P1IH Turks Comité streeft naar integratie en culturele ontwikkeling 'De PGWS is een aparte gemeenschap met een heel eigen identiteit' 't vaarUeriiooQt Hortensia's (deel 1) KIPFANTASIE Boeren gehakt aoo Vleessalade 910 Zure zult h 20 SLAGERIJ DUWEL dïdubberstauM TUIN-ADVIESCENTRUM HEEFT U DAT NOU OOK...? Activiteiten Centrum Mayindra Waardering voor en kritiek op gemeente Soest Personeelsvereniging viert zilveren jubileum Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan! Wordt het milieu schoner van uw grote schoonmaak? voor doe-het-zelvers WOENSDAG 13 APRIL 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 door Arie Wandelaar Als Arie zich bij wijze van uitzonde ring een keertje niet helemaal echt lek ker voelt denkt hij altijd aan vroeger. Een levensepisode, waarin hij nog geen krant las, de Cineac na goede rapportcijfers het hoogst bereikbare was. Een tijd, waarin het leven een on eindig lange brug leek, waarop geluk, pret en gezondheid de meest voorko mende voetgangers waren. Het einde van die brug kwam voor het eerst in zicht toen Arie's Oom Piet niet meer op zijn verjaardag verscheen, omdat hij door een enge magere man was op gewacht die ze bij Arie thuis vol afgrij zen Magere Hein noemden. Deson danks bleef Arie's voorstelling van de brug in tact, hoe hardnekkig uiteenlo pende opvoeders ook probeerden hem aan zijn verstand te brengen dat de he mel iets geheel anders was dan de aar de, de weg naar de hel was geplaveid met goede voornemens, de inhoud van het vagevuur bestond uit een verzame ling grijsaards die er weliswaar warmpjes bijzaten maar toch mooi op een herkansing zaten te wachten. Als Arie tegenwoordig de ogen sluit om zichzelf even van binnen te bekij ken is de brug er nog steeds, alleen met dit verschil dat Magere Hein in de loop der jaren van gedaante is verwisseld en nu verrassend veel op een punker als Herman Brood lijkt. Dat maakt het er niet vrolijker op. Voeg daaraan toe dat Arie de laatste tijd mislukte pogingen onderneemt om geen rouwadverten ties in kranten te lezen en de constate ring dat het nog niet echt lente wil wor den is een juiste. In één week tijd sneeuw, zon en regen. Is het gek dat een mens van slag raakt? Marie vindt het allemaal maar flauwe kul die nergens op slaat. De onheil spellende zuigkracht die rouwadver tenties op Arie hebben ergeren haar mateloos. "Nooit achterom kijken, al tijd vooruit", luidt het parool van Arie's akela. "Jij wordt trouwens 94", stelde ze met grote zekerheid vast" na dat hij tijdens de avondmaaltijd voor de tweede keer met een forse lepel jus kruimige aardappeltjes zijn zegen had gegeven." Is daar zicht op? Daar vraagt U Arie wat. Daarover bestaan bij hem twijfels;.-;j j Het t.v.-journaal, de^ineac vain van daag, levért ér in ieder géval niét de vi^ taminen voor. De krant, evenmin een pijnstiller. Op de eerste dag van de nieuwe werk week weten we tot in details hoe Gerrit Jan Heijn om het leven werd gebracht. Leven vijftig passagiers in een ver keersvliegtuig tussen hoop en vrees, veroorzaakt een ontploffing in een Pa- kistaans munitiemagazijn meer dan 70 doden, stikt een Araersfoortse man bij een brand, verdrinkt een 2-jarig meisje en is het Beloofde Land een orgie van geweld. Op het scherm van Arie's verbeelding is de brug uit zijn jeugdjaren weliswaar overeind gebleven, het zijn alleen an dere voetgangers die er zich op voort bewegen. Marie, die over Arie's schouder zijn sombere overpeinzing heeft meegele zen, brengt met één enkele opmerking het