Wedgwood serviezen JJJ^T tijdloze tafelcultuur Studio Henk Otto vooral werkelijkheid Toon Lem (82): 'Ik had altijd gedacht dat ik niets artistieks in me had' Ooit kiest u voor mooist Bakkerij Yan Brummelen 150 jaar in Kerkebuurt 'De meeste homoseksuelen zijn misschien intussen de kerk al uitgelopen...' PAGINA i WOENSDAG 20 APRIL 1988 SOESTER COURANT PAGINA 13 Schilderijen in de Bundeling te koop voor goed doel MET NAAR KEUZE: TIJDELIJK SAMEN VOOR F1999,- Historie bakkersgeslacht geboekstaafd Kernproeven in de Pacific Werkgroep Homoseksualiteit Soest: arfum. Amerikaans, nbaar Frans raffine- andse bodem mag worden genoemd, vele vrouwen Van- blijkt goed in de >et enorme succes, i met een enigszins waagde maar zeer n sinaasappelbloe- boventoon in dit aaibare parfum. Er /anaf ƒ19,95. Chic jesproken vrouwe- t verfijnde manier, ookje is werkelijk- ichenk eel geschenk voor a periode een fla- 00 ml. kopen. Zij arraad strekt een ntworpen paraplu oerd in de gedis- 'anderbilt-kleuren, esierd door een mboliek van ont- ette flacon kost ml. vaporisateur len krijgt men bij larde van ƒ19,50 *9- te vinden in de inderbilt onlangs corps 150 ml. 16,50 ƒ19,50 ml. ƒ32,50. ie paraplu-aktie met Vanderbilt drogist, parfu- ie advertenties, vrouwenbladen rten verspreid, naakt hoe men n de originele Modernste apparatuur voor film-, geluid- en videoproduktie en bewerking :e week bij ons bin- t u zien, dat de ic. Hermans stukken orden. Dat er inder- artikelen bijgeko- ziet dan ook, dat de I minimaal gebleven /eek staat bol van gen. maandag en dins- t zijn, moeten we. aken met u! Studio Henk Otto bv heeft onder de naam Video-Centrum-Nederland haar videofaciliteiten uitgebreid. Om creativiteit te laten samengaan met su perieure beeld- en geluidskwaliteit heeft het succesvolle bedrijf aan de Steenhoffstraat de modernste appara tuur op dit gebied aangeschaft. De Soester Studio investeerde veel om aan de voortdurend stijgende vraag naar hooggekwalificeerde en doelge richte audiovisuele programma's te kunnen voldoen. Het binnenhalen van de geavanceerde apparatuur is geen overbodige luxe, zo blijkt uit de woor den van Henk Otto jr: "Ons klantenbe stand blijft groeien en de klanten eisen steeds meer. Daarom werd het tijd om in de video-sectorjneer activiteiten te ontplooien." Men heeft nu alles in eigen beheer. Camerawerk Twintig jaar geleden begon Otto sr. met een filmlaboratorium in zijn woning. Na vier jaar had hij zoveel kamers in ge bruik dat hij moest uitwijken naar een bedrijfspand. Dat vond Otto aan de Steenhoffstraat, waar de Studio nog steeds is gevestigd. In en aan het ge bouw werden veranderingen tot stand gebracht en daarmee werden ook de werkzaamheden uitgebreid. Zo begon men zich in 1980 in de video-wereld te roeren en dat heeft de Studio geen win deieren gelegd. "Dat heeft een enorme run gemaakt. We begonnen met het Xöverzetten van films op video, later de den we ook montages en camerawerk. Op een gegeven moment kwam het be drijfsleven steeds meer op ons af. Nu hebben we klanten door heel Neder land, maar ook in West-Duitsland waar voor ons een grote markt ligt. Boven dien hebben we een vertegenwoordi ging in België," zegt Otto jr., die vervol gens een willekeurige, maar indruk wekkende greep uit de lijst van cliënten opnoemt: KLM, Kema, DHV, Holeg Veilig Verkeer Nederland en een groot aantal reclamebureaus. Eén van de nieuwe activiteiten van Stu dio Henk Otto is ondertiteling. Dat ge beurt met behulp van een Time Code. "Nee, we werken weinig voor omroe pen," antwoordt Otto jr. desgevraagd. "We mikken meer op