visper Acties tegen papierrecyclingsbedrijf Veel belangstelling bij Bezwaren tegen komst timmerwerkplaats Personenauto vat vlam bij laswerkzaamheden EXCUSES DA'S PAS SERVICE Sport blokkeert nu al College-voorstel Kans op f 100.000,- i6e JAARGANG NO. 37 WOENSDAG 11 MEI 1988 GEOPEND. CJ. 't Hart (81) overleden Vastenaktie Soest: Stemming ruilverkaveling: 2 juni Belangenvereniging Soestduinen is het opnieuw zat bijna f 30.000! Verenigingen wensen verantwoordelijkheid niet alleen te dragen Hanekraaien in De Rode Haan Twijfels blijven over aanpak A-28 lawaai V erkeersmaatregel i.v.m. Kermis Sport wil beleidsnota laten rusten Foto: Herman van Dam Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 18429 EN WIJ KOMEN! Dorresteinweg 72a Soest Telefoon 02155-12883 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f24,- j kosse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De heer C J. 't Hart is op 81-jarige leeftijd overleden. Amper een jaar nadat hij een emotionele speech af stak tijdens het 25-jarige bestaan van De Paardenkamp stierf hij na een langdurige ziekte. Van 't Hart was voorzitter van de stichting De Paardenkamp en van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren in Soest. In 1948 raakte hij nauw betrokken bij het Soester dierenasiel. Hij steunde het opvangtehuis voor dieren finan cieel en het kreeg dan ook de naam 'Dierentehuis 't Hart'. De grote die renliefhebber werd in 1956 be noemd tot secretaris. Veertien jaar later werd hij gekozen als praeses. Stilzitten deed 't Hart niet. Vaak 'vergat' hij zijn eigen zakelijke belan gen om zich in te spannen voor het Dierentehuis en De Paardenkamp, de stichting die op zijn inititatief in 1962 werd opgericht. Vooral dank zij de heer 't Hart konden vanaf dat moment bejaarde paarden van hun oude dag genieten in het Rusthuis voor paarden aan de Birkstraat in Soest. Duizenden mensen uit heel Nederland zullen niet snel vergeten hoe 't Hart tweemaal per jaar, gedre ven als hij was, een vlammende toe spraak hield als De Paardenkamp weer nieuwe gasten mocht ontvan gen. Veel vrijwilligers zagen in 't Hart een voorbeeld van inzet en lief de voor dieren en mensen. De heer 't Hart had aan zowel De Paardenkamp als het Dierentehuis zijn hart verloren. Soest verliest in hem een unieke en markante per soonlijkheid. Op 2 juni a.s. wordt de stemming ge houden over het ruilverkavelingsplan Eemland. Het plan is inmiddels vast gesteld door Gedeputeerde Staten en het is nu aan de eigenaren en de als stemgerechtigden geregistreerde pachters in het Eemlandgebied om te bepalen of het plan doorgaat of niet. De Landinrichtingscommissie Eem land organiseert in samenwerking met de boeren-organisaties en de agrarische vrouwen- en jongerenorganisaties, als mede de verenigingen voor bedrijfs voorlichting, een aantal bijeenkomsten, waarin nog een korte toelichting zal worden verstrekt op het plan, met name over de aanpassingen die Gedeputeer de Staten nog hebben aangebracht n.a.v. van bezwaren en over de manier waarop de stemming zal plaatsvinden. Omdat het van bijzonder groot belang wordt geacht dat de stemgerechtigden gebruik maken van hun stemrecht staat op die bijeenkomsten niet het plan als zodanig centraal, maar de vraag: "wel of geen ruilverkaveling?" Tijdens de bijeenkomsten treedt een to- rum op o.l.v. een van de afdelingsvoor zitters, waarin verder zitting zullen heb ben: twee boeren uit de Lopikerwaard, die als niet-verplaatsers ervaring heb ben opgedaan met ruilverkaveling; een boer uit de indertijd afgestemde ruilver kaveling Arkemheen; dhr. W. Swart van het Consulentschap voor de Rund veehouderij; en de heer J. van Rhee- nen, secretaris van de Landinrichtings commissies in Utrecht. De bijeenkomst is met name bedoeld om de motivatie van het stemgedrag te vergroten, maar ook om beter de eigen positie van de stemgerechtigden te kun nen bepalen in de discussie die in de ko mende tijd ongetwijfeld gaat plaatsvin den. De voorlichtingsbijeenkomsten wor den in de periode 16 t/'m 26 mei in di verse