KIEK UIT: KIES VOOR KODAK SELECT SNELPRINT BIJ VAN ESSEN! VISIE OP AUTOM ATISEREN \jon 'Sfeer is nu rijp voor krachtig optreden tegen Van der Eist' G//GH Problemen rond bedrijf opnieuw ter sprake Yan der Eist zal voorschriften voortaan nauwkeurig opvolgen Bang&Olufsen i scliociuakci' Notitie: Behoefte aan nieuwe sporthal Veel kritiek op bouwplannen voor Dalweg WOENSDAG 1 JUNI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 3 picture# point Herinrichtingsplan Soesterberg-Kom Gunstigere exploitatie door combinatie met zwembad aan Dalweg Omwonenden niet blij met zwem/sportaccommodatie en woningen COmPACL Restaurant van den Brink Van Essen is de enige Kodak Select fotohandelaar in Soest. Daar is uw filmrolletje pas echt in goede handen. En dat is aan alles te zien: Aan de kwaliteit. Of nog veel beter aan de Kodak Select kwaliteit. De zorg die u hebt besteed bij het maken van uw foto's ziet u haarscherp terug op uw afdrukken. Het kan niet mooier. Aan de prijs. Dat Kodak foto's duurder zijn is een fabeltje. Voor 69 cent hebt u al een Kodak foto. Geen prijs voor zo'n selecte kwaliteit. En voor foto's die u bij nader inzien niet zo ziet zitten betaalt u niets. alleen bij selectprint Zuidprommenade 15 Winkelcentrum "Hartje Zuid" 3768 EM Soest Telefoon 02155 -12874. fotoTilm-oicteo l computer/ -:1 Aan de snelheid. Kodak Select afdrukken zijn in een dag klaar. Voor zes uur gebracht, de volgende dag om 12 uur klaar. En hoe. Zeker zijn er adressen waar ze het nog sneller doen, maar of ze het daar ook beter doen moet u maar afwachten. Zo niet bij Van Essen. Daar krijgt u dag in dag uit Kodak kwaliteit. Vraag Select iwli De firma Van der Eist, het veelbespro ken papier-recyclingsbedrijf in Soest- duinen, voldoet volgens een rapport van de brandweer aan nagenoeg alle brandveiligheidsvoorschriften. Dat betekent echter niet dat het gemeente bestuur erg gerust is op de situatie rond het bedrijf, in weerwil van de af spraken die intussen met van der Eist zijn gemaakt over de naleving van de hinderwetbepalingen. Dat bleek maandagavond in de com missie Algemene Bestuurszaken van de gemeenteraad, waar het brandweerrap port ter sprake kwam. De buurvrouw van het bedrijf, mevrouw De Muynck, maakte gebruik van het spreekrecht om haar ongenoegen uit te spreken over de toestanden bij het bedrijf, dat volgens haar nu al zes jaar alle voorschriften aan zijn laars heeft gelapt. "Ik was eerst verguld met de brand weervoorschriften, tot ik ontdekte dat die alleen slaan op het bedrijfscomplex zelf. Maar als er brand ontstaat, wat moet er dan met het bos en de buren? Of mogen die gelijk maar meegebraden worden?", aldus een boze mevrouw De Muynck. "Aan mij heeft het dan in elk geval niet gelegen, want ik heb vaak ge noeg op maatregelen aangedrongen. Als Tammer - (de brandpreventie-spe cialist van de brandweer, red.)- me zag aankomen kroop hij al onder zijn bu reau!" Ze wees erop dat er tonnen zeer brandbaar papier bij het bedrijf lagen opgeslagen en dat het gebouw zelf in gammele staat verkeerde. "Een uitdaging voor een pyromaan," vond ze. De commissie hoorde met lichte verbijstering haar mededeling aan dat ze van een brandweerman te horen had gekregen dat ze, als ze zo bang was voor brand, ook maar niet op het "industrieterrein" - aan het Heeser- spoor - had moeten gaan wonen. Ongerust Volgens burgemeester Scholten zat de brandweer er echter "bovenop" en moest er een duidelijk onderscheid worden gemaakt tussen brandveilig heids- en hinderwetvoorschriften. De commissie toonde zich daarentegen nogal ongerust. "Ik ben werkelijk een beetje perplex," aldus