<<<^V [orbióNXK W* WOENSDAG 27 APRIL 1988 SOESTER COURANT PAGINA 8 The Rumbones' in de Molensoos ALLEEN OP KONINGINNEDAG! Expositie Teleac-cursus iin C-< Kinderbios in C-drie, a.s. vrijdag 'Grootmoeder en de acht kinderen in de stad' Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Vrijwilligers Vakature Bank Poëzie a la carte in Groeneveld 'Uur voor iedereen' Herdenkingscondert Groot Nicolaaskoor Speeldoos Brecht, het leven zelf, Eddy Brugman Unieke muziekshow van Berdien Stenberg een weerzien met Dinsdag 3 mei, 20.00 uur: Amsterdamned Bazar/rommelmarkt Van Arkel-instituut Kwalleballentoeraooi Molensoos afgelast! Museum Oud-Soest Expositie Gilde en video Landjuweel 1987 Cultureel Creatief Centrum YVillaertstraat 49, 3766 CP Soesl, tel. 22188. Openingstijden: werkdagen 8.30- 12.30 uur, 13.00-17.00 uur en 19.00- 23.00 uur; zaterdag 15.00-23.00 uur; zon dag 15.00-18.00 uur. 'Grasduinen in Letterland' In september start in C-drie een cursus "literatuurbeschouwing". Dat klinkt een beetje zwaar, maar in deze cursus staat het uitwisselen van lees-ervarin- gen voorop. Daarnaast wordt ingegaan op de structuur, de stijl en de achter gronden van het boek. Het is de bedoe ling dat de cursisten voor elk van de acht cursusavonden een boek lezen. Het eerste boek is gekozen in het kader van het Couperus-jaar 1988: "Van ou de mensen, de dingen die voorbijgaan". Omdat niet iedereen snel leest of tijd heeft om te lezen, worden de cursus avonden verspreid over een heel jaar. Iedere maand dus een avond "Grasdui nen in Letterland". Nieuw: Introductiecursus Kunstgeschiedenis Kunst en geschiedenis zijn twee terrei nen die heel breed zijn, maar ook heel veel raakvlakken hebben. In deze intro ductiecursus is gekozen voor de ge schiedenis van de kunst van West-Eu ropa. Die begint in Egypte, Grieken land en Italië vanaf ca. 2000 jaar voor Christus en verspreidt zich over heel Europa. Hoe de kunst zich door die tijd ontwikkelt (Middeleeuwen, Renais sance, Barok, 18e, 19e, 20e eeuw) en wat de historische achtergrond daarvan is, staat in deze lessenserie centraal. Het verhaal wordt verteld aan de hand van dia's. De cursus is bedoeld voor ieder een die geïnteresseerd is in de kunst en met meer achtergrondinformatie wil kijken naar de kunst om ons heen. De cursus bevat twaalf lessen van twee uur en start in september. De docente van deze cursus is Klaaske Koning. Computer-oriëntatiedag Op 15 april j.1. was het erg rustig in C-drie. Een groot deel van de vaste me dewerkers en enkele docenten was de hele dag op bezoek bij de collega's van het Kreatief Centrum De Hof in Amersfoort. We konden ons die dag oriënteren op het grote computerpro gramma-aanbod, en dan met name in het creatief computeren. We kregen een programma "tekenen" voorge schoteld, waarover we heel enthousiast waren. We zagen veel toepassingsmo gelijkheden voor ons centrum, zoals lay-out voor kranten, affiches en strooi- folders, animatie(fïlmpjes), zeefdruk ken, combinaties met foto en video, etc. Een aantal mensen van ons is zeker van plan verder op dit creatief computeren, door fe gaan. Ook zijn we de mogëlijk- heden nagegaan om in C-drie een der gelijke cursus op te zetten. Het kan im mers best zijn dat er bij verschillende personen en instellingen behoefte be staat aan zo'n cursus. In de komende tijd gaan we ons daarover beraden. Amateuristische kunst Toneelvereniging "Het Soester Ap plaus" zal traditiegetrouw de uitvoering van het ingestudeerde toneelstuk in C-drie geven. De try-out is op 5 mei en de uitvoeringen zijn op 6, 7 en 8 mei. Onder leiding van de nieuwe