Bibliotheek viert landelijke bibliotheekdag Soesters op bibliotheekdag 'Liegen is het leukste dat er is' Speeldoos uitgave nieuwe boeken \IA 26 WOENSDAG 20 APRIL IQflfl SOESTER COURANT PAGINA 27 Met medewerking vant veel Soester organisaties Marjan Berk in C-drie Theater-Agenda De Speeldoos Activiteiten in Centrum Mayindra Voorlopig programma overzicht 88/1989 In de Speeldoos', donderdag 21 april, 20.15 uur Brecht, het leven zelf Dinsdag 26 april, 20.15 uur De Rozebotteltijd 'Hotel op stelten...', LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION Cvan de ven COMMUNAUTÉS DE JÉRUSALEM DE REGELS VAN HET HUIS Krant niet ontvangen? KORTE METTEN AU PAIR HET HUWELIJK, EEN THUIS ZONDER FUNDAMENT MISSY HARTESTENEN Goedkope herdruk KERI HULME KEREWIN 25,00 |j I van de ven Zaterdag 23 april viert Soest de lande lijke Bibliotheekdag met een groots feest. 17 Soester organisaties met cul turele en recreatieve doelstellingen nemen op uitnodiging van de Openba re Bibliotheek Soest deel aan deze dag. Op het plein voor de Centrale Biblio theek aan de Albert Cuyplaan 202 zal van 10.00 tot 15.00 uur van alles te doen en te bezichtigen zijn. Een infor matiemarkt, de gebruikelijke verkoop van boeken en platen, vele optredens en festiviteiten voor de jeugd. Ook zullen de Gebroeders Flint optreden met een theatraal liederenprogramma. Zij zijn landelijk bekend geworden door hun geestig, maar ook venijnig straattoneel en hun cynische, ontroerende zang. Het plein zal ingericht worden met marktkramen waarin de volgende in stellingen u iets laten zien van hun werk: De Openbare Bibliotheek, Culturele creatief centrum C-drie, Vereniging Artishock, Kinderboerderij de Vrije Teugel, Soester Muziek Gezelschap, Toneelver. Soester Applaus, Amnesty International, Damvereniging Soest, Gymnastiekver. De Springbokken, Werkgroep Buitenlandse Werknemers, Projekt Vrouwen voor Vrouwen, Alg. Ned. Bond voor Ouderen, Prot. Chr. Ouderenbond, Trema '87. Verkoop Er worden weer boeken en platen ver kocht die de Bibliotheek uit de collec ties genomen heeft. De prijzen zijn: pla ten f 2,-Jeugdboeken f 0,50, volw. boe ken f 1,- en tijdschriftjaargangen f 3,-. En het lekkerste ijs van Soest is er te koop! Natuurlijk is er ook aan de jeugd ge dacht. Op de jeugdafdeling is een door lopende voorstelling van Disneyfilms. Buiten, bij de kraam van de kinderboer derij kunnen kinderen zich gratis laten schminken én om 12.00 uur is er een vliegerwedstrijd. Aan deze wedstrijd kunnen de kinderen op 2 manieren meedoen. Er zijn 10 bibliotheekvlie gers waarmee om 't hoogst gevliegerd kan worden. Voor degenen die 't hoogst komen zijn er 5 vliegers te win nen. De kinderen kunnen ook een eigenge maakte vlieger meenemen en die bij de bibliotheek oplaten. Een jury bekijkt dan welke de mooiste vliegers zijn en hiervoor zijn 5 strandballen te winnen. Wij hopen allen dat 23 april een stralen de dag wordt; jong en oud is welkom in de Openbare Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan, tel. 15210. Programma Sommige Soester organisaties presen teren zich door een optreden. Het pro gramma ziet er als volgt uit: 10.30 uur: Het Soester Muziekgezel schap treedt op met 't hele orkest 11.00 uur: Turks Comité Soest ver zorgt muziek en dans H.30 uur: Volksdansgroep Radost - Israëlische dansen in kostuums 12.00 uur: Joegoslavische dansgroep Sreca met dansen uit verschillende lan den 12.30 uur: Gebroeders Flint met thea traal liederenprogramma 13.45 