99 mZP-2 Terrein Strompel ernstig vervuild 'Poep van de Stoep' in Klaarwater Soest maakt (nog) geen regels tegen pitbullterriërs Stmipefi Vuurwerk in Soest op proef aan banden WOODY SPORTIVO Kaw"yi;iJf o co/ ^oyherev\mode 4 Als wij een merk met hebben heeft dat een reden. Al die andere zijn zonder meer goed. herenmode Woningbouw stagneert; financiële gevolgen niet te overzien -•>%*: üg*. wem een ASPERGE-SPECIALITEITEN! Inbraak taxikantoor Advertenties en kopij vroeger inleveren! Vandaal gepakt Feestprogramma 150 jaar Soesterberg Proef hondepoepbestrijding start a.s. vrijdag oesterbergsestroot 5i Soest Donderdag 9 juni in C-drie: 'Soestand' over de jeugd in Soest Vragen aan College van B. W. PvdA en Prog. Soest willen nu duidelijkheid over V.d.Elst 1 EVEN NAAR JAC HERMANS AARDAPPELEN zak 2,5 kilo SPERZIEBONEN 500 gram Mini-prijs&Maxi-keus Man zwaar gewond bij auto-ongeluk HIL-TON heeft meer Pankiunew Abonnement per halfjaar 112,- Buiten Soest per half jaar f24 Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG 66e JAARGANG NO. 38 WOENSDAG 18 MEI 1988 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 i- Foto: Herman van Dan TT": Het terrein van Strompel aan de Eigendomweg is ernstig verontreinigd. In het grondwater zijn onder meer grote con centraties fenolen en zink aangetroffen. De grond is even eens vervuild met cadmium, cyanide, nikkel en chloorfeno- len. Dat blijkt uit vertrouwelijke rapporten van Tauw Infra Consult bv en de gemeente Soest. De verontreinigingen zijn aan het licht gekomen bij een bodemonderzoek op het ter rein. De gemeente Soest wil het kopen, zodat er woningen kunnen worden gebouwd en de plannen voor de doortrek king van de Koningsweg kunnen worden uitgevoerd. Volgens een notitie van de gemeente heeft de heer B. Strompel ontkend iets met de verontreinigingen te maken te hebben. Volgens het onderzoeksbu reau Tauw kan de oorzaak bij verschil lende bedrijven worden gezocht, die in het verleden nabij het terrein van Strumpel waren gevestigd: Cojabé, Slo perij Van den Broek, Houtzagerij en -handel Ramselaar, een industrieel af- valverbrandingsbedrijf en de firma van Wildenburg. Tevens is het niet uitgeslo ten dat de grondopslag op de terreinen van Strumpel en Uyland verontreini ging heeft veroorzaakt. De gemeente Soest heeft een nader onderzoek laten instellen. Op die manier hoopt men de vervuiler(s) aansprakelijk te kunnen stellen, al zal de bodemsanering in ieder geval ook gevolgen hebben voor de Soester schatkist. Moeilijkheden Zolang de grond en het grondwater niet zijn gesaneerd is woningbouw niet mo gelijk op het terrein van Strumpel. Toch wil de gemeente de grond zo spoedig mogelijk kopen. Als dat niet gebeurt loopt Soest het risico een subsidie voor het doortrekken van de Koningsweg te verspelen. De rijksbijdrage gaat alleen door als volgend jaar wordt gestart met de wegaanleg. De verontreiniging hoeft geen belemmering te betekenen voor de werkzaamheden. Anders is het met de bouw van woningen. De heer Strum pel zou in financiële moeilijkheden ra ken indien de gemeente de grond niet meer koopt. Hij heeft naar aanleiding van de onderhandelingen met de ge meente een ander terrein in Soest ge kocht. Het gemeentebestuur wil de be sprekingen met Strompel gewoon voortzetten en de grond kopen. Daarbij zal een regeling worden getroffen ten aanzien van de aansprakelijkheid voor de verontreiniging. Risico De gemeente kan nu nog niet overzien hoeveel schade ze zal oplopen. De kos ten van de sanering zijn' niet bekend en een en ander is tevens afhankelijk van het feit of de kosten op de veroorza kers) kunnen worden verhaald. Als de financiële offers te zwaar zijn komt de woningbouw aan de Eigendomweg in gevaar. Het gemeentebestuur