Als u in onze nieuwe tuin gaat zitten, hoort u de viooltjes spelen «-c^s«SSs^SgS£- 2)arthuigen mis G ook buiten gewoon goed! Prins Hendriklaan 1, Soest, Tel. 02155-13807 Nieuw terras bij restaurant Darthuizen Hortensia's (deel 2) I^OND^ SOES** Berichten over mogelijke sluiting Diakonessenhuis voorbarig TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaanleriwogt PAGINA 16 WOENSDAG 20 APRIL 1988 SOESTER COURANT PAGINA 17 rC niet alleen voor wie van lekker ^D^^^^^^^^^^lde^ec^ti^b^voorbe^, nio^ z^^b^imen^s^unen^een^ inaar Restaurant 'ORGING JIDEEEN HET WITTE HUIS Gedeputeerde Staten: ,h Gooise Operette 1 Mei-viering Soest in C-drie V oorjaars-plantenruilbeurs Centrale verwarming voor doe-het-zelvers 1 ssrj::;- jpijtwinkel ;eur" tapijt an 500 merk- besteld en zó taal maar toch an écht BAARN zonwering BAARN 26 00 tleinmeubelen door Arie Wandelaar De afgelopen week heeft Arie het twij felachtige voorrecht gehad een ook aan hem gerichte "open brief," gepu bliceerd in de Soester Courantyan 13 april j.l., te mogen lezen. Eem^open brief," gericht aan Piet Daalhuisen, Piet Ekel en de schrijver van deze ru briek, initiatiefnemers van een plan om in Soest te komen tot de bouw van een theater/evenementenhal. Afzen der Jan Visser, fractievoorzitter van Progressief Soest, in bepaalde kringen uitgeroepen tot "het geweten van Soest." Op 30 maart j.l. heeft Arie in deze ru briek een poging gewaagd de onge nuanceerde vooroordelen van de hel derziende demagoog Visser in een an der, objectiever en zakelijker perspec tief te plaatsen. Tevergeefs. Arie was er voor gewaarschuwd! Uit de "open brief" blijkt overduide lijk dat de door Arie aangevoerde ar gumenten niets veranderen aan de veel gehoorde stelling, dat wat Jan Visser in het hoofd heeft zitten nergens anders naar zal verhuizen. Weliswaar be schouwt Visser ons in zijn laatste cor respondentie niet meer als drie uitge rangeerde mannetjes die "Het Land juweel" in de hersens geslagen is, maar het blijft een verweer dat met van dik hout zaagt men planken van doen heeft. Daarom, Arie zegt het hierbij plechtig aan zijn hoofdredakteur toe, voor het laatst in deze de naar aan dacht en publiciteit vissende Jan Vis ser nog een keer in de schijnwerpers. Ook mensen, die uitsluitend weten te vertellen en te schrijven hoe het niet moet in de Soester samenleving, heb ben daar recht op. Jan Visser is darvan de verpersoonlij king. Zo een kwalificatie kan op een compli ment lijken en zou het ook zijn, ware het niet dat Visser het Soester volkje voor onnozel, dan wellicht gestoord houdt door met insinuerende en de magogische veronderstellingen en op vattingen zijn gelijk te krijgen. Ter verduidelijking: Er bestaat tussen de initiatiefnemers van "Ons Gebouw" geen enkele direc te of indirecte zakelijke relatie met projectontwikkelaar Taphoorn en zij zijn, mede ook daardoor, allerminst in staat ook maar iets in Soest voor een appel en een ei aan wie dan ook te ver kwanselen. Vanzelfsprekend is het Vissers goed recht de plannenmakers te verwijten dat ze op humbug mikken, maar dan wel even weten wat er met dit uit Enge land overgewaaide woord precies wordt bedoeld. Van Dale zegt: Bluf, schijnvertoon, boerenbedrog. En dat is nu precies wat de initiatiefne mers niet voor ogenstaat. Wat dan wel? Het Landjuweel '87 bracht, ondanks een kerkelijke signatuur, tot verbazing en ergernis van Jan Visser een meer derheid van 40.000 kleine en lange Soesters op de been, èn tot groot en thousiasme. Links, rechts en alles wat er zich in politiek opzicht tussenin be weegt liet zich middels grote en kleine manifestaties zien en horen. Kerkelijk en niet kerkelijk Soest zag elkaar (ein delijk) staan, sloeg bruggen en vierde feest. Het had iets weg van een sfeertje dat zo karakteristiek was voor de mei dagen in '45. Leuke dingen voor de mensen die het zo ervaren, maar waar om moet zoiets als een incidenteel ge beuren worden beschouwd? Waarom zijn Soesters, die een iets andere cultu rele voorkeur bezitten dan