ion buis baurn REPETITIE! BIJLES! TRAMEI Tel. 02155-17089 Rentevoordeel bij raadhuis-lease levert Soest 1,8 miljoen op ïbiNNENhuis Matige belangstelling voor 1 mei-feest Tace-lift' voor lnter Hair Fashion Comfort classique. Yeel belangstelling voor architectuur-expositie INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Schoorsteenbrandje Wilhelminalaan Nieuwe UNICEF-actie 'Kans voor een kind' Oplossing voor drinkwaterprobleem dringend nodig Kans voor een Kind Neem Bel INA 18 WOENSDAG 4 MEI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 19 'Ministerie heeft systeem stilzwijgend geaccepteerd' Dodenherdenking Soesterberg Vliegbasis Soesterberg wordt getaxeerd Woningbouwvereniging De nieuwe f 5, munt klassiek: Mollerusstraat 7 3743 BW Baarn tel. 02154-12797 De bekende dames- en herenkapsalon lnter Hair Fashion aan de Tamboerijn in Overhees heeft onlangs een belang rijke "face-lift" ondergaan, die erop gericht is het comfort van de klanten te verhogen. Inwendig is de zaak op nieuw ingedeeld, zodat er ruimte werd geschapen voor een echte "wacht- plaats", een zitje waar klanten die nog niet aan de beurt zijn zich even kunnen verpozen, bijvoorbeeld met een tijd schrift. Bovendien heeft eigenares Tineke Uf- fen van de gelegenheid gebruik, ge maakt voor de introductie van de zgn. "quick-stoel", waar met name de heren op zaterdag zonder afspraak geholpen kunnen worden. Aan deze service was dringend behoefte, aldus Tineke Uffen. Kapster Irene is degene die de quick- stoel voornamelijk onder haar hoede heeft. Daarnaast heeft het interieur van de sa lon een bescheiden opknapbeurt gekre gen, wat vooral tot uitdrukking komt in de vrolijke kleur geel. De stoelen van de "wachtplaats' hebben die kleur, maar ook de telefoon en de föhns zijn in geel uitgevoerd, zodat de klanten op ver schillende plaatsen dat fleurige tintje "tegenkomen". De zaak is voor deze veranderingen on langs enkele dagen gesloten geweest, maar nu draait het team van lnter Hair Fashion weer volop. Behalve Tineke zelf wordt dat team gevormd door Ire ne, Karin, Willy, Annemarie (onlangs geslaagd voor het pittige heren-diplo- Het team van lnter Hair Fashion in de vernieuwde kapsalon in Overhees. ma) en Gert-Jan, eenmaal per week geassisteerd door stagiaire Sandra. Dat bij lnter Hair Fashion uiteraard de nodige aandacht wordt besteed aan goed vak-man/vrouw-schap blijkt wel uit het feit dat twee van de medewerk ster in de loop van het jaar een opleiding gaan volgen in Duitsland. Tineke Uffen zelf gaat zich in Londen van de nieuwste ontwikkelingen op de hoogte stellen. De kapsalon is - behalve op maadag- morgen - alle werkdagen van 8.30 tot 17.30 uur geopend, en natuurlijk ook op vrijdagavond. Op zaterdag is de zaak open van 8.00 tot 15.30 uur. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-1 2600 Politie en brandweer werden vrijdag avond gealarmeerd wegens een schoor steenbrandje aan de Wilhelminalaan. De oorzaak daarvan was vermoedelijk een vogelnestje, dat in het afvoerkanaal was gebouwd. De brandweer doofde het vuur en reinigde de schoorsteen, zo dat de schade beperkt bleef. Vanaf 1 mei kunnen we in Nederland niet alleen met de bekende munten en bankbiljetten betalen, maar ook met de nieuwe f 5,- munt. De nieuwe f5,- munten zijn gemaakt van goudkleurig verbronsd nikkel, heb ben een doorsnee van 23,5 mm, wegen 9,25 gram en zijn 2,7 mm dik. De nieu we munt past in de muntserie die Nina- ber van Eyben heeft ontworpen toen Koningin Beatrix haar moeder opvolg de. Munten hebben vergeleken met biljet- ten grote voordelen. Ze kunnen niet scheuren, hebben bij een brand grotere overlevingskansen, ze waaien niet weg en slijten niet zo snel. Ze hebben alleen èèn nadeel: de portemonnee wordt wat zwaarder. Op 29 april is UNICEF de zomeractie "Kans voor een Kind" gestart. Deze keer t.b.v. de verbetering van de wa tervoorziening in de Derde Wereld, met name in Zaïre en