mssmt::/ Derde Wereldgroep Soest bestaat vijf jaar uitgave nieuwe boeken 20 WOENSDAG 4 MEI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 21 Gemeente stelt oud gereedschap ter beschikking Eerste ronde Nederlandse Kinderjury groot succes Moederdag (ook) Boekendag. Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan Kringloop in de natuur k-: rede// LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION Evan de ven uitgave nieuwe boeken Vrouwen wereldliteratuur MAYA ANGELOU - Ik weet waarom gekooide vogels zingen 29,50 [F I van de ven Verzorging aangifte-biljet INKOMSTENBELASTING Administratie- Financieringskantoor N. J. KONIJN Morgen, 5 mei, is het precies vijf jaar geleden dat de Derde Wereldgroep Soest van start ging. In die vijf jaar heeft de groep zich een bijzondere plaats in de Soester samenleving ver worven en een niet onbelangrijke bij drage geleverd aan het totstandkomen van het gemeentelijk beleid voor ont wikkelingssamenwerking, zoals dat de laatste jaren vorm heeft gekregen. Dat komt bijvoorbeeld ook tot uiting in de Noord-Zuid-avond, die morgenavond in het Griftland College wordt gehou den. Praten over de Derde Wereldgroep Soest kan niet zonder Leidje Tomas sen-Holsheimer, de zeer actieve voor zitter, die geen gelegenheid voorbij laat gaan om de zaak van de Derde Wereld onder de aandacht te brengen. Zij stond destijds aan de wieg van de DWG, waarvoor in feite de basis werd gelegd in Proest (het politiek café van Progres sief Soest) van 5 mei 1983, waar ge sproken werd over het thema: "Wat hebben we met de vrede gedaan?" "Vrede is immers meer dan de afwezig heid van oorlog," aldus Leidje. "Het gaat ook om gelijke kansen en eerlijk delen voor iedereen, maar de vraag is: hoe verwezenlijk je dat? Er wordt zo veel geld uitgegeven aan wapens en ie dere twee minuten sterft er een kind door ondervoeding. Dan kun je eigen lijk niet spreken over vrede..." In Proest was destijds Paul van Tonge ren van de NCO te gast om te spreken over de mogelijkheden om plaatselijk, op gemeentelijk niveau, iets te doen aan de nood in de Derde Wereld. Leidje en twee gelijkgezinden, Nelleke Streef kerk en Joke Koot, namen daarop het initiatief en de Derde Weredlgroep Soest werd geboren, met de bedoeling te komen tot een "concreet" project. Een van de criteria daarbij was dat het project voor een zo breed mogelijk deel van de bevolking van Soest aanvaard baar moest zijn. Er werd kontakt gezocht met alle mo gelijke instellingen: kerken, scholen, verenigingen, etc., die bijna allemaal positief reageerden. Ook alle politieke partijen (met uitzondering van SGP. GPV en RPF} reageerden welwillend. Zo ontstond tenslotte de Stichting Der de Wereldgroep Soest. Breedheid Leidje beschouwt die "breedheid" als een van de belangrijkste bouwstenen voor het succes van de Derde Wereld groep. "Het is geen links onderonsje, maar een zaak waarin vrijwel alle gele dingen van Soest zich herkennen." Ze kan haar voorzitterschap dan ook goed scheiden van haar politieke activiteiten als raadslid. "Als het alleen een linkse actiegroep zou zijn, zijn we verkeerd bezig. Het gaat niet om politiek, al moe ten de oplossingen natuurlijk wél van die kant komen..." Haar eigen betrokkenheid bij de Der de-Wereldproblematiek wortelt in een oprechte bewogenheid. Ze voelt zich door deze vraagstukken vooral ook persoonlijk aangesproken op haar ver antwoordelijkheden. "Ik zet het vaak een beetje geforceerd van me af, anders word ik er gek van..." De Derde Wereld kent ze overigens ook uit eigen erva ring, al is die van