O 'Bij ons op Soest' OLYMPISCH NU 12 OPNAM AANBOD: :n gratis bij TWEEPAK KODACOLDR GOLD KLEINBEELD FILM. Pwlrw Bejaarde bewoners maken dagtochtjes Lavendel, een interessante tuinplant WOENSDAG 6 JULI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 Achmed Museum Oud-Soest Winkeldief gevat Opgevoerde brommer Identieke inbraken Brandweer helpt Centrale verwarming Dankzij financiële steun van stichting Vrienden van Molenschot 165 De Bas 60 FOTO'S VOOR DIT VOORDEEL MOET U BIJ UW FOTOHANDELAAR ZIJN: Meer financiële armslag voor Nederlands Amateurtoneel TUIN-ADVIESCENTRUM 't vamlertwoqt voor doe-het-zelvers ;®Jwf door Arie Wajidelaar Het gebeurde een week of wat gele den. Zomaar op een zaterdagmiddag. Marie was met een verhuiswagen we kelijkse boodschappen thuisgekomen, voldoende om het jaar 2000 te halen. Arie aan het lossen. Marie in keuken en schuur doosjes, potjes en flessen aan het parkeren. "We kunnen er weer tegen", stelde ze tevreden vast, "jammer alleen dat ik vergeten ben om zout mee te nemen. Haal jij wel even voor mij hé Arie?", veronder stelde ze met een allerliefst glimlachje. Verzoeken waar je mee leert leven. Er gaat werkelijk geen week voorbij, of bij aankomst thuis constateert Marie met niet gespeelde verbazing dat ze bij het doen van inkopen nou net iets on misbaars is vergeten aan te schaffen. Marie; lief maar eigenwijs. Nog altijd in de veronderstelling levend dat een boodschappenlijstje overbodig is, om dat ze het allemaal wel in d'r hoofd heeft. Het zout deze week dus niet. En zo geschiedde het dat Arie zo onge veer tegen sluitingstijd op twee wielen de bocht doorging, teneinde het na- triumchloride, zonder welker toevoe ging een kruimig aardappeltje de mens slecht bekomt, aan te schaffen. In het zoutafhaalcentrum ontmoette hij een wat broeierige sfeer. Niet te de finiëren, maar wel aanwezig. Bij iets, dat voor het kantoortje van de filiaal chef moest doorgaan, concentreerden zich hoopjes mensen. "Ze jatten als de raven", hoorde Arie een bepaald niet door Moeder Natuur gezegende tante vinnig opmerken. "Wie zijn ze?", in formeerde Arie, teneinde straks met zout en een verhaal bij Arie terug te keren. "Die Turken en Marokkanen natuur lijk", vervolgde de verslaggeefster. "Er zit er nu weer één binnen. Stopte zo maar een pakje scheermesjes in zijn zak." "Daar hoef je anders geen Ach med voor te heten", stelde een bejaar de heer achter een rolwagentje met boodschappen vast. "Hollanders kun nen er ook wat van." De vrouwelijke officier van justitie maakte een veron gelijkte, om niet te zeggen beledigde indruk. "Heeft U het zien gebeuren?", informeerde Arie in een poging de be wijsvoering te ontkrachten. "Ik niet, maar mijn vriendin, en die heeft de chef gewaarschuwd", luidde het ver volg van het verhaal. "Nou en die is de zaak nu aan het onderzoeken. Als ik hem was had ik de politie erbij gehaald". "Misschien komt dat nog wel", veronderstelde een andere toe schouwer. Er kwam helemaal niets, totdat na een paar minuten de kan toordeur van de filiaalchef openging. "Dat is 'm", stelde iemand uit het pu bliek vast. Achmed, of hoe" de ver dachte" ook heette, zag er wat bleek jes uit en maakte een wat hulpeloze in druk. "Ieke nie gedaan hebbe", mom pelde hij tot Arie's zegsvrouwe. "Ieke hebbe baard, nooit scheren." De dienstdoende filiaalchef liet weten dat er absoluut, maar dan ook absoluut niets aan de hand was en onsloeg op zijn manier Achmed van rechtsvervol ging- "En mijn vriendin heeft het zelf ge zien", siste de vrouw die Turken en Marokkanen niet zag zitten, "er was niets aan de hand", herhaalde de fi liaalchef met nadruk. "Nou ja, dan heeft ze zich zeker vergist" luidde de veronderstelling van de dame die het allemaal zeker en beter wist. "Ze had stront in d'r ogen" stelde de eigenaar van het rolwagentje met