'Bij ons op Soest' Als je je kado koopt bij De Gouden Snaar slaag je dubbel 1199,- w Wie bij aankoop van een Kenwood* z'n diploma laat zien krijgt een platen- of C.D.-bon t.w.v. f 50,- kado. Aardig grapje van De Gouden Snaar Politieke jongeren moeten nog groeien iGINA 8 WOENSDAG 8 JUNI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 9 Discussie over milieu, basis-inkomen en Zuid-Afrika f Wit licht Een schoon Soester Milieu? Het gaat ook u aan! Olie (minerale olie) Klaar-overs in de bloemen gestoken ■II ifl ■J Wie - dikwijls terecht - geen al te hoge pet opheeft van de discussies tussen "volwassen" politici die van tijd tot tijd in Soest worden gehouden, had vorige week beslist een kijkje moeten komen nemen in het "politieke jonge- rencafé" dat op initiatief van CDJA, JOVD en Jonge Socialisten in café Willem I aan de Koninginnelaan werd gehouden. Daar had de op afstand geïnteresseerde toehoorder dan in elk geval de ervaring opgedaan dat het al tijd nog slechter kan, en misschien had dat tot meer waardering voor het "echte" plaatselijk-politieke hand werk kunnen leiden. Die mogelijkheid heeft hij zich laten ontgaan, want behalve enkele lokale politieke "grootheden" woonden alleen jongelui - zo'n twintig in getal - de bijeenkomst bij, en dat was er mis schien de oorzaak van dat er in feite geen zaken aan de orde kwamen die plaatselijk echt actueel zijn. Een gemis te kans. Onder voorzitterschap van Nico van Waveren discussieerden Bart Krol (CDJA), Frank van Gessel (JOVD) en Bert Otten (JS) met elkaar en met het publiek, aan de hand van een aantal stellingen. De bedoeling van het geheel was, aldus Van Waveren, politiek-geïn- teresseerde jongeren bij elkaar te krij gen "en te kijken wat er aan politiek ple zier en politieke slimmigheid bijzat." Krol opende de discussie met een stel ling over het milieu. Hij betoogde dat dat té belangrijk was om over te laten aan het "vrije spel der maatschappelijke krachten" en pleitte dus voor een actief beleid van de overheid, die wat hem be treft "hard en effectief' moet ingrijpen bij aanslagen op het milieu. Otten was het in grote lijnen met hem eens en legde een niet al te duidelijk verband met het armoede-vraagstuk, terwijl Van Gessel op de stelling rea geerde met een soort gemompel waar uit was op te maken dat het bedrijfsle ven in elk geval niet te hard mocht wor den aangepakt. Krol vond dat het mi lieu in elk geval belangrijker was dan werkgelegenheid. Embryonaal stadium Op de vraag uit het publiek of de jonge renorganisaties wel enige invloed kun nen uitoefenen op de "grote" partijen in Soest antwoordde Otten dat de jonge ren als "pressiegroep" kunnen optre den. "Jammer dat we daar dan nog nooit wat van hebben gemerkt," was de reactie van de vragensteller. "Maar we zitten nog in een embryonaal stadium," verzuchtte Otten als excuus. "Als we kritiek hebben zullen we dat eventueel met z'n drieën duidelijk maken, maar we doen vanavond geen uitspraken over wat er aan de politiek in Soest mankeert," aldus de voorzichtige Krol. Van Gessel verdedigde vervolgens de stelling dat de huidige sociale zekerheid onbetaalbaar en ondoorzichtig is ge worden, en dat het basis-inkomen een alternatief is voor iedereen "die kan en wil werken". Op de aardigste vraag uit het publiek - hoe hoog dat basisinko men dan wel moest zijn - kon Van Ges sel geen antwoord geven. Hij vond wel dat het vrij laag moest zijn, om de prik kel tot werken erin te houden. Spraakverwarring Otten voelde niets voor