Meningen van lezers O v taal M. LOS Prins Bernhard opent nieuwe Snijdershal 't vaarderhooqt Onderwetse vaste planten (deel 2) WOENSDAG 6 APRIL 1988~ «OES^ SOESTER COURANT PAGINA 11 Van hier naar ginder arie wandelaar HET WITTE HUIS Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg weer open Auto's politie Vreemde bokkesprongen Onduidelijk Honden Loodgieterswerk Man licht gewond bij kop-staart-botsing Vallend hek velt bromfietser Mislukte autokraken Schrijven voor gevangenen kantoor effiriency 'Doorrijders' richten schade aan Fietster gewond bij aanrijding van Lenneplaan 47 Soest Si 02154 - 1 66 21 HaNDELIJKE vereniging MOTORRIJINSTRUKTIE SPECIALISTEN Jugendstil TUIN-ADVIESCENTRUM voor doe-het-zelvers door Arie Wandelaar Je struikelt hier in Soest, maar ook el ders in het land, over clubs, verenigin gen en stichtingen. In ons dorp is er één, die Arie in dit "Rondje Soest" eens nadrukkelijk onder uw aandacht wil brengen. Dat zit zo. Een week of wat geleden viel er een jaarverslag van de stichting Deide We- reldgroep Soest bij Arie op de gang mat. Daarin een nietje gestoken, dat vier velletjes papier bijeen houdt waarin aan donateurs verslag wordt gedaan over de aktiviteiten van de stichting. Nou gebiedt de eerlijkheid Arie te zeggen dat hij slechts één keer in het jaar aan het bestaan van deze stichting wordt herinnerd, op het mo ment dat een onnozel klein bedragje van zijn tegoed op de giro wordt afge schreven. Kennelijk heeft het stich tingsbestuur gedacht dat het geen kwaad zou kunnen kleine begunstigers wat meer bij de les te betrekken door ze op eenvoudige wijze verslag uit te brengen over wat werd bereikt en nog bereikt moet worden. Wat Arie betreft een schot in de roos. Het hele bestaan van de Derde We- reldgroep Soest was hem langzaam maar zeker ontgaan, laat staan dat hij zich ermee bezig hield waarmee zij druk waren en zijn. Klopt natuurlijk geen barst van, maar zo schijnen men sen als Arie in elkaar te zitten. Marie's te hardgekookte Paaseieren, de aan wezigheid van kinderen en kleinkinde ren tijdens de Paasdagen, het bij wijze van uitzondering eens meevallende weer leveren meer gespreksstof op. Vandaag, dinsdag na Pasen, toch maar even vaststellen dat er meer en belang rijker zaken zijn die aandacht verdie nen. Voor Arie is dat deze week dus het jaarverslag van de Stichting Derde Wereldgroep Soest. Daaruit blijkt dat een aantal gelijkstemde mensen heel wat mans is. Zo hebben ze in Rusumo - vraag Arie niet waar het ligt want hij blijft het antwoord schuldig - een ge meenschapshuis in elkaar getimmerd waar de plaatselijke bevolking wordt onderwezen in lezen, schrijven, kook- en naailessen, voedings- en gezond heidsleer. Ergens in Tanzania werden straatarme zieke mensen met arbeids- therapie weer op de been geholpen en karrevrachten gereedschap werden verzonden om ergens, hier ver van daan, mensen zinvol te laten arbeiden. Heel duidelijk komt in dit jaarverslag tot uitdrukking dat bestuursleden van de stichting bepaald niet over één nacht ijs gaan bij de keuze en het adop teren van projecten in de Derde We reld. Ter plekke aanwezige veldwer kers brengen regelmatig mondeling dan wel schriftelijk verslag uit over de stand van zaken, met andere woorden, in Soest weten ze waar het geld blijft en waaraan het wordt besteed. Dat kan niet iedere club die zich met de Derde Wereld bezighoudt ze nazeggen. Er is nog een ander opmerkelijk feit dat Arie aanspreekt. Hoe het komt dat deze vorm van