMRO, Bonds spaarbank, Ned. Credietbank, Post bank; 16. BURGERLIJK GEZAG (ambte naren): Politie, brandweer, gemeentewerken; 17. STRIJDKRACHTEN (militairen): Luchtmacht(kapel), Landmacht, Ma- l^SOESÏERBERG (burenplicht): Inter-gemeentelijke kontakten; 19. MEDIA (journalisten): Pers, radio, televisie, kranten, AROS, kabelkrant, PR-ers; 20. DIVERSEN (welzijn en vrije tijd): VW, toerisme, toneel, zang, muziek, dans. Het plan eindigt met de mededeling dat de "Producers van ons gebouw" voor lopig domicilie kiezen per adres post bus 199, 3769 AD Soest, waar de eerst reacties met grote belangstelling wor den tegemoet gezien.

Soester Courant | 1988 | | pagina 23