O OPRUIMING Profiteer nog voor de vakantie r anodes óchuitemakenj 'Bij ons op Soest' soes^ V'Mtriiiï Halve p«ls Rokken 1 Halve pTOs Pantalons Halve p«Js Blouses japonnen en prijs Deux pieces Jacks vanaf Pullovers vanaf Shorts nu Topjes 65,- tweevoor Soesterbergsestraat eerder opengesteld 'Neks time' galerie in Anna Paulownahuis Margrieten WOENSDAG 13 JULI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 Kermis STEGAS Onderhoudscontract kantoormachines HET WITTE HUIS W erkzaamheden Gas- en CAI-bedrijf Soesterbergsestraat 49A - Soest - Telefoon 2 35 84 Chanteurs Soester kunstenaar Ton Paauw begrijpt kritiek raadslid niet Kunstveiling rGh TUIN-ADVIESCENTRUM cpl 't vaardêriwogt voor doe-het-zelvers l:è3?¥w WlwMWr Vaste planten Eenjarigen Struikmargriet door Arie Wandelaar Heeft u dat nu ook? Huishoudelijke begrotingen maken die nooit kloppen. D'r gaat geen maand, wat, geen week voorbij, of we rekenden ons vooraf rijker dat we ach teraf waren. Waar zit 'm dat nou in? Een optimistische kijk op de kosten van levensonderhoud, omdat die vol gens zegslieden, die het veel beter dan Arie weten, de afgelopen maand een kleinigheid zijn gedaald. Of is het ge woon dommigheid, geen kijk hebben op de realiteit van alle dag? Arie stemt voor het laatste. Alhoewel. Neem nou vandaag, precies een week geleden. Marie had d'r ogen nog niet goepend of onder haar dekbed kwam de dienstmededeling dat we een deel van de dag zouden doorbrengen op en rond de Larense kermis. "Die bevindt zich in een benauwde droom," veronderstelde Arie. Marie en kermis, gedurende bijna dertig jaar huwelijk een niet voor mogelijk te houden combinatie. In een tijd dat veelbelovende rapportcijfers van de kinderen met draaimolens, suiker spinnen, het spookhuis en ander ver maak werden gehonoreerd was ze er nimmer toe te bewegen d'r echtgenoot en kroost naar het kermisterrein te vergezellen. In de nachten, die aan de toegezegde kermisuitjes vooraf gin gen, droomde ze ervan Arie alleen te zien terugkeren, omdat de aan hem toevertrouwde kinderen uit draaimo lens waren geslingerd dan wel bij de schiettent dodelijk bleken te zijn ge troffen. Wanneer we dan bij terugkeer bij meegebrachte oliebollen verslag uitbrachten, in de botauto's opgelo pen blauwe plekken toonden, moest Arie plechtig beloven het volgend jaar het kermisgebeuren geheel uit z'n hoofd te zetten. Arie heeft in deze wat toezeggingen gedaan die hij niet is nagekomen. Hij heeft er nooit van wakker gelegen. Be grijpelijk toch. Kermis, kinderen met rooie koppies in auto's, draaimolens en andere snelheidsattributen bezig zien. Ging het te hard, maakte het te veel lawaai, dan voelde je na afloop een kleine hand die in de jouwe be scherming zocht en vond. Arie heeft er in het verleden veel met Marie over gesproken. Ze kon het niet begrijpen, ze bleef het eng vinden. Tot die dag, precies een week geleden. "Wat krijgen we nou?", informeerde Arie toen hem duidelijk was geworden dat het reisplan naar de Larense ker mis in volle bewustzijn was verstrekt. "Kinderen kijken lijkt mij zo leuk," luidde de toelichting. De lange middag die wij in Laren doorbrachten beperkte zich niet tot het terugdraaien van een oude film. Wij waren zelf weer kinderen. IJsje likken, broodjes paling eten, oliebol letjes happen, en met de nieuwe gene ratie koters leven tussen hoop en vrees. Tussen kijken en happen ons door kermisexploitanten bij de neus laten nemen. Afwijkende buksen. Wel ge schoten, altijd mis. Ringen gooien, die net niet om de hals van een fles wilden, meedoen aan een elctronische paar denrace en steeds weer als laatste aan komen. "Was je veel kwijt?", informeerde Marie met enige zorg in haar stem. "Doe eens een gooi," nodigde Arie. "Twintig jaar geleden was je met de kinderen vijfentwintig gulden kwijt. Dat zal nu wel het dubbele zijn" luidde de veronderstelling. Arie noemde het bedrag van hun in vestering in de Larense kermis. "Nou dan hebben we vanmiddag de post on voorziene uitgaven voor de hele maand juli er doorgejaagd" stelde Ma rie vast. Op 10 gulden na had ze het gelijk