E U wilt genieten van een Gebruik onze complete Vakantieservice. E VW krijgt toch ruimte in gemeentehuis 'Een asielzoeker is eigenlijk niemand...' NEDERLAND MUSEUMLAND 19 8 8 Desmond Tutuschool sluit waterproject af WOENSDAG 29 JUNI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 9 :h Stichting zet zich in voor vluchtelingen in Soest Noodfonds voor vluchtelingen LIBRIS TOP 10 van de ven Nieuw Verschenen Boeken 1 d evoWta De Bondsspaarbank doet meer. GEEN LAND TELT ZOVEEL MUSEA f 9,95 van de ven Soest Alarm: 'Laakbare handelwijze' 'Gemeente ontneemt inwoners kans op bezwaar tegen bouwplannen' De VW Soest kan toch uitkijken naar een plaatsje in het nieuwe gemeente huis. De meeste politieke partijen blij ken daar geen onoverkomelijke pro blemen mee te hebben. De WV moet 250 gulden per maand aan huur beta len. Bekeken wordt of men ook een bijdrage moet leveren aan de investe ring die de gemeente zal doen voor de balie van de VW. De balie van de VW komt in de hal van het gemeentehuis en kost ongeveer 25.000 gulden. "De VW betaalt nu niets, dus we hebben meer inkomsten als ze straks wel huur betalen," zei de heer J. van Nieuwenhuizen van de ge meente Soest in een poging de politici achter het standpunt van het College te krijgen. En wethouder drs. Jan Menne: "De verkoop van het huidige kantoor aan de Steenhoffstraat levert ook geld op." Ook Jan Visser reageerde positief: "De VW is pure reclame voor Soest. Dus waarom zou je ze niet in het ge meentehuis laten." De óuder/kindrela- tie, die Visser aanhaalde, ging er bij de WD niet helemaal in. Mopperend ging Neks Blommers akkoord, al hamerde ze op het in rekening brengen van de huurprijs. "Ook met het oog op even tuele andere instellingen die dan in het gemeentehuis willen," bracht de libera le vrouw een mogelijke consequentie onder de aandacht. Jan van Esseveld (D66) wilde er niets van weten dat de WV met de gemeen- De huidige vestiging van de Soester VVV. Foto: Goos van der Wilt. te mee verhuist. "Je creëert dan als ge meente een uitzonderingspositie. De VW hoort aan een doorgaande weg met veel verkeer te zitten. Ook andere instellingen willen dan wel. We bouwen geen verzamelgebouw, maar een raad huis." PvdA-er Raymond van Gelder vond aanvankelijk dat de VW veel meer dan de 250 gulden per maand moet betalen. Later stelde hij zich schoorvoetend ach ter het voorstel met de opmerking dat de VW dan wel een deel van de inves tering voor de balie op zich moet ne men. Dit zal nog besproken worden met het bestuur van de VW. "Je moet goed begrijpen: eigenlijk alle asielzoekers ervaren hun komst naar Nederland, naar Soest, als iets ver schrikkelijk spannends. Neem alleen maar de taalbarrière, de volkomen on bekende wereld waarin ze terechtko men, hun argwaan ten opzichte van autoriteiten, hun angst voor bijvoor beeld geheime politie. Dat betekent dat je maar heel langzaam hun ver trouwen kunt winnen en heel voor zichtig een relatie moet opbouwen." Dat zegt Kees Petersen, een van de vrij willigers van de Soester werkgroep Vluchtelingenwerk (sinds kort een stichting), die zich in het bijzonder in spannen voor de opvang en de begelei ding van de asielzoekers die sinds 9 fe bruari ook in Soest onderdak hebben gekregen. Het zijn er inmiddels 29, af komstig uit verre landen als Ethiopië, Zaïre, Angola, Somalië, Iran en Bang ladesh. Soest heeft zich verantwoorde lijk gesteld voor de opvang van in totaal 30 a 40 vluchtelingen, die een tijdelijk onderkomen zullen vinden in een tien tal flats in het Smitsveen en Klaarwater. Begin juli zal er opnieuw een groepje arriveren. De gemeente zorgt voor huisvesting, de minimale inrichting