m SS) Soesterberg krijgt zaterdag weer een (tijdelijk) vredeskamp «immuun Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS Politiesterkte Soest terug van 75 naar 65 man A.P. Hilhorstweg op 'doek' geasfalteerd Soest Alarm mobiliseert Soesters tegen drie 'gemeenteplannen' tegelijk door Gerand Paul WOENSDAG 6 JULI 1988 66e JAARGANG NO. 45 EVEN NAAR JAC. HERMANS SPERZIEBONEN" 500 gram TAART MiNI-PRUS&MaXI-KEUS VAN SOMMIGE VIDEO OPNAMES WORD JE w foto-film-video y j VD computer/ Cx Beckeringstraat 50 - Soest Uitbreiding CAI Wilde achtervolging Soester Courant 'Kom eens rustig een praatje maken Braderie Hartje Zuid: 2 septemer! j Uw huis j j verkopen? j Bel:02155-A| I 16251 JP| WD-ergernis over 'snippergroen' DE GOEDE VORM VOOR ELKE DAG Dokter, ik ben verliefd! Ook bezwaarschrift tegen Dalweg-zwembad nog een model-bezwaarschrift tegen het zwembad aan de Dalweg toege voegd, omdat de realisering daarvan in direct verband staat met de verkoop van het Natuurbad, maar vooral omdat het in strijd is met streekplan en struc tuurschets, die pleiten voor een "open" Eng, en omdat het gebouw door zijn hoogte en blokkendoos-achtige uitvoe ring niet in het gebied past. De onderte kenaars vinden dat er een beter binnen bad kan en moet komen op een betere plaats. Met dat laatste wordt uiteraard de loka- tie van het Soester Natuurbad bedoeld, dat Soest Alarm wil behouden en ver beteren door er een binnenbad bij te bouwen. Ingewikkeld Soest Alarm maakt het zich overigens wel moeilijk, want de drie bezwaar schriften zijn inmiddels wat ingewik keld samengevoegd op één nieuw for mulier. Het risico bestaat dat de adspi- rant-ondertekenaars door de bomen het bos niet meer zien. Soest Alarm woordvoerder Harry Witte beseft dat gevaar, maar ziet geen andere oplos sing. De bezwaarschriften-actie tegen het zwembad moet woensdag al worden afgesloten wegens de beperkte termijn die daarvoor is vastgesteld; de bezwaar schriften tegen het gemeentehuis wor den a.s. vrijdag ingeleverd, maar voor de actie tegen de plannen van Tap- hoorn heeft men wat meer tijd, namelijk tot en met de "tervisielegging". Soest Alarm vergaderde vorige week in café de Rode Haan, waar de leden de stand van zaken doornamen. Ze kregen ook bezoek van een PvdA-delegatie onder leiding van raadslid Kees Boer- koel, die het standpunt van zijn partij uitlegde en een vergeefse poging deed de actievoerders aan zijn zijde te krij gen, met name voor het door de sociaal democraten zo vurig begeerde buiten bad bij het nieuwe zwembad aan de Dalweg. Om duidelijk te maken hoe groot het verschil wordt tussen het nieuwe zwembad en het Soester Natuurbad, heeft Soest Alarm deze schets gemaakt. De nieuwe binnen baden van de Dalweg zijn ingetekend in één van de bassins van het Natuurbad: (1) wedstrijdbad(2) recreatiebad; (3) instructiebad. 'Vrij sterk' Soest Alarm denkt, aldus woordvoer der Bert van 't Holt die de leden de laat ste informatie gaf, juridisch "vrij sterk" te staan in zijn bezwaren tegen de ver koop van het Natuurbad, al was het al leen maar wegens de strijdigheden met het streekplan van de provincie. De reactie van de provincie is overigens twee maanden uitgesteld, deelde hij mee. Daarom is besloten ook alvast in verzet te gaan tegen de zwembadplan nen aan de Dalweg, hoewel de verkoop van het Natuurbad nog altijd niet offi cieel heeft plaatsgevonden. "We gaan er echter voor de zekerheid van uit, dat de provincie welja zal zeggen tegen de besluiten van de gemeenteraad, en daarom maken we alvast bezwaar tegen de bouwplannen." Het comité zou in het weekeinde de 80U adressen atgaan, die al eerder hebben laten weten de be zwaren te zullen steunen. Overmijdelijk ontstond enige