3)artliuitfen "Buiten "-gewoon goed! O Meningen van lezers Sophia van Amersfoort Mode nu ook in Soest van start! RUDIE VAN PETTEN UITVERKOOP RESTAURANT Ook in de lucht! Prins Hendriklaan 1 - Soest - Telefoon 02155-13807 Eerste geldautomaat bij Bondsspaarbank Soest Van Doorn Stratenloop dit jaar op 16 juni Meningen van lezers TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaardêriwoQt 71' WOENSDAG 11 MEI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 Arie is t/m 28 mei 'n blokje om! Open brief Donderdag 12 mei geen huisvuil Tabakspeciaalzaak annex Tijdschriften ALLE FOURNITUREN HALVE PRIJS o.a. VOERING per meter3,50 GAREN (Groene Clown)1,25 BIAISBAND1,50 BORDUURZIJDE per streng 0,50 BREINAALDEN, HAAKNAALDEN1,25 LINT per meter0,75 CEINTUURBAND per meter 1,00 BAND en KANT per meter1,00 VLIESELINE - RITSEN (Optilon) KNOPEN SMITSWEG 26 Soest Winkelcentrum Smitshof Telefoon 2 34 20 Reserveringen tel. 13807 Kijk op Hemelvaartsdag vanaf 15.30 uur eens omhoog! Koffer uit auto Sanitair Hondenpoep Klaarwaterpark Sportkopij ffr^' voor doe-het-zelvers tj" Grond, bewerking en bemesting (deel 2) door Arie Wandelaar Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. aan: Kollege van Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest. Geacht Kollege, Een dezer dagen stopte een ijverige be steller de nieuwe gemeente gids 1988 van Soest in mijn brievenbus. Een fleu rig en keurig verzorgde omslag zag ik, en als oud-graficus dacht ik nog: "gut, de drukker van deze prent heeft vast een gezellige dag gehad". Dat werd an ders toen ik uw introductie las op pag. 3. U bleek het nieuwe "LOGO" fof beeld merk) van de gemeente te willen intro duceren. Ik was werkelijk verbijsterd, en heb met gekrulde tenen de rest van het bla-bla verhaal zitten lezen. M'n te nen zijn nu weer recht en graag wil ik van mijn ontsteltenis blijk geven mid dels deze open brief. Immers een Logo als begin van een nieuwe huisstijl, daar moeten we weer-jaren en jaren mee voort. Maar -geacht Kollege- dan toch niet (hoop ik) met dit onbenullige plaatje. Dit kan écht niet. Ik nodig u uit -samen met mij- dit plaatje nu eens nader te bekijken. In de gemeente gids op pagina 3 laat u vertel len dat voor dit beeldmerk een nieuw lettertype is ontworpen. Waar is dat dan? Het woord "gemeente" is gezet uit het bij iedere graficus overbekende let tertype "Eurostyle mager" dat al tien tallen jaren bestaat. Het woord "Soest" is een slordig nagetekende versie van een eveneens lang bestaand lettertype dat na het slordig overtrekken nog het meest overeenkomt met het type "Square outline" te vinden onder num mer 241 in de Mecanorma lettergids uitgave 1978! Het woord "natuurlijk" is gezet uit het welbekende "dikke vilt stift letter"-type dat winkeljongens ge bruiken voor hun nieuwe prijskaarten. Laten we nu het plaatje eens als geheel bekijken. Een goed Logo moet voldoen aan heel veel eisen. Laat ik er enkele van noemen. Zonder aan herkenbaar heid te verliezen moet het kunnen wor den verkleind tot pakweg 10 millime ter, voor uitvoering in één kleur op bij voorbeeld een visitekaartje. Het moet ook kunnen worden verkleind tot pak weg 25 millimeter voor een uitvoering als blind-preeg-stempel, bijvoorbeeld voor kleurloze "in"druk op een plastic dokumentenmap of een agenda. Het moet öök zonder iets aan herkenbaar heid te verliezen kunnen worden uit vergroot tot -laten we zeggen- 3 meter, voor een uitvoering als metalen gevel- decoratie bijvoorbeeld of een blikvan ger in neon. Dit alles kan met dit plaatje niet en dat klopt dan ook wel. Want -geacht Kollege- dit is helemaal geen Logo of beeldmerk, dit is een inge kleurd leesplankje. Toen ik heel lang geleden in m'n jonge jaren door het land reisde als Rijksge- kommitteerd examinator grafische vakken gebeurde dit soort gekkigheid natuurlijk ook wel eens. Dan kwam