van de flat en via de sociale dienst voor een zakgeld van 445 gulden per maand, de zgn. ROA-regeling. Van dat geld moet de asielzoeker vrijwel alles doen: eten en drinken, kleding en wat hij daarnaast nog eventueel wil of kan uitgeven voor ontspanning. "Het is allemaal heel mondjesmaat, dat begrijp je wel," aldus Kees Petersen. De meeste vluchtelingen die momen teel in Soest verblijven zijn jonge man nen in de leeftijd van 28 a 30 jaar, maar er zijn ook enkele vrouwen en kleine kinderen, en zelfs een heel gezin (uit Iran). Zonder uitzondering zijn het mensen die hun vaderland zijn ont vlucht om politieke of godsdienstige re denen, in elk geval mensen die door het dictatoriale regiem in hun land worden vervolgd om hun overtuiging, soms lid zijn van verzetsbewegingen, dikwijls al gevangen hebben gezeten of voorwaar delijk vrijgelaten, in enkele gevallen ook vrijgekocht, met geld van familie of vrienden. Angst "Een aantal van hen heeft vrouw en kinderen moeten achterlaten,'7 aldus Petersen, "en zijn op een schoen en een slof hiernaartoe gekomen, met hun hele hebben en houwen in een tas... Vaak zijn ze bang dat de geheime politie hen ook hier nog te pakken kan krijgen; vandaar hun achterdocht, soms ook te gen de vrijwilligers. Ze leven altijd met de angst dat vreemden iets verkeerds in de zin hebben en daarom kost het soms wel moeite om een vertrouwensrelatie op te bouwen." Hoe groot de angst en de spanning zijn waaronder de asielzoekers leven is nau welijks te beschrijven, aldus Petersen. Vluchtelingenwerk heeft een 'Nood fonds' ingesteld, waaruit wordt geput wanneer onvoorziene omstandighe den en de persoonlijke situatie van de asielzoekers daartoe aanleiding ge ven. De uitkering van de overheid is afgestemd op een onkostenvergoe ding en kan niet voorzien in iets ex tra's boven voeding en kleding. Wie een bijdrage wil leveren aan de opvang van asielzoekers in Soest kan dat doen dooreen rechtstreeksema teriële" gave - fietsen, lectuur, spel letjes, muziek, etc. - of door een be drag over te maken op bankrekening 55.36.35.903, t.n.v. P.R. Ensdorff, Vluchtelingenwerk Soest, p/a Van Goyenlaan 106, 3764 XL Soest. Vluchtelingenwerk Soest is te berei ken p/a Molenstraat 142, 3764 TJ Soest, tel. 26305. Coördinatrice is mevrouw E. van Ziel. Kantoortijden: maandag 13.30 - 15.30 uur; woesn- dag en vrijdag 10.00-12.00 uur. "Dat blijkt ook wel nu er inmiddels twee zijn ondergedoken. Ze zaten aan het eind van de procedure, hadden al een kort geding verloren en wisten dat ze binnen afzienbare tijd over de grens zouden worden gezet. Maar iedereen- weet dat ze in het buitenland direct op het vliegtuig naar hun eigen land wor den gezet. Daarom zijn ze 'verdwenen'. Reken maar dat de angst groot is als je zoiets doet..." De vrijwilligers van de werkgroep Vluchtelingenwerk investeren dan ook heel wat tijd en aandacht in die relatie. Die is erop gericht toch een stukje "in tegratie" in de Soester samenleving te bewerkstelligen, al duurt het verblijf van de meesten waarschijnlijk niet lang. "Tachtig procent van de asielzoekers gaat na verloop van tijd de grens weer over; het is maar een heel beperkt aan tal dat de officiële vluchtelingenstatus krijgt," stelt Petersen vast. "En zolang ze die niet hebben kunnen ze in feite niets; ze kunnen bijvoorbeeld ook geen werk zoeken. Een asielzoeker heeft ook niets, vaak zelfs geen paspoort. Eigen lijk is hij gewoon niemand..." Gereserveerde houding De vrijwilligersgroep van Vluchtelin genwerk Soest is maar een beperkte groep mensen die zich het lot van de asielzoekers hebben aangetrokken. Wat ze in de eerste plaats nastreven is een beetje