bedrijven, instel lingen en particulieren. We richten ons evenmin op één specialiteit. We doen veel overzetwerk, bijvoorbeeld diapre sentaties op film, films op video of vi deo op film. Op film kan je de kwaliteit behouden, ook als je projecteert op een scherm van zes, zeven meter breedte. We zijn de enige in Nederland, die vi deo op film overzet. Ook voor filmpro ducties verwerken we bijvoorbeeld vi deobeelden." Voor wat betreft de producties zijn de vier medewerkers van Studio Henk Ot to zelf ook actief. Een zogenaamde low budgetproductie (tot ongeveer 20 mil le) is van concept tot eindproduct in ei gen beheer. Het enige dat ze bij Otto niet zelf doen is het inspreken van de tekst. "Dat laten we altijd door een pro fessional doen," verklaart Otto jr. Zelfstandig Ondanks het feit dat bij Otto maar vier mensen werken ligt de productie hoog. Dat is mogelijk door de veelvoud aan faciliteiten van de moderne apparatuur. Sinds kort staan bij Otto een nieuwe broadcasting CCD camera, een 1 inch-C formaat machine, een compu- ter-editor en een titel-generator. Met het binnenhalen van die apparaten kan men bij Otto alle mogelijkheden op film en video uitbuiten. Als Otto jr. enkele voorbeelden laat zien wordt dat duide lijk. Promotie- voorlichtings- of educa tieve producties, Studio Henk Otto kan alle opdrachten aan. "Er is veel concurrentie, waaronder zich ook beunhazen bevinden. Maar voor geen van de concurrenten ben ik bang. We hebben veel informatie-wis seling met onze klanten over film- en vi deoproducties. In dat kader hebben we ook een adviserende taak. Het gaat de klant tenslotte om het eindproduct en dat moet van perfecte kwaliteit zijn." Open dagen Mede ter gelegenheid van het twintigja rig bestaan van de Studio zijn er speciaal voor het bedrijfsleven open dagen op donderdag 28 en vrijdag 29 april. Ze zullen mailing de deur uit doen om met name het bedrijfsleven in de regio te be reiken en te inviteren. Tijdens de open dagen kan Studio Henk Otto haar mo gelijkheden tonen. Het Soester bedrijf heeft de afgelopen maanden niet alleen veel geld, maar ook veel tijd gestoken in de modernisering Het resultaat is van hoge kwaliteit, want Studio Henk Otto is niet alleen video en film, maar vooral werkelijkheid. In het gezondheidscentrum de Bunde ling aan de Schoutenkampweg in Soest-Zuid is opnieuw een expositie ingericht van kunstwerken, afkomstig van iemand uit de patiëntenkring van het centrum. Ditmaal zijn er 24 schil- lerijen en tekeningen te zien van de mester amateur-kunstschilder Toon ■em (82). Toon Lem is zich pas op latere leeftijd gaan bezighouden met beeldende kunst, in feite pas de laatste zeven jaar. Voor die tijd besteedde hij zijn niet ge ringe energie aan zijn functie als direc teur van een stempelfabriek in Amers foort, waarmee hij in 1980 "van de ene lag op de andere" stopte. "Ik had altijd Jedacht dat ik meer een zakenman was en dat ik niets artistieks in me had, maar ik heb wel altijd graag willen tekenen en schilderen. In het begin dacht ik ook: dat wordt niks, maar vrienden hebben me ertoe aangezet en de volgende dag ben ik begonnen. Het eerste wat ik laakte vond ik gewoon vodden, maar laarna ging het steeds beter. Vroeger kon ik geen hond tekenen - dat kan ik trouwens nóg niet..." Toon Lem volgde daarna cursussen bij Frans Broers (Lage Vuursche) - "een hele typische leraar, je mocht alles van hem" - en bij Jan de Kok uit Almere, die les gaf in het Soester kunstwinkeltje De Bereklauw aan de Steenhoffstraat. "Van hem leerde ik speciaal aquarel- en sluiertechniek." Ook bekwaamde Toon