VANDAAG GEBRACHT, MORGEN KLAAR. KORTE DUINEN H0 •f ffffnraüsi >gi@@3ï wsper scliocimikcr comPAa NIEUW: KODAK SELECT SNELPRINT. Politiek gecharmeerd van plan zwembad Discussie algemene plaatselijke verordening Een ton winnen? Bij ons maakt u een kans! Geslaagde Noord-Zuid-avond in Soest Bang&Olufsen i) WOENSDAG 11 MEI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 3 v v foto-film-uideo j j computer/ Presentatie voor bevolking op donderdag 26 mei in Darthuizen Inbraak kledingzaak Vrijdag 13 mei: gemeente dicht Scholten pleit voor jeugdafdeling Derde Wereldgroep Substitutie-experiment Baarn/Soest Verplaatsing weekmarkt lichtgewicht voor het zware werk Soester Courant goede informatiebron <0> rK6W heeft uw dierbaarste herinneringen natuurlijk het liefst morgen al in huis. Kodak Select zorgt er voor. Als u vandaag uw filmpje bij de Kodak Select fotohandelaar brengt, zijn uw foto's morgen al klaar Dezelfde kwaliteitsfoto's, alleen nu nog sneller. Dus op naar de Kodak Select fotohandelaar. Dan kunt u morgen al genieten van uw mooiste foto's. KODAK SELECT SNELPRINT. KWALITEIT EN SNELHEID GAAN HAND IN HAND. ZUIDPROMENADE 15 3768 EM SOEST TELEFOON 02155 -1 28 74 Het plan van Projectontwikkeling Drachten (POD) voor een zwemaccommodatie aan de Dalweg lijkt in politieke kringen te kunnen gaan rekenen op steun. Hoewel de fracties, met uitzondering van de WD, geen concrete uitspraken deden, is het geenszins overdreven te constateren dat de politici gecharmeerd zijn van de op papier uitgewerkte ideeën. POD presenteerde de plannen vorige week voor de commissie ruimtelijke ordening. De WD liet zich direct als voorstander noteren. "We zijn gelukkig met het plan, dat voldoet aan de door de gemeente gestelde voorwaarden," zei Gert Beyen, die zich nog niet over de financiële kant van de zaak wilde uitlaten. "Dit plan moet een kans hebben om ze snel mogelijk te worden gerealiseerd." De meeste fracties van de partijen willen eerst een duidelijk overzicht van de exploitatie krijgen alvorens ze al dan niet hun voorkeur uitspreken. POD gaat uit van een exploitatietekort van vijfhonderdduizend gulden per jaar. Het Drachter bureau heeft verschillende mogelijkheden voor de exploitatie aangegeven. Het College moet bekijken welke het meest gunstig is voor Soest. De PvdA kiest het liefst voor privatisering van de accommodatie. De discussie daarover zal in de commissie financiën nadrukkelijker worden gevoerd. Noodzaak CDA en PvdA, die in de raad net een meerderheid vormen, gaan vooralsnog niet akkoord met het plan voor een sporthal naast de accommodatie met binnen- en buitenbaden. Zij willen eerst een gedetailleerde motivatie onder ogen krijgen over de noodzaak van een nieuwe sporthal in Soest, die volgens POD een extra verlies van 2,5 ton per jaar met zich meebrengt. Bij herhaling hebben de twee partijen te kennen gegeven allerminst overtuigd te zijn van de behoefte aan een nieuwe hal. De Een kledingzaak aan de Koninginne- laan is het doelwit geweest van inbre kers. Zonder dat het alarm afging kwa men ze via een raam het pand binnen en namen ze dure merkkleding mee. Een Soester huisarts vermist zijn tas, waarin onder andere enkele injectie naalden en ampullen zaten. De tas werd uit zijn auto gehaald, die stond gepar keerd aan de Soesterbergsestraat. Mag je zomaar midden in de straat je 'natuurlijke behoefte' doen in Soest? "Nee", zegt artikel 176 van de nieuwe