'Veel mensen, een hoop gezelligheid en weinig trammelant' cmmmcsmtaal U< S Soester straatbeeld: Voetbalfans urenlang in de ban van Oranje-succes Tweede trekking 1000 lotenaktie Hees "Wij willen allemaal graag op herhaling bij generaal Michels!" EK teleurstelling voor vijftig voetbalsupporters van vv Hees Zomerconcert SMG wordt groot Oranje-feest WOENSDAG 29 JUNI 1988 SPORT SOESTER COURANT SPORT PAGINA 15 THUIS BEST ATLETIEK Pijnenburgers op EK ZIN IN VOETBAL? SEC IS TE GEK! BEL 02155 - 17728 Voor veel auto's was er nauwelijks enig doorkomen aan. Toch verliep alles gladjes. Ongelukken deden zich niet voor en behou dens enkele calamiteiten was er geen reden tot klagen. Foto: Goos van der Wilt. "Aanvalluh!" De nieuwe strijdkreet van Nederland klonk zaterdagmiddag onaf gebroken in de straten van Soest. Amper tien minuten na het eindsignaal van Ne derland-Rusland werden kruispunten bezet door een uitzinnige massa suppor ters van Oranje. Het achtergebleven legioen wilde ook de 2-0 zege en de Europe se titel vieren, en deed dat op passende wijze. "Veel mensen, een hoop gezellig heid en weinig trammelant," vatte de politie het feestgewoel een dag later samen. o: Goos van der Wilt. Een oranje-feest zonder rookbommen is anno 1988 niet meer denkbaar In een zeer volle kantine vond vrijdag avond de tweede trekking plaats in het kader van de door de vereniging geor ganiseerde duizend loten aktie. De lo terijcommissie had in overleg met sla ger Joop de Bruin van Winkelcentrum Overhees de mogelijkheid tot een bar becue georganiseerd en daar werd door velen gebruik van gemaakt. Ook de consumptieprijzen waren voor deze avond aangepast hetgeen door de aanwezigen op prijs werd gesteld. Er waren deze avond minder prijswin naars in de zaal als bij de eerste trek king, maar zowel de winnares van de vi deorecorder, de bijna 82-jarige me vrouw Blankestein-Kooi als de winnaar van de fiets de heer P. v. Rouwendaal waren wel in de kantine aanwezig. Vooral mevrouw Blankestein was bij zonder verrast door haar prijs en het duurde een hele poos voor dat zij zich werkelijk realiseerde dat de prachtige video-recorder voor haar was. "Hoe het apparaat werkt weet ik niet was haar commentaar, "maar de men sen van de Gouden Snaar hebben mij beloofd alles te komen uitleggen, dus dan zal het wel lukken. De uitslag van de tweede trekking was als volgt: Video-recorder nummer 0153-Home- computer 0559-Fiets 0753-Boorma- chine 0814 Work-mate 0017-Beauty- case 0739-Walk-man 0528-Jogging- pak 0543-Koffiezetapparaten op num mers 0197 en 0296-Haardrogers 0477 en 0390-Rummy-cup op de nummers 0429, 0563 en 0853. De tien verras singspakketten vielen tenslotte op de volgende nummers 0329-0163-0910- 0617-0385-0057-0175-0612-0366 en 0635. Het was al met al een zeer avond aan de Kooiweg en de organisa tie zal bij de volgende trekking trachten opnieuw een of andere aktiviteit te or ganiseren. In verband met de vakantie periode zal in de maand juli geen trek king plaatsvinden. De eerstvolgende trekking is vastgesteld op vrijdag 27 au gustus a.s. Ben Nijhuis van de gelijknamige rij wielhandel overhandigt aan de heer P. v. Rouwendaal de door hem gewonnen fiets. Foto: Goos van der Wilt. De politie gaf overigens een klein beetje het goede voorbeeld door de surveil lance-wagens te voorzien van oranje strikjes en vlaggetjes. Andere auto's waren nauwelijks van elkaar te onder scheiden door de roodwitblauwe vlag gen en oranje doeken. Luid claxone rend manoeuvreerden de bestuurders hun volgeladen vehicles door het jui chende Soest. Steeds voller werden de straten, steeds langer werden de slierten auto's, steeds doller werd de vreugde, steeds indrukwekkender werd het oranje-getinte schouwspel, dat velen nog nooit meemaakten en dat in de ko mende decennia waarschijnlijk ook nooit meer zullen doen. De meeste drukte ontstond op het kruispunt Dal weg/Beukenlaan. Daar verzamelden zich drie- tot vierhonderd uitgelaten voetballiefhebbers. Binnen een mum van tijd was het kruispunt 'veroverd' en moesten de automobilis- Voor ongeveer vijftig leden en aanver wanten van de voetbalvereniging Hees zijn de Europese kampioenschappen voetbal in West-Duitsland op een te leurstelling uitgelopen. Hoewel de Nederlandse overwinning zaterdag zonder schroom werd gevierd, had men een