2)artm w^en STIJLVOL HUWELIJK masMm" 'Zonnegloren heeft een geweldige sfeer en van nature een menselijke maat' Comité gaat werken aan 'basis' voor jumelage Soest-Kili^kaya Coniferen voor elk doel (deel 1) Centrale verwarming TUIN-ADVIESCENTRUM 't vamtêrtwcQt voor doe-het-zelvers (Msmg -/'rlfWW Restaurant Voor een perfekt verzorgd •a markt tituut WOENSDAG 8 JUNI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 Fietsendief gepakt Afscheid Wandelaar Nieuwe directie van Soester ziekenhuis: Pleidooi van ANBO-Soest bij B. W.: 'Woningbouw voor ouderen op raadhuisterrein Steenhoffstraat' Dia- voorstelling in de Praatpaal Auto van de weg gehaald Dronken rijders italiafip Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Ld Tel. (02155)13014-12577 Erik van Dorresteyn f/ medewerker 'tVaarderhoogt '/fr' Voor informatie: tel. 1 38 07 Reserveren gewenst. a der Wilt. tot 17.00 rkshop ge werkt met eningen en cht aan de je intuïtie, verkrijgen ^straat 3-5, >pelijke en ien aange- che (stuw- he (steen- 1 het Soes- >rdt ernstig :atieterrein cht door ïap, verlies lerking van ;perkt zich omgeving ir treft een adgoed De rsbos, het ;rt, de Vla- Korte Dui- •enin-Soest 2 lijdejn ge lgen. Som- gestort met t, zoals de iet Monni- eeserspoor t de Werk- st, dient de vergunning n 35, 3741 2, of bij de jroeneveld, Baarn, tel. i staat de in- en. Gezien itie dient zij te zijn. /an Kasteel leent voor vacht men lot en klein, larlijkse ba- Van Arkel li, van 9.00 van diteve- •r rekreatie- de kinderen :uut wonen, r een groots p het terrein tuurlijk een z'n gemak amen staan ^schillende n overzich- er huishou- i platen, cu- l. iet ruim 20 iksschieten, uariumspel, angen, bal esjoelen en nachine, de ken, het rad ebbers wor- gedraaid. ïs zijn deze itieafdeling, irbecue, pa- nonade. Bij droog in de 10 m2. al plezierige \rkel Insti- leren. heeft voor dagelijks Wie beslist ellen, zodat ehaald. Het men kan receptie. Voor bijzondere ITALIAANSE SPECIALITEITEN Baarn Nieuw Baarnstraat 4a, Tel. 02154 -1 14 65 Een 14-jarige jongeman uit Soest zocht vorige week kontakt met de politie, na dat hij een andere jongeman op de fiets zag rijden die hem de dag tevoren was ontstolen. Hij kon de politie ook vertel len wie het was: een 16-jarige Baarnaar. Deze werd aangehouden en bekende de diefstal van het rijwiel. De politie on derzoekt nog of hij meer op zijn gewe ten heeft. effirierev Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines door Arie Wat het Soester ziekenhuis Zonneglo ren betreft is er deze week definitief een eind gekomen aan het leven tussen hoop en vrees. Op korte termijn zijn er maatregelen te verwachten die het streekziekenhuis zullen devalueren tot een dorpspolikliniek. Een maatregel die door Arie en vele gelijkgestemden wordt beschouwd als een aanslag op de kwaliteit van het leven in Soest en directe omgeving. Er is een streep ge haald door alle voordelen die een streekziekenhuis te bieden had. Toe gegeven, er waren geen superspeciali saties aanwezig. Daarvoor moest je in Utrecht, Amersfoort of Amsterdam zijn. Daar alles nieuw en onbekend. In Soest was Zonnegloren een overzich telijke instelling. Korte verbindingslij nen naar de huisartsen, geestelijke verzorging en tal van andere zaken. Het verhoogde de kwaliteit van het le ven. In de bijna dertig jaar dat Arie deel uitmaakt van de Soester bevolking is hij vijf keer om uiteenlopende redenen in ziekenhuis Zonnegloren verpleegd. Eigenlijk een onjuiste kwalificatie. Be ter is te spreken van te gast geweest zijn aan de Soesterbergsestraat 125. Een overdreven voorstelling van za ken? Niet alles is er sinds het bestaan van Zonnegloren vlekkeloos verlo pen, maar even niet vergeten dat het ook daar een kwestie van mensenwerk