'Ver weg va Soest Wie een eitje kan bakken maakt dit weekend al de mooiste film met de nieuwe Mini VHS Camera- Recorder/ Player van JVC. rf rn KUNTU CONTROLEREN OF WILLEM VAN OOSTEN ÉCHT ZO SNEL IS! WOENSDAG 20 APRIL 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 COMPAENENI Ttmcmrs HALVE CORONA Chris Uiterwijk wil spoedig herstel 'beeldbepalende' dorpspomp Brandweer Soest/Soesterberg onder éénhoofdige leiding New York ■Af Roel van Duijn in 'Proest' Over politiek en spiritualiteit ^ET DIT CADEAU Ronald Brautigam in Groeneveld De kwaliteits sigaar van de Red selection. Probeer m geniet van z n klasse L. VAN KLEEF v. Weedestraa! 86 - Soest iTelefoon 02155 - 1 24 26 xetankt zonder betalen Een onbekende automobilist heeft vo rige week kans gezien zijn tank te vullen Szonder af te rekenen. Dat gebeurde bij een benzinestation aan de Weegbree- Ejtraat. De man reed weg zonder de ver schuldigde 25 gulden te betalen. Er kan in Soest maar weinig gebeuren of Chris Uiterwijk, de bekende na- tuur-voorvechter, ziet wel een aanlei ding om van zich te doen horen. Dit maal is hij in de pen geklommen voor een zaak die weliswaar niet zozeer een "'natuurlijke" aangelegenheid is, maar die Uiterwijk - als veel anderen in Soest -kennelijk zeer ter harte gaat: het lot van de oude Soester dorp spomp in de Kerkebuurt. Uiterwijk laat het College van B. W. naar aanleiding van het "wegvagen" van de oude pomp, die onlangs door een wat onbesuisde automobilist omver werd gereden, weten dat hij wil dat B. W. maatregelen nemen voor een zo spoedig mogelijk herstel. "De karakteristieke en ook historische pomp was in de twintiger jaren nog voor velen de enige bron van water. Oudere Soesters kunnen nog hele verhalen ver tellen, hoe ze als kind om de andere dag met een melkbus op een kruiwagen of een kinderwagen-onderstel daar water moesten halen," aldus Uiterwijk. "In Soest zijn wij, en naar wij aannemen óók u, erg gelukkig en trots dat in de laatste twintig jaar de Kerkebuurt in zijn oude glorie is hersteld. Grotendeels is dat door particulier initiatief tot stand gekomen." Hij wijst in dat verband o.m. op de oude boerderij "Het Klooster", die door de heer G.W. van der Grift is aangekocht, min of meer ter afronding van de oude kern. "Ze is bij hem in goe de handen en het wordt volgens mij een parel in het landschap," schrijft hij. Uiterwijk wijst erop dat de veroorzaker van het ongeluk weliswaar W. A.-verze- kerd is, maar dat verzekeringsprocedu res soms maanden of zelfs jaren kunnen duren. Vandaar dat hij vindt dat het College, zeker met het oog op de Oude Ambachtenmarkt van 12 mei a.s., in deze zaak het voortouw moet nemen en maatregelen moet nemen voor een zo spoedig mogelijk herstel van de "beeld bepalende" pomp. De Commissie Algemene Bestuursza ken heeft vorige week maandag bur- emeester Paul Scholten, als porte- euillehouder Brandweerzaken, opge- 'ragen opnieuw te gaan praten met de randweerkorpsen in Soest en Soes- erberg over de nieuwe, voorgestelde organisatiestructuur. Dit uitstel betekent dat het College van B.& W. het onderwerp heeft geschrapt van de raadsagenda van morgenavond, totdat meer duidelijkheid en overeen stemming is bereikt over de nieuwe op zet. Het wemelde van de vrijwillige brand weerlieden (in uniform)uit Soesterberg in de kleine commissiekamer achter het gemeentehuis, waar de nieuwe veror dening werd besproken. Alle commissieleden zijn het erover eens dat beide korpsen één comman dant krijgen in de persoon van de heer Bakker. Soesterberg verzet zich hierte gen, omdat volgens hen de identiteit van dit korps dan wordt aangetast. Zij gaan desnoods akkoord, als het persé niet anders kan, wanneer de heer Tam mer in dat geval plaatsvervangend com mandant wordt. Soest wil één commandant, een brand weerstaf met officieren uit Soest en Soesterberg en een functionele opde ling in twee korpsen. "Van een dergelij ke organisatiestructuur zal een positie ve impuls uitgaan, omdat rechtstreeks invloed uitgeoefend kan worden op het functioneren van de gehele