te koop bij Schoeman Schoeman ^Strater fïlidPub a 'Buitengebeuren' van nieuw gemeentehuis lijkt idyllisch sprookje te worden Migrantenwerk Soest verkeert in impasse DeSoester Duinen WOENSDAG 29 JUNI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 5 S Architecten pleiten voor aanleg parkeerkelder Makelaardij o.g. Soesterbergsetraat79, Soest 02155-16151. h Goede Lattenbodem is de Beste Basis. MJN/INDS M WOON/MODE Jy Droom-cursus bij 'Mayindra' rsreven t wid/MweH vraagt; uw aandacht; voor SWEATERS -L58^ NU f 49,95 Soester Courant: elke pagina geld waard Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan! Wegbermen ZIJ- Soest, Stadhouderslaan Halfvrijstaand herenhuis met dubbele garage, gastenverblijf, c.v., voor en vrije zonnige achtertuin (Z.O.). Indeling: hal, toilet, garderobekast, kelderkast, L-vormige living (circa 40 m2) voorzien van plavuizen, royale erker, open haard. Luxe open inbouw- keuken (licht eiken) voorzien van kelderkast, diepvries, afzuigkap, inbouw- gaskookplaat, elektrische oven en aansluiting wasmachine, konvektorput en schuifpui naar achtertuin. Verdieping: bereikbaar met hardhouten trap, overloop met inbouwkast, royale uitgebroken ouderslaapkamer (voorheen 2) met balkon en inbouw- kasten. Studeerkamer. Badkamer met ligbad, 2e toilet en vaste wastafel. In achtertuin gastenverblijf bestaande uit parterre kamer met sanitair ruim te voorzien van toilet, vaste wastafel en geheel betegeld. Verdieping 2e grote kamer met kastenwand (5x4 m). Dubbel garage met kanteldeur, onder architektuur aangelegde tuin en royaal bestrate inrit. Geheel in perfekte staat van onderhoud, voorzien van hardhouten ramen en deuren, bijna geheel voorzien van dubbele beglazing. Schoeman Makelaars o.g. Middelwijkstraat 54 - Soest Tel 02155-13539 B.g.g B.J.A.M Maioor, dir /mak /tax. Ook kanwreMe55 16955 (W Inlichtingen via Veenendaal, uw NVM- Amersfoort, Makelaar of via ons kantoor Hoofddorp, NVM Leusden en Tlel "Het nieuwe raadhuis speelt schitte rend in op de lijnen van het landschap van de Eng. Het versterkt de bomen- wallen en krijgt daardoor verband en relatie met de 'onderlegger'. De lang- zaam-verkeersroutes stoten bij de Dalweg op het groen en de bebouwing aan beide zijden, en daar vindt dus een ontmoeting plaats, een bevestiging van wat er gebeurt, van mensen die el kaar gedag zeggen en werelden die bij elkaar komen." Met deze en soortgelijke lyrische be woordingen probeerde de onlangs aan getrokken landschapsarchitect Bob van der Vliet uit Den Bosch maandagavond in de brandweerkazerne zijn gehoor en thousiast te maken voor zijn "invulling" van de omgeving van het nieuwe raad huis van Soest, waarvan het definitieve ontwerp aan vooral de "gebruikers" werd gepresenteerd. Dat 35-koppige gehoor bestond voornamelijk uit raads leden, een handvol ambtenaren en een zeldzame burger. Erg warm loopt Soest nog altijd niet voor de grootse plannen aan de Dalweg. Architect Schrieke stelde in zijn inlei ding al vast dat hij eigenlijk weinig nieuws te melden had, omdat de veran deringen ten opzichte van het voorlopi ge ontwerp inmiddels al in grote lijnen bekend waren en er over de eerste ver sies al een zeer grondige gedachtenwis- seling had plaatsgevonden. Wat de bouwmeester van Soests nieuwe raad huis - die in zijn optreden soms doet denken aan de Rinus Michels (ja, die!) - mist aan "flux de bouche" werd in zeer ruime mate gecompenseerd door de overvloedige woordenstroom van zijn landschaps-collega Van der Vliet, die het gezelschap met allerlei jargon be stookte en soms de indruk wekte dat het "buitengebeuren" van het nieuwe ge meentehuis een idyllisch sprookje gaat worden, in landschappelijk-architecto- nische zin wel te verstaan. 