geratel van de schrijfmachine tot zwijgen. "Je bent nog vergeten te schrijven wanneer de wereld vergaat", merkt ze cynisch op. "Weet je wat het met jou is? Je bent aan vakantie toe." Samen hebben we vandaag bij een Soester reisburo de sleutel besteld die in mei op onze vakantiewoning past. Ook een tip voor U misschien? ARIE WANDELAAR Op 19 april start de cursus Sacred dance weer, gegeven door Henny Ligterkink. Bij deze vorm van heilige dans wordt veelal uitgegaan van het meditatie ele ment, dat wordt gevormd door een vol ledig betrokken zijn bij de dans. Er zijn vrolijke, levendige maar ook stille en ontroerende dansen bij. Dinsdags 20.00-22.00 uur. Voor 10 avonden: f 112,50. Op 21 april start de cursus Astrologie voor beginners, gegeven door Menno Noordervliet, bekend van het radiopro gramma over dromenuitleg. In deze be ginnerscursus wordt aandacht besteed aan de basisprincipes van de astrologie, dierenriemtekens en huizen. Verder wordt aandacht besteed aan astrologie en het nieuwe tijds denken. Donderdag van 20.00-22.00 uur. Voor 10 avonden: f 175,-. Op 23 april start de inmiddels zeer be kende cursus Bachbloesem remedies gegeven door Roos Vilé. In deze cursus worden de 38 remedies behandeld. Verder wordt er veel gedaan aan intuï tieve training, kennis over de chakra's en het op verschillende manieren leren stellen van een diagnose. Er wordt met meditatie, kleur en klank en beweging gewerkt, waardoor er veel met jezelf kan gebeuren. Hierdoor is er een moge lijkheid tot innerlijke groei. Zaterdags van 10.00-17.00 uur (om de week). 7 dagen: f 200,-. Opgave en informatie: maandag t/m zaterdag van 10.00-17.00 uur. Kerk straat 3-5 Soest, tel. 02155-25599. Wat dacht u vandaag van (gemarineerde blokjes kipfilet met paprika H Q3 en ananas, braadtijd 15 min.) 100 gram I (kant en klaar gel<ruid gehakt) 500 gram 150 gram 150 gramI STEENHOFFSTRAAT 58 - SOEST TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! Uw specialist voor saladeschotels, bittergarnituren en koude buffetten. Integratie en culturele ontwikkeling, dat zijn de hoofdpunten van het beleid van het Turkse Comité in Soest. Het Comité probeert daar zoveel mogelijk aan te doen, maar beseft dat het in me nig opzicht afhankelijk is van de hulp die de gemeente Soest kan bieden. Soms blijft die hulp uit, omdat de ge meente niet kén of niet wil helpen. De secretaris van het Comité, de heer Halil Sert, heeft dat onlangs nog eens duidelijk gemaakt tijdens een bijeen komst in de Vangrail, waar o.a. be stuursverkiezingen werden gehouden en allerlei actuele zaken binnen de Turkse bevolkingsgroep werden be sproken. In zijn toespraak gaf Sert een uiteenzetting over de activiteiten van het Comité, dat bijvoorbeeld via de ge meentelijke commissie Minderheden ideeën probeert aan te dragen. Verder wordt er onderling intensief van ge dachten gewisseld over culturele ver schillen en wordt informatie gegeven over Nederlandse gewoonten en ge bruiken. Foto: Goos van der Wilt. Het bestuur.van de .wordt aanstaande zaterdag - 16 april - een drukke boel bij "Gemeen- r'feWeH<féhn raan de Lange Brinkweg. Overdag houdt de gemeente Soest er zijn Open Huis, en 's avonds viert de personeelsvereniging van Gemeente werken, de PGWS, er haar zilveren ju bileum, dat mogelijk tegelijkertijd haar laatste is, want er zijn vergevor derde plannen om de verschillende personeelsverenigingen bij de ge meente in één grote te late opgaan. Als het aan de PGWS ligt komt het zo ver overigens voorlopig nog