was. Met het te gast zijn bedoelt Arie de aandacht en de warmte waarmee je als patiënt werd ontvangen en omge ven. Voor zover Arie het heeft kunnen beoordelen waren patiënten geen nummers, geen gevallen, geen objec ten, maar mensen. Zonnegloren, meer dan zomaar een streekziekenhuis. In de letterlijke be tekenis van het woord een gasthuis met een christelijke signatuur, maar wel een zonder duidelijke of onduide lijke scheidslijnen. Ds. Rob ter Haar Romeny was er de man met de drukste praktijk. Welke patiënt is er ooit aan zijn aandacht ontsnapt? Als er ooit moest worden bijgepraat, moest wor den geluisterd, dan was hij er. Pastora le zorg waaruit vele persoonlijke vriendschappen zijn overgebleven. Belangstelling voor de patiënt en de mens was er ook bij het merendeel van de medische specialisten. Namen als die van Buss, Glerum, Bangma, Sille- vis Smit en al die andere witgejaste da mes en heren zijn in relatie tot de zorg voor patiënten in dat kleine streekzie- kenhuisje onuitwisbaar. En dan het kleine legertje verplegers en verpleeg sters. Wat liefde voor hun vak en hiïn inzet betreft eigenlijk geen mensen van de tegenwoordige tijd. Zij vooral waren het die het leven in ziekenhuis Zonnegloren leefbaar maakten. Zon der wie dan ook maar te kort te willen doen, wil Arie er één uittillen: hoofd zuster Leontiene Warnies. Waar schijnlijk de minst makkelijke 'tante' die ooit in ziekenhuis Zonnegloren heeft rondgelopen, maar wel een die voor iedereen van goede wil het hart op de juiste plaats had. Ze leerde en stimuleerde collega's en leerlingen en schroomde niet, wanneer daartoe ten minste aanleiding bestond, dames en heren medische specialisten op subtie le wijze haar opvattingen kenbaar te maken. Bijna tien jaar geleden ver woordde ze aan Arie haar opvattingen over de relatie verpleegster-patiënt. De moeite waard om nog eens onder uw aandacht te brengen, omdat haar visie tot op de dag van vandaag karak teristiek is gebleven voor de benade ring van patiënten in Zonnegloren. "Je leert", aldus Leontiene Warnies, "ontzettend veel van patiënten. Bij voorbeeld het terugnemen van een stuk eigenwaarde. Je moet je op het standpunt stellen dat een patiënt ten minste evenveel eigenwaarde heeft als jezelf. Nooit denken: ik weet het en hij of zij heeft te doen of te laten wat ik zeg. Ik zie het niet als een bezwaar dat een verpleegster nog eens een gevoels mens is. In de praktijk betekent het dat je niet mee moet huilen, maar soms wel met de mensen mee moet lij den. Lijden in die zin, dat je op mo menten dat mensen verdrietig zijn er bij bent." Ziekenhuis Zonnegloren, zeer bin nenkort voltooid verleden tijd. Vraag Arie niet hoe het zo ver heeft kunnen komen. Nakaarten heeft in deze na melijk geen enkele zin, net zo min als de geruststellende mededeling van de Zonneglorendirectie serieus nemen dat de aan Zonnegloren specialisten zich geen overdreven zorgen hoeven te maken over hun toekomst. Een me dedeling die van weinig zin voor reali teit getuigt. Zonnegloren, een bijna niet weg te denken instituut in Soest, verdwijnt als ziekenhuis. Vandaag en in de toekomst mogen we daarover boos, verontwaardigd en verdrietig zijn. Arie is zowel het een als het ander. Bedankt, medewerksters en mede werkers van ziekenhuis Zonnegloren. Het was 'klasse' voor fonds en partcu- liere patiënten. Het ga U goed. Arie Wandelaar Sinds afgelopen zondag heeft Soest een officieel comité, bestaande uit Turkse en Nederlandse inwoners, dat zich gaat toeleggen op het tot stand brengen van een "jumelage" (steden band) tussen Soest en het Turkse dorp Kiligkaya. Het comité zal zich ervoor inzetten dat zo'n band hier in Soest wordt gedragen door een zo groot mo gelijk deel van de