UUR Herman Ankoné VUT-er na 37 jaar onderwijs CAMERA voor éénmalig gebruik illem Van Oosten fotoservice Rotstuinen in micro-formaat WOENSDAG 20 JULI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 9 Actie effirieniv Museum Oud-Soest 'Altijd heb ik met plezier gewerkt, maar de laatste jaren waren niet de leukste' Dakwerken Herbestrating 'Hond in de goot' Spullen uit auto Auto opengebroken en ook bekrast Hond onder auto Stellage valt ONDER OM EN ACHTER inclusief 24 opnamen, kleur The slechts f 16,- Wandelen in park van Groeneveld TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaardeHwogt voor doe-het-zelvers L door Arie Wandelaar Arie had het zo graag helemaal eens willen zijn met de dertig cowboys van de vredesorganisatie Mobiel die de vo rige week hun opwachting maakten te genover de ingang van het vliegveld Soesterberg. Hij kon het niet. Mobiel, tegen militarisme, bewape ning en kernwapens. Een speciaalzaak met illusies en opklopidealen in de aanbieding. De wereldhervormers vonden tijdens hun verblijf de boze wereld, in dit geval militaire en burgerlijke autoriteiten te Soest, tegen zich. Ze mochten eigenlijk niks. Draadjes van hekwerk doorknippen was niet toegestaan, tentjes opzetten was er ook al niet bij, en zelfs koffie en kamp- vutir werd ze tijdens hun vochtige ver blijf in Soesterberg misgund. Dan blijft toch de vraag over wat ze er eigenlijk al die dagen te zoeken hadden. Arie is er op een natte namiddag een kijkje gaan nemen en kwam tijdens deze moment opname slechts tot één conclusie: op zeer irritante wijze moeilijk doen, agentje pesten, de rol van de veronge lijkte spelen, dit alles onder het motto "actie voeren." Alvorens u van plan mocht zijn over Arie heen te vallen even een paar mis verstanden die mogelijk zouden kun nen optreden, vooraf ophelderen. Denk vooral niet dat Arie met een zondige hartstocht militarisme, con ventionele dan wel kernbewaping aan het propageren is. In principe is hij te gen elk wapen. Toch zou hij onmiddel lijk een pistooltje in zijn nachtkastje verstoppen als hij wist dat iedereen er een bezat. In Nederland is het hebben van een pistool gelukkig verboden. Wij hebben dat aardig geregeld. Ook al gaat 't wel eens mis, zonder gevaar voor eigen leven kunnen we ons, in Soest althans, op straat vertonen. Helaas ligt het met kernwapens alle maal wat ingewikkelder. Dat is andere koek. We hebben er geen zeggenschap in. Bovendien is een raket een sufferd. Hij denkt niet, hij selecteert niet. Hij doet wat anderen voor hem verzinnen. Zodoende blijft het mensenwerk. Vol gens Arie is door de eeuwen heen ge bleken dat dit tamelijk gevaarlijk kan worden als blijkt dat de één weet dat hij sterker is dan de ander. Het is bijna ongelofelijk dat de twee grootmachten die een portie raketten in voorraad hebben daar nu ook sinds enige tijd achter gekomen zijn. Gorbatsjov en Reagan (in alfabetische volgorde) wekken de indruk serieus bezig te zijn met het ontsteken van een vuurtje, dat het geloof in een geweld loze wereld moet aanwakkeren. Hoe wel Nederland naar wereldbegrippen verhoudingsgewijs een soort dorp is, we als verzwakt vee tussen twee cow boys inzitten, meent vredesorganisatie Mobiel de mensheid een dienst te be wijzen met vredesacties a la Soester- berg. Actie voeren voor vrede en ontwape ning; we zouden er, ieder van ons, da gelijks mee bezig dienen te zijn, maar dan wel op een wijze die waardig en geloofwaardig is. Wat de vredesorganisatie Mobiel daaronder verstaat is iets geheel an ders. Dat het de vorige week niet uit de hand liep was, God betert, te danken aan burgerlijk en... militair gezag. Wat