Splinter Eemland b.v. 4ti Open Soester kampioenschappen polsstokspringen, beddenrace en rodeostier Gezellig familietoernooi bii De Eemvogels WOENSDAG 8 JUNI 1988 SPORT SOESTER COURANT SPORT PAGINA 19 Zondag 12 juni: 7e RKJS-sportf eestweekend HONKBAL Honkbal-jeugd wint FIETSCËOSS King's Road Riders JEU DE BOULES Weer prijs voor De Gemshoorn ATLETIEK Dave Brouwer 2e op NK in Den Haag Baarn - Eernnesserweg 16-22 Telefoon 02154-15555 Soest - Beukenlaan 80 (hoek Dalweg t.o. Sporthal Beukendal) Telefoon 02155-12643 GESPECIALISEERD IN JONGE GEBRUIKTE FORD-AUTO'S CTS houdt autocross in Utrecht AUTOCROSS TAFELTENNIS Soester basisschool 4e op NK tafeltennis Frank Masmeijer lost startschot Tiende Klaarwaterloop op 16 juni! Goede prestaties van Pijnenburg ATLETIEK ZWEMMEN Zwemdiploma's Jeugdkamp Hees DUIVENSPORT Wedvluchten Sanitair Koopman r r Op zondag 12 juni wordt door de R.K. Jongeren Soest op en rond het terrein van de Petersbaan aan de Eemweg een gevarieerd sportfestijn georganiseerd. Naast de 7e open Soester kampioen schappen polsstokverspringen - dat dit jaar niet meer bij de fam. Van Roomen (Grote Melm), maar ook bij de Peters- baan plaatsvindt - wordt voor de derde keer een beddenrace verreden en is er als primeur een rodeostier ingehuurd, waarop iedereen zijn cowboy-kunsten kan laten zien. De R.K.J.S. is een geheel zelfstandige vereniging van ruim 120 leden, die haar leden een ontspannend, creatief en vor mend programma biedt. Eén van de grootste activiteiten is het Sportfeest- weekend, met op zaterdagavond een feest en op zondag het sportieve gebeu ren. Beddenrace Wat dat laatste betreft: er wordt op zon dagmorgen om 11.00 uur begonnen met de beddenrace, die wat verbeterin gen heeft ondergaan t.o.v. vorig jaar. Nog steeds blijft het echter de bedoeling om met de RKJS-ziekenhuisbedden of met eigen bouwsels een aantal hinder nissen te nemen, waarbij de waterba lans altijd de moeilijkste blijkt. Deelna me staat open voor groepen van mini maal drie personen (waarvan maximaal twee duwers) en, in het geval van eigen constructies, niet zonder contact met Erik van Logtestijn (tel. 14661). In schrijven vanaf 10.30 uur of daarvoor bij bovengenoemde; de kosten zijn f 5,- per groep. Voor de snelste équipe en de origineelste deelnemer(s) zijn er o.a. wisselbekers. Rodeostier Tot 12.30 uur bestaat de mogelijkheid tot inschrijving voor de afvalrace op de mechanische stier, die geheel omringd wordt door een luchtkussen. Deze at tractie is mogelijk gemaakt door de fi nanciële steun van een groot aantal sponsors: Autorijschool Los, Bosexploitatie A.P. van Doorn, Brouwer Systeemplafonds, Geytenbeek Bloemsierkunst, Ham- menpark Anton Hilhorst, Hoveniers bedrijf Frank Spijker, Kaasboerderij de Staelenhoef, Lion Cars Autoverhuur, Markland Nederland B.V., Procar, Slij terij Toon v.d. Linden en Snackorie Sie- bert. Deelname kost f 2,50 per persoon, waarbij de foto die van iedereen op de stier gemaakt wordt gratis verkrijgbaar is. In drie ronden zal worden bepaald wie het langst op het bokkende beest kan blijven zitten. Polsstokspringen De ronden op de stier worden geschei den door twee ronden polsstok-ver springen over de nieuwe polsstok-ac commodatie achter de kantine van de Petersbaan. Materieel stevig gesteund door loonbedrijf Luits Houkes en hout handel Peter Meyer is er een put met steiger en landingsplaats gerealiseerd, die voldoet aan de normen van de Pols- stokbond. Tevens zullen de nieuwe, 8 meter