boodschappen vast. Deze constatering werd door de omstanders, op één na, met instemming ontvangen. Buiten ontmoette Arie de ogen van de onschuldige. "Je zal in dit land Ach med heten" meende hij er in te lezen. ARIE WANDELAAR Steenboffstraat 46 Vakantietijd - tijd van nieuwe voornemens Ieder mens beleeft de vakantie op zijn eigen manier. Vele vormen van vakan- tie zijn er. Liggen aan het strand, zwemmen, sur fen, een bootvakantie, klimmen in de bergen-, trekken, excursies, bezoek aan musea, recreatieparken, dierentuinen. Tijdens de vakantie komen er vaak nieuwe ideeën en voornemens voor de komende tijd. Een bezoek aan musea of oudheidka mers kan inspirerend werken om wat meer te weten te komen over hetgeen je gezien hebt, en eventueel zelf wat on derzoek te doen, zoals b.v. archeolo gisch onderzoek. Zoeken naar sporen en voorwerpen van vroeger, oude ge steenten, fossielen, aardewerk. Sporen van dier en mens. Heeft U interesse in dit soort onder zoek, breng dan eens een bezoek aan Museum Oud Soest. Daar kunt u meer inlichtingen verkrij gen over de werkgroepen van de Histo rische Vereniging Soest. Ook in Mu seum Oud Soest zijn diverse oude vondsten te zien. Museum Oud Soest aan de Steenhoff- straat is geopend zaterdags en zondags van 13.30-17.00 uur. SOESTER COURANT REKLAMEKRANT Een 15-jarige jongeman uit Soest werd vorige week bij een supermarkt aan de Smitshof betrapt op het wegnemen van een pakje sigaretten en een pakje shag, met een waarde van f 7,90. Hij werd overgeleverd aan de politie. De politie hield vorige week op de Va leriaanstraat een 16-jarige bromfietser uit Soest staande, die wat al te snel reed. Hij moest zijn opgevoerde brommer tij delijk afstaan voor een technisch on derzoek en kreeg een proces-verbaal. Waarschijnlijk dezelfde dader heeft vo rige week zowel een woning aan de Tal- malaan als aan de Jan Steenlaan be zocht zonder daartoe een uitnodiging te hebben gekregen. In beide gevallen maakte hij de voordeur vermoedelijk via de brievenbus open. Aan de Talma- laan doorzocht hij de benedenverdie ping, waar de buit bestond uit 300 gul den, 150 dollar, nog wat los geld en een aantal eurochèques. Later werd vastge steld dat de buren omstreeks 5.30 uur 's morgens het alarm hoorden afgaan, maar de bewoners zelf bleken daar doorheen te hebben geslapen. Aan de Jan Steenlaan kwam de dader op dezelfde manier binnen. Daar maak te hij zich in de hal meester van een da mestas, waarin zich een biljet van 250 gulden bevond, 130 Duitse marken en nog 80 gulden Nederlands geld. Ook verdwenen hier een rijbewijs, en pas poort en enkele girobetaalkaarten. De vrijwillige brandweer Soest is vorige week uitgerukt voor een binnenbrandje aan de Amersfoortsestraat. Het vuur was ontstaan door kortsluiting in de c.v.-ketel, maar kon worden geblust door de bewoners. De brandweer hoef de derhalve niet in actie te komen. Dat deed men wel aan de Wieksloter- weg. Aan de oostzijde was een boom door de storm ontworteld en over het wegdek gevallen. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel.(02155)13014-12577 Sinds enkele maanden maken de be woners van Molenschot uitstapjes die nog niet zo lang geleden niet of nau welijks denkbaar waren. In groepjes van drie bezoeken de bejaarden het Dierenpark Amersfoort, worden ten toonstellingen bekeken of gaat men 'stadten'. Willemien Konijn volgt ze op de voet, evenals een aantal vrijwil ligers en/of personeel van de bezig heidstherapie. "Het wordt zo door de mensen gewaardeerd. Ze hebben het gevoel dat ze er lekker een dagje op uit zijn met vrienden en kennissen," zegt 'zuster' Willemien, die al twee jaar de functie van gastvrouw bekleed bij het bejaardencentrum aan de Albert Cuyplaan. Soms twee, maar meestal één keer per week trekt Willemien Konijn er met drie, vier bewoners op uit. De dagtocht