HiKon op z'n paasbest H,Ho^mode DeSoester Duinen OLYMPISCH AANBOD: NU 12 OPNAMEN GRATIS BIJ TWEEPAK K0DAC0L0R GOLD KLEINBEELD FILM. dlpcnhoed KORTE DUINEN w scliociimkcr Bijltjesdag kapt 80 zieke meidoornen Overhees wil snel van modderpoel af Bang&Olufsen i Bel voor meer informatie Advisie Soest, 02155-11434 Commentaar Moraal Postkantoor vroeger dicht op vrijdag Maandagavond om 20.00 uur Paasvuur aan de Peter van der Breemerweg Gemeente wacht nog op advies van deskundig bureau Voorjaar in Hartje Zuid Laatste week kassabonnenfestival Stichting 'De nieuwe tijd' opgericht Storm richt ravage aan in Soest NU BIJ AANKOOP VAN EEN IBM-OF COMPAQ COMPUTER de IBM Proprinter X24 met korting Info-avond Soester Natuurbad 'ja' WOENSDAG 30 MAART 1988 SOESTER COURANT PAGINA 3 'GciiUlónsi" dealer Personal Computers Akïie geldig i maart t/m 30 mei 88 Pasen nadert, het nieuwe modeseizoen, staat weer voor de deur. Hilton zet ook dit nieuwe modeseizoen weer z'n beste beentje voor. Met perfekte kollekties jacks, pantalons, pullovers, overhemden enz. Prachtige kleuren en kleurstel lingen in verrassende dessins. Natuurlijk van de bekende Hilton „Do Ster" y Weedestraat 8a - Soest tel 02155 - 12504 Met behulp van een grijpmachine werd het zieke meidoornhout wegge voerd. Foto: Herman van Dam 20.00 uur wordt het vuur aangestoken aan het einde van de Peter van der Breemerweg, vlak voor de spoorlijn Baarn-Amersfoort. De gemeente, de politie en de brandweer hebben hun medewerking toegezegd. De Peter van der Breemerweg wordt afgesloten voor verkeer. De weggebruikers worden omgeleid via de Spiekerweg. Het Paasvuur is van oudsher een hei dens gebruik om de vruchtbaarheid van het land te bevorderen. Later werd het een christelijke traditie, die de verbran ding van de doornenkroon van Christus symboliseerde. In de Achterhoek wordt in verschillende plaatsen jaarlijks het Paasvuur nog in ere gehouden. In Soest wordt op maandag 4 april de draad weer opgepakt. Chris Uiterwijk verwacht een groot vuur, omdat de brandstapel bestaat uit een grote hoe veelheid hout. In een misschien al grijs verleden ge noot Nederland internationale faam, niet alleen door zijn immer schoonge schrobde stoepjes, maar ook door een in vergelijking met het omringende buitenland "hoge" belastingmoraal. Met het afnemen van de welvaart schijnt daarin -als we tenminste de woordvoerders van de overheid op hun woord mogen geloven - danig de klad te zijn gekomen. Wie maar enigs zins de mogelijkheid heeft om tussen de mazen van de belastingnetten door te glippen grijpt die kans tegenwoor dig met opmerkelijke gretigheid. Van overheidswege worden dan ook allerlei klaagzangen aangeheven over de "manoeuvres", "constructies", "foeQes" en "trucs", waarmee langza merhand hele volksstammen van slim me, ondernemende en vindingrijke vaderlanders - bijgestaan door leger tjes van belasting-experts - de bewaar ders van 's Iands schatkist het nakijken geven. Er schijnt een hoop te kunnen, ook binnen de wet, vooral als je die niet naar haar strekking, maar strikt naar de letter mag interpreteren. Zie de wildgroei in "lege b.v.'s", om een voorbeeld te noemen. Dat heel veel Nederlanders er per soonlijk weinig trek in hebben hun al dan niet zuurverdiende centjes uit vrije wil ter beschikking te stellen aan de overheid is nog wel begrijpelijk, al is het niet echt fraai. Heel anders wordt het echter als de overheid zélf - al is het maar op het niveau van de ge meente - er geen been in ziet om de normale belastingplicht te omzeilen en met behulp van originele "con structie" haar centen in de knip te houden. Iets dergelijks lijkt ook het gemeente bestuur van Soest te overwegen, zo blijkt uit een uitgelekte notitie over het nieuwe gemeentehuis, dat ook door een soort "lege b.v." gebouwd