adviseert de raadsleden dit risico te nemen. Het College heeft de verontreiniging op het terrein van Strumpel geheim willen houden. Pas als meer duidelijkheid kan worden verschaft over de veroorzakers van de bodemvervuiling wil het hier over in de openbaarheid treden. Het grondwateronderzoek heeft aange toond dat zink, nikkel en (chloor)feno- len de meeste bedreiging vormen. Lich tere concentraties zijn aangetroffen van cyanide, cadmium en aromaten. werk ai vanat 18.00 uur op Oudejaars avond worden afgestoken. B. W. zijn zelf overigens geen voor stander van deze inperking, omdat ze verwachten dat de handhavingsmoge- lijkheden gering zullen zijn. Om de raadsleden tegemoet te komen willen ze echter wel een proef nemen. Afhankelijk van de resultaten van de proef, en van het overleg met andere gemeentebesturen in de regio, wordt dan in 1989 bekeken of de bekorting van de afsteekperiode definitief moet worden gehandhaafd. Bij de komende jaarwisseling willen Burgemeester en Wethouders van Soest de periode waarin vuurwerk mag worden afgestoken op proef ver korten tot een tijdsbestek van drie uur. Alleen tussen 23.00 uur op Oude jaarsavond en 02.00 uur op Nieuw jaarsmorgen mag er dan worden "ge knald". Een en ander blijkt uit de beantwoor ding van vragen uit de gemeenteraad over de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV). Tot nu toe mocht vuur- TRA! T EU R»C A TERING Is het toevallig uw beurt voor Laat het door ons verzorgen, dan is het voor U ook feest! P.S. Denkt U in deze maand ook aan onze Openingstijden: dagelijks van 10.00-20.00 uur - zondags van 15.00-20.00 uur 's woensdags gesloten F.C Kuyperstraat 3 3761 EG Soest •Tel:02155-24664 Heel Soest moet het nu maar eens weten dat wij met één maat slechts meten. Wij meten de maat in iedere straat. Tot nu heeft dat niemand gespeten! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 1 60 55 Of 184 29 EN WIJ KOMEN! Uit een bureaulade van een taxibedrijf aan de Eikenlaan is een portemonnee gestolen. Het leverde de dader een be drag van 700 gulden op. Een nog niet bewoond huis aan de Pa trijsgang werd eveneens bezocht door inbrekers. Behalve een radiocassette recorder en een thermoskan werd een hoeveelheid gereedschap meegenomen uit het nog in aanbouw zijnde pand. Aanstaande maandag - Tweede Pinksterdag - valt uit als productie dag voor de Soester Courant van 25 mei a.s. De inlevertermijn voor ad vertenties en kopij wordt daarom éénmalig verlengd tot dinsdagmor gen 24 mei, uiterlijk 10.00 uur. Van het materiaal dat wij na dat tijd stip ontvangen is technische verwer king niet meer mogelijk. Sportkopij dient maandagavond uiterlijk 22.00 uur ingeleverd te zijn. Het verdient uiteraard aanbeveling advertenties en kopij reeds déze week in te leveren! Een 14-jarige jongen uit Soest is door de politie aangehouden, omdat hij er van werd verdacht vernielingen te heb ben aangericht. De jongen bekende een deur en enkele lampen te hebben vernield aan de Weegbreestraat en de Varenstraat. Over soortgelijke vernielingen in beide straten tast de politie nog in het duister. Ook in de komende weken wordt het 150-jarig bestaan van Soesterberg luis ter bijgezet met verschillende activitei ten op sportief en cultureel gebied. De ze week organiseert de sportvereniging Laetitia een rijwiel-avondvierdaagse, die maandagavond begon en morgen avond zijn laatste editie krijgt. De vier daagse heeft zijn start en finish bij het Dorpshuis aan het Dorpsplein. Er wordt gereden over afstanden van 20 tot 25 kilometer. Op zaterdag 18 mei wordt er voor de ouderen in Soesterberg een grote feest avond georganiseerd in de Drie Eiken. Het programma is grotendeels een ver rassing, maar in elk geval is bekend dat onze beroemde