OPRUIMING De straat gaat dicht maar wij zijn open óchmtemakcnj O r C°mbi seis afsepriisd Mantels en }acks% koïdng 79 - - 98»* Truien Rokken Halve P** Pantalons.-Halve Prii» Japon"®" Haive prii* Deux pieces Midzomerfeest 't Hart weer druk bezocht maitmüï Ray-Ban komt met Olympische zonnebril TUIN-ADVIESCENTRU M tvaarderiwegt fKftï Coniferen voor elk doel (deel 2) WOENSDAG 15 JUNI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 SOES^ Voetbal Premiere Te Deum Will Eisma Twee computers uit kantoor ontvreemd Soesterbergse- Inbraak straat Ook zestien auto-dealers actief tijdens grote autoshow Loodgieterswerk *'T Diefstal uit school Inbraak Larixlaan V erkeerscontrole Brilcentrum Nota heeft 'm HET WITTE HUIS voor doe-het-zelvers kmêmfo ■^rfWÊW Bodembedekkers Stamvormen door Arie Wandelaar "Niet WILLEN en niet KUNNEN, dan sta ik machteloos," schreef ooit een geplaagde leraar wiskunde als aantekening op een van Arie's rappor ten. Een zeer terechte uttspraak die Arie te binnen schoot op de vrijdag avond, dat in West-Duitsland de bal aan het rollen werd gebracht voor veertien wedstrijden met als eindsta tion het Europees kampioenschap. Een evenement waar Arie, en met hem vele gelijkgestemden, naar toe hebben geleefd alsof het in vroeger tij den de komst van Sinterklaas betrof. Wat het verwachtingspatroon van de ze heerlijke middagen en avonden be treft weet Arie uit kommervolle ver halen van derde dat niet iedere echtge note in Soest op Ruud Gullit, zeg maar de zwarte tulp, zit te wachten. Zo ook Marie niet. Arie vindt haar wat voetbal betreft niet aan zijn zijde, sterker nog, dertig jaar huwelijk, dat tegen menig stootje was opgewassen, wordt deze dagen op de proef gesteld. Marie WIL en KAN niet opbrengen iets, of een kleinigheid, te proeven van de vele geneugten die in de eerste helft van juni door EEG-voetbal in de huis kamer worden gebracht. Om te beginnen vraagt haar niet wil len om een nabeschouwing. "Gek zijn ze," oordeelt ze onbarmhar tig, zodra ze 22 voetballers en drie bo ven de partijen staande heren via het alziend oog op zich af ziet komen. "Voetbal is geen sport. Dat is gras eten en een bijdrage tot verhoging van de ziekte en ongevallenpremie. Wie gaat er nou vijftig gulden en meer betalen voor een toegangskaartje?" Arie, van nature met een zeer volg- en lijdzaam karakter, meende tegenover deze misplaatste conclusie iets te kun nen inbrengen. "De 300 miljoen mensen die thuis kij ken betalen toch geen entree," stelde hij met zekerheid vast. "Bovendien krijgen ze eindelijk eens waar voor hun kijkgeld, zijn niet van huis, en bevorderen door hun aanwezigheid op tijdstippen dat ze doorgaans wel iets anders aan hun hoofd hebben de huiselijke gezelligheid." Een eerlijk getuigen van een liefheb ber met het effect van het zout strooi en in een open wond. Na deze uit spraak leek de kleur van Marie's ogen op het testbeeld dat aan de uitzending van iedere voetbalwedstrijd vooraf gaat. Wisselend van kleur, vaag van beeld en dan plotseling kristalhelder, scherp. "Huiselijke gezelligheid. Ti ranniseren zul je bedoelen. Kijk eens naar buiten. Zie je ze lopen?" De vraag werd op Arie afgevuurd op het moment dat Denemarken in de wed strijd tegen Spanje toch nog een twee de doelpunt scoorde. Toen de wed strijd het toestond verplaatste Arie zijn blik naar het door Marie gesigna leerde buitenspel en ontwaarde op een rijtje vier honden die, afgewisselend door enig zit en sta-werk, hun