uur: Joegoslavische dansgroep Sreca De gebroeders Flint 14.00 uur: Danscentrum Slingerland met een Latin-American demonstratie 14.30 uur: Internationale volksdans groep van C-drie De bibliotheek is gedurende de hele dag geopend voor uitlening, dus van 10.00 uur tot 15.00 uur. De volgende Soester organisaties, stellingen en verenigingen verlenen medewerking aan de landelijke biblio theekdag. Cultureel creatief centrum C-drie: geeft informatie over cursussen, cultu rele- en horeca-activiteiten, demon straties van boetseercursus en interna tionale volksdansgroep met dansen uit Turkije, Bulgarije, Armenië en Portu gal. Artishock: doelstelling van deze ver eniging is een positieve bijdrage te leve ren aan het kulturele leven in Soest - zij laten zien met welke activiteiten zij dit doen. Kinderboerderij de Vrije Teugel: richt zich op kinderen t/m 12 jaar, organise ren allerlei activiteiten, theatermidda gen en hun terrein is de hele week toe gankelijk om de dieren te bezichtigen. Zij tonen fotoboeken van hun werk, ne men een pony mee en kinderen kunnen zich gratis door medewerkers laten schminken. Amnesty International: geeft informa tie over doelstelling en werkzaamhe den. Soester Muziek Gezelschap: geeft een concert met voltallig orkest, toont in strumenten bij informatiekraam waar bezoekers zelf op mogen spelen en draait video's van eerdere concerten. Soester Applaus: toont video's van voorstellingen van dit toneelgezel schap. Alg. Ned. Bond voor Ouderen en Prot. Chr. Ouderenbond: geven geza menlijk informatie over hun inspannin gen om de belangen van ouderen te be hartigen, waarbij de eigen verantwoor delijkheid en zelfwerkzaamheid voorop staan. Zij willen de onderlinge contact legging en hulpverlening bevorderen en zorgen voor ontspanning en creatieve activiteiten. Projekt Vrouwen voor Vrouwen en Werkgroep Buitenlandse Werkne mers: tonen gezamenlijk hun werk zaamheden t.b.v. buitenlandse inwo ners van Soest. Damvereniging Soest: organiseert vele tournooien - was de le Club van de maand' in het officiële or gaan van de Kon. Ned. Dambond - be zoekers kunnen een partijtje dammen tegen clubleden. Gymnastiekver. De Springbokken: geeft informatie over sportactiviteiten voor de jeugd. Trema '87: geeft informatie over de mogelijkheden van volwassenen edu catie. Turks Comité Soest: verzorgt Turkse muziek en dans. Volksdansgroep Radost: demonstratie van vrolijke dansen uit Israël in authen tieke kostuums - tevens een groepje ou deren die dansen laten zien. Danscentrum Slingerland: geeft een demonstratie van latin-american dan sen. Joegoslavische dansgroep Sreca: laat dansen zien uit Macedonië, Servië en een Vlaske-serie. Een kleine zestig belangstellenden hadden vrijdagavond j.l. de moeite ge nomen om naar C-drie te gaan, voor lopig nog het enige echte cultureel creatief centrum in Soest, waar de schrijfster/cabaretière Marjan Berk te gast was in de literaire salon. Dat aan tal mag best in de krant, want culturele avondjes van enige betekenis worden in Soest maar zelden door meer dan een handjevol mensen bezocht. Over de betekenis van deze avond kan men overigens redetwisten. Het oordeel zal afhankelijk zijn van het antwoord op de vraag of het werk van Marjan Berk zoveel "literair gehalte" heeft dat het uit het oogpunt van de schone kunsten - waartoe de letterkunde nog altijd wordt gerekend - als betekenisvol kan worden beschouwd. Afgezien daarvan beleefden de bezoe kers een plezierige avond, want