zich een kandidaat bij je vervoegen met een onbenullig werkstukje en de onvermij delijke bla-bla erbij. Die werd dan wel willend aangehoord, daarna minzaam toegesproken en vervolgens afgewe zen. "Komt u volgend jaar maar terug als u begrijpt wat grafisch is". Dat zou met dit "Soester Logo" ook moeten ge beuren. Ik zit met nog een punt. Onze gemeente kent inmiddels een aantal goede drukkerijen waar men naast goe de drukkers ook heel vakbekwame ont werpers en werktekenaars heeft. Onze gemeente heeft inmiddels ook enkele jonge buro's waar bijzonder goede vormgevers rondlopen. Waarom moest de opdracht voor deze ongein naar Haarlem, waarom niet gewoon gegund aan de mensen in onze eigen gemeente? Het spreekwoord zegt "Wie een fout maakt en hem niet hersteld, begaat een tweede fout". Deswege moge ik u ver zoeken: "Geacht Kollege, keer terug op uw schreden" laat desnoods weten dat het hier een 1 april grap betrof die te laat kwamm doordat de brug open was, hin dert niet, en...begin gewoon opnieuw!! Dat zou nu wérkelijk van een nieuwe huisstijl getuigen. Met de meeste hoogachting. Uw d.w.d. Gerard J. Snijdelaar Op Hemelvaartsdag, donderdag 12 mei, wordt er in Soest en Soesterberg geen huisvuil opgehaald. In Soest wordt huisvuil een dag eerder opgehaald: woensdag 11 mei. De groe ne containers moet men 's morgens om half acht aan de weg zetten. In Soesterberg wordt het huisvuil op vrijdag 13 mei opgehaald. Ook hier moeten de groene containers 's mor gens om half acht buiten staan. De brengplaats voor grof vuil e.d. aan De Schans is donderdag 12 mei ook ge sloten. Aanwinst voor winkelkring 't Hart Winkelkring '"t Hart" heeft een waar devolle uitbreiding ondergaan. Zater dag 14 mei a.s. opent Sophia van Amersfoort Mode haar nieuwe zaak aan de Koninginnelaan 22. Een intensieve verbouwing heeft het winkelpand van binnen volledig ver anderd en de sfeervolle inrichting staat garant voor fijn winkelen. Win kelen waarbij het kopje koffie en de persoonlijke aandacht zeker niet zul len ontbreken. "Exclusieve mode, maar dan zonder die exclusieve prijs. Dat is bij ons de achterliggende gedachte." aldus een te vreden Gerda Kuyper. De Hilversum- se, die haar sporen reeds verdiend heeft in het modevak, is binnen haar wereld zeker geen onbekende. Ze kan bogen op een jarenlange ervaring binnen elk facet van de mode. Als coupeuse werk te deze ontwerpster acht jaar lang in een toonaangevend atelier. Terugdenkend aan die tijd: "Daar maakten wij echter uitsluitend kleding voor de betere modezaken. Een enor me leerschool, maar het verschaft je niet die artistieke vrijheid die je graag zou wensen." Haar ervaring, alsmede haar opvallen de ontwerpen, waren er de oorzaak van dat Gerda Kuyper gevraagd werd om cursussen te verzorgen in het toenmali ge creativiteits-centrum "De Spoel" ,in Hilversum. "Juist van die cursussen heb ik enorm veel opgestoken over wat de mensen nu juist wel willen en wat juist niet. Het was een hele plezierige tijd. Eigenlijk is daar ook het idee geboren om een zaak van mijzelf te beginnen", vervolgt zij lachend. Na een lange periode van nadenken werden de bekende stoute schoenen ge past en aangetrokken, en thuis(!) startte Gerda Kuyper haar eerste activiteiten: De toen nog kleine winkel cq. atelier werkte onder de naam C'est ca Mode. De formule, exclusiviteit -aandacht- gunstige prijs, bleek aan te slaan en een aantal jaren later opende Gerda samen met een vriendin uit het modevak een tweede winkel in Breda. "Het is een groeiproces geweest", ver duidelijkt ze. "De winkel in Breda draait prima en is nu ook volledig over genomen." "Dit is gedaan om ons de gelegenheid te geven ons volledig te concentreren op Soest. Ook de afstand speelde natuur lijk een rol." Achter de naam Sophia van Amers foort Mode staat momenteel een com pleet team van vakmensen. Opererend achter