tan buis baarn Cl Van Oosten, wat moeilijker bereikbaar in Hartje Zuid? We hebben ook onze 1 uur Fotoservice in de van Weedestraat (tussen apotheek en Jac. Hermans). IJVll 'Gemeente is de 'groene long' van in kleine stapjes aan het verpesten' Soest M®marai(smtaal fld Van Oosten fotoservice Soestduinen verzamelt klachten in beroep tegen Vorstenlanden Meningen ÉL van lezers Kritische Groep Dalweg/Soestereng: GINA 8 Groenstructuurplan over de Eng zegt: INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Ruilverkaveling Soester Schoonheid Soest "Natuurlijk" Vluchtelingenwerk: tel. 26053 WOENSDAG 6 JULI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 9 Jas gestolen Wat het TABLEAU VAN MUIZENISSEN "De gemeente is, via postzegelplannetjes en artikel-19 procedures, bezig met het stelselmatig verpesten van de Eng. Er blijft niks van over. Niet alleen aan de Dal- weg (gemeentehuis, politiebureau, zwembad/sporthal), maar o.a. ook bij de Al- bert Cuyplaan (uitvaartcentrum), de Lazarusberg en de Schrikslaan (woning bouw) en aan de Parklaan, waar een eerste kantoorpand is neergezet, terwijl de gemeente er vlakbij reclame maakt voor een volgend kantoorgebouw. Opvallend is dat al deze plannen lijnrecht in strijd zijn met het groenstructuurplan, dat de gemeente zélf heeft laten maken en waarin adviezen staan om de Eng zo open mogelijk te houden." Dit ernstige verwijt valt op te tekenen uit de mond van de heren Bert van Hee- zik, Paul Breevaart en Gerrit Vink, be woners van de Verlengde Talmalaan en bovendien behorend tot de actieve kern van de vereniging "Kritische Groep Dalweg/Soestereng", die zich sinds vo rig jaar inzet voor het behoud van wat ze omschrijven als "de groene long van Soest"; de <Eng, het unieke gebied dat loopt van de Lazarusberg tot Soest- Zuid. Volgens het drietal is de Eng van veel meer dan plaatselijke of zelfs regio nale betekenis, maar gaat het hier om een gebied dat het waard is een "natio naal park" te worden. Met verdriet constateren zij overigens dat het Soester gemeentebestuur zich daaraan weinig of niets gelegen laat lig gen en onverdroten lijkt door te gaan met de aantasting van de Eng. Niet door het gebied in één keer op te offeren aan de bouw van een stadscentrum met al lerlei voorzieningen en woningbouw, maar door systematische kleine stapjes die onvermijdelijk hetzelfde resultaat zullen hebben. "De gemeente werkt van klein naar groot," aldus de zeer on geruste bewoners. Al eerder zochten zij de publiciteit met hun bezwaren tegen de bouw van het gemeentehuis, of juister: vooral de vorm ervan en de inrichting van het ge bied er omheen, met name de woning bouw, aan de noordzijde van de Dal- weg. "Onze huizen zijn ons destijds ver kocht met de mededeling dat er geen sprake zou zijn van aantasting van het open karakter van het omringende ge bied. We wilden eerst ook niet geloven dat het volgebouwd zou gaan worden, maar inmiddels staat het politiebureau er, komt het raadhuis eraan en heeft de gemeente nog veel meer in petto voor de Eng." Een- en andermaal maakten ze monde ling bezwaar tegen de plannen, o.a. op de inspraak-avonden die aan de nieuw bouw van het raadhuis waren gewijd. Ook schriftelijk zochten ze kontakt met het gemeentebestuur, dat echter tot dusver nauwelijks gehoor heeft ge toond voor de problemen die de Ver lengde Talmalaan-bewoners hebben met de grootscheepse veranderingen die het hart van Soest te wachten staan. Nul op het rekest Hun ongerustheid over de ingrijpende wijzigingen die hun directe woonomge ving bedreigen leidde tot een verhoog de belangstelling voor het totale-"groe ne hart" van Soest. "We hebben de ver eniging opgericht om ons sterker te kunnen opstellen en niet al te hobbyis- tisch over te komen. Maar we hebben op onze talrijke verzoeken om informa tie bij de gemeente voortdurend nul op het rekest gekregen. We worden