Birma. Veilig drinkwater wordt meer en meer een probleem. Zelfs in ons land wordt het steeds moeilijker om het water schoon te houden. Toch zijn wij altijd nog veel beter af dan de bewoners van de meeste ontwikkelingslanden. Daar kan water een dagelijkse reden tot grote bezorgdheid zijn - als overbrenger van besmettelijke ziekten bijvoorbeeld. Met name voor kinderen is het gebrek aan veilig water gevaarlijk; zij worden geschaad in hun ontwikkeling en vaak leidt het tot hun dood. Veilig drinkwater is veelal het begin van een blijvende verbetering van de le venskansen voor deze kinderen. Daar- om werkt UNICEF, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, hard aan de verbetering van de watervoorziening in onderontwikkelde dorpen en stadswij ken. IrTdU Westafrikaanse land is yN,CEF begonnen de hulp voor het platteland uit te breiden. Er komen meer gezond- heidsposten en de zogenaamde moe der- en kinderzorg wordt verbeterd. De meest dringende medicijnen komen be schikbaar en de opleiding en training van ontwikkelingswerkers wordt geac een goede actie van Unicef UNICEF-Nederland wil het waterpro ject in Zaïre met 2 miljoen gulden steu nen. Birma In het Zuidaziatische Birma wil UNI CEF de inspanningen van veel Birme- zen structureel ondersteunen door de fabricage van waterpompen in het land zelf op gang te brengen. Daar is een eenvoudig fabriekje voor nodig. UNICEF wil een jaarlijkse produktie van tenminste 1000 waterpompen mo- gelijkmaken. De voortgang van het zo belangrijke waterproject kan dan enke lejaren worden gegarandeerd. Dit pro ject hoopt UNICEF-Nederland met de benodigde 1,2 miljoen gulden te kun nen ondersteunen. Het Kinderfonds wil in meer landen de watervoorzieningen verbeteren, ook Vietnam en het Afrikaanse Burundi. De actie "Kans voor een Kind" biedt de Op het eerste gezicht lijkt het nieuwe vijije een beetje op de stuiver. Maar leg gen we beide munten naast elkaar, dan zijn er toch heel opvallende verschillen. De f 5,- munt is tweemaal zo dik als de stuiver, heeft een kartelrand met daarin de tekst 'God zij met ons' en ook de kleur is duidelijk anders. In het begin zal het even wennen zijn zo'n nieuwe munt. Het is een beetje te vergelijken met op vakantie gaan naar het buitenland. De eerste dagen weet je niet goed raad met die vreemde munten en is er kans op vergissing. Let dus goed op wat u ont vangt of uitgeeft: het kan u f 4,95 sche len! Het is de bedoeling dat de automaten- houders hun muntautomaten aanpas sen aan de nieuwe f 5,- munt, zodat we ook daar met de nieuwe munt kunnen betalen. De f 5,- munten zullen de de f 5,- biljetten langzamerhand gaan ver vangen, maar deze blijven voorlopig wettig betaalmiddel. Te zijner tijd zal de Nederlandsche Bank bekend maken wanneer de biljetten moeten worden ingewisseld. mogelijkheid deze UNICEF-projecten financieel te steunen. Door overschrijving van f 180,- per jaar of f 90,- per halfjaar op giro 7515 t.n.v. UNICEF. Voor niet meer dan f 15,- per maand krijgt een kind een kans op een beter le ven. tiveerd. Tegelijkertijd moet het probleem van het vervuilde water worden opgelost. In de provincie Kasaï en Shaba worden nieuwe waterprojecten uitgevoerd. Voor de scholen, gezondheidsposten en de dorpen zullen waterputten wor den geboord, pompen geïnstalleerd of waterbronnen gezuiverd en beschermd. De slechts enkele dagen durende ex positie van het werk van het Soester architectenbureau Duêrmeijer Ver- weij Messnig, die vorige week onder het motto "Architectuur om in te le ven" in Artishock wérd gehouden, is een groot succes geworden. Veel Soes- ters hebben, met duidelijk plezier, kennis genomen van de relatief kleine "staalkaart" van wat de architecten niet alleen in Soest, maar vooral ook daarbuiten in de loop der jaren tot stand hebben gebracht. Het succes van de expositie komt ook op rekening van de vereniging Artis hock, die het architectenbureau graag de gelegenheid