Jan Visser, sinds september '87 weer aangewezen hun amusement in Baam (Speeldoos), Amersfoort (De Flint en bioscopen), Bussum (Het Spant), Hilversum (Gooiland), Huizen, Utrecht en Am sterdam te consumeren? Geen tent, letterlijk en figuurlijk, waarvoor ze, met uitzondering van het elitair en on gemakkelijk zittende en ogende C-drie, in Soest terecht kunnen. "Ja maar" predikt Visser, "velen zijn "Misschien wel de mooiste horeca- tuin van de provincie", zo omschrijft de heer F. van Keken, directeur van het bekende restaurant Darthuizen in Soest, het lustoord dat zijn établisse ment aan de Prins Hendriklaan aan verschillende zijden omringt en dat de ze week zijn voltooiing krijgt met het nieuwe terras, dat direct aansluit op de sfeervolle Tuinzaal. Waar tot voor kort alleen wat gras lag is een uiterst fraai terras aangelegd, com pleet met een vijver, een fontein, een pergola, een bank, windschermen en al le mogelijke soorten begroeiing die het verblijf kan veraangenamen. Darthui zen is daarmee "helemaal klaar voor de zomer", aldus de heer Van Keken. Het terras, waarop men niet alleen van uit de Tuinzaal, maar ook vanaf de ke gelbaan het uitzicht heeft, kan 's avonds worden verlicht. Overdag kan - mocht het zonnetje wat al te uitbundig schijnen - het licht worden getemperd door een enorm uitschuifbaar zonnescherm, maar tot zonsondergang kunnen de be- Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest kkk Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* - 14140 Telex 79479 nl in Soest komen wonen om de rust en het niet steedse karakterom vervol gens de oplossing aan te dragen dat je met het overspannen van het rustiek gelegen Openluchttheater in een na tuurgebied een uniek theater krijgt. Dat is nog erger dan flatjes bouwen waar eens een zwembad stond. Over humbug gesproken. Blijft over de vraag, of wat Arie en zijn in dezelfde richting denkende collega's voor ogen staat wordt gerealiseerd. Daarover meer hoop dan zekerheid. Het college van B. en W., leden van de gemeenteraad krijgen daarover straks het laatste woord. Bij de te nemen be slissing lijkt het Arie verstandig kennis te nemen van de uitslag van een enquê te, waarin ongeveer alle vertegenwoor digers van tout Soest in deze zaak hun zegje hebben gedaan. Dat is, hoe die uitslag ook zal zijn, wat Vissers uitgerangeerde mannetjes voor ogen staat. Gewoon een beetje burgerzin. Wie dat verwart met humbug lijkt op een politicus die meent met twee zetels in een gemeenteraad kiesgerechtigden uit een bevolking van 40.000 inwoners te kunnen overstemmen. ARIE WANDELAAR zoekers van het terras volop genieten van de zuidelijke ligging. Nu de Tuinzaal over zijn "eigen" terras beschikt is Darthuizen nog meer dan te voren ingespeeld op recepties, bijeen komsten en partijen met een feestelijk karakter. De Tuinzaal zelf wordt nog voorzien van een grote schuifpui, zodat de gasten als het ware in- en uit kunnen lopen. Eén van de vele mogelijkheden op het nieuwe terras is bijvoorbeeld ook barbecuen. Daarvoor zal gebruik kun nen worden gemaakt van grote verrijd bare grills, die overigens ook in andere zalen van Darthuizen kunnen worden ingezet. Dat komt ook goed uit voor de Parkzaal - aan de "voorzijde" van het restaurant - die binnen afzienbare tijd (mogelijk al aan het eind van dit jaar) geheel wordt gerenoveerd en straks zal zijn voorzien van speciale afzuiginstallaties, zodat ook daar genoten kan worden van grill en barbecue-specialiteiten, naast de warme en koude buffetten waarmee Darthuizen een onverwoestbare faam heeft opgebouwd. Dc Parkzaal wordt in zijn geheel afge broken, zodat er een nieuwe zaal kan worden gebouwd die ruimte biedt aan 200 a 220 personen, van een allure die zich zonder meer als "luxe" laat om schrijven. Ook aan de buitenkant krijgt de nieuw Parkzaal dan de vereiste "sta tigheid", zoals de heer Van keken het uitdrukt, die bij het restaurant past, aansluitend aan de tuinen rondom, en met veel licht, o.a. door de toepassing van lichtkoepels in de plafonds. 