Lem zich met houtskool, inkt en andere technieken, en niet te vergeten zijn ei gen vinding, die hij "lemografie" heeft genoemd en waarbij ook gebruikt wordt gemaakt van aluminumfolie. In de Bundeling zijn van al deze technie ken voorbeelden te zien. Spinazie Met veel plezier maakt Toon Lem zijn eigen verf. Daarvoor gebruikt hij overi gens zeer "natuurlijke" grondstoffen, zoals spinazie ("Dat geeft zo'n prachtig groen"), rode kool, uieschillen, vlier bessen, maar ook eike-, beuke- en ber keblaadjes. "Ik trek het spul af in me- thyl-alcohol en na een paar dagen doe ik er wat bindmiddel bij. Dan Iaat ik het verdampen en zo krijg je de mooiste kleuren die je maar kunt bedenken." De stempelfabrikant, die zijn zaak in middels ziet voortgezet door zijn doch ter en schoonzoon, is na zijn actieve be roepsleven niet stil gaan zitten, en dal kan hij ook niet, ondanks het feit dat zijn gezondheid hem de afgelopen jaren nogal eens in de steek heeft gelaten. "Ik ben vreselijk actief en moet mezelf voortdurend afremmen," vertelt hij. "Met stempels begon ik midden in die rottige crisistijd; ik had een gezin met tien kinderen te onderhouden, dus het was altijd hard werken. Ik wasgespecia- lieerd in zakken- en kistenstempels, en had een internationaal monopolie voor eierstempels." Toon Lems huis aan de Schoutenkamp weg is vrijwel van onder tot boven inge richt op zijn hobby. Op de bovenverdie ping heeft hij een compleet atelier, waar ook anderen van tijd tot tijd gebruik van maken, maar ook zijn huiskamer ver raadt de sporen van zijn hartstocht in ruime mate. Vaak maakt hij zijn werk aan de huiskamertafel en de hele kamer is bezaaid met potjes en prulletjes die daarbij te pas komen. Aan de wanden hangen schilderijen, tekeningen, droogbloemen-schilderijen en allerlei andere vruchten van zijn arbeid. "Soms schilder ik zelfs vanuit m'n bed, want 's morgens heb je het mooiste licht." Spreuken Toon Lem schildert en tekent niet al leen, maar maakt ook zijn eigen passe- partouts. Van de "uitsneden" maakt hij ook nog gebruik: zij vormen de onder grond voor allerlei serieuze en minder serieuze spreuken, in een nog zeer fraai handschrift geschreven. Ook daarvan zijn er in de Bundeling een aantal te zien. Vorig jaar onderging Toon Lem een zware operatie omdat de artsen botkan- ker bij hem hadden geconstateerd. Hij kwam daar goed doorheen en de ziekte is in zijn geval gelukkig tot stilstand ge bracht. Zelfs in het ziekenhuis de Lich tenberg, waar hij van mei tot augustus bivakkeerde, ging hij door met zijn werk. "Op de zaal waar ik lag stond de vensterbank vol met m'n verfdingen. De dokter zei op een goed moment: wat 'n rotzooi is het hier, ook al omdat ik al tijd een heel gezelschap om me heen had. Later kreeg ik een apart kamertje en kon ik helemaal m'n gang gaan. Ik heb een fijne tijd gehad in het zieken huis." Lijstje "Ik doe net alsof ik nog jaren te leven heb," gaat hij verder. "Ik heb voor me zelf een lijstje gemaakt van de dingen die ik nog over heb, en als ik al eens ge deprimeerd ben kijk ik daar maar even op en dan schop ik m'n depressie ge woon weg. Ik ben een ras-optimist." Hij verveelt zich nooit. Als hij niet in de weer is met zijn schilderijen schrijft hij in zijn dagboek of maakt hij voordrach ten. Of anders besteedt hij zijn tijd aan het inspreken van kinderverhaaltjes op een bandje, voor zijn kleinkinderen of de kinderen in de buurt. "Ik heb zoveel hobby's, ik ben eigenlijk nooit alleen. Ik snap ook niet waarom zoveel oudere mensen zich vervelen, al moet je er na tuurlijk wel wat voor doen. Het komt