verschafte om de bevol king van Soest eens nader kennis te la ten maken met het relatief "onbeken de" werk, waarvan een belangrijk deel door middel van foto's, tekeningen en maquettes werd getoond. Meindert Rasker, die namens Artishock een kort welkomstwoord sprak, meende dat het werk van Duêrmeijer en de zijnen voor de meeste Soesters een groot vraagte ken is. Volgens oud-wethouder Milly van Sti phout, die woensdagavond de officiële opening verrichtte, is de "menselijke maat" een van de belangrijkste eisen die aan architectuur moet worden ge- steld;Duêrmeijer en zijn collega's vol doen daar zeker aan en dienen te wor den beschouwd als ware kunstenaars, die het gevoel van eigenwaarde van de gemeenschap met succes weten te ver duidelijken in hun bouwkundige "pro- dukten". De architectuur in Nederland is volgens Van Stiphout langzamerhand ook het stadium van "kneuterigheid en truttig heid" weer voorbij. Onder verwijzing naar wat er op bouwkundig gebied plaatsvindt in bijvoorbeeld Amsterdam en Rotterdam - "vooral de zuid-oost Bijlmer is ontzettend mooi" - stelde ze vast "dat toegevoegde waarde weer mag, na bijna 100 jaar waarin de archi tectuur nauwelijks meer om aan te zien was". Ze wees ook op de prachtige dingen die het Soester architectenbureau in Soest zelf had gerealiseerd, zoals de wonin gen aan het Boekweitland en omgeving, het kinderdagverblijf De Blauwe Vo gel, de woningen op de Lazarusberg en het bedrijfspand van de firma Van 't Net, maar ook daarbuiten: de Amstel- hof, de Jellinek-kliniek en andere grote projecten in o.a. Amsterdam. Mens centraal Opvallend vond ze dat de lievelings projecten van de drie architecten alle maal geënt waren op "zorg", waarmee zij de maar al te vaak holle frase waar maakten dal in de architectuur de mens Oud-wethouder Milly van Stiphout (r.) opende de expositie in Artishock. centraal staat en méér is dan alleen maar geld verdienen achter de tekenta fel. Van Stiphout noemde de opstelling van de Soester architecten ten onrechte be scheiden en meende juist dat zij alle re den hadden om trots te zijn. In dat ver band bracht ze ook Duêrmeijers ge meentehuis-ontwerp ter sprake, dat zo als vorig jaar bleek niet langer genade kon vinden in de ogen van het gemeen tebestuur. "Er was een droom," aldus Van Stiphout, die Duêrmeijer opriep zonder rancune om te zien. "Profeten worden in hun eigen land nooit gewaar deerd. Je kunt trots zijn op dit ontwerp, waarin je 100 procent hebt gegeven. En dat het er nu niet komt zal je toch eigen lijk een rotzorg zijn..." Overigens had ze bezwaar tegen hel motto van de expositie. Volgens haar ging het niet alleen om architectuur om "in" te leven, maar niet minder om "mee" te leven. "Want ook voor men sen die het minder hebben is een mooie omgeving belangrijk." In enkele dagen tijds - ook tijdens de kunstmarkt op Koninginnedag- trok de expositie enige honderden geïnteres seerde bezoekers. De 1 mei-viering (Dag van de Arbeid) in C-drie heeft zondag j.l. maar matige belangstelling getrokken van de in Soest woonachtige leden van de "rode familie": PvdA, PSP, Vara, Nivon. Dat ondanks het feit dat er - gezien de ervaringen - gekozen was \oor een middagprogramma met een ontspan nen karakter. Slechts enkele tientallen woonden de ontmoetingsbijeenkomst bij. Grote afwezige was de FNV-afdeling Soest, die zich in eerste instantie had geëxcuseerd wegens gebrek aan finan ciële middelen. In de wandelgangen van C-drie werden echter andere mo tieven gegeven voor hel wegblijven van de vakbond: het plaatselijk bestuur be staat voornamelijk uit L2,.;. die ufkutn stig zijn uit de "katholieke" poot van de vakbond (het vroegere NKV), en die zien al te innige verbroedering met linkse organsiaties niet zo zitten. Wel aanwezig was districtsbestuurder Marius van Leeuwen, die ook een beetje met deze kwestie in zijn maag leek te zitten en nadrukkelijk stelde dat ook de vakbeweging bij het 1 mei-ge- beuren betrokken zou moeten zijn. Hij wees er verder op dat het 1 mei-feest zijn oorsprong vindt in de actie voor een acht-urige werkdag, die arbeiders in Chicago (Amerika!) op 1 mei 1886 voerden, en dus niet uit het Oostblok in de periode dat daar het Rode Gevaar werd gezien, zoals hier en daar ten on rechte wordt verondersteld. 