plaatsen gehouden. In Soest ge beurt dat op disndag 24 mei in restau rant de Soester Duinen aan de Soester- bergsestraat 188, om 20.00 uur. Ook dit jaar hebben veel mensen deelgenomen aan de jaar lijkse dodenherdenking op 4 mei in Soest, bij het monument aan de Inspecteur Schreuderlaan. Enige honderden Soesters, waaronder ook nu weer opvallend veel jongeren, woonden de plechtigheid bij. Na de gebruikelijke twee minuten stilte zong het Soester mannenkoor Apollo onder leiding van Gerard van deSchepop enkele coupletten van het lied "Blijf mij nabij", ge volgd door het Wilhelmus dat door velen werd meegezongen Burgemeester P. Scholten legde namens gemeentebestuur en bevolking de eerste krans. Hij werd gevolgd door twee verte genwoordigers van het voormalig verzet, van het Oranje Co mité en van de leerlingen van de scholengemeenschap Eem land, die zoals bekend het monument vorig jaar heeft "gea dopteerd". Na afloop van de sobere plechtigheid maakten velen gebruik van de gelegenheid om persoonlijk bloemen te leggen bij het monument ter nagedachtenis aan allen die in de Tweede We reldoorlog zijn omgekomen in de strijd voor de vrijheid. "Ik heb hier altijd met plezier ge woond, maar wat er de laatste jaren gebeurt heeft niets meer met leven en laten leven te maken." Connie Vink was gistermorgen e/e/n van de bewo ners die bezwaar maakten tegen de vestiging van een timmerwerkplaats aan de De Beaufortiaan in Soestdui nen. De belangenvereniging Soestduinen was met ongeveer vijftien mensen ruim vertegenwoordigd tijdens een hoorzit ting op het gemeentehuis. Men ziet in de komst van de firma Frank een nieu we bedreiging voor de woonsituatie, terwijl men de laatste tijd met een groeiende lawaai- en verkeersoverlast te maken heeft. Met betrekking tot de firma Frank zet ten de bewoners vraagtekens bij de acti viteiten die het bedrijf wil ontplooien. Tot dusver zouden voornamelijk ande re werkzaamheden plaatsvinden, zoals het slijpen van metaal op metaal en het ombouwen van bestelbussen. "Gaat het wel om een timmerwerkplaats," vroe gen ze zich af. Volgens de bewoners wordt er ook regelmatig 's avonds en op zaterdagen gewerkt, hetgeen de hinder voor de omwonenden nog erger maakt. De lawaaioverlast is nu al groot, menen de Soestduiners, vooral als het bedrijf de activiteiten naar buiten verplaatst. Het feit dat de firma Frank ook vracht verkeer aantrekt is voor de bewoners een reden te meer ernstig bezwaar te maken tegen de vergunning, die Frank heeft aangevraagd bij de gemeente. "De inrichting is niet geschikt voor een timmerwerkplaats. Er is veel achterstal lig onderhoud, het pand is niet geïso leerd en de brandveiligheid is treurig," aldus een inwoner van Soestduinen. Op de vraag waarom de gemeente en de fir ma Frank niet naar een alternatieve lo catie hebben gezocht kregen de bewo ners, zoals wel vaker in dergelijke ge vallen, geen antwoord. Ze toonden zich verder teleurgesteld over de afwezig heid van de heer Frank. "Dat getuigt niet van een goede wil om overleg met ons te voeren," klonk de conclusie van de bewoners Meer bedrijven "De maat is nu vol," vielen de bewoners van Soestduinen in herhaling. Ze zijn het zat dat meer en meer bedrijven de mogelijkheid krijgen zich in Soestdui nen te vestigen. De firma Stierman, zelf ook ter plaatse ondergebracht, ver huurt bedrijfsruimten aan anderen. "En Stierman heeft nog wel wat te ver huren, dus er zullen nog wel meer be drijven komen," zeiden de bewoners, die ook al problemen hebben met kan- toorhandel Brink, De Kat Emaille en het cateringbedrijf Vorstenlanden. Dat laatste bedrijf is momenteel nog aan het proefdraaien, maar volgens mevrouw S. Overduin van de gemeente zal het College binnenkort een vergunning verstrekken aan dit bedrijf. De bewo ners hebben eerder al bezwaren geuit daartegen, maar dat blijkt dus geen zo den aan de dijk te hebben gezet. De be woners klagen nu reeds over stankover last, en die wordt volgens hen alleen maar erger als Vorstenlanden straks de productie mag opvoeren. Geen antwoord