lang geleden. "We hebben ooit 'een tijdje in Nigeria ge woond, waar ik m'n middelste dochter nog heb gebaard. Maar toen was ik ei genlijk nog te jong om me bewust te zijn van de oorzaken van al die ellende en armoede daar." Haar eigen "bewust wording" stamt uit de tijd van de the ma-bijeenkomsten in Artishock, eind jaren '60/begin jaren '70, waar ruime aandacht werd geschonken aan de toen pas "ontdekte" Derde Wereld. "Als ik nu de kranteknipsels van destijds nalees vind ik het wel onvoorstelbaar hoe wei nig er eigenlijk veranderd is..." Volgens Leidje geldt meer dan ooit dat er iets structureel moet veranderen. Dat kan alleen als zoveel mogelijk mensen zich ervan bewust zijn hoe bijvoorbeeld onze economie berust op de grondstof fen van de Derde Wereld, die in een volstrekt ongelijke positie verkeert. "Als je terugkijkt en ziet wat er nu ei genlijk anders is geworden word je pes simistisch, maar toch blijf ik geloven dat mensen op den duur zullen inzien dat het op deze manier niet almaar kan doorgaan. Dat hoop ik tenminste vurig. Al lijkt het soms een druppel op een gloeiende plaat, het alternatief is dat we helemaal niks doen. En dat kunnen we ons niet permitteren." Toen de stichting Derde Wereldgroep Soest eenmaal van de grond was, werd na enige tijd ook het eerste project op gang gezet: de bouw van een dorpshuis in Rusumo (Rwanda). "Dat duurde wel even, want we wilden er rustig de tijd voor nemen en de opzet zo zorgvuldig mogelijk maken. Uiteindelijk moest ie dereen zich met het project kunnen identificeren. Verder wilden we ons ook goed verdiepen in de achtergron den; je pakt zo'n project niet 'zomaar even' op en dat vereiste bijvoorbeeld ook de nodige scholing." Na het succes in Rwanda - Leidje be- teurt het wel dat het project noodge- wongen iets "eenmaligs" had en dat het rechtstreekse kontakt met Rusumo nu weer goeddeels is verbroken - werd be sloten tot het (tweeledige) Tanzania- project: de bouw van een koestal in Mwera (voor ex-psychiatrische patiën ten), die bijna in het afrondingsstadium is, en steun aan een fysiotherapie-pro- ject in Songea. Voor beide projecten gaan de acties nog door. Wat daarna op het programma van de Derde Wereld groep zal staan is nog niet bekend. Kleinschalig Vooralsnog kiest de groep bewust voor dergelijke kleinschalige projecten. "Aan een langlopend project zijn we denk ik nog niet toe. Je kunt immers niet iedere keer dezelfde verhalen ver tellen, want dan zeggen de mensen op De gemeente stelde voor de actie "Ge red Gereedschap vorige week een grote hoeveelheid oud materiaal ter beschik king. Links de heer W. Peters, rechts Derde Wereldgroep-voorzitter Leidje Tomassen. den duur: nou weten we 't wel. Mis schien nemen we straks een project in India of Zuid-Amerika, wie weet. We doen dat overigens in nauw overleg met de SNV, de Stichting Nederlandse Vrij willigers, zodat we zeker kunnen zijn van een goede begeleiding ter plaatse." Volgens Leidje zou een "stedenband" met een stad in de Derde Wereld 't mooiste zijn, maar in Soest zijn de mo gelijkheden daarvoor veel beperkter dan in een grote stad. "Je moet ook wel eens gas terug kunnen nemen en niet voortdurend een beroep blijven doen op dezelfde mensen en groepen om zo'n project te dragen. Eigenlijk willen we steeds weer een ander stukje van Soest erbij betrekken, anders wordt het gauw te veel." Heel belangrijk vindt Leidje de erken ning door de gemeente, die jaarlijks mi nimaal 10.000 en maximaal 20.000 gulden subsidie oplevert. "Dat geeft al een behoorlijk stuk zekerheid voor de