Film van de week M®manaii®mtaal 112) 0 p SILVER STAR VIDEO RA Provincie Utrecht wil zevenentwintig grondwaterbeschermingsgebieden Graven en scheppen in de Lange Duinen VIDEO TOP 10 Soest 50 jaar geleden 29 juli 1938 GINA 10 WOENSDAG 27 JULI 1988 SOESTER COURANT PAGINA Extra maatregelen te verwachten rond waterwinplaatsen Noodzaak y 2\„i:- V Kinderactiviteiten van de stichting Jeugdzorg Soest KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Inbraak Lange Brinkweg Sanitair Ruit vernield STAKEOUT JfJÉ Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan! 5911 Bos- en natuurbeheer VERLOREN BLIJDSCHAP Het uitbreidingsplan. Soester schaakclub. VAN NES verdient. Het gaat )ecrsch°ttn ifM.N. Oe heern wtn N. Bunnlk' I WH.fi.- J»»elstaln TOf»1*¥tt< Kapsalon Voor haar en voor hem Tijdens de vakantiemaandenjuli en auqustus dinsdaq qesloten. Afspraak aanbevolen. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Geen ondergrondse opslagtanks, geen lozingen van afvalwater in de bodem, niet meer mest gebruiken dan het ge was kan opnemen, beperkt gebruik van bestrijdingsmiddelen, geen nieu we bedrijven die een bedreiging van grondwater vormen en bestaande be drijven op den duur verplaatsen. Dat zijn de belangrijkste maatregelen, die de provincie Utrecht in twintig gebie den wil treffen om het grondwater te beschermen. Het gaat om de gebieden Soest, Soest- duinen, Amersfoortse Berg, Baar Beerschoten (De Bilt), Bethunepolder,' Bilthoven, Doorn, Kamerik, Lage Vuursche, Leersum, Bunnik, Drieber gen, Cothen, Groenekan, Linschoten, Loosdrecht, Tuil en 't Waal, Veenen- daaJ en Zeist. In zeven andere gebieden kan worden volstaan met het instellen van een 'boringsvrije zone'. Dat is in die gebieden voldoende doordat ondoorla- tende kleilagen het diepe grondwater afschermen en zo eventeuele verontrei nigingen tegenhouden. Het is belang rijk om die ondoorlatende lagen intact te houden. Daarom mag er daar niet dieper worden geboord dan veertig me ter (Lopik, Montfoort, De Meern en IJsselstein) en zelfs niet dieper dan tien meter in het oosten van de provincie (Rhenen, Amersfoort-Hogeweg en Woudenberg). Dat staat in het ont- werp-grondwaterbeschermingsplan van de Provincie Utrecht, dat tot 20 september ter inzage ligt. Voor de drinkwatervoorziening is men in de provincie Utrecht volledig aange wezen op grondwater. Om in de toe komst ook nog grondwater van een goede kwaliteit te kunnen oppompen, zijn extra maatregelen nodig. Daarom heeft de Provincie Utrecht een plan op gesteld, waarin staat om welke gebie den het gaat en hoe die moeten worden beschermd. Bij dat plan hoort een pro vinciale verordening, waarin de stren gere regels voor deze gebieden zijn uit gewerkt. Voor heel Nederland geldt een zoge naamd algemeen beschermingsniveau. Sotstdulnen «HIJ Driebergen \fOJ~ Amersfoort Oei Gem. Apert fooi Dat is vastgelegd in de wet Bodembe scherming. In die wet staat ook dat de provincies voor bepaalde gebieden strengere regels kunnen opstellen. De Provincie Utrecht wil dat voor zeve nentwintig gebieden doen. Maatregelen In twintig grondwaterbeschermingsge bieden mogen geen ondergrondse tanks met brandbare vloeistoffen (bij voorbeeld huisbrandolie) liggen. Bij lekkage kunnen bodem en grondwater worden verontreinigd. Ook het lozen van afvalwater in de bodem is vanaf 1 januari niet meer toegestaan. Daarnaast wil de provincie een aantal bestaande bedrijven op den duur uit de grondwaterbeschermingsgebieden ver plaatsen. Het gaat om bedrijven die grote risico's voor de kwaliteit van het grondwater kunnen veroorzaken zoals metaalverwerkende bedrijven, drukke rijen, garagebedrijven en allerlei chemi sche bedrijven. Nieuwe bedrijven in een groot aantal branches mogen zich niet meer vestigen in de toekomstige grond waterbeschermingsgebieden. Ook voor de landbouw heeft het be leidsvoornemen van de provincie ge volgen. Er mag vanaf volgend jaar niet méér mest worden gebruikt dan het ge was kan opnemen. Op grond van een norm op basis van stikstof zal de pro vincie bemestingsadviezen laten opstel len. Bovendien mag er maar een be perkt aantal bestrijdingsmiddelen in de beschermingsgebieden worden ge bruikt. Het opslaan van mest is onder bepaalde voorwaarden wel toegestaan. Voor de meeste verbodsbepalingen is het overigens mogelijk om een onthef fing bij de provincie aan te vragen. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Als iemand kosten moet maken om zich aan de aanvullende regels in de grond waterbeschermingsgebieden te hou den, komen die in principe voor ver goeding in aanmerking. Deze kosten worden betaald uit een heffing die de provincie oplegt aan de waterleidingbe drijven. Kosten, die men moet maken om zich aan het algemeen bescher mingsniveau te houden, worden niet vergoed. De provincie constateert in het ont- werp-grondwaterbeschermingsplan, dat het verplaatsen van bedrijven uit de grondwatergebieden Zeist en Veenen- daal moeilijk realiseerbaar is vanwege het grote aantal bedrijven. Daarom stelt de provincie voor om bedrijfsverplaat- singen daar achterwege te laten, maar nieuwe risicovolle bedrijven wel te we ren uit deze gebieden. Ook de overige maatregelen gelden voor Zeist en Vee- nendaal tot het eind van de eerste plan periode (1992). Een ander probleemgebied is de Bethu nepolder bij Maarssen. In de gehele polder kwelt grondwater op, dat voor de drinkwaterbereiding wordt gebruikt. De hele Buthunepolder is daarom op genomen als waterwingebied. In water wingebieden gelden nog strengere re gels dan in de grondwaterbescher mingsgebieden. De provincie acht deze regels hier echter niet haalbaar en wil daarom tot 1992 dezelfde regels laten gelden als in de grondwaterbescher mingsgebieden met uitzondering van het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Dat is in de Bethunepolder in het geheel niet toegestaan. Van 20 juli tot 20 september ligt het ontwerp-grondwaterbeschermingsplan op alle gemeentehuizen in de provincie, op het provinciehuis (bibliotheek) en op het provinciekantoor Rijnsweerd ter inzage. In die periode kan men op het plan reageren. Bezwaren moet men richten aan Gedeputeerde Staten van Utrecht, Postbus 18100, 3501 CC in Utrecht. Eind augustus organiseert de Provincie Utrecht twee informatiebijeenkom sten: op 29 augstus in Groenekan (café "De Groenekan") en op 31 augustus in Woudenberg (hotel "Schimmel"). Bei de bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. Het plan is tegen kostprijs (f 12,50, ex. verzendkosten) aan te vragen bij de bi bliotheek van de Provincie Utrecht, Achter St. Pieter 200,3512 HT Utrecht (tel. 030-582278). Onbekende daders hebben in het week einde ingebroken in een woning aan de Lange Brinkweg. Ze kwamen het huis binnen door het vernielen van een ruit. Vermoedelijk hebben ze weinig van hun gading kunnen vinden, want er wordt niets vermist. De stichting Jeugdzorg Soest houdt tij dens de zomervakantie activiteiten voor kinderen. Zo trokken de mede werkers vorige week met ruim twintig kinderen de Lange Duinen in om te gra ven en te scheppen in het zand. Tijdens het enkele uren durende verblijf in de duinen werd ook gepicknickt. De drie buurtcentra van Jeugdzorg zijn de afgelopen weken ook het toneel ge weest van verschillende dagactiviteiten. Zowel De Vangrail als Het Kruispunt en De Praatpaal hadden hun deuren ge opend voor de jeugd. Morgen kunnen kinderen in de leeftijd van 7 tot en met 12 jaar onder begelei ding een dagje naar kasteel Groene- veld. Het vertrek is gepland om 10.00 uur bij De Vangrail aan de Nachtegaal- weg. De kosten bedragen 1 gulden. De kinderen moeten een fiets meenemen. Een dag later houdt Het Kruispunt een peuter/kleuterochtend. Het thema is dit