VANEDE SUPER FL0WER HEROPENT MORGEN zo gezien Soest Alarm roept op tot aktie tegen 'onzalige' Dalweg-plannen n Gemeentebestuur onthutst na publikaties over mogelijke sloop oud gemeentehuis Record aantal deelnemers avondvierdaagse U moet er in een kostuum voordelig uitzien. Dat is wat anders dan dat het pak er voordelig uitziet. herenmode TOMATEN kilo ASPERGES ZIE PAGINA 12 'Gemeentebestuur een stel bedriegers' VVD betreurt beslotenheid Donderdag 9 juni in C-drie: Soestand over de jeugd in Soest Esther Leenen 2500ste wandelaar in zevende Soester editie Ir SoesterbergsestrQQt 51 Soest GLAS HANDEL 1 EVEN NAAR JAC. HERMANS MiNI-PRUS&MMI-KEUS Vanhmew 'Abraham' voor lijk Geluidsonderzoek Koningsweg Soesters naar Demonstratie tegen Apartheid door Gerand M Vlam in de pan ;AzJoera) vorm HOLLANDSE NIEUWE HOLLANDSE NIEUWE WOENSDAG 1 JUNI 198 88S& Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG 66e JAARGANG NO. 40 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest l Telefoon 02155-14152' Postgiro 126156 Het Comité Soest Alarm, dat in de af gelopen maanden al bij diverse gele genheden van zich heeft doen spreken, roep de inwoners van Soest op massaal in aktie te komen tegen de "onzalige" plannen die het gemeentebestuur in voorbereiding heeft voor de Dalweg. Die aktie moet volgens het comité aansluiten bij de succesvolle tegenbe weging die Soest eind jaren '70 vrij waarde voor het Centrumplan etc. "Evenals in 1979 moeten we ervoor zorgen dat de raadsleden alsnog het zand uit hun ogen wrijven en de juiste beslissingen nemen, in het belang van de landschappelijke schoonheid van Soest," aldus het comité. "Het doet pijn en het maakt ons razend voor de zoveelste keer te moeten mee maken dat de mensen die Soest bestu ren zo weinig gevoel hebben voor wat Soest is: een parel van landschappelijke schoonheid," laat het comité in een persbericht weten. "In 1981 dachten we, nadat de gemeenteraad de struc tuurschets-Dalweg had aangenomen, dat er in ieder geval heel voorzichtig zou worden omgegaan met dat deel van de Eng. Nu, zeven jaar later, blijkt dat men er niets van heeft begrepen..." Volgens het comité verwijzen het ge meentebestuur - inclusief de ambtena ren van "Stedebouw" - voortdurend naar de structuurschets als basis van het huidige beleid, maar daar klopt niets van, aldus Soest Alarm. Over de voor nemens om een groot, monumentaal gemeentehuis neer te zetten citeert het comité de structuurschets: "In dit ge bouw zullen wellicht niveauverschillen ontstaan om de helling van het terrein te volgen. Bij de vormgeving en het mate riaalgebruik zal soberheid worden be tracht. Qua materiaalgebruik, kleur en schaal zal een afstemming plaatshebben met het politiebureau. Dit om het plein en de omgeving een eenheid te laten worden." 'Om uit je vel te springen!' Het staat er, en zo'n ontwerp is er, aldus het comité, dat in dit verband wijst op het ontwerp van de Soester architect Duêrmeijer. "Het is toch om uitje vel te springen!" Ook over het zwembad en de sporthal wordt de structuurschets geciteerd: "De sportaccommodatie is gesitueerd tegenover het plein in het Dalweg- Zuid-gebied. Ter beperking van de hoogte van de sporthal en het zwembad dienen deze te worden ingegraven." "En wat zijn ze nu van plan?" tekent Soest Alarm daarbij aan. "Het zwem bad wordt elf meter hoog bovenop de Eng geplaatst, aan de Soester Engweg, schuin tegenover de scholengemeen schap Eemland." Het comité breekt ook de staf over de manier waarop de inspraak gestalte heeft gekregen. In de structuurschets was beloofd dat die inspraak als een van "hoekstenen" van het plan moest wor den beschouwd. "Uitgangspunt van de inspraak," aldus het comité, "was het commentaar van de Soester bevolking, op basis van zo objectief mogelijke in formatie over de mogelijke alternatieve invullingen van het plangebied." Het comité wijst in dat verband op de ver spreiding van het informatieblad 'Op 't Hoogt', op de door 600 mensen inge vulde enquête, op de beide inspraak avonden en de resultaten, die wezen op een voorkeur voor model-C, waarbij het gebied ten zuiden van de Dalweg slechts gedeeltelijk zou worden be bouwd, een beperking die volgens de structuurschets verband hield met het open karakter van het gebied. Model-C diende als uitgangspunt voor nadere uitwerking. 