Arie betreft het vermelden waard. ARIE WANDELAAR Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureaus Stoelen Computermeubelen Printertafels Steenhoffstraat 46 De Hortensia Een plant, genoemd naar Hortense van Nassau, die leefde in de 18e eeuw en veel planten verzamelde, of genoemd naar Hortense de Beauharnais, dochter van keizerin Joséphine van Frankrijk. Men is het daar nog niet over eens. Een plant, die veel voorkomt bij oude boerderijen. Juist in deze tijd veel kleur gevend aan de tuinen en dit doet tot ver in het najaar als ze verkleuren. Planten, die indien ze goed gesnoeid worden, weinig onderhoud nodig heb ben. Ook de leilinden vindt men veel bij oude boerderijen, die zorgen, dat het 's zomers koel blijft in huis. Tuinkruiden voor de boerin en de hoek met het ge- riefhout voor de boeren behoorden eveneens bij de oude boerderijen. Op oude foto's en schilderijen vindt men dit vaak terug. In Museum Oud Soest hangen veel van dergelijke foto's in de fotogalerij. Museum Oud Soest aan de Steenhoff straat is geopend zaterdags en zondags van 13.30 - 17.00 uur. "Altijd heb ik met plezier gewerkt, maar de laatste jaren heb ik naar het eind verlangd. Als ik het over mocht doen zou ik weer voor onderwijzer kiezen. Dat is het mooiste vak ter wereld. Maar ik zou het ook weer niet doen, want je mag geen dief van je eigen portemonnee zijn." Herman An koné (58) is na zevenendertig jaar 'aap-noot-mies' VUT-er. Nooit nam hij een blad voor de mond, maar zijn afscheid van de KBS Soestdijk liet hij in stilte passeren. Een interview met de onderwijzer, de voorzitter, de parochie-medewerker en het bestuurslid dat een broertje dood heeft aan (vastgeroeste) structuren. Ankoné, geboren en getogen in Olden- zaal waar zijn ouders een zaak hadden, werd op de kweekschool in Hilversum klaargestoomd voor de maatschappij. Nadat hij de dienstplicht had vervuld debuteerde hij in 1953 op de school van Bentelo, een gehucht in Overijssel. Via een kort avontuur als leraar Nederlands op een landbouwschool kwam hij naar Soest in wat sinds 1982 basisonderwijs wordt genoemd. "Het vervolgonder wijs had ik snel bekeken. Leerlingen in de leeftijd van 10 tot 12 jaar zijn uiter mate boeiend, daarna worden ze verve lend. Nee, je kunt daaruit niet conclu deren dat ik vervelende kinderen op leid," verklaart Ankoné die in 1956 werd aangenomen op de Mariaschool. Dat was toen nog een twaalfklassige school met 600 leerlingen. Achttien jaar lang gaf hij onafgebroken les aan vijfde klassers totdat hij in 1974 hoofd werd van de roomskatholieke school en in die hoedanigheid meeverhuisde naar de zesde klas. Andere ideeën "De fusie is mislukt," springt hij nog weer acht jaar verder in de tijd toen de Mariaschool en de Theresiaschool sa mengingen. "De fusie moest vanwege de terugloop van het aantal leerlingen. De meeste kinderen van de Maria school vertrokken daarna naar andere scholen omdat een groot gedeelte van de ouders geen vertrouwen had in de Theresiaschool. In verband met de af vloeiingsregeling moesten ook de meeste leerkrachten van de Maria school weg. Op de Mariaschool hadden we een sterk team van leerkrachten, die ook vrienden van elkaar waren. De kwaliteit van het onderwijs was hoog. Het kind moet graag naar school gaan om zoveel mogelijk te leren en dat was bij ons het geval. Twintig procent van de leerlingen kwam van elders. Ze waren vastgelopen op andere scholen, maar kregen bij ons de extra aandacht die ze nodig hadden. Ze hoefden dus niet naar een lomschool. Op de Theresiaschool legde men heel andere nadrukken. Daar was men meer bezig zich als school naar buiten toe te