Jan Visser (Prog. Soest). "Nu horen we van de brandweer dat alles in orde is. Tsja, dan ben ik uit gepraat als modaal raadslid en burger. Maar ik heb, zeker na het verhaal van mevrouw De Muynck, m'n twijfels..." Ook Raymond van Gelder (PvdA) vond dat het verhaal van de brandweer niet strookte met dat van mevrouw De Muynck. "Wie heeft er nu gelijk?" Hij vroeg zich af waarom er al zes jaar met Van der Eist was onderhandeld, maar een echte oplossing van de problemen nog altijd niet bereikt was. "Hoe lang geldt onze tolerantie ten aanzien van de mensen die voorschriften aan hun laars lappen, vervolgens als het niet anders kan het minimale doen, maar zodra de aandacht verslapt weer doorgaan?" Volgens hem bezorgde de affaire ook een deuk in het rechtsgevoel van bur gers die loyaal de voorschriften opvol gen. 'Dicht die tent!' Ook Bert Krijger (WD) stelde vast dat er op korte termijn wat zou moeten ge beuren. Wat dat zou moeten zijn liet hij aan de wijsheid van het College over. "Maar de sfeer is nu rijp voor een krach tig optreden tegen Van der Eist," aldus de VVD-er, die het College bij voor baat de steun van de raad toezegde. Kees Verheus (CDA) sloot zich bij Krijgers opmerkingen aan. "Als over heid moeten we, als men zich niet aan de voorschriften houdt, durven zeggen: Dicht die tent!" In tweede instantie betoogde mevrouw De Muynck dat het bedrijf een "tijd bom" midden in het bos was. Ze liet we ten dat het bedrijf wat haar betreft mocht branden, maar zij zelf toch liever niet. Wat haar het meest had geërgerd was dat ze zonder resultaat zes jaar had moeten knokken tegen een firma die "U moet mijn vragen zien als een on dersteuning van het Collegebeleid. Het bedrijf had er nooit mogen ko men, en nu lopen diverse zaken de spuigaten uit. Maar ook van deze kant van de tafel krijgt u steun voor uw ac tie." Deze woorden gaf Jan Visser (Prog. Soest) wethouder Günther Plomp van Ruimtelijke Ordening vorige week mee tijdens de gemeenteraadsvergadering, waarin zijn schriftelijke vragen - die hij mede namens de PvdA-fractie had in gediend - werden behandeld over de kwestie-Van der Eist, het omstreden papier-recyclingsbedrijf in Soestdui- nen. Plomp gaf Visser gedetailleerde ant woorden, waaruit bleek dat gemeente ambtenaren in de afgelopen periode ge middeld eenmaal per week onaange kondigd controle hadden uitgeoefend MX 1500 De verfrissend andere TV Uitstekend geschikt als 2« toestel of voor kamerbewoners. 1998.* Voor bIIb zekerheldl van Weedestraat 78 - Soest Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* bij het bedrijf. De norm aan de hand waarvan dat gebeurt is eenduidig, vol gens de wethouder: het bedrijf mag tus sen 19.00 en 07.00 uur niet werken. Tot dusver was er van drie overtredingen proces-verbaal opgemaakt. "De alge mene indruk is dat de problemen terug te voeren zijn op een gebrek aan inpan dige bedrijfsruimte, terwijl het bedrijf van bepaalde opdrachtgevers soms ver trouwelijke stukken moest vernieti gen." Uit financiële overwegingen had Van der Eist de voorgeschreven grofmazige hekken (papiervangers) niet geplaatst, maar daarvoor in de plaats groene dam- wandprofielen neergezet. Volgens de wethouder zijn die overigens "milieu- indifferent", ofwel: ze maken uit mi lieu-oogpunt weinig verschil. Inmid dels is het bedrijf akkoord gegaan met het voorschrift om een hek of schutting neer te zetten, met instemming van het College, althans voor zover dat de noodzaak van een bouwvergunning niet deed vervallen. Van der Eist heeft inmiddels toegezegd op korte termijn de damwandprofielen te zullen verwijderen, het hek alsnog