projecten die we aannnemen en ver sterkt ook de betrokkenheid van de ge meente als geheel, want het gaat niet eens in de eerste plaats om fondswer ving, hoe belangrijk ook, maar om de bewustwording en de motivatie van al die menseii die %iejh in Soest betrokken voelen. Dan komt de daadwerkelijke actie vanzelf op gang." Gereedschap Wat dat laatste betrett mag men consta teren dat Soest de Derde Wereldgroep niet in de steek heeft gelaten. Kerken, scholen, verenigingen van allerlei aard, de gemeente - ze hebben zich in de afge lopenjaren niet onbetuigd gelaten en de Derde Wereldgroep een duidelijk "ba sis" verschaft in de Soester samenle ving. Dat bleek vorige week eens te meer met de overhandiging van een grote hoeveelheid oud gereedschap, af komstig van de dienst Gemeentewer ken, dat door de Derde Wereldgroep wordt ingezameld voor de actie "Gered i Gereedschap". Inmiddels zijn in Soest al zo'n 5000 stuks gereedschap ver gaard en (deels) gerepareerd. In de ont wikkelingslanden zijn heel veel mensen zeer geholpen met de "afdankertjes" uit het Noorden. Leidje Tomassen mocht de verzameling schoppen, spaden, hou welen, tangen, zagen, schoffels en aller lei andere zaken - zelfs een complete kruiwagen - in ontvangst nemen, die haar werd aangeboden door de heer W. Peters, hoofd van de hoofdafdeling Be heer van de gemeente. Volgens Peters wordt er bij de gemeente bepaald niet veel weggegooid, zodat het nog "knap" was dat deze hoeveelheid oud gereed schap "eruitkwam". Ruim 15.000 kinderen hebben mee gedaan aan de eerste ronde van de Ne derlandse Kinderjury, die dit jaar voor de eerste keer is gehouden. In elk van de drie leeftijdscategorieën gaan de vijf titels die de meeste stemmen ver gaarden naar de tweede ronde. Deze is gestart op 1 april en duurt tot 1 juni 1988. De kinderen in Nederland wor den via bibliotheken, boekhandels en scholen uitgenodigd de vijf boeken van èèn leeftijdscategorie te lezen en te jureren. In juni wordt bekend ge maakt wat het populairste kinderboek is van de in 1987 verschenen titels. Tot de vijftien titels die naar de tweede ronde gaan, behoren de nieuwe uitga ven van Guus Kuijer, Joke van Leeu wen, Paul Biegel, Thea Beekman en Veronica Hazelhoff, allen bezitter van een Gouden Griffel. De grote belangstelling voor de deelna me aan de Kinderjury heeft her en der geleid tot problemen bij de beschik baarheid van titels uit 1987Dit is voor de organisatie aanleiding geweest het oorspronkelijke aantal van zeven titels per categorie die naar de tweede ronde gaan terug te brengen tot vijf tite]5- De Nederlandse Kinderjury wordt be heerd door de Stichting Nederlandse Kinderjury en is een initiatief van de CPNB, het NBLC en de VARA. Fi nanciële steun werd ontvangen van het Nederlands Comité voor Kinderpost zegels, de Stichting Lezen en het Minis terie van WVC. Evenals tijdens de eerste leesronde zijn ook nu de genomineerde boeken èn de deelnameformulieren verkrijgbaar bij: Boekhandel v.d. Ven, Zuidpromena de 1; Openbare Bibliotheek, Albert Cuyp- laan 202; Bibliotheek Overhees, Willaertstraat 49 (naast C-drie); Bibliotheek Soesterberg, Dorpsplein 17B, Soesterberg, (tijdelijk in de gymnastiekzaal van de oude Carolus- school). De deelnameformulieren, volledig in gevuld, voor 1 juni zenden aan: De Ne derlandse Kinderjury, Postbus 3704, 1001 AM Amsterdam. De 15 titels zijn, in alfabetische volgor de: categorie 6 t/m 9 jaar: Kleine haasjes worden groot - Tilde Mi- chels (Christofoor) De Puike Postbode - J. A. Ahlberg (Gottmer) Sebastiaan rare banaan - Mieke van Hooft (Holland) Tin Toeval en de kunst van het verdwa len - Guus Kuijer (Querido) Tommie en Lotje lopen weg - Jacques Vriens (Van Goor) categorie 10 t/m 12 jaar: Het geheim van de manege - Co de Kloet (De Fontein) Een hele schep geld - Anders Bodelsen (Leopold) De rode prinses - Paul Biegel (Holland) Een steen door de ruit - Simone Kramer (Ploegsma) Het verhaal van Bobbel - Joke van STICHTING NEDERLANDSE KINDERJURY Leeuwen (Quenuoj categorie 13 t/m 16 jaar: Een hele schep geld - Anders Bodelsen (Leopold) Het helse paradijs - Thea Beekman (Lemniscaat) Morgen ben ik beter - Evert Hartman (Lemniscaat) Ster! - Veronica Hazelhoff (Sjaloom) Tessa in de brugklas - Diet Verschoor (Holland) 'Noord-Zuid' - tentoonstelling Naar aanleiding van de Noord-Zuid campagne, gehouden door de Raad van Europa in samenwerking met het ge meentebestuur van Soest, is er een ten toonstelling "Noord-Zuid" te bezichti gen t/m 10 mei op de jeugdafdeling van de Openbare Bibliotheek, Centrale vestiging. SOESTER COURANT REKLAMEKRANT Zondag 8 mei. Moederdag. Bloemen, taarten, bonbons, lekkere luchtjes. Tra ditionele geschenken waarmee jonge moeders, moeders van middelbare leef tijd, oudere moeders en oma's worden verwend. "Wat moetje anders geven?", is een verzuchting die in de dagen die aan 8 mei voorafgaan door menigeen wordt geslaakt. Ons advies: Het een doen en het ander wellicht niet laten. Met dat ander doelen we op het schen ken van een boek als moederdagverras sing: In tegenstelling tot andere kado's een blijvend geschenk dat, bijvoorbeeld voorzien van een opdracht, ook na vele jaren nog herinneringen zal oproepen aan de 8e mei '88, en aan de schenkster of schenker. Op deze pagina recensies van boeken voor moeders in alle leeftijdensgroe- peii. Boeken in alle genres, de een wat meer, de ander wat minder betaalbaar. Misschien brengen we U op een idee. In ieder geval de moeite waard om van de ze boekentips kennis te nemen. Mijn naaste, Gedichten van moeders en van dochters. Samenstelling: Anneke Peypers. Uitgeverij: An Dekker. In de bloemlezingen die over moeder bestaan waren voorheen vooral dich ters en geen dichteressen aan het woord. Onbegrijpelijk dat aan de zo specifieke moedér/dochter-relatie geen aandacht werd besteed. In deze van "romantiek ontdane bundel moe- der-poëzie krijgt het begrip moeder een nieuwe dimensie. Een aantal bekende vrouwelijke auteurs (Neeltje Maria Min, Hannes Meinkema, Mischa de Vreede) leverden daarvoor opmerke lijke bijdragen, geschreven vanuit een eigen ervarings en verbeeldingswerk. Soete Minne en Helsche Boosheit Auteurs: Gert Hekma en Herman Roodenburg Uitgever: Sun De geschiedenis van de seksualiteit is een nog goeddeels onverkend terrein. Pas in de laatste jaren is belangstelling van historici gewekt. In dit boek wordt vooral de sociale geschiedenis van de seksualiteit belicht, zich afspelend tus sen 1300 - 1800. De uitkomst van dit historische onderzoek legt de nadruk op ideeën en gevoelens, op de voorstel lingen van de seksualiteit in een ver ver leden. Fraaie illustraties completeren dit monumentale boek waaraan door vele historici van naam medewerking werd verleend. Boekjes over koffie, thee, knoflook, exotisch fruit en yoghurt Diverse auteurs Uitgever: BZZTöH Vijf, om uiteenlopende redenen, idea le geschenken voor moederdag. Ieder boekje verstrekt informatie over de historische achtergrond van het on derwerp, staat bol van bekende en vooral onbekende recepten en is ver makelijk om de vele amusante anek dotes. Voeg daar aan toe dat ieder deeltje, overigens afzonderlijk