O U wilt op elk moment contant geld kunnen opnemen. De Bondsspaarbank doet meer. nl J Veel bijval voor 'Ons Gebouw'-plan Sanering verkeersmaatregelen :z~n Wij maken het u makkelijk met een geldautomaat aan de Van Wkedestraat 5 in Soest rMET DIT CADEAU KUNTU CONTROLEREN OF WILLEM VAN OOSTEN ÉCHT ZO SNEL IS! nam! gtfaiis TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarciertwoQt 3INA 14 WOENSDAG 4 MEI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 15 SOES»* 60 jaar/ d00rArle Moederdag ^Wandelaar Licht- en Krachtinstallaties Driemanschap kreeg voornamelijk positieve reacties Geldautomaat in Soest: Van Weedestraat 5. Vernieling auto's Aap ontsnapt uit het Dierenpark Vier gewonden na aanrijding auto's Gaslek aan Hommel Naamloze piraat uit ether gehaald Diefstal kleding voor doe-het-zelvers rK55 Grond, bewerking en bemesting (deel 1) Dinsdag, 3 mei 1988, was het precies zestig jaar geleden dat Arie werd op gericht. Dank U. Aanvankelijk had Arie zijn Marie voorgesteld de aanhankelijkheidsbe tuigingen te ontlopen, want wie wordt er nu graag zestig? Dat vluchten uit de feestvreugde ging dus mooi niet door. Marie zag Arie's vlucht als een aanslag op de zeer dege lijke onderlinge betrekkingen en be sliste met een overtuiging, alsof zij, en niet Arie die dag met een in de familie klassiek geworden zangrepertoire zou worden toegezongen. Diamanten Arie, altijd oog hebbend voor het in stand houden van familie relaties, stemde na een zinloos ver weer tenslotte toch in met de feestvie ring, welk besluit Marie er toe bracht enkele dagen uit beeld te verdwijnen, teneinde als een soort vrouwelijke Joop v.d. Ende een verjaardagspro- duktie ter hand te nemen die de jubila ris en het nageslacht zou heugen. De keren dat Arie door Marie tijdelijk wordt verlaten roept bij haar het besef op het huis bij terugkeer anders te zul len aantreffen. Ze vreest namelijk dat, zodat ze haar hielen heeft gelicht, er in Arie iets van een onhandige viezerik ontwaart. Om het niet zover te laten komen worden met viltstift geschre ven vlugschriften achtergelaten met daarop passende en heilzame smeek schriften. Zo lag er na haar vertrek op de koelkast de simpele mededeling. "Melkpakken open knippen" Een volstrekt overbodige advies. Als 't moet presteert Arie het zonder mor sen, desnoods met een been in bed, de melk te tappen. Dat daarbij de melk een enkele keer uit een andere hoek komt dan hij verwacht had is hem niet aan te rekenen, temeer daar Marie er een gewoonte van maakt nergens een schriftelijke aanwijzing achter te laten waar Arie in voorkomende gevallen de schaar kan vinden. Nog een advies waar Arie tijdens Marie's afwezigheid geen kant mee op kon. "Gebruik zonnebrandolie, dan vervel je niet, anders krijg je een nog rooiere kop" Liefdevolle zorg, maar wat doet een mens er mee als na een speurtocht van vele uren een flacon Dubro Citron (geeft schitterglans) de enige ontdek king is. Clochards, ze worden niet geboren, ze worden gemaakt. Na een rondreis van twee dagen meld de de organisatrice zich met pretoog jes weer thuis. Zestig jaar Arie zou een 2-daagse viering krijgen. Zondag 1 mei voor kinderen, kleinkinderen en het complete bestand overgebleven familie, maandag rustdag, dinsdag 3 mei open huis voor vrienden, buren en bekenden. Zondag 1 mei, ze waren er allemaal. Arie's grote- en kleine kroost de naar andere oorden uitgeweken fami lieleden. Wij vieren in onze familie, bij vreugde en verdriet, dagen als deze, zoals ze naar vorm en inhoud zijn op gebouwd door onze voorouders