t Stuivertjesmarkt weer grandioos succes! VAN DER LINDEN 3INA 8 WOENSDAG 11 MEI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 9 *e des Eerste prijs voor Sandra Geul (8) 't SPIEHUIS uitgave nieuwe boeken Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan! Batterijen Buro Vrije Tijd Soest een succes "HET LEUKSTE UITJE THUIS SLIJTERIJ-WIJNHANDEL uitgave nieuwe boeken LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION Evan de ven Het nieuwe boek van Dr. L. de Jong is uit: Het koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. Deel 12 Epiloog ffstraat 46, ils doel een :ul(orele le- lid steun je en geniet je De kosten *en t/m 23 houding be- denadmini- «el. 12689. Een nieuw record: ruim 120 kinderen hebben zaterdag j.1. meegedaan aan de Stuivertjesmarkt, het jaarlijkse fes tijn voor alle winkeliers-in-de-dop van Soest, georganiseerd door de Winkel kring van Weedestraat, het winkelcen trum van Soestdijk. Ook nu viel de Stuivertjesmarkt samen met de Ro- zenzaterdag, de presentatie van de "grote" winkeliers ter gelegenheid van Moederdag. Over het weer hadden grote en kleine winkeliers niet te klagen: er was volop zon, al stond er een tamelijk harde wind. Dat weerhield duizenden winke lende Soesters er niet van op z'n minst "even de Van Weedestraat te pikken" en op die manier getuige te zijn van wat in de loop der jaren is uitgegroeid tot een fenomeen op zichzelf, de Stuiver tjesmarkt. De sfeer in het winkelcen trum werd nog verhoogd door de aan de winkelende dames verstrekte rozen - een altijd weer gewaardeerde attentie van de Winkelkring, ook nu weer uitge deeld door het Springbokken-Rozen- team - en levende muziek van een dixie- landbandje, dat uitstekend in de smaak viel, een draaiorgel, en de niet minder levende muziek die een aantal van de jeugdige deelnemertjes aan de markt ten gehore bracht. Witgeschilderd langgerekt pand uit 1800 aan de Biltseweg onder zadeldak tussen tuitgevels. In oorsprong mogelijk ouder. Is van waarde vanwege de markante situering binnen het landgoed Pijnenburg, haaks op de Praamgracht. Van enige architectuurhistorische betekenis vanwege hoofdvorm en gevelindeling. Van historische waarde als voormalige boerderij en vanwege het gebruik als uitkijk post ten tijde van de strijd tussen de Pruisische troepen en die van Lodewijk Napo leon. Nu in gebruik als restaurant met aan de voorzijde en rechts siertuin, omgeven door parkbos. (Voor de Zonen van Herfst) Braad twee poulardes, snijd het witte vlees uit verwijder het vet en de pezen. Doe de stukken in een casserole ter ontvetting, 5 lepels béchamelsaus en 2 lepels consommé tevens een beetje geraspte nootmuskaat. Leng de saus aan en werp de filets erin. Daarna op een schotel met een rand garnituur van bladerdeeg of soldaatjes. J.V. H et was zoals altijd gezellig druk op de stuivertjesmarkt in de Van Weedestraat. Dat gold in elk geval voor de winnares van de hoofdprijs, de kolossale Stuiver tjestaart die banketbakker Verkleij jaarlijks voor de beste mini-winke lierster) bakt. Dit jaar kops de jury, be staande uit de heer Ton de Bruin en me vrouw Ria Wiemans, de achtjarige Sandra Geul van de Paulus Potterlaan als degene die onbetwistbaar recht kon laten gelden op de taart en de officiële hoofdprijs: de Winkelkring-stuiver, een fors uitgevallen stuiver aan een fraai lint. Blokfluiten De heer H. v.d. Oosterkamp van het Winkelkring-bestuur reikte Sandra Geul de prijs en de bijbehorende ver sierselen uit. Sandra scoorde het hoogst vanwege de veelal