'Iets aparts' De vraag naar zalen - "vooral naar iets aparts," aldus de heer Van Keken - blijft in Soest en omgeving onverminderd groot en de nieuwe Parkzaal wordt een multifunctionele ruimte, zowel geschikt voor recepties, bijeenkomsten en verga deringen als voor bijvoorbeeld grotere bedrijfsdiners. Bovendien wordt het ge hele restaurant in de loop van het najaar voorzien van nieuwe, beklede stoelen, in een wat moderner stijl, waarmee nochtans het sfeervolle eigen karakter - de identiteit van Darthuizen - wordt be houden Toen vorig jaar de grote tuin (aangelegd door de Soester hovenier Alex de Boer, die onlangs een onderscheiding kreeg) en het terras aan de zijde van de Prins Bernhardlaan gereed waren leverde dat van Horeca Nederland al een eervolle vermelding op: "het mooiste terras van Midden-Nederland", zoals de heer Van Keken niet zonder gepaste trots ver meldt. Met het nieuwe terras bij de Tuinzaal twijfelt hij er niet aan dat het lommerrijke geheel aanspraak kan ma ken op minstens zoiets als de titel: "mooiste horeca-tuin van de provin cie". Wie zich daarvan wil overtuigen moet binnenkort beslist eens een be zoekje brengen aan het restaurant, waar het overigens ook om allerlei andere re denen uiterst aangenaam vertoeven is. Gedeputeerde Staten achten de be richten over een eventuele sluiting van het Diakonessenziekenhuis in Utrecht voorbarig. In ambtelijke voorstellen wordt de eventuele sluiting van dit zie kenhuis weliswaar overwogen als één van de mogelijke oplossingen om ver mindering van het aantal ziekenhuis bedden in de provincie te realiseren, maar zeker is dit nog allerminst. Die ambtelijke voorstellen fungeren slechts als discussiestuk in het overleg met de Stichting Samenwerkende Utrechtse Ziekenhuizen. Het is echter niet uitgesloten, dat de voorstellen die nu op tafel liggen, nog ingrijpend zullen veranderen onder invloed van het over leg met de stichting. G.S. betreuren dat door de publicatie van dit discussiestuk onrust is ontstaan bij vooral het personeel van het betrok ken ziekenhuis. Het voortijdig bekend worden van de ambtelijke voorstellen zal overigens niet van invloed zijn op de voortgang van de planning. In de provincie Utrecht moeten - met ingang van 1995 - 527 ziekenhuisbed den verdwijnen. Dat staat in de aanwij zing die staatssecretaris Dees van WVC in februari j.l. de provincie gaf. Ook zouden er volgens de staatssecretaris in 1990 in de provincie Utrecht 22 specia listen te veel zijn. Ziekenhuisplan Het provinciaal bestuur heeft van de staatssecretaris één jaar de tijd gekregen om een ziekenhuisplan voor te berei den, dat zal dienen als advies aan de mi nister. u.5. wensen üai pian uitdrukke lijk in goed overleg met de ziekenhuizen voor te bereiden. Daarom vindt op ambtelijk niveau nu reeds oriënterend overleg plaats met die ziekenhuizen. In een later stadium van de planvoorberei ding zal ook met ,de ziekenfondsen en particuliere ziektekostenverzekeraars, de regionale inspectie voor de volksge zondheid en de betrokken departemen ten overleg worden gevoerd. Als het overleg met de ziekenhuizen is afgerond bepaalt het college in juni 1988 een voorlopig standpunt over het eventueel sluiten van ziekenhuizen of afdelingen van ziekenhuizen. Daarva volgt in augustus en september een in spraakperiode, waarin alle betrokke nen bezwaren kunnen indienen tegen het voorontwerpplan. Provinciale Staten zullen tenslotte pas begin 1989 een definitieve beslissing nemen over de beddenreductie. Overigens wijzen G.S. tenslotte nog op de conclusie uit de notitie 'Uitgangs punten voor de planning algemene zie kenhuizen' dat de positie van het Dia konessenziekenhuis "pas in laatste in stantie ter discussie kan worden ge steld." Het Diakonessenziekenhuis dankt deze positie aan het feit dat een plan voor vervangende nieuwbouw, waarbij tegelijkertijd een deel van de bestaande ziekenhuiscapaciteit is inge leverd, al is goedgekeurd door de minis ter. De statencommissie voor Volksge zondheid