1KSILVER STAR VIDEO 'Bij ons op Soest' Film van de week Mantels, jacks en blazers Deze week speciaal voor u bij ons in huis. VIDEO TOP 10 Nieuwe kabelbaan bij de kinderboerderij Rinke Tolmanschool speerpunt bij aanpak concentratie-probleem basisscholen SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 Yeel belangstelling bij Open Huis MIDNIGHT MADNESS WOENSDAG 27 APRIL 1988 Instroom Nederlandse leerlingen wordt gestimuleerd SOESTER COURANT PAGINA 11 ^XvLAG +NS STOK vanaf f35,- Wimpel f 14,- Dubbelbaard V erkeersmaatregelen i.v.m. Oranjeloop Videorecorder uit woning gestolen Xj. ittv» 0«P S'i.issfMOr?' «8Q»r !«5« 'S KETTING FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 De stad Los Angeles vormt het spelbord, waarop vijf waanzinnige studenten teams "de grote nachtrace" proberen te winnen: een wedstrijd die duurt van zons ondergang tot zonsopgang en is uitgedacht door de excentrieke, net afgestudeer de student Leon. Vijf elkaar beconcurrerende studenten waaronder Adam (David Naughton uit "An American Werewolf in London") en Harold (Stephen Furst uit "National Lampoon's Animal House") worden gekozen om een team te vormen. Alle teams zijn er op gebrand de gecompliceerde aanwijzingen die door heel Los Angeles zijn uitgezet zo snel mogelijk te verzamelen om zodoende de grote nacht race te winnen. 1. Flodder 6. The Golden Child 2. Lethal Weapon 7. Three Amigos 3. Raw Deal (Schwarzenegger) 8. The Fly 4. Platoon 9. Crime Story (1) 5. Dirty Dancing (import) 10. Avenging Force kant van de Sm(tsweg), die aan het ein de van het lopende schooljaar wordt opgeheven. De wethouder ziet deze aanpak als een experiment, gebaseerd op de Soester si tuatie, en verwacht er een gunstig resul taat van. Eerder was het idee geopperd om de spreiding van buitenlandse leer lingen te bevorderen door o.m. busjes beschikbaar te stellen voor het vervoer van en naar de scholen, maar dat idee is inmiddels verlaten. In oktober vindt een evaluatie plaats; dan wordt beke ken of een en ander ook 'inderdaad vrucht heeft afgeworpen. Menne is bij zonder gelukkig met de uitkomst van het overleg en de medewerking van de schoolbesturen. Niet op de Eng De (eveneens openbare) Regentuuter, die in de directe omgeving van de Rinke Tolmanschool staat, neemt volgens de wethouder een andere positie in, omdat deze school werkt volgens het Jena- plan-systeem en daarom leerlingen uit de hele gemeente trekt. De aanpak be perkt zich tot de wijk Smitsveen, al doet zich ook op de Eng een duidelijke con centratie voor van buitenlandse leerlin gen op één school: de Desmond Tutu- school. "Maar daar doen zich geen bij zondere problemen voor en de school leiding heeft er ook op aangedrongen de bestaande situatie te handhaven. Men is er juist gelukkig mee, en dat moet je ook respecteren," aldus Menne. De wethouder wijst er tenslotte nog eens met nadruk op dat de kwaliteit van het onderwijs op scholen met een hoge concentratie van buitenlandse leerlin gen niet achterblijft bij andere scholen. "De resultaten zijn bepaald niet minder en het is zeker niet zo dat buitenlandse leerlingen minder intelligent zijn dan Nederlandse," aldus Menne, die in dat verband wijst op het proefschrift van onderzoeker Teunissen, dat vorige week de landelijke pers haalde en dit "vooroordeel" voorgoed naar het land der fabelen heeft verwezen. r anoio ódiuitemalwo Vandaag: de heer J. van Dijk (77) De Rinke Tolmanschool aan de Smits- weg gaat een speerpuntfunctie vervul len bij de aanpak die de gemeente en de verschillende schoolbesturen voor ogen staat om het probleem van de ho ge concentratie van buitenlandse leer lingen op bepaalde basisscholen tegen