lange aluminium polsstokken in gebruik genomen worden, soortgelijke als die bij de officiële fierljepwedstrij- den gebruikt worden. Beide bovenge noemde firma's namen overigens te vens beiden één stok voor hun reke ning. Tot 13.30 uur kan men zich inschrijven in de categorieën dames (vanaf 15 jaar), Bij het polsstokspringen behoort een "plons uiteraard tot de mogelijkheden. heren junioren (ook vanaf 15 jaar) en heren senioren (vanaf 35 jaar). Deelna me (f 1,— per persoon) staat open voor iedereen in deze leeftijdscategorieën, maar alleen Soester inwoners kunnen de wisselbekers winnen, die dit jaar in het bezit waren van resp. Margreet v. Roomen, Theo v.d. Beek (al vijf jaar) en Piet Zonneveld. Voor de meest ori ginele foutsprong is er de Pipo-wissel- beker en die staat bij Anita v. Hofslot op de schoorsteen. De nieuwe winnaars van deze oer-Hol- landse sportwedstrijd zullen bekend zijn rond 16.00 uur, waarna direct de fi nale op de rodeostier zal plaatsvinden. Hierna is er gelegenheid om nog tot 19.00 uur gezellig te vertoeven in de kantine van de Petersbaan, waar rond 17.30 uur de prijsuitreiking zal plaats vinden. In verband met de EK-wedstrijd Ne derland-Rusland is er geen avondpro gramma. Voor inlichtingen kan men te recht bij Erik van Logtesteijn (tel. 14661) en Rainoud van Dorresteijn (tel. 18519). Foto: Goos van der Wilt. Ter afsluiting van het korfbalseizoen hielden De Eemvogels afgelopen za terdag een feestelijk familietoernooi. Er hadden 16 teams ingeschreven met Eemvogelspelers, familieleden en oudkorfballers. Om 12.00 uur begonnen op 4 velden de wedstrijdjes. Iedere match duurde 2x15 minuten. In de derde ronde en tijdens de strafworpenkompetitie begon het behoorlijk te regenen, maar dat kon het enthousiasme van de spelers niet tem peren. De sfeer bleef uitstekend en het programma kon worden gehandhaafd. Om 16.00 uur kon de balans worden opgemaakt. Alleen de 'Doorzetters bleken alle drie hun wedstrijden ge wonnen te hebben, dus zij kwamen in het bezit van de wisselbeker. Ze leken even nog bedreigd te worden door De Maantjes' en 'de Wockels', maar omdat deze teams tegen elkaar gelijk speelden bleven ze op 5 punten steken. Bij de strafworpenkompetitie gingen de 'Muppets' met 7 doelpunten met de eer strijken en in de andere poule stonden de 'Kraaien' en de 'Shoarmarolletjes met 6 doelpunten bovenaan. Beide Het Knickerbockers junioren honkbal team speelde afgelopen zondag het 6e competitieduel tegen de eveneens nog ongeslagen Zuidvogels. Het beloofde dus een spannende wedstrijd te wor den. De eerste inning werd afgesloten met een 1-0 voorsprong voor de gasten. In de tweede inning kwamen de Zuid vogels niet aan scoren toe, en de Soes- ters konden een kleine voorsprong van 2-1 nemen. In de vijfde inning kwamen de Soesters op een 4-3 achterstand, maar deze stand werd door goed slaan van de Knickerbockers in de zesde in ning omgebogen naar een 7-5 voor sprong. Door goed pitchen en goed veldwerk van de Soesters kwamen de Zuidvogels niet meer aan scoren toe. De Knickerbockers voegden nog 3 punten aan hun totaal toe, waardoor een eindstand werd bereikt van 1^-5. Door deze uitslag staan de Knickerboc kers met 12 punten uit 6 wedstrijden al leen aan de kop. teams moesten nog eens 10 strafwor- pen nemen en toen bleken de Shoarma rolletjes met ééen puntje meer als win naar uit de bus te komen. Nadat de aspiranten D, die in de zaal kompetitie kampioen waren geworden, door voorzitter Ton Kraaikamp