ver krijgbaar, inclusief bijpassende illu straties, voor nog geen tientje is aan te schaffen en het zal liefhebbers van de besproken produkten allemaal nog beter bekomen. Oude kraamgebruiken Auteur: Maria van Lamoen Uitgever: Helmond Een alleraardigst en zeer betaalbaar boekje waarin de gebruiken rond het kraambed in vroeger tijden worden be licht. Aan de orde komen o.a. Hansje in de kelder, het vroedvrouwen uithang bord, de pillegift, de rol van de man bij de bevalling. Gebruiken en opvattingen die in de 20e eeuw volledig uit beeld zijn verdwenen, sterker nog, niet meer voor mogelijk worden gehouden. Verder treft U in dit boekje aan recepten van drankjes en hapjes rond de kraam en een kleine verzameling antieke kraam- versjes. De wind waait onze woorden weg Auteur: Doris Lessing Uitgever: Sara/Van Gennep "De wind waait onze woorden weg" handelt over het Afghaans verzet. Een verzet dat in de Westerse wereld nau welijks aandacht trok, laat staan steun kreeg. Desondanks wisten de Afgha- nen ruim tien jaar lang stand te houden. De schrijfster Doris Lessing heeft dit verzet, althans de gevolgen ervan, in een bewogen boek beschreven. Zij be zocht vluchtelingenkampen in Pakistan en beschrijft op indringende wijze de sociale desorganisatie die heeft plaats gevonden. Veel aandacht in dit aangrij pende verslag voor de rol van de Af ghaanse vrouw, die door de Russische bezetting in slavernij is teruggeworpen. Dat het vertrek van de Russische bezet ters niet gelijk staat aan het einde van het conflict is de trieste slotconclusie. Puk en Muk Nostalgie Moeders die tot de generatie Puk en Muk behoren zullen ongetwijfeld be langstelling kunnen hebben voor de verhalen van dit tweetal die in hun jeugd verschenen in De Engelbewaar der, Roomsche Jeugd. Kees van Coolen en z'n echtgenote Corrie, uitgevers te Tilburg brachten onlangs een compleet Puk en Muk verhaal, jaargang 1927, in een fraaie herdruk op de markt. Hetzelfde anti quariaat bracht de complete vooroor logse R.k. Katechisme opnieuw in de handel. Belangstellenden kunnen voor deze exclusieve, nostalgische uit gaven deze week bij boekhandel v.d. Ven terecht. De kleine patiënt Auteur: Hajo Biicken Uitgever: Van Holkema Warendorf Niet zelden zitten moeders met de han den in het haar als een van de peuters bedrust krijgt voorgeschreven. Hoe verdrijven we in dat geval de verveling. Dit alleraardigste boekje geeft in 95 pa gina's antwoord op deze vraag. Ver haaltjes, simpele spelletjes, puzzels, raadsels, kortom alles is er bij gehaald om de tijd van het gedwongen verblijf in bed te veraangenamen en te bekorten. Of de belofte op de achterflap van dit boekje (je hebt geen kind meer aan de kleine patiënt) helemaal wordt waarge maakt waag ik te betwijfelen. Bezig houden van zieke kinderen houdt ook samen bezig zijn in. Dit boekje is daarbij een uitstekend hulpmiddel. Als we de levende natuur om ons heen bekijken zien we dat er nergens plantaardig stof als afval overblijft. Dit noemen we een kringloop. De kring geeft aan een cirkel die gesloten is. De afbeelding geeft u inzicht in een kringloop van afgevallen blad dat in de bodem weer omgezet wordt in voe dingsstoffen. Een ander voorbeeld van een kringloop in de natuur is: ei-rups- pop-vlinder. wormen Tot voor enkele jaren terug was het bij de gemeentelijke groenafdelingen ge bruikelijk dat plantsoenen in het voorjaar werden uitgeharkt. Zoals u ziet is dit eigenlijk in strijd met de kringloopgedachte. De laatste jaren wordt er daarom naar gestreefd, waar plantsoenvakken voldoende breed