II ï=mi3 Speciaal voor fijnproevers. De Mazda 323Env< Vijfenzestig jaar met elkaar verbonden Soest-Soest: 'smikkelen en smullen' Directieteam Tramei uitgebreid „DE SOESTER'b v TUIN-ADVIESCENTRUM tvaanleriiooqt ag /EG 4 !5 68 PAGINA 11 ^öNDj^, Wees op uw hoede 'Pt tJJm Sportprogramma uitwisseling op zaterdag 4 juni Antenne vernield Inbraken Irenelaan Uw MAZDA-dealer voor SOEST, BAARN e.o. Perfecte harmonie tussen mens en machine. Instituut geeft informatieblad uit HET WITTE HUIS voor doe-het-zelvers Water- en moerasplanten voor noodzakelijk evenwicht GINA10 WOENSDAG 1 JUNI 1988 30 uur; SOESTER COURANT door Arie Wandelaar Drie weken lang heeft Arie zijn trou we lezers min of meer in de kou laten staan. Oorzaak vakantie. Marie had reeds in het vroege vooijaar in h lar opperste wijsheid voor zichzelf en 1 rie besloten een flink stuk van de maj id mei tot vakantie uit te roepen, hetj en tot gevolg had dat daags voor mot erdag met de verhuizing naar on» vakantiebestemming werd be gon Dit jaar zeer dicht bij huis ge- blev eigenlijk op bezoek bij de bu ren. m drie uur gas geven en we za ten Mi km beneden Luik in een bunga low en een paar honderd meter boven Amsterdams Peil. Tijdens het maken van vakantieplan nen had Arie nog het woord Spanje uit z'n mond laten vallen, maar om begrij pelijke redenen sprak Marie daarover haar veto uit. Begrijpelijk, omdat naast de uit voorraad leverbare zon het Spaanse vakantieland voor de toe rist die op een scheutje privacy gesteld is ook enkele onoverkomelijke onge makken telt. Daarvan enkele voor beelden voor de toerist die de Spaanse stranden nog niet eerder met eigen ogen aanschouwde. Wees op uw hoe de! Pap niet aan met mensen die reeds op de eerste dag naast u aan het zwembad komen liggen. U kunt er de klok op ge lijk zetten een verkeerde keuze te ma ken en er gedurende de tijd dat u voor vol of half pension heeft betaald er aan vast te zitten. Een verkeerde keuze in dat opzicht kan rampzalige gevolgen hebben, vooral wanneer de vakantie relatie bovendien nog je eigen taal spreekt. Zo werd Arie tijdens zijn verblijf in Spanje door een struise schone veer tien dagen doorgezaagd over ziektes waarvan hij het bestaan niet wist, en zat Marie na een ezeltocht door het bloedhete binnenland vast aan een dierenliefhebster die haar ochtend, middag en avond uitnodigde om ge vonden salamandertjes te observeren. Goed dat er dierenliefhebbers zijn, en natuurlijk hebben ook salamandertjes een functie, maar daarvoor waren we toevallig niet naar Spanje gegaan. Een enkele keer zagen we kans aan deze ongemakken te ontsnappen, de alter natieven die we er voor in de plaats kregen waren ook niet om over naar huis te schrijven. Zo gooide Arie per ongeluk een verdwaalde-bal-terug naar de daarop rechthebbende eige naar, en ja hoor, bingo! De hele mid dag mee moeten doen met volleybal len. Veel vochtverlies, dus tanken. Gedurende 24 uur van de dag zijn daarvoor in Spanje aanlegsteigers. Zo ook in het hotel waar wij onze vakan tie doorbrachten. De hostess, volgens Marie een meisje dat in eigen land nooit behoorlijke verkering had kun nen krijgen en daarom naar Spanje was uitgeweken, maakte Arie attent op het bestaan van een Happy Hour. Een stil voorrecht, waarbij dorstige hotelgasten tussen 18.00 en 19.00 uur zich ongans kunnen drinken voor de helft van de prijs. De barman van ons hotel maakte er haast mee. Arie bestelde een drankje en kreeg er twee toegeschoven. Spaanse hartelijkheid veronderstelde Marie ten onrechte. Na een hoeveel heid rum-cola's verplaatsten we ons met lood in de benen naar de eetzaal en namen plaats aan een tafeltje waar aan twee opmerkelijk frisse jonge mensen reeds aan het menu van de dag waren begonnen. "Wat is het stil hier", stelde Marie na enige observatie vast. De tegenover ons zittende jonge man die zijn laatste botje van vlees had ontdaan kwam met de verklaring. "Handige zet van de hoteldirectie", lichtte hij toe. "Het merendeel van de gasten ligt na het dagelijkse Happy Hour voor pampus in de hotelkamer. Aan eten hier