'Bij ons op Soest' Ooit kiest u voor mooist BlackLine Bang&Olufsen Braderie spektakel voor financiële steun aan sociale werkplaats op Aruba F«,„DeGro 'Met kinderen werken is het leukste dat er is' Onduidelijkheid troef over 'opvang' voor oudere jeugd in Overhees LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION van de ven van de ven AKO Literatuur Prijs: GEERTEN MEIJSING Veranderlijk en Wisselvallig f 38,50 Beovision L2502 SOESTER COURANT PAGINA 9 WOENSDAG 1 JUNI 1988 Door samenwerking Sociale werkplaats en bedrijfsleven zaterdag 4 juni Licht, liefde en vre de Mevrouw Graafsma, nieuwe kinderarts van Zonnegloren: Feest bij Fakkeldraagsters Soest CDA wil meer 'niet te dure senioren-bungalows' Raadsleden willen geen duur onderzoek Hele week feest bij Soesterbergse familie MET EXKLUSIEF KADO! Ook bij dit toestel krijgt u van ons (tot 30 juni) een al even exklusief 1. 1) Dr. L. de Jong Het koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. Deel 12 Epiloog 79,90 2. 3) Simon Schama Overvloed en onbehagen 59,90 3. 4) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 4. 2) Robert Hughes De fatale kust55,00 5. 5) Douglas R. Hofstadter Gödel, Escher, Bach29,90 6. 7) Marja Wagenaar Herinneringen aan Joop den Uyl19,50 7. 8) Iteke Weeda Vriendschap in beweging 19,90 8. 9) Nederland Museumland 9,95 9. (10) J. W. Bezemer Een geschiedenis van Rusland 65,00 10. 6) Pieter Winsemius Speel nooit een uitwedstrijd 27,50 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Onvervalst vertellersplezier - Peter de Boer in Trouw* Een ongekend goed toestel geheel in stijlvol zwart. Gelimiteerde serie. Beperkt leverbaar. Bang&Oiufsen joggingpak kado. Keuze uit volwassen of kinderuitvoering- 3 jaar garantie Firma Schoemaker SOEST Van Weedestraat 78. Tel 02155-17253 Vandaag: Annema Raven (33). De helderziende: "Ruim zeven jaar houd ik mij nu bezig met het paranor male. Het begon met een voorspellen de droom, die zo in de privésfeer speelde dat ik het liever niet vertel, omdat het over anderen ging. Die droom kwam uit. Vanaf dat ogenblik waren voor mij dromen geen bedrog meer. Ik ontdekte dat er meer is tussen hemel en aarde. Aanvankelijk was ik helemaal niet blij met dergelijke erva ringen en stopte ik alles rond het para normale weg. Sinds ik dit soort erva ringen als positief ging beschouwen, kon ik er ook met anderen over praten en ging ik zelfs mijn uiterste best doen mezelf bewust te ontwikkelen. Groei kun je niet dwingen. Juist als je te haastig en ongeduldig bent, stagneer je je eigen ontwikkeling. Uiteindelijk ben ik bij een helderziende terecht ge komen die mij verder kon helpen. Le den van de spiritistenvereniging Har- monia vertelden me dat ik zelf ook helderziend ben. Op een zeker mo ment werd mij gezegd: "Jij gaat men sen helpen in de toekomst." Dat leek me wel mooi, maar wanneer dan en op welke wijze? Vragen waarop ik niet onmiddellijk een antwoord kreeg. Ik moest leren wachten, leren aanvaar den dat dingen komen als de tijd daar voor rijp is. alleen maar ontvangen verarmt alleen maar geven put uit zoekend naar het goede evenwicht Karma In een vorig leven heb ik kunnen zien. Via het 'Zwarte Gat' van Veronica heb ik meegedaan aan een regressie experiment onder leiding van de pa ragnost Dick van de Heuvel. In trance zag ik mijzelf in dat andere leven als klein meisje spelen met een ring met vlindertjes en ik zag een diep blauw ta felkleed met witte bloemen. Ik