plaatsgenote Conny Vink een van de gasten zal zijn die het feest muzikaal zullen opluisteren. Onder het motto 'Poep van de Stoep' start op vrijdag 20 mei in de wijk Klaarwater een proef om de verontrei niging van trottoirs, speelplaatsen en speelvelden e.d. als gevolg van honde- poep te voorkomen. In oktober vorig jaar heeft de gemeenteraad besloten om in de wijk Klaarwater een proef te gaan houden, die helemaal gericht is op de bestrijding van het probleem van de hondepoep. In de gemeente Soest geldt al jaren de regeling dat honden alleen aangelijnd mogen worden uitgelaten. Redenen hiervoor zijn de verkeersveiligheid en het voorkomen van verontreiniging door honden van trottoirs en speel plaatsen. Helaas loste men met deze maatregel het vervuilingsprobleem niet op, zodat men besloten heeft nieuwe re gels in te voeren. Na verloop van onge veer één jaar zal bezien worden of bij stelling van de regels noodzakelijk is. Daarna zullen de nieuwe regels inb de hele gemeente Soest ingevoerd worden. Burgemeester en Wethouders hopen met de nieuwe regels te bereiken, dat ze zullen bijdragen aan een probleemloos samenleven van mens en dier. De nieuwe regeling houdt in dat de wijk Klaarwater bepaalde plaatsen zijn aan gewezen die verboden zijn voor hon den. Op deze plaatsen mogen in het ge heel geen honden komen, óók niet als ze aan de lijn worden gehouden. Door middel van borden zijn deze plaatsen aangegeven. Het gaat hier om speelvel den en speelplaatsen. Ook is in de wijk een aantal plaatsen aangegeven waar de hond onaange- lijnd, dus los, mag lopen. Dit worden de zogenaamde uitlaatterreinen genoemd. Een kaart waar de verboden-terreinen voor honden zijn en waar de uitlaat- plaatsen zich bevinden hangt in het ge meentelijk INFOrmatiecentrum. Schepie/zakje Vanaf 20 mei is in de wijk Klaarwater iedereen die een hond uitlaat verplicht een schepje of hondepoepzakje bij zich te hebben, waarmee de uitwerpselen van de hond in de goot langs de weg moeten worden gedeponeerd. Deze verplichting geldt niet voor de zoge naamde uitlaatterreinen waar de hond los mag lopen. Deze week krijgen alle geregistreerde hondenbezitters gratis van gemeente wege een schepje en een zakje thuisbe zorgd. Verder krijgen alle bewoners van de wijk Klaarwater een informatie blad met daarop een kaart waar de hon den wel of niet uitgelaten mogen wor den. Ook de grote speelterreinen op de Eng en aan de Dorpsstreek zijn met ingang van vrijdag 20 mei verboden gebied voor honden. Dit wordt eveneens met speciale borden aangegeven. De politie zal nauwlettend gaan toezien op de naleving van de nieuwe regels uit de door de gemeenteraad vastgestelde verordening. De verordening ligt ter in zage in het gemeentelijk INFOrmatie centrum. Bij Adama wordt u op uw wenken bediend Burgemeester en Wethouders van Soest vinden het - "alles afwegende" - op dit moment nog niet verstandig om in de Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV) speciale regels op te ne men voor pitbullterriërs, het "soort" honden dat inmiddels een twijfelachti ge reputatie geniet door zijn alom ge vreesde agressiviteit. B. W. laten dit weten in antwoord op vragen uit de ge meenteraad, ter gelegenheid van de nieuwe APV - het "gemeentelijk wet boek" - die binnenkort van kracht wordt. Volgens het College biedt de ontwerp- APV wel een aantal mogelijkheden om op te treden tegen pitbullterriërs. B. W. zijn bijvoorbeeld bevoegd om indi viduele eigenaars van een hond, waar van gebleken is dat deze gevaarlijk is, maatregelen voor te schrijven, zoals een muilkorf-gebod of de verplichting om een hond van de weg verwijderd te hou den. Verder is het in theorie mogelijk om preventief op te treden, bijvoorbeeld door het uitvaardigen van een algeheel