V 'Bij ons op Soest' m O ri Drogisterij Kok na verbouwing weer geheel 'bij de tijd' ft... Hf/IET DIT CADEAU >9 KUNT U CONTROLEREN OF WILLEM VAN OOSTEN ÉCHT ZO SNEL IS! auto smeeing IA 12 n P- ie te ek- >n d" WOENSDAG 13 APRIL 1988 SOESTER COURANT PAGINA 13 Interieur aangepast aan groeiend assortiment 157 Nieuwe zaak Rooien bomen Commissie Ouderenbeleid vindt Sportnota Vaag en onvolledig' Hout- en Bouwbond CNV/Soest viert 75-jarig jubileum! Licht- en Krachtinstallaties 'En: twee jaar lang gratis reparaties'. doen ze )NDS/ ÏINE tede I Winkelcentrum Soest-Zuid I Soesterbergsestraat 57 Telefoon: 02155 13109 j Loslopende paarden De politie kreeg zaterdagmiddag een telefoontje van een voorbijganger, die op de rijbaan van de Koningsweg drie loslopende paarden had aangetroffen. De dieren waren wel gezadeld, maar de ruiters waren in geen velden of wegen te bekennen. Op de Eigendomweg wer den de paarden door omstanders opge vangen. Ze bleken het eigendom te zijn van een manége aan de Beckeringh- straat. Bij onderzoek bleek dat de paar den hun berijders hadden afgeworpen; die waren inmiddels te voet terugge keerd naar de manége. Foto: Goos van der Wilt. Na een ingrijpende interne verbou wing zijn vorige week vrijdag bij de be kende Soester drogisterij Kok, op de hoek van de Smitsweg en de Nieuwe- weg, de deuren weer voor het publiek open gegaan. De bezoekers konden vervolgens het resultaat van al de in spanningen bewonderen en kregen ter gelegenheid van de feestelijke herope ning een kleine attentie mee. De verbouwing is bepaald niet de eerste "face-lift" sinds de drogisterij in 1955 aan de Nieuwe weg begon. Het was des tijds de heer J. Kok, afkomstig uit Vee- nendaal, die de drogisterij van de heer Roetman overnam. In die periode telde Soest overigens wel zo'n 15 zelfstandi ge drogisterijen, weet de heer R. Kok te vertellen. Hij is sinds 1977 werkzaam in de zaak en de laatste jaren heeft hij de dagelijkse leiding ervan, geassisteerd door vier vriendelijke medewerksters, terwijl de heer Kok senior zich langza merhand wat meer op de achtergrond houdt. De heren Kok komen uit wat ge rust een drogisten-geslacht kan worden genoemd; in elk geval zijn er ook diver se familieleden in dezelfde branche werkzaam. Achttien jaar geleden kwam het win kelcentrum Smitshof tot stand, vrijwel naast de drogisterij, die in die tijd nog haar hoofdingang aan de Nieuweweg had. Het Smitsveen had zich ontwik keld tot een van de grootste woonwij ken van Soest en de drogisterij groeide als het ware mee. Bij die gelegenheid werd het besluit tot nieuwbouw geno men, waardoor een moderne zaak ont stond die de winkeldeur "om de hoek", aan de Smitsweg 2 kreeg. Eigentijds interieur De tijd heeft sindsdien niet stil gestaan en daarom werd de behoefte aan een nieuw, eigentijds interieur gaandeweg groter. Vandaar dat besloten werd de zaak geheel opnieuw in te richten, ove rigens zonder wijzigingen aan de bui tenkant van het pand en zonder aantas ting van het winkeloppervlak van maar liefst 150 vierkante meter. Het resultaat wJ- Wif mag gezien worden! Een opvallende verandering is bijvoor beeld de plaats waar de geneesmidde len en homeopatische produkten zijn ondergebracht; vroeger vond de klant die helemaal achteraan in de zaak, nu is er een complete wand waarin het gehele assortiment overzichtelijk is uitgestald. Een centrale plaats nemen de artikelen op het gebied van lichaamsverzorging in de ruimste zin in, en natuurlijk de af deling parfumerie. Daarnaast zijn ook cadeau-artikelen, kaarsen, speelgoed