discussie over de vraag of het actievoeren nog wel zin zou hebben. Een van de aanwezigen had daar een aardig antwoord op: "We doen net als Oranje - aanvallen!". Een ander, de heer Karres, sprak nog eens zijn opperste verbazing uit over het ge brek aan kennis en aandacht bij de ge meentebestuurders voor het waarde volle gebied van de Eng. "Het is zeer kwalijk dat men zich afsluit voor de sig nalen uit de bevolking.Hij pleitte voor een totale her-inventarisatie van de Eng, in het besef dat wat er nu gebeurt van invloed zal zijn tot zeker 50 a 100 jaar na dezen. "De vernietiging van de Eng zal niet meer terug te draaien zijn. Het verleden zal ons aanklagen en de toekomst zal ons oordelen. Al dat plat- walsen, laten we daar eens mee ophou den...!" Zijn bewogen woorden werden onderstreept met eenj»root applaus. NIEUWE OOGST BAKKER JACQUES Aanbiedingen geldig van do. 7 t/m za. 9 juli 1988 *Alleen in filialen met een groente-afdeling. Jeugd-bezwaarschrift Opmerkelijk is dat Soest Alarm ook een model-bezwaarschrift heeft ver spreid voor de jeugd in Soest. De tekst daarvan luidt: "Geachte burgemeester en wethouders van Soest, Ik heb gehoord dat de heer Taphoorn het Soester Natuurbad wil dempen en er appartementen wil bouwen. Daar ben ik erg van geschrokken, want: - dan kunnen wij na schooltijd en in de zomervakantie niet meer buiten zwem men; in het Natuurbad is dat extra fijn omdat je lekker de ruimte hebt en de omgeving erg mooi is; - dan kunnen wij met school ook niet meer naar het Natuurbad; met sportda gen en gymlessen gaan wij er graag naar toe; er is ruimte genoeg en het is toch gezellig." Maandagavond kon Harry Witte voor lopig vaststellen dat de aktie goed liep, al durfde hij zich nog niet te wagen aan voorspellingen over het aantal handte keningen. Zeker is wel dat de aktie be duidend minder omvangrijk zal zijn dan de roemruchte aktie van inmiddels zo'n jaar of tien geleden tegen de Centrum- plannen van het toenmalige gemeente bestuur. Dat leverde het gigantische aantal van 5253 bezwaarschriften op, waaruit de gemeenteraad tenslotte zijn conclusies trok en de plannen afblies. Of het nu opnieuw zo ver zal komen valt te betwijfelen. Er is inmiddels veel ver anderd in Soest... Zie pagina 3 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Telefoon 12874 - Soest Van Ede doet veel méér dan wat U vermoedt Kompleet renoveren dat doet hij heel goed Lastig karwei? Hij gaat niet opzij en is 't beslist nodig, dan werkt hij met spoed! (werkplaats woonhuis) BEL 1 60 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! Op 1 juli is de uitbreiding van de CAI voor de aangeslotenen van de secto ren Soestdijk/'t Hart; Engh/Klaar- water/Smitsveen en Óverhees - met uitzondering van de wijk Overhees 1 - gereed. De nieuwe zenders BBC1, BBC2, en TV 5 worden dan ook in deze wijken doorgegeven. Deze zenders moeten worden ingeregeld, evenals de zen ders Sky Channel en Super Channel. In de wijk Overhees 1, waar het gehe le kabelnet wordt vervangen, zal op 1 augustus de uitbreiding gereed zijn. Een waslijst aan (verkeersovertre dingen komt een 31-jarige Soester duur te staan. De man werd vrijdag.