bevolking. De oprichting van het comité is een recht,§1jrje^kts(gpvo)g v^n de in eerste in- i stafitje: n,ogal jeriignouderide reactie- 1 van tiet Sófestér gemeentebestuur op de uitnodiging van het gemeentebestuur van Kiligkaya om een vriendschaps band aan te gaan. Politiek Soest heeft onlangs een aantal voorwaarden gefor muleerd, waaraan moet worden vol daan voordat de gemeente een officiële rol kan spelen. Benadrukt is dat een ste denband in de allereerste plaats een zaak moet zijn van de bevolking in bei de gemeenten en dat het gemeentebe stuur daarop pas kan inspelen als de re latie in die zin al concreet gestalte heeft gekregen. De bereidwilligheid voor de jumelage is aan Turkse zijde nog onverminderd aanwezig. In Soest gaat het zondag op gerichte comité er alles aan doen om een concrete "basis" voor de vreind- schapsrelatie te leggen. De oprichting vond plaats na een interessante dia voorstelling in de Praatpaal aan de Mo lenstraat, waar zo'n vijftig Nederlandse en Turkse inwoners waren uitgenodigd door Sevki Ökaya, de Turkse onderwij zer in Soest en vurig pleitbezorger van de jumelage. 'Klein maar fijn' De gasten - onder wie ook wethouder Frans Kingma en raadslidJan Visser - kregen aan denanavan fraaie dia's een goed beeld van Kiligkaya, dat in het ge heel van Turkse gemeenten een bijzon dere plaats inneemt en kernachtig be schreven kan worden als "klein maar fijn". Kiligkaya is niet alleen vanuit toe ristisch oogpunt bijzonder aantrekke lijk gelegen (in noord-oost Turkije, Het bestuur van de afdeling Soest van de ANBO (Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen) heeft vorige week in een brief aan het College van B. W. gepleit voor de bouw van wo ningen voor ouderen op het vrijko mende terrein aan de Steenhoffstraat, als daar de gemeentelijke gebouwen - o.a. het raadhuis en de bijbehorende noodgebouwen - worden afgebro ken. De ANBO heeft kennis genomen van de ideeën voor de bouw van luxe appar tementen en een kantoorpand (waar nu het VW-kantoor staat), maar vestigt de aandacht van B. W. op het feit dat deze lokaties zeer geschikt zijn voor de bouw van woningen voor ouderen. "Hoog genoteerd in zowel landelijk als gemeentelijk ouderenbeleid staat de doelstelling ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen," aldus de ANBO. Voor veel ouderen impliceert dat "blijven wonen in de vertrouwde omgeving, waardoor wat makkelijker een beroep gedaan kan worden op (vrij willige) hulp van buren en bekenden". Het bestuur wijst erop dat het zelfstan dig blijven wonen meer haalbaar wordt als centrale, algemene voorzieningen - winkelcentra, spoor- en busverbindin gen - binnen (loop)bereik blijven. "Nieuwbouw ergens aan de rand van Soest is wat de natuur betreft misschien wel aardig, maar voor ouderen in de meeste gevallen niet ideaal. Het maakt hen voor de voorziening van de dage lijkse levensbehoeften sterk afhankelijk van hulp. En ook aj wordt deze hulp vrijwillig aangeboden, het schept toch verplichtingen; een situatie waarmee men diep in zijn hart toch niet echt ge lukkig is." Gesubsidieerd De ANBO doet dan ook een beroep op het gemeentebestuur de bouwterreinen in de omgeving van winkelcentra - en dus ook de terreinen aan de Steenhoff straat - primair te bestemmen voor wo ningbouw voor ouderen. Men wijst in dat verband ook op het beleidsplan van de SWOS (Welzijnswerk Ouderen), waarin met zoveel woorden wordt ge pleit voor de bouw van gesubsidieerde woningen, met het oog op de in het al gemeen zwakke inkomenspositie van ouderen, en voor het reserveren van een deel van het woningcontingent ten behoeve van ouderen. "Het kan niet uw bedoeling zijn oude ren daar te huisvesten waar zij het min ste 'geld' kosten," laat de ANBO