steeds met een kluitje in het riet gestuurd. Wethouder Plomp presteerde het om ons in een persoonlijk gesprek zelfs te zeggen: 'Maakt u zich nou maar geen zorgen,-wij hebben het beste met u voor'." Volgens de drie heren een staal tje van regentesk optreden dat zij in de ze tijd niet meer voor mogelijk hadden gehouden. De Kritische Groep verenigt zo'n 80 procent van de Verlengde Talmalaan- bewoners en bestaat voor het overgrote deel dan ook uit onbetwist fatsoenlijke huisvaders - in elk geval allerminst het type van de beroeps-actievoerders - die met verbijstering aanzien dat het bij zondere karakter van dit unieke stukje Soest onder hun ogen wordt verknoeid. "Wat we persé niet willen is overkomen als een stel drammers die overal tegen zijn," verduidelijken ze. Hun verbazing over het gemeentelijk beleid stoelt niet alleen op eigen waar neming en beleving, maar wordt tevens ondersteund door deskundigen. Niet alleen in eigen kring beschikt de Kriti sche Groep over inzicht en kennis van zaken als het om "landschappelijke" zaken gaat. Ze weet zich bijvoorbeeld ook gesteund door de opvattingen van twee pas afgestudeerde architecten - Arthur Roelofsen uit Soest en Lex de Haan uit Baarn - die de inrichting van het Dalweggebied kozen als hun afstu deerproject aan de Technische Univer siteit in Delft, begeleid door de land schapsarchitect professor W. Boer, die algemeen wordt beschouwd als niet de- eerste-de-beste op zijn vakgebied. Alternatief plan Roelofsen en De Haan creëerden een alternatief plan, waarin het gemeente huis weliswaar ook op dezelfde lokatie is opgenomen, maar dan haaks op de Dalweg. Volgens hen past een zwem bad absoluut niet op de Eng en ook zij kwamen tot een inrichting als van een park. Volgens het tweetal zijn de "cen trum-plannen" van de gemeente tot mislukken gedoemd. De Kritische Groep Dalweg/Soeste reng vindt haar bezwaren grotendeels terug in de opmerkingen van de beide jonge architecten. Opmerkelijker ech ter nog vindt zij het feit dat het gemeen tebestuur zich met al zijn plannenmake rij niets gelegen laat liggen aan het groenstructuurplan, dat vorig jaar in Een blik op de Eng (Dalweg-noord), vanaf de Soester Eng weg. De Kritische Groep is uiterst ongelukkig met de ver dere aantasting van het gebied. opdracht van de gemeente Soest werd gemaakt. De conclusies en aanbevelin gen van dat plan (onderdeel van een be leidsplan dat naast het structuurplan ook een beheersplan en een werkplan gaat bevatten) staan haaks op datgene wat de gemeente Soest nu geleidelijk aan het voltrekken is, in elk geval zeker voor wat betreft de Eng. In het rapport wordt met zoveel woor den de grote landschappelijke en na tuurwetenschappelijke waarde van het gebied bezongen, door zijn groenevka- raktèr, de gë^ccidentéérdheid, de land schappelijke variatie en de kenmerken de overgangsvormen van stad en bui tengebied, waarmee met zorgvuldig heid moet worden omgegaan. Aandachtspunten zijn o.m. het hand haven van het agrarisch karakter, het tegengaan van uitbreiding van de be bouwing, het versterken van de open ruimtelijke eenheid en oriëntatie, het handhaven en herstellen van het oor spronkelijke reliëf en van de visuele re laties: vanaf de Eng naar het Eemge- bied en Klein Engendaal, tussen het noordwestelijk (Lazarusberg) en het noordoostelijk deel en vanuit de be bouwde kom naar de Eng (zie het ka der). Doorgedrukt In het groenstructuurplan zijn deze en andere uitgangspunten bijna letterlijk overgenomen uit het rapport van de werkgroep Soester Eng, destijds inge steld na het mislukken van de centrum plannen van de gemeente. Toch stelt zij vast dat het gemeentebestuur er tot dus ver niets mee heeft gedaan en dat het er de schijn van heeft dat in ieder geval eerst het gemeentehuis erdoor moet worden gedrukt, voordat men zich wil buigen over de aanbevelingen van het