de schermen worden de ontwer pen van Gerda Kuyper uitgewerkt en dat zijzelf, als de tijd het toelaat, daar graag vertoeft zal een ieder duidelijk zijn. Terugkomend op haar werkwijze, ver volgt ze: "Wat mijn ontwerpen betreft speel ik uiteraard altijd in op het huidige modebeeld. Maar, en da's nou net het verschil, wel met een eigen, persoonlijk tintje. Een eigen accent. Wat bij Sophia van Amersfoort te koop is zie je zeer beslist niet in de rekken van de standaard confectie-zaak. Nee, het is exclusieve kleding, maar dan wel tegen een zo gunstig mogelijke prijs." "Ik vind het enorm belangrijk dat kle ding zich laat combineren. Een goed ontwerp moet de mogelijkheid bieden zowel sportief als gekleed te worden ge dragen." Binnen de huidige standaard-collectie voorziet Sophia van Amersfoort Mode ook in afwijkend maatwerk. "Vanzelf sprekend kunnen vrouwen met mis schien een afwijkende maat, denk bij voorbeeld aan een eventuele handicap, ook bij ons terecht. Wij verzorgen het aanpassen binnen ons eigen atelier." En daar zit 'm nou net de kracht van Sophia van Amersfoort Mode. "Daarom zijn de ontwerpen binnen de collectie van Sophia van Amersfoort juist zo geschikt voor bijvoorbeeld de werkende vrouw" aldus een enthou siaste Gerda Kuyper. "Vanzelfsprekend zijn bepaalde merk artikelen ook in ons assóriment opge nomen, maar het eigen ontwerp met die persoonlijke begeleiding die het nodig heeft, heeft uiteraard onze grootste aandacht." Aanvankelijk ging men uit van een doelgroep vrouwen in de leeftijdscate gorie van 30 tot 50 jaar,maar dat bleek een misvatting, want al snel bleek dat ook de wat jongere en ook de wat oude re dames sterk in de collectie waren geïnteresseerd, "maar ja, al doende leert men, nietwaar?" In een zaak waar men zo behept is met het woord "Mode" moet men ook te recht kunnen voor die kleine zaken waar men zo vaak naar moet zoeken. Dat juiste knoopje, of juist die afwijken de pantalon-rits, maar ook een breed scala aan garen is bij Sophia van Amers foort Mode te verkrijgen. Het kan raar lopen... Eind april sloot een tevreden Hilver- sumse Gerda Kuyper haar atelier annex winkel aan de Oude Amersfoortseweg. ;Over de afgelopen, jaren is zij meer dan tevreden en dat is, hoe vreemd het ook klinkt, juist de reden dat zij haar winkel sloot. Want haar trouwe, vaste klanten kring is er ook weer de oorzaak van dat op 14 mei haar mooiere en grotere win kel wordt geopend. Scholieren 's avonds in de Lange Duinen Bewoners van de Larixlaan hebben bij de politie geklaagd over geluidsover last. Die bleek te worden veroorzaakt door leerlingen van de Scholengemeen schap Eemland en het Amersfoortse Midland College. De politie haalde verhaal bij de leer krachten. Zij zeiden niet verantwoor delijk te zijn voor het lawaai, maar ze beloofden de rust te zullen doen terug keren en handhaven. De scholieren, in totaal 144, brachten de avonduren in de duinen door. Het is niet duidelijk of ze daar ook sliepen. Politie bekeurt 12 verkeersovertreders Bij twee verkeerscontroles op de Van Weedestraat en de Stadhouderslaan heeft de politie twaalf bekeuringen uit gedeeld. In tien gevallen betrof het automobilis ten, die het rode licht negeerden. Ook werden twee bonnen uitgeschreven, omdat men de auto op onjuiste wijze had geparkeerd. (v.h. firma v.d. Fliert) houdt van alle fournituren De Bondsspaarbank heeft vorige week een geldautomaat in gebruik genomen. Hj; fs de eerste in Soest. De automaat is te vinden bij het bankgebouw aan de Van V/eedestraat. De offi ciële opening werd verricht door gemeentevoorlichter Ben J. van Os. De automaat is voorlopig alleen te gebruiken door cliënten van de Bondsspaarbank. Dat zal later veranderen. De reke ninghouders van de bank hebben een speciale S-kaart gekre gen, waarmee ze wekelijks maximaal 500gulden kunnen op nemen. Indien men meergeld