Ongemakspremie?! MEDE 049 zo gaten OPRUIMING Coilege dekt tegenvallers vooral met (laatste) ontluchtingen 'Zeer constructief overleg tussen fractievoorzitters en wethouders n Controle bij Van der Eist opnieuw ter discussie herenmode EVEN NAAR JAC. HERMANS BLOEMKOOL PERZIKEN Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS 66e JAARGANG NO. 44 Financiële 'tussenstand.' voor meerjarenbegroting Vragen van 'linkse'fracties Jazeker!! Vele honderden koopjes! Extra laag geprijsd!! De komende weken zijn wij be reikbaar via de Birkstraat en de Gallenkamppelsweg. Eveneens via het parkeerterrein bij de Zuid- Promenade welke te bereiken is vanaf de Korte Ossendam. Veldweg 4 BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Soest - Tel. 02155-14878 GLAS HANDEL Amerikanen feesten V erkeersmaatregel Schoutenkampweg JUWELEN VOOR UW TAFEL k> 'Pretrijder' botst in de Oranje-roes Camper uitgebrand na kortsluiting Verheus: 'Geen vóór-gemeenteraadje spelen stuk kilo Mini pws&Maxi-keus Afscheids-reünie op de Wiekslag Auto's opengebroken door Gerand Paul Ruzie in de tent j Uw huis I verkopen? I Bel: 02155-^ I 16251 JP Soester Courant MEUBELEN Klassiek, eiken en modern GEBR. VAN WOERKOM 4 Abonnement per halfjaar 112,- Buiten Soest per half jaar f24, Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG WOENSDAG 29 JUNI 1988 OWJ bcooouoSS Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 De gemeente Soest ziet zich gecon fronteerd met een aantal tegenvallers op de meerjarenbegroting, die oplo pen tot een bedrag van ca. 650.000 gulden. Belangrijkste oorzaken zijn de duurder uitvallende afvalstoffeninza- meling (350.000) en de te verwachten verlaging van de algemene uitkering van het Rijk (200.000 gulden). Daar naast zorgt ook het wegvallen van de vergoeding van het gasbedrijf aan de secretarie voor een nadeel van 96.000 gulden en kost het rioolbeheer (vanaf 1992) 46.000 gulden extra. Dat blijkt uit de brief die B. W. vorige week hebben verstuurd aan de leden van de raadscommissie Financiën, met een kopietje voor alle andere raadsle den. Het nadeel van 650.000 gulden wordt weliswaar voor zo'n 200.000 gul den gedekt door het structurele over schot op de begroting bestaand beleid, maar voor de resterende 450.000 gul den heeft het College nog een oplossing moeten bedenken. Die is gevonden in het opnieuw toepassen van de "ont luchting" (het uitkammen van allerlei bestaande begrotingsposten) tot een bedrag van ruwweg 350.000 gulden en een aantal "aanvullende dekkingsmid delen" voor een bedrag van dik 100.000 gulden. Over de ontluchting merkt het College op dat deze, gevoegd bij de ontluchting uit de vorige meerja renbegroting (430.000 gulden), in twee jaar tijds toch maar mooi 780.000 gul den extra budgettaire ruimte heeft op geleverd, maar dat daarmee de moge lijkheden wel zo'n beetje zijn uitgeput. De briefis het uitvloeisel van de bespre king van de concept-meerjarenbegro ting 1989-1992, die deze maand in het College is besproken. Ze bevat in feit een soort 'tussenstand" tussen de voor jaarsnota en de feitelijke begrotingsbe handeling in het komende najaar. De brief wordt besproken in de vergade ring van de commissie Financiën, die morgenavond plaatsvindt. Door de voorgestelde maatregelen is er in de jaren 1989 en 1990 nog wel sprake van een nadelige uitkomst (resp. 26.000 ;en 65.000 gulden), maar die kan worden gedekt uit de egalisatie-re serve gemeentewerken. In 1991 en 1992 wordt een voordelige uitkomst voorzien van resp. 35.000 en 28.000 gulden. Welzijns-bezuinigingen In de brief komen ook de bezuinigingen op welzijnsgebied opnieuw ter sprake. Vorig jaar hoefden die niet door te gaan, vanwege de meevallers die zich toen voordeden, maar nu heeft het Col lege toch een "invulling" gegeven aan de bezuinigingstaakstelling voor de ja ren 1989, 1990 en 1991. De bedragen die daaruit moeten komen