zelfgemaakte spul letjes die ze verkocht, haar keurig ver zorgde stand, haar enthousiaste aanpak en vooral het feit dat ze de aandacht van het publiek wist te trekken door mooi blokfluitspel. De blokfluiten speelden trouwens ook een rol bij de toekenning van de aanmoedigingsprijs, twee fraaie dozen met kleurpotloden. Die ging en om die reden naar Vivian Dammers (9) en Marloes Dammers (8) Sandra Geul (8) van de Lange Brinkweg. Uiteraard was er alle aandacht voor wat de kleintjes presteerden, maar ook de Winkelkriog-winkeliers zélf lieten zich allerminst onbetuigd. Het was langs de Van Weedestraat, waar de fietspaden ditmaal tijdelijk waren afgesloten, dan ook een voortdurend komen en gaan van Soesters, die profiteerden van de vele koopjes en speciale moederdag aanbiedingen, zodat uiteindelijk ieder een tevreden kon terugkijken op het ge slaagde winkelfestijn. Moes- en volkstuinen Auteur: H v.d. Bosch e.a. Uitgever: Tirion En nog is de markt die van U een goed hovenier wil maken niet verzadigd. Toch is "Moes- en Volkstuinen" voor degenen die er dagelijks mee te maken hebben allerminst een overbodige luxe. De zeer deskundige auteurs vertellen daarin alles over de nieuwe trend van het tuinieren. Het nieuwe tuinieren, sa menspel van biologische en traditionele tuinders, met als voornaamste aspect gezondheid van de consument. Óver indeling van de moestuin, grondsoor ten, meststoffen, bemesting, zaaien, oogsten, ziektebestrijding allerhande informatie aangevuld met biologische adviezen. Veel aandacht ook voor de teelt van groenten en fruit in de volle grond en onder glas, terwijl de liefheb berij van velen, de kruidentuin, in dit zeer informatieve, van fraaie illustraties voorziene boek uitvoerig wordt behan deld. "Moes- en Volkstuinen" in vele opzichten een nuttige en practische ver volgcursus waar menige hobbyist zijn/' haar voordeel mee kan doen. Sodom en Goniorra Auteur: Marcel Proust Uitgever: De Bezige Bij Zijn eerste versie van A la recherche du temps perdu werd door André Gide ge kraakt. Nu wordt Marcel Proust be schouwd als "het laatste grote monu ment dat de Franse literatuur heeft voortgebracht." Belangrijke Franse uit gevers brengen weer regelmatig nieuwe drukken op de markt. Ook voor com mentaren er op bestaat veel interesse. In Nederland is De Bezige Bij doende opnieuw belangstelling te wekken voor het Franse Fenomeen. Daar is nu ook het tweede deel van Sodom en Gomor- ra verschenen. De vertaling is wederom van Therèse Cornips. Vorig jaar werd zij voor haar Proustvertalingen onder scheiden met de Dr. C.L. van Steeden- prijs. De politionele acties Redactie: Dr. Teitler en Drs. P. M. Groen Uitgever: De Bataafsche Leeuw Amsterdam De controverse over de visie van Prof. Lou de Jong op het regeringsbeleid in zake Nederland-Indië en de positie-be paling van "Den Haag" in de confron- Batterijen zijn ondingen voor het milieu. Ze bevatten metalen als kwik, zilver en cadmium, die zeer schadelijk zijn. Via het huisvuil komt met de wegge gooide batterijen jaarlijks ruim 5 ton kwik in ons milieu. Volgens het Instituut voor Milieuvraagstukken zou jaarlijks 30 ton cadmium in omloop zijn. Daar om moeten batterijen eigenlijk alleen worden gebruikt als ze strikt noodzake lijk zijn. Dus bijvoorbeeld alleen er geen stroom van het lichtnet beschikbaar is. Er zijn verschillende soorten batterijen. Van de 100 miljoen die per jaar in Nederland in omloop zijn, bestaat ongeveer 60% uit zink/koolstof, 25% uit mangaang-alkali, 10% uit kwik en zilveroxyde en 5% uit