brandweer en niet, zoals nu, slechts over een deel daarvan," staat te lezen in het raads voorstel. "Ik doe mijn best", aldus burgemeester Scholten, "maar de liefde kan niet van één kant komen." Als u nu uw filmrolletje laat afdrukken bij Willem van Oosten en meteen een nieuw filmrolletje koopt, krijgt u er geheel gratis zo'n nandige clip horloge bij. Een schitterend quarz-klokje, dat een winkelwaarde vertegen woordigt van f 10,-. Dubbel nandig om te hebben. Want met dit clip horloge kunt u ook nog con troleren of Willem van Oosten écht wel zo snel is. Willem van Oosten. Als u indruk wilt maken met uw afdrukken. Vandaag: even mezelf (54) Brief aan mijn kapper: "I love New York and the Lady too. Miss Liberty staat met haar rechter voetzool niet plat op de grond. Ik heb in de paas vakantie vlak achter het Vrijheids beeld gestaan en gezien dat ze even haar hiel opheft wat logisch is als je met je rechterarm zo'n zware toorts in de lucht moet houden. The Mother of Exiles, wordt ze ook wel genoemd. Achter ons hoorden we over het water het gelui van klokjes in de boeien op de Hudson. Vanaf het eiland hebben de bezoekers een prachtig uitzicht op de skyline van Manhantan. Henny en ik liepen op goede vrijdag nog geen twee minuten in New York toen vlak vóór ons in de 42ste straat een vrouw haar broek naar beneden trok en een plas deed tegen een mar meren muur als achtergrond. Het bleek een incident te zijn want verder hebben we de hele week geen gekke dingen meer meegemaakt. New Yorkers zijn gewone mensen en eigenlijk best aardig. De 42ste straat wordt de straat der zonde genoemd. De musical, die we zagen, met dezelf de naam, is zeer professioneel maar pretentieloos. "Into the Woods" is veel interessanter en muzikaal perfect gezongen en gespeeld. De mooiste musical van Broadway vond ik "Cho- rusline", grandioos gedanst, goed ge zongen en met emotioneel geladen acts. New York is fantastisch. In Chinatown moet je chinees eten, in Greenwich Village een jazzcafé bezoeken en in Soho van de ene galerie naar de andere slenteren. New York is fascinerend. En vreemd dat de gotische St John the Divine pas negentig jaar oud is, in Trump Tower het water langs de marmeren muur klettert zonder te spetten en je in Har- lem niet uit de bus durft te stappen. Maar nooit heb ik zulke mooie musea gezien als in deze metropool. Kopje In het Guggenheim Museum, "slak kenhuis van de Kunst", zag ik een fraai meisjeskopje (1880) hangen van Vin cent van Gogh. Een pengetekend kop je met veel haar. Twee redenen, Roel, waarom ik aan jou moest denken en je dan ook deze brief schrijf. Ga een keer naar New York! In de Boeing 747 bo ven New Foundland heb ik nog het in terview zitten schrijven van de vorige week dat ik met je had. Bij die gelegen heid was ik verrast door jouw uitspra ken ten aanzien van Vincent van Gogh en je bewondering voor die man. Een leuke ervaring. Als je ooit in New York komt, bekijk dan in het Museum of Modern Art Pi- casso's La Coiffure. Deze olieverf hangt naast zijn ongelooflijk mooie "Blinde Man die zit te Eten", 's Middags naar boven op het Empire State Building, 's avonds nog een keer doen als alle lichtjes branden en 's morgens met een helikopter boven de stad rondvliegen. Doodeng. Dat zijn dingen die je één keer doet en dan nooit meer als je deze stad bezoekt. Stap een kroeg binnen aan de 7th Ave nue en ril van alle ellende die je om je heen ziet. Wanneer je dan in Plaza (Couperus!) koffie hebt gedronken en thee in het Waldorf Astoria Hotel ruik je even aan de Amerikaanse maat schappij die reilt en zeilt in de wereld hoofdstad van de Kunst, de Mode, de Handel en de Tegenstellingen. Prijs In het volle KLM-vliegtuig van Schip hol naar Kennedy Airport zaten ook de familie Plomp en de familie van Tol uit Soest. Boze tongen beweren dat wij op kosten van de Sportstichting een studie reis maakten naar de nieuwe wereld. Een hollandse mevrouw vertelde ik tij dens een diner in Maxwell's Plum dat ik een eerste prijs had gewonnen in een ra dioprogramma-wedstrijd