'Verheffing' Tekenend was in dat verband zijn plei dooi voor de aanleg van een waterpartij op de Eng, bij de ingang van het raad huis. Volgens Van der Vliet gaat het daarbij om een "verheffing", een ele ment om de plek een karakteristiek mee te geven. "Het thema is dan niet land schappelijk, maar cultuurlijk. Het water is fijn en komt straks als het ware casca- de-achtig uit de muur van het raadhuis naar beneden, zodat het ook vanaf de weg te beleven is. Ook het geluid - het klateren - kan daarbij een rol spelen." Volgens de landschapsarchitect - die zichzelf introduceerde als "eenvoudige tuinman" of zelfs "tuinkabouter' - krijgt de "overhang" van het raadhuis aan de Dalweg daardoor een zinvolle betekenis en een uitstraling. Het nieuwe raadhuis geeft volgens hem een goed beeld van Soest: villa-achtig met veel beplanting, met groenstructu ren die het plein straks "omarmen" en naar binnen wijzen. Door de hoogte verschillen stappen de bezoekers vol gens hem straks stapsgewijs de "geculti veerdheid" binnen. Aan de achterkant wordt de tuin afgesloten door een "ijle, transparante structuur van bijvoor beeld berken, met een substructuur van rododendron. De subtiele hoekver- draaiingen kunnen door een buiten staander moeilijk worden opgepikt," aldus Van der Vliet, "maar een wigvor mig element doorsnijdt alles en ver beeldt alles wat ook in de landschappe lijk structuur speelt." Glazig Het gezelschap hoorde zijn uiteenzet ting ietwat verbluft, met een mengeling van bij na-ongeloof en welwillendheid aan, al begonnen de meeste raadsleden en ambtenaren al snel glazig voor zich uit te staren omdat Van der Vliet inmid dels niet meer bij te benen was. Jammer was dat de kunstenares Marijke de Goey uit Gouda, die voor 125.000 gul den het gemeentehuis mag gaan "ver sieren", niet aan het woord kwam en de bijeenkomst vroegtijdig verliet wegens een andere afspraak. Ondanks het verbale trommelvuur van de landschapsarchitect waagden enkele toehoorders het erop hem toch een paar vragen te stellen. Voornaamste punt van discussie was de voorgenomen aan leg van een parkeerkelder, die in de op zet van de architecten een plaats moet krijgen onder het plein en de achterin gedachte kantoorvleugel. Schrieke had al laten weten dat de kelder, geschikt voor 100 auto's, heel goed mogelijk was, maar dat de gemeenteraad daar over het laatste woord moest spreken vanwege het "prijskaartje" dat eraan hing. Ook Van der Vliet hield een vurig pleidooi voor het parkeren-onder-de- grond, wat volgens hem ongeveer net zoveel kostte als een extra bouwlaag op het raadhuis. Halve parkeerkelder Die opmerking maakte de tongen wel los, want om strijd werden wethouder Jan Menne en de beide architecten uit gedaagd om die prijs dan ook maar te noemen, maar geen van hen liet zich daartoe verleiden. Menne wilde daar over niets kwijt zolang hij het nog niet had besproken met zijn kameraden in het College van B. W. "Ik ben niet be voegd daarover nu iets te zeggen," al dus Menne. De raadsleden Jan Visser (P.S.) en Adriaan Pothuizen (D66) wil den echter wel wat meer horen. De laat ste opperde een bedrag van 2 miljoen ("of meer, of minder?"), maar de heren achter de tafel gaven geen sjoege. Pot huizen stelde later vast dat hij inmiddels had begrepen dat Soest voor 2 miljoen hooguit een halve parkeerkelder kon krijgen. Schrieke hield zich op de vlakte door te wijzen op de talrijke alternatie ven die