te plaatsen en een bouwvergunning aan te vragen. Het gemeentebestuur overweegt verder geen maatregelen om te voorkomen dat de "groene muur" verder wordt uitge bouwd, omdat het niet voor de hand ligt dat het bedrijf anders dan alleen aan noord-oostelijke zijde wordt voorzien van zo'n afsluiting. Visser was dik tevreden met de ant woorden en verzocht de wethouder het brandweerrapport over Van der Eist op de agenda te plaatsen van de commissie Ruimtelijke Ordening, zodat er in spraak kan plaatsvinden door betrok ken burgers. Hij zou wel graag nog iets meer controle zien, ook al omdat hij zo z'n twijfels had over de vraag of het bij het bedrijf intussen wel helemaal schoon is en er uitsluitend inpandig wordt gewerkt. "Dus blijf nog even vol houden. Wij volgen de ontwikkelingen op de voet." volgens haar het principe huldigde: "eerst doen, dan kijken of er rottigheid van komt, vervolgens wachten tot de storm geluwd is en dan gewoon verder gaan". Ze vroeg zich nog af wat de gemeente zou hebben gedaan als het bedrijf bij voorbeeld aan de Larixlaan had ge staan. (Pikant detail: aan de Larixlaan woont WD-fractievoorzitter Bert Krijger.) In elk geval toonde mevrouw De Muynck zich ingenomen met de morele steun van de commissie, die het College in elk geval een nauwelijks mis te verstane boodschap meegaf over de toekomstige betrekkingen met het be drijf. SPECIAALZAAK WANDDECORATIES KAARTEN LIJSTEN enz. Geslaagd? 10% KORTING op POSTER LIJST Geldig van 2 t/m 11 juni a.s. Inlijsten is onze specialiteit v. Weedestraat 55 - Soest Tel. 2 62 60 Naar aanleiding van de Informatiedag over het herinrichtingsplan Soester berg-Kom zijn 28 schriftelijke reakties binnengekomen. Deze zijn nu verwerkt op een kaart. Deze kaart met een toe lichting ligt vanaf woensdag 1 juni tot en met vrijdag 17 juni ter inzage in het gem. INFOrmatiecentrum en bij de hulpsecretarie Soesterberg. Het herin richtingsplan wordt gefaseerd uitge voerd. Men streeft er naar om in het na jaar bij de Moerbessenberg te beginnen. Eind 1993 moet het totale herinrich tingsplan gereed zijn. Volgens een ambtelijke notitie is er behoefte aan een nieuwe sporthal in Soest. Op verzoek van de politiek heeft de afdeling sport en recreatie alle gegevens op een rijtje gezet, waaruit moet blijken dat er een draagvlak voor de hal bestaat. Dat is nu in de ogen van sportdirecteur Johan Hilhorst onom stotelijk aangetoond. Vorig jaar werd een nieuwe sporthal al op de meerjarenbegroting gezet. Aan leiding daarvoor waren de problemen die de badmintonvereniging Selby on dervindt bij het zaalgebruik in C-drie. Dat is echter niet de hoofdreden om een derde sporthal in de gemeente te bou wen. In de notitie, waarmee het bestuur van de sportstichting akkoord is ge gaan, staat dat de behoefte alleen al op basis van de feitelijke sportbeoefening voldoende is aangegeven. De gymzalen in Soest zullen na de realisatie van de sporthal niet meer gebruikt worden door de bij de sportstichting aangeslo ten clubs. De afdeling sport en recreatie heeft berekend dat de nieuwe hal buiten het schoolgebruik om tenminste 2217 uur in gebruik is. Dat is bijna net zoveel als het maximaal aantal uren van 2400, dat de provincie hanteert als criterium. Als de sporthal gebruiksklaar is kunnen alle aanvragen voor zaalhuur worden gehonoreerd. Dat is nu nog niet moge lijk, ondanks dé in december vorig jaar geopende Banninghal; in Soesterberg. Tot nu toe moeten sommige sporten (bijvoorbeeld zaalvoetbal) zelfs uitwij ken naar andere gemeenten, hetgeen voor de verenigingen onvoordelige consequenties heeft. Doordat de sportstichting straks