etc. niet meer weg te denken. De "decoratieve cosmetica" vormen een steeds belangrijker onderdeel van de drogisterij, aldus de heer Kok. Daar- Vandaag: Roel Boers (43) De kapper: "Op de plek waar ik aan staande zaterdag om drie uur mijn nieuwe zaak officieel open, was vroe ger een zelfde bedrijf gevestigd. "Avia zoekt kapper" las mijn vader in 1968 in een Drentse krant en belde mij op. In dat jaar was ik Kampioen van Ne derland geworden. Vaak deed ik mee met wedstrijden voor kappers en ein digde altijd biy-de eerste drie. - In een Volkswagen reed ik van Deven ter naar Soest met mijn meisje. Er stond hier toen aan de Birkstraat een oude BP-pomp met speeltuin, naast een cafeetje met rieten dak. Ik ging op sollicitatiebezoek in een keurig kos tuum met grijs streepje en werd na tien minuten praten aangenomen. Ze had den ook een flat voor me aan de Smits weg. Ik mocht uitzoeken welke ik wil de hebben. In deze zelfde ruimte heb ik vijf jaar gewerkt in Avia-loondienst. Met ruzie ben ik weggegaan, omdat ik het niet eens was met de bedrijfsvoering. De kapsalon draaide op mijn papieren. De man naast mij was ouderwets en kon niet knippen. Achteraf had ik wel gelijk. Nu wordt deze nieuwe zaak de mooiste kapsalon in het Gooi. Inzepertje Dertien jaar was ik toen ik zeker wist dat ik kapper wilde worden. Met mijn handen werken en met mensen om gaan. Dat heb ik astrologisch laten na trekken. Schoonheid staat in mijn sterrenbeeld. Ik ben een Ram net als Vincent van Gogh. De Ram verzamelt alle eigenschappen van de dierenriem in zich. Mooi maken trekt me aan. Het is niet te verklaren. In mijn geboorteplaats Smilde hielp ik na schooltijd om half vier de kapper, onze buurman. Als klein inzepertje moest ik op een stoof staan anders kon ik er niet bij. In die tijd lieten mannen zich nog bij de kapper scheren. Een soort krullenjongen was ik en kreeg een gulden in de week plus een pakje Roxy. Roken moest. Dan werd je een kerel. Aan leren had ik een hekel op de Ulo. Door de gymleraar werd ik van school gestuurd, omdat ik weigerde mijn lan ge haar te laten knippen. In Assen vond ik een nieuwe baas op de Brink. Hij was streng gereformeerd en bij hem verdiende ik als leerling-kapper vier gulden tachtig in de week plus een warme hap tussen de middag. Om drie minuten vóór zeven riep ik "heu" en rende naar de bus naar huis. Ik werkte in een chique éénmanszaak met dure klanten voor wie ik de deur open moest houden. De volgende morgen zei mijn baas dat ik geen "heu" meer mocht roepen, maar netjes met "goe denavond, heren" moest groeten als ik de zaak verliet. Bij hem haalde ik het bediende-diploma op de maandag middag-school. Verdomhoekje Drie jaar heb ik daar gewerkt. Ik leed aan expansiedrift. In het kappersblad las ik een advertentie waarin een kap persbediende werd gevraagd in De venter voor vijfenzestig gulden in de week. Dat betekende wel liftend naar huis van de Emmastraat naar Smilde, want geld voor de bus kon er niet af. Vakantie kon je alleen nemen op maandag tot en met donderdag. Vrij dag en zaterdag moest je aanwezig zijn. Dan ging je maar een dagje naar Giethoorn of het Leekermeer. In Vaassen vond ik een kosthuis bij een pen-vriendinnetje. In 1964 werd ik dienstplichtig soldaat in Vught en in Foto: Goos van der Wilt. de Harskamp. Na heibel met een ser geant meldde ik me als "vrijwilliger" naar Duitsland waar ik de enige kap per in het legerkamp bleek te zijn. Het kappersvak is nu in de mode, maar in die jaren zat de kapper in het verdomhoekje. Er