te gaan. Het streven is daarbij niet ge richt op het spreiden van buitenlandse leerlingen over andere scholen maar op de instroom-van-onderaf van Ne derlandse leerlingen op deze meest "bedreigde" openbare school. Onderwijs-wethouder Jan Menne (CDA) deelde dit vorige week mee, na dat in de afgelopen maanden intensief overleg is gepleegd met alle betrokken instanties. Destijds werd in een "ronde tafel-gesprek" de afspraak gemaakt dat zou worden gestreefd naar een prakti sche, wijkgerichte oplossing voor het probleem, dat zich de laatste jaren steeds sterker doet gevoelen. De concentratie van buitenlandse leer lingen op sommige scholen heeft ertoe geleid dat veel Nederlandse ouders hun kinderen liever naar een andere school sturen, die minder "gemengd" is. Daar door steeg het aandeel buitenlandse leerlingen in sommige groepen tot hoge percentages. Een ontwikkeling die niet alleen de schoolleidingen, maar ook het gemeentebestuur met zorg vervult. In het ronde-tafel-gesprek is over deze problemen overlegd met alle betrokken instanties, zoals o.m. de besturen van het rooms-katholiek, het protestants- christelijk en het bijzonder-neutraal onderwijs (Van der Huchtschool) in Soest, maar ook de Raad van Kerken en de commissie Minderheden. Dat resul teerde uiteindelijk in een concreet over leg met de directeuren van een zestal scholen in of net buiten het Smitsveen, de wijk waar de problematiek zich het sterkst manifesteert. Overeenstemming Bij dat nadere overleg waren betrokken de openbare basisscholen Rinke Tol man (Smitsweg), De Schakel (Klaarwa- terweg) en De Regentuuter (Weeg breestraat), maar ook de prot.chr. Wa- terinkschool (Smitsweg), de r.k. basis school De Achtbaan' (Van Hamel straat) en de Van lier Huchtschool Overhees (bijzonder neutraal). Een en ander is vorige week afgerond, waarbij volledige overeenstemming is bereikt over de volgende aanpak. Ouders van Nederlandse kinderen, wo nende in de wijk die ruwweg wordt be grensd door de Eigendomweg, Nieu- weweg, Dalweg en Koningsweg, zullen bij de aanmelding van hun kinderen voor de basisschool met nadruk worden gewezen op de mogelijkheden van de Rinke Tolmanschool, die een zeer hoog percentage buitenlandse leerlingen telt. Als gunstig neven-effect mag daarvan worden verwacht dat de totale school bevolking ook zaj toenemen; met 85 leerlingen bevindt de Rinke Tolman school zich angstig dicht in de buurt van de opheffingsgrens (75 leerlingen ge durende drie achtereenvolgende ja ren). De Rinke Tolmanschool beschikt over extra faciliteiten en leermiddelen en kan, mede door een extra leerkracht, ruime aandacht schenken aan indivi duele begeleiding. De directeuren van de andere scholen hebben zich verbon den de ouders van adspirant-leerlingen op deze extra mogelijkheden te wijzen en op die manier de "instroom" van Ne derlandse leerlingen bij de Rinke Tol manschool te bevorderen. Kinderboerderij De Vrije Teugel heeft sinds zaterdag de beschikking over een gloednieuwe kabelbaan. Het speeltuig wordt op koninginnedag tijdens de Oranje-festiviteiten in gebruik geno men. De kabelbaan is gemaakt door de Amersfoorter Henk van Garderen. De Koninginnelaan 48 Soesl tel. 02155-12245 De sleutelkoning: "Ik heb hier in huis zeker 20.000 sleutels. Met groene en rode kaartjes houd ik precies bij welke op raken en welke ik moet bij bestel len. Ik ben een vakman, dat kun je wel zeggen, een specialist. Mijn principe is dat het goed moet we zen. Ik lever alleen maar goed werk af. Mijn zoon is net zo. Wat zijn ogen zien, maken zijn handen. Wij doen dit werk samen, we zijn makkers van elkaar. Vroeger kon je hier altijd terecht. Wanneer iemand op zondag zijn con tactsleuteltje breekt en teneinde raad aan de deur belt, dan help ik. Ik vraag het gewone prijsje, zoek de code op en dan willen ze wel eens vijfentwintig gulden geven uit dankbaarheid. Dat weiger ik. Nu doe ik wat kalmer aan. 