ben vanaf mijn geboorte blind en ik ken de dingen alleen maar op de tast en op het gehoor. Zo heb ik voor mijn gevoel een speciale, emotionele band met Bulgarije. Als ik Bulgaarse volksmu ziek hoor weet ik zeker dat ik daar in een vorig leven gewoond en geleefd heb. Als ik daar nu heen zou gaan, zou ik een soort déja vu-gevoel hebben. Ik geloof in reïncarnatie, leder mens heeft een karma. Een taak en een doel in het leven. Voor zo'n karma kies je. Ik heb gekozen voor Vijfjaar geleden is op Aruba de eerste sociale werkplaats opgericht, een in stituut dat al even lang zonder enige subsidie draait. Sinds 1986 echter kan deze werkplaats rekenen op de steun van de RWA De Vierbaak, het Regio naal Sociaal Werkvoorzieningsschap dat op industrieterrein De Isselt is ge vestigd. Men schonk de werkplaats ondermeer een industriële naaimachi ne en een oven. Maar dat vindt de RWA nog niet genoeg: er is meer geld nodig. Om dat bijeen te brengen orga niseert zij op zaterdag 4 juni een Bra derie Spektakel dat geheel in het teken van Aruba staat. Sinds 1 mei heeft Zonnegloren een nieuwe kinderarts: drs. W.P.M. Graafsma-Rijnvos. Op die datum trad zij in dienst en vervulde daarmee de vacature van dokter A. Schuurmans, die een lange reeks van jaren als kin derarts aan het Soester ziekenhuis ver bonden is geweest en enige maanden geleden afscheid had genomen. In de luttele weken die dokter Graafsma in middels in Zonnegloren heeft gewerkt is ze zich er al uitstekend thuis gaan voelen. De jonge kinderarts is geboren in Bre da, maar studeerde in Nijmegen, waar ze haar opleiding kreeg in het bekende Radboud-ziekenhuis. Na haar afstude ren bleef ze nog enige tijd aan het aca demisch ziekenhuis van de Universiteit van Nijmegen verbonden en verrichtte ze "waarnemingen" in de regio. De af gelopen maanden was ze al dichter in de buurt van Zonnegloren werkzaam, na melijk bij "Bethanië", het medisch kleuterdagverblijf in Soesterberg. Mevrouw Graafsma werkt nauw samen met dokter Deurloo, haar collega-kin derarts die verbonden is aan het Baarn- se ziekenhuis Maarschalksbos. Ze is vrijwel alle dagen in Zonnegloren te vinden, behalve op dinsdagmorgen, als ze spreekuur heeft in de polikliniek in Baarn. Daarnaast is mevrouw Graafs ma er af en toe ook wel eens een middag niet, want ze is zelf moeder van drie op groeiende kinderen (6 jaar, 3 jaar en drie maanden), en natuurlijk vragen die óók wel eens de nodige aandacht, on danks het feit dat ze haar gezin en haar werk uitstekend weet te combineren. "Met een héle goeie oppas!" zoals ze verduidelijkt. Het is trouwens de bedoeling dat de bei de kinderartsen-praktijken meer en meer geïntegreerd worden, zodat ook dokter Deurloo van tijd tot tijd in Zon negloren werkzaam zal zijn. Dokter Graafsma vindt dat een belangrijke zaak: "Je biedt de mensen een keuze, en voor veel mensen is dat best prettig." Zelf moeder Dat ze zelf moeder is van een drietal jonge kinderen beschouwt mevrouw Graafsma als een groot voordeel. "Het is goed voor 't vak als je zelf kinderen hebt. Dan kun je invoelen wat de men sen doormaken die bij je komen, want ik maak met m'n kinderen ook alles mee." Toen ze naar de baan in Zonne gloren solliciteerde was ze nog in ver wachting van de jongste. Een beetje tot haar eigen verrassing werd ze nog aan genomen ook. "Ik vind dat wel heel bij zonder." Dat ze kinderarts wilde worden stond voor haar al vroeg vast. "Ik heb altijd met kinderen