zijn resp. 168.827, 169.412 en 169.540 gulden. De bibliotheek moet in 1990 en 1991 telkens 12.500 inleveren; C-drie eerst 12.850 gulden (in 1989) en daarna tel kens 4.242 gulden; de Muziekschool levert in drie jaar telkens rond de 8000 gulden in; de Molensoos wordt gekort met telkens ca. 11.000 gulden; het ou derenwerk van de SBBS moet het met telkens 8.700 minder doen en het inle veren door Jeugdzorg van een halve medewerker levert driemaal ruim 27.000 gulden op. Bij de overige bezui nigingsposten zijn nog te noemen het sociaal-cultureel werk onder minder heden (in 1990 1.250 gulden en in 1991 2.500 gulden) en de bezuiniging op de GGD Eemland van (driemaal) meer dan 30.000 gulden. Deze en andere be zuinigingen worden overigens nog voorgelegd aan de commissies Wel zijnsplanning en Welzijn voor een in houdelijke discussie. Nieuw beleid Het College heeft naast dit alles ook een invulling gevonden voor het "nieuwe beleid" waarvoor 500.000 gulden (per 1992) aan budgettaire ruimte beschik baar is. Aan "activiteiten" voorziet men de volgende uitgaven: de verplichte ex tra kosten voor de onroerend-goedbe- lasting vergen een bedrag van 67.500 gulden; voor milieuvoorlichting wordt 10.000 gulden uitgetrokken en voor de fel begeerde extra taalcursus bij Trema 30.000 gulden. Ook staat hier een post vermeld van 35.000 gulden, omschre ven als "voorziening oudere jeugd Overhees". Onder het hoofdstukje routine-investe ringen volgt een opsomming van klei nere posten voor nieuwe vrachtwagens, apparatuur, machines, gereedschaps dragers, bestelwagens, een zoutstrooi- er, etc. alsmede de vervanging van mi- nicontainers, computers bij de politie, brandweermateriaal van al met al ruim 150.000 gulden. Daar komen dan nog eens bij de nieuwe investeringen in het wegenonderhoud (120.000 gulden), de riolering (60.000 gulden) en de bevor dering van de verkeersveiligheid (20.000 gulden). In totaal belopen de voornemens 498.310 gulden, waarmee de beschikbare 500.000 nagenoeg is opgebruikt. 'Bestuurlijke preventie' Bij de incidentele extra lasten voor de jaren 1989 tot en met 1991 wordt onder andere nog genoemd de aanstelling van een part-time-kracht "bestuurlijke pre ventie" (waarmee de werkgroep anti- vandalisme haar dringende wensen ein delijk gehonoreerd ziet). De medewer ker staat voor 30.000 gulden alvast in de boeken, voor maximaal twee jaar overigens, en het geld komt uit het Per- soneelsfonds, een potje van niet-ge- raamde extra besparingen die het ge volg zijn van een snellere daling van het aantal ambtenaren dan was voorzien. Voor wat betreft de reserves (algemene en saldireserve) kiest het College voor een minimale omvang van 8 miljoen gulden, omdat de budgettaire ruimte ontbreekt om de rente niet ten goede te laten komen aan de gewone dienst. Dan zou men namelijk met 6 miljoen hebben kunnen volstaan. Het College meent overigens dat er in de komende vijfjaar geleidelijk een ruimte gaat ontstaan, die te besteden zal zijn voor incidentele doelen, die kan oplopen tot ca. een mil joen gulden. "Wij zullen, zodra wij in september a.s. een meer exact beeld hebben van nu nog onzekere factoren (zoals bijvoorbeeld de uitkering uit het gemeentefonds) ons nader beraden over een voorstel tot incidentele beste ding van bedoelde ruimte en stellen ons voor dit bij ongewijzigde omstandighe den in de komende jaren eveneens te doen," aldus het College. De drie "linkse'Mracties in de Soester gemeenteraad - PvdA, Prog. Soest en D66 - gaan het College van Burge meester en Wethouders opnieuw aan de tand voelen over de situatie rond het omstreden papierrecyclingsbedrijf Van der Eist in Soestduinen. Dat blijkt uit de schriftelijke vragen die de frac ties (bij monde van resp. Wil Stekelen burg, Jan Visser en Adriaan Pothui zen) bij B. W. hebben ingediend. Het drietal wijst erop dat de raadscom missie Ruimtelijke Ordening