Marjan Berk is beslist een onderhoudend ver- stelster en zeker niet op haar mondje gevallen. Haar hese stem en haar gie chelende onverbloemdheid vormen in zekere zin haar handelsmerk, en ook daarvan gaf ze deze avond meer dan eens blijk. Na Nelleke Streefkerks korte introductie liet Marjan Berk het publiek in elk geval genieten van een paar tref fende staaltjes van haar schrijfkunst. Ze vertelde overigens dat ze destijds spon taan boeken was gaan schrijven, nadat ze al jarenlang cabaretteksten had ge maakt, o.a. voor Lurelei, Jaap van der Merwe, Guus Vleugel en Wim Kan. "De nood is groot voor grappige teksten in Nederland," aldus Marjan Berk, die in haar "vorige leven" ook nog actrice was. "Ik was meestal de klos als dienst bode, terwijl ik ook zo graag eens een deftige Haagse dame wilde spelen. Ook muzikaal weerde ze zich; zo maak te zo ooit een grammofoonplaatje dat volgens haar, zoals ze wat schamper op merkte, "in Noorwegen en Denemar ken nog regelmatig wordt gedraaid. Kookboek Intussen schreef ze tussendoor van al les en nog wat". Wat haar het meest mo tiveerde om boeken te gaan schrijven was haar werk voor een jeugdserie voor de IKON-televisie. Haar eerste boek was overigens een kookboek, samen met Jeroen Krabbé. "We vielen oraal nogal op elkaar," aldus de schrijfster, die later furore maakte met haar ego document "Nooit meer slank over haar lotgevallen met diëten en andere manieren om af te vallen. Seks en erotiek zijn in haar boeken waarvan er inmiddels enkele zijn ver taald, o.,a. in Duitsland - rijkelijk aan wezig, en dat is geen probleem, aldus Marian Berk. "Erotiek zit door alles heen, in muziek, gebakken uien, e strelen van je kat of je kind. Dat moetje niet geïsoleerd zien." Dat ze al haar boeken in de schrijft wil helemaal niet zeggen dat zij ook de hoofdpersoon in haar verhaJ is. "Het zijn meegemaakte óf geobser veerde belevenissen, en verder vruch ten van mijn fantasie. Bovendien: Lie gen is toch het leukste dat er is..." Als schrijfster werkt ze heel gediscipli neerd, vooral aan haar columns voor o.a. het Utrechts Nieuwsblad en de Gay-krant. "Dat is zwaar werk, want het moet af. In boeken kan ik me meer uitleven." De bezoekers kregen een aantal verha len en hoofdstukken te horen en velen namen de gelegenheid te baat om een van haar boeken aan te schaffen bij de stand van boekhandel Van de Ven, die Marjan Berk op verzoek bereidwillig van haar handtekening voorzag. Slagwerk Heel opmerkelijk was de muzikale bij drage van de vier man en twee vrouw sterke slagwerkgroep van het Hilver- sums conservatorium, dat onder aan voering van Hildo Flierman - in Soest als dirigent van het SMG onbekend noch onbemind - de avond omlijstte met heel bijzondere nummers, uitge voerd op uiteenlopende slaginstrumen ten. Wie misschien niet "gegrepen" was door de vertelkunst van Marjan Berk beleefde op die manier toch nog een aardige avond, die al met al kan worden bijgeschreven in het register van "ge slaagde avonden" in C-drie. Marjan Berk (l.) werd in C-drie geïn troduceerd door Nelleke Streefkerk. Vrijdag 29 april, aanvang 20.15 uur: Berdien Stenberg Orkest Een nieuw muzikaal programma van Berdien Stenberg met begeleiding van een tienmans orkest. Kaarten f 17,50, pas 65/CJP f 15,-. Op donderdag 28 april start de cursus Meditatie, gegeven door Roos Vilé. Er wordt gewerkt met verschillende medi tatie-technieken, zoals concentratie, vi sualisatie, klanken, kleur, tekenen en meditatief