3baïtki lilden Mcraraffiicsmtaal IIII ion buis baarn STIJLVOL HUWELIJK Met een (gehuurde) videocamera op vakantie! Prijswinnaars kleurwedstrijd Super Yan Doorn 't Zwaantje TUIN-ADVIESCENTRUM 't vamtêriwogt voor doe-het-zelvers {- STEGAS Onderhoudscontract efficiency Verlaging gasprijs en verhoging vastrecht per 1 juli Restaurant Voor een perfekt verzorgd Voor informatie: tel. 1 38 07 picture* point PAGINA 13 JUFFROUW STAAL SOESTER COURANT Unieke service bij Van Essen Foto- Video Hagen, heggen en randen (deel 2) WOENSDAG 25 MEI 19flS SOES** Arie is t/m 28 mei 'n blokje om! Meisje (15) weerstaat aanrander Kat in 't nauw Schoolruiten vernield INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Vleermuis-vliegshow Snelheidscontrole Zondag 29 mei: 'Open en blootdag' bij Naturistenvereniging De Birk Luilak-viering: veel vernielingen CHEF DE RANG Restaurant SONY Restaurant 't Zwaantje, een Erik van Dorresteyn ut medewerker 't Vaarderhoogt Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 het onderwerp. Het lukt altijd. Het is simpelweg een kwestie van op de knop drukken - bijna de enige handeling die nodig is voor perfecte, scherpe opna men en een levensecht geluid van Hi- Fi-kwaliteit. In de meeste situaties zal "bijverlichting" bovendien niet nodig zijn. De camera is compact en ook bij zonder handig in het gebruik: de hele set weegt niet meer dan 1,4 kilogram en kan per band anderhalf uur opnemen. Het vervangen van de band is kinder spel. Sony Video 8 De opgenomen beelden zijn direkt na de opname al afspeelbaar en zichtbaar in de zoeker van de camera of op elke willekeurige kleurentelevisie. De Video 8-tape is echter niet onmiddellijk af te spelen op de bekende VHS-huisrecor- ders, maar Van Essen Foto-Video lost ook dat probleem simpel op door de beelden van de Video 8-tape gratis over te zetten op elk door de huurder gewenst systeem, zodat de eigen video recorder verder voor het afspelen kan worden gebruikt. Reserveren Van Essen Foto-Video verwacht in de komende periode zeer grote belangstel ling voor deze unieke service. Het zal dan ook noodzakelijk zijn tijdig een ca mera te bespreken en te reserveren, zo dat men niet "misgrijpt" als de tijd daar is. Overigens hebben de huurders een buitenkansje als ze later besluiten tóch zelf een video-camera aan te schaffen: bij aankoop binnen een halfjaar wordt de huursom - tot een maximumbedrag van f 300 - van de aankoopprijs afge trokken! Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Burgemeester en Wethouders hebben besloten de Raad voor te stellen om con form het advies van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven (VE- G1N) per 1 juli 1988 de gasprijs met 1 cent per m2 (excl. BTW) te verlagen en het vastrecht met f 12,- per jaar (excl. BTW) te verhogen. De gasprijsverlaging per 1 juli voor kleinverbruikers is minder, dan op grond van de olieprijsdaling mogelijk zou zijn. De VEGIN en de Gasunie zijn echter overeengekomen om het gedeelte dat niet is verwerkt, volgend jaar op het gastariefin mindering te brengen. Per 1 januari 1989 wordt namelijk een stij ging van de gasprijs verwacht en op de ze wijze worden grote schommelingen in de prijs voorkomen. De vastrecht verhoging is een gevolg van de gestegen kosten en moet afge dragen worden aan de Gasunie. De nieuwe tarieven zijn onderstaand weergegeven. Ter vergelijking zijn ook de huidige tarieven vermeld. kleinverbrnikerstarief Tarief per 1 juli 1988 excl. milieu- incl. milieu- prijs per m1 voor verbruik tot 170.000 mVjaar vastrecht per aansluiting/jaar vastrecht per woning per jaar bij