groenstructuurplan, die tot andere con clusies zouden kunnen leiden. "Ze wil len kennelijk geen rekening houden met adviezen die ze zélf hebben ge vraagd als basis voor het te voeren be leid," aldus de heren Van Heezik, Vink en Breevaart. Ook in het rapport van de werkgroep Soester Eng heeft men trou wens een zekere tendens opgemerkt, die wel moest leiden tot andere conclu sies dan waartoe de inhoud van het rap port zelf zou moeten leiden. "Het lijkt wel alsof er, wat er verder ook in het rapport staat, wordt gezegd: daar moe ten het gemeentehuis en het politiebu reau komen te staan." "Nu pas, nu er ja is gezegd tegen het de finitieve ontwerp voor het gemeente huis, wordt het groenstructuurplan uit de kast gehaald. Terwijl het bestek voor het raadhuis wordt opgesteld en er op het laatste moment een tuinarchitect in de arm wordt genomen wordt er van het eigen groenstructuurplan wellicht enige notie genomen." Het drietal is niet ge rust op de manier waarop het gemeen- tebstuur met het rapport zal omgaan. "Het is bijvoorbeeld volstrekt onduide lijk welke status het plan heeft. Alles ge beurt hier hap-snap en ad-hoc; het be leid kómt zomaar uit de lucht vallen of liever gezegd: er i's geen beleid..." Hek van de dam Met angst en vrezen zien de Verlengde Talmalaan-bewoners de toekomstige ontwikkelingen tegemoet: een zwem bad met eventueel een sporthal aan de Dalweg-zuid, een uitvaartcentrum in hetzelfde gebied, de woningbouw aan de Schrikslaan ("waar de gemeente de grond bij opbod verkoopt!"). "Door een zwembad op het hoogste punt in dit gedeelte van de Eng te bouwen is het hek van de dam; dan is de rest van Dal weg-zuid alleen nog geschikt om er wo ningen neer te zetten." Volgens de Kritische Groep is de nul- optie (geen gemeentehuis en ook geen zwembad) niet meer haalbaar. "We moeten realistisch zijn; het gemeente huis zal er wel komen, of we het leuk vinden of niet, maar over de verdere in vulling willen we nog wel eens praten." Verbaasd hebben ze geconstateerd dat de politiek zich zo gemakkelijk heeft neergelegd bij de nieuwe raadhuis plannen. "Bij de eerste presentatie was niemand echt enthousiast, maar leek het wel alsof ze het allemaal gelaten over zich lieten heenkomen. En nog verbazender is het dat ze met de tweede versie, die alleen maar minimale wijzi gingen behelsde, vrijwel direct akkoord gingen, terwijl de ambtenarenvleugel langer is geworden eh het gemeentehuis als geheel er alleen nog lelijker door is ./geworden. "De Eng is een landschappelijk en cultuurhistorisch zeer belangrijke drager binnen de ruimtelijke struc tuur van Soest. Door het overwe gend agrarische karakter en het uit gesproken reliëf is de Eng duidelijk herkenbaar en vormt als totaal een duidelijke oriëntatie binnen de ste delijke geleding als "het groene hart" van Soest. Het cultuur-historische karakter wordt versterkt door de visueel ruimtelijke relatie met de nog aan wezige cultuur-historische bebou wing op de noord-oostflank van het zuidelijk gedeelte van de Eng, de smalle overgang naar de open Eem- vallei. De ruimtelijk-structurele opbouw van Soest is sterk gericht op de Eng. Nadat de Eng zo goed als ingesloten werd door de bebouwing wordt de plaats en belijning van de Eng nog steeds benadrukt door de oude be geleidende beplanting langs de ring vormige ontsluitingswegen. De belevingswaarde neemt af door recente ontwikkelingen op en aan de rand van de Eng zoals bebouwing, waaronder hoogbouw, niet-agrari- sche bestemmingen, afgravingen en schaalverkleining. Dit geldt in hoge mate voor het noordwestelijke ge deelte. De recreatieve gebruikswaarde is thans beperkt tot enkele wandel- en fietsmogelijkheden (Soester Eng- weg, Molenweg). De wandel- en fietsmogelijkheden bestaan hoofd zakelijk uit verbindingen tussen de woonwijken. Het maken van een ommetje in een "landschapspark" in de directe woonomgeving is