goodwill voor de vluchtelin gen, want Nederlanders blijken in het algemeen een nogal gereserveerde hou ding in te nemen tegenover deze vluch telingen uit voor de meesten zeer exoti sche gebieden. "We tolereren ze, maar dat is het dan ook wel," stelt Kees Peter sen vast. "Als bijvoorbeeld een Hol landsejongen op straat naar een meisje fluit, dan kijkt niemand daarvan op. Hoogstens is het meisje beledigd, maar niemand heeft er pijn van. Maar owee als een asielzoeker hetzelfde doet, dan krijg je onmiddellijk telefoontjes en dan moet je erop af om te zeggen dat ze dat toch maar beter niet kunnen doen." Een historisch voorbeeld, aldus Peter sen, die er overigens direct bij aante kent dat de opvang in Soest in het alge meen positief verloopt. "De houding van de meeste mensen is niet negatief, maar we zouden graag zien dat er meer mensen zijn die ook wat willen dóen en een beetje begrip hebben voor de probleemsituatie waar in de vluchtelingen verkeren. We zoe ken bijvoorbeeld naar sponsors die een beetje hart hebben voor deze mensen en oog voor hun nood." In dat verband noemt Petersen o.a. een aantal dringende wensen, ook op mate rieel gebied, zoals fietsen ("eigenlijk zou er minstens één fiets per flat moeten zijn, die zijn feitelijk onmisbaar"), maar ook lectuur en spelletjes, want de verve ling is één van de problemen waarmee de asielzoekers het hardst te kampen hebben. Een aantal van hen voetbalt in tussen eens in de week op het WZ-ter- rein, een ander is geïntroduceerd bij de hockeyclub. Noodfonds De stichting heeft bij de bibliotheek in middels een gereduceerd abonnement per flat gedaan gekregen. De asielzoe kers ontdekken al gauw dat de meeste dingen in Nederland geld kosten, en dat hebben ze nauwelijks. Voor de "ex tra's" zijn ze dan ook aangewezen op de hulp van anderen, en daarvoor heeft de stichting Vluchtelingenwerk in Soest inmiddels het zogenaamde "Nood fonds" opgericht, een potje waaruit al lerlei zaken betaald kunnen worden. De stichting zoekt trouwens ook gast gezinnen die bereid zijn de vluchtelin gen van tijd tot tijd in hun huis te ont vangen voor een kopje koffie en een praatje, en natuurlijk zou ze een uitbrei ding van het aantal vrijwilligers toejui chen, vooral nu de vakanties voor de deur staan. De acht vrijwilligers die er nu zijn verrichten een zware taak: de in tensieve begeleiding vergt, vooral de eerste dagen, heel wat tijd, omdat de vluchtelingen op allerlei gebied wegwijs moeten worden gemaakt: het omgaan met vreemd geld, boodschappen doen, het kontakt met de vreemdelingen dienst en de afdeling bevolking. "We kunnen ze natuurlijk niet voortdurend bij de hand nemen, maar vooral in het begin moet je toch vaak beschikbaar zijn," aldus Petersen. De ideale situatie zou zijn als er per flat twee vrijwilligers beschikbaar waren, waarvan er één als mentor of mentrix optreedt (en dus als een soort "vader" of "moeder" fungeert) en de tweede als reserve. Door hun kleine aantal vervult momenteel elke vrijwilliger zo'n rol voor twee flats. "Dat kost heel wat uur tjes per week. Dat is voor heel wat men sen moeilijk op te brengen, ook al om dat de vluchtelingen je soms op de gek ste tijden nodig hebben. En je maakt van alles mee." De meeste vrijwilligers hebben dan ook geen baan. Kees Peter sen zelf bijvoorbeeld is,"vutter". Scholing De stichting maakt inmiddels deel uit van de landelijke vereniging Vluchte lingenwerk, waar de vrijwilligers ook de nodige scholing hebben opgedaan, met name op juridisch gebied. Kees Peter sen zelf is bijvoorbeeld al een aantal ochtenden in Amsterdam geweest voor een cursus, die gevolgd werden door "praktijklessen" in