Algemene Plaatselijke Verordening (vroeger Algemene Politie Verorde ning) die in de wandelgangen A.P.V. wordt genoemd. In de Commissie ABZ (Algemene Be stuurszaken) werd hierover de vorige week wel even gediscussieerd, omdat dit artikel eindigt met de zinsnede 'bui ten een daarvoor bestemde inrichting of plaats'. Die plaatsen en inrichtingen be staan niet in Soest, merkten de raadsle den op. Moetje nou zo'n verbod opne men, vroeg men zich af. "ja", antwoordde hoofdinspecteur J.H. de Blouw vanaf de publieke tribune, "want dan heb je een handvat om op te treden tegen iemand die regelmatig bij iemand op de stoep zijn behoefte doet als hij iemand wil treiteren." Door dat argument gingen de commissieleden snel akkoord. Hetzelfde probleem speelt zich af bij artikel 185 dat verbiedt zomaar ergens iets aan te plakken op andere plekken 'dan aangewezen door de overheid'. Die plekken bestaan niet in Soest en bekend is dat de rechter wel eens iemand vrijgesproken heeft van deze overtreding, omdat de plaatselijke overheid verzuimd had die plekken aan te wijzen. Bekend is dat Soest al jaren geleden van plan is geweest openbare borden hiervoor beschikbaar te stellen (ten tijde van 'Zuidereng Nee'), maar het is er nooit van gekomen. Pieren steken Al jarenlang is men van plan de oude verordening uit 1979 eens te herzien. Dat gaat nu gebeuren. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maakte in 1986 een modelverordening en Soest nam dit in gewijzigde vorm over. De verordening gaat van een ver bod op het 'pierensteken' in grasperken tot het verbod zonder toestemming het gemeentewapen en/of de gemeente- vlag te voeren ofte gebruiken. De Soes- terbergse Ondernemersvereniging maakte bij B W bezwaar tegen de term 'pierensteken', omdat de naam van haar oud-voorzitter (de heer P.C. Pieren) hier wordt gebruikt. Het Colle ge van B W wees het bezwaar af: "In dien dit zou worden toegestaan, zouden bijvoorbeeld ook personen met de naam 'Bijen' bezwaar kunnen maken tegen artikel 84 (hetis verboden bijen te houden binnen een afstand van...j. PitbuIl-terriers Voor de vaststelling van de nieuwe APV heeft het College van B W het concept toegestuurd naar negen exter ne instanties en alle raadsfracties. Vijf bestaande verordeningen zijn nu inge trokken en opgenomen in de nieuwe APV: de Afvalstoffenverordening, de Kapverordening, de Verordening Op slag gas, huisbrand- en stookolie, de Verordening Geluidshinder en de Rioollozingsverordening. De overige 11 Soester strafverordeningen komen niet voor bundeling in aanmerking om dat deze te omvangrijk zijn en/of een te specifiek onderwerp regelen zoals de Bouwverordening. Nieuwe regels worden gesteld voor 'feest en muziek op de weg', 'het ver lichte terras', 'het kraken van gebou wen', 'het nachtelijk vervoer van inbre kerswerktuigen', 'vergunning voor alarminstallaties' en 'bepalingen ter be strijding van heling'. Adriaan Pothui zen (D 66) vroeg of men niet een bepa ling kon opnemen tegen de gevaarlijke pitbullterrier. Ambtenaren Burgemeester Scholten antwoordde dat hij eerst wil afwachten hoe elders in het land de discussie hierover verloopt en wat Den Haag in deze gaat doen. Op een vraag van Jan Visser (Progressief Soest) die het afsteken van vuurwerk in Soest wil beperken tot tussen 23.00 en 1.00 uur op oudejaarsavond, ant woordde de voorzitter dat hij eerst met de omliggende gemeenten tot overeen stemming wil komen