'Geblokkeerd' Hij betreurde het dat de 1 mei-viering nog altijd in zekere zin wordt geblok- De deelnemende organisaties waren met informatiestands aanwezig in C-drie. keerd door "anderen", die niet graag zien dat de arbeidersbeweging zich zo nadrukkelijk manifesteert, en riep allen op tot solidariteit met de strijd van de arbeiders in diverse uithoeken van de wereld, zoals Polen, Zuid-Afrika en de Derde Wereld, maar ook in eigen land. De aanwezigen vermaakten zich overi gens uitstekend met een optreden van een cabaretgroep uit Maarssen, be staande uit de hele PvdA-gemeente- raadsfractie, en met het 1 mei-koor uit Wageningen, dat strijdliederen ten ge hore bracht, o.a. de Internationale. Tussendoor konden de deelnemers zich ontspannen op de bowlingbaan. Als alles volgens plan verlooot ■en pr s alles volgens plan verloopt - en er zijn geen tekenen die op het tegendeel wijzen - zal de gemeente Soest door het nieuwe gemeentehuis de eerste tien jaar te "leasen" een bedrag van 1,8 miljoen gulden kunnen besparen. Volgens wethouder Jan Menne (Fi- nancie"n en Raadhuisbouw) is de ge meenteraad in beginsel volledig ak koord met een dergelijke constructie. Het College heeft de "belastingtruc" die enige weken geleden aan het licht werd gebracht overigens niet gehand haafd. De constructie die nu wordt voorgestaan is anders, met dien ver stande dat er wél BTW wordt betaald, maar dat die betaling tien jaar wordt "uitgesteld". Het rentevoordeel kan de gemeente in haar zak houden. Het nieuwe gemeentehuis zal waar schijnlijk gebouwd gaan worden in op dracht van een aan één van de grote banken gelieerde b.v. Er zijn op dit mo ment zelfs twee kandidaten, met wie de gemeente t.z.t. een contract zou moeten afsluiten. Daarin wordt dan o.a. gere geld dat Soest het gebouw huurt voor een periode van tien jaar (en over de jaarhuur wél BTW betaalt), met een zgn. "koop-optie", zodat het gebouw over 10 jaar tegen de restwaarde kan worden gekocht. Dan wordt eveneens BTW afgedragen. Een andere voor waarde is dat Soest de verplichting heeft het gebouw over tien jaar te kopen als de waarde zou zijn gedaald (wat niet waarschijnlijk is). Handtekening Volgens de wethouder is de inspecteur van de Omzetbelasting mondeling ak koord met een dergelijke opzet. "We hebben nog geen handtekening binnen, maar die verwachten we wel." Belang rijker nog is het feit dat het Ministerie van Financiën geen problemen zal ma ken. Uit kamervragen van Vermeend (PvdA) is eind vorig jaar - naar aanlei ding van een andere kwestie - gebleken dat de minister met een dergelijke con structie "stilzwijgend" akkoord zal gaan. Het Rijksinkoopbureau verstrekt zelfs informatie aan gemeenten hoe in deze en dergelijke zaken te opereren. Uitgaande van een bouwsom van 20 miljoen gulden zal Soest in de komende tien jaar alleen BTW hoeven te betalen over de jaarlijkse afschrijving (80.000 gulden), in plaats van "de hele mep" (Menne) direct bij de oplevering van het nieuwe gemeentehuis. In plaats van ca. 4 miljoen leidt dat tot een totaalbe drag van 2,2 miljoen gulden aan BTW, omdat de gemeente profiteert van het rentevoordeel van 1,8 miljoen. Soest betaalt de BTW dus wel allemaal, alleen met een uitstel van tien jaar. Vol gens de wethouder zijn er ook nog wel andere constructies denkbaar om de BTW zoveel mogelijk in de gemeentek- nip te houden, "maar daar zien we van af, vanwege onze voorbeeldfunctie". Op de "opbrengst" van 1,8 miljoen wordt overigens wel 100.000 gulden in mindering gebracht (een half procent van het totale lease-bedrag), want dat zal waarschijnlijk de