Kontakt der Konti nenten. Belangrijk is ook dat de vrijwil ligers een beetje talenkennis bezitten, om in elk geval in Engels of Frans te kunnen communiceren met de asiel zoekers. Het geringe aantal beschikbare vrijwil ligers maakt de stichting extra dankbaar voor het kantoortje op de bovenverdie ping van de Praatpaal aan de Molen straat 142. Met name in de vakantietijd is er weinig gelegenheid om direct op elk signaal van de asielzoekers te reage ren; die kunnen dan terecht op de spreekuren, die bemand worden door de vrijwilligers. Het spreekt vanzelf dat de stichting Vluchtelingenwerk Soest blijft zoeken naar mensen die de taak van de vrijwilligers willen verlichten. VAN DEZE WEEK FICTION 1(1) Gabriel Garcia Marquez Liefde in tijden van cholera 22,90 2. 4) RobertLudlum De Icarus intrige 29,50 3. 6) Tip Marugg De morgen loeit weer aan24,50 4. 3) Marilyn French Ruimte voor vrouwen14,90 5. -) Adriaan Van Dis Casablanca 12,90 6. (5) Maya Angelou Ik weet waarom gekooide vogels zingen29,50 7. 2) StephenKing De Gloed32,90 8.(10) Geerten Meysing Veranderlijk en wisselvallig 38,50 9. -) Raymond v.d. Boogaard Moskou aan zee 32,50 10. 7) Diverse auteurs Inpakken en wegwezen10,00 Libris. De Complete Boekhandel Winkelcentrum "Hart(»-Zuid" Tal. 12419 De Warmhartige Samaritaan Auteur: Johan Eeckman Uitgever: Nioba De Warmhartige Samaritaan is het ver haal van de dienstweigeraar, die toch zijn vaderland wil dienen. Hij komt bij een telefonische hulpdienst terecht, maar merkt daar al snel, dat de ambte lijke wereld net zo, of misschien nog wel meer, bekrompen is als die welke hij in het leger verwachtte. Hij leeft in een we reld, waarin hij door onzekerheid zijn weg niet kan vinden. Hij raakt verzeild tussen de scheldkanonnades van zijn vader en de hypocrisie van Michel, ter wijl hij zich met het geleuter in zijn stamcafé ook geen raad weet. Als hulp verlener weet hij zich geen raad met platvloersheid in de kroeg, vooral weet hij zich geen houding te geven als Ro- bert hem vertelt, dat hij geen vrouw kan krijgen, terwijl de hoer met het grote ge voel van warmte hem helemaal in de problemen helpt. Als hulpverlener blijkt dat hij de hulp, cfie hij denkt te kunnen geven, op alle.ffonten zelf no dig heeft. Een tragi-kómedie over een man, die wordt heen en weer geslingerd tussen naïviteit en werkelijkheid en ma nipulatie en dat zelf niet in de gaten heeft. In 't Sjoelportaal Auteur: Herman Verbeek Tekeningen: Sam Drukker Uitgever: Luyten In 't Sjoelportaal is een dichtbundel van Herman Verbeek, één der kopmannen uit de korte geschiedenis van de PPR. Als "priester van roomse huize," zoals hij zichzelf noemt, tracht hij in de jood se synagoge de wortels terug te vinden van het christendom. De intermenselij ke verhoudingen spelen naast het "bo- venmachtige" een belangrijke rol in zijn gedichten, die een toon van melancho lie en vertedering uitspreken. De illu straties van Sam Drukker lijken niet pa rallel te lopen aan de teksten, maar juist hierdoor maken zij deze toegankelijker voor de mensen buiten de sjoel. Daar door is als het ware een samenspel ont staan, dat een zekere spanning opwekt. Tijdens uw vakantie wilt u ontspannen en genieten. En terecht, vinden wij. Maar mogen wij u voor uw vertrek één advies geven? Zorg er voor dat alles goed geregeld en verzekerd is! Bezoek ons kantoor ruim voor uw vertrekdatum en maak gebruik van onze complete Vakantieservice. Dat is uw garantie voor een onbezorgde vakantie. I alle gangbare valuta B reischeques: veilig "geld" B reisverzekeringen B kluislokettenverbuur B snelle afhandeling Zolang de voorraad strekt. spaarbank Het wordt