'Stel bedriegers' "En wat doet men nu in 1988?" aldus het comité. "Men probeert de bevol king wijs te maken dat men uitvoering geeft aan de structuurschets. Wat een stel bedriegers! Willens en wetens pro beert men de Eng rond de Dalweg te verwoesten, terwijl juist de structuur schets richtlijnen geeft hoe de bebou wing moet worden ingepast om de landschappelijke karakteristiek te be houden." Het comité citeert met afgrijzen uit het ontwerpbestemmingsplan 1988 de op merking "dat moeihjk te bepalen viel welke vormkeuzen appelleren aan een sterkere beleving van de Eng". "Weet men dat écht niet?" aldus Soest Alarm. "Dan is dat ronduit een schan de!" Volgens het comité kan de ge meentelijke afdeling Stedebouw, als ze niet weet hoe uitgangspunten en doel einden verwezenlijkt moeten worden, dan ook maar beter ophouden met deze "dwaze plannen". In politieke kring in Soest is vorige week enigszins onthutst gereageerd op de publikatie van de plannen voor de verkoop van het (oude) raadhuiscom plex aan de Steenhoffstraat, waar het karakteristieke gemeentehuis eventu eel zou moeten wijken voor de bouw van luxe appartementen. Wethouder Jan Menne (CDA), die zowel verant woordelijk is voor de gemeentelijke fi nanciën als voor de bouw van het nieu we stadhuis aan de Dalweg (en dus ook voor de afwikkeling van de oude onderkomens van de gemeente) liet weten dat hij de openbaarmaking van de geheime brief van B. W. aan de raad ernstig betreurde. "Ik kan niet voorspellen hoe groot de strop wordt. Ik begrijp niet wat iemand beweegt om dit stuk aan de pers te ge ven; zoiets komt als een boemerang te rug, ten nadele van de hele Soester ge meenschap," aldus Menne in een ver klaring in een regionaal dagblad. Hij vond dat de "grap" tot aantoonbare schade zou leiden. Ook diverse raadsleden toonden zich ongerust over het feit dat vertrouwelij ke brieven in de publiciteit kunnen ko men. Over de feitelijk inhoud van het stuk en de draagwijdte van de bekend making daarvan wordt echter aanzien lijk genuanceerder gedacht. Tekenend is bijvoorbeeld de reactie van Progres sief Soest-raadslid Jan Visser, die liet weten het weliswaar niet eens te zijn met het laten uitlekken van vertrouwe lijke stukken, maar tegelijk opmerkte dat de gemeente het niet kan maken buiten de burgers om te handelen en al lerlei zaken achter gesloten deuren te bekokstoven. "Achteraf ben ik dus toch wel blij dat het bekend is geworden." Visser heeft al aangekondigd zich hevig te zullen verzetten tegen de afbraak van het oude raadhuis, waarin hij graag een museum gevestigd zou zien voor de werken van Jac. van Looy. Openbaarheid Veelzeggender nog is dat de VVD-frac- tie vorige week al, voordat de brief in de krant had gestaan, bij B. W. heeft aangedrongen op openbare behande ling van de brief in de gecombineerde vergadering van de commissies R.O. en Financiën, aanstaande donderdag avond. Fractievoorzitter Bert Krijger heeft het College schriftelijk laten we ten de voorgenomen "beslotenheid" te betreuren. "Daar is ook geen bezwaar tegen omdat de financiering van het nieuwe gemeentehuis in het openbaar is besproken en ook de mogelijkheid van verkoop en sloop van het huidige ge meentehuis is opgenomen. Er is geen enkele aanleiding nu plotseling in be slotenheid te vergaderen," aldus Krij ger, die het misbaar van Menne