nikkel/cadmium. Er komen steeds meer nikkel/cadmiumbatterijen. Deze worden onder ande re gebruikt in rekenmachines en scheerapparaten. Ze zijn vaak oplaadbaar, maar ook dit type heeft niet het eeuwige leven. De oplaadbare batterijen zijn echter veel beter voor het milieu, omdat ze veel langer meegaan (kan ongeveer 200 keer gebruikt worden). Een oplaadset voor 4 batterijen kost plm. 25 gulden en zijn verkrijgbaar bij elektriciteitsza ken. Alkaline batterijen zijn daarentegen erg slecht voor het milieu. Voor alle oude batterijen geldt dat ze het beste weer kunnen worden ingeleverd. Bij vele winkeliers in Soest staan inleveremmers. Ook scholen en bejaarden centra zamelen batterijen in. Hierdoor is er een nauw inlevernetwerk ont staan, waardoor elke wijk wel enkele inleverpunten heeft. Vorig jaar werd in de gemeente Soest bijna 2000 kg batterijen opgehaald. Laten we er met z'n allen voor zorgen dat het dit jaar nog meer zal zijn. Het buro Vrije Tijd bestaat nu al weer zo'n 6 maanden. Het buro brengt mensen bij elkaar met dezelfde hob by's en interesses, b.v. mensen die sa men willen zeilen, surfen, paardrijden, kaarten of die samen naar een schouwburg, concert of museum wil len of samen op vakantie enz. Het bureau is er voor de provincie Utrecht en 't Gooi. Er staan inmiddels 90 mensen ingeschreven, zowel man nen, vrouwen, als echtparen; de leeftij den liggen tussen de 19 en 85 jaar. Onze werkwijze is als volgt: U belt en wij no teren u wensen en gegevens. Na ont vangst van de betaling bent u lid en- krijgt u van ons telefoonnummers van personen die dezelfde interesses heb ben. Voor f 35,- staat u zes maanden bij ons ingeschreven. Dit houdt in dat u gedurende dat half jaar onbeperkt van de diensten van ons buro gebruik kunt maken. U kunt met meerdere mensen in kontakt komen en ook kunt u tussentijds voor andere akti- viteiten inschrijven. Om de 2 maanden wordt er een boekje uitgegeven "Samen Uit" daar alle nieu we leden in vermeld en degenen die zelf een advertentie hebben opgegeven. Verder staan er de nodige tips in voor b.v. een gezellig dagje uit of aktiviteiten in de regio. De laatste keer hebben wij kontakt ge legd met een surfschool waar onze le den een stuk goedkoper dan normaal en hele dag surfles konden krijgen. Zo zullen wij iedere keer wat nieuws pro beren. In september willen wij een open middag organiseren; gezellig koffie drinken met onze leden om zodoende nader met elkaar kennis te kunnen ma ken en Om eventueel nieuwe kontakten te leggen. Voor informatie over het buro, tel. 24965/15508 of schrijven naar post bus 3064 3760 DB Soest. Heb je een warm plekje in je hart voor wijn, laat dan je gasten naar hartelust genieten van 'een 'Cochemer' en je bent meteen iemand met verstand 'van wijn. 1986 Cochemer Rosenhang Q.b.A. Verrassend fris en opwindend geurig. Per doos a 6 flessen 25: Pinot "Huiswijn" Met onze huiswijn vers van het vat zit u midden in 't goede leven! Per liter vanaf (excl. 50 cent statiegeld) Soesterbergsestraat 49 tel. 12490 Burg. Grothestraat 6 tel. 12750 tatie met Soekarno's Indonesië - als weergegeven in het "Het Koninkrijk der Nederlanden in deTweede Wereld oorlog" - heeft opnieuw aangetoond, dat vele Nederlanders het koloniale verleden nog niet verwerkt hebben. Zelfs veertig jaar nadien nog niet. Bij zonder omstreden blijven de politione le acties. Op initiatief van de Stichting Maatschappij en krijgsmacht is nu on langs een aantal aspekten daarvan we tenschappelijk doorgelicht. De bunde ling van een keuze