presenteren. Op een gegeven moment was ik de enig overgeblevene van het team van de Ma riaschool. Ik heb andere ideeën over het onderwijs, maar ik ben niet tegen de rest ingegaan. Daar betaal je alleen zelf de rekening voor. Ik heb gewoon m'n eigen klas gehad, dat is het voordeel van het onderwijs. Maar de laatste jaren heb ik naar het eind verlangd, dat is duidelijk. Het is niet mijn bedoeling om na te trap pen, maar de laatste vijf, zes jaren zijn niet de leukste geweest." Jongerenwerk Een onderwijzer is geen onderwijzer als hij buiten zijn werkkring niet in het een of ander actief is. Binnen de roomska tholieke kerk vond Ankoné ook een rol. Samen met zijn vrouw, destijds even eens leerkracht aan de Mariaschool, richtte hij de zeeverkennersgroep op. "Onze visie was dat je de verkenners een doel moest geven. Laat ze dan om gaan met water, een kompas en derge lijke, dat is toch uitdagend. We kregen boten en ruimte bij Van Roomen aan de Grote Melm, maar na vier jaar liepen we stuk op de structuur van de paro chie. De grote geldbeheerders wilden het oude behouden en we moesten er mee ophouden, omdat de geldtoevoer werd gestopt. Een aantal jongens is nog wel doorgegaan. Daar zijn de Paltz- en Eemgeuzen uit voortgekomen. We zijn begonnen met een kerkblad voor de Maria parochie. 'Rotonde' heette dat. Tegenwoordig hebben de parochies één gezamenlijk blad 'Het Kruispunt'. Ook in het jongerenwerk zijn we erg actief geweest. We waren betrokken bij het opzetten van verdiepingscursussen, ge- spreksavonden en hadden als oude rechtpaar gesprekken met jongeren in een vormingscentrum. Na vijf jaar zijn we daar bewust uitgestapt." "In 1968 hebben ze me gevraagd voor zitter te worden van BDC, een rooms katholieke voetbalclub. Inderdaad, ook hier ben ik via contacten uit de kerk in verzeild geraakt. Toen had je nog een geestelijk adviseur, dat was de kape laan. Hij had een veto over de aanname van nieuwe leden en hij woonde alle be- stuurvergaderingen bij. De kapelaan was toch meestal wel de motor achter de vereniging. Een kapelaan was razend druk, want er waren veel clubs vanuit de kerk opgericht en voor de roomskatho lieke mensen was het de bedoeling dat het zo zou blijven. De kapelaans moes ten in die dagen keihard werken, maar ze kregen ook erkenning. Hun macht was groot. Voorzitter was je voor één avond in de maand. Je hoefde alleen de bestuursvergadering te leiden, voor de rest werd er niets van je verlangd. Je mocht op zondag wel bij het eerste ko men kijken. Al gauw had ik nog maar één avond in de week vrij en was ik zon dag ook de hele dag druk met de club, die toen driehonderd leden telde. SEC overtrof ons toen nog. We hadden een begroting van vijfduizend gulden en de enige trainer was meester Jansen. Die man was een levenskunstenaar, hij heeft de jeugd op grote wijze begeleid. Hij had een speciale gave, en het waren gouden jaren voor de spelers die bij hem trainden. Wat had die man een fantasie. Eind zestiger jaren brak een roerige pe riode aan. De kapelaan werd bedankt en de club stelde zich een aantal doel stellingen. De roomskatholieke titel ging eraf en door het oprichten van een atletiek-afdeling werden we een omni- vereniging. Die zaken werden soepel geaccepteerd, maar we hebben pas na heel veel moeite de naam kunnen wijzi gen in s.o. Soest. Dat bracht toch emo ties teweeg. Wil je de vereniging groot maken, dan moet je zorgen voor een goede organisatie. De trainersstaf werd uitgebreid tot tien man, Jan Zwartkruis kwam erbij en de financiële zaken wer den op een rijtje gezet. We hebben de vereniging verdeeld in een prestatief- en een recreatief