dansen: donderdag van 19.00 - 20.00 uur. Op maandag 2 mei is de video lezing over de mens als hulpverlener van Zoh- ra Bertrand. Deze lezing is een vervolg op de lezing van 11 april over de mens als hulpverlener. Beide delen kunnen echter afzonderlijk worden bekeken. Voor de pauze gaat Zohra in op het on derwerp hulpverlenen, na de pauze gaat ze in op vragen uit de zaal. Na de videolezing is er nog de mogelijkheid tot het uitwisselen van ervaringen en vragen. Opgave vooraf is wenselijk. De video-lezing start om 19.30 uur. Op 6 juni is de laatste video-lezing van dit seizoen met als titel: "De wijsheid van de Ziel in Mens en Samenleving" van Hannah v. Buuren. Voor meer in formatie, tel. 25599 van 10.00 tot 17,00 uur. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-1 8050 September: 'De Fantast', met John Kraaykamp en Donald Jones. 'Memoi res', met Henny Orri en Willem Nijholt. 'De meisjes', een wervelende show met o.a. Caroline Mout. 'Over de grens', toneel met Peter Faber, Olga Zuiderhoek en Helmert Wouden berg. 'Up Side Down', musical met Robert Paul en Karin Bloemen. Oktober: 'Mooi weer vandaag', toneel met Bernhard Droog, Julien Schoe- naerts, Hetty Blok e.a. 'Een gelukkige hand', toneel door Ma- ry Dresselhuys en Ton Lensink. Muziek: Harry Saksioni en Band in concert. Liedjes door Joop Visser. 'Jeanne d'Arg toneel met Josine van Dalsum, Henk van Ulsen, Paul Röttger en lex Goudsmit. November: Muziek: Chris Hinze. Rus sische dans, muziek en zangfestival uit de Oekraïne. Trestle Theatre Company, Engelse mi me groep, speelt o.a. met maskers. 'De Humorist', toneelspel van John Os- borne met o.a. John Kraaykamp (sr.), Pieter Lutz en Dorijn Curvers. 'Oude nieuwe vrienden', muzikaal blij spel door Jos Brink met o.a. Georgette Hagedoorn, Sacco v.d. Made en Guus Verstraete sr. December: 'Floortje Bloem', toneel naar het boek van Yvonne Keuls met o.a. Devika Strooker, Jasper de Moor en Liz Snoyink. 'The Mousetrap, toneel door de Hol landse Comedie met in de hoofrol Eric van Ingen. One man show van Seth Gaaikema. Januari: Het Mechels (Miniatuur) Theater na 'De Aardemakers' en 'Den Dronkaard' nu met 'De troonopvol ger', een muzikale satire. Mark Kingfoord: 'Perfect Nobody'. Nederlands Volkstoneel: 'Oud Speel goed' met o.a. Carry Tefsen. 'De verbroken code', toneel met o.a. Willem Nijholt. Paul de Leeuw: 'De rozebotteltijd'. Februari: Theater Plezier speelt 'Een fijn span', een klucht met o.a. Joop Do- derer. Linda van Dijck speelt 'Separation'. Avner the Excentric: mime speler, jongleur, goochelaar, illusionist, acro baat en clown. Een verrukkelijke fami lie voorstelling van Avner Eisenberg. 'Sterf maar, zuster George...', Josephi- ne van Gasteren in een vlijmscherpe komedie met Marijke Veugelers, Trees van der Donk en Elisabeth Versluys. Maart: 'Tekstpierement', 2 openbare repetities met o.a. Jos Brink en Frank Sanders. Pianofestijn II door Louis van Dijk en Pim Jacobs. 'Spoken' een toneelstuk van Hendrik Ibsen met o.a. Ellen Vo gel, Frans Vorstman en Cor van Rijn. 'Er valt een traan op de tompoes' van Annie M.G. Schmidt met o.a. Henny Orri, Henriëtte Tol en Allard van der Scheer. Jasperina de Jong: 'Victoria'. Hans Liberg: 'Wortel Bach Live'. April: Dansvoorstelling van Opus one, 'Taboe', toneel met Eric Schneider en Kiki Classen. Kabaret Sofokles: 'Klapband'. 