O 'Bij ons op Soest' prijsverlaging rn:s» normaa» mi CD 5. laanstraat 101 baarn A4-0CT 33, Eerste 'diploma's' bij Trema '87 uitgereikt ,„ni nu Gl» von pop, P0Putoir en cogRgfpisc TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvaanieriwocjt De gehele zomer door planten!!! WOENSDAG 29 JUNI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 SOES1* Beschamend Herbestrating Van Goyenlaan Gokkasten gekraakt Bromfietster gewond Sanitair Gemeente trekt 30.000 uit voor nieuwe taalcursus Hartklep Keuze Uit Nieuwe Seat Ibiza del Sol II bij Auto van Doorn voor doe-het-zelvcrs door Arie Wandelaar Welbeschouwd hebben sommige za ken, hoe verschillend van onderwerp en karakter ook, punten van overeen komst. Neem nu eens de sport. Het zal U sinds enige tijd niet zijn ontgaan dat winnen en verliezen tot de mogelijkheden be horen. Bij politiek is dat niet anders. Gelijkspelen kan natuurlijk ook, maar ieder de helft van de winst of het ver lies; daar is het in principe niet om be gonnen. In de politiek evenmin. Iets wat men concessies noemt is min of meer van een gelijkspel afgeleid. En fin, wat de sport betreft weet U het al lemaal ongetwijfeld beter dan Arie. Op enkele dissidenten na heeft heel Soest de afgelopen weken oranje ge kleurde toverballen gegeten. Er zijn er die er tot op de dag van vandaag ze nuwtrekjes aan hebben overgehou den,het merendeel heeft de perma nente aanslagen op verhoogde bloed druk echter overleefd. Terugkerend naar de politiek; zullen burgemeester en wethouders in Soest het in de komende jaren ook overle ven? Waren de gevechten van de afge lopen maanden een voor de burger on doorgrondelijk steekspel, of heeft men te maken met een onvolwassen, soms ordinair lijkende vechtpartij? Domme vraagstelling. Zelfs de in poli tiek opzicht meest ongeschoolde Soes- ter haalt langzamerhand zijn neus op voor de flipperkastpolitiek in dit dorp. Politiek en sport, toch al een combina tie die zich in Soest verdraagt als kat en hond, heeft slechts negatieve aspec ten met elkaar gemeen. Aan wie de schuld? Daarover zingen veelstemmige koren ieder hun eigen partij. Wisselend pia nissimo dan wel forto. In welke toon zetting ook gezongen, de zuiverheid ontbreekt. Zoals bij voetbal en andere sporten te doen gebruikelijk zijn ook in de poli tiek verliezende partijen doorgaans geneigd in principe de schuld daarvan bij anderen te zoeken. Zondebokken zijn dan snel gevonden. In de sport de scheidsrechter, in de gemeentelijke politiek te Soest de burgemeester. Hij niet alleen trouwens. Een voorzet van de WD werd door PvdA en CDA mede benut om het voltallige college van B. en W. ongeveer onder curatele te plaatsen. Iedere maand op het matje komen bij de fractie-voorzitters, de burgemeester thuislaten. In zijn plaats gemeente-secretarus mr. W.P. de Kam als wisselspeler ingezet? "Dikke bult, eigen schuld" luidt hét dan in de volksmond als het om de positie van de burgemeester gaat. Volgens Arie een al te simpele voorstelling en af doening van zaken. Het zal je als voorzitter van een Colle ge van B. en W. maar gebeuren geen grip meer te hebben op het binnenska mers houden van vertrouwelijke stuk ken en mededelingen. Dat is zo onge veer de poten onder een toch al niet zo solide stoel wegzagen. Het zullen je collega's, politiek af of niet bevriend, maar zijn, die met hun onderlinge ver deeldheid in het openbaar elkaar de oren wassen. Arie laat daarbij volstrekt in het mid den wie wel of geen gelijk heeft De stijl die men aanmeet is er een van een be schamende snit. Onvolwassen politiek gedrag en het geknaag aan integriteit stellen de