De bewoners vroegen ook nog waarom ze nog geen antwoord hebben gekregen op een brief die ze in januari hadden verstuurd. Daarin meldden ze dat de in gang van Stierman is verplaatst naar de kant van de woningen. Het schijnt nu vaak voor te komen dat de opritten van de huizen worden geblokkeerd door vrachtwagens. Ook nu kregen de bewo ners geen afdoend antwoord, maar de ambtenaar J. Roodhuyzen van de mi lieudienst drukte de bewoners op het hart om klachten direct door te geven aan de gemeente. "Schroomt u niet te bellen, ook niet in de weekends. Wij zit ten er voor," vertelde Roodhuyzen. De belangenvereniging Soestduinen is sinds de oprichting in 1987 voortdu rend in touw geweest om bezwaar te maken tegen de verschillende bedrijfs activiteiten in hun woonomgeving. Tot dusver hebben ze steeds bot gevangen. De gemeente heeft zich steeds verscho len achter het geldende bestemmings plan, dat bedrijven toelaat. Illegale acti viteiten in het verleden lijken vandaag de dag legaal te kunnen worden door gevoerd en vooralsnog zijn er geen spo ren te ontdekken die er op duiden dat de belangenvereniging een overwin ning kan behalen op hun eigen 'indus trieterrein' Soestduinen. Wellicht dat ze in de toekomst minder onroerend- goedbelasting hoeven te betalen. Als ze er dan nog wonen.! Eist een dichte schutting op de tuin- grens plaatsen. Men zette echter een hekwerk neer. Dat gebeurde bovendien op een andere dan de aangwezen plek, waardoor de overlast voor De Muijnk niet afnam. Gesprek Volgens wethouder drs. Günther Plomp komt er binnenkort een gesprek tussen het College en Van der Eist. "Dat zal gaan over het onzichtbaar ma ken van de overlast," aldus Plomp. "We zullen ook in de gaten houden wat zich achter de hekken afspeelt. Daarvoor zullen we moeten controleren. Het pro bleem is dat het bedrijf er al zit, maar we sluiten de mogelijkheid niet uit dat het zich zal verplaatsen. Daar is in het verle den al over gesproken." De leden van de commissie ruimtelijke ordening willen zich nu ook met de zaak gaan bemoeien. Ze zullen zich plaatse lijk op de hoogte stellen van de situatie. De commissieleden, die binnekort ge zamenlijk naar het Heeserspoor Oost- De lauwertak, beker of krans voor de beste die kreeg Jan van Ede van hen die ze testen men moest het beamen Jan's dubbele ramen kregen nimmer kritiek, wel beste attesten! zijde gaan, droegen het College in april al op iets aan de overlast voor het echt paar De Muijnk te doen. B. en W. on dernemen nu actie door het bedrijf te verplichten het zicht van de buren op de rommel te ontnemen. Gedacht daarbij wordt aan beplanting. Tevens zal wor den gecontroleerd of Van der Eist zich aan de bepaalde werktijden houdt en niet meer in de avonduren of tijdens het weekeinde papier aan- en afvoert. De Vastenaktie 1988, georganiseerd door het Interparochieel Missie-Comi té, heeft bijna 30.000 gulden opge bracht. Met dit fraaie resultaat wordt het streefbedrag van 24.500 gulden) ruimschoots overschreden. Het geld is bestemd voor een jeugdpro- ject op de Kaap-Verdische eilanden. Het bedrag werd bij elkaar gebracht door middel van giften via bank en giro, maar vooral ook via de bussen in de ker ken en door de enthousiaste inzet van veel kollektanten. Ook de jongerensoos RKJS liet zich niet onbetuigd en bracht 500 gulden bijeen. Het exacte eindre sultaat is f 29.335,80. Vandalen bekennen tal van vernielingen Drie mannen van 20 en 21 jaar hebben in de nacht van 29 op 30 april tal van vernielingen aangericht in en rond het winkelcentrum Hartje-Zuid. Ze heb ben dat bekend. De twee Baarnaars en een Soester trap ten onder andere een boom om, terwijl ook een vlag, een tuinverlichting, de ruitenwisser van een auto en een bloembak de strijd tegen de vandalen verloren. Het drietal stal bovendien een auto-embleem en een hoeveelheid drank. De mannen hadden te veel alco hol gedronken. I^en personenauto is vorige ween aan de Wieksloterweg volledig uitge brand. De wagen vatte vlam tijdens laswerkzaamheden in een garage. dag om half twee 's