'Gedeelde liefde, halve liefde', blijspel met o.a. Kitty Jansen en André van den Heuvel. Na het verschijnen van het Speeldoos- Magazine '88-'89 (begin juni) kunt u abonnementen bestellen. Muziektheater met I Eddy Brugman, Hantzen Houwert, Hans Radloff en een koor van 10 zangers/akteurs, geschre ven door Erik Lotichius; muzikale lei ding Jean-Marie ten Velden. In deze voorstelling staat de figuur van Bertolt Brecht centraal. In 15 scenes worden evenveel belangrijke episodes uit zijn leven behandeld, vanaf 1917 toen hij 19 jaar oud was, tot enkele jaren voor zijn dood in 1956. Brecht als bo hémien, getrouwd,gescheiden, zijn strijd om in Berlijn vaste voet aan wal te krijgen, uitmondend in het sukses van de Dreigroschenoper, zijn huwelijk en samenwerking met Helene Weigel, de exilperiode in Denemarken, Finland en de Verenigde Staten, de terugkeer naar Berlijn na de tweede wereldoorlog en zijn strijd met de communistische over heden. In het lot van de enkeling weerspiegelt zich ook een stuk wereldgebeuren: het eind van de eerste wereldoorlog, het Duitsland van de twintiger jaren met als magnetisch centrum Berlijn, de op komst van het nazisme, de zuivering van het Rusland van Stalin, Amerika in de tweede wereldoorlog, de ineenstor ting van het rijk van Hitier, Berlijn na 1945 en Oost Berlijn tijdens de Russi sche overheersing. Brecht wordt ge speeld door Eddy Brugman. Om het levensverhaal van Brecht goed tot z'n recht te laten komen, mag men de muziek niet vergeten. Vandaar dat het verhaal onderbroken of aangevuld wordt met een aantal Brecht-songs, op muziek van o.a. Hanns Eisler en Kurt Weill. Maar ook schlagers van de jaren veertig vormen een belangrijk deel van de muzikale omlijsting alsook enkele werken van Erik Lotichius. Naast Eddy Brugman spelen de zangers Hantzen Houwert en de uit Duitsland afkomstige zanger/akteur Hans Rad loff een belangrijke rol. Beide hebben grote ervaring met Brecht-repertoire. Het 10 koppen tellende koor zal ook als figuratie in de gespeelde scenes funge ren. Als regisseur is de uit Antwerpen af komstige Eddy Verbruggen aangetrok ken, die een grote ervaring heeft met muziektheater (o.a. opera en operette) en met het repertoire van Brecht. De choreografie is in handen van Frans van Vliet en de kostumering wordt ver zorgd door Ber van Hirtum. 13 December 1985 ging het eerste pro gramma van Paul de Leeuw in premiè re. Het programma werd door pers en publiek enthousiast ontvangen. Veel optredens, televisie- en radiowerk was het gevolg. Evenals in 'Stel moeder niet teleur' wordt in 'de Rozebotteltijd' een verhaal verteld. Jaap is leraar Geschiedenis Maat schappijleer, heeft als hobby toneelspe len en is getrouwd met de wethoudster van Aalsmeer. Ze hebben twee kinde ren en een magnetronoven. Wat gebeurt er als een leraar de kontro- le over zijn les en klas verliest? Valt er dan nog ergens in weg te duiken? Ver der wordt er o.a. stilgestaan bij de in vloed die de Playback-show kan heb ben op een willekeurig gezin. Kortom een boeiend programma! Paul de Leeuw Pianiste: Elaine Baanders Regie: Kees Prins Techniek: Kees Terwee Zangbegeleiding: Floor van Zutphen Coaching: Ank Groot gave vertolking van een klassieke klucht Tonelisten; of het nu professionals zijn of amateurs, die het wagen een klucht op het repertoire te nemen lopen daar mee risico's. In artistiek opzicht valt er met kluchtspelen weinig eer te behalen (wat mij betreft een hardnekkig misver stand), de uitvoering stelt niet zelden hogere eisen dan aan het gemiddelde blijspel of drama. De Baarnse toneel groep Karakter, met 360 