óckmtemaktm A Cor werkt bij de bank, DIE TELT MEE!" f c Info-avond van Nefkens voor leerlingen 'Uit het stof der aarde haal ik puur poëzie' Dierenpark Amersfoort 1948 - 1988 WOENSDAG 18 MEI 1988~ SOESTER COURANT PAGINA 15 'Rijschool leert je rijden, Opel laat je rijden Expositie in de Bundeling een enorm succes! Fietsen gestolen Valse honderdjes niet met opzet uitgegeven Expositie van Juan Sala Santonja in Zonnegloren Speciale aanbieding: Marine look big shirt f 39.50 Shorts f 29.75 Country westernshow in Soest Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan! Grof vuil Terwijl hij toch epilepsie heeft... Epilepsie en Werk: "Als je 't weet, is 't heel normaal" Bijna vijftig leerlingen van autorij scholen zijn vorige week naar een voorlichtingsavond geweest bij auto bedrijf Henri Nefkens Soest bv. De medewerkers van de zelfstandige Opel-dealer aan de Birkstraat lichtten een behoorlijke tip van de sluier over tal van aspecten, waarmee een auto eigenaar te maken krijgt. De info-avond sloeg goed aan bij de jongeren, die binnenkort het rij-exa- men moeten afleggen. Uit een gehou den enquette bleek overigens dat de meesten straks een auto bij een dealer zullen kopen. Ze gaven ook te kennen veel te hebben opgestoken van de uit eenzetingen van de Nefkens-mensen. De jongelui kregen na het ontvangst door directeur C. Idenburg theorie voorlichting van verkoopleider B.D. Anderson. Hij vertelde de gasten waar ze specifiek op moeten letten als ze een wagen aanschaffen. Ook bedrijfsleider F. Maris gaf hun wetenswaardigheden mee, terwijl ze in de moderne werk plaats onder begeleiding van vier mon teurs aan een auto mochten sleutelen. Zo verwisselden ze een band, contro leerden ze de koelvloeistof en zetten ze een nieuwe lamp in. Vooral de meisjes toonden zich geïnteresseerd in de tech nische kant van het autorijden. Het staat wel vast dat de leerlingen van de rijscholen na het behalen van hun rij bewijs terugkeren naar Nefkens. Ze mogen dan een dag gratis rijden in één van de Opel's van General Motors. Ze hoeven die dag alleen de benzine te be talen. Alle leerlingen kregen een huur waardebon mee. Nuttige informatie Dit initiatief is tot stand gekomen dank zij een samenwerkingsverband tussen General Motors (Opel) en Veka Best Verkeersmiddelen, een bureau dat les materiaal voor rijscholen op de markt brengt. Het gaat om kennismakings avonden, waarop de leerlingen nuttige informatie krijgen voor ze zelf gaan au torijden. Beide partijen zijn bijzonder enthousiast over de info-avonden, evenals overigens duizenden rijschool houders uit het hele land. Ook de heer R.P Ruyssenaars van de gelijknamige Soester autorijschool toonde zich te vreden en hij stak zijn gezicht om de De expositie van schilderijen en teke ningen van de Soester amateur-kun stenaar Toon Lem (82), die in het ge zondheidscentrum de Bundeling aan de Schoutenkampweg wordt gehou den, is een enorm succes'geworden. Dat blijkt met name uit het aantal kunstwerken dat - "voor het goede doel" - inmiddels is verkocht. Van de 24 schilderijen en tekeningen op de expositie hebben er al 20 een an dere eigenaar gevonden. Dat was meer dan Toon Lem in het begin had durven verwachten. Lem bood de kunstwerken te koop aan tegen zeer bescheiden be dragen in de orde van 15,20 en 25 gul den. Met de opbrengst steunt hij het werk onder mensen die zowel doof als blind zijn. Dat "goede doel" spreekt hem bijzonder aan omdat één van zijn eigen kinderen op die manier dubbel- gehandicapt is. Het streefbedrag van 450 gulden heeft hij intussen ruim schoots overschreden. In de afgelopen weken heeft Toon Lem steeds nieuwe stukken opgehangen in de wachtruimten van de Bundeling. Zodra er weer een werk was verkocht zorgde hij dat er een ander kwam han gen. Op die manier is bijna de gehele expositie al "van de hand gegaan". Lem oogst de voortdurende bewonde ring van de bezoekers van het gezond heidscentrum in Soest-Zuid. Vooral zijn toepassing van de