ontwikkelingswerk doorgaans in een bepaald politiek vak je wordt geschoven mag u zelf invullen, Soest vormt daarop wederom een gun stige uitzondering. In het jaarverslag staat te lezen dat alle kleuren die de politieke Soester regenboog kent er zich, op slechts één uitzondering na, mee bezig houden. Dat is goed nieuws. Hulp van hier naar ginder, we zijn er in Soest, hoe onze politieke dan wel godsdienstige pet ook staat, bijna al lemaal bij betrokken. Let even op hoe het woordje bijna in deze en de voorafgaande regel staat af gedrukt. De stichting Derde Wereld- groep Soest is er, wat uw hulp betreft bijna, maar nog niet helemaal. Zou het kunnen zijn, het is maar een vraag hoor, dat u, die de ellende in ontwikkelingslanden 's avonds op de buis niet meer kunt zien, niet bij de grote club van Soest hoort die de eco nomisch zwaksten in de Derde Wereld een heel bescheiden handje wil geven? In dat geval hierbij het adres waar u zich een klein of groot aandeeltje VAN HIER NAAR GINDER kunt aan schaffen. Arie zal niet beweren dat een dergelij ke bijdrage de eetlust bevordert of er toe bijdraagt dat we de slaap sneller zullen vatten. Zo simpel ligt dat niet. Slechts de garantie dat we de overige dagen van het jaar weer met ons zelf bezig kunnen zijn behoort wel tot de mogelijkheen. P.S. Adres Derde Wereld Groep Soest: J. Uit den Bogaard (secr.), Valeriaan straat 77, 3765 EK Soest, tel. 17692. Postbank 56.34.327 t.n.v. penning meester Derde Wereldgroep Soest. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79478 nl Het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg heeft vrijdag haar poorten geopend voor de bezoekers. Daar- voorafgaande vond donderdag een of ficiële bijeenkomst plaats, die werd bijgewoond door onder anderen prins Bernhard en mr. Pieter van Vollenho ven. De eerste opende de geheel nieuw inge richte Snijdershal door een 'tochtje te maken' in een vluchtnabootser. Toen de prins, die twintig jaar geleden het museum had geopend, een rondje 'vloog' ging het licht in de hal geleidelijk aan. Het bleef niet bij deze feestelijke ope ning. Het feitelijke hoogtepunt in het museum op het Kamp van Zeist was ei genlijk de overdracht van de replica van de Fokker D.XX1 door de voorzitter van de Raad van Bestuur van Fokker, de heer F. Swarttouw. De replica is het geschenk van Fokker aan de Koninklij ke Luchtmacht die 75 jaar bestaat. De Fokker D.XXI werd ingezet tijdens de luchtverdediging in mei 1940. Er be stond geen authentiek exemplaar (zie foto) meer. Vijfjaar geleden werd be gonnen met de bouw van de replica. De Fokker D.XXI is niet de enige pu bliekstrekker in het Militaire Lucht vaart Museum. Dit seizoen valt ook een originele Spijker uit 1907 te bewonde ren. De wagen is uitgeleend door het Autotron, dat tevens een Farman schonk. Dit vliegtuig was al eerder uit geleend aan het museum. In het mu seum is ook een expositie te bezichtigen van wrakstukken van de Glenn Martin bommenwerper. De wrakstukken zijn overgevlogen uit Maleisië, het voorma lige Brits-Borneo, waar ze in 1985 door bosarbeiders in de oerwouden werden gevonden. Ter gelegenheid daarvan luisterde de ambassadeur van Maleisië, de heer Nik Mohamed Hassan de bij eenkomst in het Soesterbergse museum op. Luitenant-kolonel J.A. Boon van het Militaire Luchtvaart Museum sprak donderdag een openingswoord. Hij dankte alle mensen die hebben bijge- Prins Bernhard in de vluchtsimulator van het museum. Foto: Goos van der Wilt. dragen aan het 'nieuwe gezicht' van