en ou ders, om te beginnen in de kerk. Een mens kan op z'n zestigste slechter van start gaan. En verder? Thuis komen. Onder een door een on zichtbare hand uitgestoken vlag door lopen, alles van je afzetten en je open stellen voor warme woorden van lieve mensen. Neem nou bijvoorbeeld eens Arie's driejarige kleinzoon Bas. "Opa, we zijn zo gelukkig Opa, we zijn toch zo blij Opa, we zijn zo gelukkig Zo gelukkig met een Opa als jij" Arie, zijn verstand moet verduisterd zijn geweest toen hij zich een week eerder serieus afvroeg wat er leuk aan is om zestig te worden. Beste mensen, dit kijkje in huize Wan delaar beoogt meer dan een verslagje van een familiegebeuren t.g.v. een zes tigste verjaardag. Het is ook en vooral bedoeld om duidelijk te maken dat wie iets te vieren heeft er niet van weg moet lopen. Dankzij Marie is Arie niet gevlucht voor de viering van z'n zestigste. Zon dag 8 mei a.s. is het Moederdag. Arie hoopt dat geen Moeder en Grootmoe der het die dag laten afweten. Geloof niet in de dooddoener dat Schoema- ker, v.d. Linden, Fleurop, Streuper, Dogterom en de leveranciers van Moederdag geschenken zich hoeden dit feest te hebben uitgevonden. Ruim voor het begin van onze jaartel ling vierden Romeinen lentefeesten gewijd aan de moedergodin Cybele. Later vinden we het terug in het mid deleeuwse Engeland en nog later, in het begin van de 20e eeuw, waaide het vanuit Amerika over naar ons land. Tussen toen en nu geldt nog steeds: "Moeder, Grootmoeder- Er is er geen tweede zoals jij. Uniek, enig in je soort, onherhaalbaar. Voor mij hoef je niet zonder fouten en gebreken te zijn. Ik hou van je. Zondag 8 mei, een dag om het te zeggen, een dag om het te beluisteren. Een dag om te vieren. Met of zonder commercie. ARIE WANDELAAR 'Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel.(02155)13014-12577 De eerste reacties op het plan van de Soester Piet Ekel, Piet Daalhuisen er Jan Leijendekker om in Soest een eve nementenhal annex theater van de grond te krijgen zijn bemoedigend en in het algemeen zeer positief. De ini tiatiefnemers leiden dat af uit de ant woorden op de enquêteformulieren die ze bij de lancering van het plan hebben rondgestuurd aan zo'n 200 "vooraanstaande" Soesters. Ruwweg de helft daarvan reageerde ("een uit stekende response"); van de 98 reac ties waren er 92 positief, 6 negatief. Het driemanschap deelde dit maandag j.l. mee tijdens een persconferentie, waarin de stand van zaken werd door genomen en toegelicht. Dat gebeurde na een uitvoerige schets van de voorge schiedenis door Piet Ekel, die allerlei "historische" initiatieven om in Soest een theater te laten verrijzen de revue liet passeren, daarbij constaterende dat geen van alle ooit was gerealiseerd. Het plan voor 'Ons Gebouw' - zoals de ini tiatiefnemers het voorlopig nog maar blijven noemen - is in feite gestoeld op een plan van Ekel uit 1970, dat toen nog betrekking had op de oprichting van de "Soester Gemeenschap". Het plan is uiteraard aangepast aan de ge wijzigde omstandigheden en wensen. Uit de antwoorden op de enquête blijkt dat de meeste "reageerders" voelen voor een een combinatie van een evene mentenhal en een theater (82). Opmer kelijk is ook het grote aantal toegezegde adhesiebetuigingen (76 in totaal), als particulier, ambts- of beroepshalve of namens een groep of vereniging. Inte ressant is verder dat nu al 15 personen zich bereid verklaarden zitting te ne men in het werkbestuur, 21 in een co mité van aanbeveling, en voor de diver se commissies (publiciteit, acties, finan