donateurs kredietwaardig voor tenminste één uit verkochte Speeldooszaal, hield zich de afgelopen tien weken druk bezig met dit experiment. Zaterdagavond j.l. kon in een uitverkochte Baarnse Speeldoos het resultaat geproef worden. "Hotel op stelten...", het smaakte. Zelden is er in het afgelopen seizoen in dit sfeervolle theater zo veel, zo uitbundig gelachen, en dan te bedenken dat het hier "slechts' amateurtoneel betrof. De in houd van "Hotel op stelten..." laat zich, evenals de meeste kluchten, moeilijk navertellen. De Engelse auteurs An- thony Mariott en Bob Grant situeerden het gegeven in een provinciaal hotel letje, waar hotelgasten als een een slip pertje makende huisarts, z'n verraste echtgenote, een zonderling pasge trouwd stelletje, een vriendenpaar het moeten opnemen tegen een radeloze hotelmanager en een even stoffige als morsige portier die één hotelkamer voor ongeveer alle hotelgasten hebben geboekt. "Hotel op stelten..." verandert daardoor (met een knipoog naar Wil- liam Shakespeare( in een spel der ver gissingen. In een zeer funktioneel décor dat in eigen beheer werd vervaardigd, gelardeerd met fraaie eigentijdse mu ziek van Skip van Rooy, heeft regisseur Hans Pijpers zijn getalenteerde actrices en acteurs de weg naar een suksesvolle opvoering gewezen. De acceptatie van een klucht staat of valt met het tempo waarin wordt gespeeld, het benutten en gestalte geven aan komische situaties, het creëren van typetjes. Zowel voor het een als voor het ander had toneel groep Karakter voldoende in huis. Een voortreffelijke rolkennis maakte dat creaties als die van portier Albert (Hans Mantel) Hans (Wim Rottier) alle regis ters konden opentrekken. De juiste do sering die Jantien (Nel Hoonhorst) aan haar typetje gaf deed haar net even bo ven dit perfect spelende tweetal uitstij gen. Een schitterende vertolking. De overige executanten, naarmate de klucht vorderde allen min of meer ge stoord, excelleerden schijnbaar moeite loos mee. "Hotel op stelten...", zater dag 23 april a.s. nog een keer in de Speeldoos te bewonderen. Een zeer be perkt aantal kaarten is nog beschikbaar voor liefhebbers van dit genre. Doen!!! Lr. 1. 1) Robert Hughes De fatale kust55,— 2. 2) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 3. 4) Simon Schama Overvloed en onbehagen 59,90 4. 3) Douglas R. Hofstadter Gödel, Escher, Bach29,90 5. 6) Pieter Winsemius Speel nooit een uitwedstrijd 27,50 6. 8) Nederland Museumland 9,95 7. 7) Nienke Begeman Victorine39,90 8. 5) Annie Cohen-Solal Jean Paul Sartre 69,90 9.(—) ItekeWeeda Vriendschap in beweging 19,90 10. J. W. Bezemer Een geschiedenis van Rusland 65,— Winkelcentrum "Hartje-Zutd" Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. EEN VAK VOL BOEKEN Schrijver: Wim Schouten Uitgeverij: De Bezige Bij We leven in de eeuw van de human in terest: van de nieuwsgierigheid welke mens achter een bekende schrijver, zanger, politicus of voetballer schuil gaat. Boulevard bladen houden er zich (op een voor velen betwistbare manier) mee bezig; ook in boeken komt het ver schijnsel steeds meer naar voren, zoals in "Een vak vol boeken". Het is het re laas van uitgever Wim Schouten over boeken verkopen in de oorlog, over de recente strijd van Kluwer om de macht, maar evengoed over bekende Neder landse schrijvers. Eén sappig voor beeld: Ter gelegenheid van Willem Els- schot's 75ste verjaardag zou deze bij hoge uitzondering in de Haagse Bijen korf uit eigen werk lezen. Roland Holst