we ten. "Het is zelfs zo dat luxe apparte menten juist aan de buitenkant van een plaats eerder aftrek zullen hebben bij de wat kapitaalkrachtiger inwoner, omdat hij immers beschikt over eigen vervoer. Binnen loop-afstand is dan immers ook wat rekbaarder." Voor de financieel wat minder sterken ligt dat heel anders, meent het ANBO-bestuur. "Voor hen moeten winkels echt binnen 'hand'-be- reik zijn." Laagbouw "Is er in Soest nu wérkelijk behoefte aan een kantoorpand in het belangrijkste winkelcentrum?" vraagt men zich ver der af over de plannen voor de nieuwe bestemming van het terrein waar nu nog VW-kantoor en gemeentelijk IN- FO-centrum zijn gehuisvest. "Zal het parkeerterrein achter de VW, als straks de ambtenaren er geen gebruik meer van hoeven te maken, niet groten deels leeg blijven? En is dat terrein geen alleraardigste plaats om bijvoorbeeld laagbouw-woningen voor ouderen te bouwen, die qua stijl aangepast kunnen worden aan die van het wat landelijke Kerkpad?" Het ANBO-bestuur geeft B. W. deze suggesties in overweging omdat oude ren niet alleen in woord waardering ver dienen, maar ook omdat zo met terdaad ook iets belangrijks voor hen kan wor den gedaan en ouderenbeleid op die manier inhoud krijgt. De politie hield zaterdagmorgen in Soest een 38-jarige automobilist uit Blaricum staande, wiens vervoermiddel duidelijk tekenen van verval vertoonde. De banden waren tot op de draad ver sleten en ook de remmen verkeerden in een erbarmelijke toerstand. De wagen werd in beslag genomen en de bestuur der kreeg een proces-verbaal. "Zonnegloren is een enig ziekenhuis. Als je hier pas binnenkomt ruik je vrij snel wat de aard en de kwaliteit van het bedrijf is. Dan zie je een goed, kleinschalig basis-ziekenhuis met wei nig bureaucratie en korte communica tielijnen. Vooral de kwaliteit in de sfeer van de bejegening van de patiën ten is hier hoog, en dat is een van de aantrekkelijkste kanten van het werken hier." Dat zegt drs. J.H.M. Peters, de nieuwe directeur patiëntenzorg van Zonneglo ren (én Maarschalksbos), en zijn uit spraken worden zonder reserve onder schreven door zijn collega drs. J.M.M. Beljaars, de nieuwe directeur bedrijfs voering. De heren Peters en Beljaars vormen sinds 1 mei j.1. het nieuwe di rectieteam van de beide ziekenhuizen in Soest en Baarn. De heer Beljaars trad overigens al op 1 april in dienst. Hoewel de beide directeuren elkaar voor hun komst naar Soest en Baarn niet kenden zitten ze volstrekt op één lijn, zo blijkt in een kort vraaggesprek dat vorige week plaatsvond. Ze stu deerden beiden in Tilburg, maar omdat ze deel uitmaakten van heel verschillen de "jaargangen" studenten - de heer Peters is 54, zijn collega Beljaars 42 - kenden ze elkaar ook daarvan niet. Geen van beiden heeft een strikt medi sche achtergrond, al zijn ze inmiddels al jaren in de gezondheidszorg werkzaam. De heer Peters was o.a. verbonden aan een zwakzinnigeninrichting in Heem stede, later aan het bekende Centrum '45 in Oegstgeest en tot voor kort inte rim-directeur van het Diakonesehuis in Heemstede. De heer Beljaars begon zijn loopbaan als docent aan de Haagse sociale academie en was de afgelopen jaren directeur van het Amsterdamse ziekenfonds. 