ciën, bouw) ook de nodige kandidaten zich al hebben gemeld. Horeca Over het gebruik van het gebouw lopen de meningen enigszins uiteen. De meeste reacties (82) spreken zich uit voor een theater dat geschikt is voor to neel, dans, cabaret, zang etc. Iets min der (64) vinden dat er ook nationale en internationale sportieve ontmoetingen moeten kunnen plaatsvinden en dat de horeca-voorziening uitsluitend gericht moet zijn op deelnemers en publiek. De meeste "tegenstemmers" (26) vinden juist dat er een dagelijks toegankelijke horeca zou moeten komen. Nog weer iets minder (59) aangeschre venen vinden dat het project ook ge schikt moet zijn voor commerciële beurzen en tentoonstellingen en voor manifestaties op het terrein van kerk, politiek en cultuur. Enkelen spreken zich pertinent tegen een van deze "gele dingen" uit. De meeste suggesties voor een geschik te lokatie wijzen op de Dalweg (40), Zonnegloren is goede tweede met 20, en daarnaast wordt door enkelen voor keur uitgesproken voor de Speelweide op de Eng, het oude gemeentehuis, de Koningsweg, de Oelte en de Mokerhei. Als u nu uw filmrolletje loot afdrukken bij Willem van Oosten en meteen een nieuw filmrolletje koopt, krijgt u er geheel gratis zo'n nandige clip horloge bij. Een schitterend quarz-klokje, dat een winkelwaarde vertegen woordigt van f 10,-. Dubbelwandig om te hebben. Want met dit clip horloge kunt u ook nog con troleren of Willem van Oosten écht wel zo snel is. Willem van Oosten. Als u indruk wilt maken metuw afdrukken. Die laatste suggestie was volgens Leij endekker afkomstig van Jan Visser, raadslid voor Prog. Soest, die zich al in alle toonaarden tegen het project heeft uitgesproken. Verbazend Kwantitatief en kwalitatief constateren de initiatiefnemers "overeenstem ming" met hun visie bij de geënquêteer den. Er zijn inmiddels iets meer reacties binnen, die vrijwel allemaal positief zijn. Verbazend vinden zij het dat uit vrijwel alle sectoren van de samenle ving is gereageerd, met uitzondering van de scholen. Ook het voortgezet on derwijs was om een jactie gevraagd, maar dat heeft niets van zich laten ho ren. Met opzet heeft het driemanschap afgezien van het aandringen op een reactie. Wel zijn ze inmiddels - tot hun verras sing - alle drie overspoeld met aanbie dingen van aannemers, loodgieters, schilders etc., nadat kennelijk in een of ander vakblad lucht aan het plan was gegeven. Ambtelijke commissie Met nadruk stellen Daalhuisen, Ekel en Leijendekker dat er een substantieel verschil is tussen hun plan en het plan voor een zwembad/sporthal aan de Dalweg. Inmiddels heeft de gemeente wel een ambtelijke commissie inge steld, die zich in het bijzonder gaat bui gen over de bijzonderheden en voor waarden die bij de realisering van een theater/evenementenhal komen kij ken. "Ons plan is heel anders dan de plannen van Drachten of Taphoorn. Het gaat ons om een hal met een inpandig thea ter, ongeacht waar in Soest," aldus Leij endekker, die in dat verband ook nog wijst op de mogelijkheden van gebruik door de omroepen. Volgens Daalhui sen heeft ook theater-producent Joop van den Ende al belangstelling ge toond. Dat er een draagvlak in Soest is wordt volgens het driemanschap aangetoond door het feit dat bijvoorbeeld 30 van de vaste bezoekers van de Baarnse Speeldoos uit Soest afkomstig is. Voor de Flint (Amersfoort) en het Spant (Bussum) gelden telkens 15 "Op basis daarvan kunnen we concluderen dat er een basis is voor een theater in Soest." De opvallende bereidheid van velen om zitting te nemen