Cl m darthuizen STIJLVOL HUWELIJK Japanse automerken tonen zich de beste in onderzoek Consumentengids Oranjeslaatje Oranje paprika Oranje schnitsel SLAGERIJ DUWEL Meningen van lezers Voor een perfekt verzorgd Turkse gemeenschap vierde Kinderfeest rm DIT CADEAU KUNT U CONTROLEREN OF WILLEM VAN OOSTEN ÉCHT ZO SNEL IS! TUIN-ADVIESCENTRU M t vamteriwogt Buxus of Randpalm, populaire tuinplant SOES** KANT TEKENINGEN BIJEEN CAMPAGNE j. cornelisse bv. Computer beveiligingen Viert u Koninginnedag met ons mee? Dan hebben wij voor u de volgende artikelen: Werkgroep YBOK Soest/Baarn gaat meer naar buiten treden Open dagen machinehandel Kooiman Voorlichting Soest Alarm (2) Restaurant Verslaafde Duitser over grens gezet SUilibllïiiï voor doe-het-zelvers - WOENSDAG 27 APRIL 1988 SOESTER COURANT PAGINA 12 door Arie Wandelaar "Het drankmisbruik in de gemeente Soest is niet alarmerend, maar een ge meentelijk beleid in alcoholgebruik is noodzaak. Dat matigingsbeleid moet stapsgewijs worden uitgevoerd. Aan de gemeente is hierbij een belangrijke voorbeeldfunktie toegedacht. De nale ving van het beleid moet worden gecon troleerd. Deze conclusie is er een van de stuur groep alcoholmatigingsbeleid Soest en het Samenlevingsverband Oostelijk Utrecht, die in de maanden augustus en september '87 in opdracht van de gemeente Soest een onderzoek heb ben verricht naar het drinkgedrag van de Soester bevolking. Niet alarmerend is de eerste conclusie, de Soester redactie van de Amers- foortse Courant voegt er als kop ge ruststellend aan toe: ECHTE SOES TER DRINKT NAUWELIJKS". Arie is de eerste om toe te geven dat hij een goed glas niet schuwt en dus niet, met zeer veel respect overigens voor deze organisatie, tot de drankbe strijders behoort. De onderzoekers naar het drankmisbruik in Soest zijn dat evenmin. Hun opdracht luidde na te gaan in hoeverre er in Soest sprake is van drankmisbruik en waar mogelijk aan te geven waar drankgebruik ein digt en drankmisbruik begint. Drank misbruik, niet alarmerend dus. Mag Arie zo vrij zijn daar iets anders over te denken. Zijn zienswijze sluit aan bij de visie van de plaatselijke politie, die onom wonden erkent dat het hier een "groot probleem" betreft hetgeen duidelijk iets geheel anders is dan de "niet alar merend" signalering van de onderzoe kers. Op basis van de dagelijkse praktijk is Arie van mening dat de Soester politie het 't meest bij het rechte eind heeft. Haal het woord NIET weg en de con clusie ALARMEREND sluit dichter aan bij de realiteit van vandaag. Trainers en bestuursleden van vereni gingen die erkennen dat er na afloop van een gespeelde wedstrijd door sportbeoefenaren acht a tien pilsjes per wedstrijd door een sporter wordt gedronken, en dan van mening zijn dat deze hoeveelheid geen kwaad kan om dat de consumptie in een gezellige at mosfeer plaats vindt weten volgens Arie niet waar ze het over hebben, te meer daar ze zich voor dit gebruik niet verantwoordelijke voelen. Formeel waarschijnlijk juist, gevoels matig wat Arie betreft niet. Daarom spreekt de nuchtere suggestie van bur gemeester Scholten in deze kwestie hem wel aan. "Geen alcoholische drank verkopen aan jeugdige sporters, de prijs van frisdrank aantrekkelijker maken ten opzichte van alcoholische dranken. Na een wedstrijd niet een krat pils neerzetten. Die gaat op, want de mensen hebben dorst en pakken wat