sluiertechniek blijkt de mensen aan te spreken, maar ook zijn houtskool-tekeningen slaan uitstekend aan. De expositie duurt nog tot het eind van deze maand. hoek tijdens de bijeenkomst bij Nef kens. Hij noemde het initiatief van Ve ka en General Motors een 'goed idee'. Hij is dan ook blij dat autobedrijf Nef kens dergelijke info-avonden zal blij ven organiseren. Zo'n tien keer per jaar worden leerlingen van Soester en Soes- terbergse rijscholen in de gelegenheid gesteld kennis op te doen bij de vakkun dige mensen van Nefkens. Op die ma nier worden ze met het rijbewijs in de hand niet helemaal voor de leeuwen ge gooid, en dankzij de dag gratis rijden kunnen ze ook rij-ervaring opdoen. Iedereen, die meedoet aan de kennis makingsavonden bij de Opel-dealer, maakt bovendien kans op het winnen van een nieuwe Opel Corsa. Daarvoor doen ze mee aan een wedstrijd. Onder het motto 'Rijschool leert je rijden, Opel laatje rijden' zullen in de komen de tijd nog veel leerlingen bij Nefkens op bezoek komen voor de nu al popu laire kennismakingsavonden. Tenminste vijf fietsen zijn in het afgelo pen weekeinde in Soest ontvreemd. Be woners van de Middel wijkstraat, de Steenhoffstraat, de Van Weedestraat, de Spoorstraat en de Sparrenlaan de den aangifte van diefstal. In de nabije omgeving van het kermisterrein aan de Koningsweg werden ook nog eens tien fietsen gestolen. Een inwoner van Diemen is weer op vrije voeten gesteld nadat hij door de Soester politie was aangehouden. De man (24) werd ervan verdacht valse honderdjes te hebben uitgegeven in een restaurant aan de Torenstraat en een snackbar. Hij verklaarde dat hij cp een markt in Amsterdam de valse honderdjes als wisselgeld had gekregen bij het kopen van een poef. De opzet van de man kon niet worden bewezen, zodat hij zijn weg mocht vervolgen. Jan Visser opende zaterdagmiddag in Zonnegloren de nieuwe expositie (Métamorfose) van de Spaans/Soester kunstschilder Juan Sala Santonja. De heer Joosten, chef van de huishoude lijke dienst van het ziekenhuis, heette de bezoekers welkom, onder wie en kele collega's van de exposant, de ex- galeriehouder Harry de Wolff en de beide wethouders Günther Plomp en Jan Menne. Visser sprak de volgende tekst uit: "Wij wonen hier in een gemeente waar de meest voorkomende klanken luiden: Kok, Broek, Brink, Hilhorst, Deyssel, Breemer en nog een handvol van Soes ter namen. Als dan blijkt dat hier al 26 jaar iemand die Juan Sala Santonja heet, en kunstenaar is, dan moet hij wel een vreemde eend in de bijt zijn. Ik ken de de naam al toen ik in de zestiger jaren met een aantal kunstenaars Artishock oprichtte, maar hij leek ons geen socië teitsfiguur en liet zelf niet merken geïn teresseerd te zijn in het volle leven ach ter de Gouden Ploeg in een tijd waarin de woorden kunst, cultuur en alcohol- matigingsbeleid in Soest taboe waren. Na 25 jaar trok ik de stoute schoenen aan, belde hem op en vroeg of hij in Zonnegloren wou exposeren. Wat een geluk. Juan bleek niet alleen een bijzonder aardige, bescheiden kun stenaar te zijn met een zeldzame creati viteit en werklust, hij had een achttien tal studies klaar staan, die door ieder een gezien mogen worden. Hij heeft een persoonlijke stijl, mengt al 40 jaar lang zijn olieverf met zand waardoor de ver schillende structuren duidelijk geac centueerd worden en bereikt met sobe re middelen een uiterste aan expressie. Technisch een geboren schilder, die als autodidact zijn eigen weg ging tussen Mallorca en de Eemlandse polders, re gelmatig experimenteerde met nieuwe inzichten, altijd op zoek naar de juiste interpretatie en het hoogst bereikbare in kwaliteit. Theoretisch een modern- impressionistisch filmer in kleuren ver beelding, strevend naar vernieuwing en verrijking. Maar nu inhoudelijk. Wat bezielt deze man als hij tracht op een losse manier met vormen te spelen? Wanneer U goed kijkt, ontdekt U op deze bladen heel gewone dingen; een plank, een ou de pan, een rots, een