in werkgroepen en be stuur sterkt hen in de overtuiging dat de theater-kwestie in Soest "leeft". Wel is het duidelijk dat geen enkel theater in Nederland zichzelf kan bedruipen. "Dat het geen geld mag kosten is pure onzin." In dat verband wijst Leijendek ker op de bedragen die de gemeente jaarlijks in C-drie pompt. "In 1986 was dat 819.900 gulden en over 1987 voor zover bekend al 629.000 gulden. C-drie heeft wel een duidelijk andere functie, maar voor een select gezelschap dat eli taire ontspanrfing zoekt is het wel veel geld, vooral als je dat omslaat over de 200 stoelen in C-drie." Het College heeft overigens al laten we ten het initiatief als zodanig wel te waar deren, maar er tegelijkertijd op gewe zen dat er in de begroting geen ruimte is voor financiering van een theater. Als men van de gemeente op dat punt iets verwacht zal het driemanschap zich tot de politiek, i.c. de gemeenteraad, moe ten wenden. 'Verstand' Ekel en zijn medestrijders staan overi gens op het standpunt dat zij niet als eersten geroepen zijn invulling te geven aan de eventuele financieringsplannen. "Dat laten we graag over aan mensen die daar verstand van hebben." Wel wijst hij erop dat er inmiddels ook in stemmende reacties zijn van enkele bankdirecteuren, zij het - zoals velen, ook uit politieke kring - "op persoonlij ke titel". Het driemanschap is van plan nu de vol gende fase te gaan uitwerken. Die be helst o.a. het voeren van gesprekken met de geënquêteerden die positief rea geerden en overleg met de ambtelijke commissie, die de gemeente heeft inge steld. Zij blijven optimistisch. "In Baarn heeft het ook zes jaar geduurd voordat de Speeldoos van de grond kwam. Als dit niet wordt opgepikt, dan kunnen we met recht beweren dat Soest dit plan niet waard is," aldus Piet Ekel. Het driemanschap rekent er in elk geval op dat het binnen afzienbare tijd wordt uitgenodigd door het College van B. W., om de zaken nader door te nemen. "De politiek zal op den duur wel moe ten reageren. Aangenomen dat de en quête op z'n minst enigszins representa tief is voor de ideeën die daarover in Soest leven, dan kunnen ze daar toch niet om heen." Burgemeester en Wethouders zijn voornemens een aantal eerder genomen verkeersmaatregelen op te heffen. Het gaat om het opheffen van het éénrich tingsverkeer Buntweg, het opheffen van de voorrang kruispunt Verlengde Kolonieweg/Eikenlaan en het opheffen voorrangsregelingen Lange Brink- weg. Tot woensdag 18 mei kan men schriftelijk bij Burgemeester en Wethou ders reageren op de voorgestelde maatregelen. Éénrichtingsverkeer Buntweg Deze maatregel is destijds ingesteld om - na de realisatie van de winkelpool Soest-Zuid - een extra verkeersdruk in de omliggende woonstraten te voor komen. uit de evaluatie naar de verkeerssituatie rond de winkelpool is geble ken dat het verkeer niet is toegenomen. Er bestaat derhalve geen aanleiding deze maatregel te handhaven. Bovendien zal met de opheffing van het één richtingsverkeer de bereikbaarheid van station Soest-Zuid worden verbe terd. Voorrang kruispunt Verl. Kolonieweg/Eikenlaan Thans moet het verkeer op de Eikenlaan voorrang verlenen aan het verkeer op de (Verlengde) Kolonieweg. Omdat dit niet in overeenstemming is met het weg- en verkeersbeeld, kan dit leiden tot verkeergevaarlijke situtaties. Voorrangsregelingen Lange Brinkweg Deze voorrangsregelingen op de Lange Brinkweg zijn in de huidige situatie niet éénduidig. Omdat de Lange Brinkweg primair een verblijfsfunctie bezit, is het niet noodzakelijk dat de voorrang d.m.v. borden wordt geregeld. Voor gesteld wordt om de voorrangsregeling op te heffen op de aansluitingen Lan ge Brinkweg/Kruisweg en Lange Brinkweg/Korte Kerkstraat. Dit zal een positief effect hebben op het verblijfskarakter van de Lange Brinkweg (lagere snelheden). 