blok/wijk- ver warming heffing en BTW 36,2 cl f 69,- heffing van 0,07 ct/m' en 20% BTW 43,52 et f82,80 Huidige tarief exc. milieu heffing en B'FW 37,2 cl f 57,-- incl. milieu heffing van 0,07 et/m1 en 20% BTW 44,72 ct f 68,40 f 18,-- SPECIAALZAAK WANDDECORATIES KAARTEN LIJSTEN enz. Inlijsten is onze specialiteit v. Weedestraat 55 - Soest Tel. 2 62 60 "Huize Staalwijk". Een dwarshuisherenboerderij ui» 1834 aan de Biltseweg. Van /eer grote architectonische waarde vanwege bouwtype en gevelindeling, gaafheid van hoofdvorm en vanwege onderkeldering van het gehele woonhuis met o.a. zoge naamde kluiskelder met tongewelf. Kelder rechtsachter was oorspronkelijk venza- melbekken/waterpul. Tevens van grote waarde vanwege markante situering op lichte verhoging in siertuin omgeven door ijzeren hekwerk. Bij de boerderij staan een 3-roedige schuurberg met rieten kap, een stenen schuur met pannen zadeldak, een houten schuurtje met pannen zadeldak en varkens- schuur. In de voorgevel 6 dubbele kelderlichten voorzien van dievenijzers, zes 6-ruits schuifvenslers, dakhuis mei twee 4-ruils schuifvenslers. Op gevelsteen staal: "S. Methnrst, den Isle Mei 18.14". Op het terrein was hnndenkerkhoï. Cralsteentjes nu verwerkt in bestrating links van achterhuis. De naam "Staalwijk" herinnert aan de familie Staal, die betrokken was hij de veenontginning in dit gebied vanaf de 14e eeuw. De stormhond vreet aan haar dak zoals de turf zich verslikt in zachte tongen van vuur. In de kelder verdrinkt de lege lucht zich in de skeletten van haar mormels die 's nachts nog nabiaffen in hei veen. Klinkers voor doodlopende voelen. J.V. In de vorige aflevering besteedde ik reeds aandacht aan het kiezen van een geschikte haag aan de hand van de eisen die aan een levende afscheiding gesteld kun nen worden. De ene tuinbezitter zal veel waarde hech ten aan het wintergroen zijn van zijn haag, en de ander vindt wellicht bloei of vruchten belangrijker. Vorige week heb ik een aantal voorbeelden genoemd van hagen om van te oogsten, van wintergroene haag- planten en van geschikte bloeiende struiken voor haagaanplant. Ditmaal wat aandacht voor goede haagconiferen, planten voor ondoordringbare hagen en planten voor lage randjes. Verder komt de aanplant van hagen aan de orde. Goede haagconiferen - Venijnboom (Taxus baccata), donkergroene brede haagplant, verdraagt snoeien goed. Zeer sterk. Vrij langzame groei. - Westerse levensboom (Thuja occidentalis 'Bra bant'). Goed winterharde conifeer. Krachtige groeier. Verdraagt goed droogte. Lichtgroen loof. Goed te snoeien. - Reuzenlevensboom (Thuja plicata 'Martin'), don kergroen glanzend loof. Krachtige groei. Verdraagt snoeien goed. - Schijncypres (Chamaecyparis lawsoniana 'Colum- naris') Loof blauwgroen. Vrij snelle groeier. Lichte snoei mogelijk. Ondoordringbare hagen -Vuurdoorn (Pyracantha in soorten). Dit gewas wordt vrijwel altijd als muurbedekking gebruikt, maar is als haagplant zeker de moeite waard. Winter groen, witte bloemen en rode oranje of gele bessen. - Scherpe hulst (Ilex aquifolium), wintergroene struik met scherp gestekeld blad. Diverse rassen. - Zuurbes (Berberis in soorten), groot plantengeslacht met bladverliezende én wintergroene vormen, ras sen met geel, rood, gevlekt of groen blad. Bladeren en/of takken bedoornd. -Japanse bottelroos (Rosa rugosa), geurend, mooie bloemkleuren en bottels. Ook enkele andere rozen- soorten geschikt. Planten voor lage randjes Hiervoor worden naast lage heestertjes ook vaak vaste planten gebruikt. Hieronder een kleine greep uit het assortiment. - Hertshooi (Hypericum), lage