waren gehuldigd en alle toernooispelers hun vaantje hadden gehad, was er een grote Op zondag 5 juni zijn de King's Road Riders naar Almere-stad geweest. Ge lukkig was het droog, al staat daar in de polder altijd een stevig windje. Het was een Open-regio-wedstrijd met een kleine opkomst. Er waren 21 races. In de Open Klasse reden Dennis Krol, Toine Marsé, Robin v.d. Wolk en Er- win Marsé. Ze fietsten zich alle vier naar de finale waarin Dennis een 3e, Toine een 8e., Robin een 7e en Erwin een 2e plaats behaalde. Bij de Junioren behaalde Dennis een le, Toine een 5e, Bennie Hagen een 8e en Jeroen Hagen een 7e plaats. Bij de Experts bezette Robin de le en Erwin de 2e plek. Bij de Cruisers had Erwin een le prijs. Hij deed voor het eerst mee in deze klasse. Een prima prestatie dus! Bij de 2e zomeravondclubontmoeting die plaatsvond in Nieuwegein heeft De Gemshoorn de le plaats behaald. Er waren 12 tripletters en 2 doublettes ge vormd d.m.v. loting. Ieder team speel de drie wedstrijden. Deze avond had een spannend verloop, want men was aan elkaar gewaagd. Dit gold zeker ook voor le prijswinnaar A. Deelen, die met zijn team niets cadeau kreeg, en lange partijen speelde. Ook de heer A.P.A. Mol speelde een goede wedstrijd, maar door het aantal tegen- punten eindigde hij als derde. De resultaten tellen mee voor het eind klassement. De slotavond van dit toer nooi is in Laren op de Brink. loterij. Tot slot werd de gezellige dag met en grote barbecue voor 130 perso nen afgesloten. Bij de Nederlandse Kampioenschap pen voor B-junioren, die het afgelo pen weekend in Den Haag zijn gehou den, is Pijnenburg-atleet Dave Brou wer bij het verspringen op een uitste kende tweede plaats geëindigd. Na een jaar vol tegenslag is Dave deze winter sterk vooruit gegaan. Onder lei ding van trainer Ard Vermeulen verbe terde hij de afgelopen maand diverse malen het clubrecord verspringen en liet zien in een grote vorm te steken. Na vorige week z'n beste prestatie op 6.95 m gebracht te hebben hing het verbre ken van de zeven-meter-grens in de lucht. Zover kwam het afgelopen week end nog niet. Met een sprong van 6.92 m bleef hij 11 cm van de winnaar ver wijderd en had hij precies 1 cm voor sprong op nummer drie. Een uitstekend resultaat van deze jonge atleet, die nog lang niet aan het eind van zijn grenzelo ze capaciteiten is. Maandag is Dave ge huldigd door zijn clubgenoten voor het behalen van de zilveren plak. Door deze prestatie is hij uitgenodigd voor het Ne derlandse B-juniorenteam, dat komend weekend een interlandwedstrijd heeft in Zwolle. CTS, een echte Soester autocross-ver eniging, maar helaas nog zonder eigen baan, houdt in samenwerking met Motorcross Vereniging Utrecht op za terdag 11 juni een grote autocross. Voor de wedstrijd en in de pauze zullen de leden van Motorcross Vereniging Utrecht een motorcrosswedstrijd ver rijden. CTS, dat er alles voor gedaan heeft om de baan zo ideaal mogelijk te krijgen heeft tot nu toe al een groot aan tal inschrijvingen, waaronder de inter nationale autocrosser Jan v.d. Kraats uit Nijkerk. Jan v.d. Kraats heeft al ver scheidene internationale wedstrijden achter de rug, onder andere in West- Duitsland en Tsjechoslowakije, waar hij zich steeds bij de eerste zes van Europa reed. Verder rijden er diverse bekende special-rijders mee. De Soester autocrosser René Wasse naar zal die dag niet aan de wedstrijd meedoen vanwege zijn bezigheden als bestuurslid vanautocrossvereniging CTS. Verder