24 uurs Contant geld opnemen wordt steeds gemakkelijker. Want op meer en meer plaatsen komt u een geldautomaat van de Bondsspaarbank tegen. Dankzij deze geldautomaat kunt u nu 7 dagen per week, 24 uur per dag contant geld op nemen. De automaat laat u geen moment wachten en is absoluut veilig. Met behulp van een speciale bankpas en een geheim nummer dat alleen u weet, heeft u toegang tot de automaat. De geldauto maat betaalt u a la minute het gevraagde bedrag uit in biljetten van f 25,- en f 100,-. Vanzelfsprekend alleen als uw saldo toereikend is. En, al even vanzelfsprekend: u kunt alleen gebruik maken van de geld automaat als u een Privérekening heeft bij de Bondsspaarbank. Heeft u nog geen Privérekening bij ons, loop dan eens binnen bij een van onze kantoren; daar vertel len ze u graag meer over de geldautomaat en de andere voordelen van een Privé rekening bij de Bondsspaarbank. spaarbank De linker achterruit van een auto, die stond geparkeerd aan de Spinet, is ver nield. Uit de auto werd niets ont vreemd. Van een andere personenauto van een 38-jarige Soester vrouw werd een band lekgestoken. Een capucijnenaap is vorige week uit zijn verblijf in het Dierenpark Amers foort ontsnapt. De verzorgers en de po litie moesten enige pogingen in het werk stellen alvorens het dier kon wor den gevangen. Daarbij werd gebruik gemaakt van een ladderwagen en een net. De aap was het bos in gevlucht, waar hij zich probeerde te verschuilen in een boom. Bij een botsing op de Soesterbergse- straat zijn vier mensen licht gewond ge raakt. Eén van hen moest een nachtje overblijven in Zonnegloren in verband met een lichte hersenschudding. De vier reden in een personenbusje ter hoogte van de winkels aan de Soester- bergsestraat. Door onbekende reden kwam de bus op de verkeerde weghelft terecht, waar een tegenligger de bus niet meer kon ontwijken. Door de aanrij ding kwam er olie op het wegdek. Dat werd door de brandweer verwijderd. De bestuurder van de auto, een 24-jari- ge inwoner van Schiedam, bleef onge deerd. Winkelcentrum Soest-Zuid Soesterbergsestraat 57 Telefoon: 02155-13109 De brandweer en het gasbedrijf hebben actie moeten ondernemen toen aan de Hommel een gaslek ontstond. Het lek werd veroorzaakt door spitwerkzaam- heden in een tuin. Men trof afdoende maatregelen. Er be stond geen direct gevaar voor de directe omgeving. efficieiKV Steen hof fstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten Een naamloze piraat is zondag door de politie uit de lucht gehaald. De in wer king zijnde zendapparatuur werd in een schuur aan de Molenweg aangetroffen. De bewoner van het woonhuis had de schuur verhuurd aan een Baarnaar. Hij moest afstand doen van zijn appara tuur. De politie had de ethercontrole uitgevoerd nadat verschillende klach ten waren binnengekomen over radio storingen. Uit een garderobe in de kantine van de ijsvereniging Peters Baan is een zwart jack ter waarde van 150 gulden gesto len. De 19-jarige eigenaar deed aangif te bij de politie. Een vrouw (20) uit Soest meldde een diefstal van een pantalon, een blouse en een blazer. De kleren, met een totale waarde van 310 gulden, werden uit de kleedkamers van het handbalveld aan de Henriëtte Blaekweg ontvreemd. SOESTER COURANT REKLAMEKRANT Welkom in