werd op neergeke ken. Ik richtte op verzoek een "kapsa lon" in en knipte de hele dag iedereen, van generaal tot Jan soldaat, voor een mark per persoon. Boers deed dat wel even. Ik was een ondernemend baasje en verdiende in de baas zijn tijd een Volkswagen bij elkaar. Als ik verlof had, meldde ik me weer bij mijn werk gever in Deventer. Na de militaire dienst kon ik zo weer bij hem begin nen. Ik had veel routine opgedaan. Wereldkapper In de tijd van de Beatles ging het erg slecht met de kapper. Iedereen droeg lang haar. "Dan gaan we wassen, föh nen en met crèmes werken," zei mijn baas. We speelden in op de markt. Hij gaf me een tientje en ik liep 's avonds alle jeugdhonken langs om klanten te werven onder de jongeren. Binnen no time stonden we met zes man. Ik haal de mijn Vakbekwaamheid met vier tienen en ging wedstrijd werken. In 1966 werd ik Kampioen van Over ijssel, daarna van de regio Noordzuid en bij de grote finale in Utrecht werd ik het eerste jaar achtste. Terug in De venter dacht ik dat de hele straat wel vol stond met klanten voor de deur. Dat was een afknapper. In 1968 werd ik tweede. Pissig liet ik me bij een an dere kappersbond (de christelijke!) inschrijven om in dat zelfde jaar nog het Nederlands Kampioenschap te winnen. "We zien in jou een wereldkapper," zeiden ze, maar al vóór de wereldkam pioenschappen in Spanje waaraan ik mee zou doen was ik met ruzie ver trokken, omdat ik als jongste moest vegen terwijl ik volgens het rooster niet aan de beurt was. Dat is mijn men taliteit: ik heb een hekel aan dat min derwaardige naar iemand toe. Toen ben ik ermee gestopt. Korte Ossendam Na mijn Avia-periode werkte ik als "vliegende chef' bij de Dons in Am sterdam. Dat is de Albert Heyn onder de kappers. Als individualist kreeg ik spoedig moeilijkheden. Ik ben een driftkikkertje, maar ik doe nooit iets tegen mijn zin. Dat heb ik nooit ge daan. Daarom nam ik ontslag en be gon in de Beetzlaan bij Marchal. Na twee jaar huurde ik een winkelpandje in de Korte Ossendam en werd 's avonds leraar in Hilversum bij de Stichting Vakopleiding Kappersbe- drijf. "We weten wat je kan en wie je bent," zeiden ze. Een heel andere wereld. Zonder mijn pedagogische aanteke ning slaagde honderd procent van mijn leerlingen het eerste jaar. Nu werk ik nog één avond in de week bij de lerarenopleiding SBBO, een streekschool in Nieuwegein. Ik heb nu meer tijd gekregen voor mijn grootste hobby: het leven en werk van Vincent van Gogh. Ik heb alles over hem gelezen. Zelf heb ik ook getekend en voel me met hem verwant. Wat heeft die man bewogen? Dat onge compliceerde van vandaag-leef-ik-en- morgen-zien-we-wel-verder. Ik ben helemaal gek van Van Gogh. Hij deed wat hij wilde, zag er niet uit, en maakte de schitterendste dingen. Zij Boringa- ge-tijd vind ik mooier dan zijn periode in Zuid-Frankrijk. In mijn huis in Overhees heb ik een zolderkamer getimmerd waar ik rustig alle boeken over hem om me heen kan leggen. Daar zit ik dan. Mensen den ken niet na, kijken stom teevee. Maar er is toch veel meer in dit leven." JAN VISSER naast maken zaken als mond- en haar- verzorging vandaag de dag zó vanzelf sprekend deel uit van het bestedingspa troon van de (vooral vrouwelijke) con sument, dat ze voor een fors stuk omzet zorgen. De heren blijven daarbij overi gens steeds minder "achter", een ten dens die zich volgens de heer Kok in de komende jaren zeker steeds sterker zal voordoen. 