99 0 zo gezien Politiek Soest wijst sloop oude gemeentehuis van de hand n Sportuitwisseling verloopt perfect per ^5 stuk^^ SERVA VOLVO nu 20% korting 'Dubbele meerderheid' voor ruilverkaveling Eemland 1 EVEN NAAR JAC HERMANS BLOEMKOOL AARDBBEN Zonnegloren zeker open tot 1991 op zomertruien fitsper Gevraagd VASTE LOPERS en INVALLERS 66e JAARGANG NO. 41 Rest mag weg voor woningbouw bak 500 gram Mini-prus&Maxi-keus EMIkaJ BOUWMARKT LVN SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Koninginnedag geopend tot 15.00 uur. Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155 -1 48 78 Vlotte styling! Tijdloze elegantie! Trendy modisch! Directie: 'Ongerustheid volstrekt onnodig' Anti-apartheidsbus Ruim 500 jeugdige sporters beleven onvergetelijke tijd in Soest rJP JUWELEN VOOR UW TAFEL ALS HET OM BLOEMEN EN PLANTEN GAAT VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST Menselijke fout oorzaak van drieëneenhalf uur vertraging - HEEFT U EEN MONSTER IN HUIS OF EEN GEZELLIG SNORRENDE POES? cambifOIO v fotofilnvuideo j j VZI computer/ Os door Gerand Ratt! Soort zoekt soort HOLLANDSE NIEUWE HOLLANDSE NIEUWE visspecialiteiten van Weedestraat 149 Soester Courant Een zonnebankkuur 10 x 20 minuten voor f79.- GLAS TTWITTITWI Beckeringstraat50 - Soest HANDEL YnllLl/L WufkOMEN!^9 Abonnement per halfjaar 112, Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Een grote meerderheid van de ge meenteraad wil het oude raadhuis aan de Steenhoffstraat laten bestaan, maar heeft geen moeite met de sloop van het kantoor van de Sportstichting en van de andere noodbehuizingen achter het gemeentehuis. Daar zou dan eventu eel woningbouw kunnen plaatsvinden, eventueel in de gesubsidieerde sfeer, speciaal voor ouderen. Dat bleek vorige week in de gezamenlij ke vergadering van de raadscommissies Ruimtelijke Ordening en Financiën, die aanvankelijk achter gesloten deuren zou plaatsvinden, maar na het uitlekken van de geheime brief van B. W. aan de raad alsnog in openbaarheid werd gehouden. Met uitzondering van de PvdA ("Het gemeentehuis is voor ons niet ten koste van alles heilig", aldus Wil Stekelenburg) hadden alle fracties een duidelijke voorkeur voor handha ving van het raadhuis. Bert Krijger (WD) vond dat deze "va riant" de meeste kans op acceptatie maakt, ook bij de bevolking van Soest. Arie van den Breemer (CDA) was dat met hem eens, al pleitte hij - in navol ging van Adriaan Pothuizen (D66) voor een onderzoek naar de mogelijk heid van ouderen-huisvesting, zoals de ANBO-Soest vorige week heeft ge vraagd. Van den Breemer had daar eventueel zelfs een "financieel offer" voor over. Raampjes De angst van het College, dat het voort bestaan van het raadhuis het onmoge lijk zal maken daar "luxe" (vrije-sector) appartementen neer te zetten (waar door de opbrengst lager uitvalt dan is voorzien bij de begroting voor het nieu we stadhuis aan de Dalweg) vond wei nig gehoor bij de raadsleden. Volgens Gert Beyen (VVD) heeft de lokatie he lemaal geen lagere martkwaarde omdat de toekomstige bewoners altijd tegen het oude raadhuis moeten aankijken, want door de zonligging zullen ze daar juist met hun "rug" naartoe zitten. "De raampjes komen niet met alle geweld aan de Steenhoffstraat," aldus zijn frac tievoorzitter Bert Krijger. Jan Visser (Prog. Soest) wilde behalve het raadhuis ook de "villa" van de Sportstichting behouden, maar gaf het College het advies mee: "Ziet u maar; kijk maar wat eruit te halen is". Dat le verde hem een reprimande van Ray- mond van Gelder (PvdA) op, die Visser citeerde als "bekijk 't maar wat je met Soest doet". Van Gelder wilde overi gens bij de keuze tussen woningen, win kels of kantoren "geen van drieën a priori uitsluiten". De raadsleden waren meer verdeeld over de bestemming van het terrein en de gebouwen aan de Prins Hendrik laan. Pothuizen voelde 't meest voor woningbouw - al vond hij het