regisseur is gekozen voor een geheel andere op zet en een bijzonder decor. Het belooft heel wat te worden. Koninginnedag: Op Koninginnedag, zaterdag 30 april, treedt in de Molensoos de band 'The Rumbones' op. Deze band is in de om geving van Soest nog niet bekend, maar heeft al vele optredens gehad in de om geving van Arnhem, Nijmegen en in Duitsland. De band bestaat uit zeven personen, die al heel lang met elkaar spelen. Zij hebben een breed repertoi re, voornamelijk covers van oude soul en funk muziek. Daarnaast spelen zij ook eigen nummers. Kortom, het is weer niet de eerste de beste band die in de Molensoos komt optreden. Doordat het Oranje Comité Soest voor dit optreden een bijdrage heeft toege zegd, kan de prijs laag gehouden wor den. Leden betalen f5,-; niet-leden f 7,50. Het optreden begint om 22.00 uur; de zaal is open om 20.00 uur. 2 stuks SCHIESSER ONDERGOED20. Krimpvrije POLOSHIRTS met borstzak 40,- SHIRTS uni en strepen, L- en K-mouw 60,- DAMES-POLO'S 100% katoen Marz 70,- BLOUSES uni en strepen 100,- LAMSWOL PULLOVERS 14 kleuren100,- ZOMERPANTALONS grote serie 100,- ZOMERJASJES150,- KOSTUUMS 1 - en 2-rij500,- Laanstraat 65 - Burg. Grothes'traat 7 - BAARN 02154-15418 SOESTDIJK 02155-14488 Zaterdagavond vond in het cultureel centrum C-drie de opening plaats van een expositie van portretten, die ge maakt zijn door een aantal Soester deelnemers aan de Teleac-cursus por trettekenen en - schilderen. Zij had den gebruik gemaakt van de mogelijk heid tot praktijkbegeleiding, die in het hele land in diverse culturele centra werd geboden. Aan de televisiecursus hebben zo'n 30.000 Nederlanders meegedaan; enkele honderden namen de gelegenheid te baat het geleerde onder deskundige leiding in de prak tijk te brengen. In Soest bezochten elf cursisten de praktijklessen in C-drie, waar ze in structies kregen van docente Gert Bögels. Dat gebeurde op zes zaterdag ochtendbijeenkomsten, elk drie uur lang. De gezamenlijke inspanningen leidden uiteindelijk tot een tentoonstel ling van 24 portretten, die werd ge opend door Saskia van Gent, die bij Te- leac speciaal is belast voor het kontakt met de cursisten. "Tekenen en schilde ren kun je eigenlijk niet van de televisie leren," aldus Saskia van Gent. "Je krijgt er wel een alleraardigst handboek bij, waarvan je nog jaren plezier kunt heb ben, maar dan hoefje nog geen potlood op papier te hebben gezet. Dat gebeurt wel in de praktijklessen." Ze vertelde dat ze op dergelijke bijeen komsten de cursisten heel gemotiveerd, soms zelfs fanatiek, aan het werk had gezien, en sprak de hoop uit dat de deel nemers aan de expositie zouden door gaan met het in de praktijk brengen van hun aangeleerde yaardigheden. "Wor stel verder, want worstelen is het, maar dat is juist de uitdaging," riep ze de cu- Saskia van Gent (l.) en Gert Bögels tijdens de opening van de expositie. risten toe, want anders wordt het rou tine en dat iis stinkend vervelend." Namens de exposanten werden er bloe men en een boekenbon aangeboden aan Gert Bögels, waarmee werd onder streept hoezeer de cursisten haar bege- leding op prijs hadden gesteld. Een film is meestal een verzonnen ver haal. Soms aan de hand van een boek, maar dan is dat boek verzonnen. Vaak wordt er iets beschreven of verfilmd, wat de schrijver zelfheeft meegemaakt, maar altijd wordt er nog veel bij gefan taseerd. Ook de film 'Grootmoeder en de acht kindern in de stad' is gemaakt naar aan leiding van verhalen van Anne-Cath Vestly. Het leuke is dat de mevrouw, die het boek geschreven heeft, zelf de hoofdrol in de film speelt. Op een 2-kamerflat