over een uniforme regeling. Raymond van Gelder (PVDA) maakte bezwaren tegen de rol van de ambtenaren die een vergunning of ontheffing kunnen weigeren door "binnen een genoemde termijn geen beslissing te nemen". Hij vond deze passieve houding niet klantvriendelijk en voorspelde in de raadsvergadering van 19 mei een aantel amendementen van zijn kant over deze zaak. Na vast stelling van de nieuwe verordening door de raad kan de APV rond 1 sep tember in werking treden. Dan zal de burgerij uitvoerig geïnformeerd wor-1 den over alle regels. WD is dat wel, evenals Progressief Soest. Jan Visser van die laatste partij ziet juist financiële voordelen als de hal in combinatie met de zwemaccommodatie wordt gebouwd. Adriaan Pothuizen (D66) zei nog wel een aantal vraagtekens te hebben over de plannen voor de Dalweg-Zuid, maar hij wacht eerst het oordeel van zijn achterban af. De mening van klein rechts is niet bekend, omdat Wiebe Meilof niet bij de commissievergadering aanwezig kon zijn. De WD waarschuwde voor een 'zwembadloos tijdperk'. "We moeten niet te lang wachten, want met dit plan kunnen we snel een bad realiseren. De nieuwe sporthal is ook logisch, want die staat in de meerjarenbegroting," zei Bert Krijger. Jan Visser houdt wat betreft het nieuwe bad een slag om de arm. Hij wil pas bouwen als alle handtekeningen voor de verkoop van het Natuurbad zijn gezet. Zolang dat niet is gebeurd kan M. A. Taphoorn het verkoopcontract met de gemeente nog VOOR NEDERLAND Uit de Zwitserse Alpen! Een fantastische manier een avond gezellig met elkaar door te brengen onze: is een combinatie van grillen, gourmetten en fonduen. Vraag informatie: RESTAURANT DE terugdraaien, bijvoorbeeld als mocht blijken dat de projectontwikkelaar voor zijn plannen teveel tegenwerking krijgt van de hogere overheden. "Het kan toch niet zo zijn dat we straks een nieuw zwembad hebben en dat Taphoorn het Natuurbad teruggeeft," aldus Visser. Bevolking De plannen voor de zwem/sportaccommodatie aan de Dalweg worden op donderdag 26 mei aan de bevolking uiteengezet. De presentatie begint om 20.00 uur in restaurant Darthuizen aan de Prins Hendriklaan. De ambtelijke werkgroep heeft een vrij strak schema opgesteld voor de procedure van het nieuwe bad. Men hoopt dat de raad in augustus een beslissing kan nemen, zodat in februari 1989 kan worden gestart met de bouw. Dat zou betekenen dat de accommodatie in augustus 1990 wordt opgeleverd. Bij iedere aankoop van f 300, of een veelvoud van f 300, ontvangt u een heel STAATSLOT ter waarde van f 25, Indien u geen lot wenst, ontvangt u f 25, a contant. Trekkingen op 11, 16. en 17 met 1988 worden in alle dagbladen bekend gemaakt MODE ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID Birkstraat 108 Soest 02155-13720 In verband met een verplichte A.T.V.- dag zijn vrijdag 13 mei de gemeentelijke afdelingen de gehele dag gesloten. Dat betekent dat die (koop)avond er geen avondopenstelling is van de afdeling burgerzaken (van Weedestraat) en het gemeentelijk INFOrmatiecentrum (Steenhoffstraat). De discussie-avond over de Europese Noord-Zuid-campagne, die het ge meentebestuur in samenwerking met de Derde Wereldgroep Soest op Be vrijdingsdag (5 mei) organiseerde in de "raadszaal" van Soest - de aula van het Griftland College - is een succes geworden. Burgemeester P. Scholten kon na afloop vaststellen dat het een plezierig gesprek was geworden, dat in