struikjes, tot ong. 1 m. met lange zeer rijke bloei (geel). -Lavendel (Lavandula), heerlijk geurend (blad en bloem). Rijkbloeiend. - Hartlelie (Hosta), vaste plant met fraaie bladeren en bloemen. - Ganzerik Potentilla), laag struikje met een onstuit bare bloei. Voor een zonnige standplaats. In wit, geel, rose en oranje-geel. Een haag planten! - We spannen in het geval van een rechte haag een lijn op de plek waar we de haag willen planten. -Vervolgens steken we langs de lijn wat grond weg aan de zijde waar de plantsleuf moet komen. - We graven de plantsleuf en leggen de planten er op de juiste onderlinge afstand naast. - Indien de grond wat zanderig is, mengen we deze in de plantsleuf met goede voedzame humeuze teelaar de. - Nu planten we de haagplanten (achteruit werkend). Het beste werken we met z'n tweëen. De helft van de uitgegraven aarde wordt teruggegooid. - We trappen de teruggestorte grond goed aan en zor gen dat de planten keurig rechtop en in lijn staan. - Als alles naar wens staat wordt ruim water gegeven, en de plantsleuf verder opgevuld. door Arie Een 15-jarig meisje uit Soest heeft vrij dag - op klaarlichte dag! - op de Jacht huislaan met de nodige koelbloedig heid een aanrander weten te weerstaan. Het meisje fietste langs deze weg buiten de bebouwde kom, toen ze werd inge haald door een ca. 16-jarige jongeman, die haar van haar fiets trok en haar ver volgens tegen de grond drukte. Het meisje gaf hem echter een flinke klap in het gezicht en een "knietje", wat vol doende was om haar belager op de vlucht te jagen. De politie heeft in de omgeving nog gezocht naar de dader, die gekleed was in een spijkerpak, don ker haar had en op een groene heren fiets reed, maar geen spoor meer van hem gevonden. De meeste vakantiegangers leggen ui teraard graag hun belevenissen vast. Vroeger gebeurde dat gewoonlijk met foto's of dia's, maar dankzij de moder ne techniek gebeurt dat meer en meer met de video, wat een maximaal "le vensecht" resultaat garandeert. Echter: wat te doen als je géén video camera hebt, maar toch ook graag je belevenissen wilt "meenemen" om ze thuis, op de eigen televisie, nog eens te ondergaan? Het antwoord daarop is heel simpel: bij Van Essen Foto-Video zijn nu videocamera's te huur voor langere tijd, zonder dat dat erg veel geld gaat kosten. Uiteraard is een "eigen" videocamera altijd het mooist, maar niet iedereen is bereid of in staat om direct zo'n fraai apparaat aan te schaffen. Met de huur- camera van Van Essen is dat probleem nu gemakkelijk op te lossen. Voor vakantiegangers die van plan zijn een grote reis te gaan maken is de video na tuurlijk het beste medium. Zo'n "reis van je leven", vastgelegd op video, is immers op elk gewenst moment en op een eenvoudige manier terug te zien op de eigen kleuren-televisie. Maar ook belangrijke gebeurtenissen in het mensenleven lenen zich uitstekend voor een zelfgemaakte video-reporta ge, zoals bijvoorbeeld de geboorte van een kind, een huwelijk of welke andere feestelijke gebeurtenis dan ook. Daar naast is de huur-camera natuurlijk een uitkomst voor die mensen die nog aar zelen over de aanschaf van een eigen camera en eerst wel eens willen weten wat ze met het apparaat allemaal kun nen doen voordat ze definitief tot aan koop besluiten. Te huur Van Essen Foto-Video aan de Zuid promenade heeft speciaal voor de vakanties en voor andere gelegenheden zoals hierboven genoemd, video-came ra's te huur voor een periode van mini maal één week. De camera's zijn geheel compleet, met extra accu's en tas. De Sony Video 8-camera is ideaal voor dit