ze het eerst krijgen. Geeft ze de keuze tussen bier en frisdrank." Daarentegen is Arie het niet eens met Scholten's visie dat maatregelen tegen drankgebruik strijdig kunnen zijn met de commeriéle belangen van horeca, slijterijen en verenigingen. "We wil len", zei Scholten onlangs "niemand het brood uit de mond stoten, maar wel de alcohol." Volgens Arie kan 't ook anders. Het beoefenen van sport en het drinken van 8 a 10 pilsjes na een gespeelde wedstrijd staan haaks ten opzichte van elkaar. Trouwens wat hebben Amstel, Heineken, Brandt en Grolsch op een sportveld te zoeken? De verkoop van alcohol houdende dranken hóórt toe aan bedrijven die daarin zijn gespecia liseerd en ook te pakken zijn indien ze alcoholische dranken aan minderjari gen verkopen. Het pilsje uit de sportkantine zal uit eindelijk niet geringe konsekwenties hebben voor de clubkas. Klopt, maar wanneer het de gemeente Soest ernst is met de aanpak van het overmatig gebruik van alcohol, en dan met name door jongeren, dan zal men naar wegen moeten zoeken die de ver liezen van de clubs in financieel op zicht compenseren dan wel tegemoet komen. Overigens wil Arie ook nog even kwijt dat het tijdstip van de momentopname (augustus en september '87) bij hem ook vragen oproept. Het waren maan den (de Gildefeesten rond het Landju weel) waarbij er in Soest meer bier uit de pompen is gevloeid dan ooit tevo ren. Aanvechtbaar ook de tijdsduur en de periode van het onderzoek. Zijn twee maanden drankverbruik in staat een juist beeld te schetsen? Is het drinkpatroon bijvoorbeeld gedurende het najaar, winter en de feestdagen niet anders? "De echte Soester drinkt nauweljks", onthult de Amersfoortse Courant. Wat Arie betreft dan maar geen echte Soester, maar volgens hem heeft de autochtone bevolking het pilsje en het kruukje uitgevonden. ARIE WANDELAAR Installatiebedrijf Tel. (02155)13014-12577 In de Consumentengids van februari 1988 wordt de constatering gedaan, dat de moderne automobielen steeds min der onderhoud behoeven. Het onder zoek, waaraan deze conclusie wordt ontleend, bewijst ook, dat het aantal mankementen tijdens het gebruik is af genomen in vergelijk met een aantal ja ren geleden. De 100% panne-vrije auto blijkt echter nog steeds een utopie. On danks de algemene overtuiging "dat er geen slechte auto's meer worden ge maakt", blijkt er toch een groot verschil tussen diverse merken en moddellen m.b.t. betrouwbaarheid en bedrijfsze kerheid. Aan het onderzoek werkten gedurende twee jaar 8.000 automobilisten mee, die hun ervaring met 80 auto-typen in brachten. De merken Mazda, Mitsubis hi en Toyota komen als de 5 beste uit de bus. In de top-5 komt Mitsubishi maar liefst drie keer voor en wel met Colt, Galant en Lancer Elke rechtgeaarde Mitsubishi-dealer zal u minzaam toevertrouwen, dat hij niet in het minst verrast is door het gran- (heerlijk Huzarenslaatje) voor 1 persoon T 45 per stukI (halve paprika met heerlijk gekruid gehakt) T 9q 100 gramI (schnitsel gepaneerd met een toepassend 80 oranje paneermeel) 100 grama Zaterdag 30 april zijn wij geopend van 8.00 tot 12.00 uur. SOEST STEENHOFFSTRAAT 58 ~jA±~r - TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! Uw specialist voor saladeschotels, bittergarnituren en koude buffetten. -ts. De VBOK (Vereniging ter Bescher ming van het Ongeboren Kind) ver leent sinds 1971 hulp aan vrouwen