van de VPRO en dus voor een "prik" met mijn echtgenote in New York was beland. Onmiddellijk begon ze te vertellen dat ze ook wel eens een meccanodoos hed gewonnen in een supermarkt door te ra den hoeveel meter elastiek om een klos zat die in de etalage was uitgestald. Het lijkt wel of niemand het twee uur durende programma vorig jaar heeft ge hoord en alleen geïnteresseerd is in de prijsreis. Jij kent dat gevoel. Een inte ressant studieobject is de Amerikaanse teevee waar we elke dag op de hotelka mer naar keken. De reclame, de lar moyante televisie-dominees, de aan staande verkiezingen en het plaatselijke nieuws over de 11 miljoen inwoners van New York vormen indringende blik vangers voor de kijkers. "Geraldo" vond ik de aardigste talkshow. New York is een krankzinnige stad. Het verkeer is chaotisch, de taxi's zijn goed koop, de metro smerig en de mensen behulpzaam. Tientallen joggers in korte broek en enkele roekeloze fietsers men gen zich tussen de razende auto's, de ge le taxi's en de peperdure limousines. Maar je ziet geen brommers en geen honden! Wel veel kuilen in het asfalt en verwaarloosde gebouwen. Voor New York bestaat geen rampenplan. Even kijk je naar het trottoir vóór het huis van John Lennon, blik je omhoog naar de ramen van Jackie Onassis en sta je stil bij het hotel waar Henry Miller zijn bestsellers schreef, een literaire anarchist, levensgenieter en fel criticus van de westerse cultuur. Er is en jij bent Eén van zijn uitspraken over wat de mens knecht, zal jou aanspreken, Roel. In Plexus laat hij iemand zeg gen: "Evenmin moet je hongeren naar red ding, want redding is slechts een mythe. Wat moet er gered worden Vraag jezelf dat eens af! En zo je al gered bent, van wat? Er bestaat geen behoefte aan verlossing, omdat wat men zonde en schuld noemt geen laatste betekenis bezitten. De le venden en de doden! - onthoud dat al leen. Er is en jij bent - dat is het in het kort. Pijnig je hersens er niet over af, want voor de geest is dit zonder beteke nis. Aan vaard het en vergeet het - anders word je er gek van. Tot ziens als mijn baard en snor te lang worden. Met vriendelijke groeten, JAN VISSER Gemak dient de mens. Kijk maar naar de nieuwe camera van JVC, de GR-45. Binnen en buiten, van heel ver en zeer dichtbij maakt de JVC automatisch de mooiste beelden, compleet met perfect geluid. Het enige wat u nog moet doen is hem aanzetten. Niets meer: een eitje bakken is soms nog moei lijker. Wat u nu nog moet weten is dat De Gouden Snaar slechts drie van deze nieuwe JVC's in huis heeft. Die zijn zo weg. Immers, 3999,- is geen geld voor zo'n complete camera met alle accessoires en handige draagtas. En wacht niet tot Koninginnedag, want dan is De Gouden Snaar gesloten. kl H >114 PflH Steenhojfstraat 13a- 15, Soest, telefoon 02155 - 12 1 32. Inbraken in schuur In een schuur van de gemeente Soest is ingebroken. De daders namen twee motorzagen en twee bosmaaiers mee. Ze vernielden het hangslot, forceerden de deuren en sloegen een ruitje in. Aan de Nieuweweg werd eveneens een schuur opengebroken. Een hoofdstel met bit en springteugels werden ont vreemd. Automobiliste licht gewond bij aanrijding Een 59-jarige vrouw uit Soest raakte vorige week licht gewond bij een aanrij ding op de Middelwijkstraat. Ze botste met haar auto tegen een voor haar rij dende 39-jarige Arnhemmer, die links af een inrit wilde inrijden. De Soesterse had dat te laat in de gaten en knalde er bovenop. Beide auto's liepen forse schade op. De Soesterse werd met pijn in haar hoofd voor onderzoek naar Zonnegloren overgebracht. Als u nu uw filmrolletje laat afdrukken bij Willem van Oosten en meteen een nieuw filmrolletje koopt, krijgt u er geheel gratis zo'n handige clip- horloge bij. Een schitterend quarz-klokje, dat een winkelwaarde vertegen woordigt van f 10,-. Dubbelhandig om te hebben. Want met dit clip- horloge kunt u ook nog con troleren of Willem van Oosten écht wel zo snel is. Willem van Oosten. Als u indruk wilt maken met uw afdrukken. drukken. j "Wat baat het