verbod tot het houden van pitbullter riërs. Het is echter uiterst twijfelachtig of zo'n verbod juridisch houdbaar zal blijken, omdat de rechter een dergelijke bepaling wel eens onverbindend zou kunnen verklaren als zij "verder reikt dan voor de bescherming van de open bare veiligheid noodzakelijk is". Een andere theoretische mogelijkheid is het uitvaardigen van een verbod tot het houden van pitbullterriërs, anders dan met inachtneming van bijvoorbeeld de regel dat het dier op de weg gemuil korfd moet zijn. Dat gaat iets minder ver en loopt minder kans om voor de rechter te sneuvelen. Negende plaats De Vereniging Nederlandse Gemeen ten (VNG) is van mening dat deze in strumenten voldoende zijn om op te treden tegen de pitbulls. De VNG heeft geen plannen voor een speciaal pitbull artikel in haar model-verordening en bovendien neemt de pitbullterriër vol gens deskundigen op de lijst van ge vaarlijke honden slechts ongeveer de negende plaats in! Volgens Burgemester en Wethouders klopt dat voor Soest wel zo'n beetje, want hier zijn met pitbulls nog geen problemen gemeld. Daarentegen wél met Duitse herders en Rotweilers. Daarnaast is generalisering onjuist, vin den B. W. Volgens de Dierenbe scherming zijn er ca. 6000 pitbullter riërs in Nederland en is ongeveer een kwart daarvan gevaarlijk te noemen. Een muilkorf kan volgens de Dierenbe scherming de ongevaarlijke pitbulls juist agressief maken, zodat ze gevaar kunnen opleveren als ze dan weer eens zónder muilkorf worden uitgelaten. Geen echte oplossing "Een echte oplossing voor het pro bleem van de pitbullterriërs kan niet via de APV worden gevonden," aldus het College. "Via de APV kunnen slechts symptomen worden bestreden. Het probleem wordt namelijk veroorzaakt doordat allerlei honderassen worden gekruist om agressieve nakomelingen te krijgen." Soest wacht liever even af wat de minister van justitie binnen en kele weken gaat antwoorden op vragen die hem uit de Tweede Kamer zijn ge steld, met name over regels voor het fokken van de honden, en zal dan bekij ken of het alsnog gewenst is regels in de APV op te nemen. Vooralsnog verwacht Soest weinig heil van de aanpak die in Gouda, maar vooral in Steenwijk is gekozen. In die laatste gemeente wordt niet alleen het loslopen, maar ook het fokken, houden en verzorgen van honden die door af komst of geaardheid als agressief be schouwd kunnen worden verboden. Volgens het College van Soest is een dergelijk formulering juridisch niet houdbaar. Een probleem is overigens dat de pit bullterriër moeilijk te vangen is in juri disch houdbare omschrijvingen. Het is geen "ras", dus een leek kan hem moei lijk herkennen. Bij het fokken wordt de bullterriër juist bewust gekruist met an dere rassen; gebeurt dat niet, dan gaat de "natuurlijke" agressiviteit weer ver loren. C-drie organiseert in de grote zaal op donderdagavond 9 juni a.s. een praatshow 'Soestand' over de jeugd in Soest.Aanvang: 20.00 uur pre cies. De toegang is gratis. De bijeenkomst is bestemd voor alle jongeren, ouders, jeugdleiders, leer krachten, politiemensen, gemeente raadsleden en andere geïnteresseer den en belanghebbenden die zich het lot van de jeugd aantrekken. C-drie organiseert deze belangrijke avond in samenwerking met enkele jongeren zelf, politici, de afdeling Welzijn van de gemeente, de Stich tingjeugdzorg, de politie, de Molen- soos, de Kinderboerderij en de wijk- vereniging Overhees. Johan Baks toont een video-film met intervieuws over jongeren door heel Soest en Jan Visser stelt in de zaal volwassenen vragen over hun jeugd. Daarna vinden discusicrondes plaats lussen enkele jongeren en en kele jeugdleiders, politiemensen en anderen, over instellingen als: Als het welzijnswerk en het jeugd