gebruik: hij is zeer eenvoudig te bedie nen, zodat iedereen ermee kan werken. Het Sony Video 8-systeem staat borg voor perfect beeld en geluid. Alle camera-functies werken automa tisch, zodat men tijdens het opnemen niet op allerlei ingewikkelde details hoeft te letten en alle gelegenheid heeft om zich helemaal te concentreren op De politie werd maandag j.1. te hulp ge roepen door een bewoonster van het Roggeveld. Zij meldde dat al sinds za terdag een kat vastzat in een beluch- tingspijp bij haar huis. Na diverse ver geefse pogingen om het beestje eruit te halen zaagde de politie de pijp onder gronds door. Toen ook dat niet hielp werd de pijp achter de kat doorgezaagd. Dat werkte: de kat was vrij, maar de be- luchtingspijp was zo goed als "total loss". Twee knaapjes uit Soest, resp. 12 en 9 jaar oud, hebben vorige week twee rui ten vernield van de Groen van Prinste- rerschool aan de straat met dezelfde naam. Ze gooiden de ramen met een steen kapot. De schade bedroeg 280 gulden. Dé zaak werd opgenomen met de ouders, die beloofden de schade te zullen vergoeden. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 daar onthaald op een glaasje limonade. Vers-chef Theo Sukel belastte zich ver volgens met de uitreiking van de prij zen. In de categorie t/m 6 jaar gingen die naar Saskia Alberts (een fiets), Kim van Waes (een teddybeer^ en Mirjam Ver kade (een troetelkonijn). In de categorie 7 t/m 9 jaar werden de prijzen gewonnen door Brigitte Schle- baum (radio), Sylvia Kouwenberg (walkman) en Mark Duyst (lamp). In de categorie 10 t/m 12 jaar wonnen Martine van Dijk (radio), Eddy van Ar- kel (walkman) en Maijolein v.d.Wal (telefoon) de prijzen. Een bewoner van de Pieter de Hoogh- laan waarschuwde maandagmorgen de politie, omdat hij last had van een vleer muis die zijn woonkamer was binnen gevlogen en er niet meer uit wilde. De vleermuis had zich in de koof van de overgordijnen verstopt, waaruit hij af en toe te voorschijn kwam om een scheervlucht door de kamer te maken. Met alle ramen en deuren open wist het diertje van geen wijken. De politie nam kontakt op met de gemeentelijke func tionaris voor deze zaken, die zich over het beestje ontfermde. De politie hield vorige een week een controle op de naleving van de maxi mumsnelheid aan de Soesterbergse- straat, ter hoogte van de Heideweg. Twintig automobilisten reden te hard; ze kregen een bekeuring. De top lag op 84 km/u. .TT De grote kleurwedstrijd voor de jeugd, die Super Van Doorn (Wiardi Beck- manstraat) onlangs organiseerde voor de jeugd van Soest ter gelegenheid van de heropening van de verbouwde en opnieuw uitgebreide supermarkt, is een groot succes geworden. Naar schatting zo'n kleine duizend jeugdige Soesters hadden een prachtige kleurplaat ge maakt. Op die manier maakten ze een kansje op een van de schitterende prij zen die de grootste supermarkt van Soest beschikbaar had gesteld. De negen prijswinnaars maakten vorige week - al dan niet in gezelschap van moeders of broertjes en zusjes - hun op- wachting bij de supermarkt en werden Regelmatige publicaties in de media hebben voor velen het naturisme min der geheimzinnig gemaakt. De belang stelling voor het naakt-recreëren neemt dan ook gestadig toe. Ook in de buurt van Soest ligt een terrein. In de Bosge bied tussen Birkstraat en de spoorlijn Amersfoort/Soestduinen ligt het fraaie terrein van de naturistenvereniging "De Birk". Voor mensen die zich graag op de spaarzame zonnige dagen "bloot"-ge- ven is het daar een heerlijk rustige plek. Is het wat minder zonnig, dan blijkt "De Birk" een gezellige vereniging