eigena ressen uitlieten. "Wat zullen die het vanavond gezellig hebben," smaalde Marie niet begrijpend. Niet willen dus. Blijft over het niet kunnen begrijpen. Daarover kan Arie u het volgende be richten, zij 't met pijn in het hart. Ter gelegenheid van zijn 60e-verjaardag kreeg Arie van Marie een videorecor der ten geschenke. Te gek natuurlijk, maar Marie vond 60 jaar worden ook geen kleinigheid. Het bleek een ge schenk met het karakter van een dub bele bodem te zijn. Juridisch zou er sprake van voorbedachte rade kunnen zijn. Opzettelijk zogezegd. Zondagavond jl. een kwartier voor het eerste fluitsignaal van de wedstrijd Rusland-Nederland, werd daarvan het wettige en overtuigende bewijs ge leverd. "Je kunt de wedstrijd toch op video opnemen. Waarvoor heb ik dat ding anders gekocht," vroeg Marie zich af. Nu is Arie doorgaans een dag van te voren doende wanneer hij iets hoopt op te nemen, dus in die zin was Marie's opmerking al goed voor een gele kaart. Arie gaf hem niet, maar stelde na het ontwaken uit de toegebrachte verdoving de grijze massa in werking, teneinde een heilzaam en passend ant woord aan te bieden, en daarmee voor eens en voor een dreigend misver stand over gebruik, nut en toepassing van videorecorders uit de wereld te helpen. "Stel," zo sprak hij, noodgedwongen de retorieke noodrem gebruikend, "stel dat jij vanavond zou weten dat om, laten we zeggen vijf voor twaalf, de wereld vergaat. Zeg je dan ook dat we het op video moeten opnemen? Nee toch hè. Nou dat bedoel ik dus. Rusland-Nederland handelt om een sportieve aktualiteit. Daarvoor is vi deo toevallig niet uitgevonden. Het is bedoeld wanneer je kiespijn hebt en om die reden Anastasia, de Onedin Lijn en al dat andere lekkers zou moe ten missen. Nou, missen." Marie maakte na deze suggestieve in druk een aangeslagen indruk. Alsof ze een strafschop tegen had gekregen. Terwijl het spelen en het zingen van het Wilhelmus Arie koude rillingen bezorgde ging de bel van de voordeur. "We krijgen bezoek", kraaide Marie alsof ze met sukses een overtreding had uitgelokt. "Laat mij er buiten, ik ben er niet," riep Arie Marie na, die zich in een hoog tempo naar de plek des onheils spoedde. Tijdens een kop bal van Ruud Gullit, die maar net overging, meldde Marie met twee ge lijkgestemde buurtgenootjes een bio- scoopje in Amersfoort te gaan nemen. "Zit er voldoende benzine in de tank," informeerde ze op het moment dat Soesterbergsestraat 49A - Soest - Telefoon 2 35 84 In de reeks Zaterdagmiddagmuziek Domkerk Utrecht zal op 18 juni a.s. de première plaatsvinden van de toonzet ting van het Te Deum Laudamus van de Hilversumse componist Will Eisma. Het Fonds voor de Scheppende Toon kunst in Amsterdam verstrekte de op dracht voor dit werk ter gelegenheid van de voltooide restauratie van de Utrechtse Middeleeuwse Kerken. Dit werk, bestaande uit 12 delen, zal worden uitgevoerd door koor en barok- orkest van de Domcantorij o.l.v. Dom- cantor Maarten Kooy. De solisten zijn: Christine Jansen, sopraan, Henk Vonk, tenor en de bas Peter Kooy. Het concert begint om half vier en de toegang is vrij. Twee computers, met een gezamenlijke waarde van 26.000 gulden, zijn vorige week uit een kantoor aan de Vredehof straat ontvreemd. De inbrekers maakten vermoedelijk ge bruik van een valse sleutel. Uit een geldkistje namen ze bovendien een be drag van 1400 gulden mee. De bewoonster van een serviceflat aan de Soesterbergsestraat deed in het