komen ze niet meer toe, want na acht uur is het met het dagme nu voor de hotelgasten gedaan." Zo is het dus gekomen dat Arie en Marie, vooral de laatste, Spanje als vakantie bestemming niet meer zo zag zitten. De Belgische Ardennen als alterna tief. Een mens kan het slechter treffen. Ook daar schijnt de zon veertien da gen te kunnen schijnen. Nergens een Happy Hour, wel meer sfeer en cul tuur dan aan de Spaanse stranden. En wat de dorst betreft: in een ontelbaar aantal gezellige établissementen wor den bollekes geschonken, vertellen uitbaters de petit histoire van hun dorp en kun je er na een ontspannen dagje tot zeer laat in de avond voor een plat-du-jour terecht. Wie, wat de vakantiebestemming be treft, nog kruis of munt moet gooien doet er verstandig aan naast Spanje ook de Belgische Ardennen in te zet ten. Als u tenminste rust en ruimte kunt waarderen. Arie Wandelaar. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureaus Stoelen Computermeubelen Frintertafels hJ9 9 Het echtpaar Schouten-Rosenburg is vorige week gefelici teerd door burgemeester mr. Paul Scholten en zijn vrouw. De heer en mevrouw Schouten waren op 24 mei 65 jaar getrouwd. Dat feit werd eigenlijk n iet ge vierd, maar door de komst van de burgervaderen mevrouw Scholten kreegdedag voor het Soes- ter echtpaar toch een feestelijk karakter. De heer G.J. Schouten is 88 jaar, zijn vrouw 87. Tot 1975 woonden ze in Utrecht, waar ze een slagerij dreven. Dertien ii Foto: Herman van Dam jaar geleden kwamen ze naar Soest, omdat hier familie van het echtpaar woont. De heer en mevrouw Scholten kregen geen kinderen. Door een oogoperatie kan de heer Schouten niet meer autorij den, maar het echtpaar verkeert nog wel in goede gezondheid. Het trekt er regelmatig op de fiets op uit om tochtjes te maken in de omgeving van Soest. Het wordt weer smikkelen en smullen tijdens de sportuitwisseling Soest- Soest, althans voor de officiële dames en heren. Kort na de aankomst en de begroeting door de Westfaalse burge meester Helmut Busmann gaan de ge nodigden met hun aanhang aan tafel voor een diner. Zaterdagmiddag staat opnieuw een ge zamenlijke maaltijd op het programma in hotel Andernach. Dit keer zal het be stek om half zes ter hand worden geno men, precies een half uur voor de ge plande aankomst van de toerrijders van Tempo Toer en Hansa. Het ziet ernaar uit dat de sporters, die de zwaarste in spanning leveren, alleen door familie en bekenden zullen worden verwelkomd. De officiële gasten doen zich dan te goed aan de lekkernijen uit de West- duitse keuken. "Ik weet niet of we bij de aankomst aan wezig kunnen zijn," zegt sportdirecteur Johan Hilhorst. "We zijn in Soest te gast, dus we zullen ons aan het pro gramma moeten houden." Twee jaar geleden ontaardde de aankomst voor de toerrijders ook in een teleurstelling. In de stromende regen bereikten ze na ongeveer twaalf uur fietsen het sport park aan de Eemweg. De 'hoge' heren en dames zaten op dat moment elders te dineren. Dat kunnen ze op zondag 5 ju ni om 12.30 uur opnieuw doen. Dan vormt Club Beyart het decor voor de smulpartij van de sportuitwisseling Soest-Soest, waarbij wellicht nog een sigaartje in een houten kokertje te ver dienen valt. De bijna driehonderd sporters uit Ne derland worden vrijdag rond 18.00 uur verwacht. Ze krijgen een ontvangst in het schoolcentrum van de Stadt Soest, waarna de huisvesting bij de gastgezin nen plaatsvindt. Voor de avond zijn geen activiteiten geprogrammeerd, maar de ervaring leert dat de sporters op zulke momenten behoorlijk kunnen improviseren. In het schoolcentrum wordt zaterdagavond na de bekendma king van de uitslagen een sportbal ge houden. De aanvang van de terugreis is vastgesteld op zondagmiddag vier uur. De bussen worden om ongeveer 21.00 uur bij sporthal Beukendal verwacht. Daarvoor kunnen de sporters om 11.00 uur nog aan een spelfeest in het Jahn- stadion meedoen. Het sportprogramma voor zaterdag 4 juni, Soest-Soest blijft tenslotte een sportuitwisseling, ziet er als volgt uit: 10.00 uur: Atletiek in