zijn, het blad te laten liggen. Het zal u niet verbazen dat deze maatregel tevens enige vereis te bezuinigingen oplevert. Het is opvallend te zien hoe snel het bodemleven als wormen en loopkevers zich uitbreidt op een bedekte bodem. Dit kunnen we aardig controleren bij vogels die hun voedsel op de grond zoeken zoals de merel en lijster. De afde ling Groenbeheer is zeker geïnteresseerd naar uw waarnemingen die duiden op een toename van het bodemleven. Een haar per dag Auteurs: Jody Peters en Michiel Hegener Uitgever: Ambo Een triest stukje levensgeschiedenis van een meisje dat op 12-jarige leeftijd haar vader verloor en wordt toever trouwd aan de zorgen van een buurman die het vertrouwen van de moeder weet te winnen. Jody, de hoofdpersoon wordt door hem misbruikt, raakt op drift en belandt in de prostitutie. Ze werkt voor haar "beschermer" en drugs. Dit boek is een duidelijke tegen hanger van het luchtige beeld dat ene Xaviera Hollander doorgaails over het rosse leven schetst. Een haar per dag geeft een indringend beeld over de prostitutie en is, omdat de gebeurtenis sen die erin beschreven staan ook werkelijk hebben plaats gevonden, al lerminst vrijblijvend. De onmacht van het slachtoffer t.o.v. haar pooier krijgt in dit verslag veel aandacht. Zonder goedkope sensatie op te roepen weet de auteur Michiel Hegener, die deze lij densgeschiedenis optekende, een aan grijpend beeld te schetsen van een bi zarre wereld. Elizabeth vertelt Auteur: Elizabeth Taylor Uitgever: De Boekerij Zo u plannen heeft uw gewicht dras tisch te verlagen dan toch eens de moei te nemen te lezen wat filmster Elizabeth Taylor daarover te vertellen heeft. Dat is niet weinig. In een zeer geloofwaardig verhaal vertelt ze over de psychologi sche oorzaken die haar tot maatje 48 deden uitgroeien. Eerste en belangrijk ste conclusie in haar geval: Gebrek aan zelfrespect. Met een ijzeren wil, foefjes en soms aardige hulpmiddelen (koel kast openen en aangesproken worden met: 'Ben je daar weer dikzak" maakte een tentjurk plaats voor een gracieus passend toiletje. Wie afvallen serieus neemt doet er goed aan ook eens te le zen hoe het anderen op dit terrein is ver gaan. In dit geval is het Elizabeth Taylor die er een zeer practisch boek over open doet. De gebroken vrouw Auteur: Simone de Beauvoir Uitgever: Agathon Bewonderaars van Simone de Beauvoir zullen om tal van redenen bijzonder ge lukkig zijn met deze herdruk. Een een malige die, zonder dat er afbreuk wordt gedaan aan de kwaliteit van de presen tatie, voor een belachelijk laag prijsje is aan te schaffen. Simone de Beauvoir, de vrouw die aan de wieg stond van het fe minisme, schrijft in de drie novellen die dit boek telt over vrouwen die vechten tegen een uitzichtloze situatie. Stuk voor stuk zijn het herkenbare thema's. "De gebroken vrouw" handelt over het verwerken van een echtscheiding. In "Monoloog" het verwerkingsproces na de zelfmoord van een dochter, terwijl "De jaren des onderscheids" de verbit tering schetst van een moeder die moet aanvaarden dat haar zoon de kant van haar politieke tegenstanders kiest. Si mone de Beauvoir levert met deze drie novellen opnieuw het bewijs als geen ander in staat te zijn te kruipen in de huid van degenen waarmee ze hart stochtelijk solidair is. Geen belerend opgeheven vingertje, "slechts" de meesterlijke registratie van huivering wekkende levensgeschiedenissen. Meisjes uit mijn straat Auteur: Lineke van Schaardenburg Uitgever: Van Gennep Zo het Van Schaardenburg's bedoeling is geweest aan te tonen dat er voor vrou wen van