wonen kleine Mor- ten, Mina (4), Milly (5), Mona (6), Mads (8L Marte (9), Martin (10) en Maren 12) met hun vader en moeder. De kinderen slapen met z'n allen in één grote slaapkamer. Vader heeft een groene vrachtwagen, waarmee hij kolen in de haven haalt. Deze vrachtauto wordt op een dag ge stolen. Mads en Mona gaan de wagen zoeken en op een rusten plekje rusten ze wat uit. Dan hoort Mads het geluid van vaders auto, doet zijn ogen open en ziet dat dezelfde auto nu knalrood is. Mads gaat op onderzoek uit en ja hoor, de rode verf is nog nat. Gelukkig krijgt vader z'n vrachtauto terug. Dan komt er een brief van grootmoe der, die wil komen logeren. Oma is erg bang voor auto's en treinen. Als op een dag Milly, Mads en oma met de tram helemaal naar het eindpunt zijn gere den, weten ze niet meer hoe ze terug moeten; ze zijn verdwaald! Hendrik - de autodief - vindt het drietal en brengt ze naar huis. Vader biedt Hendrik een baantje aan. Als grootmoeder aan het winkelen is, laat ze zich een eierklutser aansmeren. Nu is al haar geld voor de terugreis op. Mads weet er wel raad op en leert oma hoe ze moet liften. Hij leent haar geld voor de bus tot aan de snelweg. Daar krijgt oma al snel een lift van een vracht auto. Als Mads thuis vertelt wat er gebeurt is, gaan ze met z'n allen oma achterna. Ze kamperen onderweg en als ze de vol gende morgen oma langs de kant van de weg zien zitten slapen, nemen ze haar mee en brengen haar terug naar het be jaardentehuis. Deze leuke film wordt op 29 april in de Kinderbios van C-drie vertoond. De film begint om 15.45 uur en duurt 96 minuten. In de pauze is er een glaasje li monade voor de kinderen. De toegang is f2,50. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 28 april: 9.30 -11.30 uur: Zelfstandige aktivitei- tengroep voor volwassenen, f 2,50 per keer, inclusief koffie en materialen. Verder vieren we vanmiddag zoals ie dere week op donderdagmiddag weer twee verjaardagen. Vrijdag 29 april: 9.30 - 11.30 uur: Vandaag geen peu ter/ouderochtend. Vanaf volgende week (4 mei) kunt u op woensdagmor gen bij ons terecht voor de peuter/ou derochtend. De kosten bedragen f3,- per kind/ouderpaar. Vanmiddag ko men twee kinderen samen met hun vriendejes en vriendinnetjes hun ver jaardag bij ons vieren. Zaterdag 30 april: (zie feestprogramma) Woensdag; 4 mei: 9.30- 11. 30 uur: Voor het eerst dit jaar peuter/ouderochtend op woensdag morgen i.p.v. op dinsdag en vrijdag. Een andere dag dus, geen andere akti- viteit. De peuter/ouderochtend blijft doorgaan op de U inmiddels zo ver trouwde manier. Dus; f3,- per ouder/ kinderpaar, incl. koffie limonade en materialen. 14.00 - 16.00 uur: Vandaag geen thea termiddag i.v.m. de voorbereidingen voor een grote 5 mei-aktiviteit. Wel kunnen alle kinderen uit de buurt lek ker vrij komen spelen. Kindertuinen Dinsdagmiddag 10 mei starten de kindertuinen weer. Voor ie der kind dat zich opgeeft een ei gen tui n waar je allerlei soorten groente kunt poten of zaaien. O.l.v. Rita en Lydia kun je ie dere dinsdagmiddag van half vier to t half vijf aan je tuin ko men werken. Eind september (als alle groente uit de tuin is) sluiten de kindertuinen weer. Als je een eigen tuin wilt kost dat f 35,-. Voor dat bedrag heb je dan van 10 mei tot eind septem ber een eigen stukje grond, in- clusie f alles wat daar op groeit en bloeit. Alleen kinderen van on geveer zeven tot en met twaalf jaar kunnen zich opgeven. Bij de Vrijwilligers Vakature Bank Soest, Willaertstraat 49 in Soest, kan men informatie krijgen over de vol gende vakatures: Vrijwilligers m/v gevraagd als deel nemers in de leiding vab verstandelijk gehandicapten (licht) tijdens vakatie- weken. De aktiviteiten verschillen niet veel met vakantieweken voor niet-gehandicap- ten. Deelnemers komen voornamelijk uit het prot. Christelijk milieu. 