maar vreemd dat daarvoor het huis aan de Oranjelaan 6 zou moeten wijken - maar Krijger meende dat er eerst gekeken moet worden naar afspraken met eige naar Van Keken van restaurant Dart huizen en de huisarts Von Bartheld (die elkaar "niet in weg zitten", zoals ze van af de publieke tribune desgevraagd lie ten weten). Ook Van Gelder had een lichte voorkeur voor woningbouw, maar Van den Breemer sloot zich aan bij Krijger. Visser maakte 't niets uit. WV-kantoor Over de bestemming van het VW- De in een aantal opzichten omstreden ruilverkaveling in Eemland gaat in elk geval dóór. Dat is het resultaat van de stemming, die vorige week donderdag (2 juni) werd gehouden en waarbij een "dubbele meerderheid" van de stem gerechtigden zich voor het groots op gezette en ingrijpende plan uitsprak. De dubbele meerderheid houdt in dat zowel de meerderheid van de stemge rechtigden als van de oppervlakte die zij vertegenwoordigen voor de ruilverka veling is. In totaal namen 990 personen aan de stemming deel; daarvan spraken zich 584 59 voor en 406 tegen de verkaveling uit. Overigens werd een nog groter aantal stemmen (602) niet uitgebracht en waren er twee ongeldige stemmen. De 990 stemmers vertegenwoordigden in totaal 6989 hectaren. Op basis van de oppervlakte "sprak" 5245 ha zich voor de verkaveling uit en 1743 ha tegen, een meerderheid van ruim 75 De totale ^ebiedsoppervlakte van de verkaveling telt 7910 hectaren. De landinrichtingscommissie heeft met genoegen kennis genomen van de uit slag, liet de secretaris, de heer J. van Rheenen, vorige week weten. Gedepu teerde Staten zullen de commissie nu ontbinden, zoals de wet voorschrijft, en een nieuwe commissie installeren. Deze heeft overigens grotendeels dezelfde samenstelling als de oude commissie. Een en ander houdt in dat waarnemend voorzitter T. Roodhart nu "gewoon" voorzitter zal zijn. De heer L.C. Groen uit Bunschoten is de nieuwe vice-voor- zitter. Voor het overige komen de heren Vedder (Bunschoten) en Heuveling (Eemdijk) nu als lid in de cómmissie, die in zijn oude vorm een vacature telde en waarvan de heer Schaap (Bunscho ten) afscheid heeft genomen wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Uit Soest blijft de heer C. Wantenaar (Birk- straat) lid van de commissie, evenals de heren Jansen (De Bilt) en Smink (Hoogland). De heer V.d. Klift uit Baarn neemt de plaats van de heer Jongsma (Eemnes) in. Uitvoering De commissie wordt nu belast met de uitvoering van het ruilverkavelings plan. Dit najaar wordt al begonnen met de registratie van de belangstelling voor boerderijveiplaatsing. Verder zullen waarschijnlijk al bestekken worden op gesteld voor de inrichting van gemalen en wegen. De meeste "grote werken" - gemalen, wegen, watergangen - zullen in de eerstkomende acht jaar wel hun beslag gaan krijgen, verwacht de heer Van Rheenen. Daarna komt de defini tieve ruiling van de gronden op het pro gramma te staan. In de laatste fase komt dan de inrichting van de landbouw gronden pas aan de orde. De heer Van Rheenen verwacht dat het ver na het jaar 2000 zal zijn voordat de ruilverka veling helemaal klaar is. VERSE BELGISCHE Aanbiedingen geldig van do. 9 t/m za. 11 juni 1988 en alleen in filialen met een groenteafdeling. ES Laat niet uw humeur door uw fouten vergallen. Misschien laat Van Ede ook wel een steek vallen tot heden nog niet dus geen zwarte Piet voor Jantje Van Ede, hij zal U bevallen! kantoor annex gemeentelijk Infocen trum liepen de meningen eveneens uit een. Pothuizen was van mening dat de VW daar moest blijven zitten (D66 wil deze instelling ook geen onderdak ge ven in het nieuwe stadhuis), Visser voelde meer voor woningen dan voor een kantoorpand en Van Gelder vond een kantoorgebouw "acceptabel". Dat vonden ook Krijger en Van den Bree mer, al meende de laatste dat er wel wat meer uit de verkoop te halen zou zijn dan 40.000 gulden. De