gedeelte. Het eerste pro moveerde naar de derde klasse KNVB en we groeiden naar 600 leden. De hui dige organisatie van s.o. Soest is in die periode opgebouwd. De jaarverslagen van nu zijn copies van de zeventigerja ren, toen mijn vrouw het secretariaat deed. Het was leuk werk, inaar tijdvre- tend. Het kostte me dertig tot veertig uur in de week, en omdat ik inmiddels ook hoofd was geworden kon ik het niet meer combineren met mijn werk. In 1978 ben ik als voorzitter gestopt en hebben ze me ere-voorzitter gemaakt." Kritiek Vrij spoedig daarna zou Ankoné toch weer in de sportwereld terugkeren, dit maal als vertegenwoordiger van de voetbalclubs in het bestuur van de sportstichting. "Vaak merk je dat door stichtingsbesturen die-werken met een structuur veel zaken in het water val len," bekritiseert hij de in het afgelopen jaar veelvuldig in het nieuws gebrachte sportstichting. De kritiek, die hij met name in de richting van de verantwoor delijke wethouder drs. Günther Plomp spuide, zou later de aanleiding vormen voor een tussentijds vertrek bij s.o. Soest, waar hij in 1984 andermaal tot praeses werd gekozen. "Ik heb vlak voor de gemeenteraadsverkiezingen van '86 gezegd dat Plomp heeft gefaald. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 Na de bouwvakvakantie vinden herbe- stratingswerkzaamheden plaats op het gedeelte Van Goyenlaan, vanaf de Mo lenstraat via de Eng naar de spoorlijn. In het gemeentelijk informatiecentrum ligt een brochure klaar met de naam "Hoge nood.... hond in de goot." In de ze brochure wordt aangegeven hoe men een volwassenen hond en een puppie aan kan leren om hun hoge nood in de goot te doen. Een colbert, twee pennen, een calcula tor en een koelbox zijn uit een auto aan de Bosstraat gestolen. De veertigjarige gedupeerde man kwam dat bij de politie vertellen. Het rechter achterraam van zijn auto was stukgeslagen, waarna de dief vrij spel had. Aan de Varenstraat is uit de auto van een 26-jarige man een radiocassette recorder gestolen. De waarde bedraagt 1200 gulden. Een raam van de auto werd ingeslagen. Bovendien werd de wagen bekrast. Een onaangelijnde hond is vrijdag op de Koningsweg aangereden. De hond stak de weg over en werd geraakt door een taxi, die werd bestuurd door een 38-jarige man. De hond werd met onbekend letsel naar een dierenarts gebracht. Op de Laanstraat is een ijzeren stellage van een VW-bus gevallen. De wagen werd bestuurd door een man uit Maar tensdijk. De stellage viel gedeeltelijk op het fietspad, maar er vielen geen ge wonden. Aan een lantaarnpaal ont stond lichte lakschade. Voormalig rijksmonument aan de Birkstraat 125. Monumentaal boerderij- complex, bestaande uit een bakstenen T-huisboerderij uit de 18e eeuw onder een rieten schilddak. Van grote landschappelijke waarde en van grote betekenis voor nederzettings geschiedenis als onderdeel van de historische agrarische bebouwing in de Birkt- polder. Zowel qua hoofdvorm als qua situering nog gaaf boerderijcomplex. Rechts aan het voorhuis aangebouwd voormalig zomerhuis. Naast het hoofdgebouw een wagenschuur en koehok. Beide verkeren in slechte staat. Een gemoderniseerde kapberg en deels gewijzigd schuurtje achter het pand. Vóór het woonhuis een kleine siertuin, aan de linkerzijde de oprijlaan naar boerderij „De Stalenhoef'. In de voorgevel een viertal T-vensters met glas-in-lood bovenlichten. Onder het meest rechtse venster een helderlicht met dievenijzers. Op de verdieping zolderven sters. De linkergevel is in 1953 sterk gewijzigd. De wagenschuur heeft een met grijze Oud-hollandse pannen afgedekt afgewolfd zadeldak. Het koehok heeft gepotdekselde