een goede sfeer was verlopen. Wat hem betreft mocht de bijeenkomst nog eens dunnetjes worden over gedaan, bij voorkeur weer op 5 mei. Ook Anneke Krijnen, voorzitter van de NCO en één van de kopstukken op het gebied van de ontwikkelingssamenwer king die Soest deze avond "in huis" had gehaald, was blij met het feit dat Soest juist de 5e mei had gekozen, zoals het Noord-Zuid Comité de regering ook had aanbevolen. Volgens haar is "deze andere dimensie" van Bevrijdingsdag (ook "Dag van Europa") bijzonder zin vol. Ruim 100 Soesters van vrijwel alle poli tieke kleuren waren komen opdagen - Gedeputeerde Staten adviseren de staatssecretaris van WVC aan het ver pleegtehuis Birkhoven in Amersfoort op korte termijn een vergunning af te geven voor het substitutie-experiment Baarn/Soest. Het college stelt de be windsman voor de capaciteit van dit thuiszorgproject voorlopig uit 40 bed den te laten bestaan. MX 1500 De verfrissend andere TV. Uitstekend geschikt als 2* toestel ol voor kamerbewoners. ïyyö." Vooralle zekerheldl van Weedestraat 78 Soest Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Bij gebleken succes van het experiment zou een uitbreiding tot 72 plaatsen ech ter gemakkelijk te realiseren moeten zijn, aldus GS. Het project "Verpleeg huiszorg aan huis" beoogt een deel van de verpleeghuiszorg in Baarn en Soest te vervangen door intensieve thuiszorg. Dir kan gerealiseerd worden door de hulpverlening die de eerstelijnsinstel lingen (kruiswerk, gezinszorg) bieden, uit te breiden. Ook wordt de zorg die de directe omgeving biedt aan mensen die anders naar een verpleegtehuis zouden moeten, beter ondersteund. Het substi tutieproject richt zich zowel op psycho geriatrische patiënten als op mensen met lichamelijke klachten. Het ver pleegtehuis Birkhoven is bereid de ver antwoordelijkheid voor het project op zich te nemen. In de oorsronkelijke opzet zou de thuis zorg vervanging moeten bieden voor zo'n 72 verpleeghuisbedden. Nu de realisering van het project vastere vor men begint aan te nemen, wordt om practisehe redenen gekozen voor een gefaseerde aanpak. Het college tekent daar wel bij aan dat de projectorganisa tie kwalitatief voldoende bezet moet zijn, vooral vanwege de zwaarte van het project en het vernieuwende karakter ervan. In verband met Hemelvaartsdag wordt de weekmarkt aan de Weegbreestraat in Soest reeds vandaag, woensdag 11 mei, van 9.00 tot 13.00 uur gehouden. Echte flexibiliteit in automatisering is nu mogelijk. Met de COMPAQ PORTABLE III. Een volledig IBM-compatible PC die kwa kapaciteit en snelheid niet te evenaren is. En met z'n afmetingen van 25x41 x20 cm en gewicht van nog geen 9 kilogram is deze Compaq eenvoudig mee te nemen. Zo gebruikt u uw bedrijfs-automatisering daar waar u deze nodig heeft. Op kantoor of bij uw relaties. Of misschien wel thuis. Zo uniek als deze Compaq is ook de AdviPlan programmatuur. Een kompleet finan cieel pakket dat zich onderscheidt door o.a. een- voudige bediening, flexibiliteit en ongekend veel selektiemogelijkheden. Het pakket dat u volledig inzicht verschaft in de financiële situatie van uw bedrijf. Op elk moment en - gekoppeld aan de Portable III - ook op elke plaats. Een uitstapje met "het hele bedrijf" wordt zo wel heel eenvoudig. Bent u serieus geïnteresseerd? Bel dan Advisie en vraag de Compaq Portable III een week lang op proel. Advisie Computer Consultants b.v. Vredehofstraat 13, 3761 