Jan Veen richt modelautocrossclub op Rozenzaterdag en Stuivertjesmarkt aSdubberstamw Bach en Buxtehude in de Oude Kerk Groot Koninginnefeest op kinderboerderij [(DlAVrONDE Koninginnedag zaterdag 30 april Soesterberg 30 mille voor aanpassingen gemeentehuis PAGINA 15 WOENSDAG 27 APRIL 1988 Soesters rijden 'op afstand' op zelf aangelegde zandbaan Zaterdag 7 mei in Winkelkring Van Weedestraat SOESTER COURANT Afsluiting overwegen Man geeft zichzelf aan bij de politie Soester Courant goede informatiebron Wieldoppen gestolen Dief aangehouden Y erkeersmaatregelen i.v.m. Jaarmarkt .ZAAK SOEST "Dancing Diamonds" 14 Krt. gouden hangers met een bewegende diamant. SU KADEN MEI DIAMANT At tfvooR VDOfc \j. ju QttDt&HQÜ i f De schoonheid van een DesigM Vormgeving die stijl verraadtlM Wilkens-Model OCTA SjfA gelijk te maken. Honderd vrijwilligers werken mee en het kost ook heel veel geld. Vandaar dat wij u verzoeken royaal meet te werken aan het slagen van dit feest. Ook financieel, want ver lies kunnen wij niet lijden. Helpt u mee om er een prachtig gebeuren van te ma ken? Tot ziens op het Vedelaarpad 53! Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 11 e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 08.30-09.00 uur muzikale rondgang door muziekvereniging Odeon tot -09.00 uur afhalen luchtballonnen zijingang van het Dorpshuis 09.00 uur vlaghijsen voor de Drie Eiken toespraak burgemeester oplaten luchtballonnen muzikale omlijsting muziekvereniging Odeon 09.00-18.00 uur jaarmarkt Banningstraat standwerkers - oude ambachten - antiek- en kunst markt 10.00-12.00 uur koffiedrinken in de Drie Eiken voor 'Alle' ouderen te Soesterberg 12.00 uur finale 'straatvolleybal-tournooi' o.l.v. AGAVS in de Banninghal 12.00-23.00 uur Lunapark op het terrein aan de Kampweg, antieke draaimolens enz. 14.00 uur Oranjeloop o.l.v. de heer van Zee (therapeut) start en finish bij de fiets/voetgangersbrug einde Plesmanstraat 14.00-17.00 uur klaverjaswedstrijd in de Drie Eiken 14.00-17.00 uur fietspuzzeltocht in/om Soesterberg starf/finish bij de Drie Eiken 21.00 uur de traditionele lampionoptocht o.l.v. muziekvereniging Odeon. Begin en eindpunt Dorpsplein 23.00 uur groots vuurwerk terrein Kampweg nabij Lunapark De wijzigingen, die de architect ïr. J. Schrieke heeft moeten toepassen in het voorlopig ontwerp van het nieu we gemeentehuis, hebben de ge meente bijna dertig mille gekost. Het totale honorarium voor de architect komt daarmee op 133.000 gulden. De aanpassingen waren nodig nadat veel bewoners van Soest op- en aan merkingen hadden op het oorspron kelijke ontwerp van het raadhuis. Daardoor dreigt het budget voor de voorbereiding van het plan te wor den overschreden. Er was 200.000 gulden beschikbaar. Dat bedrag is al op. Het bodemonderzoek kostte bij na twee keer zoveel als was begroot (19.000 gulden). Daarentegen vie len de uitgaven voor de inspraak van de burgers mee: in plaats van 5.000 gulden gebruikte de gemeente hier voor tot dusver 1.400 gulden. Ook de maquette viel aanzienlijk goed koper uit (9 in plaats van 15 mille). Het interne advies, gebaseerd op manuren, kostte tot nog toe 17.000 gulden. Men had dertigduizend gul den geraamd. Op deze post zullen waarschijnlijk nog meer uitgaven nodig zijn. Soest heeft sinds kort een modellen- crossclub. De vijftienjarige Jan Veen is de initiatiefnemer achter de georgani seerde crossers met de op afstand be stuurde auto's. Hij krijgt hulp van Meivin Hamaker, 16 jaar oud en even eens uit Soest. De kersverse club telt nu al tien leden, "maar er komen ie dere dag nieuwe mensen bij," aldus Jan Veen. De eerste activiteit van de modellen- crossclub