willen werken, dat is toch het leukste dat er is. En dit is een heel in tensieve manier om met kinderen om te gaan. Kinderen zijn eigenlijk altijd leuk, en ook als hun iets ernstigs mankeert zijn ze vaak gauw weer net zo yroïyK als anders. Ze kunnen meestal ook ontzet tend veel hebben." Stukje toekomst Kinderen zijn in de ogen van mevrouw Graafsma ook een stukje toekomst. "Daarvan moet je je voortdurend be wust zijn. Het is een uitdaging en daar- de nog steeds ddor mijn hoofd. Toen werd ik opgebeld en hoorde dat een zus van een gezamenlijke kennis in Londen een ongeluk had gekregen. Zij lag in coma en heette Linda. Ik kende haar helemaal niet. Ik sloeg helemaal dicht. Zo kreeg ik met sinterklaas van een vriendin een cavia cadeau. Op de één of andere manier merkte ik dat er iets mee was. Ik kon me niet aan het beest je binden. Ik wou dat niet, hoewel het heel aangenaam was het dier op schoot te hebben en te aaien. Steeds vroeg ik of Pluusje wel gezond was, genoeg at, een glanzende vacht had. Iedereen vond mijn zorg overdreven. Voor mijn gevoel moest de cavia naar de dierenarts. Met de kerst was hij dood. Dat had ik steeds aangevoeld, al die tijd geweten. En dan voel je je schuldig niet naar dat gevoel geluis terd te hebben. In het begin deed het pijn niet serieus genomen te worden met mijn paranor male krachten. Nu interesseerd het me niet meer. Het geeft me zoveel spirit en houvast. Iedereen wens ik dit licht, deze liefde en deze vrede toe. ik zou willen vliegen als een vogel in de lucht ik zou willen drijven als een wolk ik zou willen wiegen als een rietpluim ik zou ijl willen zijn als een zucht dat heb ik niet in mij wat wel? liefde voor het leven, de mensen de dieren en de natuur (wordt vervolgd) Jan Visser om moetje altijd je best doen om ervoor te zorgen dat ze 't gewoon goed heb ben..." Juist die dagelijkse omgang met (meest al) heel gewone kinderen, in alle moge lijke situaties, vindt ze inspirerend, evenals het kontakt met de ouders. "In mijn vak zijn er artsen die zich wat na drukkelijker op de techniek oriënteren, maar mij spreekt vooral de menselijke kant aan." Dat betekent uiteraard niet dat ze niet geïnteresseerd zou zijn in de wetenschappelijke ontwikkelingen die ook de kindergeneeskunde doormaakt. "Dat zie je vooral bij de (te) vroeg gebo ren baby's, bijvoorbeeld door het toe nemende aantal kinderen dat op de in tensive care van de grote ziekenhuizen terechtkomt. Er worden voortdurend meer kinderen geboren die steeds jon ger zijn, dat wil zeggen in een vroeg sta dium van hun ontwikkeling. Daar wor den grenzen verlegd en die tendens zal zich wel voortzetten." Het menselijk kontakt, dat in kleinere ziekenhuizen nu eenmaal meer tot zijn recht kan komen dan in de grote, heeft mevrouw Graafsma ook tot een bewus te keuze voor Zonnegloren geïnspi reerd. "De sfeer is hier heel leuk. In een academisch ziekenhuis is alles veel meer gebonden aan strikte regels, maar hier kan bij wijze van spreken eigenlijk alles. Je komt hier tot veel intensiever kontakt, en dan kun je veel meer voor de mensen doen..." Voor haar aanstelling bij Zonnegloren kende mevrouw Graafsma Soest nau welijks of helemaal niet. "Maar mijn man - hij is internist in het Radboud- ziekenhuis - en ik waren al sinds 1971 in Nijmegen, en dus ook wel aan verande ring toe. We vinden het ook leuk om een beetje naar 't westen te komen. Als we hier wonen moet hij wel elke dag op en neer reizen, maar