niet vanzelf naar je toe..." Goed doel Een opmerkelijk aspect van de exposi tie in de Bundeling is dat de schilderijen van Toon Lem - op enkele uitzonderin gen na, waaraan hij zelf bijzonder ge hecht is - te koop zijn. Daarvoor heeft hij de collectie ingedeeld in verschillen de categorieën, met verkoopprijzen die variëren van 15 tot 35 gulden. Die lage prijzen houden verband met het feit dat de opbrengst bestemd is voor een heel bijzonder en goed doel: een instelling op het gebied van mensen die zowel blind als doofstom zijn, een lot dat ook een van Toon Lems eigen kinderen heeft getroffen. "Er zijn in Nederland zeker 300 van de ze mensen, en er gebeurt erg weinig voor ze. Ik probeer andere mensen te interesseren om iets voor deze patiën ten te doen, maar dan op vrijwillige ba sis, zonder dat er een hele organisatie ontstaat waar dan weer veel aan de strijkstok blijft hangen. Iedereen die zo'n kind heeft zal er moeite voor over hebben, denk ik. Ze hebben iemand no dig die zich helemaal aan hen wijdt." Vandaar dat hij de expositie graag on der ieders aandacht brengt en hoopt dat veel bezoekers worden gestimuleerd tot aankoop van een werkstuk. De "spreuken" waren tot vorige week gra tis - "maar die gaan nu ook voor een gulden per stuk weg; ik zet er wel een potje bij." De expositie in de Bundeling is tot eind mei te zien. Het gezondheidscentrum is op werkdagen geopend van 9.00 tot 16.00 uur. De Amsterdammer kastelementen van Pastoe hebben een uitgesproken eigen gezicht Leverbaar in diverse maten en vele kleurcombinaties. Bekijk de mogelijk heden bij Inter Casa Interieurdesign. Auto gestolen tijdens 'proefritje' Een onbekende man, die zich bij een garagebedrijf aan de Korte Brinkweg voorstelde als "Dijkstra uit Baarn", heeft zich vorige week meester gemaakt van een Citroën BX met het kenteken PK-97-SJ. De man wilde een proefritje maken en kreeg de sleutels van een me dewerkster van het bedrijf. Hij is niet meer terug gezien. De auto stond overi gens nog op naam van een bewoner van de Meidoornweg in Soest. Ook aan het Nassauplantsoen werd vo rige week een auto gestolen. Het betreft een rode Opel Kadett met het kenteken 15-VM-60. De diefstal moet overdag hebben plaatsgevonden. 'Doorrijder' veroorzaakt schade Op de Eigendomweg liep vorige week de auto van een 46-jarige Baarnaar flin ke schade op, toen hij moest uitwijken voor een tegemoetkomende wagen. De bestuurder daarvan reed midden op de weg en zwaaide in het voorbijgaan naar een fietser. De Baarnaar probeerde nog zijn aandacht te trekken door geluid- en lichtsignalen, maar omdat dat niet hielp stuurde hij noodgedwongen de berm in, waarbij zijn rechterwiel een betonnen blok raakte. De andere automobilist, die in een grijze Datsun reed, nam niet de moeite even te stoppen om de gevol gen van zijn gedrag in ogenschouw te nemen. De politie onderzoekt de zaak verder. BEOCENTER 2100 Radio, gekombineerd met een cassetterecorder. OF BEOVOX RL 35 LUIDSPREKERS Meer ruimtelijke vrijheid bij hifi- weergave. Kunnen aan de muur worden bevestigd of in elke stand op de grond worden geplaatst. OF BEOGRAM RX 2 Een radiale platenspeler met lichtgewicht arm. Registreert automatisch de diameter en het toerental van de plaat. Firma Schoemaker SOEST Van Weedestraat 78. Tel. 02155-17253 Op 15 april was het 150 jaar geleden dat Hendrikje Fluyt, winkelierster in de Soester Kerkebuurt, trouwde met Cornelis Hendrikus van Brummelen, een bakker uit de Betuwe. Vanaf dat moment was er in het winkeltje ook brood te koop en daarmee begint de rijke historie van het beroemde bak