niet... Dat blijkt in elk geval de overtuiging van het bestuur van de PGWS, bij mon de van voorzitter Jan Hilgers en be stuurslid Bea Zeijpveld. Aan de voor avond van het 25-jarig bestaan, dat met een heuse "Brazil Caribbean Night" wordt gevierd, steken ze niet onder stoelen of banken dat wat hun betreft, én de grote meerderheid van de leden, de PGWS nog minstens tot het moment dat het nieuwe gemeentehuis wordt be trokken een zelfstandig bestaan zal lei den. Maar ook daarna zal er nog vol doende bestaansreden zijn voor een personeelsvereniging bij Gemeente werken, omdat er zeker zo'n 60 man op de "werf zullen blijven werken. Niet op één hoop De PGWS en de andere personeelsver enigingen zijn dan ook niet over één kam te scheren, noch op één hoop te gooien. "We vormen een aparte ge meenschap en hebben een heel eigen identiteit," aldus Hilgers. "Bij Ge meentewerken zijn het toch vaak de technische mensen, en die gaan anders met elkaar om dan bijvoorbeeld de mensen van de secretarie of de Sociale Dienst." Een probleem is volgens hem dat de personeelsverenigingen bij de zo goed als afgeronde gemeentelijke reorgani satie een beetje vergeten zijn. "Een per soneelsvereniging heeft nu eenmaal een belangrijke bindende functie. Dat wil niet zeggen dat ze invloed had kunnen uitoefenen op de reorganisatie, maar bij de uitvoering had ze wel een taak kun nen hebben. Er zijn hier heel wat men sen van de secretarie bijgekomen, en dat is voor de meesten toch een hele overgang geweest." In dat verband wijzen Jan Hilgers en Bea Zeijpveld op een circulaire van de VDDK- £üv30U oor al uw bouw- en onderhoudswerken 11 e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 afdeling personeelszaken, waarj chefs werd aangedrongen^^ Wikkelen van de "wij-gedaëtite zonder het bestuur van de PGWS daar in te betrekken. "Een gemiste kans," al dus Hilgers, die zich in dat opzicht best een beetje gepasseerd voelt. "Er wordt gesteld dat er per 1 mei één personeels vereniging moet zijn, maar over de vorm praten ze verder niet" 'Eeuwig zonde' Het bestuur vreest dat bij het niet op gaan in één personeelsvereniging de subsidie 25,- per lid per jaar) zal worden ingetrokken. Dat scheelt ruw weg de helft van het beschikbare budget en zou dus een gevoelige aderlating be tekenen voor de PGWS. "We zijn niet persé tegen één vereniging, maar onder restricties," aldus de voorzitter. "Wij voelen meer voor een soort overkoepe lende omni-vereniging met aparte af delingen, al zou het natuurlijk onzin zijn om bijvoorbeeld drie voorzitters, drie secretarissen en drie penningmeesters te hebben. Maar het zou ook eeuwig zonde zijn om deze goeie club te laten ondersneeuwen en in de grote hoop verloren te laten gaan..." De andere personeelsverenigingen zijn naar zijn idee aanzienlijk minder hecht. De activiteiten lopen sterk uiteen en ook de interesses vertonen weinig over eenkomsten. De PGWS organiseert bij voorbeeld met veel enthousiasme een jaarlijks Sinterklaasfeest ,of een bingo avond. "Dat zie ik de personeelsvereni gingvan de secretarie of de GSD niet zo gauw doen..." aldus Hilgers. "Wij wil len voorkomen dat er straks niks van de PGWS overblijft, als de hele handel aan de Dalweg komt te staan." Ook de mensen die door de reorganisa tie nog maar onlangs aan de Langè Brinkweg terecht zijn gekomen werdén geconfronteerd met de ietwat proble matische situatie die nu is ontstaan. "Sommigen wilden lid worden van de PGWS. Dat kon wel, maar dat leverde dan weer verwijten op van de andere