weekeinde bij de politie aangifte van de diefstal van een aantal sieraden en een onbekend geldbedrag. Dat was in elk geval de buit van een inbreker, die de voordeur bleek te hebben geforceerd. De vrouw deed aangifte bij de politie. Enkele duizenden mensen hebben za terdag een kijkje genomen bij het Midzomerfeest van de winkelgroep 't Hart. De braderie, die met uitzonde ring van 1987 jaarlijks wordt gehou den, had met iets beter weer gezegend kunnen worden, maar de bezoekers konden evengoed hun hart ophalen bij de vijftig kramen en de verschillende attracties. Ondanks de concurrentie van soortge lijke activiteiten in omliggende plaatsen konden de winkeliers van 't Hart veel gasten begroeten. De reacties waren goed en alleen al vanuit dat oogpunt zit het er dik in dat volgend jaar opnieuw een Midzomerfeest wordt georgani seerd door het bestuur van de winkel- groep. De mogelijkheid bestaat dat de braderie dan op een andere dag wordt gehouden, bijvoorbeeld op vrijdag avond. Dat is echter nog niet zeker. VAst staat wel dat een aantal winkeliers de zaterdag niet geschikt acht voor het Midzomerfeest. Met name de capriolen van een clown op een trampoline deden veel mensen stilstaan. Natuurlijk was er van alles te koop op de Koninginnelaan, maar de middenstanders waren ook gul genoeg om de bezoekers te tracteren op leuke attenties, een geste die vanzelfsprekend op prijs werd gesteld door de ontvan gers. Autoshow Zestien auto-handelaren, allen aange sloten bij de Soester dealer kring, hiel den van vorige week donderdag tot en met zaterdag een autoshow. De occas- sions stonden opgesteld op het trap veldje aan de Koninginnelaan. De be doeling was de verkoop van gebruikte wagens onder de aandacht te brengen. Het was de eerste keer dat de auto-dea lers een gezamenlijke show hielden. Hoewel de donderdag en de vrijdag geen topdagen bleken en het aantal ver kochte auto's op 41 bleef steken waren de onderlinge contacten goed. De sfeer was volgens een woordvoerster van één van de bedrijven goed en een herhaling van de autoshow is volgend jaar te ver wachten. De heer Veltmeyer uit Amersfoort was de gelukkige koper van een occassion. Op hem viel de hoofdprijs, een reische- que ter waarde van 2500 gulden, die de zestien dealers beschikbaar hadden ge steld. Veltmeyer kreeg de prijs maan dagmiddag bij garage Van Dolderen uitgereikt. Onder de kopers werden te vens vier compact-discs verloot. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Jobnny Bosman een kans voor open doel miste. "Al zou je er mee naar West-Duits- land willen rijden," kon Arie gerust stellend mededelen. Deze persoonlijke ontboezeming wordt geschreven twee uur nadat de scheidsrechter de wedstrijd heeft beëindigd. Marie nog niet thuis. In een soort van waaktoestand be denkt Arie dat het eigenlijk niet zo'n gekke gedachte is voetbal op video op te nemen. ARIE WANDELAAR effidentv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines In een schoolgebouw in Soestdijk is uit een tas een portemonnee gestolen. De eigenaresse verloor daarmee ruim hon derd gulden, een bankpasje en enkele chèques. Op het schoolplein sprak ze nog wel een man aan, maar die hield een verhaal op dat even vreemd als zijn identiteit was. Een naburig schoolgebouw werd be werkt door vandalen. Zij vernielden en kele ruiten en dakpannen van de basis school. Het zoeken is naar nieuwe rui- t^j en dakpannen. italian Voor bijzondere ITALIAANSE SPECIALITEITEN