HotelCafé, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 70479 nl ÏL\' Erik van Dorresteyn f/ WÖSct- medewerker 't Vaarderhoogt De grond vormt letterlijk en figuurlijk de basis van on ze tuin. De kwaliteit ervan bepaalt in hoge mate de plantengroei, en dit is het belangrijkste ingrediënt van een aantrekkelijke tuin. In deze en de volgende afleve ring probeer ik enige duidelijkheid te verschaffen in de diverse grondproblemen, beginnend bij de nieuw bouw-tuin. Een nieuwe tuin... en wat nu? Allereerst moeten we weten met welke grondsoort we te maken hebben. Dit is van belang om er achter te ko men hoe de grond bewerkt en eventueel verbeterd moet worden. Tuincentra in de omgeving zijn vaak goede informatiebronnen in deze. Die hebben immers al ervaring met tuinen in de omgeving. De belangrijkste grondsoorten: Zand: Dit bestaat uit vrij grove gronddeeltjes waar veel ruimte tussen zit. Water loopt er gemakkelijk doorheen. Zand is gemakkelijk te bewerken. De zon kan deze grondsoort snel opwarmen en dat is in het voorjaar een voordeel. Een nadeel is dat zandgrond snel uitdroogt en dat voedingsstoffen er snel door heen spoelen. Zandgrond is te verbeteren met veel or ganische stof. Klei: Klei bestaat uit fijne gronddeeltjes die sterk aan elkaar hangen. Water en lucht dringen er moeilijk in door. Klei is zware grond om te bewerken. Klei bevat wel veel voedingsstoffen en houdt deze lang vast. Als we de grond tot een glimmend balletje kunnen sa- menkneden, weten we zeker dat het klei is. De struk- tuur van klei wordt beter door er veel organische stof en rivierzand door te werken. Ook toevoeging van kalk is goed. Zavel: Dit is een mengsel van klei en zand, en als tuin grond heel geschikt. Het hangt van de mengverhou- ding af of de grond zich meer als klei of juist als zand gedraagt. Ook hier is grondverbetering door door werking van organische stof uitverkoren. Veen: Deze grondsoort bestaat uit afgestorven plan tedelen. Veengrond kan enorm veel vocht opnemen en vasthouden. Het is een prima grondsoort die echter tamelijk zuur kan worden en niet alle planten houden daarvan. Soms is een echt drainagesysteem (met slan gen of buizen) nodig om een teveel aan water snel af te kunnen voeren. Eerst puin ruimen Na de bouw van een huis zitten er doorgaans allerlei resten van bouwstoffen in de grond. Hoe dichter bij het huis, des te meer! Soms is er een keurig laagje zwarte grond overheen gebracht, zodat alles netjes lijkt, maar planten groeien er slecht. Die rommel (stukken steen, hout, beton, kalk) moet eruit. In veel gevallen komt er meer tevoorschijn dan we zouden verwachten. Zwarte tuingrond Op de bestaande grond van een tuin bij een nieuw bouwhuis wordt meestal een laagje (van enkele centi meters dik) zgn. 'zwarte grond' aangebracht. Dit be hoort humusrijke grond te zijn, dus grond met .een flink percentage organische stof waarin de planten goed kunnen groeien. We houden deze grond ge scheiden als we de bodem gaan bewerken, en brengen deze er na afloop als deklaag weer overheen. Let op! Leidingen In de tuin kunnen allerlei leidingen op verschillende diepten lopen. Deze kunnen problemen geven als we in de grond gaan wroeten. We kunnen niet voorzichtig genoeg zijn. We laten ons daarom het liefst vooraf goed informeren over de ligging van deze leidingen. Volgende week ga ik in op ondoorlatende lagen in de bodem, het nemen van grondmonsters en het bepalen van de zuurgraad van de grond, de benodigde voe dingsstoffen en het spitten of frezen.

Soester Courant | 1988 | | pagina 15