wanden boven een stenen voet. De nok staat haaks op de weg. onder liet voorhuis janken janken stygische honden om loutering en boetedoening met honingzoete offeranden eren zij Hecate's diensten om de donkere wagenschuur panisch schuilen de zwarte vrouwelijke lammeren achter het aardse koehok. J.V. Herman Ankoné, die na 37 jaar on derwijs de VUT ingaat, heeft altijd een broertje dood gehad aan vastgeroeste structuren. Foto: Goos van der Wilt. Ik zei dat 'ie een slecht beleid had ge voerd en sprak de hoop uit dat er een andere wethouder zou komen. Ik ver woordde op dat moment de kritiek die al jaren door s.o. Soest en andere clubs ondersteund werd. Plomp heeft toen zaken uit besloten vergaderingen in de openbaarheid gebracht. Het bestuur van Soest dekte me inhoudelijk, maar wenste dat niet te doen voor de manier en het moment waarop ik de kritiek uit te. Dat is voor mij de reden geweest om op te stappen. Sindsdien ben ik er nooit meer geweest. Ik ben ook uit het be stuur van de sportstichting gestapt, maar dat was ik al van plan. Ik vind Plomp nog steeds een onbekwame sportwethouder. Hij is een politiek 'dier', die alleen met het profileren van zichzelf bezig is. Dat gaat hem goed af, maar hij moet nog voor het eerst met een beleidsdplan komen. Dat heb ik hem in al die jaren nog nooit zien ma ken. Kijk eens naar Lichtenvoorde, Raalte of Delfszijl, daar hebben ze mooie accommodaties. Soest kan op dat gebied geen enkele vergelijking aan. Het is een achtergebleven gebied, al vormt de hockey-accommodatie wel licht een uitzondering. "Het eerste jaar zal ik zeker niets doen. Ik beperk me lekker tot mijn hobbies: geschiedenis en Frankrijk. Geschiede nis is het belangrijkste culturele erf goed. Zonder geschiedenis kun je niet leren. Ik mag nog graag studeren en le ven. Straks ga ik naar Frankrijk. Een paar weken naar een kasteel. Enkele oud-collega's zitten er ook. Heerlijk, een paar weken vakantie." Ideaal voor situaties waarbij U uw kostbare camera niet wilt gebruiken, b.v. in zee, op de boot, op de surfplar etc. Soesterbergsestraat 47 Winkelcentrum Soest Zuid 02155-13109 van Weedestraat 147 Soestdijk 02155-25942 In de tuin van kasteel Groeneveld wor den gedurende de zomer beeldhouw werken getoond. De tentoonstelling 'Beeld en Park' kwam tot stand in sa menwerking met de Nederlandse Kring van Beeldhouwers, die dit jaar het zeventigjarig bestaan viert. Dertien kunstenaars hebben meege werkt aan de openlucht expositie. Ze hebben zich daarbij laten inspireren door de romantiek en de gerestaureerde Engelse landschapstuin. De plaats van de beelden is in nauw overleg met de tuinarchitect bepaald. Dit heeft een unieke tentoonstelling opgeleverd. Vandaag en vrijdag worden nog rond wandelingen gehouden. De tentoon stelling in het park staat daarbij cen traal. De aanvang van de wandelingen is 15.00 uur; deelname kost niets. De educatieve dienst van kasteel Groe neveld heeft ook een aantal zomerwan- Een van de beeldhouwwerken van de tentoonstelling in de Engelse tuin van kasteel Groeneveld. delingen georganiseerd. Daarvan reste ren er nog twee, op donderdag 21 (10.30 uur) en zondag 24 juli (14.00 uur). Aan de wandelingen zijn geen kosten verbonden. De wandelingen voeren door het 150 hectare grote park van Groeneveld. De oorspronkelijke Franse stijltuin heeft plaatsgemaakt voor een Engels land schapspark. De boomgroepen, water partijen en onverwachte doorkijkjes vormen een ideaal terrein voor de na- tuurliefhebbende wandelaars. Vooraf gaande aan de wandelingen wordt een diaserie gehouden in het kasteel. Daar bij krijgt men veel informatie over Groeneveld en het