's Middags wil ik even rusten. Maar ik ga gewoon door totdat ik niet meer kan. Het is mijn hobby. Index Achtentwintig jaar geleden ben ik hiermee begonnen. Iedereen mag het doen. Er bestaat geen opleiding voor. Het is een kwestie van ervaring. Ik was slijper bij Index op Soestduinen. Vijf entwintig jaar heb ik daar als gereed schapmaker gedraaid, gefreesd, gesle pen en gesmeed. Eerst in Rotterdam en toen werd ik overgeplaatst naar Soest. In het huis hier naast lag ik in de kost in 1946. Iedereen noemde me ome Jaap. Ik had een oude motor en trok alle kinderen uit de buurt hun sleeën over de weg. Met de dochter van de kostjuffrouw ben ik getrouwd en we gingen in dit huis wonen. Van jongs af aan heb ik gewerkt, want ik was te klein voor de ambachtschool. Ik moest op een vlondertje staan om bij de machines te kunnen komen. Van alles heb ik aangepakt, bij de staatsmijnen, bij de spoorwegen, brouwerijen, baggermolens, je kan het zo gek niet opnoemen. In de dertiger jaren was ik buitenmon teur in Duitsland, ik zat midden tussen de nazi's, maar ik had er niets mee te maken. Dit bolhoedje droeg ik toen. Ik heb het altijd bewaard, een "kopen- bakkie" noemen ze zo'n ding. De Duitsers noemden me "jap". Een ver schrikkelijke tijd. Zulke kleine kinde ren liepen er met uniformpjes aan. Ik ging met een collega mee naar huis. Hij trok zijn werkplunje uit en haalde uit de kast een uniform compleet met hakenkruisband. Dan moest hij een paar uur opdraven. "Ja, jap", zei hij dan, "wij moeten wel." Ik deed van alles bij Index en puntlaste --a im jrv "W T W F Het Open Huis dat vorige week bij bakkerij Van Brumme- len in de Kerkebuurt werd gehouden ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan trok veel familieleden, vrienden en beken den van de bakkersfamilie naar de Kerkebuurt. Onder hen ook het voltallige College van Burgemeester en Wethouders. Burgemeester Scholten hield een korte toespraak, waarin hij vaststelde dat Van Brummelen en de Kerkebuurt onafschei delijk bij elkaar horen. "U houdt de vlag van Soest al 150 jaar hoog. Het gemeentebestuur toonde zijn waardering door een enve lop met inhoud, die de burgemeester in de daarvoor bestemde bus deponeerde. De opbrengst wordt - na aftrek van de kosten van het gedenkboek dat werd geschreven door Gijs van Brum melen - ter beschikking gesteld aan het museum Oud-Soest. "De Kerkebuurt is het middelpunt van oud-Soest, dat u zo lief is,aldus de heer Scholten. Hij deed verder de verheugende mededeling dat het gemeente bestuur intussen had besloten de oude dorpspomp, die onlangs omver werd gereden, op korte termijn te laten herstellen. ontwerper van speelobjecten had daar drie weken voor nodig. De kabelbaan, die 7.000 gulden kost, is geschikt voor kinderen vanaf 7 jaar. De jeugd kan op 30 april voor het eerst van de kabelbaan gebruik maken. Die dag worden meer dan veertig activiteiten op het terrein aan het Vedelaarpad gehouden. In verband met de Oranjeloop Soest- Zuid gelden zaterdag 30 april tussen 10.30 en 12.15 uur verschillende tijde lijke verkeersmaatregelen. De Erica- weg geheel, de Plasweg tussen de Erica- weg en Bonifaciusstraat, de Oude Utrechtseweg tussen Willibrordus- straat en Braamweg, de Braamweg tus sen Oude Utrechtseweg en Ericaweg, de Meidoorn weg geheel en de Bonifa- tiusstraat tussen Willibrordusstraat en Braamweg zijn in die periode voor het verkeer in beide richtingen afgesloten. van die