kersgeslacht Van Brummelen, dat tot op de huidige dag een vooraanstaande rol speelt in de Soester "broodvoor ziening". Die historie is vastgelegd in een fraai uitgevoerd gedenkboek, samengesteld en geschreven door Gijs van Brumme len, een van de nazaten van Cees en Hendrikje en zelf ook nog altijd bakker (aan de Ossendamweg). De oude bak kerswinkel in de Kerkebuurt wordt ge leid door Eep en Sytske van Brumme len en aan de Vinkenweg zwaait zuster Autokraak op klaarlichte dag Uit de auto van een 27-jarige inwoon ster van Soest, die hem aan de Van Wee destraat had geparkeerd om even een boodschap te doen, heeft een onbeken de dader vorige week de radio-cassette recorder weggehaald. De diefstal vond 's morgens om omstreeks half elf plaats. De auto was overigens niet afgesloten. Ook aan de Spoorstraat werd een radio- cassetterecorder buitgemaakt uit een auto, die een 57-jarige Soesterse daar had geparkeerd. De wagen bleek te zijn opengebroken. Verder constateerde ook een 28-jarige bewoner van de Anna Paulownalaan dat een onbekende dader het portiers- lot van zijn auto had vernield en de ra dio-cassetterecorder had meegeno men. Aan de Prins Hendriklaan bleek men de complete achterruit van een auto uit de rubbers te hebben losgesneden om de radio-cassetterecorder te kunnen wegnemen. De eigenaar, een 22-jarige Soester, stelde de politie op de hoogte. Tenslotte bleek uit een vrachtwagen die op het terrein van Zonnegloren stond de tachograaf-schijf te zijn gestolen, evenals wat papieren. De dader had de ruiten vernield. Gemeentegids 1988 De Gemeentegids 1988 wordt in de eerste week van mei huis-aan-huis in Soest en Soesterberg bezorgd. De infor matie in de gids is bijgewerkt tot en met januari 1988. Alleen zij die op verzoek wijzigingen hebben doorgegeven staan in de gids. Cokkie de scepter over de derde Van Brummelen-vestiging in Soest. Het boek beschrijft niet alleen het voor geslacht en hoe-alles-zo-gekomen-is, maar is ook een boeiend tijdsdocument dat veel over Soest vertelt en dat verle vendigd is met veel opmerkelijke foto's uit een roemrijk verleden. De verschil lende generaties Van Brummelen pas seren één voor één de revue en het ver haal in zijn geheel geeft een treffend beeld van een stukje geschiedenis van Soest, vanaf het jaar 1838, vol anekdo tes en plezierige en minder plezierige voorvallen uit een bijzonder kleurrijk verleden. De familie Van Brummelen laat het an- derhalve-eeuwfeest uiteraard niet on gemerkt voorbijgaan. Op 20 april wordt er - voor genodigden - Open Huis gehouden in de oude bakkerswin kel. Dat de Van Brummelens beschik ken over een ruime mate van historisch besef mag verder blijken uit het feit dat ze belangstellenden verzoeken geen bloemen of cadeaus te schenken, maar een bedrag over te maken ten gunste van het museum Oud-Soest. van Weedestraat 54a Soest Eigenaar ziet gestolen fiets rijden Een bewoner van de Duinweg die vori ge week tot de ontdekking kwam dat zijn fiets was gestolen keek de volgende dag verbaasd op toen hij het rijwiel, met daarop een onbekende jongeman, op de Weegbreestraat zag rijden. Hij waar schuwde de politie, die de 17-jai/ige knaap aanhield. Hij bekende de fiets aan de Duinweg te hebben weggeno men. Wel had hij de fiets intussen over gespoten, maar dat had de eigenaar niet op een dwaalspoor gebracht. Vrouwen voor Vrede-Soest organi seerde vorige week in Artishock een openbare avond over de kernproeven in de Pacifig waarbij vooral aandacht werd geschonken aan de manier waar op de bewoners van de eilanden aan de andere kant van de aardbol leven