poel water, een stukje muur en andere trivialiteiten uit de wereld om ons heen. Maar er is veel meer. Juan gebruikt de materie als springplank voor zijn denkbeelden. Hij is geen materialist maar een idealist. De gewone dingen ondergaan bij hem een gedaanteverwisseling, een metamorfo se, om de kijker te tonen: "uit het stof der aarde haal ik puur poëzie". Zo ontstaan er abstracties, waardoor ie mand die hier liep te schrobben en te boenen, terwijl Santonja zijn expositie inrichtte, opmerkte: "ik weet niet wat het voorstelt, maar ik vind het mooi." Wat Juan bedoelt is niet de realiteit die hij zo treffend weergeeft in zijn foto's en films, maar wat hier hangt is 'stilte' en 'beschouwing'. Dat kunt u niet zien met uw natuurlijke ogen, maar met de ogen van de geest. Hij wil dat U de moeite neemt met Uw eigen creatieve vermogen iets nieuws te ontdekken in de wereld van oude din gen. Dat klinkt heel mysterieus en me ditatief, maar zonder die associaties en zonder dat innerlijke gevoel kan hij niet schilderen. Zonder dat religieus besef zouden wij niet moeten kunnen leven. Hij eist van de kijker dat ze tussen de re gels doorlezen. Hij schildert de mens die niet aanwezig is, het land dat niet te zien is, de wereld die uitstijgt boven de verbeelding. Juan, ik ben een beetje trots op jou na tien jaar opnieuw in Soest ontdekt te hebben. Namens C-drie_spreek ik de wens uit dat je hier een succesvolle ten toonstelling zult hebber^ tot 14 juli. Een betere plek, zo dicht bij de mensen die dagelijks vechten en bidden om hun metamorfose, kun je je niet wensen. Met een kleine variatie op de uitspraak die ik net citeerde, zou ik willen zeggen: "lk weet nu wat het voorstelt, en ik vind het ook nog mooi." Hiermee verklaar ik deze expositie voor geopend." Soesterbergsestraat 49A - Soest Telefoon 2 35 84 Op 22 mei 1948 was het dan eindelijk zover: Amersfoort had een dierenpark! De opzet was bescheiden: een papa gaai, een kameel, enkele pony's en ezel tjes. Een houten hokje als kassa en een tentje aan de weg waar enkele verfris singen te verkrijgen waren. Maar al in 1953, toen het eerste lustrum werd ge vierd, bleken de toenmalige directiele den niet stilgezeten te hebben. Er stond toen een echt café-restaurant aan de in gang van het dierenpark. De levende have was fors uitgebreid en de bererots, nu nog steeds een van de mooiste bouwwerken, naderde zijn voltooiing. In 1954 kwamen de eerste roofdieren aan, panters en leeuwen. De apencol- lectie breidde zich uit, en de eerste hoefdieren, buffels en herten, kregen hun plaats in het park. Een grote dag in die tijd was 24 april 1956. Uit Siam kwamen 2 olifantjes, Indra en Rani. In- dra verblijft nog steeds in het park. Te gen het einde van de jaren vijftig werd in het park ook een aantal dieren gedres seerd. Panters, leeuwen en de beide oli fanten, hetgeen later resulteerde in het wereldberoemde circusnummer van Moreno: een tijger en twee leeuwen en vier geiten. In 1960 begon de huidige directie, de familie Vis met de aanleg van een oli- fantenverblijf. Tevens werd het snei- buffet gerealiseerd. De eerste chimpansees deden hun in trede. De eerste parkeerproblemen sta ken de kop op. Gélukkig zijn die door de medewerking van het toenmalige ge meentebestuur snel opgelost. Een ge schenk van de heer B. Pon, bestaande uit twee zebra's en enkele jachtluipaar den arriveerde. De jachtluipaarden kregen een terrein van bijna 2000 vier kante meter tot hun beschikking. In 1968 werden de rails voor de Beren boemel, de minitrein, aangelegd. Het jaar daarop werd het traject al verdub beld. De samenwerking met andere dieren tuinen werd een feit door de oprichting van de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen. De gehele vogel-afde ling kwam gereed, met als middelpunt de centrale vijver voor eenden, ganzen, pauwen en flamingo's. De flamingo's zijn regelmatig eieren gaan leggen en brachten hun jongen ook groot, het geen nog altijd iets bijzonders is in een dierentuin. 