vindt plaats op koninginne dag. Dan houdt de club een bekerwed strijd, waarvan het de bedoeling is dat deze competitievorm één of twee keer in de maand een vervolg krijgt. Bij de eerste crosswedstrijd kan het publiek na afloop tegen betaling van drie gulden met de modelauto's de vijftig meter lan ge baan proberen. De baan ligt aan de Insingerstraat, naast het terrein van In de Ruimte. Kuipbochten Jan Veen en Meivin Hamaker hebben de baan samen aangelegd. Het kostte hun twee maanden graafwerk en ver volgens nog twee weken intensieve ar beid voqr de invulling van het crosspar- cours. De zandbaan bestaat onder meer uit een springschans en enkele kuip bochten. Het hekwerk rond de baan is nog niet gereed, maar daar wordt aan gewerkt. Jan Veen is houder van de baan, terwijl Meivin Hamaker als wed strijdleider optreedt. Hij rijdt zelf niet. "Als ik ook nog eens alles moet organi seren wordt het teveel. En als ik zelf zou winnen moet ik de prijs aan mezelf uit reiken," verklaart Jan Veen, de derde jaars M AVO-scholier die net een repe- titieweek achter de rug hc. "Ik zocht een hobby en heb toen een modelauto gekocht. Eerst deed ik wel eens aan motorcross, maar ik had niet voldoende geld om een motor te kopen. De keuze voor modelcross is me hart stikke goed bevallen. Het is beter dan motorcross, want als er nu iets misgaat voel je het tenminste niet." Jan Veen heeft evengoed een behoorlijk bedrag aan geld moeten investeren om te gaan modelcrossen. De aanschafprijs van een auto schommelt tussen de 140 en 500 gulden, voor het besturingskastje is men tussen de 150 en 250 gulden kwijt, terwijl voor één accu en een oplader respectievelijk 50 en 70 gulden moet worden neergeteld. Een voordeel is dat het materiaal niet gauw stuk gaat. "Ik ben al talloze malen over de kop gevlo gen maar de auto is nog in tact," zegt de trotse bezitter van de Falcon. Dat is een auto van het merk Tamya, die een snel heid van 45 kilometer per uur kan ont wikkelen. De snelheden kunnen oplo pen tot tachtig kilometer per uur. Dat is afhankelijk van wat men met de auto uitspookt. Met een kleiner tandwiel kan de top van de auto worden verhoogd, maar men kan ook gewoonweg een sterkere motor kopen. De wagens zijn gebouwd op een schaal van 1:10. 'Lekker soepel' De leden van de club trainen bijna ie dere avond op de baan. Dat is ook wel nodig, vindt Jan Veen: "In het begin is sturen moeilijk, maar als je vaak oefent leer je de auto goed besturen, ook in de bochten en zo. Je bent zo druk met de modelauto's dat je geen tijd hebt voor andere hobby's. Als je echt goed en lek ker soepel wilt rijden moetje er veel tijd in stoppen." De sport, die Jan Veen en co. bedrijven, geniet geen grote be kendheid. "In Amerika is het een rage, maar in Nederland komt het nu pas een beetje vann de grond. Nee, ik geloof niet dat er in de omgeving andere mo- delcrossclubs bestaan. Op de tankbaan in Soesterberg rijdt men wel eens, maar dat gebeurt niet in clubverband. Toen ik begon heb ik ook op straat gereden, maar dat vond ik niet echt Jeuk. Daar om heb ik de baan aangelegd," vertelt Jan Veen. Proefrijden Iedereen kan desgewenst een kijkje ko men nemen op de crossbaan van Jan Veen aan de Insingerstraat. Volgens Jan Veen kunnen de mensen ook zelf proberen met de auto's te rijden. De clubleden zijn bereid om hun auto even af te staan. Na afloop van de bekerwed strijd op 30 april kan men ook proefrij den. Dan moet echter drie gulden wor den be'aald. Dat bedrag moeten ook de deelnemers 'dokken' als inschrijfgeld. Opmerkelijk is overigens dat het lid maatschap van de modelautocrossclub niets kost. Inschrijven voor de beker