Jahnstadion Zwemmen in Freibad Judo in de Turnhal Tennis in het Stadtpark Volleybal in schoolcentrum Gymnastiek in schoolzaal 13.00 uur: Handbal in Bördeschule Badminton in Hansa-Realschule 14.00 uur: Hockey (heren) bij schoolcentrum Boogschieten in Jahnstadion 14.30 uur: Basketbal in schoolcentrum 16.00 uur: Voetbal bij schoolcentrum Onbekenden hebben aan de Industrie weg de antenne vernield van een daar geparkeerde vrachtauto. De antenne hoorde bij een 27 MC-zender. De 39- jarige eigenaar deed aangifte bij de poli- Tafeltennis in Bördeschule 16.30 uur: Hockey (dames) in Hansa-Realschule 18.00 uur: Dansen in danschool Kettner Aankomst toerrijders schoolcentrum. 'Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Licht- en Krachtinstallaties Tel.(02155)13014-125 77 Snelheidscontrole De politie hield vorige week op de Soes- terbergsestraat een controle op de nale ving van de maximumsnelheid, met be hulp van de radarapparatuur. Van de 360 passerende automobilisten druk ten er elf te hard op het gaspedaal. Zij krijgen de rekening thuis. De top lag op 80 km/u. In de nacht van zondag op maandag on dernamen onbekende daders twee in braakpogingen aan de Irenelaan. In beide gevallen werd het slot van de keu kendeur geforceerd. De 44-jarige be woner van het ene huis kon vaststellen dat er niets werd vermist. Dat lag anders voor de 48-jarige bewoonster van het andere huis. .Daar werd een gelbedrag van 3700 Belgische franken en wat Ne derlands geld gemist, o.a. drie nieuwe vijfjes, alsmede een kristallen slakje. AUTOMOBIELBEDRIJF Kostverlorenweg 1, hoek Laanstraat 3762 EM Soest - Tel. 02155-21064/13865 Wij willen u graag kennis laten maken met onze speciale afgezant: de Mazda 525 Knvoy. Kn omdat je als speciale afgezant goed voorde dag moet kunnen komen, is onze 525 Knvoy voorzien van een pakket smaakvolle extra's. Onze toch al luxe 525 KN diende als basis. De 525 Knvoy met I.5 liter motor maakt zijnopw achting al vot >r II. 22.5^)5. Kn de I.5 liter uitvoering biedt zijn diensten al aan voor ll 25-2V5.-, 5 versnellingsbak Metallic lak. kleur Sand Cïre\ Brede banden (Ti SR 1.5) Aerod\ namischc sierwieldeksels Sportieve grill in de kleur an de aittc Bumpers in de kleur van de auto Matzwarte handgrepen Klektrisch bedienbare buitenspiegels in de kleur van de auto Matzwarte sierlijsten Zijstootstrippen in de kleur van de autt Sportstuur GT dashboard met toerenteller Speciale stijlvolle binnenbcklcding Het vanouds bekende adres waar de cliënt wordt gewaardeerd en service een begrip is. Meer auto, minder zorgen. Per 1 juni is het directieteam van het bekende Instituut voor Studiebegelei ding Tramei - met het hoofdkantoor in Soest - uitgebreid. De directie wordt vanaf nu gevormd door de heren H.H. Meiners, W.J.A.M. Trapp en A. Bout kan. De laatste was sinds twee jaar ad junct-directeur van het snel groeiende instituut. De heer Boutkan is een geboren Bra bander en studeerde behalve aan het befaamde instituut "Nijenrode" ook aan de Utrechtse universiteit, waar hij zijn basisdoctoraal rechten behaal- de.De heer Boutkan ontving zijn Tra mei-opleiding in Soest en werd al snel benoemd tot hoofd van de studiebege leiding in de Bussumse vestiging van Tramei. Hij maakte dan ook de opmer kelijke groei van dit Tramei-"filiaal" aan den lijve mee. "We zijn daar voort durend uit ons jasje gegroeid, en daar om inmiddels al twee keer verhuisd," aldus de heer Boutkan. "We zitten nu aan de Herenstraat in een uitstekende behuizing." De Tramei-directie vormt één team en opereert uiteraard ook als een hechte eenheid, die het beleid in alle vestigin gen bepaalt. De heer Meiners houdt zich daarnaast vooral bezig met de aan name van leerlingen en de public rela tions, de heer Trapp is doorgaans druk doende met financiën en pesoneelsza- ken, en de heer Boutkan heeft als "spe cialisatie" het studietechnisch onder zoek en de beroepskeuze-advisering. Tevens onderhoudt hij een belangrijk deel van de kontakten met de scholen, met name die in Bussum en Amers foort. De heer Meiners doet dat in Soest, en