niets met deze brief Auteur: Julia Voznesenskaja Uitgeverij:A.W. Bruna Julia Voznesenskaja heeft tientallen brieven (anonieme) van vrouwelijke politieke gevangenen in Russische kampen en gevangenissen verzameld. Zij geven een beeld van het leven en van de toestanden in deze door het westen zo gehate instituten. Maar tevens getui gen zij van de kracht die er heerst in de menselijke geest. Zozeer zelfs, dat die in staat is de grootste vernederingen en bedreigingen te weerstaan. Een beeld van kampen, waarin toestanden heer sen van het heersen over lichaam en geest van gevangenen door een sys teem, dat in zijn aard niet veel verschilt van dat, dat in de Tweede Wereldoor log heerste in de Duitse strafkampen, zij het dat hier geen stelselmatige uitroei ing van de medemens centraal staat. Maar wat is de zin van het bestaan, als je niet over je eigen geest en ideeën mag en kunt beschikken. Heel opvallend in de meeste tragische brieven is, dat de vrouwen te allen tijde belangstelling blijven tonen voor de "wereld buiten". Uitgaande van het centrale thema lief de, waarop de brieven zijn geselecteerd, blijft het gegeven, dat de kampen in het "gewone" dagelijkse leven in de Sovjet Unie een zo zware rol blijven spelen, iets wat een zeer diepe indruk achter laat. Het Gelaarsde Lijk Auteur: Jan de Rooy Uitgever: Nioba Jan de Rooy geeft met dit in boekvorm verschenen toneelstuk in twee bedrij ven een blik op een drietal niet alle daagse personen, die elkaar naar het schijnt zeer na aan het hart liggen. Maar steeds meer blijkt, dat zij moeite met el kaar beginnen te krijgen, als er afgunst en onvrede in het spel kómt. Zózeer zelfs, dat aan het eind van de tweede episode één der hoofdrolspelers (Hil- de) het niet langer meer aan kan zien en zich van het leven berooft. Een toneel stuk, dat, hoewel in boekvorm versche nen, toch zeer leesbaar is, maar dat vooral vraagt om gezien te worden. In den Vreemde Auteur: J. Kneppelhout Uitgever: Conserve Johannes Kneppelhout, een iets minder bekend negentiende eeuwse schrijver maakt in de zomer van 1839 vanuit zijn Leidse woonplaats, waar hij een leven als een luis op een zeer hoofd leidt, een reis naar Zwitserland, waarbij hij het le ven van de academiestad van studie en uitgaan achter zich laat en zich open stelt om totaal nieuwe indrukken op te doen. De indrukken die hij opdoet met zijn stoombootreis van Nijmegen naar Basel, langs Heidelberg, in die tijd toch steden van wereldvermaardheid, geven hem het gevoel een ontdekkingsreiziger te zijn. In Zwitserland beklimt hij de Weissenstein en maakt hij zwerftochten langs het meer van Genève. Naast zijn met veel vaart geschreven impressies, geeft hij fantastische lofzangen op bij voorbeeld het eten van een forel, maar ook van de romantiek van zijn opvattin gen over de natuur. Een milieuaktivist van 150 jaar geleden, die de wereld ont dekt van een ander leven dan het deca dente Leidse establishement. IUJ4l.IL.il-!. lil Lil JlO .11' 11 I1 Gids langs 550 nederlandse musea met 47 speciale museumroutes. Een onmisbaar boekje voor Libris De Complete Boekhandel. Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel 12419 'Olé, olé, olé, olé, we gaan te water, we gaan te water.Op de meer dan bekende melodie zongen leerlingen en -krachten van de Desmond Tutuschool vrijdag avond een zelf geschreven lied. Ze slo ten met ouders en andere belangstellen den het project 'water'af. De kinderen hadden daar enkele weken aan gewerkt. Verschillende facetten kwamen aan de orde, zoals het strand, de zee en de die ren die daarin leven. De waterkringloop en de Oosterscheldedam waren andere onderwerpen die aan bod