- nacht aangehouden in Hilversum na een wilde achtervolgingsrit, die in Soest was begonnen. De politie sommeerde de man op de Eigendomweg te stoppen omdat zijn rijgedrag op z'n minst gezegd opval lend was. De automobilist wenste niet mee te werken en verkoos een vluchtpoging. Dat lukte aanvankelijk aardig. Met snelheden van 160 tot 170 kilometer per uur en het negeren van verkeerslichten kon de man de politie vlak voor Hilversum van zich afschudden. De ingelichte Hilver- sumse dienders rekenden de man echter alsnog in. Daarbij kwam naar boven dat de man onder invloed van sterke drank verkeerde. Bovendien bleek hij niet in het bezit van een rij bewijs te zijn, terwijl ook de ettelijke overtredingen op de weg in het pro- ces-verbaal zijn opgenomen. Het proces-verbaal kostte derhalve heel wat schrijfwerk. voor de voor de maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 14152 Abonnement per half jaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- I Losse nummers 65 ct. j Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 "Kom eens rustig een kijkje nemen en praat eens met de mensen die hier een weekje aktief zijn. Willen we de we reld geweldlozer en mooier maken, dan hebben we elkaar hard nodig." Deze uitnodiging staat te lezen in een "open brief aan de bevolking", die vo rige week werd verspreid in en om Soesterberg en waarin de inrichting van een (tijdelijk) Vredeskamp in de buurt van de vliegbasis wordt aange kondigd. Dat zou aanstaande zaterdag 9 juli moeten gebeuren. Plaats en tijd stip worden niet genoemd. De brief is namens het Vredes-Aktie- Kamp-Mobiel - een voortzetting van het Vredeskamp in Woensdrecht, dat sindsdien naar verluidt bij diverse mili taire bases tijdelijk zijn tenten heeft op geslagen - ondertekend door een (ano nieme) vredesaktivist en bevat tegelijk een oproep om financiële steun aan de strijd tegen de voortdurende (kernbe wapening en het militarisme. "In onze ogen zijn we druk bezig ons eigen graf te graven en worden kostbare levens, menselijke energie, grondstoffen en an dere middelen verspild," aldus de brief, waarin de aktivisten verder laten weten dat ze geen genoegen nemen met het wegschaven van de ergste kantjes als het gaat om de verpaupering in grote delen van de wereld en de vervuiling van het milieu. "Het roer moet om." Maar vooral de manier waarop mensen met elkaar omgaan maakt de stap naar geweld (oorlog) volgens de aktievoer- ders helaas niet erg groot en ook daar aan moet dus heel wat veranderd wor den. Bij voorbaat verweert zich het Vredes kamp tegen vooroordelen ("Tuig dat hier de boel op stelten komt zetten") en mensen die met vaak niet al te plezierige bedoelingen naar het kamp komen. "Ten eerste komen we om kleine akties richting de basis te houden en hebben de mensen in de streek niets van ons te- duchten. Ook behoeft men niet het werk van de politie te gaan doen. Politie en marechaussee kunnen dit zelf wel af. Zo nodig wordt bij een overtreding la ter op de rechtbank de strafmaat be paald." Praatje In de tweede plaats getuigt zo'n hou ding volgens de aktivisten van een ge welddadige mentaliteit. "Mensen zijn mooi en uniek; door af te gaan op voor oordelen, uiterlijk, ander gedrag, watje hebt horen vertellen of in de krant hebt gelezen, doe je een mens tekort en in die zin geweld aan." Volgens de brief is het veel beter om rustig op een aktivist toe te stappen voor een praatje. "Waar schijnlijk zul je ontdekken dat deze mensen evenals ieder ander hun goede of slechte eigenschappen en voor dit anti-militaristische werk zeer goede ar gumenten hebben." Tegenover het militarisme en de mach ten die dit in stand houden stelt het Vre deskamp "vertrouwen in elkaar en de mogelijkheden van mensen". De pro blemen en het geweld in de wereld wor den door mensen gemaakt en zij zijn daarvoor verantwoordelijk. Niemand kan zich verontschuldigen of afzijdig houden. Doen we dat wel, omdat dit de gemakkelijkste weg is, dan steunen we veelal het negatieve en slechte dat gaan de is in de wereld." De brief vervolgt met een opsomming van "keuzemomenten", zoals zoveel mogelijk geld bij elkaar schrapen óf kie zen voor een bescheiden en sobere le vensstijl; de heersende mening volgen óf zelf onderzoeken hoe de