wrange nasmaak in de mond. Voor hetzelfde geld, nou ja voor zo'n anderhalve 'meier' meer, had men de fi nale tegen de USSR namelijk in het Olympische stadion van München kun nen bijwonen. De wanorde bij de KNVB verhinderde dat echter voor de tweede keer binnen twee weken. In januari van dit jaar ontstonden al de eerste contacten tussen Hees-vertegen woordigers en het bondsbureau in Zeist. De KNVB reageerde positief op het verzoek om kaartjes en zou via de OAD-busreizen garant staan voor de reis naar Keulen, waar de eerste groeps wedstrijd Nederland-Rusland op het programma stond. Eind mei maakten alle betrokkenen 110 gulden over, maar op 11 juni, een dag voor de wed strijd, waren de kaarten nog niet bin nen. Een dag later verscheen wel een bus van OAD, maar ook de chauffeur had geen toegangsbewijzen voor de voetbalsupporters van Hees. Ze moes ten op dat moment letterlijk bij de pak ken neerzitten, maar een dag na de 0-1 nederlaag van Oranje leek de deceptie te kunnen worden vergeten. Opnieuw werd de KNVB ingeschakeld en opnieuw werden kaarten besteld, dit keer voor de finale in München. Een woordvoerder van de voetbalbond kwam met de telefonische mededeling dat men bereid was de misser goed te maken door de finalekaarten te reser veren. De Hezianen moesten dan wel 150 gulden extra betalen. Iedereen ging daarmee akkoord, maar een dag voor het vertrek ging opnieuw de telefoon bij Hees: Het was de KNVB weer niet ge lukt om de kaarten te reserveren. De mensen van Hees zitten met de ka ter. Nog steeds hebben ze de in mei be taalde 110 gulden niet terug ontvangen. Het geld zullen ze best wel teruggestort krijgen op hun rekening, maar daarmee hebben ze nog niet dat typische Oranje- sfeertje in het stadion kunnen proeven. En daar ging het eigenlijk allemaal om. Op de hoek van de Birkstraat en de Bartolottilaan ligt dit rustiek gelegen landhuis omgeven door een siertuin. Links in de portiek de eerste steen waarop staat: "19 mei 1927. Eerste steen gelegd door jhr. Albert Willem v.d. Brandeler, oud 5 jaar." Architectuurhistorisch van belang gezien de kwaliteit als vertegenwoordiger van het bouwtype dat in Soest tamelijk uniek is. Vanwege het levendig silhouet van grote waarde voor het dorpsbeeld. De sterk asymmetrische voorgevel heeft een rondboogvormige, inpandige portiek met een houten paneeldeur, ter linkerzijde geflankeerd door een hoog opgaande schoorsteen. Dakkapellen waarin roeden draaivensters en een "dakruiter" met rieten tentdakjes en klokjes. dag huis iets anders is niet beter dag huis, met je warmte, je stilte en je zachte muren - dag trouwe kamers waar de kat 's nachts kop noch staart herkent van waar hij is: oost west. J.V. 'We are the champions...' Foto: Goos van der Wilt. ten wel drie tot vier keer op het groene licht wachten voordat ze konden door rijden. Niemand vond het erg. Gejuich klonk iedere keer als het oranje licht van de verkeersinstallatie ging branden. Oranje rookwolken stegen op uit mee genomen bommen en toeterende auto's reden rondjes om het politiebureau, terwijl enkele tientallen jongeren heel even het plein voor datzelfde bureau 'bezetten'. Op het Nieuwerhoekplein klommen oranje-fans in de ANWB- zuilen. De politie nam alles lachend op en hoefde niet in actie te komen. De feestende menigte gedroeg zich, al ge beurden er kleine dingetjes die officieel niet door de beugel kunnen. Hier en daar klonk vuurwerk, in Colenso werd tussen de garages een vreugdevuur aan gestoken en bij flats aan de Albert Cuyplaan verdween een oranje dekzeil. Uit een tuin aan de Torenstraat werd een roodwitblauwe vlag meegenomen, die vervolgens als versiering diende. In de avonduren werd op de kruising Steenhoffstraat/Dalweg een verkeers- zuil omver getrokken. Volgens de poli tie waren 'brooddronken jongelui' de daders. Toch verliep het Oranjefeest in Soest gladjes. Busjes vol met supporters, een ouderwetse brandweerwagen, de toete rende machinist van de trein Utrecht- Baarn, iedereen vierde met iedereen de Nederlandse overwinning in München. Soest ging uit z'n bol, door het dak en door het lint. Wie had dat ooit gedacht. Nog nooit na de bevrijding in 1945 was de bevolking zo'n grote eenheid. Het was één voor allen en allen voor één. Ie dereen lachte tegen elkaar, iedereen viel elkaar schreeuwend en in