of meisjes die ongewenst zwanger zijn. Uitgangspunt daarbij is dat het leven van het ongeboren kind beschermd dient te worden. De VBOK is een algemene vereniging die ongeveer 50.000 leden telt, waar van 1500 vrijwilligers, die zich verenigd Als u nu uw filmrolletje laat afdrukken bij Willem van Oosten en meteen een nieuw filmrolletje koopt, krijgt u er geheel gratis zo'n handige clip horloge bij. Een schitterend quarz-klokje, dat een winkelwaarde vertegen woordigt van f 10,-. Dubbel nandig om te hebben. Want met dit clip- horloge kunt u ook nog con troleren of Willem van Oosten écht wel zo snel is. Willem van Oosten. Als u indruk wilt maken met uw afdrukken. drukken. j hebben in 150 werkgroepen. Zij geven op plaatselijk niveau de hulpverlening bekendheid, verzorgen de voorlichting op scholen en verenigingen en verlenen ook zelf hulp. In Amersfoort is het lan delijk Dienstencentrum gevestigd, waaraan professionele krachten ver bonden zijn op het gebied van maat schappelijk werk, voorlichting en groepswerk. Ook ondersteunt het dien stencentrum het werk van de plaatselij ke werkgroepen. Sinds enige jaren maakt de VBOK haar aanbod tot hulpverlening bekend via affiches op de N.S. stations. In maart 1987 is ook Baarn/Soest een VBOK werkgroep gestart. Het doel van deze werkgroep is het werk van de VBOK op plaatselijk niveau te behartigen. Men wil dit doen door hulpverlening, voor lichting en publiciteit.. Hulpverlening houdt in: begeleiding van vrouwen die hun zwangerschap als problematisch ervaren, waarbij samen met de vrouw naar oplossingen wordt gezocht. Voorlichting richt zich op informatie over het ontstaan en de ontwikkeling van menselijk leven, als vorm van pre ventieve hulpverlening. Dit wil men gaan doen op scholen, verenigingen, buurthuizen enz. Publiciteit beoogt de hulpverlening te ondersteunen door nog meer bekend heid te geven aan de VBOK. Dit ge beurt door middel van ledenwerfacties, stands op beurzen en braderiën, ver koop van artikelen. De werkgroep Baarn/Soest verkeert nog in de aanloopfase. Dit houdt on dermeer in dat men kursussen volgt voor hulpverlening en voorlichting, die georganiseerd worden door het Dien stencentrum. Op 30 april wil de VBOK met een stand deelnemen aan de braderie op de Eng in Soest en zich daar als plaatselijke werkgroep presenteren. In juni hoopt men op een braderie in Baarn te zijn. Als men wil, kan men dan nader kennis maken met het werk en de medewer kers van de VBOK. Voor meer infor matie, tel. 02154-15814. Machinehandel Kooiman houdt op vrijdag 6 en zaterdag 7 mei open da gen. De zaak aan de Korte Melimveg, die gespecialiseerd is in gazonmaaiers en bosbouwmachines, komt op beide dagen met aantrekkelijke aanbiedin gen op de proppen. De heer E.C Kooiman is sinds novem ber vorig jaar met zijn bedrijf gevestigd aan de Korte Melmweg 15. Daarvoor zat slijterij/distilleerdij Van der Bree- mer in dat pand. Alle bezoekers van de open dagen krij gen vim de heer Kooiman een leuke at tentie/ Daarnaa.si kunnen ze profiteren van de scherpe prijzen van de verschil lende machines. Op de kwalitatief goe de Sabo gazonmaaiers wordt een kor ting van 25 procent verleend en de ove rige merken dalen op 6 en 7 mei even eens sterk in prijs. Op vrijdag 6 mei kan men bij machine handel Kooiman terecht van 10.00 tot 18.00 uur en v^n 19.00 tot 21.00 uur, op zaterdag 7 