'Zelf-medicatie' Ook op het gebied van de geneesmid delen is een duidelijke omzetgroei te constateren. Dat houdt direct verband met de in de loop der jaren duidelijk toegenomen "zelf-medicatie" en in ze kere zin ook met het feit dat heel wat mensen wat minder snel naar de apo theek gaan, die volgens de heer Kok in een aantal opzichten de laatste jaren duurder is geworden. Hij wijst in dat verband ook op de óóit omstreden in voering van de "medicijnenknaak", waardoor ziekenfondsverzekerden bij elke "bestelling" eerst een bedrag van f 2,50 dienen te betalen. Van belang is ook de samenwerking met andere ondernemers in hetzelfde vak, de D.A.-organisatie, die al sinds jaar en dag actief is op het gebied van gezamenlijke inkoop en promotie, met name door televisiereclame en de be kende D.A.-folder, die op gezette tij den op ruime schaal wordt verspreid. Juist het grote aanbod en het brede as sortiment maken het drogistenvak zo aantrekkelijk, aldus de heer R. Kok, die in dit verband spreekt van een "leuke branche".- "Er zijn ^pok steeds weer nieuwe rages, waar we"' natuurlijk bij proberen te blijven. Dat zie je bijvoor beeld heel sterk in de sfeer van de ca- deau-artikèlen." Vertrouwen Hem zelf spreekt met name de afdeling homeopathie erg aan, die de laatste ja ren sterk in opmars is. Hij heeft daar heel positieve ervaringen mee. "Je ziet vaak heel goede resultaten voor kwalen en kwaaltjes waarvan de dokter heeft gezegd dat de mensen er maar mee moeten zien te leren leven. Dat geeft vertrouwen bij de mensen," aldus de heer Kok, die in dat opzicht ook met na me de "vertrouwensfunctie" onder streept die de drogist ten opzichte van tal van zijn cliënten vervult. "Vroeger kwamen de mensen voor ieder wisse wasje naar de drogist, omdat ze wisten dat ze door hem goed geholpen werden. Dat komt allemaal weer terug." Het totale assortiment van de algemene drogisterij is door al deze ontwikkelin gen de laatste jaren sterk uitgebreid en In het kader van het onderhoud aan het bomenbestand in de gemeente zullen de komende weken op verschillende plaatsen dunning-werkzaamheden uit gevoerd worden. In Overhees worden 18 bomen verwijderd, in Soest-Zuid 12 stuks, in Klaarwater/Smitsveen 19 stuks en aan de Nieuweweg 8 stuks. Door deze dunning krijgen andere bo men meer ruimte om te groeien. Ook moet een aantal bomen het veld ruimen omdat ze een gevaar opleveren. Het nieuwe interieur van de drogisterij aan de Smitsweg. het is dan ook niet verwonderlijk dat de heren Kok senior en junior de tijd rijp achtten om de zaak eens grondig op te frissen. De "routing" door de winkel is naar de modernste inzichten veranderd en ook de plaats van de kassa's - de "af- reken-eenheden", zoals ze in het jargon van vandaag worden genoemd - hebben een betere lokatie gekregen. De "nieu we" winkel is daardoor weer geheel "bij de tijd" en biedt ook de consument een aangenaam verblijf. Wie zich daarvan wil overtuigen kan - met uitzondering van de maandagmor gen - elke doordeweekse dag van 9.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur te recht in de moderen drogisterij aan de Smitsweg, die uiteraard ook op vrijdag se koopavond geopend is. Op zaterdag sluit de winkel zijn deuren om 16.00 Als u nu uw filmrolletje laat afdrukken bij Willem I van Oosten en meteen een nieuw filmrolletje koopt, krijgt u er geheel j gratis zo'n handige clip- horloge bij. Een schitterend I quarz-klolcje, dat een winkelwaarde vertegen- i woordigtvan f 10,-. j Dubbel handig om te hebben. Want met dit clip- horloge kunt u ook nog con- troleren of Willem van j Oosten écht wel zo snel is. Willem van Oosten. Als