2/8. Brochure te bevragen bij de Stichting WB-Soest. Kath. centrum voor geestelijk gehan dicapten in Baarn zoekt vrijwilligers m/v om assistentie te verlenen bij het paardrijden. Tevens vrijwilligers m/v gevraagd als wandelkontakten in een groep. 9/629. Instelling voor geestelijke gezond heidszorg zoekt een aantal vrijwilligers m/v om voorlichting te geven aan ver schillende groepen zoals het voortgezet onderwijs, buurthuisgroepen enz. Vrijwilligers zijn mensen die betrokken zijn of zijn geweest bij de geestelijke ge zondheidszorg en die bereid zijn over hun eigen ervaringen te praten in voor lichtingsbijeenkomsten. 9/620. In cultureel creatief centrum in Soest wordt kinderoppas gezocht bij kinde ren van 2 t/m 4 jaar. De peuters verblij ven tijdens kursussen in de ruimte naast het leslokaal. 7/631. Centrum voor moeilijk lerende kin deren in Soest heeft plaats voor 1 vrij willigster om de uitgifte van spelen en spelletjes te verzorgen die aanwezig zijn in de speel-o-theek. Daarnaast verricht betrokken vrijwilligster enige voorko mende werkzaamheden. 7/625. Voor inlichtingen, tel. 12630. In kasteel Groeneveld wordt op zater dag 7 mei een 'poëzie a la carte' ge houden. De organisatie is in handen van Groeneveld en het literaire tijd schrift 't Kofschip. Aan dit traditionele dichtersdiner ver lenen dichters uit Nederland en Vlaan deren medewerking. De bezoekers kunnen een maaltijd nuttigen, waarbij de auteurs tussen de bedrijven door ei gen werken zullen voordragen. Het programma begint om 16.30 uur met de opening van de tentoonstelling van Chris de Nijs. De expositie van zijn schilderijen wordt gestart door Raoul de Puydt, voorzitter van de Kofschip Kring. Drie eregasten geven vanaf 17.00 uur poëzicvoordrachten. Het zijn Jana Beranova, Helena de Vetter en Op zondagavond 1 mei wordt er weer een evangelisatiedienst gehouden in de Ichthuskerk aan de Albert Cuyplaan. De bijeenkomst wordt geleid door ds. B. Oosterom uit Kampen. Dit keer wordt de muzikale bijdrage ge leverd door de gospelgroep "Asafuit Scherpenzeel. Ook de samenzang heeft in deze diensten een belangrijke plaats, begeleid door organist Peter Loef. De dienst begint om 19.00 uur. Ieder een wordt van harte uitgenodigd. Het Groot Nicolaaskoor geeft op woensdag 4 mei een herdenkingscon cert in de Nicolaaskerk in Baarn. De uitvoering van onder meer de Requiem Solemne van Haydn begint om 20.30 uur. De toegang van het concert onder leiding van dirigent Hans Linnartz kost 12,50 gulden, cjp en 654-10,00 gulden. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-180 50 In De Speeldoos in Baarn werd donder dag j.1. het muziektheater Brecht, het leven zelf opgevoerd. Aanvankelijk stond Jules Croiset als hoofdrolspeler vermeld. Door oorzaken van nogal dra matische aard kon hij hier niet optre den. Zijn rol werd nu overgenomen door Eddy Brugman, die we een jaar geleden ook hebben mogen begroeten in het stuk "Een nieuwe dood" van Jos Brink. Brecht, het leven zelf, vertelt in grote lij nen de levensgeschiedenis van Ber- ,thold Brecht. Vanaf zijn negentiende levensjaar tot tw^e jgar voor zijn dood ïn 1956. Zijn geworstel om als schrijver aan de bak te komen, erkend te worden door de uitgevers, zijn gezoek naar le venspartners, die vooral het vermogen moesten hebben om naast mooi, ook nog bewonderaar van hem te zijn. Het vertelt zijn