mei is de open dag van 10.00 tot 16.00 uur. Er is ruime par keergelegenheid bij Kooiman die zowel vanaf de Lange Brinkweg als de Van Weedestraat makkelijk is te bereiken. dioos resultaat, dat Mitsubishi in dit on derzoek behaalt. Immers, ook uit publi caties van de Adac is gebleken, dat de auto's van dit merk relatief het minst met panne langs de duitse autobahnen worden aangetroffen. Maar toch De mensen van Auto Smeeing - dealer van Soest en Baarn - toonden zich maar nauwelijks in staat hun enthousiastme voor uw verslaggever te verbergen. Sterker nog, juist op de modellen Colt, Lancer en Lancer-Wagon, die zo sterk voor de dag komen, biedt Auto Smeeing tijdelijk een aankoop-voor-^ deel, dat kan oplopen tot 1.859,- of zelfs 3.920,- op de Colt EXE/Rally. Zouden zij het succes dan toch stiekum vieren? Één koopargument heeft Mitsubishi zich met haar prestatie uit handen ge slagen. Drie jaar fabrieksgarantie en zes jaar carosseriegarantie maken nauwe lijks meer enige indruk op de koper. Jammer, dan had Mitsubishi haar au to's maar niet zo goed moeten maken. Plaatsing houdt niet in dat de redak- tie met de inhoud instemt. Hierbij een reactie op het ingezonden stuk van J. Broeckman-Harder namens Soest Alarm in Soester Courant d.d.13 april j.1. We zullen enkele punten onder loep nemen. (2.) Als je iets kan verkopen, waar jaar lijks een enorm bedrag bijgepast moet worden en je vangt er nog 1 miljoen voor, dan heb je altijd winst. Om dat uit te rekenen heb je aan een ba§isschool-opleiding ge noeg. (3.) Soest Alarm stelt naast het binnen bad aan de Dalweg een buitenbad voor. Het Soester Natuurbad zou dan gehandhaafd moeten worden. Dat willen we allemaal wel. Maar wie zal dat betalen zoete lieve Ger- ritje? Wie de oplossing weet meet het maar vertellen. (5.) We vragen ons af, waarom de gelui den die Soest Alarm laat horen, ook te horen zijn bij de politieke lin ker vleugel. (6.) Het gedeelte onder de milieukreet Vervuiling Horizon in het pamflet Soest Alarm spreekt duidelijke taal, hoe Soest Alarm er over denkt! In het gedeelte wordt in een opgewonden kwajongensstijl ge sproken over een gemeentehuis van wel vier etages, terwijl het er maar twee zijn. De wolkenkrabbers er omheen kunnen ook gelijk door naar het rijk der fabeltjes. En hoe kun je een horizon vervuilen die er niet te zien is? Het plangebied rond de Dalweg is immers omzoomd door huizen, waaronder die van ac tievoerders. Allemaal omwaarheden dus. Over voorlichting gesproken! Het is ge zwam, als je beweert dat een dorp plotseling een stad wordt als je een gemeentehuis bouwen wil. Je krijgt bijna de indrük, dat het Soester grondgebied eigendom van Soest Alarm is. (7.) Dat B. en W. geen financiële conse quenties m.b.t. een rouwcentrum aan willen gaan, wil nog niet zeggen dat er geen behoefte aan is! Dit geldt ook voor het te realiseren Uit gaanscentrum van drie bekende Soesters. Gelukkig zijn er ook posi tief denkenden in Soest die tenmin ste wat voor het welzijn van de bur gers over hebben! (8.) Men kan de Soester consument niet blijven negeren. (9.) Bij de inspraak in de jaren 70 gin gen ze per auto naar de vergadering om de automobilist uit z'n wagentje te praten. De fiets zou het heilige vervoermiddel worden. Daarom alleen nog fietspaden aangelegd. Van dezelfde zijde is men nu tegen het Breemeentje fietspad. Is een fietspad soms ook al