een mens tenslotte de wereld te winnen als hij zijn ziel ver liest? Wat politiek actieve mensen kunnen leren van de spirituele bewe ging, is een levenswijze die gericht is op zelfinzicht, op een goede omgang met de aarde." Dat schrijft Roel van Duijn, gemeente raadslid van "Groen Amsterdam" in de inleiding van zijn nieuwe boek "Hoef slag" (Meulenhoff Editie) waarover hij spreekt op maandagavond 25 april a.s. in "Proest", het politiek café van "Pro gressief Soest". Roel van Duijn, die in 1985 uit de PPR is getreden, wil politiek met spirituali teit verbinden, wat binnen de linkse partijen op weerzin stuit en volgens hem binnen de rechtse partijen in het geheel niet meer serieus wordt geno men. Van een bekering tot een exclusie ve godsdienst is bij de ex-provo Roel van Duijn geen sprake, wel van terug keer naar de spirituele bronnen van de mensheid. Natuur Milieu Volgens hem kunnen vrede en veilig heid, meer gelijkheid op het sociaal- economische vlak, behoud en uitdie ping van de democratie niet meer los gezien worden van de achteruitgang van natuur en milieu. Ook de oorlog die nu tegen de natuur gevoerd lijkt te wor den bedreigt onze veiligheid. Hij is van mening dat het Europees Parlement in de allereerste plaats een krachtige, per manente en internationale lobby zal moeten vormen voor milieubehoud: sterke uitbreiding van biologische land bouw, strikte verboden van (landbouw) gif, snelle bevordering van openbaar vervoer, afremming; van het autover keer, grootscheepse energiebesparing, omschakeling naar duurzame energie bronnen en strikte toepassing van de beste technische middelen om de ver ontreiniging in de industrie te minimali seren. Olmen Dat de partijloze politicus Roel van Duijn kan schrijven bewees hij al eerder en nu weer vooral in het hoofdstuk "Met Olmen in de leef-smelt-stroom", een literair kleinood over zijn zwak-be- gaafde 12-jarige zoon, Olmen. "Als er iemand is die jou kan verande ren, dacht ik over mezelf, dan is hij het wel. Dat onmondige zoontje, die is: vuur zonder woord, iemand die met me meegaat om me levenslang te waar schuwen voor het gevaar van woord zonder vuur. En om me eraan te blijven herinneren dat leven iets is datje niet al leen doet. Roel van Duijn (45) heeft met zijn maatschappelijke denkbeelden een op vallend spoor achtergelaten in het poli tieke en sociale bestel, ook al is hij altijd een vertegenwoordiger van minderhe den gebleven. Nu het dreigt mis te gaan met de bossen en het grondwater wordt eindelijk het "milieu" ontdekt door de politiek, maar wordt de besluitvorming daar nu minder eenzijdig en riskant on der? Op deze vragen tracht Roel van Duijn in zijn nieuwste boek Hoefslag" en in "Proest" antwoord te geven. "Proest" begint om 20.00 uur en speelt zich afin café "De Rode Haan" van tan te Annie aan de Birkstraat 32 in Soest. De toegang is gratis. In de pauze verkoopt Netty Wessels van boekhandel V.d. Ven de boeken van Roel van Duijn, die hij graag wil signe ren. J.V. Geldkistje weg Een geldkistje met een onbekend aantal zilveren guldens en rijksdaalders is uit een woning aan de Ossendamweg ge stolen. De bewoonster deed aangifte bij de politie. De inbreker had een achter deur geforceerd, waarna hij de hele wo ning doorzocht, hetgeen niet zonder succes gebeurde. Autoradio's doelwit van dievengilde In de afgelopen dagen zijn uit verschil lende auto's radiocassettercorders ge stolen. De dieven waren succesvol aan de Van Goyenlaan, de Heuvelweg, de Talmalaan en twee keer aan de Van Buurenlaan. Bij een derde poging aan de Van Buurenlaan vingen de dieven bot. Ze 'stilden' hun teleurstelling op de antenne en het voorportierslot. Winkelcentrum Soest-Zuid i Soesterbergsestraat 57 I Telefoon: 02155- 13109 j De pianist Ronald Brautigam geeft op zaterdag 23 april een concert in de Has- selaerzaal van kasteel Groeneveld. Hij begint om 20.15 uur met de uitvoering van werken van Haydn, Mozart, Van Beethoven en Schumann. De entree kost 13,50 gulden; cjp en 65+ 12,00 gulden.

Soester Courant | 1988 | | pagina 10