zeer be perkt mogelijk. Uit oogpunt van geleding van de kern Soest, aantrekkelijkheid van het woon- en recreatiemilieu, zal zorgvuldig met de waarden van de Eng moeten worden omgegaan." V.l.n.r. de heren Gerrit Vink, Paul Breevaart en Bert van Heezik, bij het beeldje van de schaapherder op de Soester Eng, voor hen het symbool van het bedreigde "groene hart" van Soest. Het groenstructuurplan van Soest op papier links) en in de praktijk (rechts). De zwarte "moppen" geven aan waar het open karakter van de (resterende) Eng is en wordt aangetast: woningbouw op de Lazarusberg (Colignylaan en Schriks laan), bij de Turf (Waldeck Pyrmontlaan) en rondom het nieuwe gemeentehuls Verlengde Talmalaan); politiebureau, gemeentehuis, zwembad/sporthal (Dalweg); uitvaartcen trum (Alb. Cuyplaan)kantoor woningbouwvereniging (Mo lenstraat); kantoorpand en lokatie voor nóg zo 'n pand Park laan). Stukje voor stukje wordt de Eng "opgegeten". NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 Foto's, cassettes, videobanden, alles kan de stichting Bewonersbelangen Soestduinen gebruiken. Het bestuur heeft beroep aangetekend bij de Kroon tegen de hinderwetvergunning voor het cateringsbedrijf Vorstenlan den C.V. Om tijdens de zitting van de Raad van State zoveel mogelijk 'bewijsmateriaal' te kunnen overleggen, verzoekt de stichting de bewoners van Soestduinen alles wat bruikbaar is aan te leveren. Fo to's van onacceptabele verkeerssitua ties, cassettes van onacceptabele la- waaisituaties. Het stichtingsbestuur noemt het van 'heel groot belang' dat de bewoners bij iedere vorm van overlast aan de bel trekken bij de gemeente, en dat tevens melden bij de stichting zodat die een re gistratie van alle klachten kan maken. Het is een aantal bewoners al gebleken dat bij de afdeling milieu van de ge meente een zekere irritatie ontstaat wanneer door ons een klacht wordt doorgebeld. Trekt u zich daar niets van aan, maar blijf vasthouden dat u een klacht wilt melden. Het gaat er hierbij om dat wij een registratie van klachten moeten hebben en dat de gemeente niet kan zeggen: 'Het valt wel mee met het aantal klachten' of 'het is altijd maar de zelfde persoon die belt'," schrijft de stichting in een brief aan de bewoners. Met een verzameling aan klachten hoopt de stichting tijdens de hoorzitting met voldoende argumenten op tafel te kunnen komen om de Kroon ervan te overtuigen dat het cateringsbedrijf te veel overlast (verkeer, lawaai en stank) teweegbrengt. De stichting Bewonersbelangen Soest duinen heeft de Kroon schorsing ge vraagd van de beschikking tot over het beroep van de stichting is beslist. Op 2 juni j.1. heeft de stemming plaats gevonden van de ruilverkaveling Eem- land. Het proces-verbaal van de zitting van het hoofdstembureau waarin de uitslag is vastgelegd ligt voor een ieder ter inzage op het provinciekantoor in Utrecht alsmede bij de bibliotheken en bij het gemeentelijk INFOcentrum. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Computer beveiligingen Tel.(02155)13014-12577 Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Wachten wij weer tot het te laat is, of bijna te laat? Pas als iets dreigt afgeno men te worden dringt het tot de mensen door hoe doodzonde het is en probeert men er eindelijk wat aan te doen. De naam Soest Alarm is goed gekozen, want wat er de laatste jaren over onze hoofden heen met ons mooie landelijke Soest gebeurt is ronduit alarmerend. Behoudt het Soester Natuurbad als dat nog mogelijk is. Het is van ons allemaal. Beter en Goedkoper. Wat is er logi scher dan het bad te handhaven en uit te breiden met een overdekte zwemgele- genheid met moderne voorzieningen, gebruikmakend van het prachtige bos rijke terrein en alles wat daar reeds aan wezig is? Kan de Welstands-(vroeger Schoon heids) commissie niet ergens een stokje voor steken zoals Soest Alarm met mijn volle