wedstrijd op koninginnedag kan nog steeds, mits men natuurlijk in het bezit is van een auto. Een telefoontje naar Jan Veen (tel. 18574) is voldoende, maar men kan zich uiterlijk om 10.00 uur op de dag van de wedstrijd ook nog aanmelden. De wedstrijd start om 12.00 uur en bestaat uit drie manches, die elk ongeveer vijf minuten in beslag zullen nemen. Per manche moeten vijf ronden worden afgelegd. De eerste drie krijgen achtereenvolgens drie, twee of één punt(en). Evenals vorige jaren is de Winkelkring van Weedestraat volgende week za terdag (7 mei) opnieuw het decor voor de inmiddels traditionele presentatie van grote en vooral kleine Soester on dernemers, die bij het Soester publiek bekend staat als de Rozenzaterdag en de Stuivertjesmarkt. Ook dit jaar is het evenement aan de vooravond van Moederdag (zondag 8 mei) opgezet volgens de beproefde formule, die in het verleden zeer succesvol is geble ken. In verband met werkzaamheden aan de spoorlijn Amersfoort - Den Dolder zijn de overwegen Soesterbergsestraat en Paltzerweg in de nachten van 27/28 en 28/29 april tusseh^.00 en 07.00 uur voor alle verkeer in beide richtingen ge sloten. i In de nachten van 1/2 en 2/3 mei geldt dat ook nog voor de Paltzerweg, en in de nachten 8/9 en 9/10 mei voor de Soesterbergsestraat. Een 41-jarige inwoner van Soest heeft zich bij de politie aangegeven. Hij had zaterdagmiddag twee auto's bescha digd op een parkeerplaats aan de Neer- weg. Na de botsingen was hij doorgereden, maar eenmaal thuisgekomen kreeg hij berouw van zijn ongewilde overtreding. Omdat de man riekte naar alcohol moest hij de blaas- en de bloedproef on dergaan. Daaruit bleek dat hij teveel al cohol had gedronken. In de Van Weedestraat - plus de "aan grenzende" delen van de Steenhoff- straat en de Burgemeester Grothestraat - zal het ongetwijfeld weer een drukte van belang zijn. De winkeliers spelen in op Moederdag en zullen naar het zich laat aanzien dit jaar in groten getale ook nadrukkelijk "op straat" aanwezig zijn, zodat de braderie-achtige sfeer ontstaat die inmiddels bekend is van de befaam de Open Dagen van de Winkelkring. Het Rozenteam zal namens de winke liers de winkelende dames verrassen met een roos. De "gesettelde" ondernemers van de Winkelkring krijgen bovendien het ge waardeerde gezelschap van zo'n hon derd jeugdige collega's, die met elkaar de Stuivertjesmarkt vormen. Alle kin deren in de leeftijd van 7 tot 14 jaar kunnen daaraan meedoen, althans: zo lang er plaats is. Voor een stuiver kun nen ze een officiële standplaats verwer ven en van daaraf proberen "goede za ken" te doen. De Stuivertjesmarkt is destijds opgezet om de jeugd van Soest in de gelegen heid te stellen zelf een cadeautje voor moeder te kopen, van hun eigen al dan niet zuur-verdiende centjes. Ook nu weer kunnen de jongelui hun spulletjes verkopen en op die manier een aardig kapitaaltje vergaren. In wat ze verko pen zijn ze helemaal vrij, als het tenmin ste niet om echte handelsartikelen gaat. De ervaring heeft geleerd dat de jeugdi ge ondernemers bijzonder vindingrijk kunnen zijn als het op verkopen aan komt, maar vooral de speelgoedkast - en moeders keukenkast - blijken aan de vooravond van de Stuivertjesmarkt nog eens goed doorgenomen te zijn op bruikbare spullen die voor een luttel be drag van de hand kunnen worden ge daan. Stuivertaart De Stuivertjesmarkt begint om half tien. Ban kunnen de jonge winkeliers hun kraampjes (of wat ze er ook van zullen maken) inrichten en de verkoop starten. Om uiterlijk vier uur 's middags zullen ze hun boeltje moeten opruimen, want dan begint op het pleintje voor de ABN-bank (Hoek Nassauplantsoen) de