kwamen. De voormalige Ingehof heeft al vaker een project op touw gezet. Dit keer kwam wethouder drs. Jan Menne van onder wijs naar de school om het project een officieel tintje te geven. Hij sprak de waardering uit die het gemeentebestuur heeft voor het team leerkrachten "dat zoveel extra tijd erin heeft gestoken. In de ambtenarij noemen we dat over werk, aldus Menne. Het werk van de kinderen noemde hij 'een tinteling van Foto: Goos van der Wilt. activiteitenwaarna hij de eer had om het zeil van een boot te hijsen. Daar stonden de wworden 'olé, olé we gaan te water op te lezenNa het zingen van dit aangepaste 'projectlied' kon iedereen in de klaslokalen de mooie creaties van de kinderen bekijken. De leerlingen van de groepen zeven en acht voerden nog een toneelstuk op en het was laat voordat de laatsten huiswaarts keerden. Het Comité Soest Alarm, dat actie voert tegen de eerder als "onzalig" aangemerkte bouwplannen voor het Soester Natuurbad, het nieuwe raad huis en het sportcomplex aan de Dal- weg, vindt dat het gemeentebestuur zich schuldig maakt aan een "laakbare handelwijze" door de korte termijn waarop inwoners van Soest bezwaar kunnen maken tegen de art. 19-proce- dures m.b.t. tot raadhuis en zwembad/ sporthal. "Het is opvallend dat heel wat Soesters nu al met vakantie zijn, terwijl de reacties op het raadhuis al voor 9 juli binnen moeten zijn en op het zwembad al voor 7 juli." Het comité roept alle Soesters die nog niet op vakantie zijn dan ook op de be zwaarschriften-actie te steunen. Vorige week heeft het comité 16.000 krantjes gedrukt over de bouwplannen die men als "nadelig" beschouwt voor de ge meente Soest. Daarin staan model-be zwaarschriften afgedrukt. De krantjes zijn in grote delen van Soest al huis-aan- huis bezorgd, en de eerste reacties ko men bij het comité al binnen. Sommige mensen hebben volgens het comité al gebeld om tientallen extra bezwaar schriften. Het comité vindt dat het gemeentebe stuur de vakantiegangers de kans ont neemt om ook tijdig te reageren. Het gebruik van de artikel 19-procedure maakt volgens Soest Alarm een be hoorlijke discussie bij voorbaat onmo gelijk. "Immers, nü al worden delen van het betreffende gebied op onzorgvuldi ge wijze ingevuld. Tijdsdruk kan onmo gelijk als argument worden gebruikt, omdat het bestemmingsplan Dalweg al in september ter visie kan worden ge legd." Natuurbad Het comité meldt verder dat het in april al namens honderden Soesters een "be zwaarbrief' naar de provincie heeft ge stuurd, tegen de verkoop van het Na tuurbad. "Daardoor heeft de provincie nog steeds geen toestemming gegeven voor de verkoop, Naar het zich laat aan zien komt de beslissing pas na de vakan tie." Het comité wil die beslissing niet afwachten, want als de provinciale goe- deuring loskomt is er ook maar twee weken tijd om bezwaar te maken tegen de bouwplannen van Taphoorn, die op het terrein van het Natuurbad en het aangrenzende bos 96 luxe-apparemen- ten wil bouwen. "Als deze plannen niet doorgaan wordt de kans op het behoud van het Soester Natuurbad heel groot," aldus Soest Alarm, dat inmiddels ook een apart bezwaarschrift aankondigt te gen de sportvoorziening aan de Dal- weg, waarmee de honderden Soesters worden benaderd die al te kennen heb ben gegeven dat ze bezwaar willen ma ken. Het comité belegt overigens morgen avond - donderdag 30 juni - een bijeen komst in café de Rode Haan aan de Birkstraat 32, vanaf 20.00 uur, waar be langstellenden van harte welkom zijn. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 -1 01 15 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten

Soester Courant | 1988 | | pagina 9