de Snijdershal. Vanaf Goede Vrijdag kan men het museum weer gratis bezoeken. De openingstijden zijn: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.30 uur en zondag van 12.00 tot 16.30 uur. De replica van de Fokker D. XXI. In de Soester Courant van 30 maart j.1. verscheen een artikel, waarin werd aan gekondigd dat op vrijdag 1 april 1988 de staf van het Soester politiekorps een personenauto van het merk Opel, type Kadett, zowel voor dienst- als privé- doeleinden ter beschikking zou krijgen. De politie heeft naar aanleiding van dit artikel diverse reacties ontvangen. Daarbij kwam o.a. de vraag naar voren waarom van bovengenoemd merk en type gebruik werd gemaakt, daar de mi nisters in ons land voor zichzelf een ge heel ander merk hadden gekozen. Daar politiefunctionarissen sinds de Franse revolutie het beginsel "gelijk heid voor iedereen" in stand trachten te houden, hebben de stafleden eenstem mig besloten de geboden kans op 1 april niet te accepteren. Een zegsman van het Soester politiekorps Maandag j.1. was ik ongenode getuige van de jaarvergadering van de Spring- bokken. Als ouder van een van de jeugdleden van onze enige Soester gymclub was ik nadrukkelijk niet uitge nodigd. Slechts toegang voor bestuurs- en ka derleden en leden boven de 16 jaar: een onbetekenende minderheid in deze vereniging die bijna uitsluitend leden onder de 16 heeft. Ouders van deze kin deren mogen slechts betalen en zich verder vooral nergens mee bemoeien. Klachten op het administratiekantoor! Aangezien ik zo langzamerhand barstte van de klachten nodigde ik mezelf maar uit voor de jaarvergadering van de club van mijn kind. En, hoera, ik mocht er in. Een klein deel van mijn ideeën en de me dwarszittende zaken mocht ik ventile ren. Het werd aangehoord en vervol gens terzijde geschoven, om later op de avond slechts te worden gebruikt om denigrerende opmerkingen over te ma ken. Tja, u begrijpt hoe gelukkig ik thuiskwam. Ik wist het nu zeker: mijn dochter zat op een fijne club met een open democratisch bestuur: goed voor leden en leidsters, een prima beleid, uit stekend financieel beheer, ten allen tij de bereid verantwoording af te leggen... Ja ja, u gelooft het. Niets is minder waar. Een paar suggesties om uit het slop te raken, best Springbokken-bestuur: - Het bestuursmodel anno 1930 op de helling zetten. - Zorgen voor veel vers bloed. - Het veel te dure administratiekantoor direkt sluiten en het geld steken in za ken waar ouders voor betalen. - Je eens goed afvragen wie er voor wie is; zijn de leden leidsters er voor het bestuur, of was het ooit de bedoeling dat dat net andersom was? - Kortom: geef de club weer aan de le den terug. De kinderen zijn nog te klein om daarover te oordelen, maar hun ou ders voelen zich bestolen. Bestolen van de mogelijkheid om je kind in Soest op een fijne gymclub te doen. Mevr. D. Calis. denken deze ménsen: "Ze laat haar hond toch niet los." Als u werkelijk staaltjes van a-sociaal en abnormaal gedrag wilt zien, dan raad ik u aan eens een dagje te gaan wande len in de Soester Duinen. Totdat (ondanks mijn voorzorgsmaat regelen) mijn hond een andere hond te pakken krijgt, en hoogstwaarschijnlijk dood bijt, dan staat er met grote letters in de krant - ja, u raad het al "Pitbull bijt hond dood", en alle dwaze baasjes van ongedisciplineerde Rottweilers, Berner Sennehonden, Bouviers, en Dober- manns etc. schreeuwen ach en wee. Dit wou een eigenares van een Pitbull Terrier even kwijt. L.W. Rieff