heeft onlangs met de uit gangspuntennota ingestemd. knntnor Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest effmeniv Telefoon02155-101 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Ieder voorjaar opnieuw is de 'Gooise Operette' een geziene gast in Singer La ren. Op zondagmiddag 1 mei a.s. staat het zanglustige gezelschap, voor de zes de keer in successie, op het Singer-po- dium aangetreden, met een gevarieerd programma. Er zal vooruitgeblikt worden naar de operette 'Eine Nacht in Venedig', die op 11 en 12 november van dit jaar in Theater 't Spant te Bussum zal worden gespeeld. De reis door operetteland voert de toehoorder uiteraard ook naar de hoofdstad Wenen, o.a. met het be kende 'Frühling in Wien' van Robert Stolz. Het programma omvat maar liefst 15 nummers en kenmerkt zich door een zodanige verscheidenheid, dat het 'operetteplaatje' in komplete vorm wordt gepresenteerd. Koren, ensem bles, selekties en soli uit 'Schwarzw- waldmadel', Der Bettelstudent', Der Zigeunerbaron', 'Zar und Zimmer- mann', 'lm weissen Rössl', 'Boccaccio' en de meergenoemde operette 'Eine Nacht in Venedig' wisselen elkaar in bonte volgorde af. Solistische bijdragen worden geleverd door de sopranen Marianne van Dolen en Tiny Koopmanschap, de tenoren Henk van de Hesseweg en Dick Ko- blens, alsmede de bariton Wim Joosten. Vanachter de vleugel zal dirigent Hans C. Janssen leiding geven aan koor en solisten. De presentatie is in handen van Loes Tollenaar en Piet Ganzevles. Het concert begint om 12.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 13,50; 65+ en C.J.P. f 11,50; Singerleden f 9,50. Kof fie en garderobe zijn bij de prijs inbegre pen. Toegangsbewijzen kunnen worden be steld bij Singer Laren (tel. 02153- 15656) of bij de sekretaris van de Gooi se Operette, Mevr. Bea Folkers (tel. 02152-52420). Omdat 1 mei dit jaar op een zondag valt, is het programma van de jaar lijkse viering deze keer wat aange past. Er komt een meer recreatief programma met voor elk wat wils. De organiserende verenigingen (PvdA, VARA, NIVON en PSP) hebben gezorgd voor een program ma, dat klinkt als een klok. Anders dan andere jaren is er een gezamen lijke bijeenkomst gedurende de mid daguren, waar dat anders is gesplitst in een ochtendbijeenkomst voor de ouderen en een avondprogramma. Rekening houdend met de wensen van dit kabinet is besloten om niet voor één uur 's middags te beginnen, zodat niet het risico wordt gelopen, dat ook maar iemands zondagsrust wordt verstoord. Er is veel te doen voor deze middag. De Maarssense groep 5 Over Rood zal bij de ope ning optreden met aktuele liederen. De distriktsbestuurder van het FNV, Maris van Leeuwen, zal de aktuele politieke situatie onder de loep ne men en het Wagenings 1 mei koor zal met solidariteitsliederen het pro gramma afsluiten. Tussendoor is er dan nog gedurende een uur de gele genheid om te bowlen. Het programma ziet er als volgt uit (de tijden zijn bij benadering): 13.00 uur opening 13.15 uur 5 Over Rood 14.00 uur Bowling 15.15 uur Maris van Leeuwen (±15 minuten) Pauze 16.15 uur Wagenings 1 mei-koor. 17.00 uur Sluiting. Er zullen informatiestands aanwezig zijn van NIVON, VARA, Komitee Zuidelijk Afrika, PSP, Amnesty In ternational en PvdA. Belangstellen den zijn van harte welkom, de toe gang is uiteraard gratis op deze dag van de internationale solidariteit met de verdrukten in de gehele wereld. namens de organisatie Jan Danvers KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Aanstaande zaterdag wordt van 10.00 tot 12.00 uur weer de traditionele, halfjaarlijkse plantenruilbeurs voor tuinliefhebbers gehouden. Kijk eens rond in huis en in de tuin: stekken van kamerplanten, kruidenplantjes, maar ook overtollig zaad is prima ruil-goed. In de tuin komen de vaste planten de grond uit en te groot geworden pollen kunnen nu nog worden opgenomen en gedeeld. Wat u overhoudt kan in een pot worden meegenomen naar de ruil beurs. Ook zaailingen van bijvoorbeeld heesters als