geloofwaardigheid van de gemeentepolitiek in Soest op de proef. Niemand hoort Arie beweren dat bur gemeester Scholten tot martelaar moet worden uitgeroepen. Wie onge veer een voorhamer nodig heeft om tijdens raadsvergaderingen orde te handhaven, in turbulente situaties nogal eens emotioneel meedoet en bo vendien op nogal ongebruikelijke wij ze initiatieven naar zich toetrekt, moet er rekening mee houden dat vroeg of laat uitslaande brand ontstaat. Als de brandweercommandant, Scholten dus, bij zijn blussingswerk- zaamheden echter uitsluitend olie op de golven ziet gooien, dan kan het niet anders of het sein "brand meester" zal lang uitblijven. Het zomerreces is aangebroken. In politiek opzicht zijn er veel brand haarden waar het nasmeult. Hopelijk wordt de afkoelingsperiode door alle partijen benut om eens op een fatsoen lijke wijze orde op zaken te stellen. Niet alleen met 't oog op de verkiezin gen in 1990. De kiezer van 1986, in het stemhokje hoofdrolspeler, van daag meer toeschouwer dan suppor ter, heeft er recht op. ARIE WANDELAAR Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Btrkstraat 138 - 3788 HN Soest Telefoon (033) 17147" 14140 Telex 79479 nl SOESTER COURANT REKLAMEKRANT italian0 0^AV*>» Voor bijzondere ITALIAANSE SPECIALITEITEN Baarn Nieuw Baarnstraat 4a, Tel. 02154 -1 14 65 Reserveren gewenst. Na de bouwvak-vakantie zullen herbe- stratingswerkzaamheden worden uit gevoerd aan de Van Goyenlaan, met name het gedeelte vanaf de Molen straat via de Eng naar de spoorlijn toe. De werkzaamheden zullen ongeveer vier weken in beslag nemen. In een snackbar aan de Rademaker- straat zijn twee gokkasten gekraakt. De daders haalden zeshonderd gulden uit de automaten en namen verder rook waar mee. Eveneens aan de Rademakerstraat werd ingebroken in een fietsenzaak. Het is nog niet bekend wat er wordt ver mist. Met een gebroken sleutelbeen is een zeventienjarig meisje in het ziekenhuis opgenomen. Ze werd op haar bromfiets omver gereden door een 52-jarige vrouw in een auto. Die zag haar over het hoofd toen ze vanaf de Kerkstraat de Kerkdwarsstraat wilde inrijden. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Met de feestelijke diploma-uitreiking van de (nieuwe) cursus Nederlands/ Maatschappelijke vaardigheden/Re kenen heeft Trema '87, de gemeente lijke instelling voor basis-educatie, vo rige week het eerste seizoen afgeslo ten. Negen Soester vrouwen kregen van docente Nelleke Streefkerk het begeerde certificaat, in aanwezigheid van o.a. onderwijs-wethouder drs. Jan Menne. "Het is een belangrijke dag," aldus Nel leke Streefkerk in haar toespraakje tij dens de laatste cursus-ochtend, "want na één jaar kunnen we zeggen dat Tre ma zich een speciaal plaatsje in de Soes ter gemeenschap heeft verworven." Dat gold ook voor de cursus, die dit jaar voor het eerst in deze vorm werd gege ven en waarvan de leiding van Trema met spanning had afgewacht wie zich ervoor zouden aanmelden. De deelnemers - alleen vrouwen, hoe wel de cursus ook voor mannen open staat - hadden zeer uiteenlopende ach tergronden en ook een verschillende startpositie bij het begin van de cursus. Toch werd het snel één groep, consta teerde Nelleke Streefkerk, waarin de cursisten elkaar in een positieve sfeer "meetrokken". Het resultaat is dat de dames bewuster met de Nederlandse taal omgaan, makkelijker meedoen in discussies, meer inzicht hebben gekre gen in de politiek, de kranten kritischer lezen en hun hand niet meer omdraaien voor een speechje of een boekbespre king. Zij hoopte dat dit goede voorbeeld door veel Soester mannen en vrouwen zal worden