jes waren tot voor kort niet mogelijk door de verregaande bezuinigingen in de ouderenzorg, maar dankzij de stich ting Vrienden van Molenschot komen de bejaarden vaker de deur uit. De on kosten worden gedekt uit de pot van de stichting, die vanaf vorige zomer giften van de bevolking en bedrijven probeert binnen te halen. Willemien zou iedere dag wel met de mensen ergens naar toe willen, maar dat zou de eenjarige stich ting teveel op kosten jagen, terwijl men bovendien mankracht ontbeert om vijf tot zes keer per week met enkele bewo ners op pad te gaan. "De bewoners zijn zo enthousiast, ze vinden het zo leuk. Ze kunnen lekker gezellig praten, rond lopen en een kopje koffie drinken. Het idee dat ze er zomaar even op uit zijn met vrienden, spreekt ze erg aan. Ieder een wil natuurlijk dolgraag mee, maar Molenschot telt 190 bewoners. Het duurt dus wel even voordat je ze alle maal een keer hebt meegenomen. Het belangrijkste is dat je iets zoekt wat bij de mensen past. Je zoekt activiteiten bij de individuen. Daarmee probeer je iets van vroeger voor ze te behouden. Hob- bies van toen bijvoorbeeld. Kortgele den ben ik met enkele oud-amateur schilders naar een expositie in kasteel Groeneveld over de Eem geweest. Dat viel in zeer goede aarde." Straatje om Op eigen houtje komen de meeste be woners niet meer toe aan excursies. Vaak blijft het bij een wandelingetje op het terrein van Molenschot of een straatje om. Daarom stellen ze het zo op prijs dat ze met het geld van de stichting en de hulp van mensen toch het huis uit komen. "Het idee dat ze er zomaar even uit zijn met vrienden en bekenden. Het doet ze enorm goed," zegt Willemien Konijn, die alle lof in de richting van de Vrienden van Molenschot wuift. "Het mag toch wel gezegd worden dat de stichting zo goed werk doet. De bewo ners appreciëren het geweldig. En dan hoopje dat de mensen die dit lezen den ken: goh, waarom zal ik niet 25 gulden overmaken op de rekening van de stich ting. Die stelt het geld weer beschikbaar Vandaag: Hannes Staal (92) De hoefsmid: "Vader had een smede rij op de hoek van de Korte Brinkweg en de Nieuwe Steeg (nu Stadhouders laan) bij café "Driekus-over-de- plank". Op de gevel staat nog steeds het jaartal "1896" in ankers. In dat huis ben ik geboren. Honderden paarden heb ik beslagen, maar nog nooit heeft één beest van mij een klap gekregen. Als er een boer kwam met een jong, wild paard, aaide ik hem ik zijn nek, gaf hem een stuk roggebrood en binnen een uur had ik hem rondom beslagen. Ik deed een ring om zijn staart en daardoorheen een touw dat aan zijn achterpoot vast zat en zo hielp ik hem. U moet goed begrijpen, die paarden vroeger waren er om te werken. Som mige hadden een afwijking aan de hoef en dan maakte ik daar een ijzer voor, zodat het beest makkelijk kon lopen. Zoals een schoenmaker specia le schoenen maakt voor moeilijke voe ten. Er is tegenwoordig geen smid meer die dat kan. Verder maakten we schoppen, bijlen en hiepen om te hak ken. Bij vader heb ik het vak geleerd. Er was nog een hoefsmid in het dorp, maar daar had iedereen een hekel aan. Die stond langs de kant van de weg en bood zich aan voor een gulden minder. Hij sloeg een wild paard wel eens. Dan zei zo'n boer: ik kom hier niet om mijn paard te laten slaan. Dat kan ik zelf wel. Ik kom hier om mijn paard te la ten béslaan. Toen ik negentien jaar was heb ik in Utrecht een cursus hoefbeslag gevolgd en zodoende werd ik rijksgediplo meerd hoefsmid. Voor niemand bang Ik werkte van 's morgens zes tot 's avonds acht. Dan stond ik de hele week elke dag met zo'n twaalfponder in mijn handen vóór te slaan. Ijzer- sterk was ik en nooit ziek. Moe 's avonds? In Baarn had ik een meisje. Ze was niet katholiek, dus dat mocht niet van vader. Daarom mocht ik na het werk niet de fiets gebruiken en liep(!) ik