de heer Trapp rekent deze be trekkingen in Hilversum en Zeist tot zijn verantwoordelijkheid. In alle vijfde vestigingen van Tramei functioneert overigens een zelfstandig begeleidings team, onder supervisie van de driehoof dige directie die het begrip "teamwork" hoog in het vaandel draagt. Groei De heer Boutkan ziet een verdere groei van de studiebegeleiding duidelijk in het verschiet liggen. "De behoefte neemt toe. Ouders realisieren zich meer en meer hoe belangrijk een opleiding is voor hun zoon of dochter, omdat daar mee hun kansen op de arbeidsmarkt immers aanzienlijk toenemen. In het al gemeen neemt de bereidheid tot steun aan de kinderen duidelijk toe." Volgens hem wordt daar niet altijd op ingespeeld door de scholen, ook al heeft daar een zekere ontwikkeling plaatsgevonden in de richting van meer individuele aandacht voor de leerling. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» -14140 Telex 79479 nl "Maar de problematiek verandert ook. Vroeger waren het vaker disciplinaire problemen die ouders van leerlingen deden besluiten tot het zoeken van pro fessionele begeleiding. Dan hoorde je klachten over pubers, die gewoon geen zin hadden om zich in te spannen. Maar die groep wordt wel minder. Tegen woordig is er duidelijk een groeiende behoefte aan inhoudelijke begeleiding, en dat vraagt natuurlijk ook de nodige kwaliteit aan de kant van de begelei ders." Dat leidt als vanzelf tot een zeke re specialisering binnen het begelei dingsteam. "Echte all-rounders, zoals je die vroeger had, zijn er steeds min der." Dat alles hangt ook samen met het feit dat van de leerlingen aanzienlijk meer zelfstandigheid wordt gevergd. De ei sen zijn inderdaad zwaarder geworden, aldus de heer Boutkan. "En de school zelf is niet meer de 'tweede vader' die het werk nog eens op zijn gemak na kijkt..." 'Morgen begin ik' Al deze ontwikkelingen leiden ertoe dat er steeds meer behoefte gaat ont staan aan regelmatig kontakt tussen de ouders en het instituut dat hun zonen en dochters begeleidt in de soms moeilijke periode van de middelbare school. Eén van de manieren waarop Tramei dat kontakt wil bevorderen is de uitgave van een eigen maandblad, "Morgen be gin ik" geheten. De naam is afkomstig uit een van de ietwat ironische motto's waarmee Tramei in de publiciteit is ge treden, met name het bekende affiche met de veelzeggende tekst: "Morgen begin ik aan mijn huiswerk - denk ik..." Het blad is met name gericht op prakti sche informatie over het onderwijs en alles wat daarmee samenhangt. Verder wordt er in elke editie aandacht besteed De heer A. Boutkan. aan het "beroep van de maand". In het eerste nummer is dat politieman of -vrouw, met alle mogelijke informatie over opleidings- en toelatingseisen, ge volgd door een interview met twee wijkagenten in Amersfoort. Verder be vat het blad toepasselijke informatie uit het instituut zelf, algemene mededelin gen voor de cursisten, nieuws van het onderwijsfront en allerlei andere nutti ge en wetenswaardige zaken voor (ou ders van) studerende kinderen. Ten slotte wordt het blad ook zo "leesbaar" mogelijk gemaakt met een aardig ver haal, "wijze spreuken" en informatie over de stichting Tramei. Het blad kost een tientje per jaar en wordt verspreid onder de cliënten van Tramei, de scho len in de regio en de donateurs van de stichting Tramei. Wie nadere inlichtingen wenst kan kon takt opnemen met Tramei, Steenhoff straat 30a, tel. 17089. Bromfietsers bekeurd De politie voerde vorige week in het ochtendspitsuur een controle uit onder de bromfietsers op de Peter van den Breemwerweg. Daarbij werd ook de rollentestbank gebruikt, waarmee kon worden nagegaan of de motoren waren opgevoerd. Van de 24 onderzochte brommers bleken er vijf niet te deugen, wat de eigenaars een bekeuring ople verde. Eén bromfiets werd voor een verder technisch onderzoek in beslag genomen. Een dag later werd de rollentestbank ingeschakeld voor een controle op de Birkstraat. Hier werden 40 bromfietsen onderzocht, waarvan er acht bleken te zijn opgevoerd. Ook de bestuurders