wethouders Jan Menne (CDA) en Günther Plomp (WD) constateerden vrijwel uniformiteit over het raadhuis complex, een voorzichtige meerder heid voor hotel-uitbreiding en/of handhaving van de huisartsenpraktijk aan de Prins Hendriklaan, en een dui delijke meerderheid voor de kantoor bestemming aan de overkant van de Steenhoffstraat. Zwakheden Menne maakte eens te meer duidelijk het niet leuk te vinden dat de brief was uitgelekt, compleet met de bedragen die de verschillende lokaties in diverse varianten bij sloop en verkoop zouden kunnen opbrengen. Hij bestreed de op merkingen van Neks Blommers (WD), die een besloten vergadering hierover onnodig vond, omdat de be dragen toch allemaal een beetje natte- vingerwerk waren ("Dat is geen plezie rige manier om belangrijke beslissingen te nemen."). Overigens vonden alle raadsleden dat deze bijeenkomst zich niet leende voor concrete discussies over de financiële aspecten. Menne vond echter dat het heel onverstandig was om bedragen - al zijn ze ook niet zo "hard" - al van te voren in de publiciteit te brengen. "Je moetje zwakheden niet vóór de onderhandelingen al prijsge ven. Het gaat tenslotte om geld van de gemeenschap." Plomp en Van Gelder raakten nog in een dispuut over de vraag waarom het College zo duidelijk opteerde voor wo ningbouw achter het oude raadhuis, en bijvoorbeeld niet voor winkels. Plomp wees erop dat bij de discussies over een eventuele ABC-vestiging al een min of meer "natuurlijke grens" was getrok ken bij de spoorlijn. "Winkels liggen op dit moment niet direct voor de hand, al weetje nooit hoe het rolt als zich een be drijf als gegadigde meldt binnen nu en een halfjaar..." 'Niet zeuren' Pothuizen vond dat Van Gelder niet moest zeuren over plannen die waar schijnlijk toch niet doorgaan en dat hij ook geen ongegronde verwachtingen moest wekken maar Wil Stekelenburg stelde bits vast dat de grens waar Plomp over sprak alléén gold voor ABC, en niet voor andere winkels. Ook vond ze 't maar raar dat er in de onlangs ver schenen aanpassing van de volkshuis vestingsnota helemaal niet was gerept over eventuele woningbouw op de nu besproken lokaties. Van den Breemer moest zich nog ver dedigen tegen Neks Blommers, die wil de vernemen of het CDA soms zélf de subsidie beschikbaar zou stellen om se niorenwoningen te bouwen achter het oude raadhuis. "Het gaat nu om een po litieke keuze," reageerde Van den Breemer dapper, maar op de vraag van Menne of het nu echt móest, óf dat hij wilde kiezen uit eventuele verschillende mogelijkheden ontvlood hem de moed en antwoordde hij dat 't natuurlijk om het laatste ging. Onze nieuwe voor jaarscollectie is betaal baar en de moeite waard om serieus te nemen. Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 243 14 Volgens de directie van de ziekenhuizen Maarschalksbos en Zonengloren is ongerustheid onder de patiënten over een snelle inkrimping van het zieken huis in Soest tot polikliniek - waarover inmiddels berichten in de pers zijn ver schenen - volstrekt onnodig. Op dit moment werkt de provincie Utrecht, op aanwijzing van de staatssecre taris van WVC, aan een provinciaal ziekenhuisplan. Bestuur en directie van beide ziekenhuizen beraden zich momenteel over het eigen te voeren beleid. Zij zijn voornemens daarover eind juni te besluiten. Hoe dan ook staat vast dat in ieder geval tot 1991 de patiënten op dezelfde wij ze als nu het geval is voor poliklinische hulp en voor klinische opnames in Zon negloren terecht kunnen, aldus de directie. Zoals in de Soester Courant van vorige week al werd meegedeeld vertrekt a.s. zaterdag ook uit Soest een bus naar de grote anti-apartheidsdemonstratie in Amsterdam. De bus komt uit Amers foort en is al geheel volgeboekt. Andere belangstellenden zullen dus op eigen gelegenheid naar de hoofdstad moeten reizen. De bus arriveert omstreeks 11.15 uur in Soest. Als opstapplaats is