zal er die dag ook een wedstrijd verreden worden in de 1300 cc klasse. Aan het eind van de dag wordt er nog een monteurswedstrijd gehouden. De wedstrijd zal plaatsvin den op motorcrossterrein Lage Weiden te Utrecht. Het tafeltennisteam van de De Savor- nin Lohmanschool zette zaterdag tij dens de landelijke tafeltenniskam pioenschappen in Culemborg een pri ma prestatie neer door het behalen van een vierde plaats. Angela v.d. Geer, Ruud v.d. Leij en Siebren Roorda sloten met dit landelijk toernooi een prima wedstrijdenreeks af. Zowel tijdens het in december door de Soester tafeltennisvereniging "Shot" georganiseerde kampioenschap, als tij dens het regionaal toernooi in Huizen werden zij in de klasse "Nieuwe Oogst" ongeslagen kampioen. Vanzelfspre kend was de tegenstand tijdens het lan delijk kampioenschap nog sterker. Niet minder dan 84 basisscholen streden in sporthal "Culemborg" om de landelijke Na een wat zwakke start tegen de K. Norelschool uit Epe ging het allengs be ter. De ene na de andere regionaal kam pioen werd aan de zegekar van Angela, Ruud en Siebren gebonden. Uiteinde lijk scheelde het slechts één puntje met "de Heraut" uit Nieuwegein, of men had de finale om de eerste drie plaatsen gehaald. De finale-ronde om de 4e, 5e of 6e plaats werd er niet minder span nend om. Zo verloor Siebren zijn eerste wedstrijd van dit seizoen. Uiteindelijk bleek het gedegen werk van vooral An gela v.d. Geer nèt voldoende om de vierde plaats te behalen. Met een prach tige beker èn een "lamme" arm werd dan ook trots door het sportieve drietal de thuisreis aanvaard. Op donderdag 16 juni hou,dt AV Pij nenburg in samenwerking met Super van Doorn voor de tiende maal de Klaarwaterloop. Dit unieke evenement heeft in die tien jaar meer dan 10.000 lopers op de been gebracht. Het programma ziet er als volgt uit: 18.30 uur: Wedstrijdloop lagere scho lieren; 19.15 uur: Rekreatieloop lagere scho lieren; 19.30 uur: Wedstrijdloop middelbare scholen; 19.45 uur: Rekreatieloop over 1 en 3 mijl; 20.30 uur: Volksloop over 5 mijl. Alle lagere scholen uit Soest kunnen met een jongens- en een meisjesteam deelnemen; ditzelfde geldt voor de middelbare scholen uit Soest. Middel bare scholen uit Baarn en Amersfoort kunnen deelnemen, mits de ploeg uit Soester scholieren bestaat. Als speciale attraktie zullen er dit jaar drie extra bekers worden uitgereikt aan diegenen die tijdens de prestatieloóp het meest ludiek gekleed aan de start verschijnen. Het startschot wordt gegeven door Frank Masmeijer, wat een goed begin betekent. Met de verwachting dat er weer zo'n duizend deelnemers aan de start zullen verschijnen zal ook deze Klaarwaterloop ongetwijfeld een suc ces worden. In de tweede wedstrijd van het 3 wed strijden tellende Gooi- en Eemland- circuit kwam een groep A.V. Pijnen burgers uit op de midden- en lange af stand. Op de 1000 meter liep Jos van Ras 2 min. 48 sec., Jeroen Majoor 2 min. 49 sec. en Hans Smit 2 min. 50 sec. Diny van den Berg was bij de da mes goed voor 3 min. 18 sec. Op de 5000 meter werd Henny Pot on betwist winnares in een persoonlijke re- kordtijd van 17 min. 47 sec. Voor de andere twee Pijnenburgdames waren er ook persoonlijke rekords te melden. Adri van der Zon draaide haar rondjes in 19 min. 5 sec. Marta van Hal deed het als veterane niet minder goed. Zij scoorde 19 min. 27 sec. Henk Wallet liep bij de heren netjes naar 17 min. 5 sec. Na een lange periode is Eef van den Brink weer terug op zijn oude niveau. In de stratenloop van Breukelen over 7 ronden, totaal ongeveer 9800 meter, dicteerde Eef van den Brink van het be gin af het tempo, waarbij slechts 1 kon- kurrent in zijn spoor kon blijven. 