daar mee feitelijk als krokodilletranen af doet. Krijger wijst er verder op dat de in de brief genoemde bedragen erg ruim ge nomen en alleen maar indicatief zijn. Hij vindt ook dat de eventuele verkoop van het oude raadhuis best besproken kan worden in de commissie die zich bezighoudt met het nieuwe gemeente huis. "Bij een handhaven van de huidi ge kantoorbestemming is niet meer te verwachten dan een financiële transac tie. Die hoort volgens afspraak in die commissie thuis," aldus de WD-frac- tievoorzitter. Seniorenconvent Naar verluidt heeft het seniorencon vent van de raad - de burgemeester en alle fractievoorzitters - zich maandag avond gebogen over het uitlekken van geheime stukken naar de pers. Over het resultaat van deze beraadslagingen kon gistermorgen, voor het ter perse gaan van deze editie, geen informatie wor den ingewonnen. Bovendien zou de kwestie volgens gemeentevoorlichter Ben van Os dinsdag eerst nog in het College worden besproken. Overigens blijkt dat de huisarts Von Bartheld, die zijn praktijk heeft in een van de gebouwtjes aan de Prins Hen driklaan (die de gemeente wil verkopen aan restaurant Darthuizen) zélf in de markt is voor de aankoop. De eigenaar van Darthuizen, de heer Van Keken, heeft plannen voor de uitbreiding -van zijn parkeerterrein, mede in verband met de mogelijke bouw van een "hotel toren" met zo'n 40 kamers. Johan Baks bereidt een video-film voor over de jeugd in Soest op verschillen de lokaties in onze gemeente. Deze korte film zal op grootbeeld-scherm wor den vertoond op donderdagavond 9 juni a.s. in de grote zaal van C-drie. Deze film is een onderdeel van de talkshow over de Soester Jeugd waaraan door enkele jongeren zelf wordt meegewerkt en door vertegenwoordigers van instanties die met de jeugd te maken hebben. Deze praatshow "Soestand" is maandenlang voorbereid door een werkgroep bestaande uit Irma Kramer, Pieter van de Borne (Molensoos), Leo van de Berg (Kinderboerderij), Ad van de Haar (afd. Welzijn), Jo Nieuwdorp (Wijk- vereniging Overhees), Theo Papilaja (Jeugdzorg), Luits Rondhout en Rob v.d. Weyst (Politie) en Jan Visser. Hij interviewt in de zaal ouderen over hun jeugd vroeger. Iedereen die bij dit onderwerp betrokken is of zijn mening wil zeggen over de stellingen (zie de Soester Courant van de vorige week) is op deze unieke bij eenkomst van harte welkom. De hele gemeenteraad en het College van B. W. zijn voor deze avond uitge nodigd. De AR OS maakt radio-opnames die later worden uitgezonden. De toegang is gratis. Aanvang: 20.00 uur. Moeder en kind vast in lift De politie werd vorige week gewaar schuwd omdat in de lift van een flatge bouw aan de Weegbreestraat een moe der en haar kind bleken vast te zitten. De lift stagneerde tussen de eerste en de derde verdieping toen de wielen van de kinderwagen tussen de veiligheids drempel raakten. Met hulp van een me dewerker van de woningbouwvereni ging konden de vrouw en haar kind worden bevrijd. Dolle stier geveld De politie moest er vorige week aan te pas komen toen een stier in het slacht huis aan de Lange Brinkweg zijn treurig lot trachtte te ontgaan en dolgeworden aan zijn belagers probeerde te ontko men. Een politieman ondernam een poging het beest af te schieten met zijn dienstpistool, maar dat mislukte. Ten slotte werd de stier neergelegd met een kogel uit een politie-karabijn, en dat bleek afdoende. De zevende avondvierdaagse van Soest kent een record aantal deelne mers. Niet minder dan 2573 mensen schreven zich in. Hét is de eerste keer dat het wandelveld uit meer dan 2500 mensen bestaat. Esther Leenen van het Hazepad was de 2500ste deel neemster en overschreed daarmee de 'magische' grens. Organisator G. Dazelaar heeft geen idee waarom het record van vorig jaar (2448 wandelaars) ruimschoots is ach terhaald. "Dat is niet te