keer 'zand'. Kinderen van 3 tot en met 6 jaar kunnen tussen 9.30 en 11.30 uur spelen in het buurthuis aan de Al- bert Cuyplaan. Kosten: 1 gulden. Volgende week dinsdag vertrekt men vanaf De Vangrail voor een dagje bos bij het padvindershuis Merhula. Daar Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 worden onder andere pannekoeken ge geten en de kinderen van 7 tot en met 12 jaar kunnen ook meedoen aan een speurtocht. Kosten: 1 gulden. Een fietstocht voor het hele gezin staat op het programma voor woensdag 2 au gustus. De deelnemers moeten zich tus sen 6.30 en 7.00 uur verzamelen bij Het Kruispunt. Kosten: 1 gulden. Een bewoner van Apollo in Soester- berg ontdekte vorige week dat een van de ruiten van zijn slaapkamer was ver nield. Vermoedelijk werd het glas kapot geschoten met een windbuks. De man lichtte de politie in. TWEE SMERISSEN HADDEN EEN LEUKE OPDRACHT, TOT ZE TE VER GINGEN Twee smerissen, Chris en Bill, krijgen de opdracht het huis van de ex- vriendin van de ontsnapte misdadiger Stick in de gaten te houden. Deze routineklus verandert op slag in een spannende operatie als de dame in kwestie een "stuk" blijkt te zijn. Chris raakt op slag verliefd en begint een verhouding. Hij moet zich in allerlei bochten wringen om zijn relatie voor zijn collega's verborgen te houden. Dan duikt Stick op en draait het uit op een confrontatie. Zal Chris er in slagen om uit de valkuil te kruipen die hij voor zichzelf gegraven heeft? 1. Flodder 2. Lethal Weapon 3. Raw Deal (Schwarzenegger) 4. Platoon 5. Dirty Dancing (import) 6. The Golden Child 7. Three Amigos 8. The Fly 9. Crime Story (1) 10. Avenging Force erse samenle- iseerd wordt, 2, het reactio- dat oplossin- n geldig voor een inval een leeftijd neer. it het in deze n een 20-jari- 2t een 50-jari- rellen als een selijke geest- i van beelden, gemonteerd; keffekten en Na de con- losie met hun lgt er een slot tel. 19577 >5 f5,-. r >len in het >elen zich felle zon een vrolijk brengt dan :o. g wel eens ?r keurig op, ;leine Jantje f een boom ir een lelijk voorkomen ire positie in t krijgt meer voorgrond wordt mee sfoto is het ten duidelijk close moge- er niet op. pstelling van n lange rij. nen komen ver wanneer Bijvoorbeeld indelen, tui- landacht van i speeltje of We wensen Ze vonden het arme schaap tussen de negenennegentig honden die achterbleven in de wildernis De herder was zijn stem kwijt en klom als een dief zijn kooi in - de nachtdeur op slot. De gemeente Soest bezit ca. 540 ha bos- en natuurterrein. Dit maakt deel uit van de Utrechtse heuvelrug, die is ontstaan in de laatste ijstijd en loopt van La ren tot Amerongen. Het gebied is gelegen nabij de randstad en is van grote be tekenis voor de dagrecreant. Dagjesmensen kunnen in Soest terecht op de twee dagrecreatieterreinen, t.w. De Lange Duinen en de Bergjes. Daarnaast zijn er voor de liefhebbers een tweetal natuurpaden en een viertal wandelroutes van verschillende lengte. Ook voor fietsers en ruiters zijn er royale mogelijkheden. Het gebied kent vele variaties en loof- en naaldhoutbos, terwijl heidevelden ook niet ontbreken. Als gevolg van planmatig beheer is er de laatste jaren sprake van een spontane toename van het plantensortiment. Vooral de bodem- en struikvegetaties ont wikkelen zich goed nadat de amerikaanse vogelkers is verdwenen. Dit heeft een positief effect op de fauna-ontwikkeling. De recreant wordt regelmatig geconfronteerd met de bedrijfsmatige kant van het beheer. Onderdeel daar van is bijv. de houtoogst. Alles bij elkaar vormt dit gebied, met de aangrenzende bossen en natuurterrei nen van andere boseigenaren, een zeer waardevol landschap dat het waard is zorgvuldig te worden beheerd en behandeld. U, als gebruiker van de natuur kunt daaraan bijdragen door dit groen milieu de behandeling te geven die het Dagrecreatieterrein "De Bergjes" (Soester