park. Het program ma neemt ongeveer twee uur in beslag. Erik van Dorresteyn f/ m medewerker 't Vaarderhoogt //fïc Veel tuinliefhebbers zouden eigenlijk best wel een rotstuin willen aanleggen, maar komen er door gebrek aan kennis niet toe. De onbekendheid met zaken als de ideale grond, het te gebruiken rotsmateriaal en na tuurlijk de rotsbeplanting, is er meestal oorzaak van, dat de tuin niet omgetoverd wordt in een omgeving waarin alpine-planten goed tot hun recht komen. Jammer, maar heel begrijpelijk, want een echte goe- daangelegde rotstuin kost vrij veel aandacht en geld. Schaaltuintjes Een heel leuke oplossing voor dit probleem is het aan leggen van één of meerdere mini-rotstuintjes in bak ken of schalen, een bezigheid die bij de echte liefheb bers uit kan groeien tot een echte tuinhobby. De mini- rotstuin is trouwens niet alleen de oplossing voor tuin- bezitters die een complete rotstuin niet aandurven, ook balkontuinders kunnen zich op deze manier naar hartelust uitleven. Erg belangrijk is de keuze van de te gebruiken bak of schaal, voordat we een tuintje gaan aanleggen. Meest ideaal is een mooie doelmatige bak in een neutrale kleur, vierkant, rechthoekig of rond van vorm. Oude uit steen gehouwen watertroggen zijn erg mooi, maar zijn praktisch niet meer verkrijgbaar. Tegenwoordig zijn er betonnen vazen en bakken in de handel maar ook asbest-cement en kunststof bakken voldoen pri ma. Zelfs van hout kunnen we wel iets fabriceren, dat uit drukgeïmpregneerd materiaal vervaardigd jaren meegaat. Wat we ook voor bak of schaal gebruiken, deze mag nooit overheersend zijn. De planten en de bak moeten een rustig geheel vormen, dus geen felgekleurde glan zende bakken, maar dof en neutraal van kleur. Het opvullen Voor we de bak van onze keuze gaan vullen moeten we zorgen voor een goede drainage, hetgeen bij rots- planten van levensbelang is, want niets is voor derge lijke planten slechter dan water, dat in de bak of schaal blijft staan. Op het diepste punt maken we enkele gaatjes, afgedekt met een flinke potscherf. Hierover komt een drainage-laag van kleikorrels, afgedekt met een fijn laagje grind om het dichtslibben van de korrel- laag met aarde te voorkomen. Hierop brengen we de laag teelaarde aan die voor de ene helft uit gewone potgrond mag bestaan en voor de andere helft uit grof zand of steensplit. Stenen Kleine en ook wat grotere stenen zijn voor het aanleg gen van een rotstuintje uit praktische en esthetische overweging onontbeerlijk. Het is niet de bedoeling dat we hele steenbergen gaan creëren, er geldt weer het zelfde als bij de schaal, de stenen mogen niet over heersen door kleur of omvang, maar horen in goede harmonie samen te gaan met de beplanting. Wat de te gebruiken steensoort betreft zijn er diverse mogelijkheden. Op de tuincentra vinden we materiaal als lavasteen, zwerfkeien en morane keien, die voor dit doel uitstekend geschikt zijn. De steen in de mini- rotstuin geeft niet alleen een leuke uiterlijke combina tie met rotsplanten, maar de grond onder de stenen blijft ook langer vochtig en koel, hetgeen ideaal is voor de planten uit het hooggebergte. Wat niet mooi is, zelfs tegennatuurlijk, is het toepassen van verschillen de steensoorten in een schaal. Beplanting Wat de beplanting betreft is de keuze enorm uitge breid. Zeer langzaam groeiende heesters en coniferen kunnen worden gebruikt als "dragers" van de bak. Een onuitputtelijk assortiment rotsplanten zorgt voor de verdere aankleding. Voor informatie omtrent de te gebruiken rotsplanten kunnen we altijd terecht bij de verkopers op de tuincentra.

Soester Courant | 1988 | | pagina 9