400 Meter voor de finish plaatste Eef na 7 ronden kopwerk zijn beslissende de marrage. Na 32 min. 21 sec. pakte hij met 9 sec. voorsprong onbedreigd de zege. Klubgenoot Harry van Brumme- len bleek goed voor een 5e plaats met 34 min. 25 sec. In de Babylonloop over 10 km. in Den Haag was Henk Wallet de snelste Soester atleet. Henk besloot de wedstrijd met een persoonlijk rekord van 35 min. 30 sec. opgejaagd door trai ner Jeroen Majoor, die 2 sec. later over de finish sprintte. Een viertal van de Soester triathlon- groep kwam in Vianen aan de start voor een kwart-triathlon. De onderdelen waren 1 km. zwemmen in het koude buitenwater, 45 km. fietsen over de ri vierdijk en 10 km. hardlopen door de buitenwijk van Vianen. Voor een ver rassing zorgde de kersverse triatleet Henk Wardenaar, die van veel talent blijk gaf door gewoon met de snelsten mee te gaan, hetgeen uitmondde in een prima tijd van 2 uur en 7 min. Henk Schaak, die de topsport verliet en in zijn aftrainingsperiode het oefenmeester schap met veel toewijding is gaan uitoe fenen, draaide nog lekker tussen zijn pupillen mee. Voor Henk was de wed strijd na 2 uur en 16 min. afgelopen. Voor Kees Rietveld was het zijn eerste optreden van het nieuwe seizoen. Hij verbeterde direkt zijn beste prestatie van vorig jaar en kwam met een per soonlijk rekord van 2 uur 23 min. uit de strijd. In de oudste categorie was de 56-jarige Piet Majoor een klasse apart. Met zijn leeftijd was hij de oudste maar beslist niet de laatste deelnemer. Met een per soonlijke rekordtijd van 2 uur 28 min. liet hij ruim driekwart van de 200 man sterke konkurrentie achter zich. In het zwembad De Turf zijn vorige week 10 kinderen geslaagd voor het A-zwemdiploma en 11 kinderen voor het B-zwemdiploma. Geslaagden A: Nancy Buddingh, Nicky v. Drie, Björn Henssen, Gerke Hoekstra, Dominque Jansen, Marijke Persoon, Susanne Poortvliet, Angela Valkenet, Roeline Veenendaal, Saskia v. Vulpen. Geslaagden B: Harold Doppenberg, Martij n Dorre- stein, Marcha v. Eeten, Peter Hilhorst, Koen Hooft, Annelien den Otter, Cor- stian Timmerman, Jacobine Vernhout, Peter Verwoerd, Sandra Wantenaar, Mahres Zandhuis. Dankzij goede vrienden van Hees heeft afgelopen weekend de jeugd van Hees een kaïpp gehad op: eigèri terrein, met als gasten de jeugd van VIOD üit Tien hoven. Vrijdagavond kwamen de jon gens en hun leiders aan. Na de eerste kennismaking werden de tenten inge richt en konden de eerste activiteiten beginnen. Na een film en een nacht wandeling gingen de jongens naar bed, maar van slapen kwam weinig terecht. Zaterdagmorgen werd er getraind in de duinen en 's middags een onderling toernooi gevoetbald. Na een verfrissen de douche kon er worden gebarbecued en bingo gespeeld. Om elf uur werd er nog een nachtspel gehouden in het bos en om half één ging men slapen. Daar waren de meeste jongens wel aan toe, want zondagochtend moesten ze wak ker worden gemaakt voor het ontbijt. Het kamp werd afgesloten met een zes kamp. Foto: Goos van der Wilt. Wedvlucht vanuit Soissons over een af stand van 339 kilometer bij een zuid westen wind. De Vriendschap Er waren 421 duiven in concours. Aan komst le duif 10.53.19 uur, snelheid 1669.11 mtr. per minuut. Aankomst laatste prijsduif 11.01.45 uur. Uitslag: J. Koster 1 