en wat er met hen gebeurde sinds de Verenig de Staten en Frankrijk zo'n veertig jaar geleden de Stille Zuidzee met zijn hon derden kleine eilanden uitkozen voor hun proeven met kernwapens. Madeleen Helmer, lid van de Pacific Werkgroep, vertelde daarover aan de hand van dia's. Zelf bezocht ze het ge bied enige malen en sprak ze met ei landbewoners en met vertegenwoordi gers van de kerken. De Franse kern proeven, die inmiddels het atol Muru- roa tot barstens toe hebben vernield, gaan door, nu op een volgend atol: Fan- gataufa. De eilandbewoners leven in angst voor de gevolgen van de radio-ac tiviteit en in zorg om het behoud van de schepping. Duidelijk werd ook het indirecte effect van het Westerse ingrijpen in dit eilan denrijk: van een eenvoudige zelf-voor- zienende en gezonde samenleving is in enige tientallen jaren niets overgeble ven. Het is economisch volkomen af hankelijk geworden van westerse im porten, kent grote werkloosheid, meer ziekten, grotere verschillen tussen rijk en arm en de geheel eigen cultuur is ver stoord. Dit indringende verhaal is geen sprook je, want het gebeurt onder de ogen van de hele wereld. Al voelt men zich vrij machteloos tegenover dergelijke machtsuitoefening, volgens Vrouwen voor Vrede heeft men nog altijd zijn stem om te verheffen. "Een van de problemen is dat de men sen om wie het gaat er meestal niet openlijk over durven praten. Binnen de kerken is homoseksualiteit nog lang geen algemeen aanvaarde zaak en er zijn mensen die met hun pro bleem geen kant opkunnen. Ze heb ben grote behoefte aan een plek om erover te kunnen praten, maar die is er niet. Het zijn er veel meer dan je denkt, al zijn de meesten misschien in tussen de kerk al uitgelopen..." Dat zeggen Peter en Menny (op hun verzoek worden hun achternamen in dit interview weggelaten, red.), de ini tiatiefnemers van de "Werkgroep Ho moseksualiteit Soest", kortweg: de WHOS. Sinds enige tijd is deze groep actief en organiseert zij huiskamerbij eenkomsten voor zowel homoseksuele mannen als vrouwen. In eerste instan tie richt de werkgroep zich op de ker ken, maar dat wil niet zeggen dat er sprake is van een "kerkelijke" club. De werkgroep dankt haar ontstaan aan een van de Oecumenisch Avondgebe den, zoals die van tijd tot tijd in een van de Soester kerken worden gehouden onder auspiciën van de plaatselijke Raad van Kerken en waarin doorgaans onderwerpen op het "snijvlak" van kerk en samenleving aan de orde wor den gesteld. In april '86 werd een avondgebed gehouden met het thema "Anders dan jij", waarin met name aan dacht werd gevraagd voor de situatie waarin veel homoseksuelen in Soest verkeren, ook binnen de kerk. Na de dienst ging er een brief naar alle kerke- en parochieraden in Soest (al thans voor zover aangesloten bij de Raad van Kerken). De kerken reageer den overigens mondjesmaat, wat de ini tiatiefnemers als "heel teleurstellend" hebben ervaren. "We kregen in totaal vijf reacties. De meesten reageerden domweg niet. Het is heel jammer als men zelfs niet de moeite neemt om te antwoorden..." Ontmoetingsniogelijkheid Niettemin hebben Peter en Menny zich daardoor niet laten ontmoedigen en al heeft het door allerlei omstandigheden toch nog lang geduurd, ze zijn onlangs gestart met de werkgroep die inmiddels zeven leden telt. De werkgroep wil in de eerste plaats een gespreksgroep zijn, een ontmoetingsmogelijkheid voor mensen met overeenkomstige proble men, die daarover onder elkaar van ge dachten kunnen wisselen en elkaar kunnen opvangen en steunen. "Maar beslist geen therapeutische groep," be nadrukken