zou moeten worden. In de notitie wordt, zij het zijdelings, overigens wel met zoveel woorden gewezen op de morele en politieke bezwaren die aan een dergelijke constructie kunnen kle ven. Volgens de verantwoordelijke wethouder (wét-houder!) spelen die bezwaren echter niet bij voorbaat een rol. Eventueel krijgen ze pas achteraf gewicht, als vaststaat dat de construc tie zelf binnen de wet blijft, wat overi gens kennelijk nog een hele studie en moeizame onderhandelingen met de belastingdienst vergt. Het is dan op z'n zachtst gezegd merk waardig te vernemen dat het hele plannetje misschien niet kan door gaan, omdat er in de pers al ruchtbaar heid aan is gegeven. Van tweeën een: óf de bedachte constructie is zonder meer legaal - niet alleen naar de letter, maar ook naar de strekking van de wet - en dan kan openbaarheid geen scha de opleveren; óf er is op z'n minst een luchtje aan, en dan is openbaarheid in derdaad nogal "lastig". De reactie van het gemeentebestuur op de openbaar making lijkt in de richting van het tweede te gaan. Dat geeft te denken. Van een overheid die zelf hoge eisen stelt aan haar burgers verwachten de burgers omgekeerd toch op z'n minst Het Goede Voorbeeld. En een ge meentebestuur dat het nauw neemt met zijn verantwoordelijkheid op het gebied van de publieke moraal - ook als het om belastingen gaat - heeft van openbaarheid toch niets te vrezen? BEOVISION LX 2802 LX 2502 MET BEOCORD VHS 91.2 's Werelds mooiste televisie is ook de veelzi|digste Stereo, teletekst en vele andere aansluitingen Vooralle tekerheidl Het grote lentefeest is Pasen. En dat vieren wij met. van 12,00-15.00 uur een feestelijke brunch22,50 Geen avondopenstelling postkantoor op Goede Vrijdag. Het postkantoor Soest (Steenhoff- straat) zal op Goede Vrijdag 's avonds gesloten zijn. De loketten zijn onafgebroken geopend van 08.30 tot 18.00 uur. Er is een normale postbestelling. RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 Een sportief geboot voor iedereen die ven kleur en fotograferen houdt. Kodak is officiële sponsor von de Olympische Spelen en donrom krijgt u nu 12 opnomen gratis bij aankoop van een tweepok Kodocoloc Gold 100. U krijgt het rolletje met 36 opnomen dus voor de nrijs von Kodak 24 opnomen. gf Kodocolor Gold film gaat voorop in kleur en kwoliteit. En door komt dit voordeel nog eens bij. Ormttionr '9ea - Foto: Herman van Dam Een groot aantal bewoners van Over hees is het zat. Al enkele jaren vragen ze de gemeente iets te doen aan de veenlaag in hun woongebied. "Die moet worden doorgegraven," zegt de heer H. Aangeenbrug namens 96 ge zinnen. "Maar er gebeurt niets, daar om zitten wij met wateroverlast." Hin der ondervinden de bewoners voorna melijk in hun tuinen en bij de speel plaats voor de kinderen. De speelplaats bevindt zich aan het Wollegras, achter de Turfstreek. De grond is er destijds anderhalve meter opgehoogd, maar de oerlaag van het veen is nog intact. Volgens de heer Aangeenbrug krijgt het water daarom geen kans om diep de grond in te zak ken. Vooral door de aanhoudende re genval van de laatste maanden is de speelplaats veranderd in een modder poel. Het is meer dan eens voorgeko men dat spelende kinderen vastzaten in de brei van zand en water. Soms moes ten de ouders er zelfs aan te pas komen om hun kinderen uit de modderpoel te bevrijden. Ook een moeder kwam een keer vast te zitten. Vooral het terrein rondom de speelplaats kan de vergelij king met sommige plekken in de Bies- bosch goed doorstaan. Actie "Dit wordt al het vierde zomerseizoen dat de situatie onveranderd is, terwijl de bewoners steeds bij de gemeente heb ben geklaagd. Vrijdag hebben we het laatste telefoontje gepleegd. Als er niet binnen twee weken maatregelen wor den getroffen gaan we actie onderne