Omdat ik mijn stukjes handgeschreven inlever, gaat er bij gebrek aan duidelijk heid bij het teruglezen natuurlijk wel eens wat mis. Zo ontstaat er bij het gra ven van een kuil in Overhees geen kij ker naar een vijver. En bij het wandel park op de Eng, had ik me geen bos maar een soos gedacht (koffie, thee, li monade). Intussen lijkt de heer Taphoorn uit te groeien tot een soort "Plannen Bagh- wan". Als dat maar goed gaat! Maar voorlopig zal de invulling van de Eng wel koffiedikkijkerij blijven. Een cultureel centrum is m.i. weer zo iets exclusiefs. Het "Jan Visser Bejaar denhofje" daarentegen lijkt nog niet eens zo gek, mits de bewoners winkels in de buurt krijgen. Een ABC-vestiging op de Eng zal het polen-evenwicht toch niet verstoren? Hoe dan ook: de zaak blijft interessant! En de manier waarop de "Soester Cou rant Jannen" elkaar met woorden links en rechts om de oren slaan getuigt van grote klasse! E.G. Timmer-Geerlings Graag wil ik reageren op het stukje in de Soester Courant: "Honden vechten in de duinen". Iedere dag loop ik in de Soester Duinen met mijn hond. Deze is zeer agressief, en om die reden loopt hij altijd aange lijnd. Ik zorg dat hij voldoende bewe ging krijgt d.m.v. springen, kuilen gra ven, met stokken spelen etc. Maar altijd aangelijnd op een vaste, stille plek, en zeker niet bij andere honden. Vrijwel dagelijks word ik geconfron teerd met en gemolesteerd door loslo pende agressieve honden, waarvan het "baasje" of "vrouwtje" in geen velden of wegen te bekennen zijn. Het gevolg is dan dat deze honden mijn hond veelal zeer agressief benaderen, en mijn hond is op zijn beurt altijd wel "in" voor een robbertje vechten. En daar sta ik dan, met een woedende hond, trekkend aan de riem, en een los lopende woesteling dansend om ons heen. Ook zijn er eigenaren, die geen enkele poging ondernemen hun hond te corri geren en vanaf een afstand het tafereel geamuseerd gade slaan. Waarschijnlijk Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Op de Beukenlaan deed zich vorige week een zgn. kop-staart-botsing voor, waarbij drie auto's betrokken waren. De eerste, bestuurd door een 33-jarige vrouw uit Soest, stond te wachten om linksaf de Wijnand Toplaan in te rijden. Achter haar stopte de auto van een 19- jarige Amersfoorter. Een 27-jarige Soesterse, die in de derde auto reed, had niet tijdig in de gaten dat de auto's stilstonden en knalde er bovenop. Een inzittende van de tweede auto, een 26- jarige Amersfoorter, werd met klachten over pijn in hoofd en schouders naar het Elisabeth-ziekenhuis in zijn woon plaats overgebracht. De auto's werden alle drie fors beschadigd. Een 16-jarige jongeman uit Soest is vo rige week licht gewond geraakt toen hij getroffen werd door een omvallend ij zeren hek. Het ongeval vond plaats aan de Soesterbergsestraat, toen de jonge man de nieuwbouw van de Amrobank passeerde. Mogelijk door een plotselin ge windstoot viel het hek om en raakte de bromfietser op zijn hoofd. Hij kreeg een flinke snee in zijn kin en ook zijn brommer liep schade op. De politie stelt nog een onderzoek in naar de precieze toedracht. Een vermoedelijk niet al te ervaren au tokraker heeft vorige week twee mis lukte pogingen ondernomen om gepar keerde auto's open te breken aan de Spoorstraat. In beide gevallen werd wel het portierslot vernield, maar hij kreeg de deuren toch niet open. De eigenaars, beiden inwoner van Soest, stelden wel de politie op de hoogte. De tweede woensdag van april valt op