'Leuke klus' Hun nieuwe baan bij Zonnegloren en Maarschalksbos zien ze als een uitda ging. "Een leuke klus," zoals de heer Peters het omschrijft, waarvan de "clou" volgens hem is: "Hoe houd je, ten behoeve van de plaatselijke bevol king, hier een goede gezondheidszorg in stand?" De beide directeuren zijn het over de uitgangspunten van hun beleid volledig eens. "Dat kostte niet meer dan een avond samen praten," aldus de heer Peters. Die goede plaatselijke gezondheids zorg kan niet anders dan gebaseerd zijn op een hechte samenwerking tussen de "tweede lijn" - het ziekenhuis met zijn specialisten en de scala van mogelijkhe den tot behandeling, van vrij simpel tot zeer ingewikkeld - en de "eerste lijn" - de huisartsen, het kruiswerk, het maat schappelijk werk, etc. "Een goed twee- de-lijnszorg bestaat alleen in een naad loze samenwerking met de eerste lijn." In Soest troffen de heren Peters en Bel jaars wat dat betreft een min of meer ideale situatie aan, juist omdat hier die onderlinge kontakten al heel ver ont wikkeld zijn. In de afgelopen weken hebben zij die uitgediept in vele per soonlijke ontmoetingen. "De gezondheidszorg is in het alge meen sterk verkokerd. Het gaat erom hoe de kwaliteit ook tussen de verschil lende instellingen gestalte krijgt. Vroe ger, toen de gezondheidszorg minder bedreigd werd, dacht men automoa- tisch 'instellings-gericht'. Elke instel ling streefde naar zoveel mogelijk eigen voorzieningen, een compleet pakket. Dat is de laatste jaren sterk aan het ver anderen," aldus de heer Peters. Veranderende denkbeelden De ontwikkeling naar meer patiënt gericht werken vond mede plaats onder invloed van de bezuinigingen, die zich vooral op het terrein van de gezond heidszorg sterk doen voelen, maar zij vormen zeker niet de enige oorzaak, vindt hij. "Het is ook een kwestie van veranderende denkbeelden over ge zondheid en ziekte. De centrale vraag is: hoe vinden patiënten hun zelfres pect, ook als ze zich realiseren dat ze ziek of gehandicapt zijn? Gezondheids zorg is niet alleen een zaak van het be strijden van ziekte, maar ook hoe je zin geeft aan je leven en watje daarvoor no dig hebt. Denk maar aan het feit dat het tien jaar geleden nog bijna vanzelfspre kend was dat 'terminale patiënten' in het ziekenhuis werden opgenomen om daar te overlijden, terwijl de mensen er tegenwoordig veel meer de voorkeur aangeven om thuis te sterven." Volgens hem is er een duidelijke ver schuiving van "instituties" naar "func ties". "Die denkbeelden zetten zich langzaam door. De bezuinigingen, de krimpende budgetten versnellen dat proces alleen maar, mede omdat het be grip concurrentie - het plan-Dekker - zijn intrede heeft gedaan in de gezond heidszorg. Het gaat vooral om de vraag: waar hebben de mensen, je zou kunnen zeggen: de klanten, behoefte aan?" In het algemeen hebben de mensen een redelijk vertrouwen in het technisch kunnen van de medici. "Maar dat bete kent niet dat er automatisch ook aan dacht wordt geschonken aan de context van bijvoorbeeld een patiënt die een in tern onderzoek moet ondergaan. De al dan niet uitgesproken vrees voor kan ker speelt dan vaak een belangrijk rol, en daar moet je op inspelen. Dat kan bijvoorbeeld door de wachttijd tot de uitslag zo kort mogelijk te maken, maar dat vergt ook een stukje organisatie. De mensen accepteren ook minder allerlei bureaucratische vanzelfsprekendhe den." Bewustzijn Ook (of misschien: zélfs) in Zonneglo ren valt in dat opzicht nog wel iets te verbeteren, aldus de heer Peters. "Het gaat er vooral om hoe je dat bewustzijn in de totale organisatie verspreidt. Hoe leg je het verband tussen de levenserva ring van de medewerkers en die van de patiënten? Dat betekent ook een zekere ontprofessionalisering, als reactie op de ontwikkelingen van de afgelopen jaren. De meeste ziekenhuizen zijn ooit ont staan uit liefdadigheid, opgericht door mensen met een roeping. Daarna ont stond er een sterke vermaatschappelij king en werd de gezondheidszorg meer en meer geprofessionaliseerd, met steeds weer nieuwe functies. Nu zie je langzamerhand de omgekeerde ten dens." Dat heeft volgens de beide directeuren niet direct te maken met de "zorgzame samenleving". "We hoeven niet bang te zijn voor minister