aan haar kant. "We kopen er oliebollen en nougat voor," adviseer de Arie. "Zitten we thuis ook nog in de kermissfeer." Thuisgekomen informeerde Marie te lefonisch bij de kinderen wanneer in hun woonplaats de kermis zou arrive ren. "Hoezo," wilde de andere kant weten. "Nou, dan gaan we er met de kleinkinderen naar toe," besliste Ma rie. "Alles in orde met mama?", vroeg Arie's oudste dochter nadat de datum aan aankomst was vastgesteld. Arie kon het met vreugde bevestigen. ARIE WANDELAAR Installatiebedrijf j. cornelisse bv Tel. (02155)13014-12577 effiaEMV Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 Copieermachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcomputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Welkom in N Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Telefoon (033) 17147* 14146 Telex 79479 nl Het gasbedrijf is deze week nog bezig met het aanleggen van de hoofdbuizen in het plan Mercury te Soesterberg. Aan de Dr. de Voslaan worden nieuwe dienstleidingen aangelegd in verband met nieuwbouw. Dit geldt ook voor de Van Straelenlaan. In Overhees I is het CAI-bedrijf bezig met graafwerkzaamheden in verband met vervanging van het oude kabelnet en het maken van nieuwe huisaanslui tingen. In de hele gemeente worden de ze week afrondende meetwerkzaamhe- den verricht. Hierdoor is het mogelijk dat er tussen 8.30 en 16.30 uur korte signaalonderbrekingen kunnen plaats vinden. De werkzaamheden aan het wegdek van de Soesterbergse straat zijn eerder gereed dan verwacht. Het gedeelte tussen de Korte Ossendam en de Gallenkamp Pels weg is voorzien van een nieuwe asfaltlaag. A an vankelijk zou dit gedeelte pas aanstaande vrijdag worden opengesteld voor het verkeermaar dankzij de gunstige weers omstandigheden kon men een week voorsprong op het sche ma nemen. De belijning van het wegdek wordt na de bouw vakvakantie gerealiseerd. De tweede fase van de werkzaamheden aan de Soesterbergse straat begint op 5 september. Dan wordt het gedeelte tussen de Gallenkamp Pelsweg en de Eikenlaan aangepakt. De straat wordt dan afgesloten voor verkeer, met uitzondering van het (brom)fietsverkeer. Vandaag: Berna Kousemaker. De concertzangeres: "Ik ben altijd met noten bezig. Of dat nu zangtech- nisch is of met bladmuziek voor de piano, mijn hele leven bestaat uit no ten. Mijn hoofdinkomen verdien ik als sopraan in het Groot Omroepkoor te Hilversum. Dat koor bestaat uit tach tig leden en we repeteren elke dag. Om de vier weken zijn we zeven dagen vrij. Na een KRO-concert bijvoor beeld op zondagmiddag in Vreeden- burg hebben we maandag een vrije dag. Door het Groot Omroepkoor doe ik veel ervaring en kennis op van mu ziekstukken. We zingen vaak onder leiding van de grootste dirigenten. Soms gaat een tournee niet door, zoals laatst naar Hamburg. Dan zijn we ge woon te duur. Ik heb twee kinderko ren gedirigeerd, een kerkkoor en een gemengde zangvereniging. Een half jaar was ik repetitor van "Toonkunst" in Hilversum. Ik denk dat ik vóór zo'n koor hard werk, wel streng ben, want als er gekletst wordt, vind ik dat zeer irritant. Wat dat betreft weten ze in Huizen goed wat fatsoen is. Met het koor dat ik daar dirigeer heb ik nooit last wat dat betreft. Ik vervang ook wel eens de leiding van het KLM-mannen- koor en ze vragen me altijd terug. Ik houd van vaart. Problemen zijn er al tijd met de tenoren. Die zijn er vaak te weinig. Veel publiek, een groot concert, het maakt me niets uit. Zelf geniet ik er te weinig van. De volgende dag weet ik pas hoe het klonk. Dan besef ik wat ik er mee kan of wat er beter kon. Ik heb een primeur voor u. In elk koor heb je zangers die de anderen "meetrek ken". Het is mij gelukt om de beste veertig zangers en zangeressen uit al die koren die ik heb bij elkaar te bren gen en een gelegenheidskoor te for meren waarmee ik op 16 en 17 decem ber concerteer in het kerkje van Kor- tenhoef. We brengen dan een pro gramma met Kerstliederen en daarom noem ik het koor (lacht) "Les Chan teurs de Noël." We repeteren waar schijnlijk in de kerkzaal van Zonne gloren. Na het