men," zegt Aaneenbrug resoluut. "Nee, we zijn niet naar de spreekavond met het College geweest. Maar we heb ben al zo vaak gebeld, dat ze nu wel mo gen weten wat onze problemen zijn. Ze zijn al vaak genoeg komen kijken. Het lost allemaal niets op. Het kost een ver mogen wat ze allemaal hebben gedaan, maar een oplossing weten ze niet. Ze hebben drainage geprobeerd, ze heb ben de grond omgefraisd en diverse ke ren met vier, vijf man een kijkje geno men. De gemeente zegt nu dat ze een organisatiebureau gaan raadplegen, terwijl het zo simpel is. De oerlaag moet doorbroken. Pas dan krijg je een capu- laire werking, waardoor 's zomers de dampen omhoog kunnen trekken en de regen kan wegzakken. "Het bewijs voor zijn stelling ziet Aaneenbrug in twee tuinen, waaronder de oerlaag wel is weggehaald, dit overigens op initiatief van de bewoners. "In die tuinen hebben de mensen geen enkele overlast, en in de direct aangrenzende tuinen weer wel," zegt de woordvoerder van de buurt in Overhees. Aaneenbrug gelooft dat de grond slechts tot een diepte van één meter is doorgegraven, terwijl de oerlaag een meter daaronder ligt. "Het uiterste middel is rechterlijke stappen onderne men, maar we gaan eerst een handteke ningenactie opzetten als de gemeente nu nog niet besluit iets aan de wate roverlast te doen. Bij een aantal mensen zijn de emoties na al die jaren zo hoog opgelopen dat een normaal telefoonge sprek met de gemeente niet meer moge lijk is. Ze hebben naar hun zin te vaak moeten bellen en hebben het idee dat ze aan het lijntje worden gehouden. "Het loopt de spuigaten uit, de gemoederen lopen hoog op. We kijken het nog twee weken aan en dan moeten we zijn ge holpen. Dat hebben we de gemeente ook laten weten," aldus Aaneenbrug. Grondmonsters De heer A. van der Kar van de gemeen te Soest zegt begrip te hebben voor de bewoners. Hij is van plan om binnen kort de problemen aan te pakken, maar het wachten is op een advies dat de ge- van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Vrijwilligers van de werkgroep Bijl tjesdag hebben zaterdag zieke mei doorns afgezaagd aan de Peter van der Breemerweg. De bomen waren ge deeltelijk aangetast door perevuur. In totaal werden meer dan tachtig mei doorns onder handen genomen. Het betrof niet de enige activiteit van Bijltjesdag, die in de persoon van Chris Uiterwijk ook met basisscholieren de bossen inging. In de natuur waren vanaf eind oktober 510 vrijwilligers actief, die gezamenlijk meer dan 1500 u^r hebben gewerkt. Zo werden 159 wilgen geknot en bijgesnoeid, 99 elzen afgezet, 11 zie ke iepen weggezaagd en de eerder ge noemde meidoorns aangepakt. Al het hout, 14.000 kilo, is opgeslagen op het land van Leo van Dijk. Vorig jaar werd een gelijke hoeveelheid hout naar het Dierenpark Amersfoort gebracht als voer en/of speelmateriaal voor de beesten. Dit jaar wordt het wilgenhout opnieuw aan de dierentuin geschonken Paasvuur Het overige hout wordt op Tweede Paasdag aangestoken voor het Paas vuur. Volgens initiatiefnemer Chris Ui terwijk heeft dat tientallen jaren niet meer plaatsgevonden in Soest. Om len staan opgesteld. Over het weer zit ten de organisatoren in Hartje-Zuid niet zo in: ze hebben wat dat betreft vaak geluk. Wie niets heeft gewonnen komt natuurlijk toch even kijken. Al leen de blaaskapel al is een gezellig be zoekje aan Zuid waard die middag. Bussen Wie nog niet heeft meegedaan aan het festival - maar dat zullen er maar weinig zijn, want er is een ware jacht op kass abonnetjes aan de gang in het zuidelijke deel van ons dorp - moet nog weten dat hij of zij de enveloppen met naam, adres en telefoonnummer duidelijk ingevuld, moet deponeren in één van de bussen die op de volgende punten staan opge steld: bij Sporthuis Eb. Kareisen, Slijte rij-Wijnhandel