gevolgd. In het komende seizoen staat de cursus opnieuw open voor "beginners", en gaat de huidige groep door als "gevorderden". Bij de uitreiking van de "diploma's" had Nelleke Streefkerk voor elke cur siste een roos en een toepasselijk woord. Op haar beurt werd ze met een groot boeket bedankt voorde leuke les sen en maakte een van de dames duide lijk dat ze veel geleerd hadden, maar vooral ook veel genoten van de gezel ligheid tijdens de woensdagochtend bijeenkomsten. Wethouder Menne - die evenals Tre ma-directeur Henny Visser en het D66- raadslid Jan van Esseveld bij de diplo ma-uitreiking aanwezig was - hield ook een kort toespraakje, waarin hij op merkte dat het gemeentebestuur erg in genomen is met Trema. Om dat te be wijzen vertelde hij dat het College van B. W. diezelfde dag een brief had ge stuurd aan de gemeenteraad, met het voorstel om vanaf 1990 de door Trema zeer gewenste extra taalcursus (voor 30.000 gulden) "structureel" in de on derwijsbegroting op te nemen. Hij feliciteerde de cursisten met hun succes en stelde vast dat de gemeente bestuurders voortaan moesten oppas sen, omdat deze groep burgers hun doen en laten kritischer zouden volgen. "Nou, dat merken we dan wel," aldus de wethouder. Hij hoopte dat de cursis ten volgend jaar ook de vruchten van de vervolgcursus zouden plukken. Met hoeveel plezier de deelneemsters Vandaag: Jan Dirk van Roest De doodgraver: "Ik leefde er hele maal in. Als er één dood ging, bracht Kotte de boodschap: nummer zoveel. Dat briefje stond dan op de schoor steenmantel. Ik blij. Gelukkig weer één er onder. Je praatte er heel gemak kelijk over, je raakte er aan gewend. Ik kon weer te velde. De ene zijn dood is de ander zijn brood. Zo is het toch? De Veldweg was toen nog maar een klein kerkhof met één of twee begrafe nissen in de maand. Alles bij elkaar heb ik zo'n drie- a vierhonderd graven gedolven. Zwaar werk. 's Morgens om zeven uur aan 't werk. Er was geen kachel, geen w.c., geen water, niks. Overuren werden niet be taald. De Liefde heeft er voor gezorgd dat ik daar een kacheltje kreeg en ge reedschap. 's Winters zat er tachtig centimeter vorst in de grond en moest je hakken. Dat deed ik met een bijl die werd gemaakt door Valkenet. Verder had ik een bats, een steekspa en een kruiwagen. Zo'n gat was tweemeter- vijfenveertig diep. Soms zakte de boel in elkaar en dan zei ik: zet die kist maar zo lang neer. Dat doe ik later wel. Als zo'n gat klaar was, bracht je de bekisting aan. Met een laddertje moest je uit de kuil klimmen. Met tou wen liet je de kist zakken. Daarna haalde ik de schotten eruit en gooide de zaak dicht. Timmer, de garagehou der, heeft mij aangenomen. Hij had een paar landerijen in het Veen waar ik als tuinman werkte als er op de Veldweg niets te doen was. 's Zomers moest ik de graven onderhouden, het gras maaien, schuren, de letters zwart maken en 's winters sneeuw ruimen. Vrouwtjesmelker Ik was een jaar of tien toen wij op Soest kwamen wonen. Met paard-en- wagen zijn we verhuisd van Jaarsveld naar de Kooi in het bos van Pijnen burg. Moeder was weduwe en had acht kinderen. Via Schimmel, de vrouw tjesmelker, kwam ze aan een nieuwe man. Hij was jachtopziener bij Insin- ger. Een wilde boel daar op Hees. Ik ging bij meester Frederiks op school. In het bos zaten toen wel veel herten en het wemelde van de konijnen, maar ik was blij dat we uit het bos verhuis den naar een huisje aan de Wieksloot. Eén gulden huur in de week. Daarna heb ik nog twintig jaar aan de Beetz- laan gewoond. En nu hier achter Mo lenschot. Het kerkhof aan de Veldweg was van de hervormde kerk. Mijn