er zijn op het gebied van tech niek en beveiliging, wat allemaal van in vloed zou zijn op de kosten. Kees Boerkoel (Pvd) informeerde nog naar de plannen aan de overkant, bij de sportacommodatie (zwembad) die daar gaat verrijzen en, vroeg zich ongerust af of daar soms ook een parkeergarage bij zou moeten komen. Van der Vliet rea geerde daarop met de opmerking dat de omgeving nu eenmaal landschappelijk Landschapsarchitect Van der Vliet, architect Schrieke en burgemeester Scholten (v.l.n.r.) tijdens de presentatie van het definitieve raadhuis-ontwerp. moest worden "uitgenut". Uit het pu bliek werd nog gepleit voor een par- keerheffing, eventueel per gulden-au tomaat. Het buiten-parkeren kon daar mee worden beperkt, want ook aan de overkant (bij het zwembad) zou immers een parkeerplaats van 140 auto's nodig zijn. "En we willen toch niet aan twee kanten van de Dalweg allemaal bliki zien." Menne beloofde dat te zullen "meenemen". Vooral de politie moet nogal wat weg slikken bij het aanschouwen van de plannen voor de inrichting van de om geving. Als "naaste buur" verwoordde hoofdinspecteur De Blouw zijn onge rustheid over het "wegvallen" van het politiebureau door de ervoor gedachte boomgroep, waardoor ook de huidige parkeerplaats en de rondlopende en tree (door Van der Vliet aangeduid als "rondeel") moeten wijken. Hij vond het ook niet fijn dat de bezoekers van het bureau strakjs eerst helemaal naar de achterkant van het plein moeten rijden om dan met een boog voor het bureau uit te komen. Het van-achteren- benaderen van het bureau was naar zijn mening weinig "publieksvriendelijk". Wat hem betrof werd de huidige par keerplaats "verzonken", maar bleef de plattegrond met de aanduiding "poli tie" staan als duidelijk herkennings punt. Autodealer? Van der Vliet echter noemde de aanwe zigheid van de parkeerplaats "foeile lijk". "Het lijkt wel een autodealer in plaats van een politiebureau!" Hij vond dat de hele voorkant van zowel politie bureau als raadhuis moest worden ont daan van "blik". Hij liet trouwens fijn tjes weten dat hij graag wat eerder met de buren had willen spreken. "Ik heb vier weken geleden de opdracht gekre gen en ik wil me niet beklagen, maar het zou aardig zijn geweest als we bilateraal overleg hadden kunnen hebben. We moeten samen maar eens rond de tafel gaan zitten." Opvallend was dat ook de landschap sarchitect in zijn tekeningen de "kerst boom" van Chris Uiterwijk gemakshal ve maar over het hoofd had gezien. Nie mand van de aanwezigen - met uitzon dering van Chris zelf - leek daaraan overigens bijzonder zwaar te tillen, maar Van der Vliet beloofde ter plaatse beterschap, zodat Uiterwijk met een opgelucht gevoel naar huis kon gaan. Inspraak Tot 8 juli kan men schriftelijk reageren op het definitief ontwerp van het nieu we raadhuis, zoals project-coördinator W. Hulsbergen meedeelde. Gerard "Oh Oh" van den Deijssel vond dat veel te kort, vooral omdat niemand nu nog weet wat de parkeerkelder en de vijver gaan kosten, maar volgens Hulsbergen en Menne kon de inspraaktermijn niet worden verlengd. "Dan geeft u de men- Soest - Van Goyenlaan 139 Driekamer-hoekappartement op de derde etage met berging in souterrain. Ind.: entree, woonkamer met 2 inb. kasten en zijraam op het zuiden, keuken met bijkeuken, waarin wasmachine-aansluiting, twee sl.kamers, badkamer met douche. VRAAGPRIJS: f 70.000,- k.k. NVM Commissielid verlaat boos Minderheden-vergadering "Ik ben onder de indruk geraakt van wat hier allemaal voor de buitenlan ders gedaan is. Vooral ook door parti culieren. Het werk