een volgens hem onbetaalbaar basis-inkomen, o.a. omdat het de man-vrouw-rolverdeling zou bestendigen en de vakbonden af breuk zou doen, maar Krol meende dat het wel betaalbaar zou zijn. Het CDJA ziet het basis-inkomen trouwens vooral als een manier om de rechtvaardigheid te vergroten, niet de werkgelegenheid. Het begrip leidde tot zoveel spraakver warring dat een van de (twee!) meisjes in de zaal terecht voorstelde eerst maar eens te gaan studeren op wat nu eigen lijk het model-basis-inkomen precies inhoudt. De derde en laatste stelling werd verde- Achter de tafel v.l.n.r. Nico van Wa ve ren (met bril), Bart Krol, Bert Otten en (half zichtbaar) Frank van Gessel. Foto: Goos van der Wilt. digd door Bert Otten. Hij pleitte voor een totale boycot van Zuid-Afrika, we gens het Apartheidssyteem dat hij een misdaad tegen de mensheid noemde. Van Gessel vond echter dat de "winke lier op de hoek" niet onder een boycot mocht lijden en wees daarom een han delsboycot af. Krol liet - in de beste CDA-tradities - weten dat zijn stand punt ongeveer tussen dat van de beide anderen in lag en vroeg zich af of een boycot inderdaad het effectiefste mid del zou zijn. Opmerkelijk was zijn uit spraak dat de steun aan het ANC in het CDA nogal omstreden is, "dus ik moet voorzichtig zijn". "We moeten er alles aan doen, maar wel onze grenzen we ten," aldus Krol. De discussie kreeg een wat zweverig karakter door tussen komst van een bezoeker die zichzelf in troduceerde als een soort "winkelier op de hoek" en naar voren bracht dat hij uit menselijkheid best minder wilde ver dienen, en daarom voor een boycot was. Prijs Als het publiek een prijs had moeten toekennen voor de beste politicus-in- spé, dan was die zeker gegaan naar Bart Krol, die zich ontpopte als de beste spreker, al ging het in de zenuwen soms wel érg snel. Bert Otten en hij leken ook het beste hun huiswerk te hebben ge daan, want ze citeerden vrij gemakke lijk uit partijprogramma's. Van Gessel had aanzienlijk meer moeite om enigs zins begrijpelijk over te komen. Niette min was het voor de jongelui zelf onge twijfeld een interessante ontmoeting, die hopelijk nog eens een vervolg krijgt. De plannen voor voortzetting van het initiatief zijn er in elk geval, zodat de ad- spirant-politici nog volop kansen krij gen om te groeien. En dat kan helemaal geen kwaad. Vandaag nog een keer: Annema Raven (33). De helderziende: "Tijdens een vakantie op Vlieland vorig jaar september heb ik alle beslommeringen van mij afgezet en besloten een telefoonkring op te richten. Voor mensen die elkaar vertellen over hun paranormale ervaringen. Dat idee heeft via het Véronica-radioprogram- ma Het Zwarte Gat honderden reacties opgeroepen. Dat bleek hard nodig. Veel mensen kunnen in hun directe omgeving hun verhaal niet kwijt. Of ze durven, net als ik in die begintijd, er niet met anderen over te praten. Dikwijls voelt men zich niet serieus genomen of men wordt uit gelachen, bespot. Soms krijgt men zelfs het etiket "gek" opgeplakt. Vandaar de ze telefoonkring. Wij kunnen elkaar helpen, ondersteunen, zonodig troos ten. Daarnaast sta ik open voor een indivi dueel, telefonisch consult met het doel mensen met negatieve ervaringen op pa ranormaal gebied te begeleiden. Maar ook mensen die nog maar kort met het paranormale bezig zijn, zich onzeker voelen, kunnen bij mij terecht. Hiervoor houd ik in beginsel telefonisch spreek uur van maandag toten met vrijdag tus sen 13.00 en 14.00 uur (18925). Intuïtieve massage dag