dat is geen pro bleem." Feestmiddag voor kinderen op 15 juni! Zoals gezegd, mevrouw Graafsma voelt zich al prima thuis in het "gemoe delijke" Zonnegloren, waar ze in korte tijd al een vertrouwde verschijning is geworden, uiteraard vooral voor de kinderen die aan haar zorg worden toe vertrouwd. Om die kennismaking nog wat te vergemakkelijken organiseert het ziekenhuis op woensdag 15 juni een feestmiddag, waar alle kinderen van Soest welkom zijn. Op het programma staan allerlei spelletjes, zoals een echte "Zeskamp", maar er zijn ook andere leuke dingen, zoals video-spelen. Ook poffertjes en limonade ontbreken niet, zodat het een heel gezellige middag be looft te worden. Het feest wordt gehou den in de kerkzaal van het ziekenhuis, van twee tot vijf uur, en de toegang is gratis. Volgens RW A-directeur J.J. de Groot blijft financiële steun aan de Sociale Werkplaats van Aruba hard nodig. Er is geen subsidie, en het ziet er niet naar uit dat die er zal komen. Daarom geeft De Groot voorkeur aan een eigen initiatief, waartoe hij ondermeer samenwerking heeft gezocht met het bedrijfsleven. Het op een steenworp afstand gelegen auto mobielbedrijf Auto Vandermeer aan de Fluorweg verzorgt alle publiciteits acties rond het Arubaanse gebeuren. Op haar beurt stelt de RWA De Vier baak het feestterrein beschikbaar voor een feestelijke occasionshow. Als ex- tra'tje toont het automobielbedrijf en kele bijzondere Ford-modellen. Arubaanse sfeer Het feestterrein aan de Nijverheidsweg Noord wordt op zaterdag 4 juni geheel getransformeerd in een tropische Aru baanse sfeer. Er zijn Arubaanse dan sers, een steelband, een rommelmarkt, 40 kraampjes, kermisattracties, een rad van avontuur met talloze prijzen, een veiling (iedereen mag spullen inbren gen) en voordelige Arubaanse en Hol landse hapjes en drankjes. Ter gelegen heid van de RWA braderie geeft Auto Vandermeer extra voordeel op de ge toonde occasions: 1 jaar complete garantie, f 2000,- braderie-korting op elke APK-gekeurde inruilwagen en omruilgarantie. Het bedrijf stelt voorts een reis naar Aruba voor twee personen ter beschikking, waarop alle kopers van Directeur J.J. de Groot van het Regio naal Sociaal Werkvoorzieningschap geeft nadere uitleg aan de Arubaanse stagiaire, die sinds kort in Amersfoort werkervaring opdoet. een occasion kans maken. De winnaar wordt aan het einde van de dag bekend gemaakt door RWA-directeur J.J. de Groot. De RWA in Amersfoort biedt werk aan 250 verstandelijk gehandicapten, die diverse werkzaamheden verrichten in de sfeer van handwerk en confectie, ke ramiek en houtbewerking. Het Aruba- project is al in 1983 aangezwengeld ddor mevrouw Van Drie, die al 25 jaar op Aruba woont. Vanaf 1986 verleent het Aruba Comité van de RWA hulp aan deze werkplaats. De scoutinggroep Fakkeldraagsters viert zaterdag 4 juni feest. Het is dan tien jaar geleden dat het clubhuis Ka Pa She aan de Den Bliekiaan gereed kwam. Ka Pa She staat voor kabou ters, padvindsters en Sherpa's. De leiding en ouders van de Fakkel draagsters hebben een feestprogramma samengesteld. Zo bestaat zaterdag on der meer de mogelijkheid een fietstocht langs de verschillende clubhuizen in de omgeving te maken. De Fakkeldraagsters houden om 10.45 uur open huis voor alle belangstellen den. leder clubhuis is belicht met enkele facetten van scouting, lévens worden diverse activiteiten gehouden. Om 16.00 uur begint een actief programma met een zeskamp en