Brinkman," aldus de De heer Beljaars (l.) en de heer Peters (r.vormen samen de directie van Zon negloren en Maarschalksbos. heer Beljaars. De mensen willen zélf ook heel ver gaan als het gaat om zelf zorg en mantelzorg. Maar dat moet fi nancieel dan ook kunnen." Beiden zijn het erover eens dat het "bejegeningskli maat" veel meer aandacht krijgt en ver dient, een ontwikkeling die min of meer synchroon loopt met de bezuinigingen in de gezondheidszorg. "Er is een gi gantische groei in de kwaliteit van bij voorbeeld de verpleegzorg, waar men steeds verder afstaat van het ouder wetse ziekenhuisklimaat." Dat geldt ook voor Zonnegloren, aldus de heren Peters en Beljaars. "Het is wel een oud ziekenhuis, maar het heeft een geweldige, eigen sfeer en van nature een 'menselijke' maat. Dat sterke punt kan met behulp van kwaliteitsprogram ma's nog verder naar voren worden ge haald." Kwaliteit De beide directeuren zien hun werk in het Soester ziekenhuis, ondanks de donkere wolken die zich boven Zonne gloren samen pakken en het niet door gaan van de Oelte, als een uitdaging. "Het zou veel minder leuk zijn om in een ziekenhuis te werken waar voor een reeks van jaren alles al vastligt. We we ten dat hier wat moet gaan gebeuren en alles voorwaarden voor een goede ont wikkeling zijn hier aanwezig." In dat verband wijzen ze opnieuw op de uit stekende samenwerking tussen eerste en tweede lijn in Soest. "Die is hier ver der voortgeschreden dan bijvoorbeeld in Amsterdam. De huisartsen zijn hier kind aan huis, daar keken wij wel van op. En dan de kwaliteit van het perso neel hier, dat er vaak al heel lang is. Dat i ruik je als het ware gl in de gang en dat 1 zie je met de ogen van je hart," aldus'de 1 heer Peters. De heer Beljaars valt hem bij door te wijzen op het geringe verloop onder de medewerkers en het relatief opvallend lage ziekteverzuim van vijf procent. "In Amsterdam is dat ver bo ven de tien procent." Zij zien het ook als een opdracht en een uitdaging om bij het publiek de "beeld vorming" over het ziekenhuis te verbe teren. "Door zijn kleinschaligheid zijn de zwakke punten van Zonnegloren - als ze er zijn - natuurlijk ook beter zicht baar. Als er problemen zijn, zijn die ook gauw bekend. Maar het ziekenhuis is nu eenmaal te klein voor alle specialismen die je in de grote centrum-ziekenhuizen aantreft. De pretentie van Zonnegloren is ook niet meer dan een goed basis-zie kenhuis te zijn," aldus de heer Peters. In hooguit tien procent van alle gevallen is de dure apparatuur vereist die in de grote gezondheidscentra beschikbaar is voor bijvoorbeeld hoogwaardige diag nose-technieken. "Maar Zonnegloren is goed in 95 procent van alle zaken waarvoor mensen naar een ziekenhuis worden verwezen," bevestigt de heer Beljaars. Op de Nieuweweg hield de politie za terdagavond een 27-jarige Amersfoor- ter aan, die duidelijk onder invloed zijn auto bestuurde. Hij moest blazen en bloeden en kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Hetzelfde overkwam een 24-jarige Soester, die op de Biltseweg werd be trapt. Hij reed daar met een snelheid van maar liefst 130 kilometer per uur. Het comité dat zich gaat inzetten voor de jumelage Soest-Kiligkaya. dicht bij de Zwarte Zee), maar kent ook een goed ontwikkeld sociaal en cultu reel klimaat. Uit de aanwezigen vormde zich na af loop spontaan en onder applaus het co mité, dat de volgende samenstelling heeft: Eit Algra, voorzitter; Ans Mann, secretaris, Mehmet (Jnlü, penning meester; Seyki Özkaya, adviseur. De xfamés- Bofman, Atekerrtian, 'Diks1 en Luitwieler en de heren Akyüz, Kaital en Yalvag werden benoemd tot leden. Het comité heeft op 29 juni a.s. een eerste werkvergadering gepland, waarop de ideeën zullen