tweepits-gascomforen die werden geëmailleerd bij Kat Emaille. Op een bepaald moment kreeg ik daar ruzie over "Steek zelf je klauwen maar eens uit," zei ik en ik ben weggegaan. Bij NSF-Philips kon ik beginnen als slijper aan de rondslijpbank. Daarna kwam ik in de harderij bij Polynorm. Met de bestedingsbeperkingen lag ik er als eerste uit omdat ik als laatste binnenkwam. We kregen van sociale zaken dertig gulden in de week. Toen de jongen werd geboren kreeg ik een knaak meer. Bij Arma in Soesterberg kon ik als draaier aan de slag. Ik had mijn eigen gereedschap, speciaal gereedschap. Ze maakten mijn la open en gebruik ten mijn spullen. Dat pikte ik niet en toen ben ik kachels gaan plaatsen voor Dirk Waal. Op de bakfiets bracht ik ze weg en haalde ik ze op. Zo verdiende ik het geld om twee sleutelmachines aan te schaffen. Ik heb ook nog als huismeester gewerkt hier in Soest, 's Avonds maakte ik sleutels. In mijn vrije tijd was ik jarenlang brandwacht op de toren van De Oude Kerk. Hon derddrieëntachtig treden precies om hoog. Als ik in het voorjaar boven kwam, ging ik hup onderuit. Dan lag er nog ijzel. Eerlijk Mijn sleutelwerk is degelijk en goed. Ik kopiëer 't liefst niet, maar werk naar code. De dieptes liggen bij mij vast. Neem zo'n dubbelbaard, ieder een kan het, maar ik houd van precie- siewerk. Ik adverteer nooit. Mijn re clame komt van de mensen. Een nieuw slot kost handen vol geld. 't Gebeurt vaak dat men andere sleutel wil hebben na een diefstal of na een scheiding. Dan vraag ik om het oude slot, ik wijzig het inwendig en lever de passende sleutels. Dat is veel goedko per. Soms laat men de sleutels op tafel lig gen en kan men de woning niet in ko men. Dan loop ik even mee. Vinden ze de sleutels niet of zijn de bewoners met vakantie dan waarschuw ik de po litie. Ze kennen me daar goed en ver trouwen me. Als ik een kast open moet maken en ik vind een doos met geld, dan doe ik die zo weer op slot. Ik wil eerlijk mijn brood verdienen en niet rijk worden van een ander. Ik heb graag geld maar niet op die manier. Drie keer heb ik meegemaakt dat ik op een onmogelijke tijd een sleutel moest repareren terwijl ze een reservesleutel bij zich hadden. Dan zeg ik, dag, kom maar eens terug, maar nu niet. Dat ir riteert me, maar je moet beleefd blij ven. Vorig jaar had ik een jong stel aan de deur, dat op het punt stond met vakan tie te gaan naar Frankrijk. Gebroken sleutel. Ze wilden me een tientje ge ven. Ik zeg: koop daar maar een drankje voor tegen de zenuwen. Ze stuurden me een ansichtkaart en mijn vrouw kreeg een bloemetje. Ze is een paar maanden geleden uit het leven gestapt. Deze kamer heb ik niet haar samen helemaal behangen. Ik mis haar nog iedere dag." JAN VISSER 'Van onderaf Er zal overigens geen sprake zijn van gedwongen overplaatsingen, aldus wet houder Menne. De instroom zal boven dien "van onderaf' plaatsvinden: "We beginnen bij de kleintjes in het eerste leeijaar." Verder worden de ouders van de adspirant-leerlingen met elkaar in kontakt gebracht, zodat ze zullen weten dat zij niet als enigen hun kind naar de Rinke Tolmanschool sturen. Volgens de wethouder staat het Rinke Tolman schoolteam klaar voor deze nieuwe start, die overigens samenvalt met de verhuizing naar het gebouw van de r.k. basisschool De Wiekslag aan de over- Uit een woning aan de Burgemeester Grothestraat is vorige week een videq- recorder gestolen. De 27-jarige bewo ner deed aangifte van de inbraak. Aan de Weegbreestraat werd een auto opengebroken. De dader kon zich te vreden stellen met een kentekenbewijs, een keuringsbewijs en enkele cassette bandjes als buit. V

Soester Courant | 1988 | | pagina 11