wenst moet dat aan de balie van de bank worden gehaald. Er zijn ook kaarten, waarmee maxi maal 1.000 gulden per week kan worden opgenomen via de geldautomaati Volgens een woordvoerster van de Bondsspaarbank is men de geldautomaat steeds meer gaan gebruiken. Men verwacht dat de mensen over enige tijd helemaal vertrouwd zullen zijn ge raakt met het nieuwe technische middel. Aan de balie van de bank zijn folders verkrijgbaar, waarin alle informatie omtrent de geldautomaat staat. Cliënten van de bank, die nog niet in het bezit van een S-kaart zijn, kunnen die bij de Bondsspaarbank alsnog aanvragen. Degenen, die in de afgelopen tijd een nieuwe rekening openden, kregen bij voor baat al een S-kaart. Super van Doorn, de bekende super markt aan de Wiardi Beckmanstraat (onder Honsbergen), organiseert ook dit jaar weer de inmiddels traditionele Stratenloop in samenwerking met de atletiekvereniging Pijnenburg. Dit jaar is donderdagavond 16 juni gekozen als datum voor het sportieve evenement, dat telkens honderden al dan niet jeug dige Soesters op de been krijgt, en dui zenden belangstellenden trekt. Voor deze datum is gekozen omdat de organisatoren graag rekening houden met de talloze voetballiefhebbers. In die periode wordt in West-Duitsland het Europees Kampioenschap Voetbal ge speeld, waaraan ook het Nederlands elftal deelneemt. Donderdag 16 juni is echter een "vrije dag" voor de voetbal lers, en dus hebben de kijkers die avond ook beschikbaar. Uiteraard vindt de Stratenloop ook dit jaar plaats volgens de beproefde formu le: de jeugd kan meedoen in schoolver band (basisscholen en middelbare scholen) en individueel in de wedstrijd loop. De middelbare scholieren kunnen meedoen op de 1 en op de 3 mijl. Ook is er weer een volksloop over 5 mijl. Het parcours begint als vanouds op de Wiardi Beckmanstraat, voor het par keerterrein bij de supermarkt (waar ook nu weer een gezellige braderie zal wor den gehouden); daarna gaat het via de Johannes Poststraat, de Klaarwaterweg en de Titus Brandsmastraat weer terug naar de Wiardi Beckmanstraat. De inschrijving voor individuele deel- Een aan de Theresiastraat geparkeerde auto is opengebroken door dieven. Ze namen een koffer met gereedschap mee. Een snackbar aan de Rademakerstraat werd bezocht door inbrekers, die zich meester maakten van een geldbedrag van tweehonderd gulden, de inhoud van een gokkast en zeven sloffen siga retten. nemers kan t.z.t. plaatsvinden op het parcours. De scholen worden binnen afzienbare tijd benaderd door de atle tiekvereniging. Maar iedereen die gëin- teresseerd is om mee te doen of alleen maar te kijken kan alvast in zijn agenda noteren: donderdag 16 juni 1988, Van Doorn Stratenloop! Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel.(02155)13014-125 77 De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Het is zaterdagmiddag 7 mei plm. 13.30 uur. "Hoi", denkt de hond, "er lekker uit, rondje park." Fout, dit is nu een strookje park geworden. In het begin loopt mijn hond precies de route die de plantsoenendienst voor hem heeft aangegeven, maar U raadt het goed: hij vergist zich, zijn bazin roept hem terug en ja hoor, daar komt de eerste hondenhater al aan!! (Ten slotte moet onze hond wennen aan zijn nieuwe speelgelegenheid.) De opmer kingen zijn niet te beschrijven. Of ik ter plaatse een misdaad heb begaan. Nu gaat de sociale controle van de mens in eens meespreken en de agressie die hieruit voortvloeit!! Nogmaals plantsoenendienst, ik heb het eerder deze week al naar voren laten komen: nodig de bewoners van deze wijk uit voor een informatie-avond over het wel en wee van de mens en de hond. En begrijp mij goed, ik heb eveneens een hekel aan hondenpoep, daarom poept mijn hond in de struik of sloot (lees houtwal) waar niemand er last van heeft. Over enkele weken komt het veelbeloofde schepje en