worden uitgewisseld. kunnen we van het gemiddelde uitgaan, 5 stuks per 2 meter. Goede snoeibare haagconiferen zijn o.a.: Thuja occidentalis 'Brabant', (westerse levens boom), lichtgroen. Goede groeier. Zeer winterhard. Geschikt voor droge grond. Thuja plicata 'Martin' (Reuzenlevensboom), fris tot donkergroen. Flinke groeier. Glimmend loof. Goed winterhard. Cupressocyparis leylandii, (Bastaardcypres). Fris groene, zeer krachtig groeiende conifeer. Regelmati ge snoei noodzakelijk. Slecht tegen strenge winters bestand. Taxus baccata (venijnboom). Donkergroen. Vrij trage groei. Zeer sterk gewas. Een haag voor het le ven. Zuilvormen voor accent Zeer smal opgaande coniferen lenen zich erg goed voor het gebruik als hoogte-accent in de tuin. In een lage begroeiing van b.v. heide of bodembedekkende planten kan het vaak heel fraai zijn het vlak te door breken met een hoogte-element. Óm toch doorkijk te behouden is een heel smalopgaand gewas gewenst. Een aantal coniferen hebben zo'n opvallend zuilvor mige groei. Hiertoe behoren o.a.: Juniperus virginiana 'Skyrocket' (Jeneverbes). Een zeer smalle 'raketvormige' plant met een blauwgrijze kleur. Bij een hoogte van 3-4 meter bedraagt de breedte maximaal 30 cm. Taxus baccata 'Fastigiata' (zuilvorm venijnboom). Langzaam groeiende donkergroene zuiltaxus. Rode bessen. Er zijn ook variëteiten in omloop met geel loof. Juniperus communis 'Hibernica,' (Ierse Jenever bes). Sterke plant, grijsgroen, vrij snelle groeier. Zeer sierlijk. Volgende week aandacht voor bodembedekkende coniferen, bol-, stam-, treur-, en struikvormen. Op de betere tuincentra worden de coniferen de laatste jaren in de container gekweekt aangeboden zodat er de ge hele zomer door een ruim aanbod is in goed verplant- bare gewassen. Er worden in ons land momenteel ong. 1500 verschil lende soorten en rassen coniferen gekweekt. Samen met de wintergroene heesters zorgen ze ervoor dat de tuinen er in de winterperiode niet kaal en doods uit hoeven te zien. Coniferen zijn er in een schijnbaar eindeloos sorti ment, in tal van tinten en met diverse groeiwijzen. Veel tuinbezitters zijn helaas nog altijd in de waan dat het begrip "Coniferen" niet verder reikt dan de mas saal aangeplante haagconiferen. Onder de grote fami lie van kegeldragers vallen echter ook alle spar- en denachtigen, de jeneverbes, de venijnboom, de Ce der, etc. etc. We kunnen in tuinen en parken coniferen tegen ko men met zuilvormige of breed-pyramidale groeivor men, maar ook stam- treur- en struikvormen komen voor. Hieronder een indeling van coniferen naar ge bruik. Bij elk onderdeel vermeld ik enkele goede ver tegenwoordigers. Haagconiferen Voor de aanleg van een haag komen een flink aantal coniferensoorten en rassen in aanmerking. De voor keur verdienen echter die soorten/rassen die regel matige snoei goed verdragen en ongevoelig zijn voor ziekten en plagen. Bij de plantkeuze spelen het aantal zonuren op de toekomstige standplaats, het gebruik van de aan te planten afscheiding en natuurlijk de per soonlijke smaak een grote rol. Als een haag als achtergrond gaat fungeren van een plantenborder is een fris- tot donkergroene haagconi feer favoriet. Tegen deze neutrale achterwand kunnen we zonder problemen met allerlei kleuren aan het werk. Wordt een coniferenhaag als scheidingshaag toege past tussen b.v. twee opritten, dan is een aanplant van gele of bonte exemplaren ook goed mogelijk. Op minder zonnige plaatsen kunnen Thuja (levens boom) en Taxus (venijnboom) veelal uitkomst bie den. Afhankelijk van de maat bij inkoop en de soort coni feer die we kiezen, gaan we bij aanplant uit een 2-3 ex emplaren per strekkende meter. In de meeste gevallen

Soester Courant | 1988 | | pagina 11