daarvan kregen een bekeuring. Erik van Dorresteyn f/ ff* medewerker't Vaarderhoogt In iedere luin. hoe klein ook, beslaat wel de mogelijk heid om met water te werken. Of we nu en heel grote i|\er aanleggen, of een plantschaal of kuip vullen met water en enige waterplanten, water brengt leven in de luin, en vormt tegelijkertijd een rustpunt, waarbij het goed toeven is. Ken onmisbaar ingrediënt bij de vijveraanleg is de he- plant'ng. Planten maken de waterplas niet alleen visu eel aantrekkelijker, maar dragen tevens in hoge mate hij lot de totstandkoming \an het biologisch even wicht t onderscheiden wondende- en niei-wortelende waterplanten met drijvend blad, zwevende water planten en een grote kcu/c 111 moerasplanten. Assortiment: wortelende waterplanten met drijvend blad IXve plantengroep wordt \aak gezien als de* meest sicili|ke groep waterplanten. De planten ontvouwen onder water hun eerste bladeren en ontwikkelen daar na dri|tsiengels. die naar het oppervlak komen. In de ze stengels zitten luchtkanalcn. In elke vijver dient minstens een onderwaterplant aanwezig te zijn. om dat ze op een natuurlijke manier voor schaduw in het water zorgen Op hete zomerdagen kunnen vissen on- det de bladeren schuilen. Verder gebruiken veel in- seklen de bladeren als landingsplaats, en kikkers ge bruiken het blad vaak om vanuit het water op de kant te springen. Voorbeelden van wortelende drijfplanten zijn: de gele plomp, de waterlelie in zijn grote verscheidenheid, de watergenliaan'en het drijvend fonteinkruid. Nii'l-wortck'iidi' drijlplantcn IVv plantengroep wortelt niet in de ondergrond De w01 iels hangen gewoon 111 het wateren zo wordt hel benodigde voedsel opgenomen. Door de schaduw die z.t| geven zorgen zij ervoor dat 's zomers de tempera tuur van hel water niet te hoog oploopt. K.nkele winterharde drijvers zijn: het kikkerbeet, krabbescheer en het kroosvaren. Niet winterhard maar uiterst decoratief zijn: het mosselplantje, het vlotvarentje en de op luchtkamers drijvende water hyacint. /wevende- of zuurstofplanten De planten uit deze plantengroep nemen voor hun groei mineralen en zouten uil het water op en geven zuurstof al. /eer belangrijke planten dus, omdat we dooreen voldoende aanplant van zuurstofplanten al- gengroei tegengaan. Algen leven namelijk ook van mineralen en zouten en voelen zich minder prettig in zuurstofrijk water. Goede zuurstofplanten zijn o.a.: waterranonkel, ge doomd hoornblad en waterpest. Om het waterhelder te houden gaan we bij de aanplant uit van 3-5 bosjes zuurstofplanten per 1000 liter water. Oever- «f moerasplanten Deze groep van planten is bijzonder uitgebreid en zeer verscheiden qua kleuren, bladvorm en groeiwijze. Moerasplanten hebben allen een voedingsbodem no dig. De optimale w aterdiepte verschilt per soort, maar veel planten vertonen een groot aanpassingsvermo gen. Voorbeelden van moerasplanten zijn: de gele lis, het mattenbies en de lisdodde. De aanplant We brengen vóór we de vijver vullen een laag vijver- aarde op de bodem aan van ong. 10-15 cm. dik en dekken deze af met een laag gewassen grind. Deze grondlaag dient als verankeringsmogelijkheid voor waterplanten en als verblijiplaats voor bacteriën die zorg dragen voor de afbraak van afvalstoffen als blad en vissen uitwerpselen die op de bodem terecht ko men. Daarnaast kunnen we werken met speciale vij vermanden die gemakkelijk te verplaatsen zijn bij een eventuele vijvcrschoonmaak. Hel zijn zwarte kunst stof korven in verschillende afmetingen, voorzien van gaatjes voor de noodzakelijke waterdoorstroming. Bij het planten in bovengenoemde vijvermanden ge bruiken we vijveraarde. Dit prodiikt is kant en klaar in zakken verkrijgbaar. Om het uitspoelen van grond te voorkomen dekken we na het inplanten de manden af met een laagje gewassen rivierzand of grind. Om de zelfde reden gieten we de manden doornat alvorens ze te water te laten. Optimale waterdieptes creëren we, indien nodig, door onder de manden oude bakstenen of tegels te stapelen.

Soester Courant | 1988 | | pagina 11