een kraampjes markt. Alle Fakkeldraagsters krijgen om 19.15 uur een verrassing, hetgeen zeker een blijvende herinnering zal zijn aan het tienjarig bestaan van Ka Pa She. Oud-leden, -leiders en -bestuursleden zijn ook welkom op het feest, dat daar door een reünieachtige sfeer kan krij gen. Voor meer informatie kan men te recht bij onder andere Patricia Telle-, kamp, tel. 20599 en Marjolein ten Brin- ke, tel. 24436. De CDA-fractie in de gemeenteraad zou graag zien dat er in Soest meer "senioren-bungalows" worden ge bouwd. Daaronder verstaat men klei ne (koop)woningen van één etage, die wat dichter op elkaar kunnen worden gebouwd en daardoor ook niet zo duur hoeven te zijn. Volgens het CDA- raadslid Romke Wijmenga bestaat er in Soest een duidelijke behoefte aan dit soort woningen, vooral onder ou deren die nu nog in betrekkelijk grote eengezinshuizen wonen (en daardoor de verwachte "doorstroming' tegen houden waarop het huisvestingsbeleid in Soest grotendeels berust). Wijmenga hield zijn pleidooi vorige week in de vergadering van de commis sie Welzijn, waar de aangepaste Volks- huivestingsnota ter sprake kwam, al thans voor zover die betrekking heeft op de woonruimteverdeling. Hij kwam met zijn idee omdat hij in zijn kennis senkring - vooral bij mensen "die nog ouder waren dan hijzelf' - die behoefte duidelijk had waargenomen. Bert Krijger (WD) zag wel iets in Wij- menga's plan. Hij wees erop dat in ver schillende andere gemeenten dergelijke woningen met veel succes werden ver kocht. Lydia Meijer (PvdA) merkte op dat woningen voorouderen in elk geval niet te ver van de "bewoonde wereld' gebouwd zouden moeten woren, dus dicht bij allerlei voorzieningen en niet in "allerlei achteraf-wijkjes". Kooplust geringer Wethouder Frans Kingma toonde zich nogal gereserveerd. Hij bracht naar vo ren dat de werkelijkheid een ander beeld te zien gaf dan uit de kennissen kring van Wijmenga was op te maken. "Er zijn veel ouderen die eventueel na hun pensionering nog wel wat meer wil len betalen om plezierig te kunnen wo nen, maar de meesten denken dan ze ker niet aan kopen. Hoe ouder men wordt, hoe geringer de kooplust wordt." Leidje Tomassen (Prog. Soest) toonde zich zeer ontevreden met het feit dat in het woonwensenonderzoek, dat door een extern adviesbureau is opgezet, de buitenlandse Soesters niet worden be trokken omdat de opsteller van het rap port geen tijd heeft. "Hij maakt wel tijd voor gesprekken met makelaars. Dat vind ik niet te pruimen," aldus Tomas sen. Kingma antwoordde dat het on derzoek onder buitenlanders geen hoofdtaak van de onderzoeker was. Dat kon later nog wel aan de orde komen. Ook Lydia Meijer vond dat de buiten landers in het onderzoek met één zin netje wel karig waren bedeeld en wees juist op de samenhang tussen de proble matiek van de "witte'V'zwarte" scho len en de huisvesting van de buitenlan ders. Bert Krijger (WD) was tevreden met de notitie en constateerde dat de men sen tegenwoordig bereid zijn om meer te betalen voor wat ze op woongebied willen. "Het bouwen van meer goedko pe huurwoningen zit er nu eenmaal niet in." Jan van Esseveld (D66) stelde vast dat CDA en WD blijvend vasthouden aan de 60/40-verdeling tussen koop- en huurwoningen. "Ik wil toch nog maar eens pleiten voor een 50/50-ver- houding," aldus Van Esseveld, die vond dat er gericht moest worden ge zocht naar "vrije bouwprojecten". Het plannetje van Wijmenga vond hij wel sympathiek, mits