prijsuitreiking. Een deskundige jury zal namens de Winkelkring ook dit jaar weer een kijkje nemen bij alle stuiver- tjes-markthandelaren en een oordeel geven over hun presentatie en verkoóp- - kunsten. Wie daarbij als beste uit de bus komt wordt de winnaar van de Winkel kring-Stuivertaart, gebakken door de "lekkerste" bakker van Soest, banket bakker J. Verkleij van de Van Weede straat. Vorig jaar was het overvol in de Van Weedestraat, aldus de heer H. v.d. Oos terkamp, die nauw betrokken is bij de organisatie en het er achter de scher men al behoorlijk druk mee heeft ge had. "Het aantal reacties was overwel digend. Gelukkig konden we toen, met medewerking van de politie, nog een aantal standplaatsen creëren op het pleintje bij het oude politiebureau. Nu zal het nog wel wat krapper zijn, omdat ook veel winkeliers die dag 'naar buiten gaan'. De eventuele open plekken wor den opgevuld met gezellige parasols." Inschrijven Vanaf vandaag kunnen de kinderen die willen meedoen aan de Stuivertjes markt zich aanmelden voor een stand plaats bij kantoorboekhandel Van de Ven, Steenhoffsstraat 13. Zij krijgen dan - tegen betaling van een stuiver - een officieel inschrijvingsbewijs, dat ze goed moeten bewaren, want het moet op verzoek getoond kunnen worden tij dens de markt. De Winkelkring ver deelt de standplaatsen naar eer en ge weten; ze worden aangewezen op de Van Weedestraat, de Steenhoffstraat (tot en met reisbureau Holland Interna tional) en de Burgemeester Grothe straat (ongeveer tot Hulleman Optiek). De "echte" winkeliers van de Winkel kring laten zich natuurlijk evenmin on betuigd. Behalve de rozen die het Ro zenteam - ook nu weer bestaande uit jongens en meisjes van de gymnastiek vereniging De Springbokken - aan de winkelende dames uitdeelt, zullen de ondernemers met allerlei aantrekkelij ke aanbiedingen de aandacht weten te trekken. De Revival Jassband zorgt voor on vervalste dixieland tijdens de Rozenza terdag. Levende muziek De sfeer in de straat wordt nog ver hoogd door levende muziek: een draai orgel, dat tussen 11.00 en 15.00 uur de straat met opgewekte klanken door trekt, en de wereldberoemde Revival Jassband, een van de groepen die al ja renlang meedraait in de top van het Ne derlandse dixieland-wereldje en inmid dels ook internationale faam heeft ver worven. De Revival Jassband heeft verschillen de top-musici in zijn gelederen, afkom stig uit o.m. De Dutch Swing College Band, New Orleans Syncopators, New Orleans Seven en Friends of Jazz. De band heeft inmiddels diverse plaatop namen, tv- en radio-optredens achter de rug en deed mee aan allerlei festivals in binnen- en buitenland. De formatie kenmerkt zich door de enorme "po wer" bij zowel de ritmesectie als de bla zers en zal de toehoorders in de Winkel kring ongetijfeld tot groot enthousias me weten te brengen. Het is de bedoe ling dat de band tussen 11 en 3 uur lo pend door de Winkelkring gaat optre den, waarvoor de fietspaden tijdelijk zullen worden afgesloten. De Stuivertjesmarkt wordt ook opge luisterd met muziek van dit draaiorgel. Evenals voorgaande jaren organiseert kinderboerderij De Vrije Teugel we derom een groots feest voor jong en oud. Dat wil zeggen dat we er alles aan doen om het de kinderen van 4 tot en met 12 jaar naar de zin te maken. We hebben dit jaar maar liefst 40 dingen te doen voor deze leeftijdsgroep. Een groot verschil met voorgaande ja ren is, dat de kinderen dit jaar géén deelnemerskaart bij het hek krijgen, wél krijgen alle bezoekers (dus jong en oud) bij het hek een lotnummer tegen beta ling van f 1,- entree. Aan het eind van de dag worden drie nummers getrok ken. De personen