uit die studies door De Bataafsche Leeuw resulteert in een nuttige bijdrage aan een discussie, die tot nu toe niet bij voortduring geken merkt werd door kennis van zaken. De politionele acties" is afstandelijk ge schreven: geen aanklacht tegen en geen verdediging van het gevoerde beleid maar zakelijke informatie over met na me een aantal onderwerpen, die tot nu toe onderbelicht dan wel "vergeten" zijn. Een boeiend boek voor de burgers en militairen, ook in Indonesië, die des tijds, direct of indirect, bij de politionele acties betrokken zijn geweest: een nut tig boek voor jongeren. Zij weten over het algemeen zo bitter weinig over die dramatische episode in onze na-oorlog- se geschiedenis. Marz, de carrière van een Schizofrene dichter Auteur: Heinar Kipphardt Uitgever: Sun Bij Sun is een herziene uitgave uitgeko men van de in 1976 in het Duits ver schenen eerste roman van de schrijver psychiater Kipphardt. Over het boek is toen nog al wat te doen geweest. Kip phardt vertelt het werkelijk gebeurde verhaal van een ongeneeslijk ziek ver klaarde geestelijk gestoorde. De pa tiënt, Alexander Marz, voelt zich nietig in zijn eigen gedaante en "leent" daar om vele andere. Hij zit al twaalf jaar in een psychiatrische kliniek. De laatste driejaar weigert hij te praten. Een jonge arts gaat zich voor hem interesseren. Hij probeert er achter tekomen, hoe en waarom Marz geworden is wat hij is. Kipphardt zet met dit boek grote vraag tekens bij de normen en waarden van de "gezonde" maatschappij. Volgens hem is de schizofrene mens waarschijnlijk al leen maar gevoeliger, minder dikhui dig, kwetsbaarder en minder tot aan passing in staat dan "normale" mensen maar hij mag zeker niet tot de absoluut anderen gerekend worden. De romans, goed vertaald door J.F. Vogelaar, is in middels bewerkt tot een tv-film en een toneelstuk. Zusters van liefde Auteur: Albert Helman Uitgever: Nijgh van Ditmar Land en volk van Mexico zou de onder titel kunnen zijn van Albert Heimans nieuwe roman de "Zusters van liefde." De belevenissen van Heimans hoofd personen, een zestal onderling sterk verschillende vrouwen en hun dito mannelijke tegenspelers, zijn namelijk ingebed in een kleurrijke beschrijving van de tumultueuze geschiedenis van Mexico en de onvoorspelbare, ruige na tuurkrachten van het land met zijn "sla pende" vulkanen en bij voortduring dreigende aardbevingen. Het is een ge schiedenis van tegenstellingen. Mexico staat met beide benen in de twintigste eeuw maar is nog met alle ve zels van zijn bestaan verbonden met de oude, rijke culturen van de Tolteken en Azteken. Heel duidelijk komt dat tot uitdrukking in de beleving van het christendom: een mengeling van een door bijgeloof verwaterde rooms-ka- tholieke volksdevotie en Indiaanse ri tuelen uit een ver verleden. Helman si tueert zijn roman in het Mexico ten tijde van de tweede wereldoorlog. Zou er sindsdien iets wezelijks veranderd zijn? "We zijn wat we waren", laat de schrij ver een van zijn hoofdfiguren zeggen, "en worden wat we zijn; ons verleden kunnen we nooit kwijtraken." Zeker zij, die rondlopen met plannen voor een vacantie in Mexico zullen plezier en profijt hebben van dit boek. Als een vacantie tenminste iets meer mag zijn dan een snelle rondgang in groepsver band langs toeristische attracties. Wegens mensenkennis gesloten Auteur: L.H. Wiener Uitgever: Bert Bakker Er zijn "formuleringen", die men hoog stens kan bespeuren maar niet kan op schrijven, zegt L.H. Wieners ergens in het melancholieke verhaal, waaraan