op 31 mei een bezoek bracht aan Van der Eist, om een indruk te krijgen van het bedrijf en de bedrijfsvoering, en dat er diezelfde dag nog een commissie-vergadering werd gehouden waarin de uitdrukkelij ke wens van een intensieve controle is onderstreept. De drie fracties willen van B. W. nu vernemen of er na 31 mei nog controle is uitgeoefend op de naleving van de hinderwetvoorschriften, en zo ja, door wie dan, en op welke dagen en tijdstip pen. Verder willen ze horen of er bij die controles ook feiten zijn geconstateerd, die beschouwd kunnen worden als overtredingen van of het niet voldoen aan de voorschriften, en welke conse quenties daaraan dan eventueel werden verbonden. Hetzelfde soort vragen wordt gesteld met betrekking tot de controle na 11 ju ni op de naleving van de voorschriften van de brandbeveiligingsverordening. Jan ging voor zijn bruiloft plannen beramen hij is vijftig jaar met z'n ega tesamen nooit was hij een krent geeft niet om een cent en schenkt haar een aantal dubbele ramen Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats-woonhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! De Amerikaanse bevolking, werkzaam op de vliegbasis Soesterberg, viert op maandag 4 juli de Onafhankelijkheid dag. Deze dag zal op de basis worden besloten met vuurwerk. Dit begint om 23.00 uur en zal ongeveer twintig minu ten in beslag nemen. Op zaterdag 2 juli a.s. geldt van 13.00 tot 24.00 uur een gesloten-verklaring van de Schoutenkampweg, voor al het verkeer in beide richtingen, met uitzon dering van voetgangers. De verkeers maatregel staat in verband met het buurtfeest dat daar a.s. zaterdag wordt gehouden. Weedestraat 54a -5oest/ Dag-/Avondscholen gemeenschap Amersfoort Onderwijs voor Volwassenen MAVO-HAVO-VWO-MEAO Studie per vak of voor diploma overdag en/of 's avonds door het Rijk gesubsidieerd versnelde opleidingen Inlichtingen: Tel. 033 - 63 16 68 Leusderweg 249 De politie hield zaterdagavond op de Birkstraat een 24-jarige man uit Amersfoort aan, die met zijn auto tegen een geparkeerde wagen was opgereden. De laatste was het eigendom van een Birkstraat-bewoner. De Amersfoorter bleek, vermoedelijk door het innemen van teveel drank na de EK-finale, on der invloed in de auto te zijn gestapt om een stukje te gaan "pretrijden". De wa gen had hij volgens zijn zeggen van een vriend geleend. Hij moest blazen en bloeden en werd onthaald op een rijver bod en een proces-verbaal. Koninginnelaan in was? De "Oranje"-feestvreugde kreeg zater dagavond aan de Koninginnelaan een vervelende nasleep, doordat onbeken den daar de ruit van een drogisterij in sloegen, naar binnen gingen en zich meester maakten van enkele pakken waspoeder. Dat werd vervolgens op ruime schaal verspreid over de rijbaan en enkele belendende tuinen. Boven dien bleken in de omgeving een flinke aantal autospiegels te zijn vernield. Politie en brandweer kwamen vorige week dinsdag in actie na een brandmel ding aan de Noorderweg. Daar bleek een kampeerbusje in brand te staan, ver moedelijk als gevolg van kortsluiting in de bedrading. De wagen was het eigen dom van een 55-jarige Soester. De cam per brandde nagenoeg geheel uit; de brandweer beperkte zich tot het nablus sen. Foto: Hermiin van Dam Het eerste oriënterende overleg tus sen de (zes) fractievoorzitters in de ge meenteraad van Soest en de (vier) wethouders is j.1. vrijdagmiddag naar alle tevredenheid verlopen. Dat valt op te maken uit een (weinig zeggend) communiqué dat CDA-fractievoorzit- ter Kees Verheus na afloop van het be raad heeft opgesteld en aan de pers overhandigd. Het overleg werd overi gens door Verheus voorgezeten. In het bericht wordt gewag gemaakt van een "als zeer constructief ervaren over leg", dat na de zomervakantie in dezelf de samenstelling zal worden voortge zet. Binnen de diverse fracties zal nu in tern beraad gaan plaatsvinden