werd door zijn uitgever naar de avond meegetroond. De prins der dichters zou voor het eerst de keizer van het proza ontmoeten. De heren werden aan el kaar voorgesteld. Er viel slechts een pijnlijke kilte. Na even wachten draai de Roland Holst zich om en begaf zich naar de dichtst bijzijnde serveerster met een blad vol glazen wijn. Elsschot richt te zich tot zijn buurman en zei: Ik dacht, dat Roland Holst een vrouw was". Kortom: "Een vak vol boeken" infor meert en amuseert. Lt. Schrijver: G. Messie Uitgeverij: Luyten In het hartje van Parijs bestaat sinds 13 jaar een gemeenschap van monniken en monialen (vrouwelijke monniken). Het zijn er een honderdtal. Anders dan hun Middeleeuwse voorgangers, die verla ten streken in wouden en gebergten op zochten, hebben deze monniken en monialen - zich in de stad gevestigd; de stad die van vorm van menselijk samen leven vaak is verworden tot een gebied van grenzeloze eenzaamheid. "Werk in de stad. Bid in de stad. Ween en zing met de stad", staat in hun leefregel. Zij hebben gekozen voor armoede in de zin van persoonlijk onthecht zijn; voor het maagdelijk leven ook uit een diepe ver bondenheid met zoveel mensendie een onvrijwillig celibaat dragen door ziekte, weduwenstaat, onbeantwoorde ver wachtingen; en voor gehoorzaamheid, nee liever hoorzaamheid. Want horen is meer dan acht geven op orders. Over deze communauteiten van Jeruzalem heeft G. Messie 'n boekje geschreven. Messie is een protestants predikant. In een kritieke fase van zijn leven is hem de weg gewezen naar de Parijse monni kengemeenschappen. Messie is be paald onder de indruk van deze Franse gemeenschappen, maar hij is gelukkig- niet kritiekloos. Zo stelt hij, dat er in de teksten van de monniken sprake is van oneigenlijk gebruik van de Schrift. Toch wil hij deze teksten geen vergis singen noemen, maar vondsten. "Alle religies hebben ongelijk, alle gebeden hebben gelijk" heeft de Franse dichter Claude Roy gezegd. Messie citeert hem en voegt eraan toe: religie spreekt over God, gebed zwijgt voor Hem. Lt. Auteur: Hermine de Graaf Uitgever: Meulenhof Na drie suksesvolle verhalenbundels heeft Hermine de Graaf zich aan een 96 pagina's tellende novelle gewaagd. De terecht hooggespannen verwachtingen worden daarin voor een groot deel waargemaakt. Weliswaar ontbreekt in "De regels van het huis" de uitstralende spanning die zo herkenbaar aanwezig is in haar eerdere werk, in alle andere op zichten een novelle van meer dan ge middelde kwaliteit. De novelle handelt over de ontmanteling van een gezin uit Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. de betere klasse waarin een 12-jarige meisje de hoofdrol speelt. Ze leeft in de schaduw van haar overleden zusje, de oogappel van de familie. Op zeer fijn zinnige wijze worden de uiteenlopende karakters door Hermine de Graaf ont leed. De verrassende ontknoping is er een van uitzonderlijke klasse. Een sfeervolle novelle waaraan veel leesple zier kan worden beleefd. Auteur: Renate Dorrestein Uitgever: Contact De inhoud van "Korte Metten" bestaat uit 46 cursiefjes die eerder werden ge publiceerd in vrouw-vriendelijke week en maandbladen. Renate Dorrestein is een columniste die zeer konsekwent, alsof er sprake is van een roeping, de kant van de vrouw kiest. In haar opvat ting zijn ongeveer alle mannen grenze loze egoïsten, viespeuken, bevoorrech te Rambo's. Vrouwen daarentegen vre delievender, onbaatzuchtiger, onbe grepen en nog altijd slavinnen