een vroege na-oorlogse gene ratie geen gelijke kansen hebben be staan dan levert "Meisjes uit mijn straat" een groot aantal bewijzen voor deze stelling. De schrijfster, opgegroeid m een Rotterdamse arbeiderswijk, on derzocht de kansen van arbeidersmeis jes om het grauwe, dikwijls uitzichtloze milieu te ontvluchten. De uitkomst: een diepgaande observatie met wisselend ontroerende en amusante gebeurtenis sen, de voor de hand liggende conclusie dat de welvaart soms iets ten goede heeft veranderd, de nog steeds onver anderde kwetsbaarheid van de arbeids- kinderen, de onzekerheden rond toe komstverwachtingen. "Meisjes uit mijn straat", weegschaal rond de voor- en nadelen van het "sociaal stijgen". De menselijke en warme benadering door 1.( 2) Robert Hughes De fatale kust55,— 2. 1) Simon Schama Overvloed en onbehagen 59,90 3. 3) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 4. 5) Pieter Winsemius Speel nooit een uitwedstrijd27,50 5. ItekeWeeda Vriendschap in beweging 19,90 6. 8) Nederland Museumland 9,95 7. 9) J. W. Bezemer Een geschiedenis van Rusland 65,— 8. 6) Marja Wagenaar Herinneringen aan Joop den Uyl19,50 9. 4) Douglas R. Hofstadter Gödel, Escher, Bach29,90 10. 7) Tot in tweeduizend vijftien (vierde nota R.O.) 17,50 Winkelcentrum "Hartje-ZukJ" Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. sociologe Lineke van Schaardenburg maakt van deze momentopname in het na-oorlogse Rotterdam een veelkleurig document. U en uw kat Auteur: David Taylor Uitgever: Thieme Het meest complete handboek voor de kattenliefhebber dat ooit verschenen is. In dertien van zeer fraaie illustraties voorziene hoofdstukken, een bijna we tenschappelijke encyclopedie rond het meest populaire huisdier. Daarin alles over voeding en opvoeding, het onder kennen van ziekten, kattenrassen, deugden en ondeugden. Liefhebbers van katten die hun huisdier beter en an ders willen leren kennen en waarderen mogen "U en uw kat" niet ongelezen la ten. Uw huisvriend(in) zal u er dank baar voor zijn. Verjaardagspartijtjes Auteurs: Gisela en Gerhard Zimmermann Uitgever: Van Holkema Warendorf Een typisch boekje voor ouders en op voeders die de verjaardag van hun kroost als een probleem zien. In "Ver jaardagspartijtjes" worden op iedere pagina leuke en minder leuke ideeën aangereikt om het partijtje, feestje tot een gebeurtenis te maken. Wie van een verjaardag of een andere feestelijke ge beurtenis, afgestemd op jeugdige kin deren, iets bijzonders wil maken wordt door de samenstellers een aardig eindje op weg geholpen. Wel en wee in de dorpstuin Auteur: J.P. Stam-Dresselliuys Uitgever: Terra Een boekje met uitsluitend pluspunten. Handig van formaat, zeer betaalbaar en een schat aan informatie voor alle maanden van het jaar. Wie er iets aan wil hebben moet wel over een tuin(tje) beschikken. Bloemen, planten, hees ters, kruiden, kortom alles wat in de tuin groeien en bloeien wil wordt in dit met fraaie tekeningen gesierde boekje besproken. Bovendien besteedt de des kundige schrijfster veel aandacht aan hoe het in de tuin niet moet. Deze waar devolle tips zullen vooral bij de begin nende vrouwelijkè hovenier veel teleur stellingen voorkomen. Een wereld prestatie. ■lil i Winkelcentrum "Hart|e-Zuid' Tel. 12419 I AI MTS. I >4A1I1I >l< 'l<I Wlvl liUM lol (ook T-bilj.) - Redelijk tarief. Ook verzorging BOEKHOUDING en alle bijbehorende belasting formaliteiten. Tevens bemiddeling: persoonlijke lening/financiering/continu credieten. De Akkeren 18 Telefoon 02155 3762 AS Soest 1 26 71

Soester Courant | 1988 | | pagina 21