zijn nieuwe bundel de naam ontleend. Een goed getroffen zelfportret. Wiener is namelijk een auteur, die bij de - dik wijls sublieme - beschrijving van alle daagse zaken de lezer ruimte laat om personen en situaties zelf nader in te kleuren. Is betrokkenheid van het pu bliek in dit tv-tijdperk teveel gevraagd of heeft Wiener tot nu toe alleen in een kleine kring van literaire fijnproevers waardering gevonden omdat hij zich voornamelijk occupeert met vereen zaamde mensen en de broosheid van het bestaan? Zijn nieuwe verhalenbun del, de heldere, beeldende stijl waarvan hij zich bedient, bewijzen in ieder geval opnieuw, dat deze schrijver een bredere lezerskring verdient. De arme kant van Nederland Uitgever: Luyten Aalsmeer Waarschijnlijk bestaat er verband tus sen de afloop van het laatste bezuini gingsdebat in de Tweede Kamer in be gin april van dit jaar en de protest - con ferentie, die eind september 1987 door vooraanstaande christelijke groeperin gen in Amsterdam werd belegd. Het krachtige alarmsignaal, dat bij die gele genheid aan de kerken en christelijke politici werd gegeven vanwege de be narde situatie van de minima in ons land en de medeverantwoorlijkheid van christenen terzake moet duidelijk zijn doorgekomen bij het CDA en zijn so ciaal-maatschappelijke achterban. Hoe anders te verklaren, dat een tot dan toe volgzame kamerfractie en een lief-kriti sche CNV zich opeens obstinaat tegen over Lubbers en de zijnen gingen op stellen? De probleemstelling op ge noemde conferentie en de gegevens die op dat appél aan het christelijk geweten zijn aangedragen, zijn verzameld in een door Luyten gebundelde uitgave. Nut tige lectuur om onder handbereik te houden in het politieke bedrijf en op de redacties van de media. Grace Auteur: James Spada Uitgever: De Kern Een onthullende biografie die van het sprookjeshuwelijk van Grace Kelly met prins Rainier van Monaco weinig heel laat. James Spada, de auteur van dit boek, mag dan voor radio, televisie en aan de schrijvende pers verklaren nim mer te hebben gehad sensatie te willen veroorzaken, een andere uitkomst heeft 'Grace" echter niet gekregen. On geveer niets blijft er heel van het warme, romantische beeld dat er over Grace Kelly bestond. Ondanks het nogal sen- satie-achtige karakter van dit boek (in Monaco is de verkoop ervan verboden) verzuimt de auteur niet aan te geven wat de oorzaken zijn geweest die aan de misplaatste beeldvorming van de hoofdpersoon vooraf gingen. Kelly's zusjes, beroemde filmsterren uit de vijf tiger jaren waren zijn informanten. De spitterij in Kelly's verleden heeft als uit komst een tragisch vadercomplex, een leven met schuldgevoelens, een trieste persoonlijkheid. Grace, een biografie waarin met een hardnekkig sprookje wordt afgerekend. Mooi Auteurs: Lucas Reijnders en Wou ter Klootwijk Uitgever: Van Gennep Twee miljard wordt er jaarlijks in Ne derland aan cosmetica uitgegeven. Prognoses maken duidelijk dat de markt bij lange na nog niet is verzadigd. "Mooi" werd geschreven vanuit het consumentenbelang en toont bewijs baar aan dat de moderne vrouw van vandaag zich met grote regelmaat voor veel geld de meest uiteenlopende onzin laat "aansmeren". In dit zeer informa tieve boekje rekenen de auteurs af met de subjectieve commerciële cosmetica- voorlichting en geven ze aan hoe met minder geld een beter kwalitatief resul taat wordt bereikt. In "Mooi" eveneens 1 9) MayaAngelou Ik weet waarom gekooide vogels zingen29,50 2. 2) Gustave Flaubert Madame Bovary 19,90 3. 