concert wordt het koor ontbonden en volgend jaar kom ik met een ander programma. Kantklossen "Ik kom uit een muzikaal nest. Thuis in Goes studeerde ik piano, maar van kinds af aan zong ik graag. Vader vond mijn stem nog niet volwassen en hield een zangstudie op jonge leeftijd nog tegen. Ik volgde in Zeeland theorieles sen en studeerde op het Rotterdams Conservatorium contrapunt. In twee hoofdvakken ben ik afgestudeerd ter wijl ik thuis op kantoor werkte van on ze muziekuitgeverij. Na mijn Gehrels- opleiding in Amsterdam ging ik mu ziekles geven op een huishoudschool in Hilversum en verhuisde naar Soest waar ik nu twintig jaar woon. Ik ben vaak niet thuis. Hier binnen leef ik en waar mijn huis staat vind ik niet zo be langrijk." "Ik geef graag zang- en pianoles en als ik solo zing gaat mijn voorkeur uit naar liederen van Brahms, Fauré en Antonin Dvorzak. Met het moderne repertoire heb ik in zoverre moeite, dat het koor vaak "weggespeeld" wordt door het orkest. Van zo'n kako fonie houd ik niet. Een stem heeft ruimte nodig en daar moet een compo nist rekening mee houden. Als ik niet zing, houd ik me bezig met handwerken, borduren, breien, ha ken. Kijk, ik ben nu bezig met kant klossen. In Zeeland heb ik destijds wel eens overwogen een cursus te gaan volgen in Brugge. Daar is nooit iets van gekomen. U vraagt mij tijdens de gemeentelijke Nieuwjaarsreceptie op 5 januari in C-drie een paar liederen te zingen. Akkoord! Dat doe ik." JAN VISSER "Men wekt het idee alsof ik de beheer der ben van de gemeente-galerie, maar dat vertik ik. Het gaat hier om een particulier initiatief dat de ge meente toevallig goed uitkomt omdat ze zelf geen oplossing wist voor het ge bouw." Ton Paauw, sinds januari bewoner van het Anna Paulownahuis aan de Burge meester Grothestraat, verzet zich tegen de kritiek die het WD-raadslid Neks Blommers onlangs uitte. Zij stelde niet lang geleden dat het tijd werd dat de Soester kunstenaar zijn galerie in het Anna Paulownahuis gaat inrichten. De commissie financien was het roerend met Neks eens en wethouder drs. Jan Menne kondigde 'passende maatrege len aan'. "Ik ben benieuwd wat de gepaste maat regelen zijn," reageert Ton Paauw, die de karakteristieke woning van de ge meente huurt. In 1977 verkocht de ko- nipgirï h$t Anna Paulownahuis voor 50.000 jgülden aan de gemeente Soest onder de voorwaarde dat het in 1852 gerealiseerde pand een maatschappe lijk culturele bestemming zou houden. Nadat verschillende instanties en Har- rie de Wolff er waren gehuisvest betrok Paauw de voormalige woning van Anna Paulowna, de zuster van de Russische tsaar Alexander de Eerste. Zetbaas "Vooraf besproken is dat ik vier keer per jaar een expositie zou houden, maar dat staat niet in het huurcontract. De 'gemeente doet nu of ze het galerie-idee heeft bedacht, maar dat komt van Har- rie de Wolff van wie ik het heb overge nomen. Ik betaal de gemeente een reële huur en ik heb ook een bedrag moeten betalen voor de overname van de gale rie. Dat moet ik eerst terugverdienen en dat gaat niet op stel en sprong. De ge- -meente moet blij zijn dat ze een gek hebben gevonden die hier nog een gale rie wil houden. Het irritante van de ge meente vind ik dat ze nu een particulier initiatief onder druk willen zetten. Een galerie heeft geen financiële basis, het is niet winstgevend, zeker de eerste jaren niet. Ik ga het doen omdat ik het leuk en belangrijk vind," aldus Paauw, die daaraan toevoegt dat de gemeente geen subsidie voor de exposities geeft. "Ze hebben niet eens iets op de begroting staan, en dan wel doen alsof ik de zet baas van Menne, Kingma of wie dan ook ben." "Ik laat me door niemand dwingen, al leen door mezelf. Maar het zit er wel in dat ergens in negentienachten tachtig een expo wordt geopend van ei gen werk van raadsleden," zegt Paauw. En dan serieus: "Ik vind zelf ook wel dat ik moet beginnen, maar zo'n galerie geeft een organisatorische drukte. Je moet wel door kunnen leven. Gelukkig heb ik iemand op kantoor zitten die bij een tentoonstelling kan oppassen. In oktober heb je kans