die deze loten in hun bezit hebben, krijgen een prachtige prijs. Verder bestaat de mogelijkheid voor de kinderen om op diverse plaat sen prijsjes te winnen als zij aan een ak- tiviteit deelnemen. Welke aktiviteiten zijn er allemaal te verwachten? Een greep uit de gebeurtenissen: brand weerrace, bibberberg, kasteel schieten, limonadefiets, blaasbal, reuzenpuzzel, dufdalf werpen en skilopen. Verder wordt er een prachtige spook- stal gebouwd waar iedereen een kijkje kan nemen. Er is een waarzegster op het terrein die iedereen de toekomst voor spelt en hopenlijk begint ze die dag te voorspellen dat het mooi weer is. Als speciale attrakties hebben we dit jaar optredens van de toneelgroep van kin deren, en Circustheater Glurnz met he stuk "Spaanse Pepers". Uiteraard is dit jaar ook weer de talentenjacht de grote publiekstrekker. Twintig uitgeselek- teerde optredens van kinderen tot en met 12 jaar zullen het talrijke publiek vermaken. De drie winnaars krijgen een mooie prijs. Voor de ouders hebben we ook verras singen in petto: spijkerslaan, schieten in een schiettent, landenspel, eieren zoe ken, éénentwintigen. Deze spelen kosten allemaal 1 gulden per deelname en geven kans op mooie prijzen. Verder zorgen we ook goed voor de inwendige mens door verkoop van broodjes, snacks, patat, snoepgoed, koffie/theek/frisdrank en wafels. Alles tegen schappelijke prijzen. Spelregels Alle bezoekers betalen 1 gulden entree, ongeacht de leeftijd. Alle spelen zijn af gestemd op verschillende leeftijden, maar deelname is voor eigen risiko. Wij houden van een gezellige sfeer -en ho pen dat onze bezoekers net zoals wij hun uiterste best zullen doen om er sa men een fantastische dag van te maken. Tijdstippen Om 12.00 uur gaan de hekken open en worden de bezoekers toegelatene. Alle kinderen en hun ouders kunnen dan vanaf dat moment tot zes uur aan de ak tiviteiten meedoen die op het terrein te doen zijn. 12.00-18.00 uur: deelname mogelijk aan 40 spelen en opdrachten 13.00 uur: éénmalig optreden van Cir custheater Glurnz met "Spaanse Pe pers" 15.00-15.40 uur: eerste gedeelte van de Talentenjacht 17.00-17.30 uur: tweede gedeelte van de Talentenjacht 17.45 uur: prijsuitreiking van de talen tenjacht door de burgemeester. 18.00 uur: slot. Dit feest wordt georganiseerd door de kinderboerderij. In augustus 1987 zijn we begonnen met de voorbereidingen en wij kunnen u verzekeren dat er heel veel werk verzet is om dit allemaal mo- Aan de Bosstraat heeft een onbekende vier wieldoppen van een auto gehaald. De wagen is eigendom van een 24-jari- ge inwoner van Ter Aar. Een radiocassettercorder verdween uit een auto, die stond geparkeerd aan De Akkeren. De eigenaar is 27 jaar. Vooral door organisten worden beide namen vaak in één adem genoemd. Buxtehude is een van Bach's voorlo pers; bijna zou Bach zelfs diens opvol ger zijn geweest. Alleen de verplichting, met de dochter van de oude Buxtehude te trouwen weerhield hem van deze eer. Buxtehude staat trouwens ook in de be langstelling omdat het vorig jaar 350 jaar geleden was dat deze geboren werd. Het programma dat de organist/klave- cinist Reitze Smits en de gambiste Nao mi Hirschfeld zondagmiddag brachten in de Oude Kerk stond in het teken van Buxtehude. Het derde lid van het New Consort, de violiste Mariette Holtrop, was wegéns omstandigheden helaas niet in staat aan het concert mee te werken, zodat een aangepast program ma moest worden aangeboden, met minder Buxtehude dan de bedoeling was. Ondanks deze handicap is het een prachtig concert geworden. Beide spe lers beheersen hun instrument, de mu ziek en de daarbij behorende uitvoe ringspraktijk