over de onderwerpen die op de eerstvolgende vergadering besproken zullen worden. "Voor alle duidelijkheid zij daarbij aan getekend dat het niet de bedoeling is om politieke besluitvorming voor te berei den," aldus het communiqué. "Wel achten de fractievoorzitters zich mede verantwoordelijk voor het procesmati ge verloop ervan." Tenslotte meldt Verheus namens de an dere deelnemers aan het beraad in het communiqué dat het ook niet hun be doeling is deze vorm van overleg langer te laten voortduren dan "strikt noodza kelijk" is. Geen extra bestuurskanaal In een mondelinge toelichting bena drukt de CD A-fractievoorzitter dat het persé niet de bedoeling van het overleg is dat er - naast de gebruikelijke wijze van besluitvorming - nog een extra be stuurskanaal ontstaat. "We spelen be slist geen vóór-gemeenteraadje, zodat er in de raad alleen nog maar ja of nee gezegd hoeft te worden. Wel willen we gezamenlijk proberen de procesgang bij de voorbereiding in betere banen te leiden, door het systeem van de 'be- stuursopdrachten' te vertalen naar de praktijk." Verheus beaamt overigens dat het overleg niet voortkomt uit een of ande re bestuurstechnische noodzaak, maar vooral is opgezet om de verhitte gemoe deren tot bedaren te brengen en de "kwaaie koppen" te laten afkoelen. "We willen de strijdbijl begraven en weer als volwassen mensen om de tafel gaan zitten." Wat hem betreft is het een goede zaak dat het overleg pas na de vakantie wordt voortgezet. "Dan tillen we de zaak over de vakantie heen, en wie weet is de storm dan wel weer een beetje geluwd. Dat hoop ik tenminste, want ik kan geen koffiedik kijken. In elk geval moet het overleg geen zevende raadscommissie worden, naast de zes die we al hebben..." Lek Verheus vindt dat het eerste beraad wel zoden aan de dijk heeft gezet. "Kijk, als raadslid hoor je natuurlijk wel eens wat uit College-vergaderingen, maar je zit er nooit bij. Eerst had ik er een hard hoofd in, maar de sfeer was nu in elk ge val prima, en iedereen was bereid tot geheimhouding van wat er besproken is. Want het 'lek' zat natuurlijk ook ie dereen behoorlijk dwars. Op zich is het, denk ik, geen ramp als er wat uitlekt, maar je moet natuurlijk wel op elkaar aankunnen. Maar ik ben niet iemand die na-mokt, dus ik heb er vrede mee." De CD A-fractievoorzitter hecht eraan nog eens te onderstrepen dat het func tioneren van burgemeester Scholten geen onderwerp van gesprek is geweest. "Dat is niet ter sprake gekomen, en kómt, als het aan mij ligt, ook helemaal niet ter sprake. Het ging nu zuiver om de vier wethouders." Stijl Hij geeft toe dat het destijds allemaal wel met de burgemeester is begonnen. "Ja, omdat Bert Krijger die kwestie in het openbaar aansneed, maar de andere fracties hebben zich daarvan direct vol- Aanbiedingen geldig van do. 30 juni t/m za. 2 juli 1988 en alleen in filialen met een groente-afdeling. Wij zijn nu wat moeilijk te bereiken Maar komt U toch maar even kijken Want hoe het ons ook spijt We moeten onze mooie collectie toch kwijt, Als wij de Soester dames mogen adviseren Kom dan snel van onze kortingen profiteren 10% - 20% - 30% - 40% Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Lederaccessoires, Schoenen en Lingerie ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 243 14 Kees Verheus (CDA). ledig gedistantieerd. Kijk, als de WD ongenoegen heeft met de burgemees ter, dan moet de fractie zélf maar naar hem toegaan en het met die man uitpra ten. Dat doe je niet 'en plein public' in de pers, vind ik. Als je iemand een rot zak vindt ga je naar hem toe en zegje dat zelf. Maar wat Krijger heeft gedaan is zijn verantwoordelijkheid. Mijn stijl is het in elk geval niet," aldus Verheus. Achttien jaar Wiekslag historie. Dit themo staat centraal bij de afscheids- reünie die basisschool De Wiekslag te Soest houdt op vrijdag 1 juli a.s. In het kader