8) Gabriel Garcla Marquez Liefde in tijden van cholera22,90 4. 5) Marilyn French Ruimte voor vrouwen14,90 5. 1) RobertLudlum De Icarus intrige 34,50 6. 3) Adriaan van Dis Een barbaar in China 18,50 7. 4) Hermine de Graaf De regels van het huis22,50 8. 7) Wim de Bie Mijnheer Foppe en het gedoe19,90 9. Tip Marugg De morgen loeit weer aan24,50 10.(10) Hugo Claus Een zachte vernieling i 27,50 g 39,50 Winkelcentrum "Hartje-Zutd" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. ruime aandacht voor de riskante effec ten van bepaalde soorten cosmetica. "Mooi" biedt vrouwen en mannen een zeer complete informatie over een on derwerp waar tot nu toe uitsluitend be langhebbende fabrikanten hun eenzij dige zegje deden. Over de dood en het leven daarna Schrijver: Elisabeth Kiibler-Ross Uitgever: Ambo Als dokter heeft Elisabeth Kübler-Ross vele uren bij het sterfbed gezeten van kinderen en bejaarden. Al die mensen heeft ze tijdens de stervensbegeleiding nauwlettend geobserverd. Haar con clusie: "sterven is de geboorte in een ander bestaan." Deze stelling stoelt me de op een kritische doorlichting van duizenden gevallen van jongeren en volwassenen, verspreid over de gehele wereld, die klinisch al dood waren ver klaard. "Al tweeduizend jaar heeft men ons", aldus de auteur, "aangespoord in het hiernamaals te geloven. Voor mij is dat niet meer een kwestie van geloven maar van weten." Zulke stellige uit spraken roepen vragen op, allereerst over de persoon, die ze doet en de kwa liteit van haar waarnemingen. Wel, de talrijke eredoctoraten, die aan me vrouw Kübler-Ross zijn verleend, dui- den err in ieder geval op, dat zij in brede kring als een wetenschapper wordt be schouwd, die het verdient serieus te worden genomen. Men oordele zelf. World Press Photo 1988 Uitgever: Agon Wie lacht niet die de mens beziet is een achterhaalde kreet. Daarvan levert World Press Photo 1988 in kleur en zwart-wit gedurende ruim 100 pagina's het bewijs. Wie huilt niet die de mens beziet is er voor in de plaats gekomen. Dit fotografische document laat op een bijna meedogenloze wijze de wereld van vandaag zien. Oorlog, honger en terreur zijn de hoofdbestanddelen. Zelfs de rubriek "Goed Nieuws" moet het nog van een doodskist en slippen- dragers als décor hebben. World Press Photo 1988, evenals andere jaargangen een indringend tijdsbeeld in mineur ge stemd. Het verweer van een gek Auteur: August Strindberg Uitgever: Loeb Deze roman, eerder bij Bruna versche nen onder de titel "Apologie van een gek" wordt gerekend tot de klassieke huwelijksromans uit de wereldlitera tuur. Het gaat hier om Strindbergs afre kening met zijn eerste vrouw, om de wraakneming van een bedrogen echt genoot. De Zweedse romancier-to neelschrijver (1849-1912) geldt nu als een baanbreker van het naturalisme in Europa. In Zweden had men echter destijds weinig met hem op. Hij was erg onevenwichtig. Onaangename mense lijke trekjes vervreemden hem van zijn eigen publiek. Dat is dan ook mede de reden, dat "Het verweer van een gek" in het Frans is geschreven. De verschij ning er van - eerst in een Duitse verta ling, kort daarop in Frankrijk - veroor zaakte veel opschudding vanwege de "smeerlapperij", die Strindberg in zijn autobiografische ontboezemingen naar buiten bracht. Erik Lancester verzorg de de vertaling en een toelichting op de wordingsgeschiedenis van de roman. Staatsuitgeverij 79,90 Kvan de ven Winkelcenlrum "Hart(e-ZuKJ" - Tel 12419 I .iln-is.IV «nipk-le flurklian< Iel.

Soester Courant | 1988 | | pagina 9