geen zalen van derden meer zal huren ont staat een financiële ruimte van 1,2 mil joen gulden. Met dat geld kan het te verwachten negatieve exploitatieresul taat van de nieuwe sporthal worden ge dekt, aldus de notitie. De scholen zullen geen inkomstenderving lijden, omdat de huurvergoeding voor sportgebruik altijd gebaseerd wordt op de gemaakte onkosten. De notitie stelt bovendien dat de clubs functioneler kunnen spor ten zodra ze onder één dak zitten in plaats van in drie of vier verschillende zalen. Bij de sporters bestaat de voorkeur de bouw van dc sporthal te combineren met de zwemaccommodatie. Dat levert een gunstiger exploitatieresultaat op. Door het clusteren van functies (één ge zamenlijke in plaats van twee hallen, kantoren, horeca-ruimten etc.) hoeft er in totaal niet zoveel gebouwd te wor den, terwijl ook de personele lasten, de energie- en de onderhoudskosten min der hoog zullen uitvallen dan bij twee accommodaties. De sportstichting heeft nog niet gespro ken over de sporthal, die door Project ontwikkeling Drachten bv is bedacht voor de Dalweg. Hoewel men voor een combinatie is, zal de inhoudelijke dis cussie plaatsvinden op 20 juni tijdens een bestuursvergadering. Johan Hil horst van de afdeling sport en recreatie is van mening dat het draagvlak van een nieuwe sporthal 'overduidelijk is aan getoond'. "En dat was de bedoeling. Ik hoop dat deze onderbouwing, die is ge stoeld op feitelijke gegevens, de politici ervan overtuigd dat een sporthal nood zakelijk is," aldus Hilhorst. De VVD heeft zich al eerder uitgesproken voor een derde hal, maar met name het CDA en de PvdA lieten voor het verschijnen van de notitie weten allerminst de be hoefte er van in te zien. Politie pakt hond en katten Op de Noorderweg heeft de politie vrij dag j.1. een hond van onbekende her komst opgepakt, die volgens omwo nenden overlast bezorgde en het ver keer in gevaar bracht. Toen de politie arriveerde kroop het beest overigens onder een geparkeerde auto en weiger de tevoorschijn te komen. In samen werking met de dierenbescherming kreeg men de hond uiteindelijk toch bij de staart. Hij werd naar het asiel over gebracht. Datzelfde gebeurde met een nest jonge katten, die zaterdag door de politie in het Monnikenbos werden aangetroffen. 'Jullie halen het in je hoofd om mon sters in een karakteristiek natuurland schap te zetten. Ik vraag me af of jullie gevoel hebben voor schoonheid. Dit slaat helemaal nergens op. Waar zijn jullie nou mee bezig?" Zo verwoordde een inwoonster van Soest haar kritiek op de plannen voor de Dalweg. De plannen werden donderdagavond Advisie staat voor komplete automatisering. Van adviezen en begeleiding tot in opdracht ontwikkelde of standaard programma tuur. Van hardware van de topmerken IBM en COMPAQ tot kwaliteitsprinters en supplies. Alle projekten worden daarbij benaderd vanuit de oplossingssfeer en NIET, zoals zo vaak, vanuit de verkoop van apparatuur. Situatie, behoefte, mogelijkheden en wensen zijn uitgangspunten T voor een doordacht en praktijkgericht advies. Advisie staat ook voor AdviPlan programma- tuur. Een kompleet financieel pakket - ontwikkeld i.s.m. (register) accountants - wat zich-onderscheidt door o.a. eenvoudige - bediening en veel selektiemogelijkheden. Kortom, Advisie staat voor visie op automatiseren. Een telefoontje is voldoende om daarvan kennis te nemen. Geautoriseerd dealer Bel 02155-11434 en u ontvangt vrijblijvend de brochure "Een visie op automatiseren" en de AdviPlan referentielijst. Advisie Computer Consultants b.v. Vredehofstraat 13, 3761 HA Soest, telefoon 02155-11434, gepresenteerd