personeelsverenigingen, dat wij hun le den afpikken. Voor de feestavond van 16 april gaf dat ook een dilemma: wie geen lid is mag er niet in. Daarom heb ben wij gezegd dat ze allemaal lid kon den worden," aldus Hilgers. Twee groepen Overigens leert de historie van de PGWS dat ook binnen deze ene perso neelsvereniging er altijd twee groepen zijn geweest: de mensen-van-de-werf en de mensen-van-het-kantoor. Dat uit zich bijvoorbeeld nog door aparte uit stapjes - de vereniging ontstond in feite uit een fonds voor dagjes-uit en bijzon dere gelegenheden, opgericht door mensen-van-de-werf - maar de gele dingen groeien de laatste jaren duidelijk) naar elkaar toe. "In het verleden zijn er wel heel wat za ken uitgevochten," vertelt Hilgers. "Er waren nogal wat tegenstellingen en de vergaderingen verliepen dikwijls heel rumoerig." Zo was er ooit strijd om een bestuursvoorstel om uit de verenigings kas een gift te schenken aan de actie voor Biafra - "dat hebben ze geweten!" - en later ontstond er een conflict over de aanschaf van een zomerhuisje, waar in leden de vakantie konden doorbren gen. Maar desondanks groeide en bloeide de vereniging onder leiding van mensen als Bén Koppen (1^3 van ver- dlenstëwA'. Bouman - tot aan zijn pen sioen vrijwel onafèebrokèh-'bestuurslid - en A.C Beek, tot vorig jaar de tweede secretaris. Andere namen die Hilgers met een zekere eërbied uitspreekt zijn die van A. Lagerwerf, jarenlang voor zitter, en P.N. van den Berg, die de PGWS een bloeiperiode bezorgde. Op het toppunt telde de PGWS 180 van de 216 medewerkers van Gemeentewer ken als haar leden! Nu zijn dat er nog 141 van de 167 - "toch ook netjes", vindt Hilgers. D&ar komen dan nog eens de oud-medewerkers bij, die bij de PGWS wél lid kunnen blijven, in tegen stelling tot de andere personeelsvereni gingen. Ook dat is een struikelblok voor het opgaan in één personeelsvereni ging- Dames De geschiedenis van de PGWS is ge kenmerkt door roemruchte evenemen ten: de grote kontaktavonden, waaraan zeker zo'n 70 a 80 procent van de leden meedeed, sportevenementen ("die krijg je niet meer van de grond, de tv heeft alles verdrongen"), toneelvpor- stellingen (waarover de fraaiste anek dotes worden verteld), Sinterklaasfees ten, kerstbingo's, barbecues, wijnfees ten, etc. Overigens vindt iedereen dat bijvoorbeeld het Sinterklaasfeest sinds de intrede van vrouwen in het bestuur (in 1981!) een duidelijke verbetering heeft ondergaan. De dames introdu ceerden ook andere activiteiten, als bloemschikken en creatief bezig zijn met kinderen. "We zouden de vrouwen niet meer willen missen." aldus Hilgers. "Ze zorgen voor een andere sfeer." Het bestuur telt momenteel acht leden: de heren Jan Hilgers, Ton Oosthoek, Jan Landman, Jan Opmeer, Gert van Klooster en Henk Hogeveen, en de da mes Bea Zeijpveld en Lenie de Quant. Zij allen zijn - mét een zeer groot aantal vrijwilligers - ten nauwste betrokken bij de voorbereidingen van het jubileum feest, dat a.s. zaterdagavond een hoog tepunt voor de zilveren PGWS moet worden. Al weken wordt er achter de schermen keihard gewerkt en vanaf vandaag zullen 18 mensen hun vrije tijd opofferen om de garage om te toveren in een tropisch geheel, compleet met le vende muziek, een steelband en een an der orkestje, limbo-dansers en natuur lijk diverse bars en eetkraampjes. Het wordt een ongedwongen doe-avond waarop de beentjes zeker van de vloer zullen gaan, aldus Jan Hilgers en Bea Zeijpveld. knntnnr Steenhoffstraat 13 Km.ui 3764 BH Soest effiriency