Baam Nieuw Baarnstraat 4a, Tel. 02154-1 14 65 Reserveren gewenst. Een bewoner van de Larixlaan ontdek te in het weekeinde dat een onbekende dader een poging had ondernomen om in zijn huis in te breken. Aan de terras- zijde van de woning bleek een draai raam onder handen te zijn genomen met een schroevedraaier, maar door de extra beveiliging heeft de dader zijn po ging moeten staken. Er wordt dus niets vermist. Bij een verkeerscontrole aan de Birk- straat bekeurde de politie vorige week vier automobilisten omdat hun voertui gen de APK-keuring misten. In drie ge vallen werd proces-verbaal opgemaakt omdat de inzittenden de autogordels niet omhadden. Aan de Van Weede- straat werden twee automobilisten ge verbaliseerd; een wegens het negeren van een stopverbod, een ander wegens het rijden door rood licht. Eveneens aan de Van Weedestraat werden vorige week 15 automobilisten bekeurd we gens het overschrijden van de maxi mum-parkeertijd. Als eerste fabrikant ter wereld heeft Bausch Lomb van het Internatio naal Olympisch Comité toestemming gekregen de vijf Olympische ringen aan een produkt te koppelen. Dit heeft geleid tot de ontwikkeling van een Olympische Ray-Ban. De enige echte officiëele Olympische zonnebril voor de Spelen in 1988. De Ray-Ban Olympian is een unisex- model die zijn afkomst niet verloo chent. De klassieke vormgeving die in middels vijftig jaar kenmerkend is voor Ray-Ban, is ook hier duidelijk aanwe zig. De speciale afwerking zorgt echter voor een jeugdige en sportieve look die tegelijk aansluit op de modische hang naar de jaren vijftig. De Olympische bril is als zodanig duidelijk herkenbaar, want de vijf Olympische ringen zijn als stijlvol detail aangebracht op het glas, de veren, het draagkoord en bijbeho rend etui. De Olympische ploeg die eind augustus afreist naar Seoul zal deze zonnebril binnenkort uitgereikt krijgen. Ray-Ban fabrikant Bausch Lomb (tevens leve rancier van contactlenzen en contact lensvloeistoffen) is namelijk een van de negen officiële sponsors van het Neder lands Olympisch Team. Zij is overigens geen onbekende in de sportwereld. Een optimaal gezichtsvermogen is voor sporters heel belangrijk. Toch ziet u op de sportvelden weinig of geen brillen meer. Sporters en met name topspor ters hebben massaal de contactlens ont dekt. Niet zo verwonderlijk, want af hankelijk van de sport vergroot, ver kleint of beperkt een bril het gezichts veld. Contactlenzen kennen deze nade len niet, omdat ze direct op het oog lig gen. Daarom ook ondersteunt en bege leidt Bausch Lomb sinds een paar jaar individueel een aantal Olympische sporters actief met contactlenzen. Een voorbeeld hiervan is Rob Druppers. Bovendien is Bausch Lomb sinds kort officieel leverancier van het Ko ninklijk Nederlands Watersportver- bond en begeleidt zij een tiental kern ploegzeilers mtt contactlenzen. U hoeft overigens geen lid van het Ne derlands Olympisch Team te zijn om ook in het bezit van deze unieke bril te komen. De Ray-Ban Olympian is ook in Soest verkrijgbaar bij Brilcentrum Nota. De Ray-ban Olympian kost f 265,— en is verkrijgbaar in de kleuren goud/bruin, goud/zwart, zwart/zwart en goud/wit. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» 14140 Telex 70479 nl Erik van Dorresteyn M m)j( \'M) medewerker't Vaarderhoogt In de inleiding van vorige week heb ik getracht duide lijk te maken dat het begrip "coniferen" door veel tuinbezitters veel te smal wordt opgevat. Naast de massaal aangeplante haagconiferen zijn er tal van co niferen met andere groeiwijzen, met ieder hun speci fieke gebruiksmogelijkheden. In deze aflevering-aan dacht voor bodembedekkende coniferen en stamvor men. Bodembedekkende coniferen zijn er te kust en te keur. Bijna alle coniferengeslachten brengen wel één of meerdere bodembedekkers voort. Vooral de Jene verbes kent tal van kruipende vormen. Er zijn soorten en rassen die echt als een zode de bodem begroeien en waarvan de maximale hoogte meestal onder de 25 cm. blijft. Andere bodembedekkers vertonen een zeer breedspreidende, tegelijkertijd iets opgaande groei en liggen dus niet met hun takken op de grond. Vanwege hun snelle en brede uitgroei worden ze toch, mits hun maximale hoogte niet boven een meter uitkomt, tot de bodembedekkende coniferen gerekend. Bodembedekkers zijn zomeren winter groen en bren gen in grotere groepen aangeplant, rust in de tuin. En kele jeneverbessen worden zelfs wel gebruikt voor de aanleg van een alternatief gazon. Het woord "gazon" moet hierbij voornamelijk visueel worden opgevat omdat regelmatige betreding niet mógelijk is. Ook voor begroeiing van taluds zijn bodembedekkende coniferen ideaal. Hieronder enkele goede in het oog springende bodembedekkers. Juniperus squamata 'Blue Carpet', de naam zegt het al, een jeneverbes met het voorkomen van een zilverblauw tapijt. De groei is bijzondere plat (tot max. 20 cm. hoogte). De plant is zeer decoratief en erg winterhard. —Juniperus horizontalis 'Glauca', een blauwgroene jeneverbes met een nog duidelijker zodevormende groei. De plant laat zich evenals de voorgenoemde goed toepassen als bekleding van bakken en randen van biels. Microbiota decussata, een sierlijke nog vrij onbe kende conifeer met een lage (30 cm.) waaiervormi ge groei. In de zomer is het loof van deze plant fris groen, in de winter is het gewas roodbruin. —Taxus baccata 'Repandens', dit is een voorbeeld van een zelfs goed in de schaduw gedijende venijn- boom. De kleur is fris- tot donkergroen. De groei is breedspreidend. Coniferen op stam zijn de afgelopen jaren bijzonder in trek. Vaak worden ze gebezigd naast voordeuren en langs opritten, in helaas veelal te kleine potten of bak ken. Ook zijn zeer tochtige standplaatsen debet aan het wegkwijnen van de decoratieve boompjes. Coniferen in stamvorm zijn eigenlijk uit ellende gebo ren. Door de strenge winters van enkele jaren terug raakten opgaande coniferen aan de onderzijde be schadigd. Voor kwekers betekende dit vaak een aan zienlijke schadepost omdat hun handel daardoor on verkoopbaar werd. Door het besnoeien van de exem plaren met een mooie rechte hoofdstam tot stam vorm, kon de schade worden beperkt. Het aldus ont stane kweekprodukt werd en wordt door velen als een welkom artikel gezien. Veel soorten/rassen lenen zich voor de opkweek als stamboompje. Vereisten zijn een rechte hoofdstam en de mogelijkheid tot regelmatige snoei. De laatste tijd verschijnen ook meer en meer geënte stamvormen waarvan de kroon doorgaans veel rustiger groeit. De ze geënte boompjes liggen door hun langzame groei en het moeilijker kweekproces aanmerkelijk hoger in prijs. Stammetjes lenen zich goed voor het gebruik in symmetrietuinen en voor de aanplant in kuipen of grote bakken. In de volgende en laatste aflevering over coniferen aandacht voor treurvormen en solitairs, aangevuld met enkele wetenswaardigheden.

Soester Courant | 1988 | | pagina 11