van de afscheidsfestivitei- ten is dit de laatste grote manifestatie die het organisatieteam zich ten doel heeft gesteld. De avond start om 19.00 uur in het gebouw van de school en let terlijk elk plekje is benut om door mid del van video, dia's en een grote foto- tententoonstelling de aanwezigen een beeld te geven van het wel en wee van de Wiekslag en haar bevolking. Ieder een die ook maar iets te maken heeft ge had met de sluitende school is deze avond welkom. Andere aktiviteiten bij dit gebeuren zijn o.a.: het grote aantal sporttrofeeën die de school heeft worden verdeeld onder mensen die emotionele banden hier mee hebben. Verder is er voor de jeugd een professionele disco ingericht en is er een speakerscorner waar iedereen zijn zegje kan doen. Inmiddels hebben zo'n 300 mensen la ten weten de avond te bezoeken. Het belooft dus een echte reünie te worden. Twee auto's aan de Plesmanstraat in Soesterberg zijn opengebroken. Uit één van de auto's verdween een radiocas setterecorder ter waarde van 550 gul den. Uit de andere wagen werden een radio, een zonnebril, speakers en zon neschermen gestolen. De goederen hebben een waarde van 900 gulden. Het is weer druk bij de Opvoedtelefoon. In veel gezinnen wordt de vakantie met angsten beven tegemoet gezien. Precies in de tijd dat iedereen vrijheid zoekt zijn ouders en kinderen vierentwintig uur per dag op elkaar aangewezen. En dat een paar weken lang. Opgroeiende kinderen - groeien doen ze altijd, maar zo heet dat nu eenmaal als ze in het voortgezet onderwijs zitten - kinderen van zo 'n dertien jaar en ouder, zien er soms als een berg tegenop om hun vakantie op dezelfde manier door te brengen als hun ouders dat doen. Ze willen liever hun eigen gang gaan dan voortdurend bij pa en ma op de lip te zit ten. Het merkwaardige feit doet zich voor dat ouders tijdens hun vakantie ook graag eens even samen zijn, zonder dat de kinderen verveeld om hen heen hangen. De verhouding tussen geven en nemen raakt verstoord en na een dave rende ruzie heeft de tiener als het meezit een stukje vrijheid veroverd. De ouders vierden noodgedwongeri de teugels, ter wijl ze toch eerlijk van plan waren hun kinderen stukje bij beetje te leren op ei gen benen te staan. Ondanks alle goede voornemens blijkt het altijd weer moeilijk te zijn op een dag te ervaren dat je niet meer (zo hard) no dig bent. Liever houden we de kinderen zo lang mogelijk gevangen in 'het huis je' of in de tent, dan dat we ze als wijze vogels voorzichtig het nest uitduwen. Dat doen ze als de vleugeltjes sterk ge noeg zijn. Maar als het eenmaal zo ver is, dan moéten ze. Of ze willen of niet. De eerste keer is het niet veel meer dan zich fladderend in leven houden. Aan het andere eind van de camping met een vriendje, met eigen kookspullen en zak geld bijvoorbeeld. Een volgende keer mogen ze proberen de dichtstbijzijnde boom fladderend te halen. Eén camping verder, als we de vergelijking doortrek ken. Vakantieplezier is niet af te dwingen. Voor opvoeden tot zelfstandigheid is de vakantie een aardige oefening. Bo vendien krijgen de ouders ook meer tijd voor elkaar. Je zou toch vreemd opkij ken als die jonge vogels zonder oefen- vluchten gemaakt te hebben plotseling het nest verlaten. Het is dan ineens wel heel erg stil in huis. De Opvoedttelefoon is opgezet door enkele onvrijwillig onbetaalde peda gogen die ervan uitgaan dat voorko men beter is dan genezen. Bereikbaar van dinsdag t/m vrijdag van half tien tot half twee op nummer 020-830081. I Wij nemen uw huis 6 maanden I gratis in de verkoop. Aantoonbaar beter verkoopresultaat. En geen enkel financieel risico voor u. j^eters Makelaardij o.g. j voor de voor de maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 14152 Soest, Steenhoffstraat 61, tel. 02155-13280 Hilversum, Leeuwenstraat 45-47, tel. 035-41794

Soester Courant | 1988 | | pagina 1