gekozen de Steenhoffstraat, ongeveer ter hoogte van het postkantoor (tegenover het ge meentehuis). De demonstratie op het Museumplein begint om 13.00 uur, ge volgd door een manifestatie op de Dam, die ca. 14.00 begint. De parkeerplaats van sporthal Beukendal zag vrijdagmid- met een vertraging van drieëeenhalf uur, maar die tegenvaller dag zwart van de mensen. De ruim 250 sporters vertrokken was in Soest Duitsland al snel weer vergeten. De sportuitwisseling Soest-Soest, die in het afgelopen weekeinde voor de dertigste keer werd gehouden, is een grandioos succes geworden. Ruim 250 sporters uit onze woonplaats en nog eens zoveel 'lotgenoten' uit de West- faalse stad Soest beleefden een onver getelijke tijd. Alle betrokkenen geno ten intens van 44 uur Soest Duitsland. "Ik had dit voor geen goud willen mis sen," glunderde een jeugdige Neder lander die de uitwisseling voor het eerst meemaakte. Hij had zich van te voren niet kunnen voorstellen dat de twee jaarlijkse sportontmoeting met de oos terburen zo gezellig en verrijkend zou zijn. "Ik ga hier zeker nog een keer naar toe," riep een andere sporter iets ver derop. "Het is hier te gek." Een basket baller kwam zondagmorgen al met het nieuws dat zijn club in september an dermaal wordt verwacht in Soest voor een toernooi. Zijn club zal niet de enige zijn die tussen de georganiseerde uit wisselingen door de contacten met Soest Duitsland aansterkt. "Fantas tisch, nietwaar," schreeuwde de heer Van Doorn van de Nederlandse organi satie op enkele tientallen meters van de dreunende geluidsboxen van de disco theek. Gemeentesecretaris W. de Kam, die tot vorige week vrijdag alleen nog maar had gehoord van de sportuitwis seling, vertoonde voortdurend een bre de grijns op zijn gelaat en 'routinier' Jo- han Hilhorst van de sportstichting be nutte het feestgewoel om alle perikelen rond 'zijn' bureau van het afgelopen jaar uit zijn hoofd te zetten. Dat lukte hem overigens uitstekend. De jeugd danste en zong meters verderop en ge droeg zich voorbeeldig. Er was geen wanklank te horen tijdens de verrukkelijke dagen in Soest Duits land. Met uitzondering van het vertrek bij sporthal Beukendal verliep de uit wisseling perfect. Weinigen zullen zich ook maar één seconde hebben verveeld in de stad waar het uiterst aangenaam vertoeven is. Ervaringen werden afge wisseld en de wedstrijden verliepen in een bijzonder sportieve sfeer. Dat de Duitsers met 22-16 de overwinning grepen was slechts cijfermatig interes sant. Iedereen begreep dat deelnemen belangrijker is dan winnen, en dat de sportduels slechts een aanknopings punt voor de uitwisseling zijn. De nieu we vriendschappen die werden afgeslo ten zullen langer blijven hangen dan de vage herinneringen aan de wedstrijden. Soest-Soest is en blijft uniek. Wethou der drs. Günther Plomp sloeg de spijker dan ook op de kop toen hij opmerkte: "Het is heel fijn dat de contacten des tijds zijn aangeknoopt." (Voor een uitgebreid verslag zie de sportpagina 's). Cnstallene Zwiesel Gcrnuny Weedestraat 54a - Soestx Een menselijke fout is er de oor zaak van geweest dat de sporters met een vertraging van drieëneen half uur naar Soest-Duitsland zijn afgereisd. Dat heeft een woord voerder van de busmaatschappij meegedeeld. "Het is een interne fout van ons be drijf, een menselijke fout. Dat ge beurt gewoon. Helaas kan je dat niet verhinderen. We zijn nu eenmaal al lemaal mensen," aldus de woord voerder. Het vertrek bij sporthal Beukendal was om 13.00 uur gepland, maar door een misverstand bij de bus maatschappij was de vertrektijd in Soest Duitsland (16.00) in de com puter ingetikt. "Toen de fout is ont dekt hebben we alles in het werk ge steld om het in orde te maken. Onze bussen staan nooit stil, dus dat was geen eenvoudige opgave. We heb ben in elk geval ons best gedaan om zo snel mogelijk alsnog naar Soest te komen." Om half vijf arriveerde