verklaren, er waren er nu bijna honderd die zich vlak voor de start nog aanmeldden, maar dat is ieder jaar het geval." Maandagavond waren geen uitvallers te noteren na de eerste tochten over vijf, tien en vijftien kilometer. Zestien deel nemers verschenen niet aan de start, vermoedelijk omdat ze ziek waren. Het parcours, dat de deelnemers naar de Lage Vuursche leidde, was voor velen aanleiding tot positieve reacties. Daze laar: "Iedereen vindt het leuk dat de parcoursen elk jaar weer anders zijn. De mensen waren vol lof. De startplaats hebben we verhuisd van de Bosstraat naar de Industrieweg, zodat we meer mogelijkheden hebben, vooral ook voor de vijf kilometer." Dazelaar con cludeerde na de eerste avond dat zich geen mankementen hadden voorge daan. "Zover ik heb gehoord waren er praktisch geen blaren. De medewerkers van het Rode Kruis hebben weinig te doen gehad gelukkig." Intocht Morgenavond vindt de intocht plaats. Die begint om 19.30 aan de Johannes Poststraat. De wandelaars worden be geleid door vijf muziekkorpsen. Voor afgaande aan de intocht, waarbij de ge groepeerde deelnemers in tenue of uni form zullen lopen, moet men de gebrui kelijke afstand afleggen. De route is als volgt: Industrieweg - Vrijheidsweg - De Rooystraat - Wiardi Beckmanstraat - Titus Brandsmastraat - Klaarwaterweg - De Akkeren - Dalweg - Weegbree straat - Smitsweg - Nieuweweg - Eng- henbergsteeg - Kolonieweg - Eikenlaan - Ferdinand Huycklaan - Kerkdwars- straat - Olijkeweg - Kerkstraat - Kerk- pad ZZ - Kerkplein - Talmalaan - Ver lengde Talmalaan - Wijnand Toplaan - Foto: Goos van der Wilt. Titus Brandsmastraat - Klaarwaterweg - Gerrit van de Veenstraat - Wiardi Beckmanstraat - Johannes Poststraat. De route van de intocht: Johannes Poststraat - Klaarwaterweg - Haverweerd - Dalweg - Dorpsstreek - Di Lassostraat - Vrijheidsweg - Nijver- heidsweg - Industrieweg. Bij Adama wordt u op uw wenken bediend. Honderd procent is wat U moet vergen van ons, al verzetten we tientallen Bergen de kit en glas de lat precies pas Van Ede zal nimmer de schande verbergen! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 0118429 EN WIJ KOMEN! HOLLANDSE L" HOLLANDSE 500 gram Aanbiedingen geldig t/m za. 4 juni 1988 en alleen in filialen met een groenteafdeling. „JAZZ" De nieuwste herenlijn van Yves Saint Laurent bij: JSoesterb.straat - Soest Dag-/Avondscholen- gemeenschap Amersfoort Onderwijs voor volwassenen MAVO-HAVO-VWO-MEAO- PBVE Studie per vak of voor diploma Open dag: donderdag 16 juni 14.00-17.00 -19.00-21.00 uur. Inlichtingen: Leusderweg 249 Tel.: 033 - 63 16 68 VAN WEEDESTRAAT 17 SOEST De politie werd gistermorgen om kwart over zeven gealarmeerd door een telefoontje van een bewoner van het Hazepad. Deze meldde dat hij in de tuin van de buren het lichaam van een man had zien liggen, maar dat hij zelf niet durfde te gaan kijken omdat hij "het ergste vermoedde". De politie besloot daarop een kijkje te gaan nemen en constateerde van enige afstand dat de aangeduide man er inderdaad nogal vreemd bijlag. Bij nadere beschouwing bleek het echter - tot grote hilariteit van de betrokke nen - te gaan om een goed nagemaak te pop. Het onderzoek wees uit dat het een originele "Abraham" was, bedoeld om de vijftigste verjaardag van de buurman luister bij te zetten. In verband met de thans in reconstruc tie zijnde Koningsweg moet ingevolge de Wet Geluidhinder door de gemeente een akoestisch onderzoek worden ver richt aan een aantal woningen die gele gen zijn langs de Koningsweg. Dit on derzoek heeft als doel inzicht te verkrij gen in eventuele geluidreducerende maatregelen die moeten worden getrof fen. Het onderzoek wordt verricht door het Nationaal Instituut Begeleiding en Advisering Geluidsisolatie (N.I.B.A.G.) te Oldenzaal. Voor het onderzoek is onder meer van belang dat een beeld