geschiedenis van zwerver in München, zijn huwelijken, zijn steeds maar weer uitwijken voor het opruk kende Nazisme. De periode van ver banning naar Denemarken, Finland en tenslotte de Verenigde Staten, waar hij zich vestigt tot na de oorlog hij voor het tribunaal voor de Anti-Amerikaanse aktiviteiten moet verschijnen, waar hij zich moet verantwoorden voor zijn denkbeelden en vriendschappen. Brecht besluit dan terug te gaan naar Berlijn, de latere Oostzone, waar hij in min of meer teruggetrokken omstan digheden zijn laatste levensjaren slijt. In Vrijdag 29 april a.s. Plotseling doemt ze op, midden in de zaal. Op het toneel speelt het grote or kest rustig door. Berdien Stenberg, de vermaarde fluitsoliste, stelt in haar nieuwe theatershow "Pirouette" haar publiek permanent voor enorme ver rassingen. "Muziek" zegt Berdien, "is natuurlijk veel méér dan alleen klank. Met mijn nieuwe show probeer ik de muziek echt onder de mensen te bren gen. Ik weet dat het afgezaagd klinkt, maar toch is het zo. Er wordt te vaak een barrière opgeworpen tussen een ar tiest en het publiek. Zo van: hier sta ik en jullie luisteren. Dat wil ik juist niet. Muziek maak je niet alleen voor de mensen, maar ook mèt de mensen!" Berdien Stenberg is begonnen aan haar opzienbarende toernee "Pirouette" door Nederland. De "tour" kreeg van zelfsprekend dezelfde naam als haar nieuwe, succesvolle langspeelplaat, waarop Berdien haar liefde voor ro mantische balletmuziek op eminente wijze uitdraagt. "Pirouette" in de zaal voegt nog een oneindig aantal schitte rende dimensies aan de muziek van de grammofoonplaat toe. Afgezien van het feit dat Berdien een groot orkest met uitgelezen musici om zich heen ver zamelde, heeft zij van haar nieuwe mu ziekuitvoering een komplete theater show gemaakt. "Dat was ik al lang van plan" zegt Ber dien. "Natuurlijk is het steeds weer een grote uitdaging om een nieuwe, nog be tere grammofoonplaat te maken. Maar het schenkt pas echt voldoening als je de muziek op zo'n plaat dan ook nog eens kunt omlijsten met een mooi stuk theater. Na de opnamen van Pirouette in Londen met Tom Parker, ben ik in Nederland meteen aan het werk gegaan voor de show. Er stond me al wel iets voor ogen, maar dan kost het natuurlijk heel wat tijd en inspanning voor het kant-en-klaar op de Bühne gebracht kan worden. Het belangrijkste voor mij was: hoe kan ik de jnensen mijn muziek zo compleet mogelijk voorschotelen? Met een goed orkest, een fraaie aankle ding, prachtige arrangementen, alle maal juist, maar ik wilde toch iets èxtra. Ik wil graag dat mijn publiek naar buis 1956 overlijdt hij op 58-jarige leeftijd. Naast de levensbeschrijving geeft het stuk een beklemmende weergave van het tijdsbeeld, de omstandigheden, waarin de mensen leefden in deze "goe de oude tijd". Eddy Brugman liet zien ten opzichte van "Een nieuwe dood" gerijpt te zijn. Een zeer talentvol akteur, die het in zich heeft uit te groeien tot een ware per soonlijkheid. Zijn stemmingswisselin gen werden zeer overtuigend ge bracht,hetgeen beslist geen sinecure was in de slechts ten dele gevulde Speel doos, waar het publiek overigens zeer veel waardering toonde voor het gebo- dene. Naast de rol van Brecht zelf was het stuk doorspekt van liederen uit be kendere Brecht werken, die op zeer fraaie wijze werden vertolktdoor Hant- zen Houwert en Hans Radloff, die meer ervaring hebben met het Brechtreper- toire. Zij beschikken over een paar uit stekend bij elkaar passende stemmen, naast een behoorlijke dosis akteerta lent. De muzikale ondersteuning werd verder nog verzorgd door een koor