in een 20e eeuw. Schrijven, al is het met een in azijn gedoopte pen, kan deze Renate Dorrestein. Wie haar zwart/wit-kijk deelt zal van deze literaire taartjes smul len. Mocht U er een wat genuanceerde re kijk op nahouden dan zal Dorre- stein's humor en ironie af en toe zwaar op de maag vallen en voor oprispingen zorgen. Auteur: Boudewijn van Houten Uitgever: Tor/Nioba Deze nog geen 100 pagina's tellende roman bestaat uit brieven die een Ne derlands meisje, werkzaam als au pair meisje in Engeland, aan een vriendin in Parijs stuurt. Daarin kommer en kwel over wat de hoofdpersoon er dacht te vinden en wilde vermijden. Eenzaam heid en vernederingen, een verloren liefde en een tiranieke werkgeefster zorgen er voor dat er aan dit au pair be staat na acht maanden ten einde komt. Au pair is een indringend verslag over een ervaring die meisjes, met eventuele plannen in deze richting zouden moe ten lezen. Weliswaar kan deze vlot ge schreven roman moeilijk model staan voor het werkelijke au pair-bestaan, er zijn echter voldoende elementen in te ontdekken die mogelijke plannen voor een enkele reis Londen zouden kunnen afzwakken. Auteur: Bert Ankersmit Uitgever: Deca De weinig opwekkende titel van dit boek is niet helemaal de vlag die de la ding dekt. De auteur, van beroep ge zinstherapeut, draagt een groot aantal voorbeelden aan die de ware conflicten bloot leggen. Hij constateert als eerste hobbel de innerlijke leegte van de mens, verweven in hedendaagse culturele op vattingen, waardoor men vervreemd raakt van zijn eigen innerlijk leven. Fragmenten van nogal indringende ge sprekken leveren daarvan de bewijzen. De positieve kant van dit boek is dat Ankersloot met deze opsomming en re gistratie niet volstaat, maar tussen de regels heel helder aangeeft hoe huwe lijksconflicten in bepaalde gevallen kunnen worden voorkomen of zijn weg te nemen. Een aandeel dat zeker in de titel van dit boek thuis hoort. Auteur: Colleen McCullough Uitgever: A. W. Bruna Goed nieuws voor iedereen die adem loos de roman "De Doorn vogels" heeft gelezen. In Nederland en er buiten werd deze intrigerende familiegeschiedenis een bestseller van de eerste orde. Zo zal het "Missy", van dezelfde fraaie, korte romans, geschreven door auteurs van wereldklasse tegen een betaalbaar prijsje op de markt te brengen, is "Mis sy" een opvallende verschijning. Veel van de ingrediënten die "De Doornvo gels" tot een wereldsukses maakten zijn er in terug te vinden. Goed gedoseerde spanning en een stevig portie romantiek zijn in "Missie" de meest voorkomende smaakmakers. Auteur: Ruth Rendell Uitgever: A. W. Bruna In dezelfde, ook qua exterieur uitste kend verzorgde serie, verscheen onder de titel "Hartestenen" een razend knap geschreven thriller van Ruth Rendell, the lady of crime. Over de inhoud het volgende, In een schijnbaar vredig landhuis wonen een weduwnaar en zijn twee dochters. De mededeling dat de vader trouwplannen heeft veroorzaakt nogal wat opschudding. De onderling- ge band lijkt weer als vanouds te wor den als de aanstaande vrouw veronge lukt. Zelfmoord of moord. Alvorens de laatste pagina van dit boek op deze vraagg antwoord geeft ontrolt zich een bloedstollend met veel gevoel voor raf finement geschreven verhaal. "Hartes tenen", een meesterwerkje in zijn gen- van 32.50 voor "Een magistraal verhaal". Booker Prize 1985 i Winkelcentrum Harl|e-Zuid" Tel 12419 I j|>iï>.l V -omplrlt' llodklüuuM.

Soester Courant | 1988 | | pagina 26