wordt verkregen van de bouwkundige staat van de wo ningen. Daarom zal bij een beperkt aantal woningen door medewerkers van het N.I.B.A.G. een visuele inspec tie worden uitgevoerd. Een aantal be woners van woningen langs de Ko ningsweg is daarom gevraagd om me dewerking te verlenen. Op zaterdag 11 juni wordt in Amster dam een grote anti-Apartheidsdemon stratie en -manifestatie gehouden. De werkgroep Zuidelijk Afrika in Soest or ganiseert in samenwerking met de groep "Amersfoort tegen Apartheid" het vervoer per bus naar Amsterdam. De demonstratie op het Museumplein begint om 13.00 uur en de manifestatie op de Dam om 14.00 uur. De bus uit Soest vertrekt om 11.00 uur. Het vertrekpunt wordt nog bekend ge maakt. De kosten bedragen ca. f 13,50 p.p. Aanmelden kan men zich via de te lefoonnummers 11462, 10688 of 19451 in Soest. De rubriek "oproepen is voor de krant ongetwijfeld een zo maar in de schoot geworpen bron van inkomsten, voor de vele lezers echter een spannende avon turenreeks. Want wat steekt er achter al die mysterieuze teksten Je kunt bij elke advertentie wel je eigen verhaal verzin nen. "Ik met Vrij Nederland en jij met een stapel stencils, reizend van Utrecht naar Breda. Je bent niet meer uit mijn ge dachten geweest, wil je nog minimaal één keer in mijn gezichtskring krijgen. Zo ongeveer zou de kontakt-advertentie eruit hebben gezien als hij zijn zoek-ak- tie via de krant op touw gezet zou heb ben. Nu deed hij dat - een mens zit soms vreemd in elkaar - via zijn ex-vriendin, die op haar beurt mij inschakelde. "Jij hebt toch een vriendin die logope diste is?" vroeg ze. "Ja, dat klopt,antwoordde ik. "Is zij zonder werk?" "Ja, dat is zo. Weet je iets voor haar?" Ze schoot in een daverende lach en zei: "Luister goed. Mijn gewezen vriend zat in de trein van Utrecht naar Breda. Hij ziet tegenover zich een leuke meid waar mee hij in gesprek raakt. Dat klikte zo geweldig dat-ie, in Breda aangekomen, gewoon met haar meegelopen is tot weet ik waar naar toe. A Is een jongetje achter de muziek aan. Totdat zij informeerde waar hij heen wilde. Nee, ik bedoel ge woon dat ze naar zijn reisbestemming vroeg. Toen hij in het wilde weg zei dat hij naar Ginneken moest wist ze hem te vertellen dat hij dan wel aardig uit de koers geraakt was. Om een lang verhaal kort te maken, hij is tot over zijn oren verliefd en weet niet meer waar hij het zoeken moet. Je zult het niet geloven, maar hij is nog dagen rond blijven han gen in de buurt waar hij afscheid van haar genomen heeft, in de hoop haar te rug te zien en toen dacht ik opeens: hee, een logopediste uit Breda, die ken jij misschien wel. Hoewel de nadere omschrijving niet overeenkwam met het uiterlijk van mijn vriendin had ik er toch voldoende aar digheid in om er haar naar te vragen. Vrijwel direkt wist ze met zekerheid te vertellen met wie de verliefde heer in de trein verkeerd had. Het probleem bleek eenvoudiger dan het zich liet aanzien, want het overkomt haar collega met een zekere regelmaat dat mannen plotseling in lichterlaaie staan zodra ze haar zien Veel verder komt het nooit, want ze is dol op haar vriendin met wie ze samen woont. En mannen...? Ach ja, ze zijn wel leuk om mee te praten, maar ver der... wat moet je d'r mee? Benzineverkooppunt gesloten De gemeente heeft maandagochtend een benzine-verkooppunt aan de Kerk straat gesloten. Het bedrijf voldeed niet aan de voorschriften die genoemd zijn in de Hinderwet. De tanks moesten ge keurd worden, hetgeen het bedrijf wei gerde. DE GOEDE v J VOOR GERMANY ELKE DAG Weedestraat 54a aan boord perfekt bewerkt. alleen de allerbeste Inge kocht in de winkel vakkundig schoongemaakt proef en word er de bes te maatjes mee. natuurlijk bij visspecialiteiten van Weedestraat 149 3761 CD Soest Tel. 02155 - 1 52 88

Soester Courant | 1988 | | pagina 1