Peter en Menny. "Voor mensen die echt in de knoei zitten en professionele hulp nodig hebben zijn er andere mogelijkheden." Behalve als gespreksgroep zou de werkgroep zich ook kunnen ontwikkelen tot gespreks partner van bijvoorbeeld de gemeente, de Raad van Kerken of andere instan ties. Dat hangt ook af van de wensen van de leden. De werkgroep is inmiddels aangesloten bij de stichting De Kringen, het lande lijk verband van soortgelijke groepen, ontstaan uit het bekende "radiopasto raat", op initiatief van de bijna legenda rische dominee Alje Klamer, pater J. van Kilsdonk en dominee R. Brussaard. Er zijn in het hele land ongeveer 50 kringen werkzaam. Peteren Menny zijn daarnaast beiden betrokken bij het Landelijk Coördinatiepunt van Groe pen Kerk en Homoseksualiteit, ook ontstaan op initiatief van Alje Klamer. Vooroordelen Vooral in kerkelijke kring stuiten ho moseksuelen nogal eens op vooroorde len, vooral door de traditionele voor keur voor het huwelijk, die meestal ge paard gaat met een afwijzing van ande re samenlevingsvormen. In het gunstig ste geval zijn homoseksuelen een object van "pastorale zorg". "Er wordt vaak gebeden voor de 'homofiele naaste', maar je hoort nooit eens bidden voor de 'heterofiele naaste', stelt Menny enigs zins schamper vast. "Terwijl het groot ste probleem misschien juist bij de hete ro's zit, omdat die niet weten hoe ze moeten reageren. Er is de laatste jaren wel veel meer vrijheid gekomen, maar heel vaak hoor je als je aandacht vraagt voor deze zaken: 'Moeten we daar nu alwéér over praten...'?" Volgens Peter en Menny zouden ho mo's juist binnen de kerken moeten kunnen pleiten voor een andere, verf rissende kijk op het leven, zodat er meer ruimte ontstaat voor andere vormen van samenleven, zonder de gedwongen heteroseksualiteit, het gangbare pa troon van mannetjes-en-vrouwtjes. "Dan is homoseksualiteit ook geen ta boe meer, maar hebben mensen een vrije keus en kunnen ze zelf uitmaken hoe ze willen leven. Het huwelijk kan wel prima zijn, maar het moet geen op gelegde zaak zijn." Behoefte Hoewel Peter en Menny meelevend kerklid zijn en beiden actief in resp. ka tholieke en protestantse kring, heeft de werkgroep geen specifiek kerkelijk ka rakter. "We werken niet voor de kerk; misschien juist nog meer voor de men sen die de kerk verlaten hebben," aldus Menny. "Ons doel is een omgeving waarin mensen zich in alle rust een beetje kunnen ontplooien, praten over wat hen bezighoudt, kontakten leg gen," vult Peter aan. "Zo'n mogelijk heid is er tot dusver in Soest niet en er is duidelijk behoefte aan. Het gaat om een plek waar je, anders dan in een 'ge mengd gezelschap', niet voortdurend alles hoeft uit te leggen en te verklaren, want er heerst nog altijd veel onbegrip." De werkgroep omvat zowel homosek suele mannen als vrouwen, omdat de problematiek grotendeels hetzelfde is. "En de maatschappij heeft toch al te veel de neiging om mensen in aparte hokjes te duwen; daar hoeven wij niet ook nog eens aan mee te werken." De werkgroep organiseert elke maand een bijeenkomst bij een van de leden thuis, voorlopig elke derde donderdag van de maand. Omdat een zekere ge borgenheid van belang is kiest men be wust niet voor "inloop-avonden" in een of ander zaaltje, maar voor huiskamer bijeenkomsten. Mocht de groep daar voor te groot worden, dan zal zij ge splitst moeten worden. Wie belangstelling heeft om zich aan te sluiten kan telefonisch kontakt opne men met Menny (tel. 18555) of Peter (tel. 20662), of schriftelijk via postbus 4, 3760 AA Soest.

Soester Courant | 1988 | | pagina 12