middags. Men kon het voertuig vroegtijdig naar buiten du wen, zodat het vuur geen grip kreeg op de garage. De brandweer moest in actie Voor de zevende keer in successie orga niseert Annie Wouters van café de Ro de Haan de traditionele Hanekraai- wedstrijd op Hemelvaartsdag. Om 10.30 uur kunnen de hanen hun kun nen laten horen. Zoals destijds aan de gemeenteraad is toegezegd hebben Burgemeester en Wethouders opnieuw overleg gehad met Rijkswaterstaat over de geluid soverlast van de rijksweg A 28 ter hoog te van Soesterberg. Burgemeester en Wethouders hebben nog eens benadrukt dat op korte ter mijn maatregelen moeten worden ge nomen, die gericht zijn op een vermin derde geluidsoverlast. Rijkswaterstaat heeft het voornemen om een epoxylaag aan te brengen. Het gemeentebestuur houdt echter twijfels of die maatregelen zullen leiden tot het gewenste effekt. Het behoudt zich dan ook het recht voor, om indien niet aan de wettelijke eisen wordt voldaan, wél effektieve maatregelen te verlangen. Rijkswaterstaat heeft toegezegd dat ze aan de wettelijke eisen zal voldoen en zal de werkzaamheden - gelet op het verkeersaanbod - in de bouwvakvakan tie uitvoeren. Op het biljart midden in het café mogen de hanen hun gekraai ten gehore bren gen zonder de buren tot wanhoop te brengen. De deelname stat vrij vooreen ieder met een haan. De inschrijvings- kosten zijn slechts 3 gulden. De organisatie en wedstrijdleiding op die dag is in handen van Jan Croon van de 5 Kronen uit Soest. Hij zal met zijn staf de hanen medisch begeleiden en in hun tijdelijk domicilie geestelijk bij staan. Vorig jaar won Wip Expres van G. van Asch uit Soest. De wedstrijdlei ding hoopt dat ook veel niet-Soesters zullen meedoen. Men kan zich nu al op geven via telefoonnummer 12370 bij Annie Wouters. In verband met de Soester kermis geldt van 11 mei tot en met 15 mei een tijde lijke verkeersmaatregel voor het ge deelte Koningsweg tussen de Obrecht- straat en de Eigendomweg. Gedurende deze periode is dit deel van de Konings weg gesloten voor alle verkeer in beide richtingen. WIJ ZIJN HEMELVAARTSDAG VAN 09.00 TOT 17.00 UUR De buren van Van der Eist worden al ja ren geplaagd door overlast, veroor zaakt door lawaai en rotzooi. Het be drijf ontplooit veelvuldig activiteiten buiten de toegestane werktijden. Daar voor is al twee keer een proces-verbaal opgetekend, waarvan er één tot aan de Kroon is uitgevochten. Niettemin is men bij het bedrijf nog steeds 's avonds en in de weekeinden aan het werk, het geen niet in overeenstemming is met de voorwaarden van de hinderwetvergun ning. Er wordt zoveel papier aange voerd dat de opslag daarvan buiten plaatsvindt. Veel papier komt in de tuin van de buren, het echtpaar De Muijnk, terecht. Enige tijd terug moest Van der De georganiseerde sportclubs hebben nu al het voorstel van het College over de nieuwe sportstructuur geblok keerd. Tijdens de deelnemersvergade- ring besloten de verenigingen una niem dat ze geen honderd procent ver antwoordelijkheid wensen te dragen op bestuurlijk niveau. Daarmee is het voorstel van het Colle ge, dat in juni in de raad komt, gedoemd te mislukken. Het gemeentebestuur kan de sporters namelijk niet dwingen om straks de verantwoordelijkheid op hun schouders te nemen. De sporters willen de financiële risico's alleen sa men met de politiek dragen, maar daar voelt een meerderheid van de raad weer niets voor. Het ziet ernaar uit dat er een nieuwe impasse zal ontstaan, tenzij de gemeenteraad alsnog kiest voor een gulden middenweg, zo die nog bestaat. Ook u kunt honderdduizend gulden winnen! Meer over üeze aktie op pagina 3 MODE ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID O A De sporters hebben zich inmiddels in tern uitgesproken voor een tweede keus: de politiek krijgt alle verantwoor delijkheid en de sport houdt zich alleen nog maar met de inspraak bezig. Een dergelijke constructie stonden de frac ties van CDA, PvdA, D66 en PS vorig jaar juni ook voor. Na enkele maanden bleek echter dat het btw-voordeel dan zou komen