Teiefoon.02155-10115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels 1*Li iv-v. j "Door het organiseren van activiteiten willen we de culturele ontwikkeling bevorderen en omdat we deel uitmaken van de Nederlandse samenleving werken we ook aan integratie," aldus Sert. Het komt er in grote lijnen op neer dat de Turkse bevolkingsgroep zoveel mogelijk op dezelfde manier als de Ne derlanders wil leven, met behoud van haar eigen identiteit en karakter, die tot uitdrukking komen in met name de godsdienst en allerlei gebruiken. Voor het oplossen van de talrijke pro blemen heeft de Turkse gemeenschap meestal de hulp van de gemeente nodig, met name op het gebied van de taal, het onderwijs, het maatschappelijk werk, de werksituatie, huisvesting, vrouwen vraagstukken, verslavingsproblemen, etc. al heeft het Turkse Comité vooral in de beginfase veel op eigen kracht moe ten doen. Taalcursussen De belangrijkste hulp van de gemeente vond in het afgelopen jaar plaats bij dé taalcursussen, aldus Sert. Hij meende dat deze cursussen voor het eerst se rieus waren genomen door de gemeen te, die overigens ook de lessen in eigen taal en cultuur voor Turkse kinderen blijft steunen, evenals de vrouwenacti viteiten. "Er wordt naar onze proble men geluisterd," aldus Sert, die in dat verband ook wees op de terbeschik kingstelling van een gebedsruimte en een ruimte voor sociaal-cultureel werk, "Köy Odasi" aan de Weegbreestraat. Het Turkse Comité heeft zelf een aantal zaken ter hand genomen waarvoor van de gemeente moeilijk oplossingen te verwachten zijn. Zo is door eigen in spanning een einde gemaakt aan het gokken, wat voor Turken in Nederland een van de grootste problemen is. Het Tureks Comité is overigens minder te spreken over de manier waarop de ge meente de problemen in het onderwijs (concentratie van buitenlandse leerlin gen op enkele scholen) aanpakt. "Wij hebben een voorstel gedaan dat niet se rieus wordt genomen," aldus Sert. "Ook probeert de gemeente niet de bui tenlanders zoveel mogelijk over de wij ken te verspreiden." Tenslotte merkte hij kritisch op dat de gemeente Soest ook de commissie Minderheden niet se rieus lijkt te nemen en dat de gemeente nauwelijks buitenlanders in dienst neemt. Volksdansgroep Eén van de activiteiten waarmee binnen de Turkse bevolkingsgroep wordt ge werkt aan integratie en culturele ont wikkeling is de volksdansgroep "Har man". Volgens Sert heeft de volksdans groep "Ozan", die met name in C-drie optreedt, weinig of niets bij te dragen aan deze doelstellingen. Als die indruk wél wordt gewekt, zoals laatst in een ar tikel in een regionale krant, dan is dat flauwekul, aldus de secretaris van het Comité. Volgens hem telt "Ozan" slechts twee Turkse mannen, die boven dien niet uit Soest komen. Het Comité steunt juist de volksdansgroep "Har man", waaraan ook Nederlanders deel nemen en die elke vrijdagavond oefent inde Vangrail. Op 23 april treedt "Har man" trouwens op tijdens een evene ment bij de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan, en op 28 mei tijdens een avond die speciaal door het Turkse co mité wordt georganiseerd. Een belangrijk steunpunt voor de acti viteiten binnen de Turkse gemeenschap is het sociaal-cultureel centrum "Köy Odasi", dat letterlijk vertaald "dorps huis" betekent. Het is zes dagen in de week (niet op maandag) 's middags en 's avonds geopend en beschikt over een bibliotheekje, een biljart, een tafelten nistafel en andere voorzieningen. Heel wat Turkse inwoners komen