dat er een expositie komt. Ik wil met iets fris beginnen, mis schien wel met een nieuwe zuidvrucht. Het moet nog een verrassing blijven." Jammer Ton Paauw vindt het jammer dat Blom mers hem niet persoonlijk heeft bena derd om te vragen hoe het zit. "Neks woont vlak bij me. Als ze langs was ge komen had ik haar kunnen vertellen 'neks time'. Het heeft immers sowieso geen zin om in de zomer te beginnen." Burgemeester en Wethouders hebben toestemming gegeven voor het houden van een kunstveiling op vrijdag 18 no vember 1988 en drie daaraan vooraf gaande kijkdagen in het cultureel cen trum C-drie aan de Willaertstraat. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Dit was prozaische bovenschrift omvat meer dan me nige tuinbezitter zal vermoeden. Margrieten kent haast iedereen wel, maar dat dit dankbare plantenge slacht zo'n grote verscheidenheid aan verschijnings vormen heeft is vrijwel onbekend. Graag wil ik er daarom ditmaal een aantal bespreken, om wat meer bekendheid te geven aan de Margriet in het algemeen en zijn variëteiten in het bijzonder. Óm te beginnen kennen we de vaste plant Margriet in zowel hoge als lage kweekvormen. De latijnse naam van dit gewas is Chrysanthemum maximum ofwel "gewone Margriet." Naast de normale enkelbloemige vormen zijn er ook dubbelbloemige in de handel. Een goede lage enkelbloemige kweekvorm is de va riëteit 'Zilverprinses,' die zo'n 30-40 cm. hoog wordt. Door het regelmatig verwijderen van de uitgebloeide bloemen, blijven de nieuwe knoppen verschijnen tot aan oktober. 'Alaska' is een goede hoge enkelbloemi ge variëteit met een hoogte van 80 cm. 'Wirral Suprè me' is dubbelbloemig, 70 cm. hoog. Chrysanthemum pyrethrum ofwel de gekleurde Mar griet is wat minder bekend, maar zeker niet weg te denken uit het assortiment vaste Margrieten. De bloe men zijn rose en rood en de bloei valt van mei tot juli. Een dankbare snijbloem, evenals de bovengenoemde witte soorten. Wat een eenjarigen betreft heeft de Margriet heel wat vertegenwoordigers, waarvan ik alleen de belangrijk ste zal noemen die zonder al te veel moeite op een tuincentrum te verkrijgen zijn. Een Margrietje dat nog niet zo lang meedraait in het zaaibloemenassortiment is Chrysanthemum multi- caule ofwel het gele Margrietje. Dit is eigenlijk wel verwonderlijk want het is een van de mooiste eenjari ge Margriet-soorten en de plant is al aan het einde van de 19e eeuw vanuit Algerije ingevoerd. Het is een laagblijvend plantje met frisgroene ingesneden blaad jes. Het plantje vertakt sterk en draagt boterbloem- gele komvormige bloempjes, rijkbloeiend, zowel bruikbaar in de border als in de bloembakken in com binatie met andere eenjarigen. Een Margrietje dat vaak over één kam gestreken wordt met de gele Margriet is de witte laagblijvende Margriet, Chrysanthemum paludosum. Het gewas wordt ongeveer 15-30 cm. hoog. Het is de gehele zo mer overdekt met kleine witte bloempjes, die enigs zins doen denken aan madeliefjes. Ook dit plantje is nog niet zo lang volop als perkplant te koop, maar f heeft zich intussen toch al een vaste plaats in het perk- planten-assortiment verschaft. De bloeitijd is erg lang en de plant is net als bij het gele Margrietje zowel bruikbaar in border als bloembak. Een heel eigen plaats tusen de Margrieten neemt de struikmargriet in, ofwel Chrysanthemum frutescens. Deze struikmargriet die wel als eenjarige wordt ver handeld is namelijk geen zaaibloem. Het vermenig vuldigen van de plant gebeurt door stekken in het na jaar. De bewortelde stekken worden opgepot en in het voorjaar aangeboden als tuinplant. De bloei is erg overvloedig en langdurig. Op de tuincentra vinden we ze ook als stamboompje gekweekt, leuk in een rood aardewerk pot op het terras. De struikmargriet laat zich erg goed combineren met allerhande eenjarigen en kan zelfs dienen als solitair in bak of border, doordat de plant wel 60-100 cm. hoog kan worden. Erg leuk is het om te proberen de planten in de winter over te houden door ze licht, vorstvrij en vrij droog weg te zetten.

Soester Courant | 1988 | | pagina 11