u indruk wilt maken met uw afdrukken. j Geluidsapparatuur uit woning gehaald In een woning aan de Stationsweg is tij dens de afwezigheid van de bewoners ingebroken. De daders, die een keu kenraam forceerden, namen de ge luidsapparatuur mee. De spullen heb ben een waarde van duizend gulden. Uit een garage aan de Gerrit van de Veenstraat werden twee kratten bier gestolen. Van de daders ontbreekt ie der spoor. "Een vaag en onvolledig stuk." Zo kwalificeerde de voorzitter van de commissie Ouderenbeleid, de heer H. Jorna, vorige week de Sportnota van de gemeente Soest, waarover het oor deel van de commissie was gevraagd. De meeste leden waren dat met hem eens en maakten duidelijk niet erg on der de indruk te zijn van het docu ment, dat lijnen uitzet voor het sport beleid in Soest. Er waren nogal wat bezwaren tegen de opzet van de nota en tegen onderdelen van de tekst. De heer Van Rijthoven bijvoorbeeld was niet aangenaam ge troffen door een zinsnede waarin ver band wordt gesuggereerd met "vereen zaming en verpaupering" en de heer Van Poppelen meende "dat er eigenlijk niets in stond". Pas bij tweede lezing was hem duidelijk geworden dat het ging om een "verkennende nota". Hij wees erop dat, nu de sportclubs teruglo pen, ouderen niet verplicht moeten worden om lid te worden maar dat ze wel de mogelijkheden moeten hebben om van de sportvoorzieningen gebruik te maken. De Sportnota werd overigens verde digd door de heer Tramper en door se cretaris H. Gerth. Tramper vond het zelfs een "uitstekend werkstuk", omdat duidelijk wordt gemaakt dat binnen kort veel mensen die nog actief sport bedrijven zullen toetreden tot de groep van "ouderen", waarvoor mogelijkhe den en voorwaarden geschapen zullen moeten worden. Gerth wees erop dat de nota meer een algemene oriëntatie biedt, waarvan de uitwerking nog moet plaatsvinden. Voorzitter Jorna concludeerde tenslot te dat de Sportnota eigenlijk niet meer is dan een inleiding tot een echte Sportno ta en stelde voor af te wachten tot er meer concrete gegevens op tafel ko men. Vrijwilligers De commissie sprak ook over het be leidsplan van de SWOS, de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Ook dit stuk werd als weinig concreet afgedaan, om dat het, zoals mevrouw Walter opmerk te, niet aangaf waar de "actie" plaats vindt. De heer Van Rijthoven kritiseer de het ontbreken van een visie op de be geleiding van de vrijwilligers in het ou derenwerk. Voorzitter Jorna onderschreef deze op merkingen. "Als je het vrijwilligerswerk binnen de kortste keren om zeep wilt helpen moet je ze geen begeleiding ge ven. Het is van het grootste belang dat het vrijwilligerswerk binnen de SWOS wordt gestimuleerd. We zullen het hard nodig hebben." Over het concept-Welzijnsplan sprak de commissie nog niet, maar de aan kondiging ervan was wel aanlediing voor een hartekreet van de voorzitter over de dringende gewenstheid van een "eigen plan" voor het Ouderenbeleid. "Hoe bestaat het dat we dat in een to taal plan onderschuiven?" Hij drong aan op een apart beleidsplan, dat met alle andere plannen op deze en aanver wante gebieden afgestemd zou moeten worden. Het plan voor de "Ouderendag" waar voor de commissie zich sterk maakt blijkt goed aan te slaan. De Cosbo - het overkoepelend orgaan van de ouderen bonden - heeft spontaan medewerking toegezegd bij de voorbereidingen en ook de SWOS heeft positief gerea geerd, deelde voorzitter Jorna mee. Het is de bedoeling dat het evenement om streeks begin oktober wordt gehouden; eventueel kan het