de laatste bus bij sporthal Beukendal. Direct daar na werd de tocht naar Soest Duits land ondernomen. Daar kwam men tweeëneenhalf uur later dan gepland aan. Volgens de woordvoerder van de busmaatschappij is er inmiddels contact met de sportstichting ge weest, en is de zaak naar tevreden heid van beide partijen opgelost. Jo- han Hilhorst van de sportstichting heeft dat bevestigd. Dag-/Avondscholen- gemeenschap Amersfoort Onderwijs voor volwassenen MAVO-HAVO-VWO-MEAO- PBVE Studie per vak of voor diploma Open dag: donderdag 16 juni 14.00-17.00 -19.00-21.00 uur. Inlichtingen: Leusderweg 249 Tel.: 033 - 63 16 68 AMERSFOORT DEALER Amslerüamseweg 7 iel 033-630154 MODE ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID Zie pagina 5 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Telefoon 12874 - Soest Het smalle bergpad versperrend lag een wandelaar met zijn foto-apparatuur in de aanslag toen hij ons hoorde naderen. Met stijve bewegingen probeerde hij uit zijn ongemakkelijke houding overeind te komen, maar staakte zijn pogingen nadat wij hem te kennen gaven dat hij zijn gang kon gaan. Dankbaar wees de man ons zijn vondst: een bijenorchis. "Daar staan er nog meer, "zei hij, onbe stemd met zijn rechterarm boven zijn hoofd zwaaiend. De orchidee vlak voor zijn camera verloor hij niet uit het oog. En inderdaad ontdekten we, verscholen tussen het groen, steeds meer en ook an dere soorten orchideeën. Nu wij ook geen haast bleken te hebben en het plaatje geschoten was, kwam de fotograaf half overeind, maar bleef ge makshalve op zijn platte kont zitten, de benen gekruist. Leunend tegen zijn rug zak vertelde hij honderduit over wat hij die dag aan schoons langs zijn pad te gengekomen was, bijzonderheden waar wij onwetend aan voorbijgegaan waren. "Weet u dan misschien ook wat die enorme, somber gekleurde stinkfa- briekjes voor bloemen zijn?" vroeg ik hem. "Je bedoelt die bruinpurperen arons kelk met een schutblad als van een lak- anthurium?" Dat had ik me niet gerealiseerd, maar de grote flap rond de omhoog priemende stengel deed inderdaad sterk denken aan onze bekende huiskamerplant. "Die geheimzinnige gloed van het schutblad is waarschijnlijk een lokker tje voor bestuivers. Soms lukt dat kleu ringsproces niet helemaal en zijn ze ge vlekt. Als het helemaal tegen zit is het blad zelfs kleurloos. Dat komt alleen hier op Kreta voor. En die mestgeur, waar je het over had is niet bedoeld om argeloze wandelaars te pesten, maar daar worden aasvliegen en kevers door aangetrokken. Ze glijden heel gemak kelijk de buik van de kelk in doordat de wand weinig houvast biedt, maar wel min of meer geolied is. Zo komen ze door een ringvormige versmalling die door naar beneden doorbuigende haren is afgedekt. De indringers zijn gevangen en de vrouwelijke bloem is op Ijetzelfde moment klaar om bevrucht te worden. Tijdens dal proces worden de vliegen in leven gehouden door voedsel dat de stempels afscheiden. Na korte tijd ver welken zowel de binnen wand als de ha ren die als val dienst deden en er is dan voldoende houvast om, beladen met stuifmeel, de terugreis te aanvaarden. Uitgerust en verwonderd over zijn ver haal deden wij hetzelfde. Nu met z'n drieën. aan boord perfekt bewerkt. alleen de allerbeste inge kocht in de winkel vakkundig schoongemaakt proef en word er de bes te maatjes mee. natuurlijk bij 3761 CD Soest Tel. 02155 - 1 52 88 voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 FITNESS SPORTSTUDIO zijn gediplomeerd De vele gezonde mogelijkheden Fitness Fitness-aerobic (circuit) Aeroblc-dance Jeugd-aerobfc Ladles-gym Fysiotherapie Kondltletralnlng Kondltlegym Ski-kondltietralnlng Cursus sport en voeding Soltron zonnebank Kinderopvang Geldig van 9 Juni t/m 10 aug. - Bel voor informatie 02155 - 1 60 00 - Steenhoffstraat 30a - Soest llfl nl L I |L (werkplaats -f woonhuis)

Soester Courant | 1988 | | pagina 1