in twintig minuten hard naar Baarn om haar een kusje te geven. Om tien uur moest ik weer thuis zijn. Moe heid kende ik niet. Ik had zulke klauwen. Als er bij Drie kus ruzie was in het café belde hij mij op. Dan kwam ik en zei: Waar ben je hier voor gekomen? Toch alleen voor de gezelligheid? Doe me een plezier en kom even buiten. Dan gaf ik de op roerkraaier een dreun die hij drie da gen later nog voelde. Het hielp wel. Als ik later binnen kwam en hij zat er weer, zei hij: geef hem maar een bor reltje. Ik was voor niemand bang. Op de Bonifaciusschool hadden we vier meesters. De één noemden we de "gelige", de tweede "de blauwe" en de derde "de kromme". In de eerste wereldoorlog ben ik bij het rooien tijdens een zware storm uit de boom gevallen. Een kapotte arm en mijn kakement in vijf stukken. Je kunt het nog zien. Een half jaar heb ik in de rijkskliniek gelegen, 's Morgens om zes uur liep ik de zusters al te helpen. Toen ik wegging zeiden ze: we hopen dat je weer gauw terug komt. Ze had den nog nooit zo'n patiënt gehad. Later verhuisde de smederij naar de F.C. Kuyperstraat. In de tweede we reldoorlog kwam daar een Duitse offi cier binnen om zijn paard te laten be slaan. Ik zei: daar moet ik even over nadenken. Ik ging naar de burgemees ter. Hannes, zei hij, wees wijs. Je moet het doen en niemand zal je het kwalijk nemen. Je moet aan je zaak denken. Neutraal Die oorkonde aan de muur kreeg ik toen ik vijfenzeventig jaar muzikant was. Vijfenzestig jaar hier op Soest bij PVO en tien jaar in Koekange. Twaalf jaar was ik toen ik lid werd van het katholieke zangkoor. Op een keer vroeg de penningmeester: heb je cen ten bij je? Moeder was vergeten mij geiu mee ie geven. De volgende keer heb ik het bij me. Eerst centen, anders kom je er niet in, zei Luuk van Heng- stum. Ik gaf hem een klap in zijn ge zicht en ik ben nooit meer terug ge weest. Dat is godsonmogelijk, schrok moeder. Aan de meester vroeg ik of ik met mijn beide vrienden bij PVO kon spelen. Werden direct aangenomen. Je gaf el kaar les. Zo leerde je musiceren. Ik heb vijfenzeventig jaar de bas be speeld. De kapelaan kwam bij ons thuis en zei: je moetje hartstikke doodschamen om bij die smerige, neutrale troep te gaan spelen. Jij gaat terug naar het zang koor! Ik heb bij PVO nog geen enkele zonde gedaan en elke nooit die ik blaas, blaas ik ter ere van God. Toen de kapelaan 25 jaar in dienst was, bracht die neutrale troep hem een serenade. Weet u nog, kapelaan? Hij was het nooit vergeten. Lief en goed Sinds 1 januari 1988 woon ik weer op Soest, hier in Molenschot. Toen mijn vrouw stierf kwam ik in de kost bij de buren, bij de familie Friebel. Later verhuisden zij naar Koekange (bij Zwolle) en ik ging mee. Er woonde hier nog wel een oud vrien dinnetje van me en ze zeiden tegen mij: Aal wacht op je. Maar ik had een merakelse vrouw gehad, lief en goed, en je weet wel wat je hebt maar je weet niet wat je krijgt. Mijn dochter woont in Canada. Dertig jaar ben ik in de kost geweest bij de fa milie Friebel en tien jaar heb ik in Koekange gewoond. Maar zij ging naar een bejaardentehuis in Havelte. Daar kende ik niemand en hier ken ik zoveel mensen. PVO haalt en brengt me nog steeds voor vergaderingen. De Soester Courant krijg ik van ze. Die las ik al die jaren ook in Koekange. Om half vier neem ik een borreltje. Al dertig jaar lang drink ik per dag drie borreltjes en rook ik een pijp en een si gaar." v JAN VISSER voor uitstapjes." De stichting legt ook steeds een bedrag opzij voor een groot videoscherm. Het is afhankelijk van de donaties hoe snel het scherm kan wor den aangeschaft. Bezuinigingen Gastvrouw Willemien Konijn voelt zich heel prettig in haar functie. "Misschien omdat je ouder bent dan het verplegend personeel waarderen de mensen het dat je ze regelmatig opzoekt. Je hebt tijd voor ze. Het verplegend personeel heeft door alle bezuinigingen geen tijd meer voor het typische persoonlijke contact, ook al doen ze hun werk voor treffelijk. 