van tien jonge zangers en zangeressen, die een goede aanvulling het geheel ver zorgden. Alles bijeen een avond om van te smul len voor de Brechtliefhebbers, waarvan er ongelukkerigerwijs niet zoveel zijn. Dat is jammer, want Brecht is wel een bezöek waard. Wellicht dat er daarna een grotere schare liefhebbers ontstaat. D.S. Jan Kooistra. De presentatie is in han den van Nelleke Streefkerk. Om 18.00 uur krijgen de bezoekers een aperitief, terwijl een half uur later de maaltijd be gint. Tussen de gangen door worden korte voordrachten gegeven door de aanwezige poëten. Het is raadzaam dat men zich vroegtij dig aanmeldt voor deze literaire/culi naire bijeenkomst in kasteel Groene veld. Dat kan, bij kasteel Groeneveld, tel. 02154-21192. De kosten bedragen 35 gulden. Muziek en zang zullen ook te horen zijn tijdens de culturele activiteit. Voor meer informatie kan men terecht bij Jan Visser, tel. 14283. 4 r Y toe gaat met de gedachte: We hebben naar mooie muziek geluisterd en ook nog een fraai stuk theater gezien." Bij een rondvaart door de Amsterdam se grachten wordt het lijk gevonden van een op gruwelijke wijze vermoorde jon ge vrouw. Eric Visser, een 30-jarige in specteur van de politie, wordt met het onderzoek belast. Er zijn echter geen bruikbare aanwij zingen en er volgen meer moorden van dezelfde mysterieuze aard. Eric leert Laura kennen, een knappe vrouw van een jaar of dertig, die zijde lings iets met het gebeuren te maken schijnt te hebben. Het onderzoek vordert moeizaam en Eric verzeilt in wilde achtervolgingen die al of niet op een dood spoor uit lo pen. Bij de ontknoping, die even spannend als dramatische is, weten Eric en zijn collega's het mysterie op te lossen. Op zaterdag 18 juni wordt de bekende jaarlijkse bazar/rommelmarkt op het Van Arkel-instituut aan de Hellingweg 1 weer gehouden. De opbrengst is be stemd voor recreatieve doeleinden ten behoeve van de kinderen die in het in stituut wonen, zoals kampeermateriaal, spelletjes, speelgoed, etc. Heeft u ook spullen beschikbaar voor de rommelmarkt? Het Van Arkel-insti tuut kan van alles gebruiken, zoals huis houdelijke artikelen, boeken en platen, kleding, speelgoed, elektrische artike len, etc. Men kan spullen inleveren bij het Van Arkel-instituut. Als men ze echt niet zelf kan brengen, kunnen ze (beperkt) worden opgehaald. Men kan dan bel len: tel. 17444. Op dat nummer is ook alle informatie te krijgen (toestel 31de heer H. Phielix). De leiding van de Molensoos heeft moeten besluiten het Kwalleballentoer- nooi, dat dit jaar op Koninginnedag zou plaatsvinden, wegens gebrek aan deel nemers af te gelasten en uit te stellen tot een nader te bepalen datum. Er was vooraf een minimumdeelname gesteld van zes teams, en die hebben zich niet aangemeld. Steenhoffstraat 46 Koninginnedag, 30 april, videofilms van het Landjuweel 1987. Een goede gelegenheid om het Landjuweel met al zijn evenementen terug te zien. De his torische optocht met al zijn wagens, de gebeurtenissen in en om de grote tent op de Blaak en de grote manifestatie met de Brabantse gilden. Een unieke gebeurtenis voor Soest. Gedurende de komende weekeinden is er de wisselexpositie over het Gilde. Konings- en prijzen-zilver, veel histo risch materiaal. De koningsmantels, het vaandel, de hoofdmansstaf en sikkel en vele andere voorwerpen. Een stukje geschiedenis van het Groot Gaesbeker of St Aechten Gilde van Soest, een van de weinige gilden boven de grote rivieren. Een oud gilde, ruim 400jaar oud, maar gezien zijn aktivitei ten, o.a. het Landjuweel; nog steeds ak- tief. Ook museum Oud Soest blijft