de huizen een "beetje binnen de prijs" zouden blijven. hoog op de berg sta ik vol vreugde ik voel me vrij hoog op de berg sta ik in stilte ik voel me gelukkig hoog over de berg kijk ik ver kan ik zien ik voel me vredig hoog op de berg loop ik ik voel me sterk ik kan het leven aan Cavia In één van mijn voorspellende dromen zag ik een ongeluk gebeuren. Ik hoor de piepende lémmen, glasgerinkel en geschreeuw. Daardoorheen speelde de naam Linda en zag ik haar in coma liggen. De volgende morgen was ik de pressief en huilerig. Die droom speel- De familie Taai uit Soesterberg viert de hele week feest. Daar is ook alle reden toe, want het 'gezin telt dtiè jarigen. De heer P. Taai beet maandag de spits af door vijftig jaar te worden. Vandaag is het een kwart jaar geleden dat zoon Peter werd geboren en morgen heeft mevrouw F. Taai-Stuursma een ontmoeting met Sara. In de tuin van de familie aan het Van Maarenplein werden in de nacht van zondag op maandag twee poppen geplaatst. Ze hebben zitting in een stoel en zijn hevig in elkaarverstrengeldDe Koninklijke Marechausee, waarbij de heer Taai werkzaam is, deed er een schepje bovenop door een pop in uniform in de tuin te zetten. De collega 's van de jarige kwamen maandagmorgen in een overvalwagen langs. Op een groot spandoek staat geschilderd 'Piet en vrouwtje 50 jaar'. "We vieren de hele week feest. En tegelijkertijd staat het in het teken van Soesterberg 150 jaar," aldus Taai, de secretaris van de gelijknamige stichting en het Oranje Comité Soesterberg. De woning van de familie Taai trekt de hele week al veel bekijks door de opvallende inrichting van de tuin. blindheid. Eén van mijn repressie-er varingen leidde mij naar Breda. Ik was Anja en mijn getrouwde zuster Mar- tha had een blind dochtertje. Dat nichtje van mij riep veel medelijden op en minachting. Ik schaamde mij voor haar en vond dat ze beter dood had kunnen zijn. Toen ben ik bereid ge weest hetzelfde lot te ondergaan, om te weten wat het is zielig gevonden te worden. Nu maak ik in dit leven die si tuatie door. Dat is mijn karma. Daar heb ik zelf voor gekozen. Nee, dat werkt niet als een soort troost. Want ik ben heus nog wel eens opstandig en gefrustreerd, dat ik zo'n rotklus op me heb genomen. Maar diep van binnen weet ik dat het zo zit zoals het zit. Taak voor Molensoos Bij "opvang" hoefde van wethouder Kingma overigens ook niet meteen te worden gedacht aan een gebouw en een beroepskracht. "Het kan ook beteke nen dat bijvoorbeeld de Molensoos meer gaat inspelen op de behoeften van de Overhese jeugd, in de soos zelf of bij voorbeeld in de sportzaal van C-drie. Er ligt een taak voor zo'n instelling, ze ker als men de eigen doelstelling wil waarmaken en zich niet beperken tot de jeugd van 16 jaar en ouder." Kingma wilde in elk geval de kinder boerderij en de wijkvereniging blijven betrekken bij het zoeken naar oplossin gen. "Het overleg moet verder maar uitwijzen wat men wil en kan. En inder daad, er blijft altijd een groep die ge woon niet geholpen wil worden. Dat hangt met de leeftijd samen." Hij be aamde de veronderstelling van Lydia Meijer (PvdA) dat dergelijke proble men zich tot nu toe altijd in nieuwe wij ken hebben voorgedaan. "Het ver schoof steeds naar een andere wijk, zo dat het altijd een tijdelijk probleem was." Niet-herrieschoppers Volgens Kingma is het een groep van ongeveer 40 jongelui, met een "vaste kern" van 25, die voor overlast in Over hees