te vervallen, dus bedacht men een andere structuur, waarbij de verantwoordelijkheid volledig bij de sporters terecht zou komen. Dat accep teren de sporters echter niet. Ze hebben het gemeentebestuur daarover schrifte lijk ingelicht. Dik Stroband wees de deelnemersver gadering op de gevolgen daarvan: "Als de sport niet participeert, dan blijft de gemeente honderd procent verant woordelijk. De gemeente kan wel een stichting vormen, maar ze kan de sport niet verplichten de verantwoordelijk heid te dragen. Vooral omdat we de consequenties niet kunnen overzien. Die zijn nooit op een rijtje gezet." Stro band ging zelfs nog een stap verder: "Er zijn zoveel druppels over de emmer- rand gegaan dat het vertrouwen zo ver weg is datje sowieso niet met 'model b' moet doorgaan." 'Model b' is de struc tuur die het College wil invoeren. Henk van de Pol WZ'49) zei het jam mer te blijven vinden dat er nog steeds niet inhoudelijk kon worden gediscus sieerd over de nieuwe structuur. Stro band wees erop dat noch het College, noch de ambtelijke werkgroep, noch de vier politieke partijen een concreet voorstel hebben kunnen lanceren. De sporters zijn daarover teleurgesteld. Sommigen opperden zelfs het idee dat het bestuur van de sportstichting maar zou moeten opstappen. Niet uit wan trouwen in het bestuur, maar omdat het College het bestuur niet meer als ge sprekspartner ziet. Men blijft hopen dat het gemeentebestuur alsnog de sporters een hand reikt. De kans daartoe wordt echter laag ingeschat. De deelnemers van de sportstichting willen dat de beleidsnota voor de sport in de kast wordt gelegd totdat er een nieuwe structuur van kracht is. Ze hebben dat unaniem besloten tijdens een vergadering. Eerst moet een einde zijn gekomen aan de onduidelijke situatie, die nu al bijna een jaar duurt. Pas als de nieuwe be stuurlijke verhoudingen zijn uitge kristalliseerd moet men de sportnota verder onder de loep nemen. Dat laatste is wel nodig, vinden de spor ters. Ze zijn van mening dat de nota te 'onvoldragen' is om hem als uitgangs punt voor het beleid te beschouwen. Volgens de sporters ontbreken in de nota belangrijke aspecten, zoals de rap porten van de tarifering en basisvoor ziening. Bovendien wordt het passepar- toutsysteem niet in de aanbevelingen genoemd. Men vindt de rol en positie van de geor ganiseerde sport onduidelijk en onvol ledig weergegeven, terwijl die mei in een afgewogen samenhang zou zijn ge plaatst met de maatschappelijke sport - belangen. "Overigens is de georgani seerde sport op zichzelf een maatschap pelijk belang van niet geringe im portantie, ook al lijkt de meerderheid van de politiek in Soest daar niet meer van overtuigd," schrijven de sporters in een gezamenlijke brief aan het gemeen tebestuur. De sporters missen verder de financiële en personele randvoorwaarden in de sportnota, terwijl die juist van essentieel belang zijn voor een te voeren beleid. "Wij stellen u voor deze beleidsnota te laten rusten," aldus de sporters, die eerst de ontwikkelingen van de nieuwe structuur willen afwachten. Overigens hebben meer dan tien instellingen en verenigingen gereageerd op de sport nota. In die reacties wordt eveneens kri tiek geuit op de sportnota, die een jaar te laat uitkwam. Het papierrecyclingsbedrijf Van der Eist in Soestduinen moet binnen af zienbare tijd maatregelen treffen om de zichtbare overlast te doen verdwij nen. Het College heeft dat besloten nadat vorige maand omwonenden hadden geklaagd over de situatie op en rond het terrein. komen om de brand te blussen, maar de wagen was toen al onherstelbaar be schadigd. De auto is eigendom van een vrouw uit Zeist. Met excuses aan de burge meester en de inwoners van Soest voor de verstoring van de dodenherdenking op woensdag 4 mei j.!., 20.00 uur. Tegen de afspraken in is door een Soester firma tijdens de dodenherdenking begonnen aan de gevelreiniging van Bloemsierkunst Geytenbeek, Burg. Grothestraat 4, Soest. B. VAN DER VEEN 't VAARDERHOOGT, DE GROENE NUMMER 1

Soester Courant | 1988 | | pagina 1