horizoriver- vuiling? In de jaren 70 heeft ondergetekende al gewaarschuwd om de bevolkingsaan was te stimuleren. Dit om o.a. een zie kenhuisvoorziening te behouden. Zelfs de Gemeenteraad durfde daar geen ja op te zeggen. Gevolg bekend. Dag zie kenhuis Zonnegloren! Je krijgt zo nu en dan het gevoel, dat er lieden zijn die medeburgers als een be dreiging zien van hun persoonlijke ge noegens. Maar wie in een samenleving woont zoals hier in Soest zal ook reke ning met de ander moeten houden. Dat is een kwestie van mentaliteit. Dan zal men ook inzien dat al dat actievoeren meestal onredelijk is. Inspreken in plannen is een andere zaak. Daar bena deel je de burgerij niet mee. Namens de Werkgroep Algemeen Belang Soest, J.H.R. van 't Land. Voor informatie: tel. 1 38 07 Foto: Goos van der Wilt. I Winkelcentrum Soest-Zuid j Soesterbergsestraat 57 Telefoon: 02155-13109 j In de overvolle zaal van het diensten centrum de Vijverhof heeft de Turkse gemeenschap van Soest zaterdagmid dag het Kinderfeest gevierd. De 23e april is in Turkije één van de hoogtij dagen en het feest wordt ook in alle andere landen waar zich Turkse ge meenschappen hebben gevormd altijd groots meegevierd. Op die dag wordt de opening van het partlementsgebouw in Ankara her dacht, een markant punt in de geschie denis sinds de nog altijd zeer vereerde leider Kemal Atatürk de grondslag leg de voor het moderne Turkije, na de on dergang van het Osmaanse rijk. Bij die gelegenheid werd, met het oog op de toekomst, speciaal de aandacht gericht op de jeugd van Turkije en daaraan dankt het Kinderfeest zijn ontstaan. Een twintigjarige Berlijner is vorige week met behulp van de Soester po litie over de landsgrens gezet. De man was slapende aangetroffen op de Eigendomweg. Het bleek dat de Westduitser sterk onder invloed van verdovende mid delen verkeerde. Volgens de politie was hij niet of nauwelijks aanspreek baar. In de tas van de man werden in jectiespuiten, antefamine en hasjiesj aangetroffen, hetgeen in beslag werd genomen. Omdat de man niet vol doende middelen van bestaan had werd hij teruggewezen naar zijn va derland. Het feestprogramma werd geopend met een kort welkomstwoord door de heer Z. Teker, een van de Turkse lera ren in Soest, die kort stilstond bij de be tekenis van deze dag. Vervolgens zong een kinderkoortje een aantal nationale liederen onder het portret van Atatürk dat, geflankeerd door Turkse vlaggen, ook het grote podium van de Vijverhof sierde. Daaronder stond met grote let ters "Hosgeldin" (welkom) en de da tum: 23 Nisan. De kinderen zetten hun beste beentje voor met liedjes, gedichten, toneelstuk jes, volksdansjes, etc. Hun vaders en moeders vormden het dankbare pu bliek, waaronder zich ook een flink aantal geïnteresseerde Nederlanders bevond. Het gemeentebestuur gaf eveneens blijk van zijn belangstelling in de persoon van de wethouders Plomp en Menne. De eerste won aller harten door zijn in bijna vlekkeloos Turks uit gesproken felicitatie aan ouders en kin deren, die hij een plezierig feest toe wenste. Steenhoffstraat 13 ..f»- -3764 BH Soest emoency Telefoon 02155-10115 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Erik van Dorresteyn f/ ■m M|A /jsh medewerker 't Vaarderhoogt Al sinds de oudheid is de Randpalm of Buxus in trek en wordt deze gewaardeerd om zijn vele gunstige ei genschappen en mogelijkheden. Buxus