van Vrouwen voor Vrouwen vind ik indrukwekkend. De Maatschappelijke Dienstverlening functioneert uitstekend. Vergeleken met andere gemeentes maakt Soest een uitstekende indruk. Ik heb me wel eens afgevraagd: "wat moet ik hier?" Aldus drs. L.C. de Raadt uit West broek, een onafhankelijke deskundige die in opdracht van het gemeentebe stuur in de periode november 1987 tot april 1988 een nota heeft vervaardigd over de welzijnsactiviteiten hier ter plaatse ten behoeve van migranten. In de commissie Minderheden gaf hij vori ge week een uitgebreide toelichting op zijn eindverslag "Migrahtenwerk in de gemeente Soest." Deze nota van twintig bladzijden heeft ruim 13.000 gulden gekost en hij heeft er 27 dagen aan ge werkt. De belangrijkste aanbeveling betreft het versterken van de zelforganisaties onder de buitenlanders. Daarnaast wordt gepleit voor de aanstelling van een part-time migrantenwerker voor het Turks en Marokkaanse Comité en een opbouwwerker. Belangrijk is ook een regulier werkersoverleg. Samenhang "Het verdient aanbeveling dat de ge meente haar standpunt hierover ver duidelijkt", aldus De Raadt. Hij signa leert de laatste tijd een impasse en stag natie in het werk. Er zijn wel veel activi teiten, maar het ontbreekt aan samen hang. De gemeente moet meer prijzend optreden en concrete aandacht verle nen aan de problemen. Aan de eigen identiteit en cultuur van de onderschei den migrantengroepen dient het volste recht te worden gedaan. Het eigen ge zicht versterkt het zelfvertrouwen en is onontbeerlijk voor de integratie en ac ceptatie tussen de verschillende bevol kingsgroepen van Soest. Lof heeft de samensteller voor de Nota Minderheden 1984 van de gemeente, de instelling van de commissie Minder heden (adviescommissie ex artikel 61 van de gemeentewet), de jaarprogram ma's en het rijk gescnakeerde activitei ten- en dienstenpakket. "Maar het élan is enigszins weggeëbd. Men weet niet hoe verder te gaan. Vooral de buiten landse commissieleden valt de deelna me aan de commissie steeds zwaarder. Anderen zijn van mening dat de be sprekingen te veel door enkele perso nen worden gedomineerd, zodat zij zélf niet aan bod komen. Weer anderen wij zen erop dat in de commissie gemaakte afspraken niet worden nagekomen. Er is sprake van een toenemende verwij dering tussen de gemeente en het uit voerende migrantenwerk." Boos Mevrouw Streefkerk stelde na de pauze vast dat in de nota van De Raadt het werk van "Trema '87" en de activiteiten van de Internationale Schakelklas niet worden genoemd. Zij vond de nota moeilijk leesbaar voor de buitenlanders zelf. Wim van den Bergh van de Stichting "Werkgroep Buitenlandse Werkne mers" vond de nota oppervlakkig en nam het De Raadt kwalijk dat zijn stich ting met twintig jaar ervaring in Soest niet was geraadpleegd. Hij vond dat de migranten de hele materie moeilijk kunnen begrijpen. De Raadt bestreed dat en vond dat Van den Bergh in die twintig jaar weinig bereikt had. Na deze uitspraak werd Van den Bergh woe dend, pakte zijn papieren bij elkaar en verliet beledigd de vergadering, die werd voorgezeten door wethouder Frans Kingma (PvdA). 