jaarlijks terugkeren. Wel wordt nog gezocht naar een ge schikte lokatie, die ook bereikbaar moet zijn voor zieken en gehandicap ten. De commissie besloot overigens niet te reageren op het plan van de Soesters Ekel, Daalhuisen en Leijen- dekker voor een theater-evenementen- gebouw in Soest. "Dat valt buiten onze competentie," aldus de commissie. Als u nu uw filmrolletje laat afdrukken bij Willem I van Oosten en meteen j een nieuw filmrolletje koopt, krijgt u er geheel i gratis zo'n handige clip- norloge bij. Een schitterend I quarz-klokje, dat een j winkelwaarde vertegen- i woordigtvan f 10,-. j Dubbel nandig om te hebben. Want met dit clip- horloge kunt u ook nog con- troleren of Willem van j Oosten écht wel zo snel is. Willem van Oosten Als u indruk wilt maken I met uw afdrukken. Receptie op 20 april in 'Credo' De afdeling Soest van de Hout- en Bouwbond CNV viert deze maand haar 75-jarig bestaan. Dat gebeurt o.m. met een receptie in "Credo" op woensdag 20 april, en een feestavond op vrijdag 22 april in "De Soester Dui nen". De afdeling die nu driekwart eeuw be staat startte destijds als onderdeel van de NCB, de Nederlandsche Christelijke Hout- en Bouwbond. Ze werd opge richt op 28 januari 1913. Tijdens de oorlogsjaren was ze tijdelijk op non-actief gesteld, maar op 14 no vember 1945 werd de eerste bestuurs vergadering weer gehouden. Dat ge beurde ten huize van de huidige waar nemend voorzitter/penningmeester F. Lenten. Besloten werd toen o.a. zo spoedig mogelijk een ledenvergadering uit te schrijven om de activiteiten weer op te nemen en een nieuw bestuur te kiezen. Uit de jaren vóór de oorlog zijn weinig gegevens meer beschikbaar. Vermoedelijk werden ze destijds om veiligheidsredenen vernietigd. De afdeling heeft uiteraard verscheide ne voorzitters gekend, o.m. de "vrien den" (zoals de leden elkaar traditiege trouw aanduidden) W. van Hornsveld, A. van Hornsveld, J. Jongkind en wijlen B. van Schaffelaar. Momenteel wordt het voorzitterschap waargenomen door de penningmeester, de heer F. Lenten. Secretaris is de heer K. Veerkamp. Uiteraard is er in de loop van 75 jaren heel wat veranderd, aldus de heer Len ten. Niet alleen inhoudelijk, maar ook in bestuurlijk opzicht. "Toen ik lid werd - nu 58 jaar geleden - bedroeg de contri butie f 1,10 per week. Daar ging dan nog 30 cent af voor de ww-uitkering die toen 12 gulden per week bedroeg en zes weken duurde," aldus de heer Lenten. "Er moest voor elke cent loonsverho ging worden geknokt. Daar werd dan ook voor gestaakt, om de werkgevers te dwingen die éne cent verhoging te beta len." Op woensdag 20 april wordt het jubi leum gevierd met een receptie in de zaal "Credo" achter de Julianakerk aan de Julianalaan. Twee dagen later, op vrij dag 22 april, vindt in restaurant "De Soester Duinen" aan de Soesterbergse straat een feestavond plaats, waar ookl een aantal leden worden gehuldigd we gens hun 25- of 40-jarig lidmaatschap. 'Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 Voordat een inruilauto zich Auto Smeeing Occasion mag noemen is 'ie van portierslot tot carterplug nagezien, zonodig gerepareerd, nogmaals gecontroleerd, gewassen en gepoetst. Dan pas is de occasion het Bovag- garantiebewijs èn de garantie van Auto Smeeing waard. En dan kunnen we u ook gerust garanderen dat reparaties, die buiten het normale onderhoud vallen, de eerste 24 maanden geheel voor onze rekening zijn. Mensen waar je van op aan kunt. Koningsweg 14, 3762 EC Soest. Tel. 02155-13227. MO

Soester Courant | 1988 | | pagina 13