instemming probeert te doen met het nieuw te bouwen raadhuis aan de Dalweg, ontwerp Schrieke? Zelfs op de eenvoudige vergelijkende tekening in de actiekrant is duidelijk te zien dat het onderwerp Duêmeijer zich beter, véél beter voegt naar het landelijk karakter van de Eng. Dat onze bevolking eenstemmig, met hart en ziel, ergens warm voor kan lo pen, bleek wel uit de reacties op de EK- finale. Soestenaren doe iets! Zoals in de jaren 70, toen werd bewezen dat De Stem Des Volks bepalend kan zijn. Een re cordaantal van 4000 bezwaarschriften voorkwam dat de Zuidelijke Enghel- ling werd volgebouwd. Het comité Soest Alarm wijst erop dat de tijd dringt. Reacties op het zwembad moeten reeds voor 7 juli en die voor het raadhuis voor 9 juli binnen zijn bij de gemeente. Nel Rademaker-Duijts In Soest was tot voor kort Een stichting voor de sport Maar na heel veel krakeel Werd het iedereen te veel De verenigingen boos De stichting bestuur loos Ook het Soester Natuurbad Heeft z'n glorietijd gehad Internationaal beroemd Nu tot sluiting gedoemd Al dat moois voor een miljoen Is dat niet wat weinig poen? Alleen de plannen voor een nieuw bad, 350.000,— gulden, da's heel wat Dan afkoop voor restaurant en golfbaan Zo'n f 300.000,—, daar kun je van op aan Nog wat kosten hier en daar Het miljoen iw weg, reken maar Geld op, bad weg Da's even pech Of gaat de Raad echt raden dan kunnen wij weer baden. R.A. Kleter In het artikel over het Vluchtelingen werk Soest en de opvang van asiel zoekers (Soester Courant 29.6.88) is per abuis een foutief telefoonnum mer vermeld, waarmee belangstel lenden zich in verbinding kunnen stellen met de werkgroep. Het juiste nummer is: tel. 26053. De werkgroep is te bereiken op Mo lenstraat 142 tijdens de volgende kantoortijden: maandag 13.30 - 15.30 uur; woensdag en vrijdag 10.00 - 12.00 uur. Financiële bijdragen ziet Vluchtelin genwerk Soest graag tegemoet op bankrekening 55.36.35.903 van de ABN te Soest (gironummer: 50.80.66), t.n.v. P.R.Ensdorff, o.v.v. Vluchtelingenwerk Soest. Soesterbergsestraat 47 Winkelcentrum Soest Zuid 02155-13109 van Weedestraat 147Soestdijk 02155-25942 Een 16-jarige jongeman uit Soest deed maandag aangifte bij de politie wegens de diefstal van zijn jas. Het kledingstuk was ontvreemd uit de garderobe van hel Griftland College aan de Noorderweg. Gedeeltelijk witgepleisterde langhuisboerderij onder een rieten afgewolfd zadel dak uit IVIIIA(?) met zowel aan het voor- als achterhuis aangebouwde "kruk" (resp. XXb en 1855), vier- en vijfroedige kapberg en door eiken omzoomde oprij laan. Architectuurhistorisch van grote waarde vanwege de afleesbaarheid van de bouw geschiedenis, vanwege de zeldzaamheid van het bouwtype, de gaafheid van het in terieur en die van de hoofdvorm en de detaillering. Als onderdeel van de oorspron kelijke agrarische bebouwing in de Birkt van betekenis voor de nederzettingsge schiedenis. Gezien de ligging en de oprijlaan van landschappelijke waarde. Bij de uitbreiding in 1855 behield de oorspronkelijke en traditionele achtergevel de achterbaander. In het intereur vinden we een kelder met een troggewelf tussen bal ken, plavuizen vloer en pekelbaden. In de woonkamer tegeltableaus (XVIIIC), blauw- en sepiakleurig met naast reli gieuze taferelen voorstellingen van kastelen, stadspoorten e.d. Deze zijn van een uitzonderlijke kwaliteit en vormen het meest gave en complete voorbeeld in Soest. Onder de houten vloer ligt nog een plavuizen vloer. In het achterhuis aan de brand muur een rookschouw. Ankerbalkgebinten. Metselwerk in kruisverbrand, platvol gevoegd. Rode nokvorsten, waarop de schoorstenen. Houtwerk wit en groen. Vogels en bomen wonen niet de wolken wonen niet goden wonen niet en wie bewoont mijn eenzaamheid, mijn dromen en angsten die piepen in het voorhuis iemand die nog bleef J.V.

Soester Courant | 1988 | | pagina 9