1969 was ook het jaar van de nieuwe dieren. Vele kraanvogels, antilopen, witte kamelen en diverse apensoorten deden hun intrede, zo ook de basisgroep van de huidige chimpan see kolonie. De chimpansee's waren in tussen verhuisd naar Burgers Dieren park. Ook guanaco's en lynxen bevolk ten intussen het park. De film "Bij de beesten af' van Bert Haanstra is gedeeltelijk in het park op- genomen.Ook radio en televisie wisten het park te vinden voor diverse kinder programma's en actualiteitenrubrie ken. In 1973 werd het 25-jarig bestaan ge vierd. De aankomst van een groep jachtluipaarden en de zeldzame grevy zebra's vergde een investering van meer dan f 100.000,-. Gezien de fokresulta- ten van de zebra's, tot nu toe 19 veu lens, is dit echter een zeer gelukkige in vestering geweest. Eind 1974 overleed de Indische olifant Rani onverwachts, de oorzaak bleek suikerziekte. Enkele maanden later arriveerde er een nieuwe vriendin voor Indra uit het Zweedse Es- kilstuna. 1975 was een top-jaar wat be zoekers betreft; alle Nederlandse die rentuinen mochten zich dat jaar in een recordaantal bezoekers verheugen. De heel warme zomer van 1976 was de oorzaak van de grote terugval in het aantal bezoekers. Op 1 januari 1977 overleed pony Elsje, 50 jaar oud, op 'De Paardenkamp', waar zij sinds 1970 verbleef. Elsje was ruim 35 jaar in het bezit van de familie Tertoolen (voormalige directie) ge weest. In 1977 kwamen diverse part- Zaterdag 18 juni staat Soest in het te ken van een groots country western gebeuren. Van "s-middags 2 uur tot 's- nachts 2 uur zet de karnavalsvereni- ging de Narre Knollen 'Bos en Duin op zijn kop'. Muzifek, dans, paardenshow, rodeo-rijden, slaan op de Soester Kop van Jut, schieten voor een prijs, big getjes vangen enzovoort. Een country westernshow die de kar- navalsvereniging kan organiseren door de medewerking van vele sponsors en medewerkers. Er lopen vruchtbare kontakten met o.a. Marlboro en Coca Cola, maar uiteraard ook met slagerij van Asch, voor de onvervalste T-bone Steak en andere lekkernijen. Manege Eldorado en Brinco Stallenbouw zor gen voor de briesende paarden die bij het Wilde Westen horen en agrarisch Soest zorgt voor de biggetjes voor de biggenvang-wedstrijd. Het programma wordt de komende weken verder inge vuld, maar de kontrakten voor de mu ziek zijn al rond. De vermaarde Peter Hill Band zorgt 's-avonds voor de on vervalste country western liedjes. Een feest van de kamavalsvereniging is aiuju voor Jongen Oud. Daarom begint het feest 's-middags al, met aktiviteiten voor de jeugd. Dan staat ook de grote rodeo-stier al opgesteld. Heb je echte Soester klei- of zandbenen, probeer maar eens of je op dat beest langer dan één minuut kunt blijven zitten. Voor diegenen die dat kunnen, komen leuke prijzen in zicht. Een ander spektakulair onderdeel van de dag is het biggetjes vangen. Op een drassig terrein worden een aantal spekgladde biggetjes losgelaten, die je met de blote handen moet zien te van gen. Vele biggetjes zullen de Soesters te snel af zijn. Maar de snelle Soester die een big kan vangen, rolt in de prijzen. Wel raden de organisatoren hem aan een naamplaatje mee te nemen, na de race door de modder zal hij onherken baar zijn voor de juryDe voorverkoop adressen zijn de voor de karnaval be kende adressen. Daar zullen ook de in schrijvingsformulieren voor de rodeo wedstrijd liggen. Vorig jaar had de kar- navalsvereniging veel sukses met de Miss Landjuweel verkiezing. Maar nu komt de mannelijke kant van Soest aan bod om zelf eens wat te doen. ner-ruilen tot stand. De jachtluipaard mannen gingen naar de Beekse Bergen en de Brabantse mannen kwamen naar Amersfoort, resultaten bleven echter uit. Simba, de man-leeuw, had meer succes in het Dierenpark Wassenaar. Op 13 september 1977 gebeurde er iets heel bijzonders in het park. Het eerste flamingo-ei kwam uit, een unieke ge beurtenis. In het jaar 1982 werden 10 kuikens geboren, tot