extase in de armen, iedereen hoorde even bij el kaar, iedereen was blij en dacht nergens anders aan dan aan die kopbal van Gul- lit en die doffe knal van Van Basten. Wie vergeet dit ooit nog? Niemand toch! Op de kruising Dalweg/Beukenlaan: stilstaand tot langzaam rijdend verkeer Tijdens het officieel Europees Kam pioenschap over 25 km in het Belgische Brugge startten voor A.V.Pijnenburg Harry van Brummelen en Joop van Leijenhorst in de jongste klasse 40-44 jaar van dit veteranenkampioenschap. Het bleek dat de Soester atleten goed mee konden tussen de internationale konkurrentie van 800 man. Voor Harry was er een 34e plaats in 1 uur 28.52 min. Joop werd 39e in 1 uur 30.49 min. In Sittard kwam Eef van den Brink tot een mooie tijd van 33.33 min. opeen 10 km wegwedstrijd. Hij werd hiermede 9e. Enkele dagen na zijn inspanningen op het Europees Kampioenschap kwam Joop van Leijenhorst al weer aan de start van de Singelloopte Weert over 9.400 meter. Joop finishte als 3e vete raan met een tijd van 30 min. 50 sec. 'Nederland, die heeft die bal... (héél SEC is Oranje-gek.) Het Soester Muziek Gezelschap heeft het muzikale seizoen 1987-'88 afge sloten met een uiterst gevarieerd en aantrekkelijk zomerconcert. in een volgepakt C-drie bracht het SMG- zo als we de laatste jaren steeds gewend zijn, een uiterst afwisselend program ma. Aan het concert werd medewerking verleend door de dansgroep Elly van Ooijen. Zaterdagavond 25 juni, acht uur: C-drie in Soest. Terwijl heel Nederland op straat de Eu ropese titel van Oranje viert is - mis schien toch nog wel enigszins verras send voor de organisatoren - het cultu rele centrum volgestroomd voor het zo merconcert van het SMG. Dat de oran je-stemming ook hier overduidelijk aanwezig was zal voor iedereen duide lijk zijn. Het begon allemaal al voordat de eerste tonen geklonken hadden. Tien minuten voor aanvang van het concert was de slagwerker (Mark v.d. Poel; één van de vaste gastspelers van het SMG) nog niet gearriveerd; hij moest dan ook uit het centrum van Am sterdam zien te komen... Muziek en dans, dans en theater, thea ter en muziek, daar draaide het zater dagavond om. Alhoewel de tempera tuur buiten er niet direkt aan deed den ken, kreeg het publiek inderdaad de in het programma voorspelde vele zomer se klanken voorgeschoteld. Het gebo- dene was een voor Soest toch wel heel aparte combinatie: de muziek van het Soester Muziek Gezelschap in combi natie met de tap- en balletdanseressen van Elly van Ooijen. De avond werd door het orkest geopend met circusmu- ziek. De "Circus Suite" van Stuart Johnson betekende meteen een flitsen de opening van de avond. In diverse muzikale toonaarden ging het van de paardrijders, via de olifant en de trape ze naar de clowns. Het laatste deel - de clowns - zou in feeststemming worden uitgevoerd. Vanwege het gebeuren en kele uren eerder was Oranje hier heel nadrukkelijk aanwezig. Hierna was het de beurt aan de fluitsectie om hun kun nen te tonen in "Fiesta Tropical", zoals dirigent-presentator Hildo Flierman aankondigde. Het tweede deel voor de pauze werd ge vuld door de leerlingen van Elly van Ooijen, die heel enthousiast in eerste Foto: Goos van der Wilt. instantie "op de band" enkele dansen uitvoerden. Het was zeer verrassend en verfrissend om deze combinatie van muziek en dans in één (concern-pro gramma te ervaren. Een combinatie, waarvan vooraf gezegd werd dat het een avontuur was, maar na afloop kan alleen maar vastgesteld worden dat de ze keuze geslaagd mag worden ge noemd. Het kreeg voor de pauze haar hoogtepunt in de Hongaarse dansen van Joh. Brahms; een dans direct bege leid dcor het SMG. Na de pauze volgden muziek en dans in jazz-stijl. De danseressen met diverse entertainment nummers, het orkest met swingende stukken van onder meer Glenn Miller. Het enthousiaste publiek dwong een toegift af en op een heel aparte wijze dankte Hildo Flierman met begeleiding van zijn orkest, dat nog een circusnum mer in petto had, iedereen die deze avond zo succesvol had gemaakt. Voor al het toch in grote getale opgekomen publiek. Na het slotapplaus restte voor het orkest alleen nog maar het in volle borst zingen van het "Olé, olé, olé, olé, we are the champions... waar hadden we dat meer gehoord die dag?!!

Soester Courant | 1988 | | pagina 15