er regel matig voor een kopje koffie, om de krant te lezen of zomaar een praatje te maken. Van tijd tot tijd worden er ook informatiebijeenkomsten gehouden. Turkse vrouwen komen er zelden en ook de Nederlanders laten zich nog weinig zien, maar ze zijn wel hartelijk welkom, benadrukt Halil Sert. Op cultureel gebied wordt er heel wat Aan de Weegbreestraat staat het Turk se sociaal-cultureel centrum Köy Odasi ("dorpshuis"). georganiseerd binnen de Turkse ge meenschap. Zo zijn er de godsdienstige feesten, maar ook de "Republiekdag", het Kinderfeest en andere evenementen en hoogtijdagen. Verder wordt er veel energie gestoken in jongerenavonden. Binnenkort wordt er bijvoorbeeld een toneelstuk opgevoerd, waarin de vi sumproblemen in West-Duitsland ("nog iets van de Tweede Wereldoor log", aldus Halil Sert) aan de orde wor den gesteld. "De Nederlanders kennen ons niet ge noeg," stelt hij vast. "In zekere zin zijn we als Turken gehandicapt, omdat we nog altijd met het taalprobleem worste len en daardoor niet zo gemakkelijk kontakten maken." Het Turkse Comité wil er in elk geval alles aan doen om de betrekkingen met de overige inwoners van Soest zo intensief en hartelijk mo gelijk te maken en te houden. Bij de grote schoonmaak worden vele reinigingsmiddelen gebruikt, maar ook vaak spuitbussen. Reinigingsmiddelen De keuze uit reinigingsmiddelen is enorm. Met bliksemkracht, alsof er een witte tornado door de keuken gaat, wordt alles blinkend schoon. Al deze stof fen komen in het rioolwater, waar ze met dezelfde kracht het milieu vernieti gen. Reinigingsmiddelen worden erop gemaakt om de vuilste karweitjes aan te kunnen. De kans op bijvoorbeeld huidkanker neemt hierdoor toe. Daarom zijn in de Verenigde Staten, Zweden en Noorwegen zulke spuitbus sen verboden. In de spuitbusindustrie is CFK voor de helft door andere "drijf middelen" vervangen, zoals koolstofdioxyde, propaan, butaan en samenge perste lucht. In Nederland worden per jaar ongeveer 160 miljoen spuitbussen gemaakt, Meestal is het gebruik van een spuitbus helemaal niet nodig. Het produkt wordt dan ook in een andere verpakking geleverd of bijvoorbeeld met een handpompje. Als een spuitbus onschadelijk drijfgas bevat, staat dit meestal vermeld op de spuitbus. Voor het dagelijkse werk zijn ze te sterk. Vaak is zachte zeep met water vol doende, ook voor de wc. De bruine aanslag in de toiletpot gaat ook weg door er een nacht lang azijn in te laten staan. Schuurmiddelen bestaan voor de helft uit kleine korreltjes kalk en voor de andere helft uit zeep. Als er geen bleek middel in zit, is het een vrij onschadelijk middel. Vloeibare schuurmiddelen bestaan uit droog schuurmiddel, water, reuk, en geurstoffen en een verdik kingsmiddel. Ze zijn duur in het gebruik. Bleekwater is een zeer agressieve stof. Het doodt alle bacteriën thuis en in de natuur. Daarnaast is de productie ervan zeer milieuvervuilend. Er komt onder andere kwik, een schadelijk zwaar me taal, bij vrij. Voor de afwasmiddelen geldt: simpele goedkope soorten hebben de voorkeur. Wat goed is voor het milieu, is vaak ook goed voorde portemon- naie. Spuitbussen In spuitbussen zit Drijfgas. In ongeveer 50% van de spuitbussen zit chloor fluorkoolwaterstoffen de zogeheten CFK's. Milieudeskundigen stellen dat de ozonlaag die zich op 30-50 kilometer boven de aarde bevindt en die ons be schermt tegen ultraviolette straling van de zon, door de CFK's wordt aange tast. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt De Hydrangea, zoals de wetenschappelijke naam van de Hortensia luidt is van oorsprong afkomstig uit Oost-Azië, China, de Verenigde Staten en Japan. Ze werden midden/eind vorige eeuw ingevoerd in Euro pa. Het in Nederland gekweekte assortiment omvat momenteel ong. 120 soorten en variëteiten, waarvan de groep "boerenhortensia's" het meest bekend is. Al le Hydrangea's zijn bladverliezend en hebben opval lende bloemen en/of bladeren. Vooral de aanhou dende bloei, maar ook het fraaie uiterlijk van de uitge bloeide bloemen heeft deze plantengroep geliefd ge maakt. Steeds meer tuinliefhebbers waarderen deze eigenschappen, waardoor "deze dankbare tuinplanten terecht nog steeds aan populariteit winnen. Assortiment: BOERENHORTENSIA'S Van de ong. 120 Hydrangeasoorten en variëteiten, die in ons land gekweekt en verhandeld worden, bestaat 2/3 deel uit de bekende groep van Boerenhortensia's, of Hydrangea macrophylla. Ze hebben doorgaans bolvormige bloemen en bloeien van juni tot septem ber. Veel rassen worden gekweekt als kamerplant en zijn lang niet altijd winterhard genoeg om als tuinplant te fungeren. Goede rassen voor de tuin zijn o.a. 'Bou- quet Rose' (rose) en 'Mariesii Perfecta' (lila-rose, of blauw). LINTEKAPJES Naast deze Hortensia's met bolvormige bloeiwijzen zijn er de zogenaamde 'lintekapjes,' vrij vertaald uit het engelse 'Lacecaps.' Het zijn planten met scherm- vormige bloemtuilen van fertiele bloempjes met ta melijk grote, steriele randbloemen. We vinden deze Lintekapjês zowel bij Hydrangea macrophylla als bij de zeer winterharde Hydrangea serrata. PLUIMHORTENSIA Karakteristiek is de pluimhortensia ofwel Hydrangea paniculata en zijn rassen. De grote pyramidale bloem- pluimen verschijnen in augustus-september. Ze zijn eerst wit en verkleuren later tot vuil-rose. KLIMHORTEN SIA Een heel dankbare klimmer voor beschaduwde plaat sen is de zeer winterharde klimhortensia. De plant echt zichzelf aan ruwe oppervlakten d.m.v. hechtwor- tels en bloeit met grote witte vlakke bloemschermen in juni-juli. De wetenschappelijke naam is Hydraungea petiolaris. Als kruiper vindt deze plant in de praktijk weinig toepassing, terwijl de grillige groeiwijze van het gewas dan pas goed uitkomt. DIVERSE MINDER BEKENDE i SOORTEN EN RASSEN Onder deze noemer vallen tal van Hydrangea's die veel minder algemeen zijn dan voornoemde gewas sen. Ze zijn doorgaans veel moeilijker te verkrijgen, maar goedgesorteerde tuincentra zullen er vaak wel een aantal van in voorraad hebben. Hydrangea arbo- rescens is zo'n weinig algemene hortensia. De plant is goed winterhard en doet denken aan een grove boerenhortensia. De bloemen zijn bolvormig en kunnen wel een diameter van 25 cm. halen, zoals bij het witte ras 'Annabel' Hydrangea aspera 'Macrophyl la' gaat tot 2 m. De bladeren zijn behaard en eivormig tot 30 cm. lang. De lila bloemschermen zijn wit om rand en bloeien in juli-augustus en worden 20-25 cm. Een erg fraaie heester. Andere opvallende Hydrangea's zijn Hydrangea quercifolia met eikachtig blad, en zeer rijkbloeiend in geel-wit; Hydrangea sargentiana, een wat op Hydran gea aspera 'Macrophylla' gelijkend gewas, in een wat compactere uitvoering; en Hydrangea involucrata, een min of meer ronde struik tot 1 m. met bloemen in kleine tuilen in juli-augustus. De kleur van deze bloe men is blauwlila met witte steriele randbloemen. In de volgende aflevering ga ik verder in op de ge bruiksmogelijkheden, de grond en de snoei van de Hydrangea's.

Soester Courant | 1988 | | pagina 11