werkelijk heid in elkaar zit, de verantwoordelijk doorschuiven naar een regering of ho gere machten óf medeverantwoorde lijkheid erkennen. "Verlenen we steun aan een klein groepje vredesaktivisten, die niet veel meer dan een moreel en ethisch appèl op hun omgeving doen, of proberen we hun bestaan zo veel moge lijk te ontkennen?" Knipje in het hek De aanstaande kampeerders gaan ook alvast in op het argument dat vredesak tivisten veel te ver gaan en gewelddadig bezig zijn. "Natuurlijk blokkeren we zo nu en dan de poort van een militaire ba sis en zetten met een knipje in het hek onze argumenten kracht bij. Wat even wel voorop staat is discussie en daarmee mentaliteitsverandering. Dat sommige mensen zich aan zo'n knipje ergeren en het als vernieling zien (de aktivisten geven toe dat het ook geweld" is) wordt weersproken met de opmerking dat de wérkelijke vernielers in hun ogen de mensen zijn "die braaf elke dag met een pakje brood onder de arm naar een wapenfabriek, een militair objekt, etc. gaan en alle mensen die dit bevestigen of op een andere manier on dersteunen." "Een knipje in het hek betekent niets naast bijvoorbeeld de wapens die hier in Nederland vervaardigd worden, waar mee opgeschoten jongens in andere landen elkaar doden of efnstige schade toebrengen," aldus de aktievoerders, die hun "tegengestelde arbeid" positief en gerechtvaardigd vinden, al heeft het soms consequenties in de vorm van grof optreden van de politie of de agressie van heethoofden uit de streek. "Zelf proberen we in dergelijke situaties de eer aan onszelf te houden en het geweld in de konfrontatie zoveel mogelijk te beperken en tegen te gaan." Angst Tenslotte heeft de brief nog een bood schap aan mensen die in meerdere of mindere mate aktief zijn in de vredesbe weging, over de angst voor lijfelijke of financiële schade, die een overheersend element is in de afweging die veel men sen maken. "Dat is iets waar we alle maal last van hebben," klinkt het. "Het overwinnen van angst is een geleidelijk proces en het is zeker geen oplossing om daarvoor op de vlucht te gaan en maar lekker thuis te blijven." Na de verspreiding van de open brief werd vorige week ook de aankondi ging gedaan van een discussie/film- avond over het onderwerp "burgerlij ke ongehoorzaamheid", die op maan dagavond 11 juli zal plaatsvinden in het Amnesty-centrum aan de Duin weg 21. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. "Duidelijk mag zijn, dat het huidige regeringsbeleid het nagenoeg onmo gelijk maakt een goed lokaal beleid te voeren, nóch op korte termijn, nóch op langeretermijn." Deze verzuchting slaakt de heer W. v.d. Brink, hoofd van de beheersdienst van de politie, in zijn brief aan de burgemeester en aan de commissaris van politie over de meerjarenbegroting 1988-1992. In zijn briefstelt hij dat dit jaar de sterk te van de politie al is teruggebracht van 75.6 hoofden naar 73.2 hoofden. Deze reductie is nagenoeg bereikt door ver vroegd uittreden en pensionering. In 1989 wordt opnieuw een korting in het vooruitzicht gesteld door het Minis terie van Binnenlandse Zaken, wat voor Soest neerkomt op een verminde ring van drie tot vijf politiemensen. De sterktekorting mag niet leiden tot ge dwongen ontslagen. Aan het einde van 1992 wordt de korpssterkte ingeschat rond de 65 man. Daarbij komt nog dat Soest verplicht wordt mensen beschik baar te stellen voor regionale en boven regionale samenwerkingsverbanden. Door de personele reductie ontstaan er ook nadelige effecten op de begroting. Voor 1988 betekent dit een bedrag van 112.000 gulden. Extra rijkssubsidie en de post "onvoorzien" in de politiebe groting moeten dit bedrag dekken. Vrijwillig Per 1 juli 1988 