nu toe een record in Nederland. In het voorjaar van 1979 werd het wereldnieuws gehaald door de geborte van twee spierwitte leeuwtjes, die bij het opgroeien helaas steeds don kerder werden. In 1980 werd een begin gemaakt met het opzetten van een fokprogramma met jachtluipaarden. De behuizing werd totaal veranderd. Eerst leefden deze dieren in groepsverband, nu werd na veel internationaal overleg besloten de dieren alleen te huisvesten. In het zelfde jaar werden ook een vijftiental opnamen voor het kinderprogramma Sesamstraat in het park gemaakt. Nog een primeur in 1982 is het uitbroe den van de eerste papagaai-eieren, me de te danken aan de enthousiaste mede werking van de dierenarts G. Kaal. Het dierenpark komt ook op een nega- tive manier in het nieuws en wel door het feit dat er tot drie maal toe vogels worden gestolen. In het najaar van 1983 wordt er op nieuw gefilmd in het park: de kinder speelfilm 'Overvallers in de dierentuin' wordt opgenomen. In december 1983 worden er door een zware storm vele dierenverblijven beschadigd, maar ge lukkig is de schade binnen enkele maanden hersteld. Sinds 4 oktober 1984 wordt werelddie rendag gevierd met het uitnodigen van duizenden basisschoolleerlingen om te gen zeer gereduceerde toegangsprijs de dieren te bezoeken. Deze actie werd in loop der jaren zeer succesvol. De Stich ting Panter wordt opgericht om de di rectie bij te staan in de promotie van het park. Eind 1987 wordt bekend dat de ge meente Amersfoort, de provincie Utrecht en het Ministerie van Land bouw en Visserij bereid zijn de uitbrei ding van het dierenpark met een educa tief centrum, de 'Ark van Amersfoort' te subsidiëren. De zaken worden voort varend aangepakt en begin 1988 al ging het werk van start. De Ark in wording is inmiddels al drie verdiepingen hoog en op 19 mei hopen de bouwers het hoogst punt te bereiken. Het publiek, dat de af gelopen jaren ook in de winter het park steeds meer ging bezoeken, zal blij zijn met deze voorziening, waarin tentoon stellingen gehouden zullen worden en waarin ook een leslokaal is onderge bracht. Vanuit de Ark kunnen de be zoekers een loopbrug op, die over een savanne-achtig gebied met loslopende dieren heen wordt gebouwd. 40 Jaar Dierenpark Amersfoort, 40 ja ren, in de eerste plaats te danken aan vele mensen en instanties. Grof vuil op laten halen: gratis voor u, duur voor ons allen. Het kost u alleen een telefoontje, maar... Opgehaald grofvuil gaat, net als het huisvuil, naar Rotterdam om te laten ver branden. Dat kost de reiniging veel geld en bovendien moet er elk jaar meer vuil afgevoerd worden. Eigenlijk is dat helemaal niet nodig; veel vuil is nog ergens voor te gebruiken. Dat is goedkoper en beter voor het milieu. U kunt hieraan meewerken. U kunt het vuil soort bij soort houden en daarna apart inleveren. Bij u in de buurt kunt u vaak al veel kwijt: glas, papier, kle ding, olie, batterijen, medicijnen e.d. Op de brengplaats De Schans kunt u dat ook gratis brengen, maar bovendien: takken, hout, metalen, bouw afval, steen en klein chemisch afval. Ook wat te groot of te zwaar is om op te halen mag u brengen. Zie ook uw gemeentegidsje, bladz. 87. Steun de campagne 1988 Zo'n 1 op de 150 Ne derlanders heeft epilep sie. Velen van hen willen en kunnen werken, dankzij o.a. medicijn gebruik. Toch is epilepsie te vaak een argument om niet te worden aangeno men. Vooroordelen blij ken hardnekkig. Daarom worden dit jaar keurings artsen, personeelsfunktionarissen, arbeidsbureau's en bedrijven benaderd. Want dit jaar is werk het centrale thema. Promoveer uw medemens tot medewerker; ih 1988 is ons motto; NATIONAAL EPILEPSIE FONDS/ DE MACHT VAN HET KLEINE Postbus 21, 2100 AA Heemstede giro 34781 '%NSAA^ Stuur mij informatie over: Naam: Adres: epilepsie algemeen project Epilepsie en Werk Postcode: Plaats: Deze bon zenden naar: Bureau Epilepsie .'oorlichting, Koningslaan 19. 3583 GD Utrecht.

Soester Courant | 1988 | | pagina 15