de 13e. Dan organiseert de Amnesty- groep Soest wederom haar schrijfoch- tend in de Vijverhof, Klarinet 349, van af 10 uur en haar schrijfmiddag in het Amnestycentrum, Duinweg 21 vanaf half twee. De deelnemers wordt persoonlijk de gelegenheid geboden te protesteren te gen politieke onderdrukking door een schriftelijk beroep te doen op de autori teiten van de betreffende landen om de gevangenen vrij te laten en aan het mar telen, zo daar sprake van is, een einde te maken. Er zal geschreven worden voor drie mensen die minstens onrechtmatig gevangen gehouden worden. Riad Al-Turk uit Syrië. Een 58-jari- ge advocaat en gewetensgevangene sinds februari 1981. In januari 1984 vernam Amnesty International dat hij ernstig ziek was na te zijn gemarteld. Naar verluidt was hij wederom ernstig gemarteld in december 1984. •Mardié Ibrahim en Mabrouka Houni Rahil uit Tsjaad. Deze jonge vrouw en haar moeder worden in het geheim zon der aanklacht of proces vastgehouden. Mardié was nog een tiener toen zij tus sen 1983 en 1985 in N'Djamena werd gearresteerd. Aanvankelijk werd ze vastgehouden in N'Djamena waar haar familieleden haar konden bezoeken, maar de huidige plaats van detentie van haar en haar moeder is niet bekend. •Solt Keszthelyi uit Hongarije. Deze 24-jarige redacteur van een niet-offi- cieel tijdschrift is veroordeel tot drie jaar gevangenisstraf omdat hij om poli tieke redenen weigerde zijn dienstplicht te vervullen. Militaire dienst is verplicht in Hongarije en alternatieve dienst is al leen mogelijk voor leden van enkele kleine godsdienstige sekten. Amnesty International is van mening dat alle mensen die onderworpen worden aan dienstplicht, het recht moeten hebben te weigeren wegens hun geweten of diepe overtuiging. Zij moeten een alter natieve dienst kunnen vervullen buiten het militaire apparaat die niet bij wijze van straf lang mag duren. Op 13 april zijn er voorbeeldbrieven, schrijfmateriaal en postzegels beschik baar. Nadere infomatie voor de schrij- fochtend in de Vijverhof bij mevr. L. de Bruin, tel. 19634; voor de schrijfmid dag aan de Duinweg bij mevr. J. den Oude, tel. 14622. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Ook in de afgelopen week zijn Soester autobezitters weer het slachtoffer ge worden van onbekende automobilis ten, die na een aanrijding zonder boe of bah doorrijden. Dat gebeurde o.a. aan de Di Lassostraat en aan de Burge meester Grothestraat. Bij beide auto's werd de lak over de gehele linkerzijde beschadigd. Bij een aanrijding op het kruispunt Beetzlaan-Hellingweg is vorige week een 43-jarige inwoonster van Soest ge wond geraakt. Met hoofdletsel werd ze per ambulance overgebracht naar Zon negloren. Ze werd toen ze per fiets de Beetzlaan overstak aangereden door een 35-jarige automobilist uit Soest. Banningstraat 3 in Soesterberg. Witgepleisterde villa (1903) onder een met Hol landse pannen afgeplat schilddak. Van landschappelijke waarde vanwege de bos- tuin, die het pand omringt. Architectuurhistorisch van betekenis vanwege de bouw door de Amsterdamse architect Jan Stuyt en vanwege de gaafheid van de hoofd vorm en de detaillering. Als voormalige dokterswoning van enige betekenis voor de nederzettingsgeschie denis van Soesterberg. In zijgevels roeden verdeelde vensters, die in de rechtergevel aan de achterzijde, over de hoek lopen. Dakkapellen met Serliaanse bekroning en halfrond, met roe den verdeling. Gootlijsten op houten, gesneden schoren. Houtwerk wit en groen. Hier dokter, iets hoger, nee dokter, soms als ik moe ben, ja dokter, dank u wel dokter. Dag dokter. J.V. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Zoals beloofd ook deze week een beschrijving van een aantal in onbruik geraakte vaste planten, die toch qua uiterlijk en gebruikseigenschappen zeker de moeite waard zijn. Eerst wil ik in aansluiting op de vorige afle vering nog enkele onderwetse groenten en keuken kruiden introduceren; vervolgens bekijken we een aantal artsenij planten. Ouderwetse groenten en keukenkruiden: Het Kroe zig Boerenwormkruid is qua bloeiwijze gelijk aan het gewone Boerenwormkruid. Het blad is echter geruid en sterk geurend. We gebruiken de plant als bladkruid in diverse gerechten zoals bijv. in pannekoekbeslag. Een zonnige standplaats is voor deze tot 1 meter op groeiende plant gewenst. De bloei is geel in juli tot september. De grote Engelwortel is een heel voorna me plant om te zien met prachtige groen-witte schermbloemen in juli-augustus. Het blad van de tot 1 meter opgroeiende plant is te gebruiken in vruchten bowl of als bijkruid door sla, stoofperen of bij de bar becue. Half schaduw is ideaal. Vrouwelijke Hop is mits goed begeleid een fraaie slingerplant. De Hop bellen verschijnen in augustus-september en dienen als smaakmaker bij de bierproduktie. Ondergrondse scheuten zijn bovendien een eetbare delicatesse. Vocht en schaduw zijn favoriet. De Karwijplant is ook weer zo'n veelzijdig gewas. Het blad kart dienen als bijkruid in zuurkook en cake. Het is een echte bijen- plant en niet te vergeten producent van het veel ver werkte kummel of komijn. De plant wordt 50 cm. hoog, bloeit van juni tot augustus wit en gedijt het best in de half-schaduw. De Blauwemorgenster komt spo radisch nog in het wild voor in de kleigebieden. De prachtige bloemen zijn open tot de middag. De ge zwollen wortels at men eertijds als groente, evenals het blad. Als laatste nog een onbekend kruid, de Cor- sicaanse Munt, ook wel grasmunt genoemd, naar de dichte en lage zode (3 cm.). De plant bloeit met ontel bare kleine violetkleurige bloempjes in augustus-sep tember. Het is een kruid voor soep, sla, brood en stoofgerechten. Het plantje is sterkgeurend. Artsenijplanten: Onder deze categorie planten vallen de vaste planten die vooral in vroeger tijden werden maar ook nu nog af en toe worden gebruikt ter bestrij ding van ziekten en kwalen. Betonie is zo'n plant met decoratief blad en een leuke bloeiwijze. De plant komt nog slechts hier en daar voor in gras en bosland bij Nij megen. Vroeger werd deze plant volop medicinaal ge bruikt. De hoogte van het gewas bedraagt 80 cm. De rosé bloemen verschijnen van juni tot augustus. Van Heemst, een plant die familie is van de bekende sto kroos, werd de wortel ooit voor genezing van ziekten gebruikt. Ook is het de grondstof voor de zgn. "Marsh-mallows." De wit-rose tot 100 cm. uit groeiende plant bloeit van juli-september en gedijt het best in vochtige tuingrond. Hemdsknoopjes, een plant die ook wel bekend staat als gekweekte kamille is een wit-geel bloeiende plant van 50 cm. hoogte. De bloei valt van juli-september. Als artsenijplant werd de plant gebruik tegen koorts en koliek. Tenslotte een plantje dat werd aangewend tegen keel aandoeningen, het Ruig Klokje. Bij Winterswijk komt dit gewas (nog) in het wild voor. Het Ruige Klokje wordt 60 cm. hoog, bloeit lila in juli-augustus en vraagt een vochtige standplaats in de halfschaduw.

Soester Courant | 1988 | | pagina 11