zal een regeling in wer king treden die het mogelijk maakt, dat executieve politieambtenaren tussen de 57- en 60-jarige leeftijd "vervroegd kunnen uitstromen." In 1989 kunnen twee korpsleden in Soest van deze nieu we regeling gebruik maken. Voor 1992 wordt de reservepolitie op geheven. Een nieuw wetsvoorstel voor ziet dan in de oprichting van een zoge naamde "Vrijwillige Politie." De Winkeliersvereniging Hartje-Zuid heeft van burgemeester en wethouders toestemming gekregen om op vrijdag 2 september tussen 17.00 en 22.00 uur de jaarlijkse Braderie "Hartje-Zuid" te houden. I Wij nemen uw huis 6 maanden I gratis in de verkoop. Aantoonbaar beter verkoopresultaat. En geen - enkel financieel risico voor u. peters Makelaardij o.g. J De VVD-fractie ergert zich over de mabier waarop het gemeentebestuur reageert op aanvragen van burgers die wel belangstelling hebben voor een stukje snippergroen. In de eerste plaats duurt de afhandeling van die aanvragen veel te lang, maar in de tweede plaats krijgen de burgers in nogal wat gevallen ook een volstrekt omgemotiveerde afwijzing te horen, in bewoordingen die nergens op slaan. Dat is althans het verwijt aan het adres van wethouder Jan Menne (CDA) - die het grondbedrijf in zijn portefeuille heeft - dat hem vorige week in de verga dering van de raadscommissie Finan ciën werd gemaakt door de WD-ers Hans Oudemans en Neks Blommers. Eerder had ook Besselien Gerritse (CDA) al kritische opmerkingen ge maakt over de "hele stapel" oude brie ven die nog beantwoord moesten wor den. Oudemans en Blommers spitsten hun kritiek vooral toe op de afgewezen aan vragen. Volgens hen verstuurt het grondbedrijf onduidelijke brieven, waarin als argument alleen wordt gege ven dat het in die gevallen gaat om "structureel groen", dat dus niet in par ticuliere handen kan overgaan. Menne verdedigde zich nog door erop te wijzen dat zo'n motivering van stede- bouwkundige aard was en dus thuis hoorde in de commissie Ruimtelijke Ordening van zijn WD-collega Plomp. Bovendien was het wachten volgens hem ook op het groenbeleids- plan, dat nog moet worden vastgesteld. Smoezenboek Blommers verweet hem gebruik te ma ken van het "grote smoezenboek" en haar collega Oudemans benadrukte dat er in veel gevallen sprake is van een vol strekt gebrek aan onderbouwing voor de afwijzing. "Ik ben op sommige plaat sen zelf een kijkje gaan nemen, en dan zie je toch stukjes groen waarvan je zegt: waarom mogen de burgers dat nou niet kopen? Het enige wat ze te ho ren krijgen is een standaardbriefje dat nergens op slaat." Volgens Oudemans wordt het "structu reel groen"-argument zelfs gebruikt als er helemaal geen "groen" te bekennen is. Hij had bezwaar tegen deze "over haaste en ongenuanceerde" antwoor den en vond dat de gemeente er nóg maar wat meer tijd voor moest nemen, als het dan ook maar goed gebeurde. "Beter lang en goed dan halfbakken en onzorgvuldig." Als voorbeeld noemde hij nog dat een burger had vernomen dat hij een bepaald stukje groen niet kon aanschaffen wegens de aanwezig heid van een telefooncel, terwijl die er al lang niet meer stond. Menne beloofde dat hij er de volgende dag achteraan zou gaan. "Eigenlijk moet de procedure ook andersom ver lopen: eerst het groenbeleidsplan vast stellen en ddn pas het snippergroen ver kopen. Maar ja..." verzuchtte hij. GERMANY Bij de asfalteringswerkzaamheden aan de A.P. Hilhorstweg is vorige week voor het eerst in Soest een betrekkelijk nieuwe vinding toegepast, die de kwali teit van het nieuwe wegdek aanzienlijk moet verbeteren. De bovenste as fait laag (slijtlaag) is aangebracht op grote stuk ken nylon weefsel, een soort doek, dat nog het meeste doet denken aan een soort