voortreffelijk; daarnaast zijn ze goed op elkaar ingespeeld, zodat ze niet zozeer op de noten hoeven te let ten, en daardoor aan het muziek maken zelf toekomen. Begonnen werd met Bach's vijfde triosonate voor orgel. Smits beperkte zich hierbij tot het ge bruik van prestanten en fluiten. Ook de niet al te snelle tempi en een afgewogen articulatie droegen bij tot de fraaie en overtuigende indruk. De viola da gamba, een instrument dat in Bach's tijd al aan het uitsterven was, heeft een wat dunnere klank dan de cel lo; de beschrijving "zilveren" klank te genover de "gouden" klank van de cello is heel toepasselijk. Bovendien kan men op de gamba met zijn platte kam en (hier) zeven snaren veel beter akkoor den spelen. Vooral dit laatste was uitstekend te ho ren in een suite van de Nederlander Schenk. Een prelude en vier dansen die duidelijk franse invloed verrieden wer den op franse wijze uitgevoerd. Daarbij viel in het spel van Naomi Hirschfeld de zuiverheid op, naast de bescheiden toonvorming en het zeer spaarzame ge bruik van vibrato, en dan no alleen als versiering op lange noten. Gamba en klavecimbel versmolten zo fraai, dat men zich soms afvroeg welk instrument welke tonen voortbracht. Reitze Smits speelde vervolgens 17 va riaties uit La Capricciosa van Buxtehu de. Het gebruik van rubato, d.w.z. niet strak in de maat spelen, overtuigde meer bij de langzame variaties dan bij de virtuoze: daar raakte men het maat gevoel soms geheel kwijt. Het hoogtepunt van de middag was de sonate in D voor klavecimbel en gamba van Bach. Hierin speelt het klavecimbel zowel de sopraanpartij als de bas, ter wijl de gamba in altligging speelt. Voor- Een dief is kort na het stelen van een au toradio door de politie aangehouden. Dat kon dankzij de oplettendheid van een voorbijganger. De man had een dief in actie gezien bij een auto aan de Theo Dobbehof. Aan de hand van het signalement meende de politie met een bekendete maken te hebben. Die ingeving bleek juist. De man werd aangehouden door de poli tie, maar ontkende de radio uit de auto te hebben gestolen. Pas toen de tipgever hem herkende gaf hij toe. Hij had de ra dio inmiddels verkocht aan een mede flatbewoner. Op aanwijzing van de dief kon de radio worden achterhaald, evenals een eerder gestolen radio. In verband met de Jaarmarkt op 30 april, Koninginnedag, in Soesterberg gelden tussen 00.00 en 24.00 uur een aantal verkeersmaatregelen: De Banningstraat is gesloten voor alle verkeer in beide richtingen. Voor de Oude Tempellaan, tussen de K. Onnes- laan en Banningstraat, geldt een stop verbod voor de oostelijke zijde van de rijbaan en een geslotenverklaring voor motorvoertuigen vanaf de K. Onnes- laan. Dit laatste geldt niet voor de bus dienst. al in deze sonate merktemen hoe goed beide spelers op elkaar zijn ingespeeld. Ook beide langzame delen hielden de aandacht gevangen. Jammer dat in de snelle delen het klavecimbel de gamba dreigde te overstemmen. Het concert werd besloten met een uit voering van het grote preludium en fuga in e voor orgel van Buxtehude's leerling Bruhns. Een fantastisch stuk, waarin de luisteraar verrassing op verrassing wordt bereid. Smits wist aan Bruhns' verrassingen nog enkele toe te voegen, bijvoorbeeld d.m.v. uitstellen en extra versieringen. Hoewel dit orgel voorple- num-stukken niet op zijn mooist is, ver gat de luisteraar dat al snel. Het mooie weer zal er wel debet aan zijn, dat er wél erg weinig mensen in de kerk zaten. Erg jammer voor de spelers, en erg jammer voor de organisatoren. Zij verdienen beter. Erg jammer ten slotte ook voor de thuisblijvers. R.J. Bij ma

Soester Courant | 1988 | | pagina 15