provisie voor de onroerend-goed-b.v. gaan kosten. Goed doel Menne verwacht de gemeenteraad voor 19 mei twee offertes te kunnen voorleg gen. Volgens hem is de constructie al leszins oirbaar en te rechtvaardigen. "De minister van Financiën komt er niets aan tekort, en ik heb de opdracht om een zo voordelig mogelijk gemeen tehuis te laten bouwen. Moreel valt hier niets op aan te merken. De wet wordt gerespecteerd. Het gaat hier om een goed doel, niet om persoonlijke verrij king..." Dat het gemeentehuis formeel gezien straks geen eigendom van de gemeente zal zijn lijkt hem niet bezwaarlijk. "Via het contract worden we op termijn wel degelijk eigenaar." Het College heeft zich in deze zaak laten adviseren door de heer R. Keijsers van het bureau Beg- heyn Sneep te Amsterdam, zelf in woner van Soest en oud-inspecteur der belastingen. Een goeie stoel is uw vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide konstruktie kan tegen uw stootje en zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend kies je toch heel zorgvuldig? K DE BOER EN ZOON BV ADVISEURS VOOR INTERIEUR EN BINNENHUISARCHITECTUUR Vanaf 18.00 uur tot zonsondergang de vlaggen halfstok Herdenkingsdienst in de RK Carolus- kerk, aanvang 19.00 uur. Stille tocht te 19.45 uur vanaf de RK Caroluskerk. Bij het monument vanaf 19.30 uur op treden van muziekvereniging Odeon en de Christelijk Gemengde Zangvereni ging Sursum Corda uit Soest. De erewachten worden gevormd door twee Nederlandse- en twee Ameri kaanse luchmachtmilitairen van de vliegbasis Soesterberg. Herdenking bij het monument: zingen zangvereniging Sursum Corda; 19.57 "Last Post" geblazen door een hoorn blazer van muziekvereniging Odeon; twee minuten stilte; 20.00 uur zingen en spelen van twee coupletten van het volkslied; declamatie door mevrouw M de Vries; kranslegging door wethouder Plomp namens de gemeente Soest en door de voorzitter "150 jaar Soester berg" de heer Hagmeijer.; zingen zang vereniging Sursum Corda; défilé en bloemlegging door alle aanwezigen met gepaste muziek door muziekvereniging Odeon. Niet alleen alle gebouwen/huizen in Soest worden opnieuw getaxeerd in het kader van de nieuwe verordening voor de Onroerend Goed Belasting (O.G.B.), ook het vliegveld Soester berg moet eraan geloven. Dat was het antwoord op een vraag van Jan Visser (Progressief Soest) die be nieuwd was of de basis in aanmerking kwam voor de "waardegrondslag" van deze belasting. Hij kaartte de kwestie aan in de commissie Financiën. Speciale taxateurs zijn in Soesterberg aan het werk, die dezelfde klus hebben geklaard in Gilze Rijen en Volkel."Het is een lastige materie"aldus wethouder Menne van Financiën, die nog bij bena dering niet kon vertellen hoeveel defen sie aan O.G.B. moet gaan betalen. De uitkomsten zijn nog lang niet be kend. Wat is de waarde precies van de startbanen en de 140 objecten die daar bij behoren? In ieder geval staat vast dat de basis niet vrijgesteld wordt van de O.G.B. Zo bleek in de commissie Fi nanciën vorige week donderdag. 'Soest' Meer stennis maakte de commissie over de verkoop van een perceel grond gele gen bij de Laanstraat aan de Woning- bouwverniging "Soest". De W.S. heeft bij haar hoofdkwartier ca. 200 m2 no dig voor de uitbreiding van de parkeer- accomodatie. De Woningbouwvereni ging was niet bereid de hele strook van 670 m2 die daar ligt te kopen "Nou, vooruit dan," dacht het College van B. en W., "dan krijgen jullie de rest cadeau, als het stukje goed onder houdt." Zo komen er negen parkeerplaatsen voor de W.S. en stukje plantsoen voor 15.000 gulden. "We zijn er al zo lang mee bezig en dit was het enig haalbare," opperde wet houder Jan Menne (CDA). "Niets mee te maken, ik vind het te goedkoop," aldus Hans Oudemans (WD). De overige commissieleden gingen schoorvoetend en "met opgewekte te genzin" akkoord, zoals Arie van de Breemer (CDA) het uitdrukte.

Soester Courant | 1988 | | pagina 19