's Ochtends lees ik eerst het dagverslag van de verpleging, daarna ga ik naar zieke mensen of naar iemand bij wie er in de familie iets is gebeurd. De bewoners weten me ook. te vinden of ze vragen aan het personeel of ze zuster Willemien langs willen laten komen. Vooral nieuwe bewoners hebben veel begeleiding nodig. Als de familie hier weggaat vallen ze in een heel groot gat. Ze weten dat dit hun laatste woonhuis is. Ze hebbben veel spulletjes weg moe ten doen. Ik probeer ze dan op te van gen. Ik kom op voor de bewoners van het huis. Je probeert hun grieven of pro blemen op te lossen. Dat kan de karne melk zijn of een dochter die nooit meer op bezoek komt. Als je in een nieuwe buurt komt moetje altijd aan de omge ving wennen. Dat geldt voornamelijk in een bejaardentehuis. Ze noemen me zuster Willemien, dat is overgebleven van mijn tijd als invalkracht. Dat zal ook wel zo blijven, want het geeft een stukje vertrouwen bij de mensen. Wat de uit stapjes betreft, dat gaat niet om mij maar om de stichting. Het had net zo goed mevrouw A, B of C kunnen zijn die met de mensen weggaat. Ik leg al leen mijn enthousiasme erin. De vrijwil ligers zijn zeker zo belangrijk. Het is mijn baan, maar zij doen het uit eigen wil. Ik wil vooral, ook namens de bewo ners, vanaf deze plaats de stichting en natuurlijk de mensen die geld storten bedanken. Want de uitstapjes worden zo op prijs gesteld door de bewoners." Steenhoffstraat 13 pffii jpdfn 3764 BH Soest v Te|efoon 02155 1 01 15 COPIESERV1CE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Een sportief gebaar voor iedereen die van kleur en fotograferen houdt. Kodak is officiële sponsor von de Olympische Spelen en doorom kriigt u nu 12 opnomen gratis bij oonkoop vun een tweepak Kodacolor Gold 100. U kriigt het rolletje met 36 opnamen dus voor de prijs von Kodak 24 opnamen. Mj Kodocolor Gold film gaat voorop in kleur en kwaliteit. En doar komt dit voordeel nog eens bij. I -™"1 Van Weedestraat 85 Tal. 13917 Volgens recente schattingen van het Nederlands Centrum voor Amateur toneel, het NCA, beleven ruim 300.000 Nederlanders plezier aan het op enigerlei wijze actief bezig zijn met amateurtoneel. Naast het acteren kan dat bestaan uit decors bouwen, kos tuums maken of bijvoorbeeld regisse ren. Hoewel ook het amateurtoneel gesub sidieerd wordt, is het volgens het NCA in vele gevallen voor een vereniging moeilijk om een productie financieel rond te krijgen. Het NCA prijst zich dan ook gelukkig, dat het met de financiële steun van de Centrale Volksbank de mogelijkheden van deze verenigingen en de promotie en verbreiding van het amateurtoneel belangrijk kunnen uit breiden. Daartoe is op donderdag 30 juni een sponsorovereenkomst gete kend tussen het NCA enerzijds en de Centrale Volksband (CVB) anderzijds. De overeenkomst geldt voorlopig voor twee jaar en er is een totaalbedrag van f 200.000,— mee gemoeid. Het geld zal worden beheerd door de Stichting Amateurtoneel Manifestaties. Voor het NCA betekent de overeen komst, dat een productiefonds kan worden opgericht, waaruit amateurto neelverenigingen die lid zijn van het NCA een bijdrage in hun productiekos ten kunnen verkrijgen. Ook een leden werfactie en promotie van het blad Skript worden dankzij de sponsoring mogelijk. Verder zal de Centrale Volksbank jaarlijks een amateurthea terprijs van f 10.000,— beschikbaar stellen. De Centrale Volksbank is verheugd in het NCA een instelling te hebben ge vonden, die qua doelstellingen aansluit bij de sociale- en maatschappelijke be trokkenheid van de bank. Met de over eenkomst hoopt zij haar bekendheid via de 300.000 actieve beoefenaren en hun achterban