mocht mijn hond zich vergissen in de plaats waar hij zijn hoopje dient te plegen; geen nood, dan gaat de drol alsnog in de struik of sloot. Ria van Egdom. kontoor üffidüiKy Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten Sportverslagen en -berichten ui terlijk maandagochtend inleveren aan onze redaktie, Van Weede straat 227. Indien tijdig ingeleverd volgt op name in dezelfde week. Goed leesbare kopij heeft daarbij de voorkeur. Redaktie Soester Courant Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt In de tuintip van vorige week heb ik reeds een begin gemaakt met de bespreking van grondproblemen, die we vooral tegenkomen bij de aanleg van een nieuw- bouwtuin. Ook in deze aflevering een aantal zaken die te maken hebben met grond, de basis van een gezonde tuin. Een ondoorlatende laag in de bodem Grond die bijvoorbeeld veel ijzer bevat heeft een nei ging om een zogenaamde oerbank te vormen. Dit is een keiharde laag die geen water doorlaat, meestal op zo'n 30-50 cm. diepte. Ook het berijden van grond met zware machines (tijdens de bouw van een huis b.v.) kan een dergelijke verdichte laag veroorzaken. Zo'n laag moet doorbroken worden, want grondwater kan niet naar de plantwortels opstijgen en regenwater blijft erboven staan. In beide gevallen is dat slecht voor de planten. Het beste kunnen we zo'n laag diep door spitten. Gaten maken met een grondboor kan ook. Grote tuinen kunnen beter geploegd worden om de laag te breken. Voedingsstoffen Goede grond bevat alle voedingsstoffen die planten nodig hebben. Sommige daarvan moeten in vrij grote hoeveelheden aanwezig zijn.: stikstof, fosfor en kali. Planten hebben ook de zogenaamde spore-elementen in kleine hoeveelheden nodig, zoals koper, mangaan, magnesium, borium, ijzer enz. Krijgt een plant van een voedingselement te weinig, dan ontstaan er ge breksverschijnselen. Bij ijzergebrek b.v. vergelen de jonge bladeren, gebrek aan fosfor veroorzaakt paar sachtig blad. Bij de vakhandel zijn betrouwbare test sets te koop waarmee zelf op eenvoudige wijze de voe dingstoestand van tuingrond bepaald kan worden. PH-waarde oftewel zuurgraad De zuurgraad van tuingrond is zeker zo belangrijk voor een gezonde plantengroei als de aanwezigheid van voedingsstoffen. De zuurgraad bepaalt namelijk de opneembaarheid van de in de grond aanwezige voeding. In zure of juist zeer kalkrijke grond hebben veel planten moeite voeding tot zich te nemen. Er zijn wel een aantal plantengroepen die de voorkeur geven aan zure (b.v. heideachtigen) of kalkrijke grond (di verse rots- planten) maar de meeste planten gedijen het best in een neutrale bodem. De zuurgraad van de grond wordt uitgedrukt op de PH-schaal, die loopt van 0 tot 14. De ideale PH-waarde ligt voor het groot ste deel van de planten tussen 672 en 7. Voor het me ten van de PH-waarde van onze tuingrond is er de Calcitest in de handel. Ook goede PH-meters, waarop direkt de zuurgraad kan worden afgelezen zijn handig in gebruik. Groenbemesters Er zijn planten die speciaal worden toegepast om veel organische stof aan de bodem toe te voegen. Ze wor den gezaaid, en na verloop van tijd in hun geheel on dergespit. \hinderbloemige gewassen zoals Lupine binden zelfs extra stikstof "n kleine wortelknolletjes. Er zijn diverse soorten en mengsels groenbemesters bij de vakhandel voorhanden. Spitten Dit is de meest voorkomende manier van grondbe werking. We hebben e een goede spade voor nodig met een steellengte die bij de lichaamslengte past, an ders hebben we binnen de kortste keren last van onze rug. De bedoeling van het spitten is: - de bodemlagen te doorbreken en de grond los te ma ken. - eenjarig onkruid onderwerken. - organisch materiaal inwerken. Voor hen die op biologische wijze willen tuinieren is spitten uit den boze. Hierover binnenkort meer!!

Soester Courant | 1988 | | pagina 11