HA Soest. Tel. 02155-11434. Adivisie levert uiteraard ook de Despro tafelmodellen van Compaq onder wie overigens opvallend weinig raadsleden - op deze bijeenkomst, een van de ca. 200 die gemeenten in Neder land op verzoek van het Noord-Zuid Comité hadden georganiseerd. Burge meester P. Scholten stelde in zijn wel komstwoord dat het er niet zozeer om ging de ellende in de Derde Wereld breed uit te meten, maar vooral om na te gaan wat "Zuid" wil en kan, en hoe "Noord" daarop kan inspelen. Ontwikkelingssamenwerking is méér dan cadeautjes geven, waarvan nog nooit iemand gelukkig is geworden, al dus Scholten. Hij herinnerde aan de vijfde mei 1945 en hoe-Nederland er rriede dankzij Amerikaanse hulp weer bovenop was gekomen. "We hadden één doel, we waren eensgezind, werk ten hard en ontzegden ons veel. We de den niet wat de Amerikanen wilden, maar wat we zelf wilden." Ook de jonge landen van de Derde Wereld hunkeren ernaar dezelfde kansen te krijgen, aldus de burgemeestér. Dat dat allemaal nog niet zo soepel gaat is jammer, "maar de den wij het in het Europa, met twee we reldoorlogen, in de afgelopen honderd jaar zo veel beter...?" Voedsel Als eerste inleider sprak professor W. Tims over het wereld voedsel vraagstuk. Zo'n 700 a 800 miljoen mensen hebben dag in dag uit gebrek aan voedsel en hun aantal groeit. Er wordt ruim vol doende voedsel in de wereld geprodu ceerd, maar slecht verdeeld. In de Der de Wereld is het hongerprobleem voor al ook een armoede-kwestie: het ont breekt de bevolking aan koopkracht. Verbeteringen sneuvelen maar al te vaak op gebrek aan coördinatie en communicatieproblemen, zoals politie ke verschillen. Verder staat de Derde Wereld voor een groot dilemma: eco nomische vooruitgang gaat doorgans gepaard met ernstige milieuschade. Mevrouw Rameijer belichtte de rol van de vrouw in de Derde Wereld, waar zij vooral een belangrijke factor is in de voedselvoorziening en het produktie- proces. Dat belang moet erkend wor den, ondanks de weerstanden die er ginds en hier zijn. "Het is niet waar dat ontwikkelingshulp automatisch ook ten goede komt aan de vrouwen, integen deel," aldus mevrouw Rameijer. Vol gens haar spreken vrouwen gemakkelij ker over de werkelijke situatie en verlie zen mannen zich nogal eens in wat theo retische discussies over structuren. Ge lijkwaardigheid is in zekere zin belang rijker dan vrijheid, legde ze uit, en daar om worden er o.m. onderwijsprogram ma's ontwikkeld. Drs. A.A. Scholten lichtte o.a. de rol van het IMF toe. Met nadruk stelde hij dat het fonds geen ontwikkelings-in- stelling is en dan ook geen schenkingen kan doen. Het IMF dringt dan ook per definitie aan op een gezond econo misch beleid, om ongewenste situaties te voorkomen. "Vroeger was het goed koper om voor een kapotte accu een compleet nieuwe tractor te inporteren." Wel gaat een en ander gepaard met enorm pijnlijke maatregelen, waar doorgaans de zwaksten het gelag van betalen. Niettemin wil het IMF niet in de vrijheid van de Derde Wereld tre den: "Ontwikkeling gaat beter als je op eigen benen staat." Kleinschalige hulp projecten kunnen volgens hem een goe de aanvulling zijn op het economisch herstelbeleid in de Derde Wereld. In de discussie bleek overigens dat de enorme schuldenlast van de ontwikke lingslanden al met al maar enkele pro- cfenten uitmaakt van de totale vorderin gen die de grote banken hebben uit staan. China is een goed