leven, ik kijk je recht in de ogen dag leven, niet langer wil ik om je heen dag leven, ik kan weer in je geloven dag leven, ik wil weer wezenlijk kontakt met jou dag leven, ik durf je weer te voelen dag leven, ik raak je weer graag aan dag leven, ik mag weer van je proeven dag leven, bedankt voor je bestaan Dit is een vers uit mijn bundel "Auro- ra"-spiritueel geïnspireerde gedich ten. Een ander bundeltje van mij heet "Recht uit mijn hart." Ze staan ook op een cassettebandje en zijn in braille schrift verkrijgbaar. Zaterdag 18 juni lees ik uit eigen werk voor in Utrecht, Krugerstraat 58, 's middags om twee uur, afgewisseld met zang en muziek. Ook in Soest ga ik huiskamerbijeen komsten oraaniseren. Die persoonlij ke aandacht is erg belangrijk. Direct met elkaar van gedachten wisselen is veel prettiger. Daarin passen medite ren en intuïtieve massage. Dat laatste heb ik samen met een vriendin ont wikkeld. Daarbij staat het hele li chaam centraal. Tijdens zo'n massage worden mijn handen automatisch ge stuurd en tracht ik blokkades op te heffen. Dat geeft een heerlijk bevrij dend gevoel. Er is veel kaf onder het koren van pa ragnosten, spiritisten en magnetiseurs. Een goede spiritist laat komen wat komt. Intuïtief wist ik dat ik mij niet zou begeven op het terrein van magne tiseren, toekomst voorspellen of men sen van hun fysieke pijnen afhelpen en andere hocus-pocus. Ik zweef niet, maar sta met beide benen op de grond. Ik pleit voor een holistische benade ring van het leven en zoek mensen die op mijn golflengte zitten en streven naar de eenheid van lichaam, geest en ziel. Computervoorspelling Om al die activiteiten in goede banen te leiden hebben mijn man, Ruud van Zomeren, en ik op 31 maart een Stich ting opgericht: "de Nieuwe Tijd" (Postbus 3124). Ruud is ook blind. Hij is zeer bedreven in public relations, teksten en organisatie-modellen. Hij is voorzitter van de Stichting en ik ben secretaris. Wij geven een Nieuwsbrief uit mt alle mogelijke informatie. Daarnaast bieden wij de mogelijkheid iemands horoscoop na te laten trek ken per computer. Voor vijfenveertig gulden krijg je dan een uitdraai van je persoonlijke horoscoop met een uit- Foto: Herman van Dam voerige toelichting. Het is ook moge lijk een computervoorspeling met be trekking tot je bioritme te laten ma ken. Zo'n curve loopt over perioden van twintig dagen. Mensen zijn boeiend. Sinds ik op deze manier bezig ben, zit ik veel lekkerder in mijn vel. Aanvankelijk stond Ruud heel sceptisch tegenover mijn activi teiten, maar hij raakt steeds meer geïnteresseerd. Mijn werk is een groot stuk idealisme, maar kost veel geld en dat hebben we niet. Daarom zijn we op zoek naar donateurs. Met meer geld kunnen we ook meer activiteiten ont plooien. Wie geen geld heeft, kan ook een keer voor mij lekker koken, of iets verstellen want ik ben geen huisvrouw. Of een klusje doen of een tijdschrift voor mij inspreken. Ik blijf naar je kijken ik volg je met langzame stap ik blijf maar naar je reiken ik lach je toe ik blijf maar aan je denken je bent bij mij dag en nacht je geeft me troost je geeft me warmte je geeft me blijdschap je geeft me kalmte je inspireert me, stimuleert me je geeft me kracht en veel vertrouwen jij lief, mooi, wit licht blijf me omhullen JAN VISSER Olie is niet direkt gevaarlijk voor de mens, maar wel voor het milieu, bijvoor beeld: een liter olie, geloosd op open water, vormt een afsluitende laag over een oppervlakte van 2000 m:. Door deze dunne drijflaag kan geen zuurstof heendringen. Gebrek aan zuurstof veroorzaakt sterfte onder de vissen en an dere waterdieren. Ook watervogels kunnen het slachtoffer worden van olie- verontreiniging. Benzine wordt uit olie gedestilleerd en is ook een milieuschadelijke stof. Olie en benzine kunnen het grondwater verontreinigen. Drinkwater wordt veelal uit de bodem opgepompt. 