is wintergroen en kan in alle denkbare vormen worden gesnoeid. Qua grondsoort en lichtbehoefte stelt de plant weinig eisen. De bloem is nauwelijks opvallend, het hout is zeer hard. Takjes van de Buxus sempervirens worden met Palmzondag in katholieke kerken gebruikt. Het mooiste groeit de palm ongesnoeid op tot een 3-6 meter hoge struik of kleine boom. Dat snoei echter goed verdragen wordt bewijzen de strakke haagjes en knipfiguren in de historische symmetrietuinen. In de ze tuinen was en is de Randpalm één der belangrijkste gebruiksplanten. Er worden in ons land zo'n 40 soor ten en rassen van Buxus gekweekt. Slechts een klein gedeelte hiervan is op tuincentra regelmatig voorhan den. HET ASSORTIMENT: Buxus sempervirens is de meest gekweekte en dus de belangrijkste Randpalm. Deze en het ras 'Suffrutico- sa' worden doorgaans aangeboden op de tuincentra. Beiden zijn uitermate geschikt als knipheester en wor den voor dit doel dan ook massaal gekweekt. Er be staan ook enkele rassen met bont blad zoals Buxus sempervirens 'Elegans' met witgerand blad en Buxus sempervirensAureovariegata' met geel gevlekt blad. Buxus sempervirens 'Rotundifolia' met breed rood achtig blad wordt slechts af en toe gesignaleerd bij kwekers en op veilingen en vormt dan een leuke aan vulling op het sortiment. GEBRUIK: Buxus kent tal van gebruiksmogelijkheden, die al ver terug in de tuingeschiedenis bekend waren. De plant laat zich met enig gevoel voor knipkunst en wat een voudige plantkennis bijzonder goed vormen tot bol len, haagjes, pyramiden en fantasiefiguren. Lage strakke Buxushaagjes zijn ideaal voor de aanleg van nostalgische kruiden- of rozentuintjes. Bij aanplant van dergelijke haagjes gaan we uit van 4-5 planten per strekkende meter. Rustieke banken en tuinbeelden vragen ook om een beplanting van Buxus als een pas sende omlijsting. Natuurlijk kunnen we de Randpalm eveneens prima laten uitgroeien tot een flinke struik tussen andere struiken in de heesterborder. Vooral de bontbladige rassen lenen zich hier goed voor en zor gen temidden van bladverliezende gewassen in de lan ge winterperiode voor winterkleur. Buxus valt erg fraai le combineren met het razendpopulaire 'terra cotta -aardewerk dat in tal van kwaliteiten en uitvoe ringen verkrijgbaar is. GROND/STANDPLAA TS: De Randpalm gedijt op alle grondsoorten, zelfs op kalknjke en weinig voedzame grond. De grond mag alleen met te droog zijn, maar ook droge grond kun nen we verbeteren door het doormengen van goede bemeste tuinaarde. Deze tuinaarde wordt verkocht in zakken en bestaat voor een groot gedeelte uit tuinturf een bodemverbeterend produkt, dat tot 4 maal zijn ei-' gen gewicht aan vocht kan vasthouden. Buxus groeit zowel in de zon als in de schaduw. De bontbladige vor men prefereren wel een minimaal halfbeschaduwde standplaats Geheel in de schaduw geplante exempla ren zullen hun kleur grotendeels verliezen SNOEI: De snoei van Buxus kan gedurende de groeiperiode indien nodig meerdere malen worden uitgevoerd Door een regelmatige snoei vertakken de scheutjes zich vaak extra, waardoor een dichter en mooier ge was ontstaat. De laatste knipbeurt vóór de winter kan beter niet later dan eind augustus/begin september plaatsvinden. Te laat gesnoeide Buxus gaat kaal en vorstgevoehger de winter in, met alle risico's vandien. I

Soester Courant | 1988 | | pagina 12