37 38 46 61, Altenaar/Reij- erse 2 17 29 30 36 66 78, C. Bokma 3 7 12 15 26 39 42 52 71 73 81, Huizinga van Doorn 4 6 34 35 54 56, J. Wijnands 5 49 80, T. Stoelwinder 8 23 32 40 45 47 55, A. Meesters 9 13 21 43, J. Beijer 10 50 72, J. Kruseman 11 31 70 79, C. Kaats 14 16 48 57 58 82, W. Hoffmann 18 22 64 67, J. v. Groningen 19 77, B. Schimmel 20 44 51 53 84. De Zwaluw In concours waren 543 duiven. Aan komst eerste prijswinnende duif 10.52.46 uur, snelheid 1.673,62 meter per minuut. Aankomst laatste prijswin nende duif 11.02.55 uur. Uitslag: J. Duyst 1 20 40 63 93 95 99 107 109, H. de Bree2 7 9 10 24 28 3158 59 60 61 68 70 80 100, G. Rijksen 3 16 23 73 77 79 91, J. v.d. Brakel Zoon 4 6 8 2146 48 69 83 87 101 105, J.P. Stam 5 34 38 41 42 55 75, E. v.d. Brakel/de Beer 11 22 29 50 108, R. v.d. Mast 12 26 30 45 66, A. de Bes 13 25 36 5181, R. Eimers 14 15 19 27 33 65 67 106,Th. Wigtman 17 47 62 76 78 104, R. van Egdom 18 35 44. Soest Er waren 196 duiven in concours. De eerste prijsduif arriveerde om 10.57.28. Deze haalde een snelheid van 1653.64 m.p. min. Uitslag: Z. v.d. Esschert Zn. 1 10 25 27 2831, Hornsveld-v. 't Net 2 3 26 29 30 33, Comb. Mol Zoon 4 12 17, A. v. Hornsveld 5 7 22 32, H. Huisman 6 13 18 19, Comb. Vogel 8 14 20 21 35 39, D. Huisman 9, A.A. de Kruyf 11, P. Limper 15 16 34 37, B. v. Hornsveld 23 38, A. Teunissen 24 36. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Tussen mijn achtste en achttiende jaar heb ik een gedegen opleiding als koop man gehad. Mijn vader en moeder dre ven een viswinkel in Eindhoven. De ou we heer verliet zijn geboortedorp Spa kenburg, nam Elizabeth Gerritje van Ewijk uit Jutphaas in de houdgreep en zakte met haar af naar het zuiden. Om voor mij onduidelijke redenen, of het moet zijn dat toen de wekelijkse vasten dag nog in zwang was. Dat was de vlees loze vrijdag waarop de vishandelaren een paar aardige florijnen, dukaten, ses tertiën en kopeken aan goedwillende katholieken konden verdienen. Of mis schien dacht mijn vader dat wat Anton Philips voor mekaar had gekregen, hem óók wel zou lukken. Daarin is hij dan, helaas voor zijn kin deren, niet geslaagd. Mijn moeder heeft mij verteld dat zij regelmatig vis leverde aan mevrouw Van Riemsdijk, een dochter van de Grote Anton, maar daarmee hield het kontakt tussen de Koelewijns en Philipsen op. Ikzelf heb tot voor kort nog regelmatig een ge sprekje mogen voeren met zoon Frits Philips, omdat die wat in grammofoon platen had gedaan, maar dat resulteerde niet in het aanbieden van een baan-van- een-paar-ton-plus-auto-met-chauffeur in het concern. Nee, die emigratie naar Brabant heeft mijn pa en ma niet binnen doen lopen. Integendeel; er moest hard aangepakt worden om een redelijke boterham te verdienen. In de viswinkel, op de markt en met de motorbakfiets in de dorpen. Venten dus. En ook ik droeg mijn steen tje bij. In de winkel, op de typische Bra bantsedorpen als Reusel, Eersel, Duizel en Hapert was een belevenis. Ik moet nog wel eens in de buurt zijn om op te treden en als ik die namen weer zie slaat de weemoed toe. Dan hoor ik weer mijn broer Herman uitleggen wat een koop man is. "Da's simpel,verkondigde hij dan. "Je moet ze aan de kar krijgen. Als je ze daar hebt, moet je toeslaan. Dan zijn ze de klos. Die "ze" waren dan de vrouwen van de vele kleine zandboertjes in die streek, waar een gezin met acht kinderen geen zeldzaamheid was. Mijnheer pastoor had daar, wat dat betreft, weinig te kla gen. Mijn broer