zorgt, met name bij C-drie, waar van tijd tot tijd bezoekers worden lastig gevallen. "We hebben er al vaak over gepraat, en zo wordt negatief gedrag ook nog eens beloond," verzuchtte de wethouder, al onderstreepte hij dat ook niet-herrieschoppers in Overhees be hoefte hebben aan opvangmogelijkhe den. De wethouder voelde in elk geval niets voor de voorzichtige suggestie om de nieuwe accommodatie in het Smitsveen met het probleem op te zadelen, die trouwens nog moet starten. Zoals be kend wordt het nieuwe centrum onder gebracht in de Rinke Tolmanschool. De school zelf verhuist naar het gebouw van De Wiekslag (opgeheven) en gaat volgend jaar verder als "Zonnedauw", waarmee schoolteam en ouders zich willen bevrijden van een kennelijk enigszins belast verleden. De naam "Rinke Tolman" blijft dan wel aan het gebouw verbonden, al deed Jan van Es seveld (D66) grappenderwijs nog de suggestie om het plein bij het nieuwe gemeentehuis het "Rinke Tolman plein" te noemen. Kingma, al even lol lig, vond trouwens een "Rinke Tolman parkeergarage" onder het gemeente huis ook wel een aardig idee. De raadscommissie Welzijn laat zich niet verleiden tot een onderzoek naar de behoeften aan een "opvang" voor de opgeschoten jeugd in de wijk Over hees, waarop o.m. van de zijde van de wijkvereniging is aangedrongen. Vol gens de commissie is zo'n onderzoek nauwelijks nuttig; het is te duur (30.000 gulden) en bovendien zijn de gegevens daaruit waarschijnlijk voor allerlei uitleg vatbaar. Dat bleek vorige week tijdens de com missievergadering die overigens een kwartier te laat begon omdat, zoals wet houder Frans Kingma de commissie mededeelde, hij eerst nog even had moeten "beeënweeën", een term die pijnlijke associaties oproept maar uit sluitend betrekking had op een tussen tijds College-overleg. De leden volgden de suggestie van de betrokken ambte naren, die ook al weinig in het onder zoek zagen. Over wat er dan wel kan ge beuren betrachtte de commissie weinig duidelijkheid. Alle leden gaven toe dat er wel sprake is van een groot probleem. Leidje Tomassen (Prog. Soest) liet we ten dat zij weinig zag in een opvangmo- gelijkheid bij de kinderboerderij, om dat de activiteiten voor kinderen daar zich niet of nauwelijks laten combine ren met die voor de oudere jeugd. "Kunnen we niet beter iets bij de zitkuil op het trapveld aan de Dorpsstreek ma ken?" suggereerde ze. "Een simpel ge bouwtje of zo, geen echt centrum..." Bromfietsen Johan Baks (CDA) waarschuwde tegen het creëren van verwachtingen en pleit te daarom eveneens tegen het onder zoek. Bovendien meende hij dat de be hoeften onder deze categorie jeugd nogal sterk wisselden. Alvorens con crete uitspraken te doen wilde hij meer gegevens hebben en eerst een discussie in de fractie voeren over de problema tiek. Hij wees ook op de grote mobiliteit van de groep jongeren, die zich met bromfietsen nu eenmaal gemakkelijk verplaatsen. Daarnaast onderstreepte Baks dat het welzijnswerk in Soest nu eenmaal is georganiseerd rondom "bovenwijkse" voorzieningen, zodat niet voor Over hees alleen van deze beleidslijn moet worden afgeweken. Hij pleitte in elk ge val voor intensief overleg met de be staande jeugdcentra, om te voorkomen dat er een duur gebouw met een dure beroepskracht zouden komen, die bin nen bijvoorbeeld driejaar al overbodig zouden zijn. "Er is tenslotte een grote groep die helemaal geen opvang wil..."

Soester Courant | 1988 | | pagina 9