Hoogt). De teerling is geworpen. Na 20 jaar. Alea iacta est, de teerling is geworpen! Na 20 jaar uitbreidingsplannen-misere, na 5 mislukte plannen, na jaren van ongebreidelde bebouwing en de daarmede gepaard gaande vernieling van na tuur- en dorpsschoon, is thans door de kroon een beslissing genomen en heeft onze gemeente eindelijk een uitbreidingsplan en weten we nu eindelijk waar we aan toe zijn. Alle 29 appelanten tegen het door Ged. Staten gewijzigde Uitbreidingsplan (in hoofdzaak eigenaars van gronden, die toen als natuurreservaat waren vast gesteld) zijn door de Kroon in het ongelijk gesteld geworden. Het gemeentebestuur weet op het moment dat wij dit schrijven, officieel nog niets, daar de correspondentie over deze zaak via Ged. Staten loopt. Wij gelooven echter de gemeente Soest thans evenwel te mogen gelukwen- schen, daar eindelijk die normen zijn vastgesteld, die ons fraaie natuurschoon voor het nageslacht-zal doen bewaard blijven. Alea iacta est... Na 20 jaar... Proficiat! Diegene, die weieens aan problematiek heeft gedaan, is de naam Loyd geen onbekende. Wat de probleemkunst aanging, was Loyd een genie. Onderstaand probleem maakte hij voor de vuist weg in 1858 in de „Morphy Chess Rooms." Met dit probleem won Loyd de weddenschap, dat men niet in staat was het stuk aan te wijzen, dat het voornaamste mat gaf. U zult het moeilijk raden; het is pion b2, ongelooflijk en toch waar. ZWART WIT De sleutelzet is b2-B4; mat in 5 zetten. Maar wie kan nu de voornaamste voortzetting geven? Oplossingen worden gaarne ingewacht aan het secretariaat van de Soester Schaakclub, Mendelssohnlaan 5, Soestdijk. Reuze aanvoer Amsterdamsche groenten tegen Amsterdamsche prijzen. Mevrouw. Stelt U prijs op mooie versche 1 e kwaliteit groenten? Bestel Uw groenten en fruit dan bij en U ontvangt wat U wenscht. In Aardappelen zijn wij speciaal. per 5 kilo 17*-20-22* 22* 22*-25 25-27* Drielingen muisjes Blauwe Drielingen Groote Muizen Gele Eigenheimers Blauwe Eigenheimers 27*-30 Reuze aanvoer FRUIT Middel Tomaten p.p. 5 ct. 6 p. 25 Groote Tomaten p.p. 7 ct. 4 p. 25 Reuze aanvoer MELOENEN vanaf 10-12-14-18 cent Suikermeloenen 38-35 cent Reuze Netmeloenen 25-28 cent Zomerbietjes Zomer Roodekool Groote Savoije kool Harde Uien Perziken 5-8-10 Heele groote 16 Druiven per pond 25-30 Buitenlandsche Pruimen per pond28 Braziliaansche Sinaasappelen 10-7-6-5 voor 25 Sunkist Sinaasappelen 6 voor 25 Vraag onze Cassabons. f 25,— bons 1 kilo Bananen. Ook voor uit breng, mits contant betaald. Onze steeds stijgende omzet zegt, VAN NES kwaliteit bovenaan. Soesterbergschestraat 13 - Telefoon 2923 Versche Groenten Snijboonen 1e soort per pond 8 Sperciebonen per pond 8-10 Reuze Bloemkool 1e soort 18 Kleine Bloemkool 6-8 Amsterdamsche Bosworteltjes groot 10 Sla 3 en 4 voor 10 Groote gele Komkommers 4-5 Andijvie 5 voor 10 Postelein per pond 5 Spinazie per pond 5 Tuinboonen per kilp 6 Radijs per bos 5 Amsterdamsche bosprei Selderij. Peterselie of Kervel per bos 5 5 ct. groote 9 9 per kilo 10 Rechls naast de oprijlaan naar de langhuisboerderij ,,'t Lange Huus" (Birkstraat 131) gelegen schaapskooi uit XVIII Van grote landschappelijke waarde en van belang voor de nederzettingsgeschiedenis als onderdeel van de historische agrari sche bebouwing in de Birktpolder. De oorspronkelijke situering is nog intakt. Het pand beslaat een nagenoeg rechthoekige plattegrond en heeft gepotdekselde en geteerde wanden boven een deels gepleisterde, deels in schoon metselwerk op getrokken stenen voet. De opgeklampte houten deuren bevinden in het midden van de driezijdig gesloten kopgevels. Het geheel ligt onder een rieten schilddak dat boven de deuren licht is opgewipt. In het interieur een viertal ankerbalkgebinten waarvan de stijlen zijn ver vangen door gietijzeren staanders.

Soester Courant | 1988 | | pagina 11