vrouw heeft wel eens in het ziekenhuis geklaagd tegenover de dominee over de erbarmelijke toestanden waarin we leefden en werkten. Hij is nooit meer langs geweest. In het midden van het kerkhof stond een oud schuurtje waar de lijken naar binnen werden gescho ven. Het dooienhuisje. De waterput stond altijd leeg. Een kraan was er niet. Soms moest je een graf "omzet ten." Dan hadden ze zich vergist. Een dood geboren kindje begraven kostte niets. Dat haalde je 's avonds op in zo'n klein kistje met een zwart kleedje er over heen. Nooit was er iemand bij. Ik ben ook "Vóórloper" geweest. Bij Venema kochten ze dan een pak voor je, een hoed, een paraplu, een strop- Foto: Goos van der Wilt. das, een overhemd en een overjas. Je verdiende er een habbekrats mee. Soms kreeg je een fooi. Doodgraven was ook gevaarlijk werk. Voor vijftien gulden in de week. Als dat lijkenvocht in die touwen sijpelde en je had een wondje aan je hand dan was het mis. Die vurehouten kisten waren niet best. Dat heeft mijn maat nog eens een duim gekost. Tot zover er af. Soms moesten we graven ruimen. De derde klas, de armenhoek. Dan wer den alle botten, gebitten en doods hoofden in één kuil gegooid. In een hoek achteraf. Daar mocht niemand bij komen. Versleten Je kon er niet van leven. Mijn vrouw en ik hadden negen kinderen. Ze zijn allemaal goed terecht gekomen. Van 1935 tot 1950 werkte ik als tuinman en doodgraver voor een minimum loon. We zijn veel te kort gekomen. Van de kinderbijslag betaalden we de melkboer en de bakker. Als er wat over bleef kop er een broek af voor de kinderen. Nooit werden de renteze gels uitbetaald en vakantiegeld was er niet bij. Toen kwam ik bij T.B.S., waar ik tien jaar gewerkt heb in het beton. Dat was een stuk beter, kreeg je wel vakantie geld en gratificaties. Maar ik was geen fabrieksman. Het was maar een red middel. "Jan Teer" noemde ze mij, omdat ik onder de teer zat en er naar rook. Alles was zwart van de teer. Ik zat onder de teer en soms had ik ec zeem van de vlekken. De jongens heb ben me daar vandaan gesleurd. Door Pureveeen kwam ik bij de ge meente in de plantsoenendienst. Twaalf jaar heb ik daar gewerkt. Ik ben een echte buitenman. In de zeven tiger jaren kreeg ik het aan mijn rug. De dokte zei: je bent versleten, je bent schoon op. Ik zat helemaal in elkaar: Ik moest stoppen met werken. Kijk, zo'n ruggestreng bestaat uit alle maal kipperingen, zal ik maar zeggen. En zo'n ring stak helemaal naar bui ten. Die is er toen weer in geschoten en zo kon ik weer halve dagen aan de slag. Ik dacht: je kan me nog meer ver tellen, ik zeg niks, en stiekem ben ik weer hele dagen naar mijn werk ge gaan. Tot ik vijfenzestig werd en met een feestje afscheid nam. Vakantie Later kreeg ik last van mijn hart. Ik had een lek hart en kreeg een nieuwe hartklep. Op een bepaald moment hapte ik weer naar lucht en bleek die hartklep ook lek te zijn. Zo kreeg ik weer een nieuwe hartklep. De oude heb ik bewaard in een doosje. Wilt u hem zien? Kijk, dit is nou een hartklep. Mooi dingetje, zo werkt het. Nog nooit gezien? Toen kreeg ik een liesbreuk en daarna een bloeduitstoring in mijn been. Laatst sloeg mijn hart op hol en moest ik naar de Lichtenberg in mijn pyama met de ziekenauto. Binnen een dag stond ik weer op straat en zeiden ze hier: ik dacht dat jij in het ziekenhuis lag? We hebben het best. Wij zijn zelfs voor het eerst met vakantie geweest met een boot. Mijn vrouw wou dat altijd graag. Ik hoefde nooit, maar als ik eenmaal weg ben, vind ik het toch wel fijn." JAN VISSER De cursisten en Nelleke Streefkerk l.) tijdens de