voorbeeld van geslaagde ontwikkeling: daar is de eco nomie in 7 jaar tijds met 50% gegroeid. Flexibel percentage Prof. Tims maakte o.m. duidelijk dat Foto: Goos van der Wilt. men niet simpelweg kan zeggen dat het rijke noorden de grondstoffen uit het arme zuiden weghaalt. "De Derde We reld krijgt het juist moeilijker omdat wij steeds minder importeren, waardoor hun markten ineenzakken." Hij be pleitte ook meer flexibiliteit in de het percentage dat Nederland voor ontwik kelingshulp beschikbaar stelt. "We moeten niet zo star vasthouden aan an derhalf procent, hoe mooi dat ook is. Waarom niet fors méér als de nood groot is, en eveiit üeel wat minder als dat kan? In de handel kan dat wel, daar zor- gen valuta-reserves voor stabiele koer sen." Hij pleitte voor het vormen van dergelijke "buffers" en noemde het "griezelig" als er geen beweging in het ontwikkelingshulp-percentage zou kunnen zitten. Na de pauze, waarin de aanwezigen werden vermaakt met het optreden van een Turkse dansgroep en smakelijke Afrikaanse hapjes, legde Thea Fierens (SNV) vooral de nadruk op de gemeen telijke mogelijkheden voor ontwikke lingssamenwerking, al is het natuurlijk de vraag of op lokaal niveau zou kun nen slagen wat op internationaal niveau 'niet denderend lukt', zoals zij het uit drukte. Toch worden er vandaag meer mensen bereikt dan in de jaren zestig, toen er via de stencilmachine werd ge werkt. Zij pleitte voor een duidelijke in tegratie van verschillende terreinen van gemeentebeleid: "Het Zuiden is ook hier aanwezig." In dat verband noemde ze o.m. het plaatselijke minderheden- en vluchtelingenbeleid. "Ik huiver voor gemeenten die met een blij gezicht geld geven voor ontwikkelingsprojecten, maar in eigen huis vluchtelingen de deur wijzen..." Ervaringen op lokaal niveau moeten echter worden doorgespeeld naar de nationale overheid, niet alleen als "goed voorbeeld", maar ook als "pres siemiddel". Verder waarschuwde ze er voor door ontwikkelingshulp uit het Noorden niet alle energie weg te zuigen uit het Zuiden, zodat men daar ook aan goede onderlinge kontakten toekomt, wat voor de toekomst van groot belang is. V erdraagzaamheid Anneke Krijnen stelde tenslotte met gepaste vreugde vast dat in Soest tot op zekere hoogte al gestalte krijgt wat de NCO in het algemeen bepleit. Wél hield ze een krachtig pleidooi om de saamho righeid te versterken en ongewild nega tieve effecten door politieke menings verschillen op lokaal niveau zoveel mo gelijk tegen te gaan. Dat vereist een gro te mate van verdraagzaamheid. Pro ject-koppelingen, a la de kontakten tus sen Europese gemeenten onderling, kunnen belangrijk bijdragen tot het ontwikkelen van een gevoel van solida riteit. Verder pleitte ze voor het gebruik van Derde-Wereld produkten in ge meentelijke instellingen (bijvoorbeeld koffie op de scholen) en meer aandacht in het onderwijs, met name in de lespro gramma's. In da.. verband merkte burgemeester Scholten op dat de opzet van de Derde- Wereldgroep Soest naar zijn smaak nog een beetje te beperkt was. "Daar wordt hard aan gewerkt, maar je zou nog meer willen, met name van de kant van de jeugd." Hij meende dat de schooljeugd tijdens de lessen wel van interesse blijk gaf, maar vroeg zich af of dat wel zou beklijven. Daarom deed hij de Derde Wereldgroep de suggestie aan de hand de mogelijkheden van een jeugdafde ling eens te onderzoeken.

Soester Courant | 1988 | | pagina 3