1 Liter benzine beïnvloedt de smaak nadelig van 1 miljoen liter water. Vanwege deze redenen legt de gemeente Soest nogal wat nadruk op olie- en benzine verontreiniging. De afgelopen maanden zijn vele tientallen onder grondse tanks van bedrijven gecontroleerd. Afgekeurde tanks mogen niet meer worden gebruikt. Een aantal jaren geleden is er een landelijke aktie - aktie tankslag - geweest, om resten huisbrandolie uit ondergrondse tanks van huishoudens te verwijde ren. Toch liggen er in de tuinen van Soest nog veel ondergrondse tanks met resten olie, vermoedelijk gaat het om duizenden liters. Wij raden u aan om de ze olie te laten verwijderen en de tanks definitief buiten gebruik te stellen zodat u in de toekomst niet geconfronteerd wordt met een bodemsanering (die al gauw tienduizenden guldens kost). De gemeente Soest wil een kontrakt op stellen met een bedrijf dat deze tanks leeg haalt, zodat dit tegen minimale kos ten kan gebeuren. Het is daarvoor nodig dat de gemeente enig inzicht verkrijgt in het aantal ondergrondse huisbrandolie tanks. U kunt bellen als u nog een ondergrondse tank heeft: 02155-93667 of 93539. Eén op de 3,5 inwoners van Nederland heeft een auto. Van de autobezitters ververst 20% zelf de motorolie. Meer dan de helft van deze eigenaren laat de oude olie weglopen in het riool, in de grond of in de sloot. Een carter bevat ge middeld 3,5 liter olie. In totaal verdwijnt ca. 15 miljoen liter olie per jaar. U kunt afgewerkte olie gratis inleveren bij De Schans in Soest (achter het gas bedrijf). Raadpleeg uw gemeente-gids voor de openingstijden. Tot slot: Naast minerale olie kennen we olie om in te bakken en braden; na tuurlijk gaat dit artikel niet over deze olie. Drie moeders van leerlingen van de Bonifaciusschool zijn in de bloemen ge stoken omdat ze al vijfjaar tijd vrijma ken om als klaar-o ver te fungeren. De schoolleiding bedankte hen op die wij ze, terwijl de dames Visser, Wessels en Van Essen van de Soester politie een ca deaubon kregen overhandigd. Zeventwintig andere ouders van de kin deren kregen ook een herinnering als dank voor hun inzet bij de oversteek- Foto: Goos van der Wilt. plaatsen op de Dal weg en de Steenhoff- straat. Alle ouders staan één keer per week op één van die locaties om ervoor zorg te dragen dat de leerlingen van de basisschool veilig de weg kunnen over steken. Afgelopen maandag waren ze allemaal aanwezig op de school om de dankbetuigingen van de leerkrachten en de politie in ontvangst te nemen. Tij dens die avond deden ze ook mee aan een levend ganzebord. Je bent geslaagd. Gefeliciteerd. En ze hebben je een geluidsinstallatie beloofd. Da's mooi. Jouw keus is een Kenwood. Groot gelijk. Want een Kenwood klinkt zoals je het graag hoort. Dat komt door de volautoma tische platenspeler van Kenwood. En door de tuner/timer met 20 voor keuzezenders van Kenwood. En door het dubbele cassettedeck van Kenwood. Dolby B van Kenwood. Kortom, een geslaagd kado vanaf Maar dat is nog niet alles. Luister... geldt allen voor de M 31 kl H »fi> SteenhoJJstraat 13a - 15. Soest, telefoon 02155 - 12 1 32.

Soester Courant | 1988 | | pagina 9