'N ationaliteitenwerker' Inzake de invulling van de professione le ondersteuning van minderheden kwam een voorstel op tafel om het dienstverband van de hoofdleider van de Stichting Jeugdzorg van 40 uur terug te brengen op 25 uur. Van het geld dat daardoor vrij komt kan een "nationali teitenwerker" worden aangetrokken. Met het reeds beschikbare geld voor de professionele ondersteuning kan het aantal uren van deze nieuwe functiona ris worden uitgebreid tot 32 uur. Een profielschets ligt al klaar. Binnenkort gaan de gemeente, de Maatschappelijke Dienstverlening en de Stichting Jeugdzorg hierover rond de tafel zitten. sen geen kans," stelde Van den Deijssel vast. Op 1 september worden de reacties be handeld in een openbare commissie vergadering, waarna op 15 september in de raad "piketplaatjes zullen worden geslagen, conform de planning," aldus Hulsbergen met veel gevoel voor beeld spraak, kennelijk aangestoken door de bijna-literaire voordracht van de land schapsarchitect. Een probleem is wel dat het "buitengebeuren" nog niet in dezelfde voorbereidingsfase verkeert als het nu definitieve ontwerp voor het raadhuis. Een goede lattenbodem in combinatie met de juiste matras is een garantie voor een uitstekende nachtrust Zo'n lattenbodem is te herkennen aan z'n smalle, soepel verende latten die onaf hankelijk van elkaar bewegen en een hoofd-, schouder- en middenzone kennen, Probeer 'm eens uit bij de Bedderie Specialist! A LI ST DE BEDDERIE SPECIALIST WEET ALLES OVER EEN GEZONDE NACHTRUST. Soosterbergsestraat 37 - Soest Tel. 13097. Van maandag 4 juli t/m woensdag 6 juli wordt bij Mayindra een cursus dromen duiden georganiseerd. Menno Noordervliet neemt de deelne mers mee in het land der dromen. Dro men duiden maakt iemand bewuster en is bevorderlijk voor zijn zelfkennis. De droom wordt gezien als de "koninklijke weg" naar het onbeiVuste. Het gaat niet alleen om het verstandelijk begrijpen, maar ook om te leren luisteren naar de intuïtie. Informatie bij Centrum Mayindra, Kerkstraat 3-5, tel. dagelijks van 10.00- 17.30 uur. RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT188 S0ESTDUINEN 02155-12739 Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens Burgemeester en Wethouders heb ben besloten door plaatsing van bord 54b van bijlage II van het R. V. V. met onderbord SP-01-RH nabij de wo ning Alb. Cuyplaan 114 een parkeer ruimte voor een invalide aan te geven ten behoeve van een motorvoertuig. Burgemeester en Wethouders heb ben besloten door plaatsing van bord 54b van bijlage II van het R. V. V. met onderbord DJ-82-JG nabij de wo ning Di Lassostraat 89 een parkeer ruimte voor een invalide aan te geven ten behoeve van een motorvoertuig. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: 1. het bouwen van een woonhuis, Gan- zetrek 10 (artikel 11 van de voor schriften bestemmingsplan 3e her ziening bestemmingsplan Overhees); 2. het vergroten van een woonhuis, Ei kenlaan 9 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); 3. het bouwen van een garage/berging, Ir. Menkolaan 17 f artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); 4. het bouwen van een dubbel woon huis, Birkstraat 141-143 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning en artikel 96 van de Wet Geluid hinder); 5. het bouwen van een woonhuis, Birk straat 142a (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van één maand voor bouwplan 4 en twee weken voor bouw plan 1, 2, 3 en 5, te rekenen vanaf don derdag 30 juni 1988, eventuele bezwa ren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (9.00 - 12.00 uur) in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouw zaken, (kamer 021), Lange Brinkweg 77, ter inzage. Verleende bouwvergunningen (niet gebonden besluiten) Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publikatie bij het College van B. W. een gemotiveerd bezwaarschrift indie nen. het vergroten van een woonhuis, Lange Brinkweg 35a; het bouwen van een service-station met garage/werkplaats, Konings