diploma-uitreiking in Trema. terugkijken op het eerste jaar wordt duidelijk uit de woorden van één van hen, Riet Vermunt. "Ik heb er heel wat van opgestoken. Vooral het opfrissen van m'n Nederlands vond ik belangrijk, maar ook maatschappijleer, en rekenen is natuurlijk ook nooit weg." De opge dane kennis kan ze goed gebruiken bij haar activiteiten in de vrouwenbewe ging, aldus Riet, die nauw betrokken is bij het Vrouwentrefpunt in Soest. "Ik heb het altijd als een gemis gevoeld dat ik te weinig schoolopleiding had. Juist omdat je actief bent wil je makke lijker kunnen meepraten en je zinnen beter formuleren. En Nelleke geeft heel goed les, op een heel breed vlak," ver telt ze. Ze heeft wat vergelijkingsmate riaal, omdat ze destijds in Amsterdam ook al cursussen volgde, maar daar is niet alles van "blijven hangen" omdat het niet zo gericht was. Bij Trema ging het allemaal wat schoolser en er werd ook iedere keer een flinke portie huis werk meegegeven. Ter illustratie wijst ze op een grote map, waarin al het schriftelijk materiaal van de cursus een plaatsje heeft gevonden: een kleine karrevracht van bladen met opgaven op het gebied van taal en reke nen, die in de meeste gevallen "uit het leven gegrepen" zijn, zoals het lezen van een spoorboekje, het schrijven van zakelijke en persoonlijke brieven, boekbesprekingen en handige informa tie over bijvoorbeeld het werk van de eerste en de tweede kamer. Veel genoegen hebben de cursisten vol gens Riet ook beleefd aan de rollenspe len, waarin allerlei al dan niet alledaag se situaties werden nagespeeld. "Leuk hoor, om eens in de huid van een ander te kruipen," aldus Riet, die terugkij kend vaststelt dat ze voor een groot deel nieuwe dingen heeft geleerd, maar ook veel "ouds" wat intussen al een stuk was weggezakt. "Het was in elk geval heel fijn om mee te doen; ik heb er veel aan gehad." Riet is dan ook vastbesloten om, evenals de meeste van haar mede cursisten, in augustus door te gaan met de vervolgcursus. Wie belangstelling heeft voor de nieu we cursussen bij Trema '87 - de meeste lessen worden gegeven in het "eigen" gebouw aan de Klaarwaterweg, naast de basisschool "de Schakel" - kan daar in elk geval op woensdag 24 augustus terecht om een kijkje te nemen tijdens de "open avond", die van 20.00 tot 22.00 uur wordt gehouden. Nieuwe cursisten kunnen zich dan ook al opge ven en kennis maken met de docenten en het lesmateriaal. Wie zo lang niet kan wachten kan zich nu al telefonisch op geven via nr. 25771. Seat introduceert een nieuwe "speciale editie", de Ibiza del Sol II. Deze nieuwe Ibiza del Sol wordt via een 5 versnel lingsbak aangedreven door de bekende 1.2 1 motor System Porsche. Het zonnige karakter heeft de Ibiza del Sol II niet alleen door z'n zonnedak, maar ook door de witte kleur, die bo vendien is doorgevoerd in de bumpers, buitenspiegel, vlakke wieldeksels en de "SXi" grille met brede lamellen. Een fleurige striping completeert het exte rieur. De zeer volledige uitrusting van de Ibi za del Sol II omvat onder andere een in tweeën neerklapbare achterbank, een digitaalklok en een toerenteller. In schone uitvoering met ongeregelde katalysator kost deze nieuwe Ibiza f 19.245,-. Hij is te zien en te koop bij Auto van Doorn aan de Laanstraat in Soest. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Zo'n 10-20 jaar geleden zou dit bovenschrift menige kweker en hovenier naar zijn voorhoofd hebben doen wijzen. Toen was het namelijk ondenkbaar dat er ge durende de zomerperiode tuinplanten werden ge plant. Vanaf het moment dat de planten in het blad kwamen tot in de herfst konden de planten op de kwe kerijen slechts worden bewonderd. Het verplanten van coniferen (mits er een gaasje om de kluit gebonden was), en vaste planten gingen over het algemeen nog wel, daar deze meestal wel een kluit vormen, zodat de haarwortels gespaard blijven. Met deze haarwortels, (dit zijn haardunne worteltjes die aan de toppen van de grotere wortels groeien) neemt de plant het meeste vocht op. Wanneer nu een blad verliezende struik of boom in de zomer verplant zou worden, (in de tijd dus dat hij veel water verdampt en ook op moet nemen) zouden juist die haarwortels ver nietigd worden, omdat de meeste bladverliezende heesters en bomen geen goede kluit rond de wortels vormen. Het eventueel gespaarde restant haarwortels verdroogt met warm weer binnen een uur, zodat de overlevingskansen gering zijn. De laatste jaren komt daar gelukkig in een snel tempo verandering in. Veel planten worden in een pot ge kweekt en kunnen zonder problemen de gehele zomer geplant worden, doordat alle wortels gespaard blijven bij het verplanten. Containerteelt, wat is dat? Containerteelt is de officiële benaming voor de op kweek van allerhande gewassen in pot. Het begrip "pot" moet hier vrij ruim opgevat worden, aangezien er tuinplanten gekweekt worden in potten vanaf ong. 1/2 liter tot over de 100 liter inhoud. Een klein rotsplantje gedijt prima in een potje van ge ringe afmetingen, maar struiken en bomen zullen pas optimaal van kwaliteit worden als de potten waarin ze staan niet groeibelemmerend werken. Er zijn de laatste paar jaar talloze kwekerijen volledig of gedeeltelijk omgeschakeld van vollegrondskweek naar containerteelt, waardoor er een steeds groter en kwalitatief beter assortiment op de markt komt. Het assortiment De keuze in containerplanten groeit gestaag. Vrijwel alle denkbare tuinplanten worden al in pot gekweekt. Vaste planten, coniferen, fruitgewassen, klimplaten, struiken en bomen, alles komen we eigenlijk in pot te gen op de kwekerijen en tuincentra. De voordelen van containerplanten Het belangrijkste voordeel van containerplanten t.o.v. planten uit de volle grond is dus het simpele feit dat deze planten het gehele jaar door geplant kunnen worden, terwijl vollegrondsplanten slechts in de rustperiode kunnen worden verplant. De her- groei van in pot gekweekte planten zal altijd veel beter verlopen. Veel planten zoals rozen, klimplanten, vaste plan ten, maar ook alle bladverliezende heesters konden vroeger slechts in blader- en bloemloze staat wor den aangekocht. Nu deze in pot gekweekt worden, weten we pas echt wat we kopen. Bloem en blad kunnen eerst worden bekeken en vergeleken alvo rens tot koop wordt overgegaan. Een ander belangrijk voordeel van containerplan ten is voor kersverse woningbezitters. Nieuwbouw huizen worden maar al te vaak in het groeiseizoen opgeleverd. Ht is nu dus niet nodig om de hele zo merperiode tegen een kale tuin aan te kijken. Enkele andere bijkomende voordelen: container planten zijn schoon en gemakkelijk mee te nemen, en behoeven niet direkt te worden geplant na aan schaf. Als de potkluiten goed vochtig gehouden worden, kan aanplant desnoods wekenlang worden uitgesteld. Ten slotte nog even wat aandacht voor de eventuele nadelen van containerplanten. Deze zijn er haast niet. Het enige punt dat we als nadelig zouden kunnen be schouwen, is het feit dat grote maten coniferen tot nog toe met weinig succes in pot kunnen worden geteeld. Ook ligt de prijs t.o.v. vollegrondsplanten iets hoger, dit mag echter geen bezwaar zijn met een dergelijk kwaliteitsproduct. 4

Soester Courant | 1988 | | pagina 11