met al lerlei activiteiten, zoals: jeu de boules, volleybal, boogschieten, yoga en zwem men in het zwembad De Liendert. Er is een prachtig dagverblijf met sauna, waarvan 3x per week gebruik gemaakt kan worden. Zondags is er een koffie- uurtje, waarop de leden elkaar kunnen ontmoeten. "De Birk" kent geen strikte regels met betrekking tot roken, drinken of eten. Wel probeer men zoveel mogelijk reke ning te houden met elkaar. Ieder heeft de mogelijkheid om van de rust en/of de gezelligheid van het terrein te genie ten; er is ruimte genoeg. Ook voor de kinderen is er genoeg te doen: een hut in het bos, een grote zandbak, een klein poedelbadje, een speeltuin en trapveldje. De jongeren hebben door middel van een eigen jeugdbestuur inspraak. Terwijl vroeger alleen echtparen en ge zinnen het ledenbestand vormden, vin den tegenwoordig ook hoe langer hoe meer alleengaanden de weg naar het terrein. De mogelijkheden om te kamperen zijn iets verruimd, hoewel het beslist niet in de bedoeling ligt van "De Birk" een camping te maken. Het terrein wordt met veel zorg en respect voor de natuur behandeld. Wie belangstelling heeft voor naturis tenvereniging "De Birk" of een kijkje wil komen nemen op het terrein, op de open dag van zondag 29 mei a.s., kan een briefje sturen naar: Naturistenver eniging "De Birk", Postbus 350, 3760 AJ Soest. Direkt na ontvangst krijgt men meer informatie en/of een uitno diging voor de open dag. De traditionele Luilak-viering aan de vooravond van Pinksteren - in de nacht van vrijdag op zaterdag - heeft weer voor het nodige ongerief gezorgd voor tal van inwoners, die in alle vroegte werden gewekt door herriemakende jongelui. De schade bleef binnen rede lijke perken, al regende het meldingen van vernielingen aan auto's. De politie kreeg tot 's morgens half zes zo'n 30 te lefoontjes te verwerken, voornamelijk uit de wijken Overhees, Klaarwater en Smitsveen. Op de Dorresteinweg konden twee 17- jarige Soesters worden aangehouden nadat ze vernielingen aan auto's had den gepleegd. De jongens ontkenden elke betrokkenheid, maar werden door een in de buurt wonende politieman herkend. Op diverse plaatsen zorgden de rad draaiers voor ongemak: glasbakken werden omgegooid, prullebakken in brand gestoken, palen omver getrok ken. In een enkel geval werd een auto op de rijbaan gekanteld en zelfs kwam er een melding binnen van een onbe kende fietser, die met Molotov-cock- tails gooide. Details van deze laatste melding kon de politie in het weekeinde niet verstrekken. In de loop van de za terdag kwamen er 12 aangiften binnen van vernielingen aan auto's. Overigens hebben de politie-wijkteams vrijdag de winkeliers in de van ouds be kende "kwetsbare" wijken - aan de Ko- ninginnelaan, de Van Weedestraat en in Soesterberg - gewaarschuwd om zo veel mogelijk kwetsbare spullen binnen te halen. Deze service bleek door de winkeliers zeer op prijs te wor den gesteld. In de meeste gevallen werd de waarschuwing dan ook ter harte ge nomen. restaurant met naam in Nederland, beschikt over een totale capaciteit voor 250 gasten. Voor uitbreiding van haar gastheer brigade vragen wij een jongeenergieke M/V Leeftijd tot 25 jaar. Hij of zij. met het horecahart op de juiste plaats en die te vens over zeer goede referen ties beschikt gelieve te sollici teren. Telefoon: 03463 - 1423 t.n.v. de heer H. Holtgrefe. 't Zwaantje is zeven dagen per week geopend om haar gas ten optimaal van dienst te kunnen zijn. Wij kennen geen vakantieslui- tingspenode. Rademakerstraat 2 Soesterberg Telefoon 03463 - 1423

Soester Courant | 1988 | | pagina 13