weg, sectie K, nr. 8511 ged.; het bouwen van 39 woningwetwonin gen, Hazepad en Reigerpad, sectie G, 6822 ged.; het bouwen van een bedrijfsgebouw, Dorresteinweg, sectie G, nr. 4755; het intern veranderen van een woon huis, Koren weg 9; het uitbreiden van een winkel/woon huis, Burg. Grothestraat 28. (TON SUR TON) Hinderwet-aanvraag Bij Burgemeester en Wethouders is een verzoek binnen gekomen om een hin derwetvergunning. De aanvraag ligt vanaf heden één maand ter inzage bij de afd. milieubeheer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, kamer 012, op werkdagen van 8.30 -12.00 uur, alsme de in de bibliotheek aan de Alb. Cuyp laan tijdens de openingsuren. De aanvraag heeft betrekking op: Stichting Indoor Tenniscentrum Soestdijk, Schrikslaan 1-3, voor het exploiteren van een bestaande hore ca-inrichting op het perceel Schriks laan 1-3. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen tot 29 juli schriftelijk worden ingediend bij Burgemeester en Wethouders. De in gekomen bezwaarschriften worden bij de stukken ter inzage gelegd. Desge vraagd worden de persoonlijke gege vens van de indieners niet bekend ge maakt. Iedereen die dat nodig acht kan eventu eel mondeling bezwaren maken. Dit moet gebeuren vóór 20 juli 1988. Men kan daarvoor een afspraak maken met de milieudienst, telefoonnr. 02155- 93458. N.B. Beroep tegen de vergunning kan later slechts ingesteld worden door degenen die reeds monde ling of schriftelijk bezwaar hebben gemaakt of door degenen die aan tonen dat zij niet in staat waren be zwaar te maken. Ontwerp- hinderwetvergunning Burgemeester en Wethouders hebben het voornemen vergunning te verlenen op het verzoek van: B.S.J. v.d. Post, Dalweg 30, voor het oprichten van een autobedrijf op het perceel Nieuwe Gracht 10. De ontwerpvergunning ligt vanaf he den 14 dagen ter inzage bij de afd. mi lieubeheer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, kamer 012, op werkda gen van 8.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek tijdens de openingsuren. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont werpvergunning kunnen tot 13 juli 1988 schriftelijk worden ingediend bij Burgemeester en Wethouders. De in gekomen bezwaarschriften worden bij de stukken ter inzage gelegd. Desge vraagd worden de persoonlijke gege vens van de indieners niet bekend ge maakt. N.B. Beroep tegen de vergunning kan later slechts worden ingesteld door degenen die reeds monde ling of schriftelijk bezwaar hebben gemaakt of door degenen die aan tonen dat zij niet in staat waren be zwaar te maken. Informaties- info-centrum, STEENHOFFSTRAAT 9a, Telefoon 02155-22555. Open maandag t.m. vrijdag Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24 uurs-service). Meestal rijdt of fietst u er snel langs heen. Toch verdienen wegbermen meer aandacht. Van een dergelijk kruidentapijt heeft de Gemeente Soest in beheer een oppervlakte van zo'n 60 voetbalvelden. Hoe armer - hoe rijker Door de bermen jaarlijks 1 of 2 maal te maaien en het maaisel af te voeren, wordt de grond steeds voedselarmer. Dit remt de grasgroei en geeft voor de andere kruiden mogelijkheden te ontkiemen. Kleine Vos Dagpauwoog Plant en dier Een gevarieerde bermbegroeiïng zal ook het insektenleven doen toenemen. Vaak zijn insekten afhankelijk van bepaalde plantensoorten om te kunnen voortbestaan. Dit noemen we waardplanten. Bij vlinders levert een waard- plant het voedsel voor de rups. Een geliefde waardplant voor de Kleine Vos en de Dagpauwoog is de brandnetel, (zie afbeelding). f

Soester Courant | 1988 | | pagina 5