reed dan de mo ter bak fiets achterom het erf op, tot vlak tegen de achterdeur aan, bijna de keuken in. Want dat was de "living" van de zand boeren. Als zij al binnen zaten kon je ze in de keuken vinden. Heel vaak riep moeders al vanuit de keuken: "Ik heb niks nodig. We hebben nog eieren zat, of iets dergelijks, maar dat schrikte geenszins af. Herman had een speciale techniek. "Ik kom Hier niet brii tèjyerkópen, vrouw- ke," riep hij terug, "maar as ge nog een tas koffie hebt, dan gèr!" Want in Bra bant bij echte Brabanders moet echt Brabants geklept worden, anders kun je gelijk al met je handel opkrassen. Ver volgens kletste hij een minuutje of wat over van alles en nog wat om dan plotse ling in de aan val te gaan met een aanbod van bijvoorbeeld een pot haring, die hij bijna voor niks weggaf. Dat lukte altijd. Want daar overheen mompelde hij nog dat hij wat in de wagen had "wat ik, moeke, allinnig voor jouw heb be waard. Moeke begon dan te zeggen dat ze 'm wel door had, maar slofte ondertussen mee naar de motorbakfiets. En stónd ze eenmaal aan de kar, dan was ze dus de klos. Want die gezinnen waren zó groot en aten per man door het lange en zware werk zóveel, dat een weeshuis er een weekje mee kon rondkomen. Een echte koopman is een artiest, dat heb ik welgeleerde "Op de markt moet je juist een paar dingen hebben die een an der niet heeft,was de stelling van een andere broer. "Hoe raar het ook is, als ze het echt willen hebben maakt het niet meer uit wat je er voor vraagt. Tenmin ste bij de echte liefhebbers. "En als 'tdan weer "wild" was geweest op de markt, zei 'ie er achteraan: "Ik had zelfs een mummie kunnen verkopen in een vet vrij papiertje. Wat ik ook heb geleerd is dat de schoen maker bij zijn leest moet blijven. Begin niet aan avonturen waar je geen zicht op hebt, want dan ga je meestal het schip in. Quick money bestaat wel, maar dan voor de super-uitgekookten en dat zijn de meesten niet. Snel véél geld verdienen komt zelden voor. Op legale wijze dan. En bijna altijd heeft diegene die veel geld verdient in korte tijd, het van een ander afgepakt. Toch blijven sommigen bezig met schatgraverij. Zo ook die paar jongens uit de showbusiness die grote zaken meenden te doen in Vietnam, toen de Amerikanen er nog zaten. Én van die boys was een fortuin op het spoor. "Een koperbergin Vietnam,deelde hij gretig mee aan zijn vrienden. "Een berg van gebruikte granaathulzen.Voor veel geld kocht het stel de koperen berg. Ze moesten het spul wel zelf ophalen, maar dat kon geen probleem zijn. Met vracht auto's en later een schip was dat zaakje zo gepiept. De Amerikaanse verkoper kreeg zijn pak dollars en de heren gin gen plannen maken om de goudmijn te ontginnen. En precies op dat moment begon de Vietcongeen van zijn offensie ven, met als resultaat, dat het gebied waarin de koperberg lag onder hun in vloedssfeer kwam te liggen. Weg berg, weg fortuin. Als ik nu over de markt loop, blijf ik wel eens staan bij een stalletje met tweede hands spullen. Dan kan ik even pein- zend-dromend naar een oud schilderij tje kijken. "Misschien is 't wel een oude meester, "fantaseer ik dan even, wantje leest wel eens over dit soort mogelijkhe den. Maar als ik naar de man aan de an dere kant van de kraam kijk, weet ik weer beter. A Is dat schilderijtje werke lijk iets bijzonders zou zijn, had hij dat allang in de gaten gehad. Daar is hij na melijk koopman voor. Peter Koelewijn.

Soester Courant | 1988 | | pagina 19