werk goed functioneren heeft de po litie het makkelijker. Ouders en opvoeders bepalen gro tendeels het gedrag van de jeugd. Tussendoor muzikale intermezzi van jonge Soester artiesten. De regie en voorbereiding van 'Soe stand' is in handen van Irma Kramer die graag nadere inlichtingen wil verstrekken (tel. 22188). Mede namens de Partij van de Ar- beid-fractie heeft Jan Visser, fractie voorzitter van Progressief Soest, het College van Burgemeester en Wet houders een aantal kritische vragen voorgelegd, die tijdens het vragenhal- fuurtje in de komende gemeente raadsvergadering (morgenavond) aan de orde komen. PvdA en PS willen daarbij maximale duidelijkheid over de situatie rond het omstreden papier- recyclingsbedrijf in Soestduinen. Visser vraagt het College in de eerste plaats hoe vaak en op welk moment van de dag de gemeentelijke milieu-ambte naren het bedrijf feitelijk controleren. Volgens hem doen ze dat aan de hand van een aantal zelf-geformuleerde nor men. Visser wil weten hoe die normen zich verhouden tot de hinderwetver gunning en vraagt of ze ook gelden voor de geluidsoverlast. Ook wil hij van B. W. horen wat in het algemeen de bevin dingen van deze ambtenaren zijn t.a.v. het bedrijf. Verder wenst hij opheldering over het feit dat het bedrijf de grofmazige hek ken ("papiervangers"), voorgeschre ven bij koninklijk besluit van november 1986, niet heeft aangebracht en ook over het feit dat B. W. in september vorig jaar melding hebben gemaakt van een "dwangsomprocedure" die werd opgeschort tot 1 maart 1988, waarna een sluitingsbevel zou worden uit gevaardigd. "Wat is er na 1 maart pre cies gebeurd?" aldus Visser. Schutting Ook wil hij weten of de mondelinge toe stemming aan het bedrijf om een groen metalen schutting neer te zetten (die niet voldoet aan de voorgeschreven ei sen) de instemming had van het Colle ge. De schutting werd volgens hem zon der bouwvergunning geplaatst, en ook daarop wil hij een reactie van B. W. In het bijzonder wil hij weten wat daarover precies is besloten in de Collegeverga dering van 3 mei j.1. Daarnaast wil hij van B. W. horen welke maatregelen het College denkt te nemen om te voor komen dat de groene schutting verder om en langs het terrein wordt uitge bouwd. Tenslotte wijst Visser op het feit dat de beroepstermijn, waarbinnen het bedrijf moet voldoen aan de brandbeveili gingsverordening, op 11 juni a.s. af loopt. In de commissie ABZ van 30 mei wil hij een verslag van het brandweer rapport en van de maatregelen die het College zich met betrekking tot dit as pect voorneemt. Chippie jeans I Dobber zomerpant. f a Alle Hanes art. 1 lrAVflff Ton sur Ton pakjes J ULJLLlJ Wij voeren de merken: Dobber Unlimited Soesterbergsestraat 41 Think Pink Ton sur Ton Henri Cottons Zoo gympen oOest-Zuia Best Company Telefoon 2 22 29 NIEUWE OOGST DIAMANT 21 Aanbiedingen geldig van do. 19t/mza. 21 mei 1988 en alleen in filialen met een groente-afdeling. Bij een eenzijdig auto-ongeluk is een 35-jarige man uit Amersfoort zwaarge wond geraakt. In het ziekenhuis De Lichtenberg werd geconstateerd dat hij ernstig hersenletsel had opgelopen. De man was op de Monnickenbosweg van de rijbaan geraakt en tegen een boom gebotst. Toen de polite arriveer de was hij niet aanspreekbaar. Hij werd met spoed naar het ziekenhuis ge bracht. HIL-TON brengt klasse en kwaliteit in modische over hemden van Ledüb, El-Mior en Van Gils. Ook voor U! Ongewenste haren op uw benen gébruik een „EPILADY" Nu f 129,-. Soesterb.straat - Soest Vlotte styling! Tijdloze elegantie! Trendy modisch! Onze nieuwe voor jaarscollectie is betaal baar en de moeite waard om serieus te nemen. Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 243 14

Soester Courant | 1988 | | pagina 1