in restaurant Darthui zen. De bijeenkomst werd bijgewoond door ongeveer honderd nieuwsgieri gen, voornamelijk bewoners van de Verlengde Talmalaan en de Molen straat. Bijna alle reacties waren nega tief. Naast het politiebureau komt het nieuwe gemeentehuis. Daarachter wor den parallel aan de Verlengde Talma laan woningen neergezet. Aan de zuid zijde van de Dalweg is bij de Soester Engweg een zwem/sportaccommoda- tie gepland. Het resterende terrein wordt benut voor woningbouw. De plannen voor de Dalweg-Noord liggen vrij vast. De gemeente gaat ervan uit dat het gemeentehuis en de woningen over enkele jaren worden opgeleverd. Over de Dalweg-Zuid is de politiek in Soest het nog niet eens. Verwacht wordt dat de gemeenteraad na de zomer een be sluit neemt. De omwonenden spuiden veel kritiek op de geventileerde ideeën. De één vreest dat op de Dalweg en omgeving een nieuw verkeersknelpunt zal ont staan, de ander vindt dat de nieuw bouwwoningen niet in de buurt passen, terwijl een derde het groene karakter van de Dalweg wil behouden. Te klein De aktiegroep Oh Oh stelde vragen naar aanleiding van de plannen voor de zwem/sportaccommodatie, die door Projectontwikkeling Drachten bv wer den toegelicht. Gerard van den Deijssel van Oh Oh vond de totale wateropper vlakte van het nieuwe zwembad (45 vierkante meter) te klein en vergeleek dat met 'zeven badkuipen'. Hij vindt het vreemd als de bezoekers straks niet langer dan een bepaald aantal uren per dag gebruik mogen maken van het zwembad. Ook vraagt hij zich af of de accommodatie op topdagen de te ver wachten toeloop aankan. De enige juichende kreten kwamen van het adres van De Duinkikkers. De heer J. Hengeveld van de zwemvereniging gaf zijn steun aan de plannen en vroeg wethouder drs. Günther Plomp haast te maken, zodat De Duinkikkers snel in de gelegenheid worden gesteld de zwem- sport in de eigen gemeente te beoefe nen. Tot nu toe moesten De Duinkik kers uitwijken naar Baarn. De zwem/sportaccommodatie zal on geveer 18.000 vierkante meter in beslag nemen. Eenderde deel daarvan wordt bebouwd met het luxe zwembad en een sporthal. Volgens de offerte van Drach ten bv zal een gecombineerde accom modatie een jaarlijks exploitatietekort van 750.000 gulden met zich meebren gen. Dat is nagenoeg hetzelfde als het verlies dat de gemeente nu lijdt bij het Soester Natuurbad en De Turf. "Gooi en we dan geen miljoenen over de balk. Wat is de argumentatie om een nieuwe accommodatie met dezelfde exploita tielasten te bouwen," vroeg de heer Schimmel. Plomp kwam alleen tot de opmerking dat de politiek nu eenmaal heeft besloten het Natuurbad te verko pen en dal er ook burgers blij zijn met het nieuwe zwembad. Bovendien zal de sloop van het instructiebad De Turf na verkoop van het perceel geld in de ge meentelijke la doen vloeien. De suggestie om in het Soester Natuur bad extra voorzieningen aan te brengen zijn volgens Plomp in het verleden al af gewezen in verband met te hoge kosten. Tevens zou dat op den duur volgens de verwachting onrendabel zijn omdat het openluchtbad niet centraal is gelegen in Soest. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 MENU "CLASSIQUE DE CE MOIS f52,50 menu voor de maand juni 't HARENG NOUVEAU Hollandse nieuwe haring CONSOMMÉ TSARINA gevogelte bouillon met kip en kervel SORBET AU FRUIT I verfrissend ijsje met champagne ENTRECÖTE DE BOEUF, SA UCE DES TOMATES runderentrecöte met tomatensaus, met een keur aan verse groenten en gebakken aardappelen FROMAGESUBENHARA J nederlandse kruidenkaas COUPE COUQUEPPE J citroenijs met kiwi i

Soester Courant | 1988 | | pagina 3