te verhogen. KETTING- FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Erik van Dorresteyn f/ m s medewerker't Vaarderhoogt Lavendel, ofwel Lavandula augustifolia, is een heer lijk geurende plant, oorspronkelijk afkomstig uit het midden van Frankrijk. De plant komt daar trouwens nog steeds in grote hoeveelheden in het wild voor. In ons land is dit bekende kruid echter niet inheems en komt het alleen voor in onze siertuinen. De plant heeft zich goed aan weten te passen aan ons vaak toch behoorlijk gure klimaat. Toch staan de planten er in de winter veelal nogal verpieterd bij, het geen te danken is aan ongeschikte standplaatsen en te zure grond. Lavendel is namelijk een zonminnaar, en stelt prijs op een kalkrijke bodem en een niet te tochti ge plaats. Ook een te natte slempige grond is niet bevorderlijk voor een gezonde groei. Houden we re kening met bovenstaande wensen, dan is de plant 's zomers een lust voor het oog en voor de neus, dit laat ste vanwege de overheerlijke geur die bloemen en blad verspreiden. Gebruikswaarde De heilzame kracht van Lavendel is bij de mens al door de eeuwen heen bekend. Onze gewoonte om La vendeltakjes in een dun zakje tussen het linnengoed te leggen stamt al van vele generaties terug. Toen was echter niet de verfrissende geur de hoofdreden van het gebruik maar de werking als insecticide. Het verdrijft inderdaad nog steeds de mot uit de linnenkast en een flinke bos lavendel in de kamer weert ook muggen en vliegen. Naast de insektwerende werking werkt lavendel ook sterk antiseptisch, darmgasverdrijvend, galverdrij vend en krampopheffend. Verder werkt het opwek kend, wondhelend en zweet- en urineverdrijvend. Dit zijn zaken die men vroeger al allemaal uit ondervin ding had ontdekt. Tegenwoordig weten we welke stoffeij er verantwoor delijk zijn voor al die geneeskrachtige eigenschappen, namelijk vluchtige olie, cumarine en bitterstof. In de parfumerieindustrie speelt Lavendel ook een belangrijkè rol, en voor de aanmaak van veel krui denshampoos en bad-oliën is de plant onontbeerlijk. Assortiment Lavendel valt niet onder de vaste planten (ofschoon hij daar in de praktijk voor het gemak vaak toe gere kend wordt), maar is een zgn. halfheester. Er worden in ons land ong. 20 gecultiveerde vormen van Laven del gekweekt. De verschillende rassen onderscheiden zich door bloemkleur, hoogte, bloeitijd en bloeirijk- heid. De kleuren variëren van wit via rosé en lichtblauw naar donkerblauw, maar zijn niet allen even gemakke lijk te koop. Enkele goede rassen die wel regelmatig op de tuincentra voorkomen zijn: Lavandula angusti- folia 'Dwarf Blue', een laag blauw ras; Lavandula an- gustifolie 'Rosea', een rose ras en Lavandula augusti folia 'Hidcote,' een donkerblauwe variëteit. Verzorging/aanplant Als jonge plant is Lavendel geheel kruidachtig, maar begint al vrij snel te verhouten. Om dan een mooi fris gewas te behouden is het raadzaam de struikjes ieder voorjaar (tussen half maart en half april) in de snoeien. Als dit niet regelmatig gebeurt, ontstaat er een lange uitgeschoten Lavendelstruik met een kale houtige onderzijde. De plant is dan het aankijken niet meer waard. Terugsnoeien in het najaar moet worden ontraden in verband met invriezen in koude winters. Het planten van Lavendel kan tegenwoordig het ge hele jaar plaatsvinden omdat alle planten in pot ge kweekt worden. Vóór het planten werken we de grond goed door met potgrond of goede tuinaarde en iets koemest of compost. In de winter strooien we wat landbouwkalk om de planten, om de grond wat min der zuur te maken. Lavendel is erg fraai aan te planten in grotere groepen, b.v. in combinatie met de eveneens rijkbloeiende Po- tentilla fruticosa. De gele rassen contasteren het mooist met de blauwe lavendelbloemen.

Soester Courant | 1988 | | pagina 11