ak- tief door steeds nieuwe wisselexposi ties, naast de vaste exposities zoals de stijlkamer, de oude keuken, de oude winkel in opbouw. Het museum Oud Soest aan de Steenhoffstraat is op Ko ninginnedag en Zondag geopend van 13.30 - 17.00 uur. Zaterdag 30 april: Kunstmarkt Artishock 1988 Ongeveer 40 kraamhouders zullen op Koninginnedag tegen een schappelijke prijs hun kunst aanbieden. Door, even als vorig jaar, de kwaliteit van het aan gebodene te beoordelen, hoopt de Ver eniging een Kunstmarkt te houden van een hoog nivo. Door de enthousiaste medewerking van de eigenaar, Jan Smeeing, zijn we weer in staat het gebeuren rondom het gebouw aan de Steenhoffstraat te doen plaats vinden. Naast de Kunstmarkt or ganiseert de Vereniging tevens weer een aantal activiteiten. Het programma ziet er als volgt uit: 10.00 uur: Opening Kunstmarkt. 12.00 - 13.00 uur: Optreden van de Stable Roof Jazz Band. Deze dixxie- landband bestrijkt het hele gala van ou de stijl jazz. Het zeer gevarieerde reper toire wordt met veel enthousiasme en swing gebracht. De Stable Roof Jazz Band heeft de aflopen jaren in vrijwel alle jazzclubs, alsmede op festivals van importantie gespeeld. De 7-mans for matie bestaat uit Johnny Boerree, Joop Gruijs, Cees Heegstra, Hans Hooij- mans, Jan de Jong, Dick Krijt en Hans Plevier. 13.00 - 17.00 uur: Optreden van Peer de Graaf. Deze entertainer zal een uit gebreide gidsronde over het Kunst markt-terrein houden, waarbij onge twijfeld in de vorm van straattheater veel geïmproviseerd zal worden. 14.00 - 15.00 uur: Optreden van Jan en Richard, de welbekende Artishoc- kers die in de regio reeds wijd en zijd be kend zijn. Zij zullen in hoofdzaak Ne derlandstalige muziek ten gehore bren gen, waarvan de teksten door henzelf zijn gemaakt. Dit is zeker de moeite van het beluisteren waard. De Vereniging Artishock, Steenhoffstraat 46, Soest tel. 02155-19577, stelt zich als doel een bndraee te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren l/m 23 jaar en personen die tol dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 28 april Filmhuis: 'Macumba' en 'Das Frühstiick der Hyane' 'Macumba': Elfi Mikesch behoort tot de feministi sche avant-garde in Duitsland. In haar films staan verlangen, fantasie, hart stocht, droom en werkelijkheid cen traal. Zij zoekt naar een vrouwelijke filmvormgeving en doorbreekt de geijkte verhaalstrukturen. Zij nodigt de toeschouwers uit de eigen fantasie te la ten werken en zelf een eigen interpreta tie te vormen. In haar eerste lange speelfilm "Macumba" leidt dat tot een fascinerende film over een zoektocht door droom en werkelijkheid naar waar de hoofdpersoon, Isabel, heen wilt. La ter maakte ze de kortere film "Das Frühstück der Hyane" waarin de macht tussen man en vrouw, s.m., het thema is. Dit onderwerp werd later uitgewerkt in de film 'Verführung: die grausame Frau" (1986) die we al eerder vertoon den. Op het dak van een huis dat afgebroken wordt, mijmert een jongen over ma troos worden en dat hij zo snel zeeziek wordt, vooral in auto's. Alles is onvast. In de muziek een onvervulbaar verlan gen. Daar begint ook, Isabel, de hoofd persoon te vertellen over herinnerin gen: de mensen in het huis, de plezierige tevredenheid met de verwaarlozing. Op de dag dat Ijet achterhuis wordt afge broken ontstond haar onbekende ver langen, werd ze wakker. Ze noemt haar naamloos verlangen 'Macumba', niet precies te omschrijven maar het heeft te maken met extase, Braziliaans ritme, fluisteren, betovering. Isabel ligt in een ligstoel op het dak, ge niet van de wind en van het verhaal dat