kardinaalsmuts, hulst, of uitlopers van bodembedekkers die in uw tuin te woest geworden zijn kunnen worden geruild. Het systeem is simpel: uw overtollig tuingoed doet u in een doos; de potjes, pollen of bollen liefst zoveel mogelijk voorzien van naam, kleur en eventueel bloeitijd en hoogte. Op het terrein van de Gemeentekweke rij aan de Molenstraat staan a.s. zater dag tafels waar medewerkers van Groei en Bloei het materiaal van u overne men. Daarna kunt u naar hartelust tus sen het door anderen meegebrachte materiaal rondsnuffelen. U kunt bij de aanwezige leden van Groei en Bloei overigens ook terecht voor nadere informatie over nieuwe aanwinsten of voor advies op tuin- en plantgebied. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Na een algemene inleiding over Hydrangea's heb ik vorige week aandacht besteed aan het uitgebreide as sortiment dat er bestaat. In deze aflevering wil ik de gebruiksmogelijkheden, de wensen wat grond en be mesting betreft, en de snoei van Hydrangea's onder de loep nemen. GEBRUIK: De meeste Hortensia's kunnen zowel solitair als in groepen worden aangeplant. Vooral de Hydrangea serrata-typen (Lintekapjes), Hydrangea paniculata en zijn rassen (Pluimhortensia) en de bijzonder fraaie Hydrangea sargentiana en zijn rassen doen het als soli tair heel goed. Door hun opvallende bladeren en/of bloemen zijn ze een lust voor het oog en verdienen ze het een plaatsje in de tuin te krijgen waar ze extra tot hun recht komen. Hortensia's verlangen een zonnige tot halfbeschaduwde plaats. De klimhortensia is een heester voor lichte tot zware schaduw, een ideale plant voor de begroeiing van een noordgevel. Deze klimmer heeft ook minder vocht nodig dan andere hortensia's, die echte waterliefheb bers zijn. De Boerenhortensia en de Pluimhortensia mogen in een boerentuin niet ontbreken. Door het verschil in uitgroei van de diverse soorten en rassen zijn er voor zowel kleine als grotere tuinen ge schikte hortensia's. Niet alleen in de heesterborder of als solitair, maar ook in ruime potten op het terras kan een hortensia veel kijkgenot verschaffen. De zeer po pulaire Terra-cotta potten laten zich bijzonder goed combineren met hortensia's. Voor een goede overwin tering van pot en plant doen we er verstandig aan de planten tegen november in schuur of garage te zetten. Rond half maart nemen ze hun plaats buiten weer in. SNOEI: Het snoeien van de hortensia geeft dikwijls moeilijk heden, vandaar dat ik er even apart aandacht aan schenken wil. De meeste tuinliefhebbers snoeien te kort waarna een gezonde groei, maar géén bloei volgt. Als we echter niet snoeien krijgen we na enkele jaren ook problemen. Een verantwoorde snoei van hortensia's ziet er als volgt uit: Bij jonge planten doen we alleen een schoonheids- snoei: we korten een enkel takje in om een goed model te bevorderen. Bij planten van 3 jaar of ouder snoeien we 1/3 tot 1/4 van de oude uitgeputte scheuten weg bij de ba sis, hierdoor ontstaan jonge vervangingsscheuten. Deze snoei kan het beste plaatsvinden rond eind maart, begin april. Tegelijkertijd snoeien we de ou de bloeischeuten terug tot een paar sterke knoppen. Bij Pluimhortensia's nemen we rond dezelfde tijd de zwakke scheuten weg, de s'erke scheuten snoeien we tot op 3 ogen terug. Bij de Klimhortensia zal snoei zelden nodig zijn. GROND: Hortensia's verlangen een goed doorlatende, zure, niet te droge grond, zoals veengrond. In tuinen met drogere of niet-zure grond maken we ruime plantga- ten, waarin flinke hoeveelheden tuinturf worden doorgewerkt. Tuinturf is in staat tot 4 maal zijn eigen gewicht aan vocht vast te houden en heeft op de grond een verzurende werking. De Boerenhortensia Hydrangea macrophylla is wat betreft de bloemkleur gevoelig voor ijzerhoudende gronden. Een rose bloem verkleurt al naar gelang de hoeveelheid ijzer in de grond, van blauwrose tot zuiver blauw. Een jaarlijkse bemesting met b.v. gedroogde koemest zorgt voor een rijkbloeiende struik.

Soester Courant | 1988 | | pagina 16