Van der Linden en Ree horst Meermarkt aan de Soesterbergse- straat en bij De Kaasspecialist op de Zuidpromenade. Als de aktie straks zal zijn afgesloten, kunnen de winkeliers terugzien op een geslaagde aktiviteit, die vooral door de eenvoud goed bij het publiek is aangekomen. Reden om in de toekomst aan herhaling te denken. Braderie De volgende vergadering van de pro motiecommissie heeft de traditionele braderie, de elfde alweer, als één van de belangrijkste punt op de agenda staan. De eerste berichten daarover beloven een braderie, die lijkt op die van 1986, toen in Zuid de succesvolle Oostenrijk se Week werd georganiseerd. Maar eerst nog even het Kassabonnenfesti val. Op naar Zuid! Het kassabonnenfestival, de grote voorjaarsaktie in het winkelcentrum Hartje-Zuid, is in volle gang. Nog een week kunt u profiteren van uw kass abonnetjes, die u normaal gesproken achteloos wegwerpt. In Hartje-Zuid is het beter dat u goed op die kleinoden past, want u kunt er prachtige prijzen mee winnen. Een kleuren-t.v. is nog steeds zéér in trek, maar ook de rest van de prijzen lijst mag bepaald indrukwekkend wor den genoemgd. Alle prijzen zijn te be wonderen in een etalage van Reisbu reau Gerth op de Zuidpromenade. Hebt u voor tenminste f 100,— aan kassabonnen verzameld, dan stopt u die in een speciale festival-envelop, die u bij de deelnemende winkeliers ont vangt. Die winkelier is te herkennen aan een vrolijk lachende mevrouw op een affiche, dat meestal achter de voordeur hangt. De Paashaas zal u vast en zeker een aardig handje willen helpen. De aktie loopt nog tot en met donder dag 7 april a.s. Aan het eind van die dag trekt notaris Mr. H. Elferink alle prij zen, die zullen worden uitgereikt tijdens een feestelijke happening op zaterdag 9 april op het pleintje op de Zuidprome nade. Alle prijswinnaars krijgen een te lefoontje thuis. Ze worden dan uitgeno digd om bij dat feest aanwezig te zijn. De Eemlander Blaaskapel van PVO, een 15 man sterke uitsluitend vrolijke muziek makende band, is aktief, terwijl er vanaf twaalf uur ook een suikerspin nen een popcornkraampje in de buurt van het speciaal gebouwde podium zul- meente enige tijd geleden heeft aange vraagd bij een deskundig bureau. Het bureau heeft grondmonsters genomen. Men vermoedt dat de structuur van de grond de oorzaak van de waterproble men is. Volgens Van der Kar is het mo gelijk dat de oerlaag van het veen de boosdoener is, maar hij acht het even min uitgesloten dat storende leemlagen de doorgang van het water versperren. "Dergelijke lagen zitten niet overal even diep. Dat kan per plantsoen ver schillend zijn. Een andere oorzaak kan het welwater zijn, dat afkomstig van de Utrechtse Heuvelrug vanuit de grond omhoog wordt gestuwd. Het is moeilijk te zeggen wat de juiste oorzaak is, maar dat wordt nu onderzocht," aldus Van der Kar. Hij bevestigt dat de gemeente Spelende kinderen moeten zich een weg banen door de grote modderpoel in het plantsoen van het Wollegras. Regel matig komen ze vast te zitten, waardoor ouders te hulp moeten schieten. al eerder pogingen heeft ondernomen om de bewoners van hun klachten af te helpen, maar die bleken niet voldoende effect te hebben. "De structuur van de grond is slecht waterdoorlatend, dat is zeker. Je merkt dat helemaal met de ex treem natte winter die we achter de rug hebben. Maar het heeft geen zin om tij dens de winter iets te ondernemen. Dan verniel je de boel. We wachten nu even het advies af, maar de bedoeling is dat we daarna direct aan de slag gaan," rea geert Van der Kar. VOOR NEDERLAND Uit de Zwitserse Alpen! Een fantastische manier een avond gezellig met elkaar door te brengen onze: is een combinatie van grillen, gourmetten en fonduen. Vraag informatie: RESTAURANT DE Birkstraat 108 Soest 02155- 