vitrage. Volgens de uitvoerder, de heer Van Schalkwijk, belast met het opzicht over de werkzaamheden die werden uitge voerd door personeel van de firma Ho- genbirk, is het doek bijzonder geschikt om scheuren in het wegdek te dichten, met name als de ondergrond niet al te stevig is. Het wegdek wordt beter "bijel- kaar" gehouden. De van oorsprong Duitse vinding is al eerder toegepast in Amersfoort en bij de rol banen op de vliegbasis. Foto: Goos van der Wilt. Verliefdheid heeft iets van verzilverd zijn. Het is mooi, maar je weet nooit wat er onder zit. Anderen vragen zich in dit verband af of het wellicht een ziekte is en als je de verschijnselen achter elkaar zet lijkt het of de laats ten het gelijk aan hun kant hebben: verstrooidheid, concen tratiestoornissen, eet- en slaapproble men en slecht funktioneren in allerlei si tuaties waartegen jein normale omstan digheden best opgewassen bent. Je hebt wolken vlinders in je buik terwijlje blik veld slinkt tot een tunnel waar het voor werp van de plotseling oplaaiende ver liefdheid in blinkend licht staat te wen ken. In uitzichtloze situaties onbereik baar voor de smachtende partij, in het andere ge val is de tunnel altijd te lang en ontoegankelijk voor snelverkeer. Deze bewustzijnsvernauwing ontstaat minder vaak bij mensen met een sterk ontwikkeld gevoel voor orde en regel maat dan bij hen die begiftigd zijn met een beweeglijk gevoelsleven. Zonder dat ze het er echt op toeleggen overkómt het hen gewoon, terwijl het soms toch behoorlijk ongelegen komt. Als je dan bovendien impulst\ cen naar buiten ge richt bent valt het n :t mee om zo 'n bin nenbrandje effectief te blussen. En waarom zou je ook? Als je die verliefdheid bij jezelf ontdekt weet je wel degelijk wat er onder dat schitterende laagje zilver verborgen zit. Met de verzilverde ring die eczeem ver oorzaakt, is iets aan de hand. Niemand kan dat beter beoordelen dan de getrof fene zelf. Verliefdheidalsstrovuur van de liefde is het nooit waard om een bestaande, zui vere liefdesrelatie in de soep te laten lo pen. Daar staat echter tegenover dat, zo lang het niet in waangedachten ont aardt, een onschuldige verliefdheid als een soort poetsmiddel kan werken. Het oude zilver fleurt op, ziet er weer uit als nieuw en roept herinneringen op aan de eerste liefde. Als verliefdheid een on stuimige bergbeek is, dan is de liefde de goed bevaarbare trage stroom die breed en onstuitbaar uitmondt in de zee. "Als liefde zo veel jaar kan duren, dan moet het echt wel liefde zijn, "zo bezingt Her man van Veen deze sterke stroom. In talloze huwelijken hebben partners elkaar bewust of onbewust zodanig in de houdgreep dat er weinig bewegings vrijheid o verblijft om "in de liefde te val len, zoals de Engelsen dat, letterlijk vertaald, zo treffend zeggen. Verliefd worden gebeurt inderdaad vaak met een geweldige boems. Maar als verliefdheid een ziekte is, acuut nog wel, en ik zou mogen kiezen... Het Comité Soest Alarm is sinds het afgelopen weekeinde met man en macht in de weer om een zo groot mo gelijk deel van de Soester bevolking te mobiliseren tegen drie "gemeentelij ke" plannen tegelijk: de bouw van het nieuwe raadhuis aan de Dalweg, de bouwplannen van projectontwikke laar Taphoorn bij het Soester Natuur bad en de plannen voor een zwembad/ sportcomplex aan de Dalweg-zuid. Vorige week werden al 16.000 exeniT plaren van het krantje Soest Alarm huis-aan-huis verspreid. Daarop heeft het comité volgens zeggen direct al zo'n tweehonderd ingevulde exemplaren geretourneerd gekregen, zowel tegen de plannen op het terrein van het Na tuurbad als tegen de bouw van het raad huis. Daaraan is in een later stadium V

Soester Courant | 1988 | | pagina 1