ze aan het bedenken is. In dat verhaal spelen haar herinneringen, haar fanta sie en de gebeurtenissen die zij mee maakt, een spel met elkaar. Geen ratio neel houvast is mogelijk. Dat leidt al leen tot verstrikking in het labyrint. Max Tavrus zoekt houvast. Als een op gedoken vreemde betrekt Isabel hem in haar verhaal. Hij wordt een soort privé- detective, die zelf niet merkt dat hij de verkeerde sporen volgt want: "twijfel aan zijn strategie kwam in zijn denken gewoon niet voor". Het loopt slecht met hem af. Isabel verschuift haar verhaal als hij teveel aandacht krijgt, om meer bij haar eigen ordening terug te keren vol omwegen en gevaar. Soms trekt ze het vel papier uit de schrijfmachine als ze er zelf voor terug schrikt. Ze ontmoet Franziska (zichzelf). Intri gerend voor haar. Er moet nog iets an ders ijn, zegt ze. Franziska gaat weg, komt later terug. Isabel zoekt met haar verhaal een weg om dichterbij haar naamloze verlangen te komen, wat haar wel of niet bevalt. Als het huis is afge broken, alleen Franziska en Isabel nog over, de verhalen opgehouden, dan: "wij stelden ons de liefde voor, die op hield alleen maar belofte te zijn". 'Das Frühstück der Hyane": In "Das Frühstück der Hyane", de tweede film van Elfi Mikesch, spreekt een man door de telefoon tot een vrouw. Hij wil dat ze bij hem terugkomt. Hij weet wat goed voor haar is. Hij wil haar aanpraten dat ze hulp nodig heeft. Hij is ervan overtuigd dat hij het goede doet. In de beelden zien we een vrouw opgejaagd door straat en huis. Het lijkt of ze de stem hoort, maar niet luistert. Ze richt haar aandacht op haar omge ving en haar dromen. Als de stem stopt bindt ze haar voeten vast, geselt zich, schreeuwt en geniet. Zo maakt ze zich vrij; van 'haar' man. Maakt haar voeten los, opent de deur voor een vrouw. Aanvang: 21.00 uur. Reserveren (vanaf 20.00 uur): tel. 19577. Entree f 6,-; leden/c.j.p./65+: f 5,-. 10.00 - 17.00 uur: Unieke expositie in de expositiezaal. Speciaal ter gelegen heid van de Kunstmarkt zal er in de ex positiezaal van Artishock een unieke tentoonstelling worden gehouden door het Architektenburo "Duermeijer Ver- weij Messing". Met schetsen, makettes, tekeningen en foto's zullen zij de "Ar- chitektuur om in te leven" trachten uit te beelden, (zie ook de overige perspu- blikaties hierover). 11.00, 13.00 3n 15.00 uur: Kinder filmvoorstelling. Om de ouders volop de gelegenheid te geven de Kunstmarkt te bekijken zullen er, speciaal voor de kinderen, een aantal voorstellingen in het Filmhuis van Artishock zijn, waar op Donald Duck, Mickey Mouse en an dere strip-figuren hun kunsten zullen vertonen. 12.00 - 17.00 uur: Jazzclub Artishock. In de sociëteit van de Vereniging zal de pas opgerichte Jazzclub een vrijwel continu programma ten gehore bren gen. Enkele namen zijn Semmy Prinsen - sax, Gerco Aerts - bas, Onno de Maar - sax, Jeroen van Zutphen - piano, Elvin Marchena - drums en een speciaal gas toptreden van Eric Mathijs Elvin. Onder het genot van een consumptie is het zeker de moeite waard van deze mu ziek te genieten. 17.00 uur: Sluiting Kunstmarkt. Tevens zal op Koninginnedag het nog niet zolang geleden geopende Museum Oud-Soest in het Artishockgebouw te bezichtigen zijn. Naast de continue ex positie is er een tentoonstelling van het Groot Gaesbeeker Gilde met het Gil- dezilver. Speciaal ter gelegenheid van Koninginnedag wordt er een video ver toond van het Landjuweel. Een mooie gelegenheid om het bezoek aan de Kunstmarkt te combineren met een (hernieuwde) kennismaking aan het Museum Oud-Soest.

Soester Courant | 1988 | | pagina 8