13720 lm Aanstaande donderdag, 31 maart, wordt in Soest een stichting opgericht, die 'De nieuwe tijd' gaat heten. Dat er meer is tussen hemel en aarde dan je met je verstand kunt bevatten, beseffen we van tijd tot tijd allemaal wel eens. De een zoekt een verklaring in de één of andere religie, de ander neemt z'n toevlucht tot magie of occultisme (en alles wat daar tussenin ligt). In ieder mensenleven gebeuren soms dingen die je niet zonder meer kunt ver klaren, paranormale zaken dus. Veel mensen worden daar angstig en onze ker van, stoppen het diep weg, durven er niet met anderen over te praten uit vrees uitgelachen te worden. Stichting 'De nieuwe tijd' wil deze uit de 'hokuspokus'-achtige taboe-sfeer ha len, een klankbord zijn voor mensen met paranormale ervaringen of belang stelling; mensen die zich geestelijk wil len ontwikkelen naar een ander bewust zijnsniveau. Zij werkt niet vanuit een bepaalde wetenschappelijke theorie of vanuit filosofische of religieuze begin selen, maar louter en alleen vanuit de eigen intuïtie. Om het doel te verwezenlijken organi seert de stichting een aantal aktivitei- ten, o.a. een landelijke telefoonkring en huiskamerbijeenkomsten voor mensen met interesse op paranormaal gebied. Voortsgeeft ?De nieuwe tijd' cassette bandjes uit met teksten voor bezinning en meditatie, alsmede de bundel 'Auro ra' met spirituele gedichten, geschreven door Annema Raven. Wilt u meer informatie? Stuur dan een aan uzelf geadresseerde en voldoende gefrankeerde enveloppe aan: Stichting 'De nieuwe tijd', Postbus 3124, 3760 DC Soest of bel. 02155- 18925. De storm, die donderdagavond in Soest woedde, heeft op verschillende plaatsen schade aangericht. Vooral op en rond de Peter van den Breemerweg ontstond ravage. De politie en de brandweer moesten meer dan eens uitrukken om assistentie te verlenen. Aan de Peter van den Breemerweg waaide een dak van een schuurtje. Van een ander schuurdak vielen alle dak pannen naar beneden. Het doorgaande verkeer, zover aanwezig, werd ge stremd door twee bomen die door de storm waren afgeknapt en op het weg dek terechtkwamen. Ook een groot aantal andere bomen braken als lucifer houtjes als gevolg van de zware stoTm, vermoedelijk een uitloper van de wind hoos die eerder op de dag Borculo had geteisterd. Elders in Soest richtte de storm, die ge paard ging met bliksem en dondersla gen, eveneens schade aan. Een auto, die stond geparkeerd aan de Eikenlaan, kreeg 'bezoek' van een volledig dak van een dakkapel. De linkerzijde van de wa gen werd ingedeukt. Op andere plaatsen in Soest moesten bomen, hekken en dakpannen de onge lijke strijd met de mini-windhoos opge ven. De totale schade in Soest is niet be kend. Zover bekend deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Advisie Computer Consultants bv Vredehofstraat 13, 3761 HA SOEST Tel 02155-11434 Onder het motto Soester Natuurbad Ja en helpen, zijn donderdagavond a.s. om houdt het Comitee Soest Alarm op 20.00 uur welkom in De Rode Haan, donderdag 31 maart een bijeenkomst in Birkstraat 32. cafe De Rode Haan,, Birkstraat 32. Aanvang 20.00 uur. Soest Alarm spant zich in voor behoud van het Natuurbad voor de Soester bevolking en tegen aan tasting van de Soester bossen door een grootschalig bouwprojekt. Soesters die hieraan aktief mee willen werken, zijn donderdagavond van harte welkom. Allereerst wordt een toelich ting gegeven op de stand van zaken en de procedure, wat betreft de verkoop van het Soester Natuurbad aan de pro- jektontwikkelaar Taphoorn. Daarna komt aan de orde hoe verkoop en bouwplannen kunnen worden verhin derd. Er liggen plannen klaar voor het opstarten van AROB-procedures en een grote bezwaarschriftenaktie. Be langstellenden, die mee willen denken

Soester Courant | 1988 | | pagina 3